ZIËBIKZËËSËHË NIEUWSBODE. No. 5455. 5isle Jaarg. Dingsdag 8 September 1874. Nieuwstijdingen. Jfrawfeïijft. A T C H I N. Verschijnt DINOSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. In het Noorden van Engeland en Schotland heeft Woensdag in den namiddag een buitengewoon hevig onweder gewoed, met vreesselijke regen- en hagelbuijen. Verscheidene personen hebben er het leven bij verloren en op vele plaatsen is de bliksem ingeslagen, zonder echter veel schade te berokkenen. Te Rochdale en te Vork stonden vele straten in een oogwenk onder water uithangborden en vensterluiken werden er door de stormvlaag afgerukt. Ook op zee was het zeer onstuimig. Madrid2 Sept. De Iberia verzekert uit goede" bron, dat de onderhandelingen betreffende de vervallen coupons in goeden gang zijn om tot een bevredigend resultaat te leiden. 't Schijnt, dat men van lieverlede op de hoogte komt, hoe Bazaine is gevlugt; alle partijen hebben gelijk, hjj iB door een poortje uit het fort gegaan, maar heeft toch een touw gebruikt. Buiten het fort loopt een pad naar de plaats waar de boot wachtte, die bemand was door matrozen van de Baron Ricasoli. Daar echter een schildwacht bij dit pad geplaatst is, was er niet aan te denken om er gebruik van te maken en Bazaine klom de steile rots af, terwijl de oneffenheden zijne voeten steun gaven. Hij hield zich daarbij aan een touw vast, dat door de Overste VRlette was vastgehecht en waarschijnlijk (door hem werd bewaakt. Toen hij eenmaal in de door de rotsen gevormde bogt was aan gekomen, kon hij bedaard in de daar op hem wachtende boot stappen. Dat de vrouw van den Maarschalk een boot huurde, geschiedde alleen om de verdenking van de medepligtigen af te leiden. Zoo luidt het officieel verslag van de commissie van onderzoek. Men ziet daaruit, dat de vlugt toch avontuurlijk genoeg was en niet zonder gevaar. Ware het touw boven niet goed bevestigd geweest of vastgehoudendan had de Maar schalk er waarschijnlijk 't leven bij ingeschoten. De Regeering aarzelt om den Overste Villette voor den regter te brengen, omdat zij vreest dat hij zal worden vrijgesproken. De bewijzendie de Regeering tegen hem in handen heeft, zjjn alzoo niet bijzonder krachtig. Te Vincennes heeft een vreesselijke brand gewoed, die een aantal slagtoffers maakte. Het vuur open baarde zich in een bergplaats van verfstoffen, lakken, vernissen en olie, onder een trap. De benedenverdieping werd door een rijtuigschilder bewoond. De vlammen, door de genoemde uiterst brandbare stoffen snel gevoed, speelden weldra door het geheele huis eb sneden aan de dertig bewoners der bovenverdiepingen den uitweg af. Hartbrekend was het angstgeschrei, dat zich allerwege deed hooren. Een der bewoners knoopte twee bedde- lakens aan elkander, maakte ze vast aan een vensterhaak en poogde zich zoo, met zijn zoontje in de armen, te redden. Toen hij ongeveer tot op acht voet van den grond gedaald was, scheuren de lakens af en hij stort neder. De pogingen die hij in zijnen val deed om zijn kind nog te beschermen, waren oorzaak dat hij nog vreeselijker verwond werd, dan anders welligt het geval zou geweest zijn. De radelooze vrouw, die met een ander kind ge reed stond hem te volgen, verloor het verstand op het oogenblik dat zjj, met de vlammen achter zich, aan het open raam stond, en man en kind zag vallen. Zij schreeuwde en wierp het kind omlaag. Het werd door konderde armen opgevangen. Zij zelve stortte zich radeloos uit het venster, en brak beide beenen. Een kind van vijf jaren was nog achtergebleven. Vader en moeder hadden de beide jongsten, het eene was nog slechts drie maanden oud, het eerst willen redden en de handen naar de meest hulpeloozen uitge stoken. Naauweljjks hebben zij van him achtergebleven kind gerept, of een der omstanders snelt door rook en vlammen het brandend huis binnen, en bereikte het vertrek. Hij kwam nog in tijds. Het meisje lag midden op den vloer, terwijl de vlammen zolder en wanden verteerden, geknield en bad in haren doodsnood over luid het Onze Vader. Het gelukte den moedigen redder met het kind behouden uit den vuurpoel te komen, maar hij was letterlijk met brandwonden overdekt; zjjn gelaa.t en zijne handen waren verschroeid. De naam van dien moedigen en edelmoedigen redder is onbekend gebleven. Een andere bewoonster, wier kamer ook in volle vlam stond, zocht mede een uitweg door het raam, klom er uit en bleef met de handen aan de venster bank in de ijle ruimte hangen. In dien toestand be reikten haar de vlammenen verschroeiden haar het hoofd en den boezem. Het gelukte van beneden haar te naderen. Zij werd gered, maar afgrijsselijk be zeerd, en zal vermoedelijk aan de bekomen brandwonden sterven. Verscheidene bewoners, die minder gedeerd ontkomen zijn, verkeeren echter in geheel verkeerden geestestoestand, en het is te vreezen dat meer dan een krankzinnig blijven zal. Verscheidene zijn geheel idiotisch geworden van den doorgestanen angst. Als ware zooveel ijsselijkheid niet genoeg, bestaat er alle grond van ver moeden, ja bijna zekerheid, dat de brand uit wraak gesticht is door eene vrouw, eene bewoonster die uit het huis gezet was, en aan verschillende personen gezegd had zich daarmee te zullen wreken. Zij is in hechtenis genomen. Vijf personen, Nederlandsche onderdanen, zijn zoo melden de Parijsche bladen in den nacht van Maandag op Dingsdag in hechtenis genomen bij hunne aankomst op het station van den spoorweg van Orleans. Die personen verklaarden uit Spanje te komen, waar zij als vrijwilligers bij de Carlisten hadden gediend, en dat zij naar hun land terugkeerden omdat men hen niet betaalde. Daar zij geen papieren bij zich hadden, zijn zij in verzekerde bewaring gehouden. Bij de oplating van een luchtballon te Oranje in Vaucluse op 11. Maandag, heeft eene gebeurtenis plaats gehaddie de tallooze toeschouwers met ontzetting ver vulde. Toen de luchtballon naar de hoogte steeg, bleef een der werklieden, die haar hadden gehouden, met zijn voet hangen in de touwen en werd, het hoofd naar onderentot op honderden ellen hoogte medegesleept. Een kreet van schrik ging uit de menigte op en ver scheidene dames "vielen in zwijm. Onderaan den ballon was een trapeze bevestigd, waarin zekere Blondeau zjjne kunsten zou verrigten. Toen hij iemand boven zich hangen zag, was zijn eerstebeweging zich inde touwen te hijschen, om te voorkomen dat deze hem door zijn val verpletterde of medesleepte, maar toen hij den man hoorde zuchten: mjjne vrouw, mijne kin deren!" toen vergat hij het gevaar; plaatste zich over eind op zijn trapezezette zijn hoofd tegen de lendenen van den in doodsgevaar verkeerendesprak dezen voort durend moed interwijl hij hem toeriepdat hij zich met de handen aan de touwen moest vastklemmen. Hij rukte nu bij herhaling met kracht aan de koorden en dank zij aan deze bewegingen en aan de grootere zwaarte dan waarop de ballon was berekend, daalde deze na verloop van eenigen tijd en kwamen de beide mannen weder op den grond. Posen, 4- Sept. De directeur van politie alhier, heeft aan de priores van het Karmeliterklooster bekend gemaakt, dat de buitenlandsche nonnen binnen drie dagen het land moeten verlaten. De priores is bij den Minister in hooger beroep gekomen en heeft uitstel verkregen. Meppel4 Sept. Eene seinwachteres aan den Staatsspoorweg is heden ochtend nabij het station alhier door den treindie van Zwolle kwamaange reden. Toen de trein reeds in 't gezigt waswaagde zij het van de rails eenige boomtakkendie door den zwaren storm in den afgeloopen nacht daarop waren gewaaidte verwijderen. Hoewel de machinist dadelijk stopte, is de vrouw toch ernstig gekwetst, zoodat zij in deerniswaardigen toestand verkeerten men weinig hoop heeft op behoud van haar leven. Hoorn4 Sept. Hoewel het vee thanszoowel op de markt alhier als te Purmerendgoedkooper is dan eenige maanden geledenblijft nog steeds het vleesch zijn hoogen prijs behoudenteregt klaagt men hier en elders daaroveren beweert mendat het vleesch- minstens 10 cents per half kilogram lager Icon verkocht wordenen dat dan nog de vleeschhouwers goede winsten zouden maken. Ook de schapen zijn niet minder dan 12 a 13 gulden lager in prijs dan vroegeren toch blijft ook het schapenvleesch duuren dus voor den arbeider en den kiemen burger niet te verkrijgen. Haarlem, 4 Sept. Eergisteremniddag te 4 uur heeft eene hevige ontploffing van buskruit plaats gehad in den winkel van den geweermaker A. Libosan, in de Zijlstraat alhier. De zoon was bezig met het maken en vullen met kruit van patronen. De vader en een persoon, genaamd H. G. J. Sarlet, die bij het vervaar digen tegenwoordig warenhebben aan de handen brandwonden bekomen en het gezicht en hoofd van Sarlet waren bijna onkenbaar zwart geworden. De zoon echter is op verschrikkelijke wijze in het gezigt, aan de armen en handen verbrand en moest naar het gasthuis worden overgebragt. De kozijnen, ramen en winkelkasten zijn bijna totaal verpletterd en de in den winkel voorhanden zijnde voorwerpen werden op straat geworpen. Omtrent deze ontploffing wordt nog geschreven, dat de balken van het plafond zijn opgeligt en zelfs eenige pannen op het dak werden losgeslagen, terwijl ook aan de overzijde der straat (aan beide zijden, daar het huis in kwestie een hoekhuis is) ruiten gebroken zijn, o. a. een groote spiegelruit bij den heer F. L. Kist, wet houder dezer gemeente. De toestand van den heer Libosan is hoogst zorge lijk; minstens zal het een geruimen tijd duren eer hij het gebruik van al zijn ledematen, vooral van zijn oogen, terug heeft, terwijl ook Sarlet, hoewel in minder hevige mate, toch verschillende zware brandwonden heeft bekomen. Ooltgensplaat; 2 Sept. Bij den landbouwer A. "W". van Kempen alhier, heeft men de laaghartigheid begaan, in de weide een paard nagenoeg den hals af te snijden. Ware de snede een weinig lager geweest, dan zou volgens verklaring van den veearts de wonde doodelijk geweest zijn. 't Is te hopen, dat de dader van dat misdrijf weldra opgespoord worde. Gr voed e, 4 Sept. Op 12 Mei 11. (Kroningsfeest) werden alhier twee kinderen geboren. Eén van hen kreeg de namen van den Koning. Weinige dagen daarna stierf de moeder van dit kind. Dezer dagen ontving de vader door de bemoejjingen van een onzer ingezetehen van Z. M. een vorstelijke gift. Mï<ï<lelt>ni.*ef s 5 Sept. Gisteren werd voor het prov. geregtshof in Zeeland behandeld de zaak van E. P. van Durenvan Tholenbeschuldigd van aanslag op de eerbaarheid van minderjarige meisjes. Het hof heeft den beklaagde wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Met ingang van 7 Sept. e. k., is Mr. J. W. Lasonder benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier. Heer Areiulskerke, 4 Sept. Een jongen, die boven in eene boerenschuur eenige werkzaamheden verrigtehad het ongeluk met het slagtersmesdat hij in de hand hieldnaar beneden te vallenzóódat dit hem even boven den oogappel bijna een vingerlengte in het voorhoofd drong. Het mes was krom gebogen toen het er uitkwam. De jongen verkeert voortdurend in bewusteloozen toestand. Men vreest voor Ret behoud van zjjn leven. Zierïkzee5 Sept. Aan onze Hoogere Burger school werd dezer dagen den nieuwen cursus geopend met 57 leerlingenwaarvan 16 voor enkele vakken. Onder het genoemde getal leerlingen zijn 15 uit andere Behalve de hoofdonderwijzers, die bereids in dit jaar gedachtenis vierden, nl. J. Schilleman te Sluiskille (gem. Neuzen) den 13 Febr. van zijne 25jarige-M. van der Est te Renesse den 16 Maart van zjjne 40jarige- en A. Gouka te Middelburg den 1 Julij mede van zjjne 40-jarige dienst, zoo hopen eerlang in onze provincie ook nog de volgende hoofdonderwijzers de vervulling hunner 25-jarige ambtsbetrekking te gedenken, als F. Th. Luypen te Hoofdplaat, W. K. Hoffman te Haam stede en J. van Gassen te Ossenisse, respectievelijk sedert 15 Sept., 1 Nov. en 3 Nov. 1849 in functie. In Zeeland is de Commissie voor het afnemen van het najaars-examen, aanvangende op 7 Oct. e. k. van Candidaten voor akten van lager en meer uitgebreid lager onderwijs aldus zamengesteld"Voorzitter, de Inspecteur C. M. van Visvliet; Leden: de Schoolop zieners, in het le dist. Mr. J. C. Piclcé3e distr. Jkr. Mi'- G. L. Scliorer5e distr. Ds. H. Q. Janssen en 6e distr. II. A. A. Baron Collot d'Escury. Plaats vervangers de schoolopzieners in het 2e en 4e district. De Nederlandsche consul te Roubaix (in het Noorden van Frankrijk aan de zeekust) schrijft in zijn jaarlijksch verslag betreffende den handel daar ter plaatse het volgende over de meekrap-cultuur Door verscheidene Zeeuwsche landbouwers en koop lieden is mij inlichting gevraagd omtrent het gebruik dat in onze fabrieken gemaakt wordt van de meekrap en over de toekomst dezer plant. Mijne onderzoekingen bij de voornaamste fabrikanten alhier hebben tot het volgend resultaat geleid.. De fijne kleurstoffen welke uit aniline bereid worden en nagenoeg alle kleurscha,- keeringen doorloopendaaronder ook het hoogrood (ponceau)dat van de meekrap vervaardigd wordt, verdringen meer en meer de plantaardige verfstoffen, die kleuren opleveren welke wel degelijker, maar niet zoo helder en ffxsch zijn als de aniline-vprven. Deze laatsten hebben meest alle een groot gebrek, namelijk dat zij zich niet zoo goed houden; doch de wetenschap brengt daarin dagelijks verbetering; zij doet de prijzen lager worden en spoort verschillende middelen op om de kiemen bljjvender te maken. Als men hierin een maal ten aanzien der roode kleuren geslaagd is, en de fabrikanten gelooven dit doel weldra te zullen bereiken, dan zal de meekrap voor goed verdrongen zijnomdat zij minder in hoedanigheid en hooger in prijs i9. De heer II. de Koek, med. dr., neemt 't, hoewel tot de Christ. Geref. Kerk behoorende, in een orgaan dier Kerk, de Wekstem, voor de lij ken verbranding op. Hij vindt er niets onbjjbelsch, noch onchristelijks in en acht haar voor de volksgezondheid heilrijk. In den laatsten tijd neemt het vervaardigen en in circulatie brengen van valsche munt weer zeer toe. Meestal bepaalt zich dit tot guldens en halve guldens, doch in enkele gevallen wordt ook een rijksdaalder aangetroffen. Het is in den regel gemakkelijk te ont dekken dat een geldstuk valsch iszoowel aan de kleur en den klank, als daaraan dat voor het meerendeel de letters in het randschrift ontbreken. Toch is de nabootsing in haar soort als werk niet onverdienstelijk te noemenen getuigt zij van bedreven heid van de hand des makers. Aan het stuk, dat in de afgeloopen week uit Lopik aan het munt-college te Utrecht gezonden werd, ontbrak niets dan een gedeelte van het randschrift. Het ware zeker wensehelijk, dat het publiek naauwlettend toezag bij de ontvangst van geld, daar de autoriteiten, in weerwil van de ijverigste nasporingende daders niet kunnen ontdekken. Wel meent men er zeker van te zijn datde valsche munt te Amsterdam vervaardigd wordt. Te Arnhem hebben de vleeschhouwers den prijs van het vleesch tien cent per Nedpd. afgeslagen. Te Ouderkerk en te Nieuwerkerk op den IJssel wonen de zes gebroeders en gezusters Opschoor, die te zamen 459 jaren tellen. Cornelis telt 70, Jan 75, Hendrik 76, Abram 78, Elisabeth 79 en Aaltje 81 jaren. Een Regeringstelegram dd. 4 dezermeldt de ont vangst door den Gouverneur-Generaal van een telegram uit Atchinvan kolonel Pel. Den 24 Augustus werd door vuur uit de zuiderface de veiligheid in Kottaradja verzekerd. Toekoe Machmoed, die 't bewind voert in Patty(noordelijk gedeelte West kust) bezegelde in Kottaradja de onderwerpingsakte. Den 25 Augustus was de vijand zeer rustig, vooral in den omtrek van Kottaradja. Den 3 September werd in Patty de Nederlandsche vlag geheschen. Volgens berigt van den commandant der maritime middelen geschiedde hetzelfde in Kloewang (mede ge legen in noordelijk gedeelte Westkust.) •Op de noordoostkust onderhandelde Djoloh over de onderwerping, terwijl ook Langsar blijken van toena dering gaf. Kerknieuws. Beroepen te Wemeldinge, Ds. D. P. M. Huet, pred. te Dirksland. De Gereformeerde gemeente te Goes, door wijlen Ds. H. J. Budding gesticht, en nu sedert 3 jaar geleid dooi den Evangelist D. B. van Smalen, is thans weder van eenen wettigen Leeraar voorzien, naar dien op Zondag 30 Aug. jl. laastgenoemde tot Predikant bevestigd is door Ds. Wedemeijer uit 'sHage, met Coloss. 4 17, 's nam. zijne intrede doende met 2 Cor. ,4 5. Bij de Doopsgezinde gem. te Ouddorp is het beroep aangenomen door Ds. H. Koekebakker Jr., Pred. bij die gem. te Waal op Texel. Ds. J. E. Steenbakker Morylion loysenPred. te Oud-Beijerland, is beroepen te Broek op Langendijk. Bedankt voor het beroep naar 's HeerenhoekJdoor Ds. P. K. Dommisse, te Oostburg. Beroepen te Krabbendjjke Ds. E. E. Gewin, pred. te Abcoude. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Middelhamis, Ds. M. Keulemans, te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Westbroek, door Ds. H. A. Jonkman, te Kruiningen. Gemengde berigten. Een heerschap te Oudelande wordt aangeraden, zoo veel niet by eene zekere vrouw te loopen, want het loopt in het oog. Eene schilders-dochter te Kapelle en een gekweekte bóeren-knecht te Biezelinge, moesten zoo niet op elkander kijven als het kermis is, want dat geeft maar verwarring voor anderen en de pret gaat weg. Te St. Maartensdijk wordt eene dienstmeid aangeradenzich zoo zot niet aan te stellen als zjj boodschappen doet, met gekke jongens, want de jufvrouw zal haar wegjagen. De nieuwe brandweer te Amster dam schijnt bij het gepeupel maar niet te bevallen, althans toen er voor eenige dagen brand was, zijn er veel baldadigheden gepleegd. Op de slangen _werd er getrapt en spottend hoorde men lagchen, terwijl er vele geredde goederen werden vernield. Zelfs werd er een brandspuitslang om een paal geslagen, waarop een aantal mannen stonden te dansen om het watergeven te beletten. Met veel moeite werd het volk, dat zeer beschonken was, uiteen gedreven. Het gemeentebe stuur van Brussel heeft de kermis afgeschaft; in vele straten was een vlag halver stok en omfloerd uitgestoken, waaronder ook pauselijke vlaggen waren. Verscheidene immortellenkransen waren op de gevels der herbergen aangebragt, die met spottende opschriften prijkten. Brieven met rouwranden werden er verspreid, waarin het volgende voorkwamWij hebben de eer u kennis te geven van het smartelijk verlies dat ons getroffen heeft door den dood van Mevrouw Kermis, overleden den 24 Aug. 1874, na een lang en smartvol sterfbed, verstoken van alle genademiddelen, en zonder dat er eene enkele mis voor is gedaan. De kermis is dood, dat wjj haar beweenen en rouw over haar dragen tot hare wederopstanding toe'. De lijkplegtigheden zullen plaats hebben op 31 Aug. met luister en treurmuziek." »Ach!" zegt de dochter van een wagenmaker te W., »wat ben ik met de Goessche kermis toch bedrogen uitgevallen met den smidik had op hem gerekend, maar dat was mis, hij kwam niet. Maar moeder zegt: dat het beter zoo is als met mijne andere zuster, want altjjd maar vloeken en vechten met uw man, dat is ook geen pretje." Want die niet goed kan blijven, Met haren eigen man,_ Moet altijd toch maar kijven, Daar weet men alles van. Dus dochter, wil maar zwijgen, Gjj zult er wel een krijgen, Al is het juist geen smid, Waar toch niet veel bij zit. Maria en Sientje te Hoede, worden verzocht, geen fatsoenlijke mensclien uit te zitten lagchen, als deze eene visite komen maken, want dat staat zoo mooi niet. Eene schoenmakers-dochter te Zuidland zal met de aanstaande kennis ook een jas dragen, want zij wil niet minder zijn dan Kaatje. Maar meisje daarom is het niet, Dat gy een jas gaat dragen, Maar 'tis om Huip, als hjj u ziet, U dan ten dans zal vragen. Een vrachtenaars-zoon te Heinkenszand wordt aan geraden, als hij des Zondags avonds naar Goes gaat, bij zijne kameraden te blijven, en zjjn oude meid niet op te zoeken, die hem toch maar voor den gek houdt. »Wat ben ik blij dat ilc een vrijer heb," zegt eene renteniers-meid te Yerselce, »want zonder jongen te loopen, is toch maar vervelend. Hjj is wel wat jong, maar hjj zal wel ouder worden." "V" ersoheidenheid. EEN NEDERLANDSCHE UITVINDING. Het is ons een waar genoegende algemeene aan dacht te mogen vestigen op eene uitvinding die naar het ons voorkomtbestemd is in sedert lang gevoelde behoeften te voorzien. De Hr. P. van Gelder, korenmolenaar te Vrijenban, is er in geslaagddoor toestellen geheel van zijne vindingaan zjjn molen die regelmatigheid van be weging te verzekerenwaarnaar bij windmolens tot nog toe te vergeefs gezocht werd en waaraan vooral bij wind-korenmolens zulk een groote behoefte bestaat. Doch niet alleen de regelmatigheid, ook de veiligheid' van den molen wordt door de nieuwe inrigting geheel verzekerd. De molen toch reeft of, zoo als de gebruikelijke term islegt hare zeilen in of uil, al naarmate de wind meer of minder hevig isen dit binnen zoo weinig tjjdsdat bjj een opkomenden windstoot de zeilen zijn weggenomen alvorens er gevaar heeft kunnen ontstaan. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat het molen-bedrjjf door deze uitvinding een aanzienlyke aanwinst doetwant het is wel bekend dat soortgeljjke inrigtingen, tot nog toe gemaakt, op den duur niet hebben voldaan. Wjj hebben daarom opzettelijk gewacht met van deze nieuwe uitvinding melding te makenomdat wjj bjj deze mededeeling wenschten te kunnen berigten of de inrigting op den duur voldeedal dan neen. Zjj is thans meer dan een half jaar aan het werk geweest, tot volkomen voldoening van den eigenaar en zjjn medewerkend personeelen iederdie den weg van Delft naar Pjjnacker langs komtkan zich trouwens met eigen oogen overtuigendat de zeilen aan den molen »den Aker"-voortdurend in-of uitgelegd worden naar mate de wind toe- of afneemtzonder dat eenige menschenhand zich daarmede bezig houdt. Het meest eigenaardige van deze uitvinding isdat zjj op alle bestaande molens kan worden toegepast, en in dit opzigt maakt zjj een gunstig onderscheid met andere uitvindingen in soortgelijke rigtingdie allen een geheele verbouwing van den molen vereischten. Doch behalve regelmatigheid in de beweging en veiligheid in werkinggeeft deze uitvinding nog een belangrijk voordeel. Men kan en de uitvinder heeft dit in zjjn molen toegepast de wieken breeder maken, en dus meer zeil voeren, zoodat de molen nog werken kan met slappe winden, waarbjj vroeger moest worden stilgestaan. Bjj de gewone windmolens kan men dit niet wagen, omdat daarmeê gevaar zou verbonden zjjn. De zelfwerkende inrigting tot het reven der zeilen, door den heer van Gelder uitgevonden en toegepast, geeft, zelfs met breedere wieken, eiken waarborg van zekerheid, want zoodra de wind uitschiet, ziet men de zeilen zich zeiven inleggen en, wanneer de wind in hevigheid bljjft toenemen, gaat het inleggen voort tot het geheele zeil is weggenomen. Bjj deze inrigting is tevens aangebracht een verbe terde vang en een zeer eenvoudige inrigting tot het verlrrujjen van den molen, waardoor de molenaar ont heven wordt van het gevaarlijke en moeitevolle werk om de molen voortdurend op den wind te stellen. Door het verstellen van één hefboom kan de molenaar den molen zich zelf laten bewegen naar regts of naar links en, zoodra de juiste stand bereikt is, wordt de toestel uit het werk geligt en staat de molen onwrik baar vast. Zeer te wenschen is het, dat deze uitvinding in ons land meer algemeen bekend worde, want hoe nuttig ook de stoom als beweegkracht moge zjjn, de wind molen zal in ons vlakke land altyd wel hare regten behouden en minstgenomen een zeer te waardeeren hulp-vermogen bljjven leveren. Delft, 28 Augustus 1874. A. HUËT. Leeraar aan de Polytechnische School. H SSjarige Echtvereenigïng- I ®i van jf> H. RINGELBERG M. de VRIEZE. H Duivendijke, 5 September 1874. |j fêj Hunne dankbare kinderen. e—se—96= SSjarige Echtvereeniging van TONIS KOOIJMAN en NEELTJE BLOM. Duivendijke, 7 September 1874. Hunne dankbare kinderen. Voorspoedig bevallen van een' welgeschapen Zoon, C. J. van de LINDE, Echtgenoot van Brouwershaven, W. VERSTEEG. 6 September 1874. A. VERTON—van Nieuwenhuijzen is bevallen van een Meisje. Zonnemaire, 7 September 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een kortstondig ljjdeu onze Moeder en Behuwd-Moeder ELIZABETH STRUIK, wed. P. Scholing, in den ouderdom van bijna 85 jaren. Zierïkzee, Uit naam der kinderen, 4 September 1874. C. de VOS en Zusters. Heden overleed tot mjjne groote droefheid na een langdurig lijden, mjjne geliefde Echtgenoote Mejufvrouw JOHANNA MARIA van der ZANDEin den ouderdom van 66 jaren. Zierïkzee, P. C. LANDSKNEGT. 5 September i874. Eenige kennisgeving. Ons lief driejarig dochtertje JACOBA over wie wjj reeds ruim drie weken in sorg wareneen sorgwaarin velen hartelijk deeldenwerd óns heden nacht ontnomen. Zierïkzee, F. W. N. HUGENHOLTZ. 7 September 1874. H. C. F. HUGENHOLTZ, van gogh. De Heer en Mevrouw J E S P E R S betuigen hunnen oprechten dank voor de belangstel ling bjj de geboorte van huü eerste kind. Goes, 7 September 1874.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1