ZIER1KZEESCHE MEI WSBODE. No. 5445» Don derdag 1 October 1874. 3lsleJaarg. AANBESTEDING VAN KOLEN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. AD VERTENTIE N 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Rijkstelegraaf. Van 1 October a. s. is het kantoor geopend van 's morgens 8 tot 's avonds O ure. De Directeur PILAAR. BEKE NDM A IC IN G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemens, oj» Woensdag den 7 October aanstaande, te 12 uur des middagsin het openbaar op het Raadhuis AAN TE BESTEDEN: Het LEVEREN vtui STEEN KOLEN, ten behoeve van en- lcele gemeente-in rig tiugen. De voorwaarden der aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie ter inzage van belanghebbenden. Ziekikzee, den 28 September 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. E RH ER INS. Algemeen Overzicht. In Frankrijli zijn thans, of liever reeds sedert eenige weken, verkiezings-geschiedenissen aan de orde van den dag en het is kennelijkdat men zich ge lukkig gevoelt, nu er weder eens iets is dat de aan dacht bezig houdt. Intusschen hebben die verkiezingen iets leerzaams. Zij doen den geest der bevolking en te gelijk den strijd en de verhouding der partijen kennen. Reeds dikwijls heeft men de vraag gesteld: zou waarlijk de meerderheid in Frankrijk republikeinsch zijn Me nigeen kon het zich niet voorstellen en meentmet het oog op de geschiedenis, dat er bij dit volk veel meer aspiratien voor elke andere regeeringsvorm zijn. Wie uit de gebeurtenissen van den laatsten tijd meent een oordeel te kunnen opmakenzou zich wel eens deerlijk kunnen bedriegenten minste wanneer hij alleen let op de dingen die men ziet. Wel schijnt het republikeinsche element veld te winnenmaar men vergete nietdat personen en staatkundige partpen gansch wat anders willen en dat er alzoo weinig op te rekenen valt. Nu en dan komt er zoo eens iets aan den dagdat van een streven naar gansch wat anders getuigt en zeker is het dat de republikeinsche gevoelens allerminst bij de regeering gevonden wordenzoo zij al het Septernniun niet als de brug beschouwt om weder tot eene eenhoofdige regeering te komen. Zij zoekt dat geenszins te bedekken en meer dan eene handeling in den laatsten tijd heeft doen zien, dat zij in dit opzichtwat men de publieke opinie noemt durft tarten. Treurig is hare houding hij de laatste verkiezingen en bij die welke nu aan de orde zijn. Nu eens oefende zij de meest ongeoorloofde pressie uit en dan weder vernedert zij zich om door loven en bieden de stemmen der Bonapartisten te koopen. Zij zal door eene of andere heldendaad haar gezag moeten hand haven of delft licht haar eigen graf. Mac-Mahon's reis heeft niet veel opgeleverd en dat nu de oude Napo leon's dienaar, de minister Rouher, weder op den voor grond zoekt te komenbewijst weer dat deze party hare laatste kaarten nog niet heeft uitgespeeld. In Duïtsclil£ii3<l is eenige spanning geweest, ten aanzien van Denemarkenwaardoor de quaestie van het wederrechtelijk bezit van Sleeswijk-Holstein weder op den voorgrond is gekomen. Gelukkig drijft die bui weer over en als de kerkelijke quaestien niet voort duurden, dan zou het Keizerrijk weinig bizonders te vermelden, geven. Die quaestien intusschen doen zich onder allerlei vormen voor. Zoo is nog onlangs eene kerk te Heidelbergdie aan de oud-Katholieken afge staan was, door de politie moeten geopend worden omdat de pastoor dit niet verkoos te doen. Maar bet verzet levert niet anders op dan eene telkens herhaalde bevestiging van de waarheiddat de regeering geen handbreed afwijken zal van de gedragslijn die zij zich eenmaal heeft afgebakend. Niet onbelangrijk misschien is de bizonderheicl dat prins Bismarck zou geweigerd hebben de orde van het gulden vlies aan te nemen die hem door den Spaanschen president Serrano was aangeboden en wel met de by voeging dat hij deze orde later wel ontvangen zou uit handen van den prins van Astruie. Men zou daaruit opmaken dat Bismarck niet wonder veel aan de duurzaamheid der Spaansche repu bliek gelooft. Ook uit Spanje is weinig of geen nieuws. Als wy zeggen dat de berichten van daar iets gunstiger luiden, dan wil dit niet zeggen dat de Carlisten ver slagen of tot andere gedachten gekomen zijn, dat de republiek voor goed zou gevestigd wezen en dat jaarlijksche finantiën beter zijn gesteld. Niets van dat alles Maar toch noemen wy het een gelukkig ver schijnsel, dat de geestdrift hy de partij van Don Carlos schijnt te verflauwen en dat de onderlinge verdeeld heid, die bij zijne party bestaat, misschien spoedig een einde aan een burgeroorlog zal makenalthans vooreenigen tijd. Wij voegen dit laatste met opzot er bij, omdat wij voor zeker houden dat zoo de Spaansche pretendent voor eenen tijd zijne wanhopende pogingen moet opgeven, hij daarom niet besluiten zal om er voor het vervolg van af te zien. Zeker is het dat vele offi cieren hem verlaten, dat er moedeloosheid in zijne gelederen heerseht en dat hij maar moeilijk zijn leger bijeen kan houden of daarmede iets belangrijk uit richten. Yeel heeft daartoe bijgedragen de erkenning van het Spaansche republikeinsche gouvernement door zoovele groote mogendheden van Europa. Dat had Don Carlos niet gedacht, vooral niet dat Frankrijk hem afvallen zou. Door dit eene feit heeft zyn zedelijke invloed veel geleden en hij zal wel tot de overtuiging moeten komen, dat er nu niet veel meer voor hem te hopen is, terwijl hij door de wreedheden in zijn leger gepleegd, ook de sympathie verloren heeft die sommigen voor hem gevoelden. In Italië is men ook bezig nieuwe verkiezingen voor te bereiden en stelt men zich voor dat de uitslag daarvan voor het ministerie niet gunstig zal zijn. Mocht dit zoo wezen, dan zal natuurlijk eene Kabinets verandering daarvan het noodzakelijke gevolg zijn en het land weder onder al de nadeelige gevolgen daarvan moeten bukken. Het schijnt in onzen tijd eene ziekte te zijn om ministerien omver te werpen. Men klaagt dat de regeeringen zoo weinig tot stand brengen, dat zoovele hervormingen achterblijven die onmisbaar zijn en telkens wanneer een bewind de handen aan het werk gaat slaan werpt men het omverom zich ras weder over een nieuw opgetreden bewind in gelijken zin te beklagen. Het gouvernement van Turlsije wil nieuwe lee ningen sluiten en schijnt er op te rekenen dat men daarin slagen zal, omdat de winsten met vorige leeningen behaald een lokaas zouden zijn om velen te trekken. In Engeland denkt men er niet zoo gunstig over. Yan onderscheidene zijden gaan waarschuwende stemmen op en het is te hopen dat het publiek zich niet zal laten verleiden om weder zoo veel te wagen, na de treurige lessen van den laatsten tijd. In Griekenland is het ook al onrustig en ver wacht men eerstdaags een ministrieele crisis. Dit volk heeft langen tijd niet van zich doen spreken, maar daarom was de toestand er niet zooals men wenschte. De staatkundige partijen woelen er als overal elders, en nu men begint te spreken "van eene wijziging der constitutie is het wel te vreezen dat alles spoedfg weder in beroering zal zijn. Dat gedurig tornen aan de grond slagen van het Staatsgebouw moet noodwendig ver zwakken. De opstand in Nieuw-Orleans is nog niet geheel geëindigdmaar zal naar men hoopt geene ernstige gevolgen hebben, 't Ia te hopengelijk wij het voor allen wenschendat ook daar de orde hersteldde eendracht bewaard en alzoo ontwikkeling en welvaren bevorderd mogen worden. Nieuwstijdingen. Onder de curiositeiten in de Vereenigde Staten behoort, in den staat Connectient, eene »Vereeniging van Vetten", welke jaarlijks eene algemeene vergadering houdt, op welke ieder lid gewogen wordt. De 48 leden wegen thans te zamen 11844 of gemiddeld ieder 2463/4 kilo. Het minst zware lid, de heer S. Pike, weegt 210 kilo en het zwaarste, de President, is een kolossus van 532 kilo. ©wgslawt. In Londen is een geval voorgekomen van cholera. In4den tijd van drie dagen was de lijder een lyk. Een Noorweegsch blad deelt eene merkwaardige redding mede van een Engelschon knaap van nog geen 15 jaar oud. Kapitein Thomsen van den schoener Amazone, van Stavanger, meende op ongeveer 12 mijlen van de Britsche kust met zyn teleskoop iets in zee te zien dryven. By nader onderzoek bleek het een bootje te zyn waarin een knaap in diepen slaap lag. Men kon hem niet wakker roepen, doch toen hem een eind lijn werd toegeworpen, ontwaakte hij plotseling, had nog even kracht genoeg de lijn vast te maken en be zwijmde weder. Nadat hij gered en door zorgvuldige verpleging wat tot kracht gekomen was, verhaalde hy, dat hij, op 't strand in zijn bijbel lezende, door eenige makkers ge plaagd werd met de wijze waarop hij zijne ledige uren doorbragt. Om hunne spotternijen te ontkomen, was hij in het bootje gaan zitten lezen, totdat hij tot zyn schrik bemerkte dat de plaaggeesten het touw, waar mede het bootje was vastgemaakt, hadden doorgesneden en hij met het ranke vaartuigtje snel met de eb af dreef. Hij beproefde de riemen te gebruiken, maar worstelde te vergeefs tegen wind en stroom en door een dikken mist verloor hij spoedig het land uit het gezigt. Nu eens worstelde hij vergeefs tegen de golven, dan weder was hij ten prooi aan magtelooze wanhoop, totdat hij eindelijk in slaap viel, de slaap bleef zijn eenige verligting tegen honger, koude en bittere gewaarwording van verlatenheid, gedurende de drie dagen en twee nachten die hij op zee doorbragt. De Engelsche predikant Dougall heeft, ten be hoeve der vrije Italiaansche Kerk, eene aanzienlyke bezitting aangekocht in Rome, een gebouw met 120 kamers, liggende in de nabijheid van den Tiber, tegen over de brug van St. Angelo, welke naar de St. Pieter en bet Vatikaan voert. De aankoop heeft eene som gevorderd van 96 duizend gulden. Daar zal het hoofd kwartier der kerk worden opgeslagen. De verschillende zalen zullen in gebruik worden gegeven aan Protes tanten van alle belijdenis voor bijeenkomsten, scholen bestuursvergaderingen, enz., tegen eene huur van 24 a 36 gulden in het jaar en per zaal, terwijl de heer Dougall een deel van het gebouw kosteloos wil afstaan, ten einde daar eene Protestantsch-geneeskundige Zen ding in te vestigen. Een buitengewoon groot aantal mensehen was den 24 dezer op de werf Earl's maatschappij van scheepsbouw te Londen tegenwoordig om het stoomschip Bessemer van stapel te zien loopen. Dit schipnaar het plan van den heer Bessemer gebouwdheeft een beweeg bare kajuit, teneinde zeeziekte te voorkomen en ia bestemd om tusschen Dover en Calais te varen. Het schip is zeer gelukkig afgeloopen onder het gejuich van 15,000 tot 18,000 personen. ©"MïWjje. Het schijnt dat de godsdienstige onverdraagzaamheid in Turkije weder begint te ontwaken. Niet slechts wordt de naleving van het Mohammedaansche rituaal gevorderd, maar volgens een brief uit Pera, worden lang vergeten verordeningen betreffende bet verblijf van Christenen in de Turksohe wijken weder opgera keld. Verscheidene Duitschers, aan den Rumeenschen spoorweg werkzaam, hebben aan vervolging blootge staan, niettegenstaande hij hot decreet van 1840 en het verdrag yan 1856 wordt bepaald, dat niemand wegens zijne godsdienstige overtuiging mag vervolgd worden. JFtttwiludjjilf, Onder het opschrift »loodvergiftiging" in Frankrijk, schrijft men uit Parijs aan de Daily Neios In Frankrijk bestaat tegenwoordig de grootste be hoefte aan eerlijke ketellappers. De vertinners ver woesten de levenssappen der bevolking. Zij zyn erger dan het ergste kwaaden de beste bondgenooten van von Bismarck. Hoe zoo Door het toenemend gebruik van lood bij het vertinnen van keukengereedschap. Lood is aanmerkelijk goedkooper dan tin. Een mengsel van een deel tin en drie deelen lood is zeer blinkend wanneer het nieuw is, en geeft zooveel voordeel aan den ketellapper of fabriekantdat er voor de keuken meid, die hen een hestelling doet, een goede fooi overschiet. Gedurig hoort men den een of ander zeggen Ik weet niet wat mij scheelt. De beenen zijn loom en 't is of er gewigt aan hangtik heb hoofdpijn menigvuldige en langdurige aanvallen van stompheid kwellen mij mijn bloed ie te warm en vloeit toch traagik heb geen eetlustde keel is ontstokenmjjn tanden staan los, mijn geheugen wordt minder, enz. Doktersdie hun patiënten zoo hooren klagen schrijven al die ongesteldheden toe aan vermoeijenisseu aan de met gas bezwangerde lucht, aan overmatige zorg voor bezigheden of dergelijke. Maar een dier heeren is het gelukt, de ware oorzaak der ziektever schijnselen te ontdekken. Tijdens zijn verblijf in het zuiden van Frankrijk klaagde eene dame over ver zwakking van het ruggemerg. Hij schreef dit toe aan overspanning in hare zaak (ze was logementhoudster) doch meende tevens hij al de leden van haar gezin in meerdere of mindere mate dezelfde kenteekens te bespeuren, als zich bij haar voordeden. Eens evenwel, hoorde hij die dame de blankheid van haar keukeu- gereedschap roemenzy verhaalde van de zorg die zij droeg, om het altyd goecl getind te hebben. Ja, de dokter zelf moest het zien! »Nu ben ik achter 't ge heim dacht hij. Hij onderzocht het keukengereed schap dat hem als .een spiegel tegenblonk, en bevond, dat het, met een witten doek gewreven, een roet zwarte stof op dien doek achterliet. Na nog meer nasporingen gedaan te hebben in tegenwoordigheid van den ketellapper, die geroepen was om zich te ver antwoorden over zijne behandeling van het gereedschap, overtuigde hy dezen zoozeer dat de man uitriep»Gy weet het. Van de tienduizend menschen in Parijs zou niet eep op 't denkbeeld komenhet keukengereedschap zóó te onderzoeken." In de fabriekstaal is zulk vergiftigend mengsel he kend onder den naam van »la claire" omdat het zoo helder blinkt. Ook in het verglaassel van aardewerk wordt somtijds lood gebruiktdat er echter na eenige dagen door vocht of verhitting uittrekt. jpudtstWstnfo. Men leest in een Weener dagblad het volgende huwelijksaanzoek: »Er zijn geen mannen meer," had ik bijna lust nit te roepen.' "Waarom? Ik ben een meisje van 22 jaren, een wees, goed en huishoudelijk opgevoed en bezit een vermogen van ƒ8000, en ben toch nog ongehuwd. Ook mijn uiterlijk is niet van dien aard, dat ik een man het leven zou kunnen onaange naam maken. Juist het tegendeel. Of zou dit ook de schuld er van zyn? Men zegt immersschoonheid wordt bewonderd, maar verwekt geen liefde. Ik wil echter niet bewonderd maar bemind worden, want ik hen niet van marmer. Nu welligt gelukt het my op dezen, zooals ik dagelijks lees, niet ongewonen weg datgene te vinden, wat mijn hartelijke wensch iseen getrouwen liefheb benden man. Men wordt verzocht zijne aanbiedingen, onder het motto Clara Wilhelmina, bij de expeditie van dit blad in te zenden." gDUfreslttttfe Mep pel, 27 Sept. Yan gemeentewege is giste renavond bij palmslag publiek verkocht een stukje grond, midden in de stad gelegen en groot slechts 1 are, voor de enorme som van 1300; zijnde per hectare, gerekend met de kosten, ruim ƒ145,000. Breda, 27 Sept. Gisterenavond ontstond alhier in een danshuis twist tusschen een infanterist en een sirene. Toen een huzaar de twistende personen wilde scheiden, kreeg deze van den infanterist zulk een slag, dat hij viel. Terwijl zich een agent van politie met de zaak bemoeide, wist de infanterist een knipmes voor den dag te halen en bragt daarmee den huzaar zulke diepe wonden in de linkerzijde toe, dat deze in zeer bedenkelyken toestand naar het hospitaal is ver voerd. De dader werd terstond in arrest genomen. Een löjarige koewachter is alhier in het huis van arrest gebragt, als de moedwillige brandstichter op de hoeve van de wed. van der Sanden te Etten, die in de vorige week geheel werd in de asch gelegd. 's GravenliafifO, 28 Sept. Een melkschipper van Schipluiden, dagelijks van daar naar deze stad varende, is Zaturdag onder Hof van Delft in 't water gevallen. Een hoer, die het ongeval bemerkte, spoedde zicb naar de plaats en begaf zich tot aan de borst in het water, doch tevergeefs. Inmiddels kwam ook de zwager van den drenkeling en haalde hem met zyn vaarboom naar den wal, waar de beide personen hem met de voeten in het water lieten liggen, totdat de politie gehaald was. De ongelukkige laat eene weduwe met een kind na. Voor©, 28 Sept. De geruchten dat wij hier garni zoen zouden krijgenbeginnen weder levendiger te worden; 't zou inderdaad een zegen zijn als er eens wat meer leven en vertier in ons kwijnend stadje kon komen. Nog altijd zien wij uit naar een beslissing op het reeds maanden geleden gedaan verzoek om ontslag van den burgemeester Snijder, en velen beginnen te vreezen, dat deze zaak zal blijven zooals ze is, boewei men niet begrijpt hoe dit mogelijk zou zijn, daar op een officieel verzoek om-ontslag toch een officieele beslissing diende te worden genomenen indien de heer Snijder op zijn vroeger genomen besluit is teruggekomen, dan diende men daarvan toch kennis te dragen. De zaak heeft te veel sensatie gemaakt om met een sisser af te loopen. Middelburg27 Sept. Men verneemt, dat dezer dagen door eene handelsfirma alhier, bij den minister van binnenlandsche zaken aanvraag is gedaan, tot verkrijging, onder zekere voorwaarden, van een belang rijk stuk grond, gelegen aan het kanaal door Walcheren, tusschen deze gemeente en Veere, ten einde daarop, op groote schaal, petroleumbergplaatsen te stichten. De stoombarge no. 1 heeft den 25 dezer een proef- reisje gedaan van hiernaar Vlissingen, hetwelk gunstig is geslaagd. Den 25 September heeft zich te Vlissingen een op wacht staande schildwacht door middel van zyn geladen geweer van het leven beroofd. Zijn dood volgde onmiddellijk. De rede is onbekend. Mi<lcielltmi*É£, 29 Sept. De verloting ten voor- deole der blindeninrigting alhier zal vermoedelijk op het einde der volgende maand plaats hebben. De minister heeft toestemming gegeven om 8000 loten te ■plaatsen, 2000 meer dan door het bestuur was aange vraagd. Overbodig zou het zijn de aandacht onzer lezers te vestigen op deze waarlijk nuttige inrigting en het nemen van loten aan te hevelen. Zierikzee, 29 Sept. Zaturdag werd alhier de drie maandelij ksche vergadering gehouden van onderwijzers in het 2e schooldistrict van Zeeland. De vergadering werd gepresideerd door den Heer Schoolopziener Mr. Schneiders van Greiffenswerth, en bijgewoond door den oud-schoolopziener Dr. Andre» en eenige leeraren der Hoogere Burgerschool. Na de huishoudelijke werkzaam heden werden twee vraagpunten behandeld: 1°. Welke gebreken kleven de tegenwoordige opleiding der jeugd aan? - 2°. Rousseau en zijn tijd; de invloed zijner leer! Aan 't eind der vergadering werd meegedeeld, dat een vriend van onderwijs en onderwijzers had beschikbaar gesteld een compleet exemplaar van van Effens Spectator, om te dienen als prijs voor een concours onder de hulp onderwijzers in de December-vergadering. Als opgave voor den wedstrijd is genomende kennis van de Spec- ta/or-vertoogenvoorkomende in 't eerste deeltje van de verzameling iu Roelants Pantheon. Daarna werd de vergadering gesloten De minister van koloniën maakt voorloopig be kend, dat in het volgende jaar voor de dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Neer- landsch Iudie benoodigd zijn 28 practische ervaren opzigters der 3de klasse die den leeftjjd van 30 jaren niet zullen hebben overschreden. Zieriltseee, 30 Sept. Wij vestigende aandacht op de achterstaande annonce van den heer Dassie. Is genoemde heer genoegzaam hekend, deze voorstelling belooft vooral veel genot door de medewerking van den heer Lamèchedie met zijne wonderkist geheel Europa in verrukking bragt. Wij wenschen dan ook den heer Dassie goed succes op zijne onderneming. Maaudagavond heoft het examen voor de burger avondschool plaats gehad. Er waren 28 kandidaten 17 werden toegelaten, en een elftal moest worden afge wezen. Als men nagaat hoe gering de eischen zyn van het toelatings-examen, dan is die uitkomst inderdaad bedroevend te noemen. De a. s. wintercursus wordt nu geopend met 61 leerlingen23 in de lste18 in de 2de klasseen 20 leerlingen voor voortgezet teelcen- onderwijs. De hoofdonderwijzer F. B. van den Eeckhout sedert den 1 December 1837 te Overslagin Zeelands 6de schooldistrict werkzaamheeftsinds de invoering der nieuwe wet, geene hoogere jaarwedde genoten dan 400 gulden. Op zijn verzoekom zijn minimum-tracte- ment te verhoogen tot het bedrag der tegenwoordige hulponderwijzers-bezoldigingenheeft de gemeenteraad dezer dagen afwijzend beschikt. Vrijdag avond omstreeks 9 uur is een 21jarig jongeling uit Leeuwardenop den straatweg naar Heerenveenin de nabyheid der staddoor een paar hem onbekende manspersonen aangevallen. Zij stopten hem een doek in den mond, wierpen hem neder en trapten hem op de borat waarna zij hem van zijn zil veren horloge en eene som van ƒ33,50 beroofden. De jongeling bleef langer dan een uur in bewusteloozen toestand aan den weg liggen, totdat hij door een voorbyganger werd opgemerktdie hierop bijstand inriep, daar de jongeling geen teeken van leven gaf. Nadat de doek uit den mond was genomen, kwam hij eenigszins bijhij werd naar het huis zijner ouders gebragtwaar geneeskundige hulp hem verder lang zamerhand tot bezinning deed komen. De justitie doet onderzoek. Tot bywoning van de Leidsche feesten is o. a. uitgenoodigd de heer N. J. van der WormBurgemeester van Schiermonnikoog, die, naar gezegd wordt, van moeders zijde van den Leidschen burgemeester uit 1574 van der Werff, afstamt. De heer van der _Worm js in het bezit van een gouden gedenkpenning in der tijd aan van der Werff uitgereikt. Het plan om bij gelegenheid van het feest eene eere- -wacht te paard te vormen is bij gemis van genoegzame deelneming niet doorgegaan. Te Wageningen is een paard afgemaakt en begra ven dat aan den lrwaden droes leed. Tot waarschuwing kan hierbij vermeld worden dat aan den eigenaar geen schadevergoeding werd toegekend, dewijl het dier be handeld was door een niet-geëxamineerden veearts. TELEGRAM. Leeuwarden, 30 September. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebragt 1624 stemmen. Herkozen de heer de Roo met 1000 stemmen; de heeren de Bordes, Vissering en van Panhuijs verkregen 396, 112 en 40 stemmen. Tiel, 30 September. Gekozen als lid der Tweede Kamer Ridder van Rappard met 1238 van de 2275 uitgebragte stemmen. Mr. Dijchneester verkreeg 1022 stemmen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Kats door Ds. W. van Dis, pred. te Aalst en voor dat naar Wemeldinge door Ds. 1). P. M. ïiuè't van Dirksland. Op Zondag 4 October zullen bevestigd worden en intrede doenDs. D. G. Escherte Sommelsdijk en de cand. A. J. Adrianite Rockanje, terwijl op 11 dezer Ds. W. N. Wolterink, van Siijansland, alwaar hij op 4 October zijn afscheid zal predikente Wijk aan Zee zal bevestigd worden door Ds. P. W. N. Hügen- holtzpred. te Zierikzeeen in dezelfde godsdienst oefening zijne intrede doen. Gemengde berigten. Te Ellewoutsd. heeft dezer dagen een zonderling geval plaats gehad. Een schoenmaker, die van de eene woning naar de andere verhuisde, werd spoedig door den huis baas op straat gezet, terwijl de man met tranen in de oogen smeekte binnengelaten te wordenbelovende elke week te zullen betalen, maar het hielp niet. Eene oude kat te Yerseke wordt verzocht haar lange tong wat in toom te houden, want zij zal zich overal uitpraten. Wist ook eene zekere dame hoeveel kwaad zy van haar spreekt, zij zou haar zeker zoo niet be- voordeelen. Dus bedenkt dat eer het te laat is. Iemand te B. snijdt zoowel menschen ale beestenen verrigt nog smidswerk, terwijl hij het klokkenmaken ook nog zal gaan leeren te O. Een goede verstaander heeft maar een half woord noodig. Eene zekere vrouw te B. moest zoo brutaal niet zijn over een afge vallen appel, die door een arbeider werd opgeraapt. Naar het schijnt heeft de vleeschhouwer te Wolfaarts- dijk de couranten-berigten van de op vele plaatsen verlaging der prijzen verkeerd gelezen of begrepen alzoo hy tot eene verhooging van 5 cents per kilo is over gegaan. Waaruit bestaat de soldaat? Deze vraag beantwoord volgenderwijzeDe soldaat bestaat niet alleen uit de daartoe behoorende uniform-stukken, maar ook uit de liefde tot het heerschende stamhuisver bonden 'met de noodige handgrepen. Op de vraag waarom heeft de soldaat een hoofd? luidt het antwoord: opdat zijne stropdas niet omhoog zou schieten. Over moeders sprekende', leest menEen slechte moeder is de duivel in huis. Wee het kind dat eene moeder heeft die onbekwaam is het goed op te voeden, en vooral als de vader een dronkaard is. Dit is van toepassing op een wijf te Sint. De onderaarsche kerkers van het bagno van Toulon worden weggebroken en ver vangen door ruime goed verlichte kamers. Bij dien arbeid heeft een metselaar in een dier vochtige onge zonde hokken, het geraamte van een mensch gevonden, om wiens voeten en middel nog een dubbele ketting was bevestigd. Don Carlos begint nog kans te krijgen om koning van Frankrijk te worden, en als hij dan koning van Spanje is, dan zal hy die volken gelukkig maken. Wie weet of hy België ook nog niet zou in pakken en een gedeelte van Nederland. Er zijn dit jaar te Parijs aan de markt gebragt, een soort perziken die 32 centimeters omvang hadden en duur betaald worden. Voor het kantongeregt te Heusden is een lid der commissie voor.het krooningsfeest gedagvaard, tot betaling van zyn verschuldigd aandeel in de kosten dier feestvieriug. Het wil te Wemeldinge maar niet gelukken om een predikant te krijgen, dat nu weder gebleken is door het bedanken van ds. Huët van Dirks land. Dit is nu bet elfde beroep. Het laat zicb dan ook aanzien dat niemand zin zal hebben om in dat verwarde babel zijne dagen te gaan doorbrengen. Het zal dus maar bet beste zijn om het zonder dominó te doen en de kerk te verkoopen. Een tuinman te X. wordt aangeraden, de meid van zijn heer met rust te laten, want als haar vrijer het begint te merken, dan zou dat maar leelijk kunnen afloopen. Te 's Heer- Arendskerke zal eerstdaags een huwelyk worden vol trokken dat nog al vreugde zal veroorzakenen er zullen vlaggen te kort komen. Iemand te Brouwers haven wordt aangeraden, des avonds zoo laat niet met een meisje over straat te loopen, dat hij toch nooit zal trouwen, al maakt hij het haar wys.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1