ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5457. 5tsle Jaarg. Zaturdag 12 September 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Oproeping Verlofganger. De BURGEMEESTER, van Zierikzee. Gelet op eene kennisgeving van den heer Commis saris des Konings in deze provincie van 7 dezer maand, A, No. 4135, A, No. 4135, 3de afd. brengt ter kennis van den Milicien-Verlofganger JOHANNES de HAAS behoorende tot de ligting van 1874, dezer gemeente, ingelijfd bij het Regiment Veld- Artilleriedat hij is opgeroepen tot de werkelijke dienst en op Donderdag den. 1 October e. li., des namiddags vóór 4 «re, bij zijn corps te 's Gravenhage tegenwoordig moet zijnterwijl hem onder het oog wordt gebragtdat hij in gebreke blij vende op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat de Verlofganger die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 11 September 1874. De Burgemeester, v.-CITTERS. Bekendmaking. PATENTEN. De BURGEMEESTER van Zierikzee verwittigt de belanghebbendendat de patentbladen voor het loopend dienstjaar, en die van het 1ste kwartaal van hetzelfde dienstjaar ter Secretarie zullen worden uitgegeven van Maandag den 14 tot en «net Zaturdag den 19 September e. k. De patentpligtige ingezetenen worden derhalve uit- genoodigdom in persoon hun patentblad te komen afhalenzullende aan hendie hierin nalatig mogten blijvenhet patentblad worden te huis bezorgddoor den Deurwaarder der Directe Belastingentegen be taling van 10 centvoor elk onafgehaald patenthlad ingevolge de wet. Zierikzee, den 11 September 1874. De Burgemeester voornoemd v. CITTERS. Burger-Avondschool. De COMMISSIE van TOEZIGT op het MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzeemaakt bekenddat het EXAMKN voor hen die wenschen toegelaten te worden op de Burger-Ayondsehoolzal worden gehouden op Maandag den SS Sep tember e. It., des avonds te zes «re, en dat zydie zich aan dat examen wenschen te onderwerpen zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden hij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, op den of So September, des avonds tusschen 7 en 9 ure. De Commissie voornoemd, SCHNEIDERS v. GREIJFFENSWERTH Secretaris. Nieuwstijdingen. Ü-metifta. Men schrijft uit Noord-Amerika «Men kan uit verschillende omstandigheden opmaken dat de buitengewone slapheid van den handel, waarover men zich in de Vereenigde Staten gedurende het gansche jaar heeft te beklagen gehad, eerlang voor een beteren toestand zal plaats maken. De oogst komt langzamerhand binnen en geeft eenige levendigheid. De tarwe wordt reeds naar de zeehavens vervoerd en zal spoedig gevolgd worden door de katoen, de tabak en de maïs, door welke transporten de handel weder zal worden opge beurd. Uit het rijzen der vrachten/voor transport naar vreemde havens en van de vraag naar scheepsruimte is af te leiden, dat de herfst van meer levendigheid getuige zal zijnde voor de producten ontvangen prijzen zullen verder weder besteed worden om wintervoorraad van allerlei aard in te slaan en zoodoende het binnen- landsche verkeer doen toenemen. Wij hebben acht maanden van eene buitengewone werkeloosheid door leefd; de Amerikanen hebben in dat tydperk zoo zuinig- met hunne inkomsten geleefd en hunne uitgaven zoo bekrompen als nooit was geschied. Daar iedereen de fevolgen van dien stilstand op zijn inkomen ondervond, eeft er aan alle kanten bezuiniging op de uitgaven plaats gehad. Alle nijverheidstakken, die van de weelde leven, hebben hieronder natuurlijk in de eerste plaats geleden, maar over het algemeen is de markt van alle mogelijke voortbrengselen der inlandsche nijverheid zoo zeer ingekrompen, dat ook de productie tot stilstand gekomen is, een nieuwe prikkel om de nijverheid te doen herleven. Het trekt echter de opmerkzaamheid dat deze moeijelyke tijd doorleefd is met, in betrekkelijken zin sprekende altijd, zoo weinig faillissementen. Zeer vele handelshuizen hebben zich staande gehouden tot de verwondering van derzelver eigene vrienden zelfs; dat dit het geval heeft kunnen zyn is vooral te danken geweest aan den buitengewoon willigen stand, waarin de geldmarkt sedert eenige maanden heeft verkeerd. Algemeen wordt erkend dat wij thans uit den druk geraken." Aan 40,000 mijnwerkers in de Durham-kolenmijnen is Zaturdag aangezegd dat de werkloonen met '20 pCt. zouden verminderd worden. Des avonds werd een meeting georganiseerd, waarin besloten werd zich geen verminde ring van loon te laten welgevallen. De eigenaars der mijnen echter maken zich daarover minder ongerust, omdat de voorraad kolen zóó groot is, dat hij zonder eenigen toevoer voor drie maanden strekt. De schade komt dus uitsluitend voor de mijn werkers, die door de overdreven eischen verwend, thans geen lust gevoelen zich in een meer normalen toestand te schikken. Zij dronken fijne wijnen, aten fijn wild, de vrouwen gingen in zijde gekleed en de zwarte ruwe handen van ae mijnwerkers waren buiten de mijnen met lichte glacé-handschoenen bedekt. Om van dat alles afstand te doen is niet gemakkelijk, want zy zijn er veel erger aan toe dan te voren. Zoo hoog waren echter de loonen, dat zelfs na een vermindering van 20 pCt. nog een zeer ruim loon overblijft. De prijs der steenkolen, die tot een hoogte was opgevoerd, dat der industrie er een gevoelige slag door werd toegebragt, vermindert voortdurend en daardoor vermeerdert 't voor- uitzigt dat de duizende werklieden, die slagtoffers waren van de overdreven eischen der mijnwerkers, weder werk zullen vinden. Te Greenwich werd Henry Baker, een gepaten teerd veedrijver, door den magistraat veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf met zwaren arbeid, omdat hij zes lammeren, die reeds zes em een half uur onderweg waren geweest en hun dorst wilden lesschendaarin had verhinderd en mishandeld. Het schijnt dat Pruissen zijn doel bereikt heeft: uit herigten, zoowel te Parijs als te Berlijn ontvangen, blijkt, dat door de Carlisten uit hunne batterijen bij Guateria gevuurd is op de Duitsche kanonneerbooten «Nautilus" en «Albatros", die op reis waren van San Sebastian naar Santander. Kapitein Zembst, komman- dant der expeditie, heeft het vuur beantwoord en daarop zyne reis voortgezet. Het is thans de vraag, wat het Spaansche Gouvernement doen zal. Het tracht allen schijn te vermijden, dat het de Duitsche vloot als eene gewapende buitenlandsche hulp beschouwt, en bij zijn optreden als minister van Buitenlandsche Zaken heeft de heer Ulloa uitdrukkelijk verklaard in zijne circulaire aan de Spaansche vertegenwoordigers in 'het buitenland ,- dat de Regeering geenerlei vreemde in menging aanneemt in haar strijd tegen de benden van den pretendent. Maar het is niet te ontkennen, dat thans eene vijandelijke daad is gemeld tegen onderdanen van een bevriende mogendheidwaarvoor Pruissen voldoening zal eischen, en niet gemakkelijk van Spanje zelf zal verkrijgen, ondanks diens goeden wil om ze te geven. Het voorwendsel is dus voor Pruissen gevonden, om die voldoening zich. zeiven te verschaften. Santander, 8 Sept. Zondag hebben de Carlisten op clen spoortrein geschoten in het denkbeeld dat de Duitsche en Oostenrijksche gezanten er zich in bevon den. De machinist en de stoker zijn gedood. De gezanten echter hadden hun vertrek uitgesteld. Het schijnt dat de gevaarlijke luchtreis, door den heer Durnof en zijne vrouw ondernomenreeds tot een zelfmoord heeft geleid. Zaturdag vond de politie te Parijs op de brug des Saints-Pères den volgenden brief, geschreven vóór de onverwachte redding van den lucht reiziger bekend was«Mijn leven was een reeks van fouten. Ik ben thans medepligtig aan een misdrijf ge worden. Ilc was met een pleziertrein naar Calais gegaan en bevond mij onder hen, die door hun gejouw den heer Durnof noodzaakten om met zijn vrouw op te stijgen. Ik kon de gewetenswroeging niet verdragen, die sedert mijn deel is geweest, en heb daarom besloten mij zeiven te verdrinken. Justin Fournier. 9 Im passe Saint-Sulpice." SuntacMttnSr, Meyningen, de hoofdstad na het hertogdom van dien naam, is door een geduchtigen brand geteisterd. Zaturdags, des namiddags, barstte het ^onheil uit, en omstreeks 11 uren des nacht waren reeds meer dan 230 woonhuizen, het stadhuis en verscheidene andere openbare gebouwen een prooi der vlammen geworden. De verliezen worden begroot op 3 millioen florijn. Naar men met zekerheid weet, zijn 3000 personen van have en dak beroofd. De hertog en diens familie, krachtig ondersteund door vele .bewoners des lands, hebben het hunne gedaan, om in den eersten nood te voorzien, Omstreeks 2 uren des nachts was men den brand meester. De archieven en andere stukken op het stadhuis aanwezig zijn alle behouden. Amsterdam, 9 Sept. Omtrent den gisterennacht alhier plaats gehad hebbenden ontzettenden brand in de stoom-suikerainnaderij Java" kunnen wij nog het vol gende mededeelen: Even na 1 ure begaf zich de portier, die dien nacht dienst had, naar buiten om naar het weder te zien. Tot zy ne verwondering zag hij op de derde verdieping wat hij meende een licht te zijn; bijna onmiddelijk daarop sprong een der ruiten en sloeg de vlam dat vensterruit. De oude man maakte terstond alarmmaar vóór hij nog iemand van den toestand had kunnen kennis gevenstond de geheele verdieping in brand en braken de vlammen met teugellooze woede tal van vensters uit; geen kwartier later of de geheele fabriek stond in brand; de 80 personen die zich daar binnen bevonden, hadden naauwelijks den tijd naar buiten te komen. Hemelhoog verhieven zich weldra de vlammen uit ramen en daken der kolossale fabriek. Elke poging tot blussching was volkomen ydel. Het door en door drooge houtwerk, de met suikerstof doortrokken vloeren en zolders de tienduizenden suikerbrooden, allen even ligt ontvlambaarde suiker brandende als pekmaakte het geheel tot een reusachtigen vuurhaardwiens loeijende vlammen telkens wijder en hooger uitsloegen en een digten regen van vonken over den omtrek uitstortten. Angstige oogenhlikken werden doorleefd door wie zich voorstelde welke de verschrikkelijke gevolgen moesten^ zijn indien niet door tijdige ontsluiting der stoombuizen het springen der stoomketels voorkomen werd. Gelukkig mogt de ingenieur der fabriek er in slagen de stoomkleppen te ontsluiten en weldra verbande het oorverdoovend geraas van den losgelaten stoom de vrees voor dit ontzettend onheil. Van de boeken en papieren der fabriek is slechts een gedeelte' kunnen gered worden. Volgens de staten die iederen avond aan het hoofdkantoor werden inge leverd waren op het oogenblik van den brand ruim 27,000 melis-brooden geheel voor aflevering gereed in vooraad terwijl in de droogstoven zich nog circa 60,000 brooden bevonden. In de Bikkerstraat en Bikkersgracht, waar de fabriek stond heerschte de grootste verwarring en ontsteltenis. De bewoners dier naauwe straat, die niet anders konden verwachten dan dat ook hunne panden zouden vernield wordenvlugtten in overhaasting, sommigen half enkelen bijna niet gekleed, verbijsterd door het helle licht, waarmede de gloed den ganschen omtrek overgoot. Ouden van dagen en kinderen schreiden om hulp. Zoo zagen wij een paar broeders hunne hoogbejaarde moeder, in een stoel gebonden, uit een bovenverdieping doen nederdalen en naar de Elandskerk dragen, die tot ont vangst van goederen en personen was opengesteld. De nieuwe brandweer kweet zich op moedige vastbe- radene en bedachtzame wijze van hare taak. Aanstonds ziende dat de fabriek niet behouden kon worden, trachtte men de nabijgelegen woningen en pak huizen, waaronder een gevuld met 17,000 balen katoen, te behouden. Er hierin slaagde men volkomen. Rotterdam9 Sept. Terwül de stoomboot «Batavier", varende van hier op Londen, gisteren morgen te 10'/2 uren op het punt lag om'te vertrekken, sprong de stoomcylinder dier stoomboot, zonder echter ongelukken te veroorzaken, doch tot groot ongerief der twee- en vierbeenige passagiers, waarvan eerstge- noemden een goed heenkomen en laatstgenoemden hun respectieve stallen moesten opzoeken. INTeusBen, 9 Sept. In liet naburige Hoek werd in de vorige week op eene bijzondere wijze een dief stal ontdekt. Sedert eenige dagen werd bij den hulp onderwijzer op diens erf diefstal van klief hout gepleegd. Om tot de ontdekking te komen, boorde men in een hout een gat en vulde het met kruit, waarna het weder op den stapel werd gelegd. Op zekeren morgen ontdekte men dat weder hout was ontvreemddoch des middags werd er by eene buurvrouw, die haar middageten kookte, eene ontploffing vernomen, waarop door den veldwachter de gesprongen stukken hout werden in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. "Vlissingfen, 9 Sept. Het Nederlandsche stoom schip Tromp, gezagvoerder Harms is gisterennamiddag naar Java vertrokken, geladen met stukgoederen.. Ouxlelancle, 7 Sept. Het besluit van den Raad tot toelating van den heer G. H. Jonker, geneeskun dige alhier, tot lid van den Raad, is door Ged. Staten uiet goedgekeurd, Het gewestelijk College, uitspraak doende, heeft tot niet-toelating besloten. Naar men ver neemt, zal de heer Jonker in deze uitspraak berusten. Zooals bekend is, genoot de gekozene eene belooning uit de gemeentekas, voor het verrigten van vaccinatiën en lijkschouwing, alsmede voor het verstrekken van voorlichting aan Burgemeester en Wethouders in zake den gezondheidstoestand der gemeente. Iiats (Noord-Beveland) 7 Sept. Er heeft zich hier eene Commissie gevormd, met het doel om aau de vele zieken alhier, waaronder verscheidene met typheuse koortsen, soep, wijn, linnengoed en andere behoeften uit te deelen. De Commissie beschikt reeds over eene som van ƒ159,90, door verschillende personen bijeen- Zierïltzee11 Sept. Binnenkort zal een commissie van deskundigen een onderzoek instellen naar het vreemde verschijnsel, dat het water uit een pomp, geplaatst op een welput van Jan Leenhouts, in den Prins-Willempolder onder Schoondijke, bezwangerd is met petroleum. Zaturdag 1 Augustus ontdekte de vrouw van Leenhouts onder het schuren van haar koperwerk voor het eerst, dat het water eene vreemde lucht had. Ieder herkende aan die lucht en ook aan de vetdeeltjes op het water aanstonds de petroleum. Sedert is die olie steeds op het water waargenomen. Van waar komt die Velen oordeelden in den beginne, dat in of bij den put, [olie moest gestort zijn. De put werd daarom leeg gepompt. Nu zag men op den bodem een vettig vocht opwellen, dat de lucht van teer had, wat sommigen doet ver moeden, dat beneden den put een petroleumbron ver- horgen ligt. De commissie zal daarnaar, wij hopen met succes, onderzoek doen. De olie wordt met goed gevolg in lampen gebrand. De verwachting der Schoon- dijkers is hoog gespannenvan daar waarschijnlijk, dat velen de olie uit den put heter noemen dan de geraf fineerde petroleum, die in den handel is. Als een merkwaardig voorbeeld van krachtigen plan tengroei en buitengewone vruchtbaarheid kan gemeld wordendat te Laag-Soeren in den tuin van het hadhuis een posteleinplant staat, die, den bodem welke uit boschgrond bestaat, geheel bedekkende, een omvang heeft van 4 Ned. ellen. De plant heeft reeds sinds weken bloemknoppen ontwikkelddeze toonen echter nog geene neiging tot bloeijen, zoodat zy dagelijks nog in omvang toeneemt. Zoowel te Groningen als te Assen zijn particulieren voornemens maatregelen te nemen, om goedkooper vleesch aan de ingezetenen te bezorgen. Te Nieuwediep beviel voorspoedig van een Hinken jongen de echtgenoot van Coraelis Hartehol. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat de verlossing, welke goed afliep, plaats had met behulp van een steenkolen- werker aan boord van een steenkolen-vlotschuit, liggende in de haven, terwijl kolen werden overgeladen in een Ingezonden stukken. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw- en St. Joostland door Ds. G. W. Locher, pred. te Gardereu. Ds. O. C. Doornbos, pred. hij de Chr. Geref. gemeente te Axel, heeft het beroep naar Meliskerke aangenomen. Beroepen te Kattenclijke de Cand. P. F. van den Berg. Beroepen te Kats, Ds. W. van Dis, pred. te Aalst. Gemengde berigten. Een grijs heer te B. wordt aangeradenwat beter zijn fatsoen te houden en zoo niet te loopen in een kroej*waar hij niets te maken heeft. Gedurende de kermisdagen te Antwerpen zijn er niet minder dan dertig horlogien met kettingen gestolen geworden waaronder er waren van groote waarde. Het getal geldbeurzen die ontvreemd zijnis veelen de dieven zijn niet op het spoor gekomen. Tusschen een paar verliefden ontstond in den Haag voor eenige dagen twist, in het midden van den nacht. De menschen zouden spoedig gaan trouwenmaar de man kreeg er tegenzin in en koos het water om zich te verdrinken. Daar beviel het hem ook nieten riep om hulpdie gelukkig kwam. De verliefde zot werd op het drooge gebragten beloofde het nooit meer te zullen doen. In eene streek van Rusland aan de Zwarte, Zeewerd onlangs het gerucht verspreiddat er 5000 meisjes die geen zin hadden om te trouwenuit vrees voor armoedenaar Afrika zouden worden vervoerd om te trouwen met Mooren. De meisjes waren radeloos eD liepen overal om een jonge Rus te zoekenhoe arm ookom toch maar te trouwen met een wit mensch. Het gevolg was dat er in zeer korten tijd een groot aantal huwelijken werden gesloten. Bij onderzoek bleek hetdat dit gerucht was verspreid geworden door een herbergier, om een voordeeltje te behalenten einde flink brandewijn te verkoopen want daaraan mag het in Rusland bij geen bruiloft ontbreken zelfs niet al wordt het huwelijk gesloten uit angst voor de Mooren. Nu het eenmaal zoover isdenkt men dat het wel schikken zal. De herbergier is echter veroordeeld tot 50 roebels boete en 15 dagen gevangenis. De boete zal betaald worden door de jonge vrouwen en de mannen zouden elk wel een dag voor den herbergier willen zitten, maar dat mag niet. Maatje te O. maakt thans goede zaken met een Bergenaar, en hare moeder is er niet kwaad mede. Ze krijgen veel pre senten en daar zyn de dames opgesteld Maar of Maatje wel zal trouwen Daar is nog geen kijken naar, Want het zou haar wel berouwen Zeker wel in 't eerste jaar. «Wat ben ik gelukkig dat ik zulk een braaf man heb zegt eene wouw te Ell«hij laat mij maar naar de Goessche kermis rijden en hij blijft maar wer ken." Eene dienstmeid te Haamstede moet niet denken dat zij een rijke boerenzoon in de fuik zal krijgenal loopt zij er opwant zij wordt maar voor den gek gehouden. In eene herberg in Zuid-Beve land heelt met de Goessche kermis eene wonderlijke ontmoeting plaats gehad. Een boertje werd ongesteld en eene vrouw van Elldie naar de kermis moest, heeft hem moeten wasschen. De man knapte spoedig open zeidedat wat geen haast heeftmen zich langzaam moet haastenom tijd te vinden voor de dingen die komen moeten. Te Kruiningen is de klaplooper na een verlof van 14 dagen weer gearri veerd. De jufvrouw kan dus haar bittertje weer klaar zetten om nieuwtjes aan te hooren. Een boer te Kattendijke is nog al gelukkig geweest met zyne ge maakte benaauwcLneden door schrik, omdat hij gevon den is in de tarwe. Nu zyn de velden kaalmaar de bijeenkomst wordt nu gehouden aan een dijk. Eene jonge dochter op de beestenmarkt te Goes heeft het met de kermis maar niet naar haar zin gehad, omdat de zoon van een vrachtrijder met een ander meisje is uitgeweest. De nieuwe kleurstoffen, uit koolteer getrokken. Onder dit opschrift komt in de Revue des deux mondesvan 15 Augustus jl. een artikel voor van de hand van den heer R. Radaudat wel de aandacht verdient van hendie belangstellen in de meekrap cultuur. Wij ontleenen daaraan het volgende De ontdekkingen, waartoe de scheikundige behande ling van het koolteer inde laatste 20 jaren geleid heeft, openen voor de wetenschap een veld ter bearbeiding dat onbegrensd schijnt te zyn. Voor korten tijd nog werd het koolteer zoo gering geschatdat het (o. a. nabij Parijs) in den grond werd gestoptslechts om er van af te zijn. Thans is .men zoo ver gekomen dat men er de schitterendste kleuren uit vervaardigt terwijl het onvermoeid streven der scheikundigen nog steeds voortgaat met nieuwe bestanddeelen uit het koolteer op te sporen. Reeds meer dan een vijftigtal meer of minder kostbare producten weet men uit deze vroeger~zoo geminachte stof te voorschijn te brengen. Hetgeen de wetenschap ten dezen opzichte gewrocht heeft, verdient in de hoogste mate onze bewondering wie zou zich immer hebben kunnen voorstellendat eenmaal het walgelijk riekende en onoogelijke koolteer eene kleurstof zoude opleveren als de aniline, waarvan reeds in 1862 voor eene waarde van 5,000,000 en in 1871 niet minder dan voor 30,000,000 werd gepro duceerd De ah'zarz'nc-fabrikatie heeft nog niet dien omvang bereikt en is nog in hare eerste ontwikkelings-peri- odetoch werd in 1873 reeds voor 6,000,000 van die stof vervaardigd. Niet alleen zyn het de kostbare verwstoffenwaar aan het koolteer zijne tegenwoordige hooge waardeering te danken heeftde door distellatie verkregen vlugtige oliën als benzinephenylzuur, enz.hebben voor de industrie een zeer veelzijdig nut. Welke oningewijde zou zich kunnen voorstellendat de heerlijke geur der amandelzeep een product is van koolteer Doch bepalen wij ons tot datgenewat het^ meest onze belangstelling trekt, n. 1. de kleurstoften uit koolteer. Het koolteer zelve iszooals genoegzaam bekend zal zijneen nevenproduct der Gazfahrieken. De Gaz- kolen worden in gloeijende steeneu of ijzeren retorten opgeslotenwaardoor zich het onzuivere gaz vormt dat op den doortogt door ijzeren kanalen naar de zuiveringstoestellen eene zwartekleverigeschei-p- riekende vloeistof nederzet, koolteer genaamd. In den beginhë Werd deze vloeistof als bijna geheel nutteloos beschouwd. De scheikunde had hiermede echter geen vrede. Reeds in 1825 had Faradaij ontdekt dat in koolteer benzine aanwezig wasechter werd eerst in 1848 door den Engelschen scheikundige Mans- field het middel gevondenom deze stof fabriekmatig en op uitgebreide schaal uit de ligte koolteeroliën te bereiden. Zuivere benzine heeft een aangenamen reukdat ze in den handel zelden zuiver voorkomtgetuigt de ben zine die we als vlekkenwater kennen en gewoonlijk eene erge koolteergeuv bezit. De scheikundige bewerking der ligte koolteeroliën leidde tot de uitvinding der kleurstoffen uit koolteer. Reeds sedert 1826 haddeu onderscheidene geleerden beurtelings in koolteer eu indigo een bestanddeel aan getroffen waaraan elk een anderen naam gafdoch dat later bleek volmaakt hetzelfde te zyn en in de scheikunde voortaan genaamd werd anilineafgeleid van het woord anilbeteekenende in de Portugeescke taal indigo. In 1856 kwam een jeugdig Engelsch schei kundige, W. Perkinop het denkbeeld uit de aniline uit koolteer eene violette kleurstof af te scheiden, ge schikt voor het verwen van, geweven stoffen. Bij op volgende verbeteringen werd het anilinerood (fuchsine) fïvondendat echter aanvankelijk zeer duur te staan wam ƒ600 per kilo), thans is de waarde ongeveer ƒ25. Ook de anüitfe die eerst 75 per kilo kostte, is bij de uitbreiding dezer industrie zeer gedaald en tot ƒ1 1,50 per kilo verkrijgbaar. De gezamenlijke fabrieken in Europa leveren dage lijks 12000 kilo's anilinewaaruit thans verschillende kleuren gemaakt worden. De kleurstof vestigt zich zeer gemakkelijk op zijde en wol bij eene eenvoudige indompeling in eene oplossing met water. De verwing van katoen vereischt bijtmiddelen (mordancering). De kleuren zijn zeer fraai en schitterend bij de ver wing doch verschieten spoedigze zijn niet bestand tegen de werking van de zeep en de zon. Dit bezwaar tegen de aniline-kleuren is zeer ernstigmen tracht dan ook de middelen te vindenom hierin tegemoet te komen. Bij de eerste toepassing der aniline-kleurstoffen was men algemeen beducht voor het lot der meekrap en indigo. De invloed op deze artikelen is echter slechts van voorbijgaanden aard geweest, voornamelijk ten gevolge der erkende standvastigheid van de daaruit verkregen kleuren. Een wederom nieuwere vinding is de kunst-alizarine alvorens die te behandelenwillen we kennis maken met de natuurlijke alizarinedie uit meekrap wordt getrokken. De meekrap was in oude tijden eene uitheemsche plant: uit Klein-Azie is ze in de 16de eeuw over Frankrijk tot ons gekomen. In Nederland werd sedert dien tijd steeds de mee krap verbouwdFrankrijk moest reeds spoedig de teelt opgeven en eerst in het laatst dor vorige eeuw werd ze in Avignon algemeen weder ingevoerd. Naar gelang der bouwgronden laat men gewoonlijk het gewas 18 of 30 maanden groeijenhier te lande onderscheidt men dit onder de benamingen van tweejarige en drie jarige meekrap. In September, October en November worden de wortels gedolvenvervolgens in de meestoven gedroogd en daarna gemalen. In het zuiden van Europa wordt de drooging in de meestoven vervangen door die in de open lucht. In den Caucasus graaft men puttenwaarin eerst takken bossen worden gebrand vervolgens begraaft men daarin de meekrap marena genaamd) gedurende 5 6 maan den om daarna gedroogd en verder bewerkt te worden. Deze marena heeft de dubbele sterkte van meekrap uit Avignon. De 18maands meekrap levert te Avignon per 3 aren ongeve'er 400 kilo ruwe wortel, die tot. 100 kilo zoogeuaamde racine indroogen. Het departe ment Yaucluse produceert jaarlijks gemiddeld 40,000,000 kilo's racine. De opbrengst van Nederland wordt dooi den heer Radau geschat op 6,000,000 kilo. In de Vaucluse zijn 50 fabriekendoor water gedrevendie gedurende 8 maanden van het jaar dag en nacht werken en 40,000,000 kilo racine vermalen. Correspondentie. Het ingezondene over de zamenstelling der Commissie voor het afnemen der najaars-examens voor onderwijzers in de provincie Zeeland zal in het volgend No. worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1