ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 3444. 5Isle «faarg. Dingsdag 29 September 1874. J&pstw}«. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. N ieu wstij dingen. De handel in petroleum. De eenmaal zoo bloeijende handel in dit artikel is in den laatsten tijd sterk achteruitgegaan. Elkejnieuwe mail brengt eén Jo'ostijdig. De laatste was wel, dat de groote firma Sonneborn Co., te New-Yorkdie zich vooral met den uitvoer van petro leum bezig hield en te Hamburg haar filiaal heeft, haar betaligen moest stakenmet een passief van doll. 500,000. De hoop, dat eindelijk hooger prijzen voor het artikel zouden worden besteedis tot dusver niet ver wezenlij let en er bestaat hoegenaamd geen vooruitzigt, dat hierin beterschap komen zal. Op 15 Sept. 1870 was de prijs te Hamburg nog 22,12 op 15 Sept. '71 18,25; op 15 Sept, '72 19,69; op 15 Sept. '73 14,80 en op 13 Sept. '74 9,80 Rink. Er is blijkbaar over productie en strikes en dergelijke kunstmiddeltjes meer kunnen deze slechts tijdelijk neutraliseeren. De negen bronnen der Unie produceeren thans meer dan 50,000 barrels per dag, een hoeveelheid, welke de consumtie verre overtreft. Thans zijn de Duitsche en andere Europeesclie entre pots opgevuld met petroleum en er bestaat zulk een voorraad, dat op verbetering in de marktwaarde inde eerste jaren niet te rekenen valt. De consumtie neemt ca. 30 pCt. per jaar toe, terwyl de productie in korten tyd 100 pCt. vermeerderde. Een leerzame strijd had onlangs plaats te Wel lington in Shropshire (Engeland) tusschen vleeschver- bruikers en de slagers. In die plaats even als allerwege hadden de slagers het monopolie in handen, en deden daarom hun best den prijs van het vleesch zeer hoog te houden. Het publiek morde, doch dit hielp weinig vleesch moest er toch zijn. Voor twee jaar evenwel kwamen de arbeidende klassen uit Wellington en een paar naburige plaatsen overeen de vleeschprijzen te doen dalen, en het gelukte ten deele. Zjj verklaarden namelijk aan de slagers, dat zij geen vleesch zouden koopen, voordat de prijzen zouden zyn verlaagd. Het viel hun wel hard, doch zij hielden vol, tot eindelijk de slagers toegaven. Na dien tijd evenwel stegen de prijzen van lieverlede, en het oude tarief was spoedig weer bereikt. Op zekeren marktdag evenwel kwam een slager van buiten de stad, opende een winkel en verkocht het vleesch voor 2 a 3 stuivers minder dan zijne collega's, en zag zijn winkel spoedig leeg. De slagers te Wellington, ontevreden op dien indringer", noemden zijne affaire een vleeschhandel van verdronken schapen, oude koeijen enz. De man evenwel ging stil zijn gang. Het publiek bevond, dat de waar goed was en telkens, wanneer hij kwam, werd zijn winkel als 't ware bestormd. Nu besloten zijne vijanden geweld te gebruiken,en dreigden hem te mishandelen, de eerste maal dat hij zou durven terug komen. Dit was der arbeidende klasse te veel. Zij vormden eene com missie, die een demonstratie zou houden ten gunste van goedkoop vleesch. De slager uit de naburige stad werd bij zijne aankomst aan het station afgewacht en onder begeleiding van een hoop volks met muziek naai zij n winkel gebragt. Men gaf hem eene goede verza meling slagers-gereedschappen ten geschenke en zijne beide tonnen vleesch waren in een oogenblik verkocht. Men verbeelde zich 't verdriet der stedelijke slagers, na zulk een volkomen nederlaag! Indien eenige onder nemende slagers een dergelijke proef in andere steden wilden nemen (en dit zou ook ten onzent kunnen toe gepast worden) zouden zij ongetwijfeld even veel voor spoed ondervinden. Madrid, 23 Sept. Driehonderd gendarmes en 200 douaniers hebben uit Jativa 2000 Carlisten verdreven, die de brug van Albaida, spoorwegen en telegraafdraden hadden vernield. Onder de Carlisten in Biscaye heerscht veel oneenigheid; velen verlaton de gelederen en ver zoeken amnestie. Als men de verschillende ligtingen in Spanje bij- eentrektdan moesten thans 300,000 man onder de wapenen zijn. De Carlisten hebben hoogstens 70,000 man. Indien er geld was om de republikeiusche troe pen te betalendan zouden de laatsten spoedig uiteen gejaagd zijnmaar de Regerings-troepen-, die in 't veld staan en behoorlijk gevoed en betaald wordenzijn minder sterk dan de Carlistendaaraan wordt het aar zelen en wagten toegeschreven. Hoe veilig het tegenwoordig in sommige deelen van Italië is, blijkt uit het feit, dat de reizigers op den spoorweg tusschen Livorno en Rome van Civita Vecchia tot Livorno alle stations door troepen bezet vinden. Als oorzaak daarvan deelt men mede, dat de Regering vijf groote dépots van misdadigers in Grossetto enz.heeft opgerigt. In ieder dezer dépots vind men van 500 tot 1000 misdadigers. Zij worden gebezigd tot droogmaking van de moerassen van Tos cane. Over dag moeten zij tegen een kleine belooning werken en gedurende dien tijd worden hun de ijzers afgenomen. Tegen den avond legt men de ijzers weder aan en brengt men hen weder naar de gevangenis maar ten spijt van alle waakzaamheid gelukt het dage lijks eenige der boeven te ontsnappendie zich tot benden vereenigen en den omtrek zoo onveilig maken dat men bezorgd is voor de veiligheid van de treinen. Het volgende werpt een eigenaardig licht over het karakter der roovers in Sicilië: In den nacht van den llden werd tusschen Valle- lunga en Alia, vlak bij Fontana Murata, de diligence uit Caltasinetta door een dozijn welgewapende roovers aangehouden. Al de passagiers moesten uitstijgen en, op straffe van onmiddellijken dood, plat op den grond gaan liggen, ten einde zich in dat postuur bedaard van alles to laten berooven. Nu was er onder hen oen kanunnik. Naauwelijks hadden de bandieten .dien ber merkt, of zij haastten zich om hem te doen opstaan vervolgens naderde de hoofdman hem met allen eerbied cn verzocht hem zijn heiligen zegen over de bende. De arme pater, die aan al zijn leden beefde als een riet, kon geen woord uitbrengen. De angst had hem de tong vastgesnoerd, maar de roovers dachten, dat het onwil was, en daarom legde de hoofdman, zonder vérdere pligtplegingen, zijn karabijn op den ongelukkige aan en sprak laconischzegen ons, of sterf!" Deze woorden gaven den kanunnik op eens zijn spraakvermogen terug en, met al de zalving die in hem was, zegende hij de schurken. Deze gingen daarop aan het werk, blijk baar met verruimde borsten. Een voor een werden.de reizigers uitgeschud de kanunnik zoo goed als de rest: ook hjj moest zijn horloge en zijn beurs afgeven. Die operatie verrigt zijnde, namen de bandieten afscheid, lieten de diligence verder trekken en verdwenen in het bosch, met de kalme voldoening van lieden, die na een goed volbragt dagwerk huiswaarts keeren." JFimwfirtjjjt. r*ar\jN23 Sept. De krijgsraad van Marseille heeft tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld een persoon, beschuldigd van op don 5den dezer onwettig iemand te hebben gearresteerd, die overleden is ten gevolge van de mishandelingen, waaraan hij bij zijne arrestatie heeft blootgestaan. In den Acclimatatie-tuin te Parijs heeft een gevecht plaats gehad tusschen den jongen olifant Tobie en de giraffe. De olifant, een der raakste dierenwandelt des morgens vrij rond met een aapals cornakop zyn neken brengt dan bezoeken aan zijne lotgenooten. Den 19den dezer trad hij ook voor de eerste maal de omheining binnen, waarachter de giraffe met hare jon gen leeft. De wachters waren op het oogenblik afwezig. Nauwelijks wordt de giraffe hem gewaar of, ter ver dediging van haar jongen, die achter haar zijn verscho len, snelt zij op den olifant los, trapt hem en werpt hem omver; de ongelukkige, cornac gaf een bewijs van zijn instinkt. Langs den langen hals van den kameel- pardel klom hij in een oogwenk naar boven en begon zijn vijand woedend to bijtenwat deze nog meer aan hitste. Toen de wachters te hulp snelden, lag de olifant badende in zijn bloed, terwijl de kwaadaardige beten van den aap, gevaarlijke wonden aan de giraffe hadden toegebragt. Beiden zijn naar de «infirmerie" gebragt. De voor de royalistische en republikeinsche partij vermakelijke twist tusschen de ex-Keizerin en Prins Napoleon neemt grooter omvang dan de eerste wel bedoeld zal hebben, toen zij haren neef openlijk den oorlog verklaarde. Prins Napoleon wordt dezer dagen te Parijs verwacht en zal daar, naar men wil, een ge schrift openbaar maken, waarin de echtgenoot van Napoleon Hl op vreesselijke wijze wordt gecompromit teerd. Daarin zal niet alleen worden uiteengezet de rampzalige invloed die de «Spaansche" op de Staatkunde en het lot van Frankrijk heeft uitgeoefend, maar ook de geschiedenis van haar huwelijk met Napoleon Hl in alle bijzonderheden en zelfs hare vorige levensge schiedenis zal er omstandig in worden verhaald. Prins Napoleon maakte met de ex-Keizerin kennis in Madrid tijdens hij daar gezant was. Later stelde hij haar den Keizer voor, echter met geheel andere bedoelin gen dan haar op den Keizerlijken troon te plaatsen. De perziken-oogst in de omstreken van Montreuil is dit jaar zoo overvloedig, dat de opbrengst er van op niet minder dan 2 niilHoen franken geschat wordt. De teelt dezer vrucht wordt daar op groote schaal gedreven. Een 600tal kweekers hebben in den afgeloopen zomer ongeveer 60 millioen perziken geplukt. De meesten gaan naar Parijs, waar eiken morgen een half millioen perziken aan de markt gebragt worden. Men heeft dit jaar eene nieuwe soort in den handel gebragt, welke als een wonder van kweekerij beschouwd wordt, daar zij niet minder dan 35 centimeter omvang heeft. Het congres van brood- en banketbakkers te Berlyn zal zóó talrijk worden bezocht, dat men bijna geen raad weet om de menigte van inzendingen voor de daarbij te houden tentoonstelling behoorlijk te plaatsen. Het geheel belooft regt lekker te worden. De «Bank- und Hand.-Zeitung" deelt in haar jongst ontvangen nommer een berigt mede uit Breslau, hetwelk aldus luidt: Heden 22 dezer heeft te dezer stede de eerste lijkverbranding plaats gehad. Vele autoriteiten, geneeskundigen en andere belangstellenden waren daarbij tegenwoordig. De verbranding heeft plaats gehad in de stedelijke gasfabriek. Binnen één uur was het lijk, dat eener bejaarde vrohw, tot stof verbrand. De horlogemaker Klemmt, te Liebenthalheeft de Pruissische regeering het model aangeboden van een door hem uitgevonden toestel om luchtschepen in alle rigtingen te doen bewegenonverschillig bij welken windzelfs tegen den wind in. Tevens verzocht hij, dat hem de kosten voor de con structie in het groot zouden worden gewaarborgd. Daar de regeeringjhieromtrent tot voorwaarde stelde, den toestel eerst door een commissie te doen onder zoeken heeft hij de onderhandeling afgebroken en zich tot de Fransche regeering gewend. Wanneer men hem ook dddr geen onvoorwaardelijk vertrouwen schenkt, zal hij trachten in Engeland zyn doel te hereiken. u* Tc Brussel wordt ook al geklaagd over de duurte van het brood. Terwijl door het grootste gedeelte dei- bakkers te Parijs het brood wordt verkocht voor 37'/2 centime het küo, moet men te Brussel 56 centimes per kilo betalen. Kampen, 26 Sept. Den 23en dezer werd uit het Rechterdiep onder deze gemeente opgevischt het lijk van eene vijftienjarige knaap uit deze stad, die naar men wil zich zoude verdronken hebben wegens de ellendige behandeling die hij van zyn vader en stief moeder ondervond, die hem, zoo men zegt, het noodige voedsel onthielden en dit gemis door prügel aanvulden. Wat hiervan zij is ons onbekend, maar zooveel is zeker, dat toen in den avond van dien dag het lijk van den knaap uit het stadziekenhuis naar de ouderlijke woning werd overgebragt, honderden menschen zich verzameld hadden voor het huis, en het aan kreten van veront waardiging en bedreigingen tegen de ouders niet ontbrak. De politie voorkwam evenwel dadelijkheden. De ouders zyn personen in hun stand in goeden doen. Den volgenden avond was er voor de woning dier ouders wederom eene groote verzameling meest siga renmakers bijeengekomen, die allerlei kreten aanhieven en waarbij door onbekenden eenige glasruiten werden ingeworpen. Gisterenmiddag om twee uur werd het lijk begraven, alleen gevolgd door den vader, gezeten in een rijtuig, onder geleide van eenige politieagenten en eene groote volksmenigte, 's Avonds hadden weder telkens oploopen bij het huis plaats, dat echter door de politie was afgezet. Heden- morgen te 11 ure is het huisgezin onder geleide van een massa toeschouwers <lio op ver schillende wijze hunne verontwaardiging te kennen gaven, naar Amsterdam vertrokken, nadat de heer Boele dén ontaarden vader (Louis Blom genaamd) uit zijne dienst had ontslagen. Amstei-dam25 Sept. Gisteren namiddag ten half vijf ure is de heer Godard weder met zijn lucht ballon opgestegen. Twee passagiers maakten de reis mede. Door de windrigting werd de ballon ook thans over de Zuidei'zee gedreven en daalde des avonds ten half 10 ure bij Zuidbroek in Groningen neder. Een weg van 38uur gaans was alzoo in 5 uren afgelegd. De luchtballon «Ie Météore" had oorspronkelijk ten dool dienst te doen bij het beleg van Parijs. Als echte Franschen stelden de heer en mevrouw Godard er een eer indoor de zamenstelling van dit luchtgevaarte het hunne bij te dragen tot ontzet van Frankrijks hoofdstad. Le Météore heeft echter nimmer dienst gedaanomdat juist na de voltooijing een wapenstil stand getroffen werd. De ballon heeft een diameter van 13,185 meter, een omvang van 41-,49 en een oppervlakte van 516,12 meter. Hy bevat 1,200,098 liters gas en is gemaakt uit 36 banen. "Wanneer de ballon gevuld iswordt hij van onderen opengelaten, opdat het overtollige gas er uit ontsnappen kan. Een hoeveelheidvoldoende om den ballon te vullen blijft er altijd in en dringt natuurlijk steeds naar boven. Verder bevindt zich geheel bovenaan een klep, waaraan een touw bevestigd isdat door den ballon heen in het zoogenaamde schuitje uitkomt. Die klep wordt geopend, wanneer de luchtschipper begrijpt dat hij dalen moet. Het geheele gevaarte wordt omvat door een net van ongeveer tien duizend mazen en aan dit net zijn 32 koorden vastgemaakt, die aan even zoovele klossen be vestigd zyn van den ringdie de mand aan den ballon verbindt. Acht zware kabels geven eindelijk nog den noodigen steun aan dezen mand (een eenvoudige wasch- mand van het grootste kaliber, met twee bankjes ex- in gevlochten) terwijl verscheidene reddingstoestellen benevens een anker haar aan den buitenkant versieren. Bovendien behoort tot het materieel van den lucht reiziger nog een hoogte-meter, waarmee hij kan bepalen hoeveel meters hij zich boven de aarde bevindt. In de Alkmaarsche Crt. leest men het volgende ingezonden stukje. In vele plaatsen slaat het vleesch bij de lagere prij zen der koeyen af, te Alkmaar nog niet. Zou het niet kunnen? Laat ons eens zien. Een flinke koe koopt men tegenwoordig voor ƒ280, hoogstens ƒ300: veilig heidshalve stellen wij ƒ325. Schoon aan de haak weegt die koe 765 halve kilo's. 70 Halve kilo's haas, muis jes en biefstuk a 65 c. geven 45,50de overige 695 halve kilo's a 50 c., ƒ347,50; de kop, tong en pooten, ƒ4, te zamen ƒ397 (het losse vet laten wij voor memorie qn de huid voor de belasting.) Alzoo behaald de slager op den koopprijs 72 winst, of zooveel meer als die prijs tegenwoordig is. En bedenkt mendat er slagers zijn die, behalve de kalveren, 5 a 7 koeijen in de 14 dagen slagtendan is het na te gaan dat zij ieder gerekend dat de kalveren, knechtsloonpatent enz. betalen 250 per week, en zelfs bij rijzing der vee- prijzen met 20 pc. nog 200 per week verdienen. Geen wonder dan ook, dat zulk een slagersbaas zooals onlangs een notaris vertelde zich niet kan bemoeijen met het uitzetten van zijn geld op kleine hypotheekjes, daar slechts groote zijn aandacht verdienen. Maar even min is het te verwonderen dat de verbruikers zich de vraag voorstellen, of zij niet door samenwerking in staat zouden zijn, zich zeiven en het algemeen van goedkooper vleesch te voorzien, en bovendien nog eene behoorlijke rente te maken van het geld, dat zy tot doel beschikbaar stelden. 's Gravenliage25 Sept. Gisteren avond omstreeks 7 urehad in de Nieuwe Havenstraat een voorval plaats dat de treurigste gevolgen had kunnen na zich sleepen. Een knaapje van ongeveer 4 jaar had het ongeluk omterwijl de moeder even afwezig wasuit een op tafel staande petroleumflesch te snoe pen. Het gevolg hiervan was dat het kind de hevigste benaauwdheden kreeg en zijn gelaat een zwartachtige tint aannam. Door onmiddellijk toegediende genees middelen is men er in geslaagdhet kind buiten ge vaar te brengen. Heden namiddag ten 3 ure, heeft de Minister van Financiën de Staatsbegrootiug aangeboden met eene financieele rede. Daaruit blijkt, dat alle tekorten van vroegere diensten gedekt zijn en de diensten van '73 en '74 ruime overschotten hebben. De middelen van '74 hebben opgebragt 5 mill., boven de raming. Niettegenstaande den jaarlijkschen spoorwegaanleg zijn de uitgifte van schatkistbiljetten onnoodig geweest. De begrooting van 1875 is lü millioen hooger geraamd dan die van 1874, wegens meerderen spoorwegaanleg l'/2 millioen, Marine; 2 millioen, Oorlog; 5 millioen, tot uitvoering der|vestingwet en andere vermeerderingen. De middelen matig geraamd op 1023/4 millioen, waar onder een bijdrage ad 4 millioen uit de Indische overschotten. Tot sluiting der begrooting werd machtiging gevraagd voor de uitgifte van, zoo noodig, schatkistbiljetten ad 7 '/s milioen, welke echter, daar er 41 millioen in kas is, waarschijnlijk niet zullen benoodigd zijn. Met het oog op de belangrijke uitgaven m 't vervolg voor spoor- en waterwegen, droogmaking Zuiderzee enz. blijft de Regeering vooralsnog de bestaande belas tingen handhaven. Vlissingen, 25 Sept. Gisteren is hier eindelijk weer eens een stoomschip binnengekomen, dat in onze prachtige, maar helaas, tot heden bijna altijd ledige havens heeft gelost. Het was de «Orconera," geladen met ijzererts, bestemd naar Duitschlandhet zal dezer dagen wederom, met spoorstaven geladen, van hier vertrekken. Het behoort aan de firma de Grooff. Door dezen laatste, secretaris der maatschappij tot exploitatie van terreinen te Vlissingen, is dezer dagen een grootsch plan ingediend bij den raad, tot bijbouwing eener nieuwe wijk aan de Noordzijde der stad, nabij de stationsbrug. Dit plan omvat het bouwen van ver scheidene breede chausseés, elk van twee rijen boomen voorzien,, die allen uitloopen op eene rotonde in het middelpunt der wijk aangelegd verder den aanleg van een park aan de noordzijde der nieuwe stad, het aan leggen van een grooten ryweg, enz. De maatschappij biedt den gemeenteraad aan den kosteloozen afstand van grond, benoodigd voor den aanleg der straten en pleinen, mits de gemeente voorzie in de riolering, bestrating en verligting. Met belangstelling zien wij de debatten over dit voorstel in den gemeenteraad te gemoet. Het fraai ontwerp van het plan en het hooge belang dat de ge meente daarbij heeft, maken het zeer vex-klaarbaar dat de beslissing van den gemeenteraad met de meeste belangstelling wordt verbeid. Naar ik verneem zullen weldra plans van de nieuwe stad in den handel ver krijgbaar worden gesteld. De ligging der terreinen is uitstekend in de onmid- delijko nabijheid van havens, kanaal en stations. Het eenige bezwaar, wat men er misschien tegen zou kunnen hebben, is dat de afstand der nieuwe en oude stad betrekkelijk nog al groot zou zijn en dus dat enkelen bevreesd zouden zyn dat hun pei-ceelen in de oude stad er door in waarde zouden verminderen. Ik voor mij geloof echter dat de uitbreiding der stad, in plaats van de waarde der bestaande perceeleu te ver- minderen, deze eerder zal doen stijgen, zelfs al werd de oude stad door de nieiiwe geheel overschaduwd; terwijl ik bovendien bevreesd ben, dat als de handelaren, die zich hier willen vestigen, geen huizen vinden die meer in de nabyheid gelegen zijn van de havens dan de woningen binnen de gemeente, zij liever Middelburg zullen kiezen als plaats voor hun domicilie en zich be palen tot het houden hunner kantoren alhier. Volgens het voorstel van L. de Grooff c. s. zal iedereen hier een goede woning vinden in de onmiddelyke nabijheid van de havens. Middelburg25 Sept. In de geldleening van ƒ150,000, uitgeschreven bij besluit der Staten van Zee land van 4 Nov. 1869 tot verbetering der middelen van gemeenschap in deze provincie, waarvan reeds een bedrag van ƒ60,000 is te gelde gemaakt, was thans voor renteloozc voorschotten, ter verbetering van wegen, weder de inschrijving opengesteld voor 47 aandeelen, elk van ƒ1000. Gisterenuamiddag is de bus geopend en bleek dat is ingeschreven voor 245 aandeelen, door dertien vei-schillende inschrijvers. Als curiositeit verdient het welligt vermelding, dat een landbouwer uit Veere heeft ingeschreven voor twee aandeelen, te betalen met '/8 pCt. hooger, dan het bedrag der hoogste inschrijving. Jammer voor dien liefhebber, dat zoodanige inschrijving, waarbij de som verzwegen wordt, niet geldig is. Zierilissee, 26 Sept. Z. M. heeft herbenoemd tot griffier van het kantongeregt alhier Mr. J. A. Bollo. Als een bewijs van buitengewone groeikracht in in dezen tijd des jaars deelen wy mede dat zich aan de kastanjeboomen op de Nieuwe Haven alhier we derom vele bloesems vertoonen. Op de aanbevelingslijst voor een lid in den Hoogen Raadter voorziening iu de vacatureontstaan door het eervol ontslag van Mr. J. HeemskerkAz.komt als eerste candidaat voor Mr. M. F. Lantslieerraads heer in het Hof van Zeeland. De 9de algemeene vergadering der onderwijzers- vereeniging in het 6de schooldistrict van Zeeland nwelke door het bestuur bepaald was op den 29 dezer !te Neuzenis uitgesteld tot het volgende jaardoor gebrek aan belangstelling by het onderwijzend personeel in het land van Hulst. Het Staatsblad No. 130 bevat de wet van 19 Sep tember 1874houdende maatregelen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Die wet luidt als volgt: Art. 1. Het is verboden kinderen beneden 12 jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art. 1 is niet toepasselijk op huisselijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 3. Wegens overtreding van art. 1 zijn aanspra kelijk de hoofden of bestuurders der ondernemingen, in of bij welke het kind in dienst is bevonden. Heeft de indienstneming plaats gehad buiten weten van de by het vorig lid aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze, dat zij de overtreding, onmiddelijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen op houden dan wordt degene aansprakelijk gestelddie het kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete van ƒ3 tot ƒ25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toe- TELEGRAM. 's Gravenhage, 28 September. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. 't Adres van antwoord op de Troonrede is heden ,na eenige discussie over enkele paragraphen, met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Kamer meegedeeld, dat hy, na afdoening der nieuwe wet op 't hooger onderwijs, wijzigingen wenscht voor le stellen in de wet op lager onderwijs, 's Ministers over tuiging is niet, dat daartoe wijziging der grondwet noodig is (gelijk men weet is dit zeer bepaaldelijk de meening van Mr. Groen van Prinslerer); wel gelooft de Minister, dat de openbare school bruikbaar en toeganke lijk -moet zijn voor allen. De Minister van Financiën, verklaart, dat de intrekking van 't ontwerp tot afschaffing van den zeépaccjjns" niet belet, later meer algemeene maatregelen tot verbetering der inkomsten aan de Kamer voor te stellen. Nog doet de Minister van Binnen landsche Zaken mededeeling van 'tplan der regeering ter indiening van een wetsontwerp in zake nieuwe spoor banen. Echter kan de Minister daaromtrent nog niet in détails treden, evenmin als hij bijzonderheden kan mededeelen omtrent het plan van droogmaking der Zuiderzee. Ook de Minister van Koloniën heeft zijne plannen omtrent nieuwe spoorwegen, 't Wetsontwerp tot deu aanleg van spoorwegen op Java zal namelijk eerlang naar den Raad van State worden verzonden en kan dan spoedig de Kamer bereiken. Na deze mededeelin- gen zal de Kamer hare werkzaamheden in de afdee- liugen aanvangen Kerk nieu ws. Ds. R. O. C. Aitlonpred. te Stavenisse, heeft hét beroep naar Oosterwyk aangenomen. De Koninklijke goedkeuring is" verleend aan de statuten der Gereformeerde gemeente te Bruinisse. Te Domburgreeds vacant sinds Mei 1872is een 17de beroep gedaanen nu wel op Ds. J. W. Lem ,Jz., pred. te St.-Pancras en bevorens te Wilhelminadorp. Ds. L. Tinholtpred. te Koudumen vroeger te Wissekerkein N.-Bevelandheeft bedankt voor het beroep naar Idsegahuizen c. a. Ingezonden stukken. Exploitatie der Gemeente- Gasfabriek. Het dagelijks bestuur dezer gemeente deed een goed werk, toen het in het gemeenteverslag over 1873 deed afdrukken het zeer gedetailleerde, en blijkbaar met veel zorg opgemaakte verslag der Commissie, wegens de exploi tatie der Gasfabriek over dat jaar. Thans vooral is dit verslag dubbel welkom, nu wy weldra in den gemeente raad discussien hebben te wachten over het al dan niet wenschelijke om den prijs van het gas, die den lsten Nov. 1873 met 2 Cts. per kub. Met. werd verhoogd, thans te verlagen; daardoor toch is men thans in de gelegen heid gesteld deze zaak ook eens publiek te bespreken, het genoemde verslag eens nader te bezien en te onder zoeken of het wenschelijk is, dat de raad tot verlaging- overga. Wij zeggen wenschelijk en bedoelen daarmede niet alleen het financieëel belang der exploitatie, in dien zin, zooals de opvolgende gas-commissien hebben gemeend hare taak te moeten opvatten, maar ook in dien zin, dat het beginsel worde gehuldigddat èn gemeente èn particulier denzelfden prijs betalen, met dien verstande altijd, dat aan groote verbruikers eenige korting worde toegestaan, op de wijze, zooals reeds bij art. 8 der voorwaarden voor particulier verbruik (krachtens raads besluit van 31 Maart I860) is bepaald. Het financieel resultaat der exploitatie is zeer gunstig te noemen. De fabriek heeft gekost aan inrichting, uitbreiding, verbetering, enzƒ86,899,61 terwijl er reeds een avans is gemaakt en gekapitaliseerd, in vermindering dier kosten van inrichting, enz. grootƒ42,859,16 zoodat de fabriek een debet aanwijst van 44,040,45 Dit resultaat is meer dan bevredigendwant de fabriek met den aankleve van dien, heeft ontegenzeggelijk, veel meer waarde. Met het onderzoek wat de gemeente en wat do par ticulieren voor het gas betaalden, kunnen wy niet zoo kort zijn. De bijlagen, aan het verslag over 1873 toe gevoegd, geven ons bouwstoffen te over om dit onder zoek zeer nauwkeurig te maken. Al dadelijk moeten wij ons leedwezen betuigen, dat de heer Blom, die in de raadsvergadering vau 29 October 1873 te kennen gaf, dat hij altyd veel vertrouwen heeft gehad in de becijferingen van den heer Labrijn, doch die toen niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1