ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. i\To. 5459. Donderdag 17 September 1874. 5IsteJaarg„ Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG' en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking. PATENTEN. De BURGEMEESTER van Zierikzee verwittigt de „belanghebbendendat de patentbhiden voor het loopend dienstjaar, en die van het 1ste kwartaal van hetzelfde dienstjaar ter Secretarie zullen worden uitgegeven van Maandag den 1-1 tot en met Zaturdag den 19 September e. k. De patentpligtige ingezetenen worden derhalve uit- genoodigdom in persoon hun patentblad te komen afhalenzullende aan hendie hierin nalatig mogten blijvenhet patentblad worden te huis bezorgddooi den Deurwaarder der Directe Belastingentegen be taling van 10 cent, voor elk onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 11 September 1874. De Burgemeester voornoemd, v. CITTERS. Cursus-Hulponderwijzers. De ondergeteekende maakt bekend, dat de lessen tot opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers zullen gehouden worden op de Hoogere Burgerschoolelke week des Woensdags van 1 tot 4 ure en des Zaturdags van 12 tot 4t ureterwijl die lessen zullen aanvangen op Zaturdag den 19 September e. k. De Schoolopziener in het 2de Schooldistrict van Zeeland SCHNEIDERS v. GREIJEFENSWERTH. Een nationaal belang. Onder den titel: Ostende en Vlissingen" heeft Mr J. D. Veegen9 in het jongste nummer van de Gids een opstel geschreven, dat alle behartiging verdient. Het is een kort, maar krachtig en zakelijk pleidooi voor eene nationale zaak. Niet op een eng, locaal standpunt heeft de schrijver zich geplaatst, maar hij heeft eene ruime, eene nationale stelling gekozen, hij komt op zoowel tegen Hollandschen slender- en jan-saliegeest als tegen plaatselijke nay ver en het niets dan kwaad stichtende esprit da clocher. Zijne argumenten zijn onweerstaanbaar, verpletterend door juistheid, want het zijn feiten, treurige feiten, net gegroepeerd en met eenvoud ontwikkeld. Het is eenfeit, een treurig feit, dat wij, Nederlanders, ondanks de natuurlijke voordeelen, die legging, rivieren en havens ons aanbieden, hebben toegelaten, dertig jaren lang hebben toegelatendat ,de groote stroom van brieven en reizigers van uit Duitscbland en Noord- Westelijk Europa naar Engeland, niet over Nederland maar over Belgie werd geleid. Het is een feil, een niet genoeg te bejammeren feit, dat wij, meer dan twintig jaren na Belgie, onze spoorwegen hebben begonnen aan te leggen en dat wij daarmede eerst een aanvang hebben gemaakt, toen Belgie reeds zijn brug over den Oceaan had gebouwd en ijverig zorg had gedragen dat zijne spoorwegen niet op het strand doodliepen. Het is een feiteen ongeloofelijk feit, dat onze postgemeen- schap met Engeland nog voortdurend gaat over Belgie, terwijl Ylissingen door de natuur, den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg en den loop der omstandigheden met den vinger is aangewezen om, in veel korter tijd, op veel regelmatiger en betere wijze, voor ons te doen wat wij thans veel minder goed en veel minder regel matig, langs een omweg verkrijgen. Was dan dit feit niet aan den handel en aan het publiek bekend Zoo ja, boe kwam het, dat wij, Neder landers, dit zoo lang gedoogden? Het antwoord is gemakkeljjk te geven. Dat kwam, omdat wij den ondernemingsgeest en de energie der voorvaderen niet meer bezittenomdat wij het wel zoo gemakkelijk vonden Belgie met de taak van beurtschipper te belasten als zeiven de handen uit den mouw te stekenomdat wij, Nederlanders, verslapt en ontzenuwd zijn en ons meer voelden aangetrokken tot speculation en geldbe leggingen die groote winsten moeten afwerpen, dan tot het byeenbrengen van gelden voor eene nationale onderneming, die ons m isschien in de eerste jaren aan zienlijke verliezen zou kunnen berokkenen. Belgie heeft in zijn vuistje gelagchenhet is gestreken met de winsten en voordeelen, die vanwege de natuur voor ons waren weggelegdhet zag in vijf en twintig jaren de waarde van zijn algemeenen in- en uitvoer tot het zevenvoud stijgen, terwijl deze in Nederland slechts tot het drievoud steeghet zag in de dagelijksche maildienst en postgemeenschap met Engeland een on misbaar complement der Belgische spoorwegen, een kostbaar middel om die spoorwegen te voeden; het slaagde er in door aanhoudende inspanning en onver- flauwbare waakzaamheid steeds nieuwe stoomschepen in zee te brengen, eene dagdienst op te richten, de Engelsche mailbooten uit de vaart te verdringen, zich een aanzienlijke jaarlijksche subsidie van Engeland toe te eigenenen, seaert 1862, mogt het zich verheugen in het bezit van eene maildienst, waardoor, steeds in toenemende mate, brieven en personen uit Duitschland, Oostenrjjk en Rusland naar Nederland werden vervoerd, van eene by uitstek internationale gemeenschap, steeds tot meer volkomenheid gebragt en steeds meer verheven tot eene zaak van nationale eer en nationale waardigheid. Zóó hebben wij ons laten overvleugelen door Belgie. Met welk doel Bestond daarvoor ééne aannemelyke reden Zouden de Duitschers, Oostenrijkers en Russen, die Engeland moeten bezoeken, liever den weg over Belgie dan over Nederland nemen Of zouden de brieven, van die landen afkomstig, veiliger zyn op de Belgische dan op de Nederlandsche stoomboot i Zou misschien eene maildienst van Ostende naar Dover zooveel sneller, zooveel regelmatiger gaan dan van Ylissingen naar Dover? Wat alles afdoet, is dat de haven van Ostende, volgens de verklaring der Belgische Regeering zelve, (de beer Yeegens beeft dit uit de Belgische archieven opgehaald) ongeschikt is voor schepen van meer diep gang dan 7 voet 2 duirri, en bij stormweder niet zelden ontoegankelijk,- terwijl Ylissingen eene der beste havens van Europa mag genoemd worden, overvloedige ruimte aanbiedt voor tal van stoomschepen eerste klasse, met een diepgang van 20 voet en meer, die haar ten allen tjjde, onder alle windstreken, en ook dan, wanneer onze overige havens door het ijs zijn afgesloten, kunnen be reiken. In één opzigt wint Ostende het op Ylissingen. Het is minder ver van de Engelsche kust verwijderd. Maar daarentegen is Ylissingen wederom minder ver af gelegen van de voornaamste koopsteden van Duischland. Maar waarom Ylissingen Is Rotterdam niet een veel grooter koopstad, een centrum van Europeesche handelsbeweging? En waarom zouden dan de booten niet regtstreeks van Rotterdam uitgaan Het antwoord dat de heer Yeegens geeft, is: Rotterdam is zeker eene aanzienlijke koopstad en er zyn ook wel vele paket- vaarten met schepen van geringeren diepgangmaar het geldt hier niet de vraag Rotterdam of Ylissingen met Engeland te verbinden, maar Duitschland en Ne derland met Engeland te verbinden, en die verbinding kan alleen op de zekerste, regelmatigste en spoedigste wijze worden verwezenlijkt door stoomschepen eerste klasse, zooals Belgie niet in dienst heeft of kan nemen, wegens de onvoldoende diepte van de haven van Ostende. Het is niet tegen te spreken dat, tengevolge van dezen maildienst, (waartoe zich dan toch eindelijk in Nederland eene commissie heeft gevormd) Ylissingen j eene schoone toekomst te gemoet gaat. Dat verheugt ohs zeer. Wij gunnen Rotterdam, Vlissingen, Amster dam wij gunnen iedere haven haren bloei. Maar bij deze zaak is de bloei van Vlissingen ondergeschikt. Een nationaal belang staat op het spel. Wij moeten uit onzen sluimer ontwaken. Wij moeten niet toelaten, dat wy voortdurend door onze naburen worden voor bijgestreefd. Wij moeten toonen, niet alleen op 't slagveld in het Oosten, maar ook in de groote handelsbewegingen in het Westen, van onze voorouders niet verbasterd te zijn! Onafhankelijkheid der postverbinding tusachen Neder land en Engeland van de Belgische administratie zeidede heer Veogens moet onze leuze zijnwij gaan nog eene schrede verder: de postverbinding tusschen Nederland en Engeland moet tot stand komen, onafbankelyk van eenig subsidie van Engeland, waarop de beer Veegens misschien te veel vertrouwt en waarvan wij ons des noods moeten weten los te maken. Nieuwstijdingen. Londen, 14 Sept. De Standard heeft het volgend telegram uit Kopenhagen van gisterenDe Sleeswyksche quaestie neemt een ernstige wendingde voortdurende verdry ving van Denen uit Sleeswyk, gevoegd bij de artikelen van de Duitsche perszijn geheel in strijd met de bestaande verdragen en maken bet status quo onmogelijkdientengevolge zal de openbare meening de Regering nopen om te Berlijn protest in te dienen en welligt als weerwraak over te gaan tot de verdrij ving van de Duitschers in Denemarken. Donderdag avond is de exprestreindie te 9 u. 10 m. Norwich moet verlaten in botsing gekomen met de mail-trein van Yarmouth en Lowestoft, die te 8 u. 40 m. van laatstgenoemde plaats was vertrokken. De oorzaakvan het ongeluk schijnt te moeten worden geweten aan het verkeerd bevel aan den Norwichtrein gegeven om van daar te vertrekkenwant naauwelijks was het gegeven of men begreep reeds wat volgen moest, zonder dat men in staat was het te voorkomen. Twee mijlen van Norwich bij Thorpe liepen de beide treinen met volle kracht tegen elkander in. Door een kromming van de lijn konden de machinisten der treinen elkander niet zien, zoodat de een zelfs geen tijd meer heeft gehad om de stoom af te sluiten. Gelukkig kon het vuur geen kwaad doen, daar het stortregende. De rijtuigen waren opeengestapeld. Van alle kanten werd spoedig hulp verleend. Behalve de beide machinisten en stokers moest men 15 lijken wegdragenterwijl minstens een veertigtal passagiers ernstig gewond was. In Engeland worden fabelachtige prijzen besteed voor uitmuntend rundvee. Zoo zijn voor eenige dagen op het buitengoed van den hertog van Devonshire in Lancaster verkocht een kalf genaamd Barones Oxford (derde) voor 1100 pd. st., een kalf Groothertogin van Oxford (elfde) voor 1000 pd. st. en de zuster van het laatste, de twaalfde van dien naam, voor 1010 pd. st. JfcyWIIljjC. Madrid11 Sept. De Gaceta bevat eene ver ordening, volgens welke de op 1 July vervallende cou pons der schatkistbiljetten zullen betaald worden, maai bij de inschrijving op de leening van 75 millioen pesetas voor de helft van het ingeschreven bedrag in betaling zullen aangenomen worden. Madrid 12 Sept. Heden heeft de receptie van den Duitschen gezant, den graaf von Hatzfeldt, plaats gehad. Hy zeide, dat Duitschland het gouvernement van Serrano had erkend, ten einde hy te dragen tot het herstel van den vrede in Spanje. Serrano antwoordde, dat hij de orde zou handhaven; hij betuigde zyn dank voor de ongedwongen erkenning van zyn gouvernement, waartoe Duitschland het initiatief had genomen. Jegens den graaf Ludolf, den Oostenrykschen gezant, die tevens zijne geloofsbrieven overhandigde, liet Serrano zich in denzelfden geest uit. Weder zal een Zwitsersch Oud-Katholiek geestelijke in 'thuwelyk treden, de heer Ange-Liévre in Biel. In antwoord op de aanvallen die hij deswege van ultra- montaansche zijde ondervindt, zegt hij dat hij huwt, omdat hij een eerlijk man wil blijven. Verder zegt hy, dat de priesterschap haar goeden naam, dien zjj verloren heeft, door opheffing van het coelibaat kan herkrijgen. In de laatste twee jaren stonden in Zwitserland niet minder dan 67 R. K. priesters wegens vergrijpen tegen de zedelijkheid teregt. Tegenover zulke feiten, meent hij, dat het coelibaat niet meer te verdedigen is. JFtawfettijjiL Moreau, een drogist te St. Denis, werd Vrijdag jl. door de jury schuldig verklaard aan vergiftiging on mitsdien ter dood veroordeeld. Bij de instructie bleek, dat Moreau in 1870 voor het eerst gehuwd was en dat zijne eerste vrouw in Aug. 1873 na een korte ongesteldheid was overleden. Moreau maakte zelf de geneesmiddelen en het weinige voedsel gereed, dat zijn zieke vrouw gebruikte en gaf zeer uiteenloopende antwoorden wanneer hem naar den aard der ziekte gevraagd werd. De geneesheer beschouwde deze als een maagongesteldheid, ofschoon hij geen ver klaring kon vinden voor de aanhoudende brakingen, die er bij voorkwamen. Kort vóór haren dood vermaakte de vrouyr aan haren man het vruchtgebruik van al bare goederen. Weinig tyd na de begrafenis knoopte M. ongeoorloofde betrekkingen aan met een getrouwde vrouw, die v.oortduurden tot dat bij in April van dit jaar ten tweeden male in den echt trad met een vrouw, wier verleden niet onberispelijk was, maar die bem 25,000 frs. ten huwelijk aanbragt. Reeds na een maand werd de vrouw, die eeu zeer sterk gestel had, ziek, braakte aanhoudend en overleed den 28sten Mei, na hevig geleden te- hebben. Ook haar diende de man steeds de spijzen en geneesmiddelen toe, en,ook omtrent haar ziekte gaf hy uiteenloopende mededeelingen. De geneesheer, die haar bijstond een ander dan de dokter, die de eerste vrouw behandeld bad hield de ziekte voor angina, maar kon evenzeer de brakingen niet begrijpen. Aan den aandrang van zyn vrouw om harer familie kennis te geven van hare ziekte, voldeed M. eerst een paar dagen vóór baren dood, zoodat de moeder en zuster, te St. Denis komende, slechts een lijk vonden. De ongelukkige vrouw heeft op haar sterf bed aan haar nicht het vermoeden te kennen gegeven, dat zij door haar man vergiftigd was. De beide lijken werden opgegraven en bij het scheikun dig onderzoek werd een aanzienlijke hoeveelheid koper ontdekt. Onder de boeken van Moreau vond men een handboek over de geneesmiddelen, dat op de plaats, die over sulphas cupri handelt, openviel, zoodat blykbaar dat gedeelte veel gelezen was; er lag op die plaats ook een papier, met het beeld der HeUige Maagd, als jusqu'ici. In het ligchaam van de tweede vrouw werden niet minder dan 516 gram koperzout gevonden. De deskundigen verklaarden onder eede, dat de heide vrouwen, die in korten tyd onder gelijksoortige om-, standigheden overleden waren, niet door natuurlyke oorzaken waren gestorven; dat de eerste niet aan een maagziekte, de tweede niet aan angina geleden had, maar dat de verschijnselen de grootste overeenkomst hebben met kopervergiftigingen, zooals die in de beste werken worden omschreven. Moreau ontkende alles, maar kon geenerlei verklaring geven van het feit, dat zooveel koper gevonden was bij de vrouwen, aan wie hy alleen tydens hare ziekte geneesmiddelen en spijzen had toegediend. Het O. M. eischte de schuldigverklaring en veroordeeling tot de doodstraf. In een uitstekend pleidooi, dat drie uren duurdetrachtte de verdediger ook op chemische gronden zijn cliënt te redden. Maar de jury bleek niet over tuigd te zyn; want na een korte beraadslaging sprak zij het schuldig uit; waarop de veroordeeling tot de straffe des doods wegens vergiftiging volgde. De be schuldigde wa9 gedurende den geheelen duur der teregt- zittigdie twee dagen in beslag namuiterst kalm en verloor die kalmte ook niet na het vonnis, dat hem ter dood doemde. Te Soissons stond Zondag-nacht een pas aange komen locomotief by het station te wachten op de komst van een anderen trein. De machinist en de sto kers waren in een daartoe bestemd vertrek eenige oogenblikken gaan slapen en een gewoon werkman was in hunne afwezigheid belast met bet aanhouden der vuren. Bemerkende dat er geen water genoeg meer in" den ketel was en den machinist niet willende wekken, bragt de arbeider de machine zelf in beweging en stoomde daarmede naar de voedingpomp. Toen hij echter het werktuig aan den gang had, zag hij geen kans het te doen stoppenin zijn verwarring kreeg hy een slag van een der hefboomenzoodat hij van de locomotief viel, en daar snort het gevaarte alleen in volle vaart dezelfde haan op, die later door den trein van Reims gepasseerd moest worden. Uit Soissons werd dadelijk naar alle stations gete- legrapheerd, zoodat de trein te Reims gelukkig aan gehouden kon worden. Te Siry-Semioise vloog de los gelaten locomotief het station voorbijdoch te Braisne had de stationschef zijne maatregelen genomen. Een der wissels werd zoodanig gesteld dat de locomotief op een hulplijntje teregt kwamwaar men dwarsleg- gers en andere beletselen nedergelegd had om hem te doen derailleren. Met ijzengwelckende snelheid kwam het gevaarte aanhollenontspoorde op de aangewezen plaats en l,iep zich een eind verder tegen eene borst wering die door zakken zand versterkt was, te pletter. Tïelerwaard, 14 Sept. Op do meeste plaatsen aan de Waal staat de aardappelhandel gedurende eenige dagen geheel stil. De kooplieden zyn, hoewel de prij9 der ronde wolkammers slechts ƒ1,50 per mud is, niet gretig te koopen, omdat zich de ziekte in deze 90ort openbaart. De landlieden daarentegen zijn ook niet genegen ze voor dien prijs van de band te doen. JL>© Lier, 13 Sept, Bij het hevige onweder dat alhier Zaturdagnacht woedde, had iets plaat9, dat wel als een bijzonderheid mag aangemerkt worden. De zoon van G. K. op zolder bezig .zijnde een kleed voor het venster te hangen, ten einde eenige stalen voorwerpen voor den bliksem te bedekken, werd door bet weer licht getroffen. Het sloeg in door een glasruit, zonder die evenwel te breken, drong door zyn half open over hemd, scheurde hem de kleederen van het lijf, en wierp hem vervolgens in het op den zolder geborgen vlas, waar hij gedurende 20 minuten bewusteloos bleef liggen. De bliksem nam vervolgens zyn weg door een kleine opening in den zolder langs den schoorsteen, verplet terde een gedeelte van den schoorsteenmantel en eenige der zich daarop bevindende voorwerpen, doofde bet op tafel staande licht uit, en verliet eindelijk door de openstaande deur de woning. De toestand van den getroffene is zeer wel, zoodat hy reeds weder zijn bezigheden hervat heeft. Oudelaude, 13 Sept. Gisteren namiddag speel den drie kinderen op een dorschvloer en vermaakten zich met een daar staande stroo-snijmachine, met het gevolg, dat een aanvallig meisje van 3 jaar aan vier vingers van de linkerhand ernstig verwond werd. De geneesheer geeft hoop, dat de vingers nog behouden zullen blijven. Sirjauslaml, 14 Sept. Heden werd alhier aan besteed, het bouwen eener nieuwe pastorie. Acht in- schrijvingsbiljetten waren ingeleverd, waarvan de minste was de heer Kappers te Brouwershaven voor 8,631 de overige waren van de heeren van der Ploeg te Zie rikzee ƒ11,080, Aleman te Zierikzee ƒ10,214, Bartels te Zierikzee ƒ10,100, van dar Linde te Zierikzee ƒ9,649, Elenhaas te Bruinisse ƒ9,800Hanse te Sirjansland ƒ8,950 en Fluit te Sirjansland ƒ8,800. Zierikzee16 September. Z. M. heeft den heer Vlug, thans ontvanger dei- belastingen en accjjnsen te Dirkslandbenoemd tot ontvanger der zelfde middelen te Midwoud. De miliciens der ligting van 1871, behoorende tot de verschillende compagnien van het 1ste en 2de reg. vesting-artillerie, die den 27sten der vorige maand tot deelneming aan de oefeningen in het kamp te Zeist onder de wapenen zyn gekomen, zullen den 23sten dezer met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken. Op alle Europeesche markten ziju de graanpryzen sterk dalende en heerscht by speculanten weinig lust omzelfs tot de verlaagde koersen granen te koopen. Hiervoor bestaat dan ook alle redenwant ook uit bet buitenland luiden de berigten omtrent den graanoogst zeer gunstig. Uit San Francisco wordt o. a. gemeld, dat de graanoogst, in dien staat, dit jaar zoo overvloedig isdat niet minder dan zevenhonderd scliepen, elk van 1200 tonnenzullen noodig zynom datgene wat de graanoogst meer oplevert dan voor de comsumtie al daar noodig is, naar Europa over te voeren. Ook te Zutphen is de prijs van het rundvleesch door de voornaamste slagters met 10 cent per KG. verlaagd. Te Dirksland is een huwelijk gesloten tusschen een paar gealimenteerden, van welke de man 77 en de vrouw 64 jaren telt. Zij kunnen niet in hun onderhoud voorzien en moeten dus door de diaconie ondersteund worden. Te Elburg zal eerstdaags, met toestemming van provisoren van het gesticht Het Feithenhof, een huwe lijk worden voltrokken tusschen een paar gealimen teerden, tellende te zamen 149 jareneen weduwnaar van 73 en eene weduwe van 76 jaar. Yoor weinige dagen is in een kelder in de eerste Bataviersdwarsstraat te Amsterdam, een halfjarig kind door een rat dermate in het aangezigt gehetendat het den volgenden nacht is bezweken. De bewoners van genoemden kelder hebben voor eenigen tjjd nog een ldnd verloren, dat uit angst voor het groot aantal rat ten, dat zich daar vertoonde, ziek werd en overleed. A T C H I N. In een brief uit Atcbin wordt aan bet U. D. het volgende medegedeeld. »Met de Atchineesche zaken gaat het iets vooruit, de kunstlandjes beginnen zoowat allen door de bemoeyingen van de daar gestationeerde oorlog schepen de Hollandsche vlag te hijschen. Meest allen krijgen een cadeau iu geld of andere zakendie de vorstjes conditioneren, en dan wordt op een goeden dag de vlag geheschen en gesalueerd door het station schip heel veel beteekent die geschiedenis nog wel nietwant in verscheiden van die staatjes waarschuwt de vorstom niet 'aan den wal te komendaar men waarschijnlijk door de bevolking vermoord zou wordeu. Op papier staat de vlag-hjj selling heel aardig, maai de buitenwereld weet niet hoe de zaken zyn. Misschien komt de boel echter op die manier langzamerhand in ordewant die plaatsen mogen dan dadelijk handel drijven over zee, terwijl de rest van de kust steeds geblokkeerd blijft. »Op Groot-Atchin wordt van tyd tot tijd nog gevochten; een tiental dagen geleden nog hebben we, zooals ge zeker weet, een benting genomen, 68 kerels daar biuuen wilden zich niet overgeven en moesten tot den laatste worden neergeschotende toenadering wordt dus niet grooter. Eenderde expeditie zal niet gezonden worden, maar alleen rneei- troepen, waarschijnlijk tegen Oct. en die moeten dan een eind aan de zaak maken. Generaal van Swieten heeft idee dat de Atchinezen langzamer hand zullen bykomen, ab ze zien dat we gegn plan hebben meer weg te gaan; dat is te hopen! De troepen in Kotta-Radja (den kraton) zijn in veel betere con dities dan een een paar maanden geledenbet logies is veel verbeterdde aanvoer van levensmiddelen gaat geregeld langs een goeden weg van hèt strand, meer westwaarts dan de kali (rivier)die nu met harden wind niet meer te genaken i9door de hevige branding aan den ingang of monding; de gezondheidstoestand ia veel verbeterd. »Er wordt nu aan de ladingplaats een hoofd gebouwd en daarna wordt van daar de tramway naar Kotta- Radjah gelegdde locomotief daarvoor komt eerstdaags uit Engeland. De vuurtoren op Poeloe-Bras moet be paald op 1 January brandendaar is de^ politiek iu gemengd, want de mail-booten hebben daar een licht zeer noodig, en een tweede moet later op Poeloe-Rondo verrijzen er valt dus voorloopig een boel te doen. AR de koortsen op Bras den bouw maar niet ophouden; dat is nog een leeljjke vijand daar." TELEGRAM. Ti el, 16 September 1874. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer iu dit district zijn uitgebragt 1773 stemmen. Herstemming tusschen ridder van llappard met 820 en Mr. hijclc- meester met 817 stemmen. De heer Wolhers verkreeg 127 stemmen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Krabbendjjke door Ds. E. Gewin, pred. te Abcoude; voor dat naar Wil lemsdorp door Ds. H. J. den Boer, pred. te Ouddorp. Ds. P. Heyting, benoemd pred, voor Ned.-Indië, nam afscheid van de Herv. gem. te Bergen-op-Zoom met Deut. 30 19—20». Gemengde berigten. EeD kruidenier en een bakkers-knecht Ie N. hebben toen zij met het spoor van Sas van Geul terugkeerden het schan dalig gemaakt. Zij kregen ruzie met huune meisjes en werden hnndgemeeuon wat er toen is geschiedt zal men maar ver zwijgen. Te Bergen-op-Zopm wonseht iemand dat zeker persoon maar dood was, dau werd hij denkelijk nog de echt genoot van zyne vrouw, en kwam aan de schijven. Eene dame te Biggekerke wordt aangeradenhare plaats maar te verlaten als zij iemand in de fuik wil krijgen, want hare bazinue begint het te vervelen, haar in dienst te houden, Te Mid- delhartiis wordt eene dame verzocht geeu kwaad meer te spreken vau haren ouden vrijer tegen andere meisjesom zoodoende hein weer in haar vischnet te vangenwant dal zal toch wel onmogelijk wezen. „Ik weet niet meer waar ik te kerk moet gaan zegt de dochter van een bakker ts Oudelande tegcD hare moeder, „want zij drijven overal den spot met mij. Te B, hebben ze mij uitgelagchen omdat ik met eeu parasol ging; en le O. vragen ze of de kribbo wat hoog hing, omdat ik een band om mijn lijf had. Het beste is al die gekhejd maar le laten anders raak ik nog zonder godsdienst en vrijer. De wederhelft van een bakker te O. moest haar spraakdeel wat mioder gebruiken en haar oordeel wat beter, daar zjj haar doel zoo toch niet bereiken zal. Want zij is haar eigen kruis, En praat de nering nit haar huis. Eene renteniers-meid te Sint moest de tweede meid niet beschuldigen met zaken waar niets van waar is Maar die een put voor een ander graaft valt er dikwijls zelf io, Een wagenmaker9-zoon te Axel wordt aangeraden aan zooveel meisjes geen verzóek te doen, anders zal hij er in verdwalen, en eindelijk niemand krijgen. Eeno metselaars-knecht te Sint-Maartensdijk moest zijne vrienden, waar hij zooveel vriend- 9ehap van heeft genoteovoor geen gekken groeten. Hij kan wel doorgaan voor een dubbele gek, want de gekken kent men aan hun werken, Te Yerseke moest eene arbeiders-dochter zooveel vrijers niet nemen, als het weer Goessche kermis is want zij kap er toch maar van een houdeD. Een arboider to Y, wordt aangeraden zoo niet te preken, en zoo vrijmoedig niet to zijn als bij bij menschen in huis komt. De dochter van een schaapherder te Y. moest zoo hoogmoedig niet zijn want zij kan toch niet vinden wat zij zoekt. Eene schippers- dochter te Yerseke moest zoo jaloerscb niet zijn, als een bakkers knecht tegen eeD ander meisje staat te praten, waut zij wordt maar uitgelagchen. Ingezondeu stukken. Kruiningen, 14 September 1874. Mijnheer de Redacteur Met de plaatsing van het onderstaande zou UEd. velen in deze gemeente verpligten. Volgens een in omloop zijnd geruchtzou de heer v. d. B.lid van den raad dezer gemeentebij deur- waarders-exploit zijn ontslag genomen hebben als lid der Hervormde gemeente van Kruiningen. Niet onwaar schijnlijk is de redendie genoemdeu beer hiertoe hebben geleid, een niet onbevredigenden Omslag door heeren kerkvoogden ten behoeve dier gemeente uitge schreven. Eene klagtdie zich trouwens uit veler monden doet hooren en die misschien spoedig uitvoe ring zal erlangen, indien dit gerucht zich mogt bevestigen. Wij hopen echter dat dit niet het geval zal wezen met den vertegenwoordiger onzer belangen in den raad. Mogten er evenwel voor genoemden heer andere rede nen bestaan, die hem tot dat besluit hebben gebragt, dan hopen wy in het belang der zaak in het algemeen en ook voor hem in het byzonder, dat die door hem of dooi- anderen, in deze zaak betrokken, zullen worden openbaar gemaakt voor de overige gemeenteleden, die hierin voorzeker groot belang stellen. Om deze redenen hoopt schrijver dezes dat de heer v. d. B. door zuivere en opregte bedoelingen tot bedoeld besluit, zal zijn gedreven en dat nimmer vijandschap, van welken aard ook, hem hiertoe mogen hebben geleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1