ZHAIk/USUIK NIEUWSBODE. No. 5441 5!ste Jaarg. Dingsdag 22 September 1874. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Sclmitbaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapidsen bij A. van NIMWEGEN te Paterson. Abonnements-Prij s: Voor 3 maanden ƒ1,30. Franco por post, in Nederland-1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,50. Verschijnt: Dingsdag, Donderdag en Zatardag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel, GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. I)ien8tnanvragen 30 cent it contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden laandng, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des vöorihiddags 10 ure. O n jg c f i' a n k eerde briev n w orden niet aangenomen. Door het POSTKANTOOR te Z1 BRIKZEEzijn gedurende de 2de helft der maand Augustus 1874, de navolgende brieven verzondengeadresseerd aan per sonen wier namen op het adres vermeldter plaatse van bestemming onbekend zijn, als: Wed. J. W. KROESEN te Rotterdam. J. i>e BOK Schiedam. Briefkaart.. F. HAITSMA MULIER te Zijpe. Burger-Avondschool. De COMMISSIE van TOEZIGT op het MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzeemaakt bekenddat bet EXAMEN voor ben die wenschen toegelaten te worden op de Burger-Avondschoolzal worden gehouden op Maandag den SS Sep tember o. lt.des avonds te zes ure, en dat zijdie zich aan dat examen wenschen te onderwerpen zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmeldenbij den Directeur der -Hoogere Burgerschool alhier, op den 34 of 33 September, des avonds tusscben 7 en 9 ure. j)e Commissie voornoemd, SCHNEIDERS v. GREIJFFENSWERTH. Een brug over den Oceaan0 Aan Neerlands westkust ligt eene uitstekende haven stad. Die havenstad is, met opoffering van eenige millioenen achats, gemaakt tot eene havenplaats, «beter dan eenige andere beoosten bet Kanaal. Zij biedt overvloedige ruimte aan .voor tal van stoomschepen eerste klasse met een diepgang van 20 voeten en meer die baar ten allen tijde, onder alle windstrekenen ook dan, wanneer onze overige havens door het ijs zijn afgesloten, kunnen bereiken. Die havenstad ligt, betrek- - kelijkop den kortsten afstand van de voornaamste koopsteden van Duitsckland." 'tls Vlissingen. Maar Vlissingen is eene oude, verouderde stad, eene Zeeuwscbe stad; Vlissingen is niet Rotterdam, Vlissingen is niet AmsterdamDat is jammer. Want bet provincialisme, dat naar veler meening en naar ieders wenschen op 't eind der achttiende eeuw den doodsteek had ont- vangèn, het provincialisme is niet dood. Dat is gebleken. Toen zeer onlangsVlissingen voor eene geregelde stoomvaart in aanmerking kwam, stak bet provincia lisme 't hoofd weer omhoog. Ja, Vlissingen was eene goede, was de havenstad van Neerland, maar Rotter dam en Amsterdam waren de handelssteden. Vlissingen was 't eindpunt van den Noordbrabantscli-Zeenwschen spoorweg, die al mede millioenen achats had verslonden, en die daar nu is als een kapitaal, dood of zoo goed als dood. Dat was alles waar en niemand, die de waarheid in 't gezicht wilde slaan. Edoch, het provin cialisme moet men ook niet gering schatten. Luister maar. De noordelijke provincies kennen geene andere havenplaats dan Harlingen. Harlingen heeft niet te klagen gehad. De regeering heeft de tonnen gouds niet te goed geacht om deze plaats tot de havenstad van 't noorden te maken. Heel goed. Amsterdam heeft gezegd, dat haar handel een haven noodzakelijk maakte en wederom zijn de millioenen niet ontzien. De nijvere, de werkzame Rotterdammer heeft zijn hoek van Holland door zien steken en aldus toegang tot den Oceaan erlangd. Opperbest. Maar, nog eens, daar aan den uitersten zuidwesthoek van Zeeland ligt de havenstad, ligt Vlissingen. Moeten de schatten voor die haven besteed, aan den Noordbrabantsch-Zeeuwscken spoorweg ten koste gelegdeen dood kapitaal blijven Neen zeiden de denkende mannen van Neerland, die verder zagen dan de Harlingsche havenhoofden, dan de top van den Amsterdamsekeu Westertoren, dan de monden van de Maas. Ja, zei 't bekrompen provincialisme, dat voor Vlissingen's toekomst vreesdeja want Harlingen want Amsterdam, want Rotterdam! En nog andere afgevaardigdenNoordbrabantscke en Limburgscke volksvertegenwoordigers ook zij hebben de brug over den Oceaan door Jansen met zooveel talent ver dedigd, afgestemd. Tot ben de vraag: «aan welke belangen hebben de Noordbrabantsche en Limburgscke vertegenwoordigers in 's lands vergaderzaal wel gedacht, toen zij Jansen's brug over den Oceaan afstemden?" Simpele vraag. Die heeren hebben een ander provinci alisme handelsbelangen, het is nacht; maar kerkelijke belangen, dat is hunne zaak Een brug over den Oceaan, eene nietigheid maar een gezant te Rome, dat is wat anders Die heeren hebben ook een provincialisme bet provincialisme van «over de bergen." Maar de Regeering dan? Zij staat toch boven ieder provincialismeZjj is de natiezij vertegenwoordigt den Nederlandschen Staatzij vraagt niet naar de be langen van stad of provinciezij ke"nt alleen 't belang des lands. Als zij verneemtdat Belgie onze zuide lijke nabuurstaatde in vergelijking met Vlissingen, nietige havenplaats beeft gemaakt tot een brug over den Oceaan naar Engelandtot bet verbindingspunt van het postverkeer met Engeland naar 'tkeele Noordwest- Europa en de micldelstatèndie lang3 dien weg de tot beden kortste en zekerste postgemeenscliap met Groot-Brittanje, hebben als de Regeering dat verneemt, dan dwingt de schaamte over het tot heden verzuimde haar met spoedigen haast de hand aan den ploeg te slaan om alsnog Vlissingen te maken tot het centrum van 't postverkeer tusscben Nederland en Engeland. Zij zietzij 't ook wat laatindat de rechtstreelcsche uitgaven voor de schatkist, die zulke lijnen over den Oceaan zelf' moet aanleggen of althans bijzondere maatschappijen dient te subsidiëerendat die reckt- streekscke uitgaven door middellijke inkomsten weer tot de schatkist terugkeeren. De Regeering weetdat het brieven- en pakettenvervoer naar Engeland via Vlissingen al spoedig na de opengestelde gemeenschap aan Ostende de loef moet afwinnen dat Duitsckland en Oostenrijk aan den korteren, zekeren weg over Vlissingen de voorkeur zullen schenken en dat op die manier de rechtstrecksche uitgaven door subsidiën der betrokken landenook van Engelanddoor een min dere uitgave van onze subsidie aan Belgie voor het postverkeer over Ostende al spoedig tot een minimum zullen dalen. Eu boven en behalve dat: de Regeering weet, dat niets zoozeer onzen eigen handelsstand zal bevoor- deelen dan een spoedige gemeenschap, ter wille der wederzijdsehe correspondentie met den handelsstaat Jmisi'n's «Brui* over den Ocennn," dour C W, Hnl- vrrhout, Önd-Kapitem Luit.-W-Zee. Breda, Broce Comp., 1874. aan gene zijde van 't Kanaal. En omdat de Regee ring dat alles weet en beseftdaarom staat zij gereed met het postcontract in den zak, ten einde Vlissingen aan den Britschen Staat te verbinden door middel van een ge regeld ötoombootverkeer bij middel van stoomers eerste klasse. Nog meer, omdat de Regeering inziet, dat er veel waarheid is in de woorden van den oud-kapitein Halver bout, die voor de toekomst eene verplaatsing verwacht van de groote handelscentrums voor zooveel dit bet verkeer met bet oosten aangaat naar de Middellandsche Zeeomdat zij waarheid vindt in de woordenzeg ik, van dien oud-zeeofficier, als hij beweert: «Groot-Brit- tannië verliest zijn handelsoverwichten de beide Nederlanden met eenige Franscke havens en wellicht een paar Duitschë zeeplaatsen worden de stapelplaatsen van den Westindiscben handel«Vlissingen de groote postbaven tusscben Amerika en Azië tevens de groote handels-, althans transito-plaats van Noordelijk Europa het bruggenhoofd van de brug over den Oceaandie Europa aan Amerika verbindt, en van waar de land verhuizers uit Middel-Europa naar kun nieuw vader land vertrekken" daarom slaat de Regeering de hand aan den ploeg en aan Zeelands zuidwestpunt wordt al 't mogelijke gedaan om de toekomst met waar digheid te gemoet te treden. Een geregeld postver keer met Engeland eene directe stoomvaart op Amerika. Zoo denken wij. Maarwij zijn te haastig met ons denken. Wij moesten weten dat ten onzent bet verroeste fe.itina lente bet «baast u langzaam" zoodanige macht en zoo onbegrijpelijk veel gezag beeft verworvendat iedere ondernemingwelke deze voorzichtigheids- spreuk niet in baar geboorteakte laat opnemen van roekeloosheid wordt beschuldigd. Dat hebben wij gezien bij de opkomst van 't Europeescke spoorwegnet. In minder dan 25 jaren tijds bad België een spoorweg net zoo volkomen en zoo naar alle richtingen vertakt, dat het kleine land zelfs Engeland de loef afwon. Maar België was roekeloosHet verspilde schatten aan »den ijzeren weg." Wij zouden wijzer zijn en de millioenen vooralsnog in kas houden. Wij waren wijzer en kwamen achteraan en kwamentoen 't goederen vervoer, toen de in- en uitvoer van Belgie 2maal die van ons land kon balen, nog achteraan. Festina lente«Tijd is geldin zake postverkeer vooral. Zoo begreep bet België en de nederige havenplaats Ostende werd 't centrum van een postverkeer met Groot-Brit- tannië voor eigen brievenvervoer, voor dat van de Duitscke Staten aan zijn oostgrens, va.n een postver keer waarvoor ook Nederland zijue subsidie van 40,000 's jaars over had. Die roekelooze BelgenZij hadden geen Belgische cent directe baten van hunne onderneming, Jaook deze postgemeenschap droeg 't bare bij tot bet verbazende cijfer van 't bandels- verkeer, maar nog eens: directe baten waren er toch niet. Festina lenteWij waren met 40,000 van de heele drukte af. Daar zijn vele pessimisten in ons land. Bij alle mogelijke gelegenheden stel ik mijn optimisme tegen over kunne kwaaddenkendbeid. Maar bij wijlen vraag ik mij zeiven af, of zij niet in vele opzichten gelijk konden hebben Doch laten wij van de toekomst betere dingen hopen, 't Provincialisme zal wel éénsuitsterven en 't baast u langzaam zal nog in de haven van Vlissingen verdrinken »De edele vorst, wien de nationale scheepvaart en nij verheid reeds zooveel te danken heeftZ. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenheeft zich (Staats-Courant van 11 Junij jl.) aan 't hoofd gesteld van een comité tot het in 4 leven roepen eener directe post- en handels verbinding tusschen Nederland en Engeland met stoom schepen onder N ederlandsche vlag in de eerste plaats aanvangende met die uit Vlissingen', om, bij geschiktheid van meerdere havens in Nederland, aan die verbinding zoodanige uitbreiding te geven als in 't algemeen be lang zal blijken wenscbelijk en hoodig te zijn." Zoo dan, met den blik naar 't westen gericht, kan 't zijn over Engeland benen naar de republiek Amerika, naar Suriname en West-Tndië daar ligt ook voor Neerland de toekomst. .Niet wachten tot Amsterdam, tot Rotterdamzich zullen kunnen beroemen de eerste havensteden des lands te zijn. Zoo ze 't eenmaal worden Vlissingen is 't reeds. Van daar uit naar 't westen Belgie gaf 't voorbeeld; Ostende en Antwerpen zijn onze bakens in zeeThans is 't onze beurt. Leve de ondernemingsgeestLeve de voortvarendheid Ik heb 't wel voorzegd na de lezing van 't Gids artikel Ostende en Wissingen" en de brochure van den oud-kapitein Halverbout, die ons dit opstel in de pen gaf, zullen èn 't provincialisme èn het onncder- landscbe «festina lente" zich gaan verdrinken in de Vlissingsche havenwerken. Wie ze redthij staat schuldig aan doodslag van 's lands belang. Ik heb gezegd. Osiende en Vlissinge». Septembernummer van de Qids, N ieu wstij dingen. Parjjs17 Sept. De uitslag van bet proces- Bazaine is, dat de Heeren de Ruil, Villette en Plantin tot zes maanden en kapitein Doineau tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld zijn. De Heeren Gigoux, Lefra.n^is, Marcbi en Leterme, alsmede Bazaine's be-, diende Barreau zijn vrijgesproken. De France meldtdat het rapport van generaal Lewal betreffende de ontvlugting van Bazainebet volgende curieuse feit behelstToen mevrouw Bazaine, vergezeld door baar neef Alvarez de Ruileen boot gehuurd had te Croisette om zich daarmede naar St. Marguérite te begevenwaren zijdie by bet vertrek tegenwoordig waren, ten zeerste verbaasd over de flink heid waarmede zij de riemen hanteerde en niettegen staande bet onstuimige weder het ruime sop koos. Zjj zouden minder verbaasd zijn geweest als zij de gedaanteverwisselingdie een oogenblik te voren bad plaats gehad, hadden kunnen waarnemen. 'tMoet de beer Doineau geweest zijn die zich in vrouwenkleoderen gehuld, met den heer de Ruil in de boot begaf en die raet kracht naar de gevangenis moet geroeid zijn. Wat mevrouw Bazaine betreft, zij is aan wal gebleven en heeft in geen enkel opzigt deel genomen aan de ont snapping. Zij heeft haar gemaal op de Barone Ricasoli weergezien, of juister, aan boord van de sloep van dat vaartuig, waarmede men baar van den wal bad gebaald, eer men de boot te gemoet ging waarin de vlugteling zou komen. Den 3den en 4den September beeft op de Westkust van Frankrijk een storm gewoed, dié al de hevigheid van een Indiseben cycloon had en een aantal schip breuken en rampen langs de geheele genoemde kust heeft veroorzaakt. >e vis9cherij en de kustvaart hebben vooral veel geleden. Te Douarnenez zijn vijftien pinken verongelukt, waarvan de manschap op weinige vademen van den wal is omgekomen. Zaturdag avond werden nog een overgroot aantal schepen van de talrijke visschersvloot dier plaats gemist. Te Saint-Malo, in de omstreken van Brest, aan den ingang der Loire, hebben alsmede vele rampen plaats gehad. Te Bleville, bij Havre, is eene Engelsche brik vergaan, waarvan de bemanning gered isook van verscheidene verongelukte Franscke koopvaarders heeft de equipage behouden den wal bereikt. De berigten, die men omtrent de voorgevallen onheilen ontvangen heeft, zijn nog geens zins volledig. In eene ijzersmelterij te Commentry, in het departement der Allier, is in het begin der vorige week een stoomketel gesprongen, tengevolge waarvan 14 personen gedood en 41 gekwetst zijn, onder welke verscheidenen in een hopeloozen toestand verkeeren. Tien der slagtoffers zijn Vrijdag, de overige Zaturdag te. Commentry en te Malicorne met veel plegtstatigbeid ter aarde besteld. De fabriek beeft zooveel door de' uitbarsting geleden, dat de werkzaamheden zijn ge staakt moeten worden. De Minister van Binnenlandscke Zaken beeft onmiddelijk een som ter beschikking van den prefect van de Allier gesteld om in de dringendsten nood der nablijvenden van de omgekomen werklieden te voorzien, en de directie der fabriek laat van bare zijde niets na om de door deze ramp ontstane ellende zooveel mogelijk te verzachten. In de St. Gudule te Brussel had onlang9 een eigen aardige huwelijksplegtigkcid plaats. De bruid was jong, schoonelegantmaar bad geen banden. De geestelijke stak daarom den trouwring aan den derden toon van haar regtervoet, die van het schoeisel was ontdaan en waarmede zijnaar men verhaaltook de huwelijks akte onderteekende. Die bruid was de dochter van den burgemeester van Gentzij werd zonder banden ge boren maar leerde van jongs af zich tot verschillende werkzaamheden van haar voeten bedienen, waarmee zij bijzonder goed schrijft, borduurt en naait. Overigens heeft bet lot baar niet misdeelt; zij is niet alleen schatrijkmaar onderscheidt zich ook door een geluk kigen aanleg. Haar vadervan Brookdeed baar een zeer zorgvuldige opvoeding geventerwijl een prachtige stem haar muzikaal talent ten goede komt. Alleen aan de stem der liefde gehoor gevendeheeft zij baai- band geschonken aan een eenvoudig kunstenaar. Zondag namiddag had aan het spoorwegstation te Braine-le-Comte een verschrikkelijk ongeluk plaats. Eene vrouw van Montigny-sur-Sambre de dochter van zekeren Leeailleis met haren broederdie baar ver gezelde door den sneltrein die van Brussel kwam verpletterd. De broeder, een jongentje van 8-jaren oud, bad zich een oogenblik van zijne zuster verwijderd terwijl deze buiten het station met andere reizigers stond te prateneensklaps ziet zij dat bet kind over de rails wil loopenop bet oogenblik dat een trein met vollen stoom kwam annryden. Zij snelt toedoch komt slechts in tijds om zich met haren broeder door den trein te laten vermorzelen. Zij beeft slechts twee uren hare ijslijke wonden overleefdhet kind was op den slag gedood. De beide lijken zijn met den trein naar Montigny-sur-Sambre gevoerd. Mej. Leeaille was slechts 28 jaren oud. Amsterdam, 20 Sept. De luchtreiziger Eugène Godard is gisteren van het terrein achter bet Paleis voor Volksvlijt alhier met zijn ballon de Métêore op gestegen. Duizenden en duizenden toeschouwers woonden bet ongewone schouwspel bij, voora.l buiten den tuin van bet paleis. Op de daken der huizen en op de torens der kerken hadden velen plaats genomen. Tegen 4 uur aangekondigd, had de opstijging eerst ten vijf ure in den namiddag plaats. De voorbereidende werkzaamheden werden door Godard zeiven bestuurd; hij werd o. a. door eenige mariniers van bet garnizoen bijgestaan. In het schuitje hadden met den luchtreiziger plaats genomen diens tienjarig zoontje en de heeren J. Elias Haclce van Amsterdam en Henri Eisen van Antwerpen. Nog twee personen hadden plaatsen besprokenmaar zij werden op bet laatste oogenblik afgewezenom dc veiligheid der andere reizigers niet in gevaar te bren gen daar de rigting van den wind den luchtbol over de Zuiderzee moest dryven. De tocht had overigens een gunstig aanzien. Do ballon bewoog zich statig in zuidelijke rigting. Naar wij vernemenis de luchtballon over de Zui derzee gisteren avond ten 8 ure met de drie reizigers te Blankenham bij Meppel neergekomen. ®s Gravenhaffe, 19 Sept. Door den Minister van Binnenlandscke Zaken is beden bij 't sluiten van het zittingjaar de volgende rede uitgesproken: Mijne HeerenI Bij de sluiting der tegenwoordige zitting voldoe ik aan de bevelen des Konings, door U zijnen dank te betuigen voor de zorg voor 's lands belangen, die uwe werkzaamheden beeft gekenmerkt. Een groot deel van de zitting werd gewijd aan de voorziening in de gewone en buitengewone behoeften van den dienst in Nederland en Indië. Op het gebied van wetgeving werden eehige belang rijke stappen gedaan, waaronder tot herziening van enkele gedeelten der wetboeken van burgerlijk en handelsregt. Ook mogten de tarieven van geregtskosten in strafzaken en van de consulaire regtspraak Uwe goedkeuring verwerven. De wetten op de geneeskunde en veeartsenijkunde werden aangevuld en verbeterd, en laatstgenoemde talc van onderwijs werd geregeld. Eene gewigtige beslissing is genomen 'ten aanzien van 't zamenstel onzer verdedi gingswerken. De volksvertegenwoordiging nam dit be sluit niet dan na rijpelijk de offers te hebben overwogen, welke dientengevolge in de eerstvolgende jaren zullen moeten worden gebragt. Uwe raadplegingen tot voor bereiding van andere wetten kunnen in 't vervolg ten nutte zijn. Omtrent eenige gewigtige zaken openbaarde zich een gemis van overeenstemming, waarvan tegen het einde Uwer zitting de optreding van nieuwe raadslieden der Kroon bet gevolg is geweest. Ik heb de eer namens den Koning de vergadering der Staten-Generaal te sluiten. Z. M. beeft Mr. J. A. G. baron de Fos van Steenwijk benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Moergestel, 15 Sept. De Early Rose aard- appelpas ingevoerd uit Amerika en waarvan er bier 6 stuks gezet zijnhebben opgebragt de enorme hoe veelheid van twee Bossche vaten, zeer groote goede aardappels. Deze aardappel is bet geheele jaar door goedlekker van smaak en zeer lucratief; hij wordt zeer vroeg gezet, bijv. in February, dan beeft men reeds nieuwe in bet laatst van Mei; neemt men ze dan in Junij opdan kunnen ze in Julij weder gezet worden en in Oct. wederom gerooidzoodat van dezen aardappel twee oogsten op één jaar kunnen vallen. Het Maandblad van Tuin- en Landbouw in Limburg schrijft daarvan uit de navolgende casino's aldus: «Casino Sittard. De koning van alle proefaardappels was echter No. 15 (Early Rose). Verbazend .was de kwantiteit, welke deze 9001't opleverde. Geen enkele struik gaf minder dan 25 aardappelenterwijl een zelfs 37 stuks procedeerde, meestal van buitengewonen om vang. In deze streek is er nooit een aardappel soort feteelddie bij de Early Rose in de schaduw kan staan, 'oegti men daarbij, dat de kwaliteit van deze soort bij proefneming gebleken is die van alle bier bekende aardappelen verreweg te overtreffen, dan zal men ligt toegeven, dat door invoering van deze soort op die plaatsen waar men ligten leembodem aantrefteene groote dienst aan den landbouw wordt bewezen. «Casino Roermond. Een aardappel beeft opgebragt 24 stuks eetbare, 2.2 kilogram, bet waren de mooiste van alle 15 proefsoorten. «Casino Horst. Geplant 14 stuks, opbrengst 82 stuks. Hoe ruimer men dezen aardappel zet en hoe meer men hem aanaardt, hoe productiver. Middelburg, 19 Sept. Eergisteren is een begin gemaakt met het bouwen van den steiger bij de kanaal- brug alhier, bestemd tot aanlegplaats voor de stoom- bargetusschen Middelburg en Vlissingen en daar tusschen gelegen plaatsen. Nog vernemen wij dat tot kapitein op de stoombarge benoemd is de beer E. van Poelvoorde, te Vlissingen, en tot conducteur de beer Koolevroeger omnibus conducteur. Wolfaartsdyli, 18 Sept. Allner heeft zich een geval van croup voorgedaan, waaraan gisteren een vijfjarig meisje is bezweken. De hulponderwijzer K. Leempoel, geboortig van Sprang, N. Brab., en ook daar laatst in betrekking, is gisteren als zoodanig in functie getreden op de dorps school. De hulponderwijzer K. Schuerveld, als benoemd op de school te Oud-Sabbinge, wordt met 1 Oct. in gewacht. Wolfaartsdijlc, 19 Sept. Na de plaats gehad hebbende verpachting op 8 Julij jl. van de bouw- en weilanden in 56 perceelen, als eigendommen der ker kelijke Hervormde gemeente, hebben kerkvoogden het noodig geoordeeld, dat op die verpachte gronden een bijzonder toezigt zal gehouden worden. Uit dien hoofde hebben zij, uit eene keuze van 10 sollicitanten, den persoon van Jan Dingemanse tot opzigter benoemd, op eene jaarlijksche bezoldiging van 100 gulden. Zierikzee 21 September. Den adelborst 1ste kl. P. C. de Winterdienende aan boord van Zr. Ms. ramschip «De Buffel," is een prachtig gouden horloge uitgereikt. Hij was bij het verlaten van het instituut nornmer een van het studie jaar. De uitreiking had plaats onder het houden van een groote parade. Bij besluit van den Minister van Koloniën is tot militair student voor de koloniën benoemd H. K. J. Dominicus van den Busschete Goes. In een ingezonden stuk aan de V., Rolt. Courant wordt tegen den majoorgarnizoens-kommandantte Vlissingende beschuldiging ingebragt dat hij de levering van aardappelen voor bet garnizoen aldaar over de maanden Augustus eh September tegen 80 cent per mud kooger heeft toegewezen dan de laagste iu- schrijving bedroegwaardoor het menagefonds of het Rijk 8 per dag of 240 per maana te veel moet betalen. Wenscbelijk is het zeker, in het belang zoowel van den soldaat als van het ontzag voor de militaire over heden, dat deze zaak toegelicht en de beschuldiging zoo mogelijk wederlegd worde. Te Willielminadoi-p is voor eenige dagen eene vergadering van arbeiders gehouden ter bespreking van een plan tot oprigting eener coöperatieve winkel- vereeniging. Op de dezer dagen te Dordrecht gehouden ten toonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is een prijs voor jarige Meekrap toegekend aan den heer L. de Oude Jz. te Duiveudyke; de derde prijs voor witte Wintertarwe aan J. van Dammete Wolfaarts- dijk; de eerste prijs voor WinteiTogge aan M. de Bockx te Goes; de derde prijs voor kleine groene of blaauwe Erwten aan G. J. van den Bosch te Wil- helminadorp; de eerste prijs voor Paardenboouen en de derde prijs voor Klei-aardappelen aan H. Minnaanl te 's Heer Arendskerkede eerste prijs voor Mangel- wortelen aan C. v. d. Werff te Rilland; de eerste prijs voor Rapen (voedergewas) aan G. J. v. d. Bösch te Wilbelminadorpde tweede prijs voor bet beste Zaaiwerktuig aan de Wed. J. C. Massée en Zn. te Goes. In de Prov. N.-Brab. en 's Hertogenb. Ct. wordt door «een Bossche jonge dame" aan «de Nederlandscke jufferschap" in dichtmaat het voorstel gedaan om zich eenvoudiger te kleeden. Zij durft het voorstel wagen: «Dat wij hoofd en voet verlagen: «Weg van 'thoofd het harendak, «Weg van schoen de spitse hak, «Weg van hoed de paauweveeren, «Weg die paf van alle kleeren, «Weg die lint- en strikkenpracht, «Weg met alle vreemden dragt!" Volgens eene verordening in het kanton Appen- zel, is het tabakrooken en herberg bezoeken aan jongens beneden de 16-jaren verboden, en eene zware geldboete opgelegd aan de herbergiers, die ze in hunne huizen mogten toelaten'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1