ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 54.48. 3Iste Jaarg. Donderdag 9 October 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATUltDAG. De pry's per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat krachtens Raadsbesluit van hedencte prijs van het O A. S uit de Gasfabriek der Gemeente aan particulieren te leveren, met ingang van den lsten October jl.is bepaald op VIJFTIEN CENT per lcubielce M ©ter. Zierikzee, den 7 October 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. SUPPLETOIR-KOHIER VAN DEN HÖOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend: dat het suppletoir-kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente, over het loopende dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en van den 5den tot den 19den October e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen; en dat ieder die op dat kohier is aangeslagen, bin nen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 30 September 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Een rustig Frankrijk, wie zou daaraan geloo- ven? Zijn er geene groote bewegingen op politiek gebieddan is er toch altijd wat te haspelen en maakt men het elkander lastig, natuurlijk altijd uit zuivere vaderlandsliefde en belangstelling in 's volks heil. Dezer dagen kwam de permanente commissie uit de kamer bijeen en aanstonds stonden eenige dier vaderlandslievenden op om de ministers op allerlei punten te interpelleeren. De een wilde weten welke houding men tegenover Spanje zou aannemen, een ander klaagde over harde maatregelen te Nice geno men, een derde betuigde zijne verontwaardiging over de pressie door de regeering uitgeoefend bij de jongste verkiezingen. Gelukkig, misschien wel minder toevallig, was de ministerraad schraal vertegenwoordigd en kon een aanwezige zich gemakkelijk van de zaken afmaken, öf omdat hij niet in de rechten van zijn ambtgenoot wilde treden, 6f omdat het nog geen tijd was openlijke verklaringen te doen. Alleen ten aanzien van het laatste punt gaf de minister van justitie een vrij positief en karakteristiek antwoord. Hij beweerde namelijk dat de regeering gerechtigd was die candidaten tegen te werken, die zij wist dat oppositie tegen haar zouden maken. Men kan daaruit zien welke geest de regeering bezielt en indien zij die tactiek volgen blijftzal zij zich gemaklij k van vrienden omringen kunnenmaar zal ook zeker het aantal harer tegenstanders toenemen. Bij gebrek aan gewichtiger zaken houdt men zich thans bezig met de heiligverklaring van de maagd van Orleans. De bisschop Dupanloup is daarvoor naar Rome geweest en nu is eene commissie werkzaam om al de verheven eigenschappen en deugden van genoemde maagd op te sporen, ten einde voor haren naam eene plaats in den almanak te verkrijgen. Bij gebrek aan staatkundige onderwerpen houdt ook in Eiitrelaiitl de pers zich met nevenzaken bezig, bijna zouden wij zeggenhet gebrek aan stof maakt hen eenigzins onbescheiden. Men spreekt en schrijft namelijk veel over de meer of mindere finantieele soli diteit van den Kroonprins, den Prins van Wales. Som migen verzekeren dat hij meer dan 600,000 pd. st. schulden heeft; anderen spreken dat tegen, allen erken nen echter dat zijne uitgaven zijne inkomsten over treffen. Nu het een vorst geldt, heeft men echter dadelijk eene reden tot verschooning bij de hand. De Prins moet gedurig zijne moeder vertegenwoordigenomdat deze sedert den dood van haren man 'geen lust meer heeft aan vorstelijke praalvertooningenen dat schijnt hem veel geld te kosten. Hiertegen wordt echter, en niet zonder grond aangemerkt, dan het dan de plicht van de Koningin wasom uit hare middelen haren zoon tot dat praalvertoon in staat te stellen. Eene troost echter wordt de Engelsche natie daarbij toegediend dat men haar de verzekering geeft: de Prins zou in geen geval nog meer uit de schatkist willen trekken. Oostenrijk heeft zijne Noord-Poolreizigers om zich mede te vermaken. In alle oorden des lands be reidt men voor deze koene reizigers ovatien en geschen ken en Weenen denkt aan niets anders dan aan deze ondernemende voorstanders der wetenschap. In de fees ten ter hunner eere gaat het volk mede al is het ook niet juist op de hoogte van wat die reizigers ten algemeencn nutte verricht hebben en zoodoende wordt de aandacht bezig gehoudenterwijl de politiek rust. Berichten uit Spanje bevestigen, dat er verdeeld heid heerscht en toeneemt onder de Carlistenhet beste middel om den burgeroorlog te doen eindigen. Naar men zegt zouden de Carlistische hoofden de republiek hebben erkend, maar was het voor sommigen eene korte vreugd, daar zé op last van Don Carlos gefusilleerd werden. Intusschen zegt men ook dat de republikeinsche regeering aan krachtige maatregelen denkt, misschien wel daartoe uitgelokt door de betere kansen die de ver zwakking der Carlistische partij aanbiedt. Yoor het publiek buiten Spanje is het meer belangrijk te ver nemen dat de minister van finantien goede plannen heeft en men vleit zich reeds, dat hij het crediet van Spanje zal doen herleven. Het vooruitzicht is schoon, maar wie geen vreemdeling in Spanje's finantieele ge schiedenis is, zal meer dan ditnoodig hebben om aan eene schoone toekomst te gelooven en het zal ook niet zoo gemaklijk gaan om zich weder in de gunst van het publiek der beurs te vestigen, nadat reeds zoo vaak beloften in rook vervlogen zijn en zoo menigeen daarvan de rampspoedige gevolgen ondervond. In Ita.li© is het Rome en altijd weder Rome van waar de onrust uitgaat. Het ontevreden gemoed der vrienden van den H. Stoel moet zich lucht geven en doet dat met groote stoutmoedigheid. De adressen die vooral door de Piusvereenigingen aan den H. Vader worden gerichtbevatten doorgaans eenige sefiimp- schoten tegen de regeering. Langen tijd heeft men dat onopgemerkt laten voorbijgaan, maar thans begint men er meer acht op te slaan en men zegt zelf dat de minister van binnenlandsche zaken er aan denkt om enkele vereenigingen te Rome te ontbinden. Of het baten zou? Wij durven het betwijfelen en schoon de regeering zich niet straffeloos mag laten beleedigen zal zjj wel doen als zij zoo min mogelijk martelaars kweekt. En daaruit zou de inmenging van het burgerlijk gezag al licht kunnen leiden. Uit Duitschl and hebben wij niets bizonders vernomen dan alleen dat de Beiersche prins van Hohenlohe met eene ontzaglijke meerderheid te Forch- heim als vertegenwoordiger gekozen is. Zijn mededinger was een pastoor, die door de ultramontanen candidaat was gesteld. De berichten die in den laatsten tijd in omloop waren, als zoude v. Bismarck do candidatuur van Don Alphonsus voor den Spaanschen troon heimelijk in de hand werken, zijn ten eenenmale valsch bevonden en schijnen van Fransche zijde verzonnen te zijn, zeker niet uit welgezindheid tegen den Duitschen premier en zjjn land. Uit andere werelddeelen hebben wij in de laatste dagen alleen vernomen, dat in Japan een typhoos gewoed heeft, waardoor 6000 huizen werden vernield en 300 menschen gedood, terwijl een duizendtal jonken vergingen. Uit Buenos-Ayres bericht men dat aldaar een opstand is uitgebroken bjj gelegenheid der presi- Stormen in de natuur en in de politieke wereldZij worden geacht den dampkring to zuiveren, maar 'tis jammer dat die zuiverende kracht altijd met vernieling en verwarring J Nieuwstijdingen. Een verschrikkelijk onheil, niét ongelijk aan »Leiden's ramp" behalve dat hier gelukkig slechts weinig menschen't leven verloren heeft Vrijdag 11. te Londen plaast gehad. Een schip, waarop zich onder meer eenige vaten petroleum en vijf tonnen buskruit bevonden, is, bij het afvaren van Regent's Canal, juist toen het onder de Mort-Catebrug was gekomen, met een geweldigen slag in de lucht gevlogen. Ver in den omtrek voelde men een schok als van eene aardbeving. De geheele steenen en ijzeren brug werd vernield en de huizen in den omtrek leden aanzienlijke schade. Sommige gebouwen zegt een berigtgever zien er uit, alsof ze na een hardnekkig gevecht en een zwaar bombardement met storm zijn genomen. Vier schepen, die achter het bewuste vaartuig het kanaal opkwamen, zonken na de ontploffing. De opvarenden werden gelukkig gered. Tot nu toe heeft men slechts drie lijken gevonden. Doch verscheidene personen zijn ernstig gekwetst en anderen weer verkeeren in levensgevaar vanwege den doorgestanen schrik. Geweldig was de uitwerking der ontploffing op de dieren van den, zich in den onmiddel lijke nabijheid bevindenden zoölogischentuin, waar voor een 300 pond aan vensterglas is vernield. Ook werden verscheidene boomen ontworteld De oorzaak der ont ploffing is nog onbekend. De heer Hatton, die in Tichfield-PerraceRegent's parkwoontgeeft de volgende beschrijving van het geen hem wedervoer, in de Times. Hij woont op een afstand van ongeveer acht minuten gaans van de brug. »De pendules in mijn huis bleven stilstaan om tien minuten voor vijf. Mijn geheele huisgezin werd opge schrikt uit den slaap door het ontzettendste gevoel van vernietiging en ondergangdat denkbaar is. In vallende balken verbrijzeld wordend glasde angst kreten en het gejammer van een groote menigte. >De duisternis werd zigtbaar door een spookachtig lichtdat met een huilende windvlaag door alle ope ningen in ons vertrek binnendrong. Overdekt met ge broken glasbedolven onder luiken en overgordijnen in een kamer gevuld door het ingestorte dak, was onze toestand onbegrijpelijk angstig. »Alle deuren en vensters waren in de kamers ge worpen. Twee' mijner kleine kinderendie te zamen in één ledikant sliepenwaren overdekt met de ver brijzelde stukken van het dak en twee vensters, doch ze hadden slechts eenige schrammen op het ligchaam. Mijn dienstboden snelden omlaag met gezichtendie geheel zwart waréndoch ongewond. De verwonder lijkste kuren had de verwoestende kracht als het ware gehad. Hier was een zwaar meubelstuk in splinters daar was een dunne porseleinen kop ongedeerd. Het handvat van een zilveren olie- en azijnstel was rond- gekronkeldafgebroken en drie el ver geworpen doch een paar flesschendie er vlak naast stonden bleven geheel. De voordeurdie twee duim dik is werd boven naar de trap geslingerddoch een statu ette links van de trapwerd niet gebroken. Geen politie was in de eerste xu-en te ziengeen bijstand werd gegeven, en om acht uur des morgens was de straat gevuld met nieuwsgierigendie zich bijna dood" lagchten om het bespottelijk aanzien der verwoeste huizen. »Een vrolijke menigte omringde dus de bouwvallen van het schoone huis van mijn buurman Tadema." De Engelsche dagbladen zijn gevuld met bijzonder heden van de verwonderlijke wijze waarop de lucht stroom het eene gebouw vernietigde en het andere spaarde. Zeer groot is het aantal personendie ge worpen werden uit hun bed, of wier ledikant overdekt werd met steenenhout en glaszonder dat ze ge wond werden. De kiel van het kruitschip werd hoog in de lucht geworpen kwam neder op het dak van een huis in Henrystreet en baande zich een weg door alle verdiepingen heen tot in de keukenvan waar ze dooi den schok weder omhoog sprong tot in de kamer boven de keuken, waar ze haar vernietigden tocht besloot met het touwtje te brekenwaaraan een vogelkooitje hing. In dit huis werd evenwel niemand zwaar gewond. Op de tentoonstelling van katten, in het kristallen paleis te Londen gehouden, waren blinde katten uit Nord-Have, katten zonder staarten van het eiland Man in den Stillen Oceaan, katten met zes pooten met de klaauwen opwaarts, eene roode kat, die 15 pond woog, leeuwen-katten uit Perzie, eene kat met eene huid gelijk aan die van den buffel, een mongoolsche kat en witte katten met blaauwe oogen. Men schrijft uit Londen: Zaturdag 11. hebben zich ontzaggelijke zwermen zwaluwen op het dak dei- kerk van Straetham vereenigd, vanwaar zjj in massa zijn weg gevlogen naar de zuidelijke streken. Dit jaar heeft him vertrek van Londen veel vroeger dan ge woonlijk plaats gehad, waaruit men afleidt dat wij een vroegen winter zullen hebben. üyawjje. Santander, 5 Oct. In de officieele kringen wordt verzekerddat Don Carlos zwaar gekwetst is en wel door een kogel in de maagstreek. In particuliere brieven en in de alhier verschij nende dagbladen wordt verzekerddat onder de Car listische troepen bij Durango oproer is uitgebroken en Don Carlos door de muiters ernstig verwond is. de rails en de wielen van een der rijtuigen van den voorbijkomenden trein opgeworpen. De dochter van baron Rothschild te Parjjs heeft in de vorige week het examen afgelegd voor onder wijzeres. Een Fransch bla'd voegt bij de mededeeling van dit feit de opmerking, dat de jonge barones nu zeker is, haar weg door de wereld te vinden. SyhtttgdtXiinfc. Een zonderling voorval had onlangs plaats op een van Lyon komenden trein. Bij het voorbijrijden van een anderen trein vernamen de passagiers eensklaps een hevigen gil en zagen op hetzelfde oogenblik me juffrouw J., die bij een der geopende raampjes was gezeten, bewusteloos met het hoofd op den schouder van haar buurman zinken. Uit een wond boven de regterwenkbrauw vloeide een bloedstraal. Bij onderzoek bleek dat een ovale steen, ter grootte van een kippenei, in den wagen was gesprongen en de verwonding had teweeggebragt. Waarschjjnljjk was dat voorwerp tusscheu Een vreemd verschijnsel heeft zich gedurende den nazomer en het begin van den herfst in Mecklenburg doen waarnemen. Sedert een reeks van jaren verlaten, telken jare tegen het begin van den herfst, duizenden bewoners van Mecklenburg hun woonsteden, om een ander en een beter vaderland in het verwijderde Amerika te zoeken. Dit jaar echter bepaalt zich het getal land verhuizers tot enkele tientallen. Zelfs dé"'maatregel, door de groote stoombootmaatschappijen te Hamburg en te Bremen genomen, om de vracht voor den over tocht naar New-York voor tusschendekspassagiers tot op 30 thaler te verlagen, heeft geen invloed daarop kunnen uitoefenen. De oorzaak voor dezen veranderden staat van zaken moet uitsluitend hierin worden gezocht. In de eerste Slaats heeft de groothertog van Meeklenburg-Schwerin e gelegenheid geopend, om een grooter of kleiner aan tal bunders van zijn domeingronden over te nemen. Zelfs met een zeer gering kapitaaltje kan men thans eigen hof en haard in bezit verkrijgen. Schier allen, die onder de vroegere omstandigheden bij duizenden het land dit najaar zouden hebben verlaten, hebben van de aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt, ten einde zich voorgoed in het land te vestigen. Wijders komt hierbij nog in aanmerking de buitengewoon rijke oogst, welke de akker dit jaar heeft opgeleverd; dit is derwijze het geval, dat de jongst verloopen 50 jaren geen tweede voorbeeld van zoo voordeelige opbrengst kunnen aanwijzen. Voorloopig zal de bron, welke zoo groote zegeningen over het land heeft verspreid, nog lang kunnen vloeijen, alvorens zij verdroogt; de groothertogelijke domeinen beslaan ongeveer de helft van de oppervlakte des lands en voor duizenden staat derhalve de gelegenheid nog open, om dezen maatregel ten nutte aan te wenden, die! helaas, te lang op zich heeft doen wachten. In plaats dat de stroom der landverhuizers uit Europa naar het verre Westen zich blijft rigten, zal men wel dra een talrijke menigte Mecklenburgers uit Amerika Oostwaarts zien trekken. Zeer spoedig verwacht men velen hunner in het oude vaderland terug, waar de omstandigheden een zoo gunstigen keer hebben genomen. Zooals zich gemakkelijk laat begrijpen, heeft men in Mecklenburg niet verzuimd aan de verwijderde betrek kingen berigt te zenden, van den gunstigen keer dei- zaken. Die mededeelingen zullen aldaar des te dieperen indruk maken, dewijl men weet, dat de toestand van een zeer groot aantal landverhuizers, gedurende de jongst verloopen jaren aldaar aangekomen, hoogst be zwarend i9. Te Bremerhaven zijn weder een aantal Duitsche landverhuizers (mannen, vrouwen en kinderen, te zamen 44) uit Brazilië teruggekomen. In het begin van 1873 waren de meesten, ruim van geld voorzien, derwaarts vertrokken en even als de overigen zijn zij thans dood arm in hun vaderland teruggekeerd. Huisduinen 5 Oct. Men is hier aan het strand nog voortdurend aan het werk, om het gestrande stoom schip »König Wilhelm" vlot te krijgen. Men is evenwel nog ver van het doel verwjjderd. Het schip ligt in een geul ter diepte van zes voet en zou minstens nog even zooveel moeten rijzen om, over de banken heen', in zee te kunnen komen. Zulk een hoog tij water is bjj na niet denkbaar; en aangenomen dat het al vlot werd, dan vragen deskundigen zich af, op wat wijze zulk een kolossaal ligchaam bij een aanlandigen storm te beheeren zou zijnniet gemakkelijk zal men werk lieden vinden, die zich daaraan zullen wagen. Het schip moet van eene zeldzaam deugdelijke constitutie zijn, want het wordt vooral bjj het tegenwoordige stormweer hevig in zijn geul geslingerd en gebeukt en hetvertoont volstrekt geen lek of averjj. Er werken ruim veertig lieden, die uitmuntend gevoed worden en een goede daghuur verdienen. 's Gravenhage 5 Oct. De Tweede Kamer heeft heden een korte zitting gehouden, waarin de hh. de Roo en van Rappard beëedigd zjjn en zitting genomen hebben. Ingekomen is een ontwerp tot toe- passeljjk-verklaring der wet op de besmettelijke ziekten en op dyssentife. Vrijdag zullen verschillende kleine wetsontwerpen in behandeling komen en daarna de opmaking van de nominatie voor den Hoogen Raad. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt een wets-ontwerp in gereedheid gebragt tot her ziening en verduideljjking van eenige bepalingen der wet op de bosmetteljjke ziekten, waarvan de wensche- ljjkheid uit ervaring is gebleken. Zui<l-Beijjei*la.ii<I4 Oct. Gisterennamiddag 5 uur heeft bjj den landbouwer J. van der Wel te Bommelskous, onder deze gemeente, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Diens 6-jarig zoontje nl. heeft een geladen geweer van twee loopen, dat in de schuur stond, in handen weten te krijgen, schijnt daarmee gespeeld te hebben, met het noodlottig gevolg, dat het geweer afging en het kind op de plaats dood bleef. Middelburg5 Oct. In onze stad heerscht tegenwoordig een bepaalde zelfmoord-manie. Binnen den tjjd van drie weken hebben twee jonge meisjes in het water den dood gezocht, waarvan echter een werd gered en een is verdronken. Zaturdag heeft een persoon beproefd door ophanging een einde aan zijn leven te maken, doch hjj werd nog bij tjjds afgesneden, en hedenmorgen vond men een 73jarig grijsaard in zijn kamer hangende aan een stróp, dien hjj uit een aantal kleine stukjes touw had vervaardigdde man was reeds een lijk. Miciflel'tmirg:, 6 Oct. Op Woensdag 21 dezer zal voor het prov. geregtshof in Zeeland behandeld worden de zaak van den ontslagen boekhouder in de bank van leening te Zierikzee, welke zich reeds sedert 6 Oct. des vorigen jaars in voorloopig arrest bevindt; 45 getuigen zjjn in deze zaak gedagvaard. Als ver dediger van den beklaagde zal optreden Mr. D. van Kaalte van 's Gravenhage. Naar wjj vernemen hebben H. M. de Koningin benevens de prinsen Frederik en Hendrik en prinses Marianne voor eenige exemplaren ingeteekend op het onder redactie der heer Coenraads Pieterse en Snijders te Middelburg uittegeven gedenkboek der Meifeesten in Zeeland. Middelburg;, 7 Oct. {Telegram). .In plaats van wijlen den heer A. II. O. Fokkerwerd heden tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer B. A. Fokker met 156 van de 216 uitgebragte stemmen. Goes, 5 Oct. De finantieele commissie uit den raad, heeft het nieuwe plan tot heffing van den hoof- deljjden omslag ingediend en eerlang zal de raad daar over beraadslagen. Over het algemeen is men, zoover men de zaak goed beoordeelen kan, met het plan wel ingenomen, dat misschien de zeer gegoeden zwaarder heffen zal, maar toch ook den last meer algemeen laat dragen. Het komt ons voor dat er veel kans is dat het plan zal aangenomen worden. In ieder geval moet men getuigen dat het met zorg is bewerkt. Dat de last gedragen moet worden, zal wel ieder, zjj het dan ook zuchtend, erkennen; 'tkomt er maar op aan, dat die zoo dragelijk mogelijk gemaakt en billjjk verdeeld worden. Tot beide zaken schijnt ons het nieuwe plan een Btap nader te voeren. Spoedig moet hier weder eene verkiezing plaats hebben voor den gemeenteraad. Nog worden geene namen genoemd, maar de strijd zal wel weder aange wakkerd worden door de twee anti-liberale partjjen (katholieken en orthodoxen), die trachten zullen iets van het verloren terrein te herwinnen. De kiezers hebben niet veel ruimte van keus, omdat meer dan een der overigens aangewezen personen ongezind is zich voor de betrekking te laten vinden, en die, zoo ze het al niet zeggen, toch heimelijk wel wenschen in aan merking te komen, zjjn niet degenen voor wie het algemeen gevoelen zich verklaart. Doch zoo gaat het telkens. Er zijn liefhebbers genoeg, maar die wil men niet en verlnest een heftigen strijd met onzekeren uitslag, boven een zeker slagen en nog wel met groot gemak. Doch 't zou jammer zijn als de keus nu weer naar eene andere rigting dreef, ab die waarin wjj sedert een paar jaren ons bewegen. De ervaring heeft daarop het zegel gedrukt en de tegenstanders mogen nu om een bepaalden candidaat te helpen, met grieven voor den dag komen, dat zjj tot hiertoe zwegen, bewijst wel dat ze niet zooveel aan te merken hadden. Verlangend zien wjj uit naar de namen die wel spoedig zullen worden genoemd en wjj hopen dat ze bewjjzen zullen van den vooruitgang van het kiezersvolk, vooral daarin, dat zjj niet naar kerkelijke geloofsbeljjdenis maar naar de ver- eischte bekwaamheden vragen. Goes, 5 Oct. Het leggen der wegen in den inge- dijkten polder Schenge is aangenomen door den heer II. Hage te Bruinisse voor de som van 74800. Er waren veertien inschrjjvers. HeinkenszanJ6 Oct. Reeds geruimen tjjd bestond hier 't plan eene bjjzondere school voor zoo genaamd Christelijk onderwjjs op te rigten. Dat plan zal thans tot verwezenljjking komen. Reeds is een onderwijzer aangestelddie den 15den October zjjne lessen, voorloopig in het kerkgebouw der Afgescheide nen, zal beginnen. Op het platteland van Z.-Beveland zal dit de tweede school van dien aard zjjn. Een derde, die te 's Gravenpolder, is na een kort en ziekeljjk bestaan opgeheven. Zierikzee, 7 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is het verzoek van den heer B. I. Frank te 's Hertogenboseh om voor eigen reke ning alhier eene bank van leening op te rigten gesteld in banden van Burg. en Weth. om praa-advies. Voorts is besloten met ingang van 1 dezer den prjjs van het gas met één cent per kub. meter te verlagen en alzoo te brengen van 16 op 15 cent. Tevens is medegedeeld dat een plan tot reorganisatie der exploi tatie van de gasfabriek gereed is en spoedig aan den Raad zal worden aangeboden. Verder is liigfetrokken de onlangs vastgestelde verordening op de mestvaalten en is besloten tot het instellen eener gezondheids-commissie en eene verorde ning daarvoor vastgesteld. Aanstaanden Zaturdag zal eene zonsverduistering plaats hebben, welke hier te lande zigtbaar zal zjjn. Zjj begint des voorm. ten 9 ure 8 min. en eindigt ten 11 ure 46 min. Bjj het 1ste natuurkundig examen, op 30 Sep tember te Amsterdam gehouden, is toegelaten de heer G. J. van de Linde, geb. te Colynsplaat. Al weer opent zich voor Vlissingen een bljj ver schiet-, doch het blijft tot nog toe alles in 't verschiet naar wjj vernemen heeft de directie van de Londen. Chattam en Dover-spoorweg van hare aandeelhouder- magtiging bekomen tot het uitgeven van nieuwe aans deelen, tot een bedrag van 1 millioen pond sterling- En waartoe? Zjj wil haar ljjn van Chattam voortzetten naar de haven van Sheerness en van daar eene stoorn- bootljjn op Vlissingen inrigten. Deze ljjn zal voor het verkeer met Noord-Duitschland waarschjjnlijk belang rijker worden, dan die over Rotterdam of Antwerpen. Weder een bewjjs dat de Engelschman de haven van Vlissingen niet uit het oog verliest. In de N. R. Ct. betoogt de heer Mr. M. Mees, te Rotterdam, dat, indien de Regeering nu niets aan de muntquaestie doet, de Staat wekeljjks ƒ40,000 ver liest en de crediteuren, die in Hollandsch geld gecon tracteerd hebben en allen die van een vast traktement leven, met een verlies van 4pCt. bedreigd worden. Laat de Regeering de zaak maar op haar beloop,dan zullen de prijzen van alle goederen met 4 pCt. stijgen, de inkomsten met 4 pCt. dalen, en crediteuren die op langen termjjn te ontvangen hebben, zooals houders van Ned. effecten, hypotheken enz., verliezen 4 pCt. Eene dadeljjke wederindiening van de muntwet is dus, volgens de bekende en bestaande feiten, waarnaar men zich alleen regelen kan, een dringend vereischte. Op onderscheidene plaatsen langs den IJssel worden honderden mudden appelen opgekocht voor de stroop- fabriek te Pannerden. De schippers besteden 1,50 per mud, waarvoor de boeren alles kunnen leveren, zoo als het van den boom komt. De appeloogst is zoo ruim als in geen jaren het geval is geweest. Het is geen zeldzaamheid dat 8 10 mud van een enkelen boom wordt geplukt. De aardappelen doen in Gel derland voor de appelen ook niet ondermen berekent dat de opbrengst dit jaar ruim zoo veel is als verleden jaar. Eenige groote grondeigenaren in de provincie Utrecht hebben besloten om hun arbeiders gedurende den winter hetzelfde loon te geven als in den zomertijd hetgeen voor de meesten van ƒ1,50 tot 2 per week meer is dan gewoneljjk des winters wordt uitbetaald Uit Heteren schrijft men: Eene kat, die men niet wilde verdrinken, en daarom dezer dagen door den eigenaar, zooals hier ter plaatse wel meer gebeurt, aan gene zjjde van den Rijn werd gebragt, ten einde in de Doorwerthsche Uiterwaarden haar fortuin te zoeken, kwam, een paar dagen na haar verwijdering, druipnat en uitgehongerd bjj haar baas alhier terug. Het dier was, zooals duidelijk bleek, over den Rijn ge zwommen, om haar meester terug te vinden, die haar dan ook in liefde weer opgenomen heeft. Ziet men zulke dingen dikwerf bjj honden gebeuren, in de katten- wereld is het zeker een zeldzaamheid. Uit Nieuwediep luiden do berigten omtrent de Noordzee-visscherjj zeer gunstig. Zjj heeft in de vorige week zulke goede uitkomsten opgeleverd als in langen tijd niet het geval is geweest. In die week werden bjj afslag verkocht ongeveer 46000 tongen, 2600 roggen, 82 groote en eenigen honderden kleine tarbotten, 20Ó wiohtjes kleine schol en 50 wichtjes scharren. Ook de kantvisscherjj begint te verbeteren. In weerwil van den grooten aanvoer, ondergingen de prijzen betrekkelijk slechts geringe daling. Te Utrecht is de aanvoer van visch zeer groot, vooral van bot. De vangst van deze visch is zeer gunstig; er worden dageljjks ladingen versche visch van Amsterdam naar Duitschland verzonden. De aanvoer van garnalen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1