ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 51sle Jaarg. AANBESTEDING VAN KOLEN. V No.5410. Zaturdag 5 October 1874. K e n n i s g e v n g. BEKENDMAKI NG. N ieu wstij dingen, a. ©iiHtaclvlanSr. ATCHIN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 7den October e. k.des namiddags te 1 uurop het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 1 October 1874. De Burgemeester v. C I T T E R S. Zaken tor tafel te brengen Mededeeling van ingekomen stukken. Verzoek schriften om remissie van hoofdelijken omslag. Verzoekschrift van B. I. Frank te 's Hertogenbosch, betrekkelijk het houden eener bank van leening voor eigen rekening. Verzoekschriften tot het in koop verkrijgen .van de voormalige scheepstimmerwerf: »de Goede Intentie". Voorstel Commissie voor de Gaz- fabriek tot vermindering van den prijs van het Gaz. Behandeling verordening voor de openbare gezond- heids-coinmissie. Behandeling der verordening op de mestvaalten en het houden van varkens binnen de gemeente. Voorstellen tot verhooging der jaarwedden van een hulponderwijzer en eene hulponderwijzeres; tot verkoop van boomen, enz. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in Zeelandvan den 25sten dezerA no. 42893de afdeeling. (Provinciaal blad no. 104) Brengen onder de aandacht der Veehouders in deze gemeente dat de longziekte onder het rundvee in Friesland in den loop des jaars wel voortdurend is afgenomendoch dat het getal ziektegevallen in die provincie steeds zoo belangrijk isdat de ziekte nog in lang niet als geweken kan worden beschouwd; en dat ook in sommige andere 'provinciënvoorna melijk in Zuid-Hollandsteeds gjevallen van longziekte voorkomen. Zij bevelen hun mitsdien bij vernieuwing groote voorzigtigheid in het elders aankoopen van rundvee aan. Zierikzee, den 30 September 1874. De Burgemeester en Weihouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zijn voornemens, op Woensdag den October aanstaandete 12 uur des middags, in het openbaar op het Raadhuis AAN TIC BESTEDEN: Het LEVEREN van STEEN KOLEN, ten behoeve van en kele gemeente-inrigtingen. De voorwaarden der aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie ter inzage van belanghebbenden. Zierikzee, den 28 September 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De tractementsverhooging der amb tenaren een noodzakelijk goed. Zyn de dagbladen goed onderricht, dan heeft de Minister van Finantiën 't plan de jaarwedden der ambtenaren met tien percent te verhoogen. De ver hooging zou plaats vinden naar verhouding van het thans gegeven tractementmaar vooral de mindere ambtenaren zouden 't voordeel ondervinden van 's Mi nisters eventueele goedgunstige beschikking. Ons dunkt, dat allen, die 't wel meenen met den ambtenaarsstand in Nederland en met het publiek belangdat die allen niets liever zullen ziendan dat 's Ministers mogelijke plannen werkelijkheid worden. En met reden. De levensmiddelen, de eerste levens behoeften in de eerste plaats, zijn in de laatste jaren zoo zeer in prijs gestegen, dat het eene ongerijmdheid zou zijn te beweren dat de ambtenarendie op den dag hunner aanstelling vóór tientwintig jareneene bepaalde jaarwedde erlangden, ook thans nog, met gelijk tractement, dezelfde voordeelen genieten. Wat toch is 't geval Sedertin 1850èn in Australië èn in Californië de goud- en zilvermijnen werden ontdekt en deze nieuwe vindplaatsen jaar op jaar zijn voort gegaan van haar overvloed aan edel metaal verbazende massa's voor den wereldhandel en 't wereldverkeer af te staanis de ruilwaarde van 't geld beduidend ver minderd. Sedert, immers almee gedurende de laatste kwarteeuw vooraldoor 't moderne kredietwezende behoefte aan baar geld evenzeer beduidend is vermin derd, sedert dien tijd zeggen wij is de «koopkracht," gelijk de Duitschers 't noemen van 't geld belangrijk verminderden als 't rechtstreeksch gevolg daarvan de prijs der levensmiddelen gestegen. Wenscht men een klein denkbeeld van den grooteren omloop van edel metaal, vergeleken met dien vóór vijf-en-twintig jaren, welnuhier zijn de nuchtere maar welsprekende cij fers. In 't jaar 1800 bedroeg de hoeveelheid van 'tgoud, over de gansche aarde gewonnen48,000 pondin 1846 bedroeg 't 90,000 en van 18531862 gemiddeld 375,000 pond. 't Zal niemand verwonderendat deze goudproductie van invloed werd op den algemeenen maatstaf van ruilwaardeop den waardemeter in handel en verkeer, op 't geld I Nog eenige cijfers. De waarde der in omloop zijnde edele metalende waarde van zilver en goud aan geldwas in 1500 ongeveer 360 millioen guldenin 1848 reeds meer dan 23000 millioen en in 1871 ruim 33660 millioen gulden. En wat was nu 't gevolgin cijfersvan dezen overvloed aan geld Hoe veel bedroeg de prijsverhooging der levensmiddelen en der verdere artikelendie in eene beschaafde wereld tot de dage- lijksche behoeften zijn geworden 't Antwoord is ge geven door een der eerste staathuishoudkundigen onzes tijds, door Prof. F. X. Neumann te Weenen. Volgens de becijferingen van gezegden geleerde zijn de prijzen der handels- en verbruiksartikelen gedurende de laatste vijf-en-twintig jaren met tiointig percent gestegendat iswie in onze dagen iets kooptheeft daarvoor eene hoeveelheid geld noodig, die l'/6 maal zoo groot is als zij behoefde te wezen in 1850. En wat de zaak nog erger maaktvoor den kleinen ambtenaar in de eerste plaats, is dit. Niet al de artikelen zijn volgens gelijke evenredigheid duurder geworden maa,r de prijs verhooging heeft zich in de eerste plaats doen gevoelen voor de natuurproducten in 't algemeen, voor de granen, dat is voor brood en meelvoor 't vleesch in 't bijzonder. Op deze artikels en diergelijke is de prijsverhooging niet minder dan acht-en-twintig percentdat isde ;ranen zijn thans l7/26 maal zoo duur dan voor een _cwarteeuw. Voor manufacturen, enz. is de vermeer derde duurte 7 pCt. Deze cijfers_ mogen nu voor alle artikels niet doorgaande geldig zijn, ze geven toch den algemeenen maatstaf voor de grootere duurte van onzen tijd. En is dit zoodan zijn de gevolgtrekkingen niet verre te zoeken. De ambtenaarsstand geniet een inkomen, dat geene rekening houdt met de waardevermindering van 't geld. Zijne vaste jaarwedde moge veel zijn of weinig, hij ontvangt de bepaalde som in eene hoeveel heid zilver, die echter haast per vijf jaar belangrijk in waarde vermindert. Nu is 't natuurlijk, dat hij tegenwoordig met zijne jaarwedde slechts het 5/0 kan doen van 't geen voor 25 jaren kon geschieden 1 En niemand zal 't ontkennen, de jaarwedden der Neder- landsche ambtenarender lagere ambtenaren vooralzijn toch al niet hoog, tenzij wellicht hoogst onvoldoende. Voor 't minst zou men 't een maatregel van billijkheid misschien van rechtmogen noemendat de jaarwedden van allen, die in dienst van Staat en Gemeente werkzaam zijn, werden verhoogd in evenredigheid van de waarde vermindering van 't geld. Men zou haast zeggendat officiëren en burgerlijke ambtenaren, wier betrekking vóór 25 jaren werd bezoldigd met 500 of/1000 b. v., thans reéht hebben op eene jaarwedde van ƒ600 of ƒ1200. Er geschiedt hun volstrekt geen gunst, als de regeering tot eene diergelijke verhooging besluit. Niet anders is het met gemeente-ambtenaren. Als we nu en dan met veel ophef in de couranten vermeld vinden, dat b. v. onderwijzers met een diensttijd van 20 tot 25 jaren, eene verhooging van jaarwedde ontvangen a 100, men houde 'tons ten goede, maar dan zijn wij dadelijk met de bekende twintig percent aan 't reke nen en vinden dan nog steeds een tekort voor dien onderwijzer, dat hij recht had bijgepast te zien. Me dunkt, er is niet veel tegen te apostelen, als wij zeggen: de jaarwedden van den ganschen ambtenaarsstand in Nederland moeten verhoogd worden, die der mindere ambtenaren in de eerste plaats en zeker met 28 percent. Ik wil eens een bepaald geval stellen. Een ambtenaar bij de posterijen, een brievenbesteller b. v. werd voor twintig jaar benoemd op een tractement vim 300 (zegge van driehonderd guldenThans heeft hij nog ƒ300 en is een knap man als hij geen armoe lijdt. Yoor hem is de tijd van heden 28 percent duurder. Waarom? Zijne behoeften blijven in de eerste plaats beperkt bij granen, bij natuurproducten, en juist die natuurproducten hebben eene prjjsverhooging van 28 percent ondergaan 1 Is 't dan niet billijk, als de regeering zijn inkomen op minstens ƒ380 brengt? Is dat eigen lijk geene zaak, die de ambtenaars als een recht kunnen eischen? Toch spreekt de regeering slechts van 10 pCt! Er is nog eene reden, zeiden we, waarom tracte mentsverhooging der lagere ambtenaren vooraleen noodzakelijk goed is. Wij zeiden, die zaak is alzoozeer in 't belang van 't publiek! Omdat wij nu toch van de posterijen spraken en de telegraphic daarmee in rechtstreeksch verband staat, willen wij de vraag eens stellen of 't publiek belang niet meebrengt, dat de misschien meest vertrouwde ambtenaren eene billijke bezoldiging genieten? Publiek kon dit, zonder over drijving gesproken, wel een weinig dieper inzien ook, of althans van dat inzicht meer blijk geven! Weet men wel, dat een jong telegraphist b. v. van twintig jaar, die ƒ800 verdient (maar de eerste 5 jaren slechts ƒ640 ontvangt) en die al dikwijls om die jaarwedde wordt benijd, dat die telegraphist zeg ik, kwalijk zelf becijferen kan, wanneer zijne positie dermate verbeterd zijn zaldat hij met fatsoen als burgerman zal kunnen leven? En toch, welke geheimen vertrouwt 't publiek niet toe aan zijne oogen Handel en nijverheid weten 't best, hoever dit vertrouwen gaat en dat alleen de hoogste mate van eerlijkheid den ambtenaar behoedt voor mede- deelingen, wellce wel eens zeer voordeelig konden zijn. Waarom wij dit alles constateeren? Eenvoudig hierom, wijl een deel van 't publiek zelfs nog schijnt te meenen, dat de ambtenaars te veel hebben. Mijn hemel, de kleinhandelaar, de industrieel in miniatuur, als hij eens eerlijk opbiechtte wat wel zijne jaarlijksche verdiensten zijn, als de burgerij in 't algemeen eens opgave deed van hare werkelijke jaarlijksche inkomsten, zij zou eens zien wat er van die hooggeroemde tractementen is. En weer een ander gedeelte van publiek, die 't eens zijn met ons omtrent de te lage bezoldiging der ambte naren, die geven van die instemming minder blijk dan kon geschieden. Waarom b. v. zouden de Kamers van Koophandel, andere corporaties, enz., niet van hunne instemming doen blijken met 's Ministers plannen? Waarom zouden zij er "niet op kunnen wijzen, dat de eventueele tienpercentsverhooging, voor de lagere ambte naren althans, 28 pCt. zou moeten bedragen als zij hunne instemming door daden wilden toonen? In allen gevalle de 10 pCt. zullen ook nog in dank worden ontvangen! Moge de toegezegde verhooging zich niet lang laten wachten. Zij is een noodzakelijk goed New-York28 Sept. De oude stad Guatemala is door een aardbeving verwoest. Deze stad werd in 1524 door de Spanjaarden gesticht, lag tusschen de beide vulkanen del Agua en del Fuego, en werd reeds in 1541 door een uitbarsting verwoest. Zij werd in de nabijheid weder opgebouwd tot een der schoonste steden van de Nieuwe Wereld, doch door een aardbeving in 1775 weder het onderst boven ge keerd. Yan haar talrijke kerken bleej" toen alleen de kathedraal staan en thans werd zij nog slechts door 10,000 menschen bewoond. In den Staat Massachusetts bevindt zich het Meer Monomonaukdat eene oppervlakte van ongeveer 2500 acres bevat. Sedert eenigen tijd drijft daarin een eiland rond hetwelk oorspronkelijk tot Winqhendon behoorde doch in Mei jl. 2 mijlen noordelijker dreeflater terug keerde maar vervolgens weer op reis ging. Het eiland is 5 acres groot en heeft een vasten bodemwelke met struikgewas is begroeid. Er staan ongeveer 400 boomen opwaarvan sommige 25 voet hoog zijn ver scheidene personen hebben het in verschillende rig- tingen doorkruist. Een eigenaar van een groot aantal huizen te Peters burg heeft zijn aanzienlijk vermogen aan zijn neef vermaakt op voorwaardedat deze den geheelen voor raad wijn zal vernietigen (opdrinken?) en in het ver volg nimmer een enkele flesch wijn in huis houden. Bovendien moet hij eene som van minstens 500 roebels per jaar besteden om aan drie oude, voor den dienst ongeschikte paarden het genadebrood te geven. De erfgenaam heeft al de voorwaarden van l\et testament getrouw vervidd en voor de drie oude merriën, die hij onmiddelijk heeft gekocht, een prachtigen stal doen bouwen. ^n_ Daily News bevat het volgende«Gisteren werd te Manchester lijkschouwing gehouden over een schoen maker, Dovanan genaamd, die in het krankzinnigen gesticht te Prestwitch opgenomen was en aldaar zijn ambacht uitoefende. De man had steeds een begeerte ijzer in te slikkenen stierf den 18 September plotseling. Bij de ontleding der maag vond men spijkers van anderhalven duim lengte, welke gezamenlijk een pond en tien oneen (dus ruim anderhalf Engelsch pond) wogen, behalve nog eenige stukjes ijzer van een halven duim in het vierkant en een eist zonder handvatsel. De uitspraak was, dat de man stierf aan «peritonitis". Het gemeentebestuur van Homburg heeft tegen over de quaestie van de duurte der levensmiddelen een eigenaardige positie ingenomen. Het heeft nl., overwegende dat de prijzen van het brood en vleesch niet in de goede verhouding tot de marktprijzen staan, de bakkers en slagers gesommeerd om terstond hun brood- en vleeschprijzen belangrijk af te slaan, onder bedreiging van anders zelf maatregelen te zullen nemen om de burgerij goedkooper brood en vleesch te ver schaffen. Het noodigt inmiddels de inwoners uit, om verbruiksvereenigingen, of althans gemeenschappelijke bakkerijen en slagteryen op te rigten, die het op alle mogelijke wijzen wil ondersteunen en bevorderen. De Bank- und Hand.-Zeitung deelt in haar jongst ontvangen nommer een berigt mede uit Breslau, het welk aldus luidt: «Heden 22 dezer heeft te dezer stede de eerste lijk verbranding plaats gehad. Yele autoriteiten, genees kundigen en andere belangstellenden waren daarbij tegenwoordig. De verbranding heeft plaats gehad in de stedelijke gasfabriek. In een half uur was het vleesch nagenoeg verdwenen en na een uur was behalve de beenderen, nog slechts een overblijfsel van de lever zigtbaar. Nog een uur en tien minuten was voor de verbranding noodig. Deze langere tijd moet worden toegeschreven aan de inrigting om het verbranden te volgendeze maakte eene opening noodig en dus ook toetreding van koudere lucht. Het lijk woog 70 '/4 pond het overschot der witte beenderen vormde een gewigt van 3 pond. Maastricht30 Sept. Yolgens heden hier be kend geworden tijdingenheeft een verschrikkelijk voorval het naburige Argenteau (Belgisch grondgebied) in rouw gedompeld. Bn de gisteren aldaar gehouden feestelijkheden hadden zich eenige personenvan beiderlei kunneen tot de voornaamste familiëu uit de gemeente Hermalle behoorendein een schuitje te water begevennaar het schijnt om een afgestoken vuurwerk meer van nabij te kunnen zien. Tengevolge eener aanvaring tegen de wanden der sluisdie onder Hermalle in de Maas wordt aange troffen is het schuitje omgevallen. Kort na het ge beurde zijn vijf lijken uit de Maas opgevischten den volgenden ochtend is men er in geslaagd ook die der overigennog vijf in getalop te halen. Brakel, 26 Sept. De alhier van ouds sedert een groot aantal jaren bestaande paardenmarkt werd heden wederom buitengewoon druk bezocht; er bevond zich het niet onaanzienlijk getal van ruim 1000 stuks. Door de vele Fransche en Duitsche kooplieden was de handel zeer levendig en gingen de vette paarden tegen zeer hooge prijzen vlug van de markt. Men besteedde voor vijf- en zesjarige 700 tot en met 1000drie- en vierjarige ƒ300 tot ƒ550 en voor veulens van af ƒ150 tot en.- met ƒ200. Rotterdam29 Sept. De laatste hand wordt thans gelegd aan het kolossale werk ten dienste van den Staatsspoorweg alhier, de viaduct over de gedempte Binnenrotte. Een gedeelte van de houten bevloering en eenige telegraafpalen moesten nog slechts gesteld worden Men zal zich eenigszins een denkbeeld van dit werk kunnen maken, wanneer men weet, dat het thans vol tooide gedeelte loopt van de Boerenvischmarkt tot aan den Goudschen Singel, dat is een lengte van 540 meter. De ijzeren weg, voor dubbel spoor ingerigt, loopt over 27 ijzeren en 10 hardsteenen spoorwegpoorten, in eene langzaam hellende rigting; op het hoogste punt ligt de baan gelijk met de 3de verdieping van een gewoon huis. Het werk is uitgevoerd door de fabriek de Prins van Oranje te 's Hageniet minder dan 2 millioen KG. ijzer is er voor verwerkt. De uitvoering van deze reusachtige spoorweg-landbrug wordt zeer geroemd. Oostburg, 28 Sept. Onder deze gemeente heeft op het kanaalwerk een hevige vechtpartij tusschen twee werklieden plaats gehad, zoodat de een als het ware stervende naar deze gemeente is overgebragt, terwijl naar men zegt, de dader zich uit de voeten wil maken. Aanleiding hiertoe is door den verwonde gegeven, die den dader ten onregte beschuldigde van een zijner beitels te hebben ontvreemd. De zaak is in handen van de justitie. De dader is huisvader met een talrijk kroost. De andere is ons onbekend. Men is te St. Marguérite volop aan 't werk voor den aanleg der Kassijdebaan van daar naar Oostburg. -In den Passagenlepolder zijn de aardewerken begonnen en de grondslagen van de brug over het kanaal de Linie zijn gereed. De vorige week is het zoontje van den voerman J. P. P. te Sluis overreden geworden door een vracht wagen met steen beladen. Zierikzee, 2 October. De zaak der vrouwen-emancipatie zal in de aan staande najaarsvergadering der Staten van Zeeland te berde komen, echter in zeer bescheiden afmetingen. In het reglement op de waterschappen isop voorstel van Dr. H. J. van Eek, met 19 tegen 16 stemmen besloten ook vrouwen in de vergadering van ingelanden toe te latenin strijd met het gevoelen van Gedep. Statendie haar alleen het zenden van gemagtigden wilden toestaan. Thansnu het reglement gewijzigd zal wordenheeft Mr. G. A. Fokker weder voorgesteld de vrouwen uit de vergaderingen te weren. «Tot dusver," zegt hij in zijne toelichting»is in geen land ter wereld de uitoefening van politieke regten aan de vrouw toegekendzelfs niet in Noord-Amerikahet land der politieke vrijheid bij uitnemendheid. Er schijnt geen reden aanwezigwaarom de Staten van Zeeland dat zouden behooren te doen." Gedep. Staten hebben het amendement echter niet overgenomen omdat »de bepalingen tot dusver geen aanleiding tot bezwaar heeft gegeven." Het Pov. geregtkof in Zuid-Holland heeft benoemd tot deurwaarder bij de arr.-regtb. te Briellcstandplaats Sommelsdijk, C. Groenendijkthans deurwaarder bij de directe belastingen te Middelharnis. De heer L. Berman heeft de benoeming als hoofdonderwijzer aan de eerstdaags te openen Christe lijke school te Heinkenszand aangenomen. De rijksveldwachter J. Seente Ellewoutsdijk is benoemd tot gemeente-veldwachter te Wemeldiuge. De Arnhemsche gemeente-gasfabriek zal over het loopende dienstjaar, met een gasprijs van 10 cent per stère eene winst van vermoedelijk ƒ22,000 opleveren. Te Zwolle werd de prijs van het roggebrood, door een bakker die zich aan de bakkersclub onttrok ken hadvan 42 cent eerst tot 36vervolgenstoen ook andere bakkers afsloegen tot 34 cent verlaagd en thans verkoopt hij goed roggebrood voor 32 cent de 4 kilo. Dat hij een groot debiet gekregen heeft laat zich begrijpen. Uit Hoorn schrijft men, dat naar alle waarschijn lijkheid de heer Fransen van de Putte Yrijdag dooi de liberale Kiesvereeniging aldaar candidaat zal worden gesteld, want dat de heer A. van Eek, die ook weer in aanmerking kwamditmaal geen candidatuur wenscht aan te nemen. In een koffijhuis te Amsterdam vertelde een heer, dat hij buitengewoon veel kon eten, en scheen daarin eer te stellen. Een der aanwezigen, wien dit verveelde, antwoordde hem, dat zijn hond méér at. De eerste, door de vergelijking niet gevleid, antwoordde, dat hij wel wilde wedden, dat dit het geval niet was. Dit ging aan. Er werd bepaald, dat de verliezer den maal tijd en- een zekere som daarboven zou betalen; dat de sterketende man het eten zou opgeven, mits zich bepalende bij zulke spijzen als menschen en honden beide eten; ook dat degeen als overwonnen zou be schouwd worden, die het eerst weigerde. De hond werd gehaalder kwam soep, groente, visch en ten laatste gebraden vleesch op tafel, waaraan beide kampioenen zich behoorlijk te goed deden. Toen de man bijna genoeg had gegeten, vroeg lip een rogge brood, sneed zich een flink stuk af, dat hp droog at en bood den hond een gelijk stuk; maar deze snuffelde er een weinig aan en verwijderde zich zonder het aan te raken, zoodat de man overwinnaar bleef. Aan een berigt van den commandant van het leger in Nederlandseh-Indiëdd. 11 Augustus jl., wordt het navolgende ontleend omtrent den gezondheidstoestand en de voeding der troepen in Atchin: Blijkens het rapport van den chef van den expedi- tionairen geneeskundigen dienst in Atchin, dd. 28 Julij 11., kunnen omtrent den gezondheidstoestand, betere be- rigten gegeven worden. Cholera komt zeer zelden voor, buikaandoeningen worden minderkoortsen zijn evenwel stationair; uit de garnizoenen van het strand kwamen enkele patiënten met pernicieuse koortsen. Opmerkelijk is hetdat na een paar dagen regen de koortsen meestal toenemen in aantal en hevigheid doch is de bodem weder goed droogdan vermindert het aantal merkbaar. Het sterftecijfer is veel lager dan over de maand Juni. Ook de voeding van de troepen is goed te noemen wanneer men bedenkt, dat blijkens het rapport van den chef der expeditionaire intendance in Atchin, het aantal rations, dat dagelijks aan de troepen en daartoe behoorende personen wordt verstrekt, ruim 5000 be draagt en die voeding nog zoo gevarieerd kan worden. Nu en dan wordt gort, in stede van hard brood, twee malen per week aardappelen met ingemaakte groenten van superieure qualiteit, eens per week groene erwten soep met spek en eens per week boonen verstrekt. De proeven, om versche groenten en vruchten van Padang te laten komen, zijn nog niet goed geslaagd: ook was de hoeveelheid niet groot genoeg. De inten dant te Atchinacht het dan ook wenschelpkdóór te bleven gaan met het zenden uit Nederlandvia Padangvan groenten in pottenper stoomschepen. Ook van Batavia werdt beproefd ingemaakte groenten naar Atchin te zendenwaarmede reeds op flinke schaal een begin is Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door den Cand. P. F. v. d. Berg. Te Nieuw- en St.-Joostland is 28 Sept. jl. voor een 10de beroep het volgende drietal opgemaaktDs. Kunsli te Elberfeld F. Sebestate Nicoleitsin Moraviëen W. Vliegenthartte Goes. Ds. J. W. Lempred, te St.-Pancrasen bevorens te Wilhelminadorpisbehalve te Domburgook te Leeuwenc. a. beroepen. Gemengde berigteu. Drie dames te Z. pronken nu ieder met een hals ketting, afgetroggeld v^n eene wees, die daardoor nu in netelige omstandigheden zich bevindt. En wat met die dames meer is voorgevallen, doet de wellevenheid verzwijgen, doch het zal wel aan het licht komen. De vrouw nu van een rentenier, Die heeft een muis gevangen, Die met haar dochters van pleizier, Dat balssieraad omhangen, En op de straat nu blinken; 'tls waar de grond van een moeras Doet gansche waters stinken, Dat is dus nog zoo 't eertijds was. Een boeren-knecht in den Biezelingschen polder moest zich wat fatsoenlijker gedragen, anders zal hij met den winter geen dienst kunnen krijgenomdat hij te veel van de meid houdt. De dochter van een arbeider te Biezelinge heeft gedacht een vogeltje te vangen, maar het is mislukt. Te E. moest een boeren-knecht zijn verstand wat beter gebruiken, en zijne gouden knoppen niet verzetten om zijn schuld te betalen. Ook moest hij zoo kinderachtig niet loopen naar zijn buurmeisje, dat hij toch niet kan krijgen. Een molenaars-dochter te R. moest zooveel snaps niet hebben, want zij kan toch niemand krijgen, door al dat babbelendaar zij zoo al meer en meer gehaat wordt. Gedurende eenige weken hadden te Wijk diefstallen plaats bij een arbeider, wanneer hij naar het veld was en zijne vrouw de koeijen was gaan melken. Een jongen van 15 jaar wist dan in huis te komen en stal dan de zuur verdiende penningen dier brave lieden. Eindelijk is hij betrapt en zal dat duur moeten boeten. Mientje te Haamstede is niet erg in haar schik dat zij mét de Burgsche kermis niet verpast is kunnen worden met een boeren-zoon, waar zij op had gerekend; dus: Reken niet te veel op goed, Dat gij nog ontvangen moet, Want het valt veel uit de gis, En dan is de rekening mis. Een dametje aan den langen weg te Oude Tonge moest zulk eene verbeelding niet van zich hebben, zoo als zij met de kermis heeft gehad, want zij heeft genoeg geloopenom een jongen vast te krijgenen 's avonds had zij er gelukkig een gevonden, en wel niet te fijn. Des maandags had zij nog veel meer lol, want elk oogenblik was zij met den ijzeren man op hol. Te Goes heeft iemand met een dametje uit de papegaaije- straat uit het wandelen geweest, en zijn weggejaagd geworden door een arbeider, bij wien nadere informa tion zijn te bekomen. Dijk-arbeiders te Haamstede moesten zooveel praatjes niet rondventen van meisjes die niets van hen weten willen, daar zij niet veel in trek zijn. Iemand van Brouwershaven wordt aange raden, zyn fatsoen wat beter te houden als by te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1