ZIERIKZEESCHE Mi l SIIOIH. No. 54L55. 5lsteJaarg. Donderdag 5 September 1874. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, en bij A. van NIMWEGEN te Paterson. Abonnements-Prys: Voor 8 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post - 2,50. V" erschyut: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Ad verteutiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 30 cent h contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure. Ongefrankeerde brieven worden niet aangenomen. Door het POSTKANTOOR te ZIERIKZEEzyn gedurende de 2de helft der maand July 1874, de navolgende brieven verzondengeadresseerd aan per sonen wier namen op het adres vermeldter plaatse van bestemming onbekend zijnals Mej. J. SCHULLING te Rotterdam. VAN HET HULPKANTOOR BROUWERSHAVEN J. DE JONG te Rotterdam. J. KROMMEICH Vlissingp.n. VAN HET HULPKANTOOR OUWERKERK K. VERMEULE te Harderwijk. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- nkzee brengen ter kennis van de ingezetenendat door den Raad dezer gemeentein zijne op den 31 Augustus jl. gehouden Vergaderingis benoemd tot LID DER COMMISSIE VOOR DE FABRICAGE: .cl© lieer K. li O O L E. Zierikzee den 2 September 1874. 1 De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Volgens den Petit Moniteur is Jhet onderzoek aangaande de ontvlugting van Bazaine afgeloopen en heeft generaal Lewal zijn rapport aan de Ministers van Oorlogvan Binnenlandsche Zaken en van Justitie zoomede aan den procureur generaal bij het Hof van appèl te Ais toegezonden. Dit stuk komt tot de con clusie, dat een gedeelte van het civiel personeel, hetwelk met de bewaking van Bazaine belast was, medepligtig is aan de ontvlugting. Eén militair, een schildwacht, was nalatig in het vervullen van zijn pligt, aangezien hy op het oogenblik van Bazaine's ontvlugting niet op zijn post was. Het rapport concludeert om dien soldaat voor een krijgsraad te brengen. Voor het overige rust op geen der officieren en soldaten van de bezetting op Sainte Marguerite eenige verdenking. De kolonel Villette (hij is sinds geruimen tijd uit den militairen dienst ontslagen) wordt als een der hoofd schuldigen beschouwd, en het rapport stelt voor hem, even als de anderen verdachten, voor het Hof van assises van de Maritieme Alpen te brengen. Smitsthlauh. Een appelboom in den riddergoedstuin te Stolpe in Pommeren (zoo lezen wij in het Rein. Wochenschrift van 17 July 11.) heeft niet minder dan 47 scheffel appeis, goede «Sommer-Verdorfer" opgeleverd. En daar 1 schef fel gelijk bijna 55 kop is, gaf deze boom 2585 kop of meer dan 253/4 mud appels. Nu is die boom zóó groot, dat elke hoofdtak een statigen boom zou kunnen uit maken; zelfs Alexander van Humboldt schonk er al zijne aandacht aan en achtte hem eene afbeelding waard. De ouderdom van dezen kolossalen boom, die nog volmaakt gezond is, is niet juist bekend, maar bedraagt toch minstens meer dan 200 jaren, iets wa.t by vrucht- boomen zelden voorkomt. Groningen29 Aug. Eergisteren vervoegde zich in een schoenwinkel alhier een manspersoon met de boodschap, dat aan een heer, wonende in dezelfde straat, te half twaalf uur eenige heeren-schoenen op keur móesten worden gezonden, waarop te twaalf uur antwoord moest worden gehaald. De winkelier bragt zelf zeven paar schoenen op den bepaalden tijd aan het opgegeven adresen daar noch mevrouw noch de meid iets van de bestelling wist en de heer niet te huis waswerden de schoenen aangenomenwaarna de winkelier op den bepaalden tijd terugkwam om bescheid te halen. Tot zyne niet geringe verwondering kreeg hy ten antwoord, dat ze reeds allen door een man waren Het vermoeden viel terstond op den persoondie de schoenen besteld had, en de aangifte by de politie leidde tot de ontdekking, dat reeds drie paar in de bank van leening waren verzet, waar ze in beslag werden genomen. Naar men verneemt, moet de policie reeds den ge- waanden boodachaplooper op hét spoor zijn. Legerplaats bij Milligen 30 Aug. De godsdienstoefening voor de hervormde militairen werd heden geleid door Ds. van Walsem, predikant te Alfen a/d Rijn, die tot tekst gekozen had I Corinthen VI 20. Daarna hielden de troepen, als naar gewoonte, groote parade, waarbij een officier het ongeluk had, van zyn paard te stortten en zich eenigzins aan den schouder te kneuzen. Het getal bezoekers was ditmaal zeer groot. Ook de echtgenooté van den opperbevelhebber was over gekomen. Morgen weder manoeuvres in het vuur. De majoor intendant de Groot is benoemd tot luitenant kolonel. Volgens een algemeen verspreid gerucht, zou Z. M. de Koning den 5den Sept. op het Loo komen en dan ook het Kamp bezoeken. De gezondheidstoestand der troepen blijft zeer gunstig, dagelijks vermindert het getal zieken in de ambulance. Gisteren is het eerste sterfgeval voorgekomeneen huzaar overleed aan eene hersenziekte. Lilund Tiexi gemeten, 28 Aug. Klaagt men op verscheidene plaatsendat de uitkomst der aardappelen, dit jaar, wegens langdurige droogte en buitengewone warmte niet groot isals zijnde de knol niet goed uitgegroeid van hier kan het tegendeel ge meld worden. Bij dén bedrijfböër J. Schutter is deze week een stuk land ter groote van pl. minus 2 H. A., waarop Engelsche jammen stonden, gedolven, waarvan de opbrengst 300 H. L. per H. A. is. Men heeft, als bijzonderheid, eenige dezer aardappelen gewogen, waarbij er waren die de buitengewone zwaarte hadden van 9l/a H. G. Maastricht, 30 Aug. Men zal zich herinneren dat in het begin van dit jaar melding is gemaakt van een dubbelen moord, onder de gemeente Vaals op de reeds bejaarde echtelieden S. gepleegd. De gruwe lijke misdaad scheen tot aanleidende oorzaak diefstal ?ehad te hebben; althans eene vrij beduidende som ruisisch geld, aan de echtelieden toebehoorende, was verdwenen. Als vermoedelijke dader werd aangewezen een knecht, die geruimen tijd by de verslagenen in dienst was geweest en op aen clag van den moord geheel onverwacht zijn dienst verlaten had en naar zijn geboorteland (Pruissen) was wedergekeerd. Blijkens telegrafisch berigt is het de Pruisische politie eindelijk gelukt dien persoon aan te houden, en wel teDussel- dorf. Door de Pruisische justitie is reeds aan den procureur-generaal in Limburg aanvrage gedaan om overlegging van voorloopige getuigenissen en bewijs stukken. Mi«ltlelï>tirg'31 Aug. In den laatsten tijd wordt onze stad, en ook een aantal andere plaatsen in Zeeland, herhaaldelijk bezocht door monitors, ram-moni- tors en hoe die monsters meer mogen heeten. Zij komen om manschappen te werven voor de marine, maar slagen in dat doel volstrekt niet, zoodat in dit opzigt hun togten wel grootendeels nutteloos zullen zijn. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, de tijdelijke leeraars J. Broekema en A. J. G. Paardekooper. 1 Sept. Heden morgen is te Vlissingen gearriveerd het aldaar verwacht wordend stoomschip Tromp, be stemd om aldaar lading in te nemen voor Java. fNienw- ©n St.-Joostlantl2 Sept. In den afgeloopen nacht is de korenmolen in deze gemeente totaal afgebrand. Men vermoedt dat de bliksem in dezelve geslagen is. Ruim honderd mudden graan zyn vernield. Goes, 31 Aug. 'tis kermis. Voor sommigen eene groote ergernis, voor anderen een tijd van genot. Of dat genot nu werkelijk zoo groot is zullen wij daar laten. Er i9 ten minste niet veel bizonders te zien. Maar ook de ergernis heeft geen redelijken grond. Het volk wil een tijd van uitspanning en heeft daaraan behoefte. En nu zou het zeker wenschelijk zijndat het vermaak wat edeler en reiner was, maar zoolang men het niet daarhenen wendt, om wat beters in de plaats te geven, zoolang zullen de kruistochten tegen het jaarlijks wederkeerend vermaak weinig baten. Eene misschien zeer welgemeende poging heeft ook al weder schipbreuk geleden. Reeds is het heinde en verre ver meld dat de mannen van de bijbelkraam weinig succes hebben gehad en zelfs aan smaad hebben blootgestaan. Wij keuren het ten sterkste af, dat men hen bemoeilijkt die met hunne koopwaar komen en meenen een uiterst geschikt handelsartikel gevonden te hebben. Men mag de vrijheid zijner medeburgers te dezen aanzien niet belemmeren. Er is ook iets kinderachtigs in om de tractaatjes te verscheuren en de gevers uit te jouwen. Maar wij hebben hier dezelfde bedenking die wij vroe ger tegen de geestelijke of kerkelijke kermissende zoogenaamde zendingsfeesten, maakten. In dat plaatsen van bijbelkramen ligt geen tegengif tegen de kermis en het zijn slechts zeer enkelen, die er eenig nut van trekken. Men moge zeggen: als er dan maar enkelen gewonnen wordenmaar men vergete daarbij niet, dat niet elk middel aan te prijzen isal is het doel ook nog zoo goed. Er is hier eene noodelooze uitlokking tot bespotting van hetgeen anderen eerwaardig is. De zaak van den godsdienst, de belangstelling daarin, wordt er niet door bevorderd en er zijn duizend andere en betere gelegenheden om de menschen een goed woord in handen te geven. Daarbij komt het ons voor, dat zij die geschriftjes tegen de kermis schrijven, weinig tact toonen om de menigte te winnen. Zeker doen zij het niet langs den weg der zoekende liefdedaar zy met vreesselijke bedreigingen zoeken te ontrusten. En zou men het ook als christelijke deugd mogen aanzien wanneer de schrik voor die bedreigingen van het ker- misgenot onthouden deed, terwij] de lust er voor bleef bestaan? Eene goede leiding van het volk, in overeen stemming met het niet te miskennen menschelijk karak ter, zou den levensernst kunnen winnen en op den duur rijker vruchten afwerpen, dan de voorbijgaande indrukken door de sprekers uit de bijbelkraam teweeggebracht. Om den bijbel te verspreiden, als men die nog in meerdere handen wenscht, is er wel geen kennis noodig. Zierikzee, 2 Sept. Naar wij vernemen, heeft Ds. H. AGillot, vroeger pred. alhier, thans te St. Peters burg, eene gift van vijftig gulden geschonken aan de vereeniging »het Kerkelijk Koor" alhier. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te Bruinisse de heer N. J. Bastmeijer. Men leest in het Vaderland: Onverstandige ambtsijver van een rijksveldwachter bragt de jfeheele bevolking van Bruinisse verleden week in opschudding. Een kramer beweerde dat een timmerman, die een koek by hem had geloot, twee stuks boven zijn regtmatig eigendom had weggenomen. De rijksveldwachter aarzelde geen oogenblik om zich als regter op te werpen. Hij drong tegen den zin des timmermans in de woning van dezen door, nam twee der daar gevonden koeken""weg en bezorgde een kind een stuip van angst en den vader bijna een toeval van toorn. De laatste vloog op straat en riep de hulp der voorbijgangers in. Spoedig waren honderde varensgasten en arbeiders op de been en de rijksveld wachter, ongenegen de koeken terug te geven, moest ergens in huis vlugten. De bewoners evenwel wierpen hem naar buiten, toen hij ook tegenover hen nog be weren bleef in zyn regt te zijn, ofschoon zij hem aan vankelijk vergund hadden zich daar in veiligheid te stellen. Een gedeelte volks had de straat voor het tele graaf bureel bezet om te voorkomen, dat naar Zierikzee om hulp geseind werd. De grootste massa bleef op den veldwachter wachten en deed hem door de'spitsroeden loopen, toen hy weer buiten kwam. De gemeente-veld wachter geraakte onder den voet, doch werd niet mis handeld. Anders verging het den rijks-veldwachter, wien 'tten slotte gelukte naar het open veld te ontvlugten. Men zegt dat door 't gemeentebestuur proces-verbaal tegen hem opgemaakt is wegens verstoring der orde en door den timmerman wegens 't bezigen van geweld en 't nemen van zyn eigendom. De rijkspolitiedienaar heeft alles vergeten, naar men zegt, en herinnert zich zelfs niet klappen gehad te hebben. Dat de aardappelteelt in Nederland een zeer be langrijk deel van den bouwgrond inneemt kan het' volgende bewijzen. In 1872 werden daarvoor niet minder dan 126,449 van de 747,411 hectaren bouwgrond in gebruik genomen. De opbrengst van dit gewas in dat jaar wordt geraamd op 18,738,778 hectoliters, verte genwoordigende, naar den gemiddelden marktprijs be rekend, eene waarde van ƒ51,719,027. Zeker is er veel omtrent het spoorwegongeluk bij Warmond overdreven, maar toch komen er meer feiten aan hét licht, die niet van algemeene bekendheid zijn en toch van hoogst treurigen aard. De heer B. uit Uitgeest meende aanvankelijk hoegenaamd geen letsel bekomen te hebben, doch weinige dagen na het ongeval kreeg hij bloedbraking zoodat zijn toestand niet geheel buiten gevaar is. Een heer uit Haarlem dacht slechts zeer weinig gekwetst te zijn, zoo zelfs dat hij nog ijverig meegeholpen heeft, de verminkten op den noodlottigen avond te helpen; later evenwel hebben zich ijlende koortsen bij hem geopenbaard. Daaren boven is zijn been zoozeer aangedaan, dat hij niet dan met behulp van een stokje loopen kan. Een derde eindelijkde heer v. d. W.huurkoetsiermede uit Haarlem, die dacht slechts een lichte kneuzing aan zijn been bekomen te hebben, heeft ook hevige bloed braking gekregen en verkeert in zorgvolle omstandig heden. Nu eenmaal de lijkenverbranding eene vraag van den dag geworden is, schijnen de gebeurtenissen van onzen tijd zeiven mede te werken om de noodzake lijkheid te doen inzien, dat men haar in de plaats stelle van het begraven. De pest, die thans in het Oosten is uitgebroken en Europa bedreigt, is volgens het verslag der deskundigen, die naar Afrika vertrokken zyn, om deze ziekte waar te nemen, ontstaan uit de uitwasemingen van het kerkhof te Merdji. De inwoners namelijk begraven hunne dooden in het zand ter diepte van slechts twee 9padesteken, en be dekken hen daarna met stroo. Als het regent vullen die graven zich met water, dat den volgenden dag reeds door de zonnestralen geabsorbeerd wordt, doch reeds een spoedig bederf veroorzaakt heeft, welks miasmen de atmosfeer in zich opneemt. 's Winters wordt het kerkhof een meer gelijk. Het water, dat er dan staat, wordt door de inwoners niet alleen gebruikt, maar ook gedronken, trouwens alle bronnen en wellen in Merdji worden door het kerkhof water gevoed. Dat meer is de stookplaats van "de ziekte. A T cTlTl N. Een berigtgever der Londensche Times, zijnde «iemand, die van de militaire autoriteiten te Batavia verlof ont vangen heeft, om mede te gaan aan boord van eene stoomboot, die troepen naar Atchin zou overbrengen", heeft in July 11. uit den Kraton een langen brief aan het genoemde blad geschreven, die in het nummer van 28 Augustus 11. opgenomen is en waarin eene uitvoerige beschrijving gegeven wordt van het terrein, de vesting werken enz. in het vijandelijke land. De berigtgever klaagt er ter zeerste over, dat ter reede van Atchin nog geen behoorlijk havenhoofd was aangelegd, vermits in den slechten mousson het landen wegens de hevige branding uiterst bezwaarlijk is, en hij eindigt zijn be langrijk en aanschouwelijk schrijven, dat echter niet veel meer dan bekende zaken inhoudt, met de volgende opmerkingen»Toen in het laatst van April 11. besloten werd, de hoofdmagt voor het volgende saisoen terug te nemen, hebben de Nederlanders de posten, die zij ten oosten der Atchin-rivier bezet hielden, laten varen. Dit is voor de onverzettelijke Atchineezen onmiddellijk het sein geweest, .om het onbezette grondgebied weder te bezetten en er eene linie van forten aan te leggen en thans pogen de Nederlanders het terrein te her winnen, dat vóór drie maanden in hunne magt was. Thans echter kost hun dit, uithoofde der nieuwe forten, meer moeite dan de eerste maal. »Ik begrijp volstrekt niet, op welken grond de Neder landers den oorlog in April 11. voor «geëindigd" ver klaard hebben, vermits de Atchineezen er nooit aan gedacht hebben, zich te onderwerpen, en nog onbegrijpe lijker is het, waarom zy een terrein, dat zij goed in hunne magt hadden en dat zij zoo moeilijk hadden veroverd, hebben laten varen. Ik spreek als niet-militair en voorts als bijzonder persoon, zonder onder eenigen invloed van personen of partijen te staanmaar ik moet zeggen, dat ik de vroegere zoowel als de tegenwoordige handelwijs der Nederlanders onverstandig acht. De generaal van Swieten laat zich, geloof ik, door een gevoel van men- schelykheid leiden en wil verzoenende maatregelen beproeven, als een pijnstillend middel na de meer ge welddadige manifestatiën van belegeringen en bestor mingen. Zulk een stelsel moet tegenover Oostersche volken in het algemeen en bepaaldelijk tegen een zoo hardnekkigen en fauatieken troep als de Atchineezen, noodzakelijk mislukken. Een volk, in welks taal geene uitdrukking bestaat voor dankbaarheid, en dat zich behelpt met te zeggen: »ik neem aan wat gij brengt", schrijft natuurlijk alle verzoeningsgezinde stappen aan vrees of onverstand toe en maakt er, in plaats van er door getroffen te worden, eenvoudig gebruik van. «Ik ben met zeer vele der officieren, die deel van de expeditie uitmaken, in aanraking geweest; Neder land kan voor zyne vertegenwoordigers geen bekwamer of dapperder korps verlangenmaar die officieren heb ben eene moeijelijke taak. De oorlog wordt veel te langzaam en kleingeestig gevoerd, en de soldaten, die niet volkomen op denzelfden trap staan met de Euro peanen, worden vadzig uit gebrek aan bezigheid. Om te slagen zou de eene slag den anderen moeten volgen, en zou ieder voordeel door een nieuwen aanval gevolgd moeten worden; maar thans verloopen somtijds één of twee weken tusschen de operatiën. Men voert aan, dat Nederlaud daartoe niet over genoeg kracht beschik ken kan doch in dat geval ware het, mijns inziens, beter, zich geheel van den strijd te onthouden, tot tyd en wijle men de noodige magt verzamelen kan, om met la-acht tegen de Atchineezen op te treden. Wekelijks sterven vele manschappen in de hospitalen, die, indien men hen toch verliezen moet, meer voordeel zouden hebben aangebragt, indien zij in het veld waren ge sneuveld. Indien de troepen beter gehuisvest en ge voed waren, zou veel ziekte voorkomen kunnen worden. Sneller handelen zou hieraan ook bevorderlijk zijn en zou in elk geval den tijd, gedurende welken de man schappen aan het klimaat blootgesteld worden, bekorten. »Eene reeks van ernstige en snel elkaar opvolgende nederlagen, gepaard met volkomen verwoesting van eene groote streek lands en met handhaving eenex krachtige blokkade, zou ongetwyfeld ten gevolge hebben, dat de Atchineezen vredesvoorwaarden verzochten, en hieruit zou een duurzame vrede kunnen voortkomen." Gemengde berigten. Twee jongens te Yerseke moesten zich schamen om met twee meisjes te vechten omdat die niets van hen wiilen weten. Zoo zullen zij zeker nooit hun doel bereiken. Te Berlijn zal een congres van Duitscbe bakkers gehouden worden, dat acht dagen zal duren. Pri zal vooral gesproken worden over het loon der knechts en den tijd van werken. Ook* zal er over de broodsoorten gehandeld worden en hoe de prijzen te regelen. Als de vrouw in de herberg te Ellew. op haar geld moet passendan moet L. B. te E. wel de eerste zijn die haar betaaldewant zij heeft al lang op hem gewacht. Het past zoo iemand niet schuld bij die vrouw te maken. Eene boerendienstmeid te Her- kingen wordt aangeradenals het kermis is; haren jongen wat beter te behandelenanders zal zij het er zoo goed niet afbrengen als de vorige keer. Het is dan ook maar een babbelaar en loopt soms uren ver om nieuwtjes op te loopen. Eene meeldame te Middelh. wordt aangeraden, zich zoo mooi niet op te schikken met strikken en lintjes om zoodoende een metselaar in de fuik te krijgenwant het is maar moeyelyk om met onwillige honden hazen te vangen. In een polder is onlangs eene dienstmeid getrouwd met een boer, en nu is zij bepaald boerinmaar zy is niet wel en de boer heeft niets te zeggen. De knechts eu meiden krijgen geen eten en het brood is meest beschimmeld. Spek en vleesch is afgeschaft, en de pap is meest water, zoodat de boer weldra zonder werkvolk zal raken. Op kermis-Zaturdag is het in den Doel te Rotterdam al verward toegegaan, hoewel het er wemelde van politie-agenten. Er lagen hoopen verbrijzelde stoelen tafelsglazenflesschen en banken. Toen nu een agent er een wilde inpakkenregende het vuistslagen van heeren en dames op zijn hoofd. - Een winkelier te R. adverteerde onlangs aldus «Het geachte publiek wordt verzocht mij niet te verwarren met een anderen windmaker, vlak tegenover mij." Te M. zit zeker iemand te mopperenomdat zyn lief hem bedankt heeft, en nu zingt hij van tijd tot tijd: «Wat kan de koning daaraan doen." Te zingt een kenner van honden en vrouwen dit versje. De man weet er 1 trouwens alles van: »Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter waereld ooit gevonden? Ziedaar een vraag van hoog gewicht, En echter valt het antwoord ligt, Die vindt men by de honden 1" Eene jonge dochter te den Bommel wordt aange raden geen aanspraak te maken op den naam van een fatsoenlijk meisje, want op de kermis is het gebleken ij dat zy het niet is. Tot driemaal is zij in het bijzijn van haar vrijer met een heerschap mede gegaan, die geheel buiten haar rang en stand is. Dus wordt zulks verwacht van een fatsoenlijk meisje Te Sint. staat i ieder mensch verbaasd dat zeker persoon vergund is om t'huis te wachten bij eene vrouwals de baas van huis is. Als de haas van huis i9, moet er ook gehan- I deld worden in het belang van de vrouw. Een zaad-zifter te O. wil maar geen schuld betalen en zegt »Het moet Goessche kermis worden en als ik alles betaal dan kan ik niet goed Goessche kermis houden en omdat goed te doen dat kost wat." Dus 't Is met hem ook zoo gesteld Liever schuld als zonder geld, j Dat al is 't geen kermis Hier en daar al mode is. Nog steeds worden de bakkers in Turkije die te ligt brood verkoopenmet hunne ooren aan de post der deur vastgespijkerd. Als deze methode in ons lieve vaderland in praktijk werd gebrachtzou er zeker eene hooge rijzing in de pryzen der spijkers komen. Ingezonden stukken. Op 1 November 1873 werd de pry's van het Gaz tengevolge van de duurte der steenkolen verhoogd van 14 tot 16 cent, per M3. Zyn wy wel ingeligt, dan kostten de kolen den vorigen zomer aan de Gas-fahriek ruim 40 °/0, zegge veertig percent, meer dan die welke nu ontvangen worden. De petroleum is ook uiterst goedkoop eu vindt, bij het énorme prijsverschil tegenover het Gazmeer en meer verbruikers. Zou nu niet evenzeer het belang der Gaz-exploitatie als dat der Gazverbruikers gediend worden met eene prysyerZa^my van het Gaz, zooals wy gezien hebben, dat reeds elders plaats had? Zierikzee, 1 September. X. Haagsche Brieven. 28 Aug. '74. Kent gij, waarde lezer, den Circe-drankhet middel om op eenmaal eene ruime Indische bijdrage te too- veren? Daarvoor moet gij een boekhouder zyn. Geen wetenschapzoo verhevenzoo diepzinnigal9 die van het boekhouden, het dubbel boekhouden {la par tie double). Trouwensin de politiek zyn er velendie la par tie double verstaan; vooral de zoodanigedie met het Ministerie en de oppositie gelykelijk heulendie zich de vrienden van het Ministerie noemenmaar in het geheim niets onbeproefd latenom het te doen vallen. Dat zijn de dubbele boekhouders in de politiek. Dart de grouper les chrffres mag aan geen staatsman onbekend zijn. Sedert de Minister de Waal zich door zijn «zedelijkheidsgevoel" liet leiden, is de jaarlijksche bijdrage (van batig slot was geen sprake meer)op 10 millioen en eene breuk bepaald. Wel kon zijn systeem eener vaste bydrage de goedkeuring der Wetgevende Magt niet verwerven, maar wij hebben dan ook eene onvaste in de theoriemaar eene vaste in de praktijk gekregen. De onvastheid zit in de tonnende vastheid in de millioenen. «En toch beweegt zij zich" zeide Galilè'L «En toch is zij vast" zegt iedere opvolgende Minister van Koloniëndoelende op de 10 millioen en eene breuk. In vertrouwen geheel in vertrouwener bestaat geen reden waarom ae bydrage voor 1875 geen 11 of 12 millioen, of misschien nog meer zou kunnen zijn. Maar, ik deed het reeds in mijn vorigen brief opmerkenIndie mag niet meer betalen aan het moe derland dan de diensten, die het van het moederland genietEn vermits nu die dienstenvolgens deskundigen, ver beneden de 10 millioen zyn te schatten, betaalt Indie ons jaarlyks nog eenige tonnen daaren boven. Men moet diep in de politieke geheimen zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1