/Illllk/llSflll NIEUWSBODE. No. 5451. Zaturdag 5 September 1874. 5iste Jaarg. Algemeen Overzicht. Nieu wstij dingen. SturorrtAa. HwslttrnV. ©wÜstWanfc. A T C II I N. Men abonneert zich: V In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ia Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, en bij A. van NIMWEGEN te Patersou. Abonnements-Pryg: Voor 8 maandenƒ1,80. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,5U. V erschtjnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentlën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 80 cent contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure. Ongefrankoerde brieven worden niet aangenomen. Beklaagden wij ons in een vorig overzicht dat er zoo weinig stof. geleverd wordt voor politieke beschou wingen wij zouden thans hetzelfde-lied kunnen zingen. Er is intusschen iets behagelijks in die rust waarvan Europa geniet. By al de overtuiging dat stryd leven is en ontwikkeling aanbrengt, dat wij daarom op den duur niet naar roestende rust moeten verlangenzijn toch de oogenblikken van verademing gewenscht en bekruipt ons soms de vreesdat wij plotseling zullen wakker geschud worden. Maar waarom zouden we ons ontrusten en vóór den tyd het genot verstoren Laten wy liever ons verkwikken met het kalme tafereel, dat thans een algemeen overzicht ons aanbiedt en dat geheel als een effen zee daarhenen zou vloeien, indien niet het ongelukkige Spanje enkele opbruischende golven op den overigens kalmen waterspiegel te zien gaf. 't Is misschien daarom ook maar goeddat wij met dat Spanje beginnendat voor het oogenblik de eenige Europesche staat is, waar oorlog en bloed storting het geluk in den weg staan. Te erger is dat omdat de kinderen van hetzelfde land eilander naar het leven staan en dat niet omdat er haat en wrok in hunne harten woont, maar omdat eerzuchtige oogmerken aan de eene, en eene bijgeloovige priester schaar aan de andere zijde de menschen van elkander verwijderenom van hunne verdeeldheid tot eigen voordeel partij te trekken. Er hebben in de laatste dagen geene belangrijke voorvallen plaats gehad geene veldslagen zyn geleverd. Don Carlos heeft slechts door-nieuwe bepalingen bewezen dat hij in wreedheid zijne eer stelt. Aandoenlijk is het te lezen hoevele slachtoffers zyn bloeddorst maaktzoo werden onlangs meer dan 70 officieren en soldaten gefusilleerddie men uit eene veel grootere bende had uitgekozen. Dergelyke handelingen zijn daar aan de orde van den dag en het laat zich nauwelijks begrijpenhoe het mogelijk isdatwelke rechten men ook meent aan Don Carlos te moeten toekennenniet elk hart van hem afkeerig wordtom de onmenschelijkheid waar door zyne gedragingen zich kenmerken. Het anders zoo woelige Frankrijk geeft schier geene teekenen van leven. Men behelpt zich daarom met beschrijvingen van de reis van den president Mac- Mahon, die thans weder te Parijs is teruggekeerd, om weldra weder een ander gedeelte des lands te bezoeken. Uit die reisbeschrijvingen blijkt, dat de geestelijkheid steeds meer op den voorgrond zoekt te komen en dat de president niet afkeerig schijnt om deze macht in den staat te vriend te houden. Opmerkelijk echter is dat de bladen wel vermelden wat bijv. de bisschop van Angers heeft gezegd bij de ontvangst van den president, maar dat men niet in kennis gesteld wordt met het daarop gegeven antwoord. Volgens sommigen zou Mac-Mahon eenvoudig eene buiging hebben ge maakt toen de kerkvoogd eene aandoenlijke uitweiding maakte over het lijden der kerk en van den Paus. Tot de kleine bizonderheden die thans de aandacht bezighoudenbehoort ook het bericht- dat de zuil op de place Vendöme thans weder geheel hersteld is. Alleen ontbreekt nog het beeld van Napoleondat daarop moet worden geplaatst, maar dat nog niet ereed is. Men schijnt er geen gevaar in te zienom e gedachtenis van den dus genoemden grooten man te verlevendigen en ziet zelfs met ongeduld de weder verschijning van zyn beeld te gemoet. By die gele genheid zullen feestelijkheden gegeven worden en waarschijnlijk zullen dan de jubeltoonen worden ge hoord uit den mond van hendie nog niet zoolang geledendiezelfde zuil met het daarop prijkende beeld als eene getuigenis van gehaatte tirannie omver haalden. Het internationaal congresdat in Belgie ge houden isheeft zooals te verwachten wasniet veel opgeleverd. Ofschoon de zittingen langer duurden," dan men verwacht hadhebben ze tot weinig afdoens ge leid. De leden van het congres lieten hunne photo- grafien makenzoodat wij weldra zullen kunnen zien in eene of andere illustratie, hoe de vertegenwoordigers der mogendheden gezeten warenmaar wij gelooven gerust te kunnen verzekerendat de volken weinig zullen bemerken van de handelingen van dit congres en dat de zaken in tijden van oorlog vooreerst wel op den ouden voet zullen blijven. Uit Duitschlanct hoort men ook niets van eenige beteekenis. Kleine harrewarrerijenhet gevolg der kerkelijke wetten, komen telkens hier en daar voor. 't Is niet onduidelijk van welke zijde de stoot komt om daaraan voedsel te geven. De Ultramontanen blijven verwoed over de beperking van hun gezag en zullen het Bismarck wel nooit vergeven gelyk deze er wel niet aan denken zal, om zyn eenmaal ingenomen stand punt te laten varen. Zijne regeering blijft zich voort durend kenmerken door een streng handhaven van zyne absolutistische beginselen. Zoo werd dezer dagen te Berlijn weder bevel gegeven tot sluiting eener ver- eeniging van arbeiders-vrouwen en meisjes, waarmede de politie zich niet vereenigen kon. Zeker wordt noch de regeering noch haar hoofd daardoor populair en voegt zich nog eene andere schare van ontevredenen by die welke door de geestelijkheid aangehitst wordt. Zoolang echter eene krachtige hand als die van Bis marck de teugels in handen houdt, mag men hopen, dat er aan geen ernstig verzet zal gedacht worden. Uit Italië schrijft men dat waarschijnlijk eerlang zal worden overgegaan tot de sluiting der rechtbanken van gezworenen. Men beschouwe dit niet als een overgang tot een ander stelselde aanleiding tot de afschaffing is karakteristiek. Het is namelijk al een en andermaal voorgekomendat men geen rechtbank van gezworenen bijeen krijgen kon omdat zij die opge roepen werden bedreigd waren door de nabestaanden der aangeklaagden. Zij verkozen liever de boete te betalen, dan zich aan de wraak van de veroordeelden en hunne vrienden bloot te stellen. Voorloopig zouden er nu militaire rechtbanken worden ingesteld. Naar men zegt zou de Paus vast besloten hebben aan zijne Romeinsche geloovigen alle deelneming aan Staatkun dige verkiezingen te verbieden. Indien echter dit bevel streng gevolgd wordtis het nog lang niet zeker dat daardoor de verhouding van de kerk tot de Lands- Regeering beter zal worden. Aan de overzijde der zeein Amerika, is het ook nu en dan door allerlei redenen onrustig. In Tenessee steken de negers het hoofd op en dreigen de blanke bevolking met geheele uitroeiing. In Peru verzet de regeering zich krachtig tegen de woelingen der Jesuïten en vinden wy denzelfden stryd, die schier overal eldef s, zij het dan ook in verschillenden vorm, wordt gevoerd. Jammer genoeg dat zijvan wie men overal bevordering van den vrede wachten zou, juist het meest werken en woelen om dien te verstoren of onmogelijk te maken. Mocht nog eens de tijd aanbreken waarin de dienaren der kerk zich binnen de grenzen houden, door hun werkkring hun afgebakend en al hunne krach ten inspanden om de oorzaken weg te nemen, waardoor nu zoo vaak de rust der volken wordt gestoord. Zeker zou dat meer overeenkomstig hunne roeping zijn. Als een bewijs dat in Amerika steden wel snel ver rijzen, maar ook snel kunnen vervallen, wordt gewezen op de stad Pithole in den Staat Pennsylvanie. Deze stad, die haar ontstaan heeft te danken aan de ont dekking van groote petroleumbronnen, was in zeven maanden na hare eerste grondlegging uitgebreid tot eene plaats met eene bevolking van 15,000 zielen, met een raadhuis, telegraaf-bureau en andere gemeentelijke gebouwen, kerken, twee schouwburgen, eene water leiding enz. De maatschappij' tot exploitatie van petro- leum-bronnen vond het echter voordeeliger onderaardsche buizen aan te leggen, waardoor de olie in plaats van door handenarbeid naar een aangewezen punt wordt bijeengebragt. Onmiddellijk moesten toen 4000 menschen een ander middel van bestaan zoekende plaats raakte in verval en thans na verloop van enkele maanden, wonen er nog slechts negen huisgezinnen. Ruim 2000 woonhuizen en 31 logementen staan ledig, ter beschik king van liefhebbers die evenwel niet te vinden zijn. In 't geheel hebben thans ruim 10,000 Doopsgezinde kolonisten de Zuid-Russische provinciën verlaten om zich naar Amerika te begeven. Gelijk men weet, ge schiedt dit wegens de nieuwe Russische legerwet. De overige Doopsgezinden hebben zich tevreden gesteld met de concessies, welke de Regeering hen heeft gedaan. Deze concessies bestaan voornamelijk hierin, dat de Doopsgezinde recruten alleen zullen dienst doen bij de administratie, in de hospitalen kortom gebezigd zullen worden voor het meer vreedzame werk. €!wjgel«tnïSf. De eigenaars van kolenmijnen in West-Yorkshire hebben bekend gemaakt, dat zij met ingang van 17 September genoodzaakt zijn de loonen 20 pCt. te ver lagen. Reeds drie maanden geleden hadden de mijnar beiders toegestemd in een verlaging van 1272 P^t. Men vreestdat echter ditmaal de werklieden ongenegen zullen zijn om op die voorwaarde den arbeid voort te zetten. Onlangs werd in een Engelsch stadje een man voor den regter gebragt, beschuldigd dat hy een broek had gestolen. Zyn advocaat gelukte het, door middel van een alibi, 's mans onschuld te bewijzen. Toen de regter den beschuldigde had vrijgesprokenwenkte de advocaat den man dat hij kon heengaan; deze bleef echter zitten, hij bleef zelfs op zijne plaats toen het publiek vertrokken was. De avocaatwien dit vreemd voorkwam, bleef ook, en toen eindelijk niemand meer in de zaal bleef dan de advocaat en de beschuldigde stond deze op en wilde heengaan, maar werd door den advocaat staande gehouden met de vraag: »John! heb je niet gemerkt dat ik je wenkte heen te gaan?" Jawel, mijnheer." »En waarom ging je dan niet?" »Ik dorst nietmijnheerik had de broek aan." Aan het Journal des Débats ontleenen wy het volgende Twee matrozenzarnen op reisSanders en Donald genaamd, bij zich hebbende eene som van 1060 p. St., de vrucht van eene gelukkige reis naar Nieuw Zuid- Wales, gingen den 8sten Aug. 11. in de wijkWapping te Londen, eene herberg binnen, waar »de Roode Muts" uithing. Deze wijkbijna uitsluitend door matrozen bezocht, is een der beruchtste van Londen, en »de Roode Muts" wordt gehouden door zekeren Tom Halsey, een schurk van de eerste soort. De beide gasten hadden de onvoorzichtigheid hun schat te laten zien en 's nachts werden zij door Halsey met een bijl gedood en in de Theems geworpen. Donald stierf, ziedaar het eerste bedrijf van dit treurspel. Sanders nog levend, dobberende in de sombere wa teren van Engelands hoofdstadwerd opgemerkt en opgevischt door een brik in Limehouse-dock. Uit wraak lust en in weerwil van zyne gapende wonden, drong hy er op aan, by de Wappingwijk te worden afgezet ten einde Donald te zoeken, wiens dood hem nog niet bekend wasen vervolgens Halsey te vermoorden. Men weigerde hem dit evenwel, maar drie dagen daarna, nog te zwak zijnde om te voet te gaan, nam hij plaats op den spoortrein, kwam te Londen, en verzocht een agent van politie met hem naar de Wappingwijk te gaan. De agent vertelde hem, dat Halsey verdwenen was, en nu verhaalde Sandershoe hij aan de bijl van den schelm was ontsnapt. Nu besloten zij, om, na de Wappingwijk bezocht te hebben, terstond naar het bureau van politie te gaan. Op hotzelfde oogenblik hield een passagierstrein stil. Sanders, nog altijd door zyne verwonding in koorts achtige opwinding, slaakte op eens den kreet: Halsey! Halsey!" In een oogwenk springt hy van het perron af, loopt de rails langs, vliegt een wagon in, pakt een reiziger bij den kraagrukt hem den hoed van het hoofd en roept »Hier is Halsey! Houdt den moordenaar!" De reiziger werd doodsbleek en beefde aan al zyne leden. Het was Halsey. "Van Maandag tot Woensdag had hy zich bij een vriend (een lombardhouder) verborgen gehoudendoch vreezendedat dezeuitgelokt door de belooning van 4 p. St., die men op zijne uitlevering had gesteld, hem zou verraden, had hij -besloten, Londen te verlaten, en naar Amerika over te steken. Nu evenwel, wacht hy zyn vonnis in Newgate. Sanders ligt in het hospitaal, en lijdt aan zware koortsen, die hem niet verlaten sedert hy 't geluk had, Tom Halsey te betrappen. Volgens een correspondentie uit Londen zal de ge wezen maarschalk Bazaine zich in Engeland vestigen, waar zyn bagaadje reeds aangekomen is. Een der bekoorlijkste hotels in den omtrek van Hydepark zou door de familie betrokken worden en Bazaine zou zyn huis op grooten voet inrigten. Het is voor de Fransche regering veel moeilijker dan men meent, zegt de Times, om te beletten dat in Spanje wapenen en ammunitie worden ingevoerd. De Spanjaarden, in Frankrijk woonachtig, belasten zich in den regel met de verzending. De smokkelaars nemen steeds de toevlugt tot het gebergtehun grootste aan voeren ontvangen zij uit Bordeaux en Nantes. In eerst genoemde plaats verpakt men de wapenen in wijnfusten, in Nantes verbergt men ze met een laag blikjes sardines, waarschijnlijk om den ontpakkers eene heerlijke ver snapering aan te bieden. Directe aanvoeren van wapenen en ammunitie komen zeer zeldzaam voor. Duizenden patronen worden binnen gesmokkeld terwijl de ambtenaren meenen, dat zij Zwitsersche kazen inklaren. De smokkelaars, die op de bergen volkomen te huis zijn, hebben allerwege hunne spionnen, zoodat het schier onmogelijk is voor de ambtenaren om de buit magtig te worden. De correspondent van de Daily News meldt eenige bijzonderheden omtrent de bezetting van Calaharra door de Carlisten, hetgeen plaats had op den 25sten Aug. Nadat zij er in geslaagd waren de stad binnen te rukken, ontwapenden zij het garnizoen, namen den kommandant gevangen, plunderden de particuliere huizen en het dépót der tabak, en dwongen de geestelijkheid van de cathe- draal om hun 85,000 francs te betalen. Voorts fusilleerden zy vier vry willigers en de douanen en gaven alle ver oordeelden de vrijheid. Zij maakten zich weder aan verregaande wreedheden schuldig. Zoo vulden zij o. a. den mond van een vrijwilliger met buskruit, dat zij daarna deden ontbranden. Zij trachtten den burgemeester te vermoorden, maar deze ontsnapte op schier wonder dadige wyze aan dezen toeleg. Een der merkwaardigste personen uit de Nieuwe Wereld is thans te Parijs aangekomen. Mevrouw Vic toria Woodhull, voormalige kandidate voor het voor zitterschap der Vereenigde Statendiesinds eenige jaren, met groot talent de zaak der vrije liefde en de regten der vrouw verdedigt. In 1838 geboren, leefde zij van haar derde jaar a'f in onafgebroken gemeenschap met de engelendie in haar dagelijkschen omgang haar gedrag leidden en die zorg deelden met den geest van Demosthenes, haar meest getrouwen mentor. Op haar veertiende jaar huwde zij met doctor Woodhull, een losbol, die zij weldra verlaten moest, op raad van de geestenen betrad zij het tooneelwaarna zy het Westen doorreisde en wonderen verrigtte. De leer door mevrouw Woodhull verkondigdis dat het huwe lijk eene zaak van het hart iswaarmede de wet niets heeft te maken. Mevrouw Woodhull en hare aanhangsters trachtten deel uit te maken van de conventie van Cincinnatie toen deze in 1872 bijeenkwam om een kandidaat voor het presidentschap te kiezenmaar toen zij daarin niet slaagdenhebben zij eene conventie op eigen hand opgerigt te Apollo Hall in Nieuw-York en door deze werd mevrouw Woodhull tot kandidaat geproclameerd. Hare zuster, Tennie Clafinwerd in die dagen benoemd tot kolonelle van het 85ste regement militie te Nieuw- Yorkdat uit negers is zamengesteld. In de Thiergarten te Berlijn had dezer dagen het volgende comische voorval plaats: Mevrouw Wallner en haar dochter wandelden daar, vergezeld door pro fessor Conn uit Weenen, die eene in het oogloopende gelijkenis met Bazaine heeft. Als een loopend vuurtje verbreidde zich terstond het gerucht, dat de ex-Maaf- schalk zich in de Thiergarten bevond, en spoedig waren de drie vreedzame wandelaars door dnizende nieuws gierigen omringd. Mevrouw Wallner werd bestormd met vragen, hoe zij met Bazaine in kennis was geraakt hoe deze naar Berlijn was gekomenhoe lang hij bleef, enz. enz. Ondanks hare stellige verzekeringen van het tegendeelbleef het publiek er bij, dat de vreemde heer, die haar vergezelde, Bazaine en geen ander was. Eindelijk trad zelfs een Franschman op hem toe en beet hem in 't Fransch in he,t oorMaarschalk vluchtgij zijt verradenHet drietal moest ten slotte de wandelplaats verlaten ten einde niet langer lastig te worden gevallen. Den volgenden dag moest professor Conn zich echter soortgelijke scène te Pots dam laten welgevallen. Te Brussel heeft by het uitgraven van een riool een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Door een aardstorting werden plotseling drie der werklieden onder het puim bedolven. Een hunner, die nog met het hoofd boven den grond stak, kon spoedig uit zijn netelige positie bevrijd wordenmaar men slaagde er eerst na buiten gewone inspanning in, om het lijk van den tweeden werkman na eenige uren uit de neêrgestorte aarde naar boven te halen. Tot ieders verrassing en blijdschap werd een uur later de derde werkman ongedeerd uit het ingestortte riool te voorschijn gehaald. Hoe het mo gelijk iszoolang onder de aarde te toeven zonder te stikken, is een raadsel. Tè Verviers heeft de politie eene bende van vier diefeggen betraptdie zich op het stelen van kant shawls enz. toelegden. Zij droegen ruime japonnen met dubbele voeringbezochten gezamenlijk de mode magazijnen te Luik en te "Vervierslieten zich kanten, shawls enz. toonenen terwijl een paar van de dames de winkelbedienden aan den praat hielden stopten de anderen zooveel zij konden in hare zakken. Toevallig verloor dezer dagen een harer een stuk kant ter waarde van 160 frs.dat zeker in de haast bezijden den zak gestoken wasop straatwaardoor de politie op het spoor werd gebragt. Bij een onderzoek vond men in hare japonnen voor meer dan 5000 frs. aan kant en andere mode-artikelen. Twee dezer jonge dames zijn uit Keulende derde is eene Fra^aise van zeer be vallig voorkomen. De vierde heeft zich nog by tijds uit de voeten gemaakt. Zwolle, 2 Sept. Ter gelegenheid der feesten te Groningen, begaf zich een onzer ingezetenen jl. Vry dag derwaarts met den pleiziertrein ten einde bij een vriend van hem doorwien hy uitgenoodigd was, te gaan logee- ren. De vrienden waren gedurende een paar dagen zeer genoegelyk bijeen en toen de tyd van vertrek voor dien uit Zwolle aangebroken was, nam hij onder harte lijke dankbetuiging, van dien te Groningen afscheid; de vrouw van dezen had intusschen nog iets in te brengen en wel dat zij voor den vriend van haren man 5 extra kosten had moeten maken, op de teruggave waarvan ze aandrong. Daar de logé op zoo iets niet had gerekend, raakte hij in groote ongelegenheid, die eindelijk daarmede eindigde, dat hij aan de vrouw van zijnen gastheer 1,50 ter hand stelde, die door haar voor huur van het logeerbed uitgegeven was. Men zegt, dat elk der twee vrienden een vast besluit ge nomen heeft, namelyk die te Groningen om nimmer weder een logé te vragen en dien van hier, om nooit weer naar Groningen te gaan logeeren. Meppel, 1 Sept. Heden middaghalf zeshad alhier in de wachtkamer, 3de klasse, een zeldzaam geval plaats. De vrouw van een sergeant, die met haar echtgenoot op reis was naar Groningen, bevond zich in hoogst zwangeren toestand en was nauwelijks uit den trein of beviel op het onverwachts, zonder geneeskundigen bijstand, van een welgeschapen zoon. Heden avond is ze naar het stadsziekenhuis vervoerd, om daar zoo lang te vertoeven, tot ze hare reis kan voortzetten. Leeuwen, 2 Sept. Men is hier ijverig bezig met het oprigten van een monument voor 's Konings hulp bij den watersnood van 1861. Op een vierkant voetstukmet inscriptiesverheft zich een kolomen hierop zal een prachtige kroon geplaatst worden. Het geheel zal ruim 8 meter hoog zijn. De volgende in scriptie "staat op het zijvlak: Een traan in 't manlijk oog, een troostwoord in den mond, Stond Neêrlands "Vorst ons bij in dezen bangen stond. Middelburg4 Sept. (Telegram.) Heden werd voor het prov. geregtshof in Zeeland behandeld de zaak van den Notaris Vermandei van Sas van Gent. In deze zaak werden 5 getuigen gehoordterwyl Mr. Borsius den beklaagde verdedigde. Het hof heeft genoemden Notaris vrijgesproken. Zieriltzee3 Sept. Reeds een paar jaren be staat alhier een cursus voor hulponderwijzers die zich voor de hoofdacte wenschen te bekwamen. Thans is aan dien cursus zoodanige uitbreiding gegevendat er Woensdags- en Zaturdagsmiddags minstens drie uren onderwys zyn zal. Dr. P. Schuringa is belast met het onderwijs in de natuurkunde, de reken-, stel- en meet kunde dr. W. K. J. Schoor geeft natuurlijke historie aan den heer O. de Bruijne is 't onderwys in de ge schiedenis en de staatsinrigting opgedragen, terwijl de heer A. W. Stellwagen voor Nederlandsche taal- en letterkundeaardry kskunde en paedagogiek is aange steld. De benoemde heeren zijn allen leeraren aan de Hoogere Burgerschool alhier. Ruim een twintigtal hulponderwijzers maken van den cursus gebruik. Z. M. de Koning is door den Keizer aller Russen benoemd tot kolonel van een regiment der Keizerlyke garde. Wy vernemen., dat de generaal van Swieten per telegraaf heeft berigt, dat hij eerst den 9den dezer te Marseille denkt aan te komen. Behalve de heer van de Putte is ook de heer Geertema reeds naar Marseille vertrokken om den generaal aldaar op te wachten. Het landgoed »De Brinkgreve," dat aan de Ne derlandsche vrijmetselarij vermaakt is heeft by verkoop ƒ139,210 opgebragt. Toen na het spoorwegongeluk te Warmond de spoor baan werd afgezet, zoodat niemand de plaats des onheils kon naderenbegaven de nieuwsgierigen zich op het nabijgelegen weiland, dat onmiddelijk aan den spoorweg grensdeom vandaar de verwoesting te aanschouwen. De eigenaar van het weiland nam deze gelegenheid te baatom zichvoor hetgeen op zijn land vertreden werdschadeloos te stellen. Van de dorpelingen vor derde hy 1 '/2 en van de vreemdelingen 2 cents entree geld. Zoodoende ontving hy in den tijd van twee dagen de som van bijna twee honderd gulden. Uit Assen schrijft men dat eenige particulieren aldaar het plan hebben, voor eigen rekening koeijen en paarden te laten slagten, teneinde goedkooper vleesch te hebben, en niet van de slagters afhankelijk te zijn. Zoo deze laatsteu de vleeschprijzen niet spoedig in over eenstemming brengen met de lagere prijzen van het vee, laat het zich aanzien dat men het plan van Assen's ingezetenen ook elders in practyk zal brengen. De Pinang Gazette van 18 Julij deelt een brief mede van haren correspondent te Atchinwaarin hij o. a. schrijft»Wij vernemendat een invloedrijk Atchi- neesch opperhoofd, voorzien van volmagt om te han delen namens Toewankoe Haschim (wettig opvolger van den overleden sultan) en namens de hoofden dei- drie Sagiesop reis is naar Singapore en instructien heeft om met dé Nederlanders in onderhandeling te treden. Het zal mij echter verwonderen als hij in zijne zending slaagt. Ik acht het onwaarschijnlijkdat de Nederlanders over den vrede zouden willen onderhan delen zoolang de oorlogvoerende partij in Atchin niet tot onderwerping is gekomen." De mailberigten uit Batavia, loopende tot 18 July melden omtrent den stand der zaken in Atchin o. a. dat het gevecht van 28 Juni zeer bloedig is geweest, hebbende 'tons 4 dooden en 28 gekwetsten gekost, onder welke laatsten 4 officieren, waarvan twee, de heeren Massow en Zwager, sedert aan de gevolgen hunner Avonden overleden zijn. Het doel van den stryd was het zuiveren van den oostelyken oever der Atchin- rivier van AÜj andelijke hinderlagen en het verzekeren van de vaart langs die rivier. Kerknieuws. Beroepen te Wemeldige en te Wissekerke, Ds. N. Osti, pred. te Warmond. Ds. O. C. Aition, pred. te Stavenisse, is beroepen te Oosterwijk, (Zuid-Holland.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1