ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. l\o. 54L4L7. 3lsteJTaarg. Dingsdag 6 October 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Kennisgeving. SUPPLETOIR-KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rilczee maken bekend: dat bet suppletoir-kobier der hoofdelijke belasting van deze gemeente, over het loopende dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en van den 5den tot den 19den October e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen; en dat ieder die op dat kohier is aangeslagen, bin nen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 30 September 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 7den October e. k.des namiddags te 1 uurop het Raadhuis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 1 October 1874. De Burgemeester v. CI T T E R S. Zaken ter tafel te brengen Mededeeling van ingekomen stukken. Verzoek schriften om remissie van hoofdelijken omslag. Verzoekschrift van B. I. Frank te 's Hertogenbosch, betrekkelijk het houden eener bank van leening voor eigen rekening. Verzoekschriften tot het in koop veriarijgen van de voormalige scheepstimmerwerf: »de Goede Intentie". Voorstel Commissie voor de Gaz- fabriek tot vermindering van den prijs van het Gaz. Behandeling verordening voor de openbare gezond heids-commissie. Behandeling der verordening op de mestvaalten en het houden van varkens binnen de gemeente. Voorstellen tot verhooging der jaarwedden van een hulp onderwijzer en eene hulponderwijzeres; tot verkoop van boomen, enz. Onze finantiële toestand. De mededeelingendie de Minister van Finantiën omtrent den toestand van 's lands finantiën heeft ge daan zijn zeker niet ongunstig te noemenwat het verledene en het tegenwoordige betreft. De Minister van der Heim is niet in de Tweede Kamer verschenen als de ridder der droevige figuurom kwade tijdingen aan te kondigen. De ministeriële boodschap waszonder al te rooskleurig te zjjn toch zeer bemoedigend en opwekkend. Wat dadelijk in het oog springtis dat de conser vatieve oppositiedie in het IJaagsche Dagblad haar orgaan vondop eene schromelijke wijze werd be schaamd. Als de grootste zonde werd jaar op jaar aan de liberale regeringen ten laste gelegd dat zij 's lands gelden verspildendat zij door hare roekelooze maat regelen in Indie ons aan den rand des afgronds hebben gebragt. Het spook van het Staatsbankroet was altijd gereed, op den eersten wenk van den Dagblad-redac teur de goedgeloovige Haagsche burgerij vervaarlijk aan te grijnzen. Maar naauwelijks is eene conserva tieve regering opgetreden, of wij vernemen uit haar eigen mond, »dat de toestand van 's lands finantiën inderdaad niet ongunstig mag heeten." Het liberale wanbestuur schijnt dus slechts in de verhitte verbeel ding van enkele conservatieve dagblad-schrijvers te hebben bestaan. Tot voldoening bestaat alle grond. Alle diensten tot en met die van 1870 zijn afgesloten en van tekorten op die diensten die volgens de conservatieve bladen zulke groote tekorten zouden opleverenis geen sprake meer. De diensten 1871 en 1872 wezen te zamen een tekort aan van 21 ton dat ruimschoots uit de Indische overschotten van ongeveer 30 millioen kan worden bestreden. Wij houden nog 28 millioen van vroegere overschotten overwaaraan wij nog niet weten welke bestemming wij zullen geven. Wij baden dus nog in Indische millioenen. Hoe zou men van het' verval onzer finantiën kunnen sprekenDe dienst van 1873die ookvolgens alle conservatieve berekeningeneen ontzettend tekort zou opleverenzal waarschijnlijk naar des Ministers becijfering, een batig slot geven van 7 ton en die vau het loopende jaar een over schot van meer dan 1 millioennaar de meening van anderen wel van 3 millioen. Aan de diensten van 1873 en 1874 behoeven dus geene saldo's van Indische geldmiddelen te worden toegevoegd. Wij behouden alzoo nog een appeltje voor den dorst. Tot zóóver is het alle9 fraai en prachtig. Maar nu komt de keerzijde der médaille. De dienst voor 1875 schijnt niet zoo bijzonder voordeelig te zullen zijn. "Voor 1875 zijn de uitgaven geraamd op ƒ110 mil lioen, de inkomsten op ƒ102 millioen; op het budget blijft dus een tekort van ruim 7 '/2 millioentot dekking waarvan de' Ministeralleen ter wille van den vormbij de wet op de middelen machtiging vraagt tot het uitgeven of beleenen van schatkist biljetten. Maar is dit te kort met juistheid geraamd? Hebben wij hier niet te doen met een denkbeeldig te kort, zoo als bijkans alle te korten van vroegere jaren pleegden te zijn, die, door stijging der gewone middelen, allengs in batige sloten veranderden? Wij zouden dit, voor het jaar 1875, niet zoo gereedelijk willen toegeven. Het is volkomen waar, dat in de laatste jaren de mid delen de raming met 6 a 7 millioen overtrofFen, en altijd 1 a 1 '/2 millioen op de uitgaven pleegde vrij te vallen, maar is 'tzoo zeker, dat in 1875 die meerdere opbrengst even aanzienlijk zal zijn? Ja, dit zou het geval zijn, als de heer van der lleim zijn inkomsten niet merkelijk hooger had geraamd dan zijn voorganger, wien men nimmer de aanspraak mag ontzeggen van een omzigtig, ja, waar het belasting-hervorming betrof, al te omzigtig minister te zijn geweest. Men moet bovendien niet vergeten welke aanzien lijke uitgaven in 1875 noodig zullen zijn nog voor andere doeleinden dan de Minister aanwijst. De her vorming van het hooger onderwijs, de verandering van het muntwezen zullen aanzienlijke uitgaven na zich slepen. Er is dusr volstrekt geene zekerheid dat het te kort van 6 a 7 millioen geheel zal worden ingehaald. Maar is dit te kort niet nog veel grooter? Dit kan inderdaad niet worden tegengesproken,, nu de heer van der Heim zoowel tot dekking der te korten over 1871 en 1872 als tot dekking der uitgaven voor het uitvoeren der vestingwet gebruik maakt van de saldo's van Indische diensten. Dit feit is minder bevredigend. En hierin verloochent zich al wederom niet de finantiëele politiek der con servatieven, die, de onderscheiding tusschcn gewone en buitengewone inkomsten verwerpende, de uitgaven bestrijden met de geldmiddelen, die voorhanden zijn, zonder na te gaan, uit welke bron rij voortvloeien. De liberale finantiëele politiek erkent men vooral aan regelmatige afscheiding tusschen gewone èn buiten gewone inkomsten en uitgaven, aan het betrachten van spaarzaamheid, aan het streven om de gewone ont vangsten en uitgaven met elkander in evenwigt te houden en de buitengewone ontvangsten, naar billijkheid bepaald, uitsluitend te doen strekken tot het doen van buitengewone uitgavenDe liberale finantiëele politiek verliest nooit uit het oog, dat de Indische baten geen kas zjjn, waaruit het moederland slechts mag putten wat het behoeft, zonder zich te bekreunen over de vraag of die toeëigening met regt en billijkheid ver- eenigbaar is. Conservatieve finantiëele politiek daar entegen heeft neiging tot opdrijving der gewone uitgaven, tot ruime aanwending der Indische baten ten dienste van het moederland en ter j ontheffing onzer belasting schuldigen. In de millioenen-rede van den heer van der Heim is eene strekking te bespeuren dat hij de conservatieve politiek, althans voor dit jaar, niet verwerpt. Dit on beperkt eh onbelemmerd gebruik maken van voorhanden kasgelddit uitputten der Indische baten is het beste middel om onze finantiën spoedig weder geheel in den grond te bederven. De heer van der Heim schijnt echter alléén voor dit jaar dit verderfelijk beginsel te hebben omhelsden misschien blijkt het later dat hij zich ten aanzien van dit beginsel vol komen aan de zijde der liberalen schaart. In dat geval zal het ons een ware voldoening zijn, dat wij ons hebben bedrogen en zullen wij het een geluk rekenen als ons landindien de conservatieven bij hunne aftreding de finantiën even ordelijk en regel matig zullen nalaten als zij die bij hunne optreding hebben gevonden. Nieuwstijdingen. Al weêr een nieuw verdelgingsmiddel uitgevonden! Ditmaal komt de eer aan Rusland toe. Een Russisch officier heeft namelijk een kogel uitgedacht van een geheel nieuwe constructiemaar ook met een vreeselijke uitwerking. Het wonderding heet Sezaroch. De tegen woordige puntkogels en puntgranaten toch hebben het nadeel tegenover de ronde projectüendat zijzoodra zij nedervallen, op de plaats blijven liggen en niet meer voortrollen. Hun cilindervormige en in een punt uitloopende gedaante is hiervan oorzaak. Het nieuwe Erojectiel bestaat uit twee deeleneen cilinder en een ol van dezefde doorsnede. De bol is half in den cilinder gesoldeerdzoodat het geheel den vorm heeft van een cilinder met een bolvormig grondvlak. Wordt nu de kogel afgeschotendan ontbrandt de met kruid gevulde cilinder boven de hoofden der voor het front van het vijandelijke leger geplaatste kanonniers en spat in 25 of 30 stukken uiteen, terwijl het bol vormige deel een eind verder de verwoesting onder de infanterie voortzet. ,Op die wijze treft men dus met één schot den vijand op twee verschillende plaatsen. ©KgdiMtïI. Daily News bevat eene scherpe, zeer vermakelijke kritiek van het stelsel van eenjarige vrijwilligers, dat thans bij het Fransche leger is ingevoerd. Deze jonge lieden betalen 1500 francs en behoeven dan slechts één jaar te dienen. Dit geeft aan den Staat eene jaarlijksche winst van 16 millioen francs. Finantieel werkt het stelsel dus zeer goed en het laat zich be grijpen dat men het examenwaaraan deze vrijwil ligers worden onderworpenniet zeer zwaar maakt. Maar het heeft'volgens het Engelsche bladzeer groote bezwaren. De vrijwilligers zijn vrijgesteld van allen zwaren arbeidomdat zij dit door gewone sol daten tegen betaling laten verrigtenaan dezen geven zij hunne rantsoenen en dineren zeiven in de cantines of cafésde onderofficieren ontzien henopk omdat hun de hand gestopt wordt of omdat zij later door bescherming van de rijke jongelui betrekkingen hopen te krijgenzij stellen hun geweten gerust met de ge dachte, dat die eenjarigen na verloop van hun diensttijd toch geen soldaat meer zijnen het er dus zooveel niet toe doet of zij wat beter of slechter geoefend worden. Maar de gewone soldaat wordt met wrevel tegen zijne eenjarige" makkers vervuld of wel hij geeft zich in het publiek ook voor eenjarige" uit en maakt als deze grove verteringen. Voor de toekomst kan deze erkenning van het verschil in standen zeer gevaarlijk voor het land wezen en Daily News is van oordeel, dat Frankrijk beter zou doen met den prijs der loskooping van de gewone dienst tot het twee- of drievoud te verhoogen en de vermogende jonge lieden geheel vrij te stellen. Groningen, 2 Oct. Het O. M. bij de regtbank alhier, heeft eergisteren eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen eh twee boeten van 25 en 8 geëischt tegen den aannemer van een werk, bij welks uitvoering wegens het onvoorzigtig en achteloos stellen een steiger is ingestort, zoodat een werkman is overleden en een ander een ongeneeslijke dijbreuk heeft gekregen. Tegen den opzigter van het werk is een eenzame opsluiting van 8 dagen geëischt. De regtbank zal a. s. Woensdag uitspraak doen. Leiden3 Oct. De lang verwachte feestdag ter herdenking van Leiden's ontzet vóór 300 jarenis aangebroken. Reeds weken te voren waren toebereid selen gemaakt dit feest waardig te vieren. Zoowel in de gegoede als mindere wijken dezer stad heersckte vóorbeeldelooze geestdriften bijna geheel Leiden was in een lusthof herschapenvooral was dit echter met het Rapenburg het geval. Het weder der laatste dagen had echter veel vernield; de knetterende regenvlagen en de loeijende stormen hadden zeer veel schade toe- gebragt en angstig zag men de eigenlijke feestdagen tegemoet. Het weder was heden tot den namiddag echter tamelijk wel. Reeds des morgens vroeg was onze stad met vreemdelingen bezaaid alle middelen van vervoer bragten duizende vreemdelingen aan. Ten 9 ure had de aangekondigde intogt der Zeeuwen plaatstwee schepenwaarop de Watergeuzen Leiden door den Yliet binnenkwamenherinnerden aan het merkwaardig feit, nu 300 jaar geleden, dat de uitgehongerde be volking van die zijde de eerste lang ontbeerde levens behoeften ontvingen. Ten 12 ure arriveerden Z. M. don Koning met H. M. de Koningin en de Prinsen Alexander en Hendrik en begaven zich naar do St. Pieterskerkwaar reeds een 900tal genoodigden bijeen waren om de feestrede van dr. C. P. Tiele te hooren. De redenaar herinnerde aan het merkwaardige beleg van Leidenaan den moed en de volharding van onze voorouders en wekte het tegenwoordig geslacht op om het onschatbaar erfgoed der vrijheid ongeschonden over te leveren aan het nageslacht. Do stoet begaf zich daarop met de vorstelijke personen naar bet Raadhuis waar eenige ververschingen werden aangeboden en gelegenheid bestond den optogt in oogenschouw te nemen. Gelukkig hield het weder zich goed en werd de optogt zelfs door enkele zonnestralen opgeluisterd. Duizenden namen daaraan deelterwijl 5 muziekkorpsen in den langen stoet verdeeld waren waarbij 10 praalwagensalle met 6 of 4 paarden be spannen. Vooral de wagens der Leidsche afdeelingen der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst en de 4 wagens der wolindustrie maakten een prachtig effect. Ten 12 ure uitgetrokken, werd de togt eerst ten 5 ure ontbonden. De illuminatie mislukte helaasgrootendeels door den heviger geworden wind en daarbij komenden regen. De feestvierende menigte liet zich echter door niets afschrikken, zoodat tot laat in den avond de levendig heid op de straten bleef voortduren. Niettegenstaande de buitengewone drukte op het spoor, daar een aantal treinen onophoudelijk in beweging waren -om reizigers heen en weer te voeren, is alles in de beste orde afgeloopen. Een enkel ernstig ongeval had aan het station alhier plaats. Een wisselwachter, wiens aandacht afgeleid werd door de komst van den koninklijken trein, bemerkte niet dat een goederentrein rugwaarts manoeuvreerde. Hij geraakte onder den trein en werd zóó vreeselijk gewond, dat hij een uur later den geest gaf. Gouda, 2 Oct. Daar de vleeschhouwers alhier blijven volharden in hun besluit om de vleeschprijzen niet af te 'slaan, is door eenige ingezetenen een plan ontworpen voor een onderlinge vleeschhouwerij op aandeelen. Ieder aandeel zal ƒ100 bedragen en daar men gaarne zooveel mogelijk aandeelhouders heeft, mogen voorloopig door één persoon niet meer dan 2 aandeelen te gelijk worden genomen. Zoodra voor ƒ10,000 is ingeteekend begint de vleeschhouwerij te werken. Rotterdam2 Oct. Hedenmorgen werd per Harwich stoomboot, onder geleide der Engelsche politie, alhier gevankelijk binnengebragt en later in het huis van bewaring geïnterneerd de gefailleerde graanfactor v. A., van wiens vlugt naar Londen wij indertijd melding maaktendoch die aldaar op verzoek der Ned. Rege ring is aangehouden. Zijn wij wel onderrigt, dan is hij de eerste, die volgens het nieuwe tractaat het yoorregt geniet onder goed geleide te mogen repatrieeren. Zevenbergen, 3 Oct. Naar -wij vernemen is door een aantal voorname landbouwers en eenige win keliers alhier, wegens het belang dat zij hebben bij het bestaan van de beetwortelsuikerfabrieken, een request aan den Minister van Finantiën ingediend, tot afschaf fing van den suikeraccijns. Maastricht, 3 Oct. Nopens het vreesselijk ongeluk nabij deze stad voorgevallen (zie ons vorig No.) kunnen wij thans het volgende melden: Het was sedert verleden Zondag kermis te Argenteau, een dorp tusschen Luik en Maastricht, en Dingsdag namiddag moesten er voor het slot nog schitterende feesten plaats hebben, die ongelukkig onderstaande ramp tengevolge hadden. Volgens gewoonte moest een prachtig gevlagde en verlichte boot, ten 8 ure van den oever van Cheratte de Maas afvaren, tot aan het uiteinde der gemeente, en dit onder het uitvoeren van ^muziekstukken en het gejuich der volksmenigte. De boot, die bestemd was om deze reis te doen was met houten balken bedekt, die er eene soort van vlot van maakten, en waarvan de uiteinden ongeveer 50 centimeters buiten de wanden uitstaken. Op de estrade had een muziekcorps plaats genomen, benevens jongelingen en meisjes van het dorp, allen De boot voer onder de beste voorteekenen af, de lucht was helder, de stroom vloeide zacht, de passagiers waren opgeruimd, de toeschouwers juichten de blij geestige expeditie met vreugdekreten toe, in een woord, niemand was op een ongeluk voorbedacht. Reeds was de boot in de sluis van Hermalle, toen, terwijl men met het schutten bezig was, eenige plan ken der estrade tegen de trappen stieten, die zich binnen'de sluis bevonden, en hieruit ontstond eene beweging, waardoor de planken vloer naar de regterkant helde. De meisjes verschrikten en lieten angstkreten hooren en sprongen in allen haast naar den kant van den trap, die dient voor het aan wal klimmen. De leuning van de boot brak, de gansche estrade verloor het evenwigt en helde een oogeublik zoo ver schrikkelijk, dat weldra dertig ongelulikigen, door elkander in het water van den schutkolk lagen. Dit was een afgrijsselijk tooneel, eene ontzettende verwarring Honderden wanhoopkreten mengden zich bij de pogin gen van al die arme meisjes, die in de golven lagen te spartelen, en wier verschrikte gelaatstrekken, uit gestrekte armen, prachtige kleêren, een oogenblik boven het water kwamen en daarna onder het water verdwenen; de schrik der toeschouwers en hunne vergeefscbe pogin gen, om hulp te brengen aau zooveel slagtoffers, dit alles leverde een|tooneel op, wiens beschrijving onmoge lijk is. Er werden ten spoedigste middelen ter redding beraamd, en de zelfopofferingen waren menigvuldig, vurig, onverpoosd. Twintig der slagtoffers werden nog bij tijds uit het water gered; tien andere, 9 meisjes en een kind van 7 of 8 jaren oud, werden er slechts als lijken uitgehaald. Vlissingen2 Oct. Eergisteren avond werd alhier eene bijeenkomst gehouden om beter en goed koop vleesch te verkrijgen. De voorzitter der vergadering de heer H. E. Kleijnhensdeelde mede dat men hoofd zakelijk op het oog had öf een aandeelen-kapitaal te vormen tot oprigting eener gemeenschappelijke slagterij, öf zich in voldoend getal te vereenigen en zich te ver binden om bij een bepaalden slagterdie door inschrij ving en door aanneming der te stellen voorwaarden bewijst het meest geschikt te zijn om aan de billijke eischen van de aanwezigen te voldoenhet voor hen benoodigde vleesch te koopen. Na eenige discussie werd tot laatstgemeld middel beslotenna mededeeling dat een der slagters zich daartoe bereid verklaard had, indien vijftig personen, zich wederkeerig verbonden. Thans is eene iuteekenlijst opengesteld voor hen die zich bij deze vereeniging willen aansluiten. Aan grootsche plannen is hier geen gebrek, maar de uitvoering is nog zeer onzeker. Zooals bekend is, heeft de Maatschappij tot exploitatie van gronden te Ylissingen alle terreinen in de nabijheid van het spoor wegstation aangekocht. Zij wil die aan de gemeente afstaan en daarop een nieuwe stad, waaraan zelfs een Sark niet zou ontbrekenbouwen mits de gemeente e verpligting tot rioleering, bestrating en verlichting op zich neemtwaartoe vooreerst een uitgaaf van ƒ50,000 wordt gevorderd, om terstond een straat te kunnen aanleggen. Het plan is ongetwijfeld zeer mooi, maar Ylissingen heeft geen geld. Gisteren bleek in den Raad, dat de gemeentevekening over 1873 met een nadeelig saldo van ƒ12,136,74 '/3 sluit, voornamelijk ten gevolge van de mindere opbrengst der middelen dan waarop zij waren geraamd. Men voorziet in het vervolg nog hooger belastingen, die toch reeds hoog zijn, terwijl de inkomsten eer af- dan toenemen. Ten gevolge van een ingekomen verzoek om af schaffing of vermindering van het gemeentelijk haven en kaaigeld, wilde de heer van Uye Pieterse terstond tot die afschaffing besluiten, doch de heer Kleynhens had een ander voorstel ni. om aan het Rijk af te staan al den grond, langs het geheele dok gelegen, en het gemeentelijke haven- on kaaigeld af te schaffen onder voorwaarde, dat door het Rijk eene vaste brug zal worden gelegd over het dok, waarop de gemeente recht heeft. Dat voorstel komt Woensdag a. s. in behandeling, te gelijk met een van den heer J. J. G. Hector, dat van gelijke strekking is, maar niet het afstaan van grond voorstelt, en met bijvoeging van het verzoek, dat schepen, die in het dok komen, gelijk havengeld zullen betalen als voor de loskade te Mid delburg wordt geheven. Men meent, dat onder de bestaande financieele omstandigheden het voorstel van de Maatschappij tot exploitatie der terreinen te Ylis singen, die de door haar aangekochte gronden aan de gemeente wil afstaan en daarop eene nieuwe stad wil stichten, mits de gemeente voor bestrating, rioleering en verlichting zorge', waardoor terstond eene uitgaaf van ƒ50,000 zou worden gevorderd, niet veel kans heeft van te worden aangenomen. Middelburg2 Oct. Van de stoombargecliewjt tusschen deze stad en Vlissingon wordt aanvankelijk veel gebruik gemaakt. Gisteren, toen de net ingerigte boot voor het eerst in de geregelde vaart kwam, zijn in de 12 reizen 586 personen vervoerd. Bij den concessionaris bestaat het voornemen om ook te Souburg een steiger te doen maken, tot op nemen en afzetten van passagiers en goéderen. De gemeenschappelijke slagterij alhier heeft de prijzen van het rundvleesch met 10 pCt. verminderd. In de op den 28 September jl. gehouden kies- vergadering, zamengesteld uit afgevaardigden van wege kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeenten in dit gewest, zijn tot leden van het provinciaal collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen op nieuw benoemd de met 1 Januarij 1875 aftredende ledenMr. B. C. Cau en C. M. van Visvliet en in plaats van Mr. A. M. Becius, die verzocht had niet meer ter herkiezing in aanmerking te komen, de heer B. A. Overman, pred. te Heinkenszand. Goes, 2 Oct. De arrondissements-regtbank alhier heeft de volgende aanbevelingen opgemaakt voor de betrekking van kantonregter te Kortgene 1. Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeijegriffier bij het kantongeregt te Sluis2. Jhr. Mr. P. J. Boddaert advocaat te Zierikzee; 3. Mr. J. It. H. van Scliaifc advocaat te Delft; en voor de betrekking van kantonregter te Hulst 1. Mr. F. J. F. M. Walter, advocaat te Breda; 2. Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeeladvocaat te Oostkappelle3. Mr. H. Meineszgriffier bij het kan tongeregt te Oldeberkoop. Wolfaartsclljlt3 Oct. Op de tweede school in deze gemeentete Oud-Sabbingeis de hulponder wijzer Kornelis Schuërveldgeboortig van Goes en laatst in betrekking te Bruinisseden 1 dezer in functie De landbouwer Adr. B.vroeger herbergier en bakker alhierdieruim een jaar geledenheimelijk naar Noord-Amerika vertrokken was is verleden week herwaarts teruggekeerd en heeft zich daarpp heden morgen vrijwillig in arrest begeven. Als defaillant was hijbij vonnis van de arrondissements-regtbank te Goesden 6 October des vorigen jaarsschuldig ver klaard aan diefstal van vruchten op den akker, en dientengevolge bij verstek veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en in de kosten van het regtsgedingdes noods invorderbaar bij lijfsdwang. Uit een particulier schrijven van den heer L. Leo pold leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen aan den heer v. d, B. te Wolfaartsdijk die eenige bijdragen ingëzonden heeft tot de voorge nomen uitgaaf van een bundel Nederduitsche dialecten in dicht en ondichtonder den titel»Van den Weichsel tot de Scheldeblijktdat er veel kans bestaat dat die uitgave zal doorgaanvooral indien »dit uitste kend voorbeeld van vriendelijke medewerking en ondersteuning, ook in het Zeeuwsche gewest, bij anderen navolging moge vinden." Ziorilcseee5 Oct. Met ingang van 1 dezer is o. a. benoemd tot telegrafist der 2de klassede heer F. J. F. du Bois, thans telegrafist der 3de klasse. Z. M. heeft aan den luitenant-generaal J. vau Swieten, met 1 October, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten door hem op nieuw aan den Koning en aan den lande bewezen, en weder ge steld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. Op de staatsbegrooting voor 1875 is door den Minister voorgesteldde bezoldiging van de Rijks veldwachters 3de klassete brengen op ƒ475die vau de-2de op ƒ550 en die van de 1ste op 650terwjjl de Rijksveldwachtersbelast met het toezigt op de jagt èn visscherijmet gelijke verhoogingop 450 voor de 3de en 520 voor de 2do ldassegebragt mogen worden. Voor het opleiden van landbouw-onderwijzers is 5000 uitgetrokken. Eene som vau 5000 is bestemd om voort te gaan met het bevorderen der opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers aan lagere scholen. Eene som van ƒ20,000 is bestemd om op ruimer schaal de restauratie van oude gebouwendie uit het oogpunt van oudheidkundegeschiedenis en kunst waarde hebben te kunnen bevorderen. Desbetreffende nieuwe aanvragen zijn gedaan voor de St.-Bavo-kerk te Haarlemde Hooglandsche kerk te Leidende Bovenkerk te Kampen, de Oosterpoort te Hoom en het antieke kerkgebouw te Brouwershavenhetwelk reeds uit de 13de eeuw schijnt te 4agteekenen. Tot herstel en instandhouding van laatstgenoemd gebouw verleenden de Staten van Zeelandbij resolutie van 5 April 1708, een subsidie van ƒ1200; op nieuw den 11 Maart 1743, eene som van 7800 waarna om een tekort van nog ƒ1542 te dekken, bij besluit van 26 Maart 1745 uit de Provinciale fondsen daaraan 485 bijgedragen werd. Van den heer de Klerck, heel en verloskundige te 's Hertogenbosch, die YYoensdag avond aldaar in 82 jarigen ouderdom overleed, wordt medegedeeld dat hij gedurende de 57 jaren dat hij de praktijk uitoefende, ruim 15,000 Bosscher burgers en burgeressen ter wereld heeft helpen brengen. In de vorige week werden .te Nieuwediep bij afslag verkocht 46,000 tongen, 2600 roggen, 82 groote tarbotten en een massa kleinere visch. De prijzen waren ondanks dezen grooten voorraad hoog, het gevolg zeker van den aanzienlijken uitvoer. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer is door de kiesvereeniging »Burgerpligt", te Hoorn, can- didaat gesteld de heer Fransen van de Putte, oud- Minister van Koloniën. Kerknien ws. De Cand. Francois van den Berg, heeft voor het beroep naar Kattendijke bedankt, waar alzoo nu 6 achtereenvolgende beroepen op Candidaten mislukt zijn. Te Bergen-op-Zoom is beroepen Ds. J. A. Tours, sedert 8 Maart 1868 pred. te Sandpoort. Beroepen te Utrecht, in zijne geboorteplaats, Ds. M. J. Bonmanpred. te Hoogland. Ds. G. O. W. van Geijtenbcek, pred. te Scherpenisse isbehalve te Melissantden 29- September jl. ook beroepen te Uitwjjkc. a.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1