ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. i\'o. 5452. 51steJaarg. Dingsdag 1 September 1874. Stelle. Men abonneert zieli: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteureu. Ia Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, en bij A. v>.N NIM WEGEN te Patersou. Abonnements-Pry s: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,5(J. "V erschynt: Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en-Vrijdag, uiterlijk tot des voorraiddags 10 ure. Ongf efrankoerde brieven worden niet aangenomen. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat PIÉTER CORNELIS de WINTERVleescbhouwerwonende in deze gemeente vergunning beeft gevraagd om zijne Sinel terij van Vet, achter zijn woonhuis, staande in de Korte St.-Janstraatwijk C 'no. 120 te verplaatsen naar een nieuw te bouwen locaal op het erf, achter genoemd woonhuis en dat de information de commodo et incommodo betreffende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 2 September aanstaande, te 12 uur des middagsin de gewone vergaderkamer van het Bestuurten Raadhuize zullende allendie tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan- in de gelegenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zieeikzee, den 26 Augustus 1874. De Burgemeester en Wethouders C. J. 'FOKKERWelh. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. Begrooting der Inkomsten en Uit gaven der Gemeente voor 1875. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekenddat de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1875, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aange boden van nu afgedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligten tegen be taling der kosten verkrijgbaar wordt gesteldingevolge de wet. Zieeikzee, den 81 Augustus 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. f De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. L I B E R A A L.= Indien wij er niet met alle macht tegen waken dan komt de klad in 't bovenstaand artikel, 't Gaat er wezenlijk al mooi naar toe. De knapen en meisjes van 't heden zullenvóór zij op hunne beurt vaders en moeders geworden zullen zijnnog zooveel kwaad van «liberaal" moeten hooren en ziendat zij hem voor dien tijd den dienst nog opzeggen. Want Liberaal is een persoon gewordenen een persoonwien men zijn hart geheel en al schenken moet, of zich van hem afkeeren. Een middelpad is er niet. Toen wij in onze schooljaren met liberaal" kennis maakten was 'twe.- zenlijk een lust van hem te hooren. Overal werd hij met eere genoemd. Koningen en Vorsten gunden hem toegang in hunne paleizen en de Paus zelf raakte hem aan met de tiara. Al wie vrijheid wilde voor anderen als voor zich zeiven hij nam voor «liberaal" den hoed van 't hoofd. De volkendie hunne mondigheid ge voelden en daarom alle krachten inspanden ter verwer ving van grondwettige rechten en plichten, zij gevoelden zich te midden van den heetsten strijd weldadig ge sterkt door den goedkeurenden blik van «liberaal." Liberaal kroonde de vorsten met zijn schitterendsten aureoolals zij aan zijne wenschen gehoor gaven en aldus hun gezag behielden. Tot in de kleine kringen der maatschappij werd «liberaal" aan zijne spraak her kend. Als de plattelanders met hun stembiljet opwaarts gingen naar den tempel hunner volksrechten, in negen- en-negentig gevallen van de honderd hielden zij lof redenen onder weg op zijn naam en faam. Wie zijne stedelijke en landsbelasting naar de groote offerkist bracht, en daar eenige moeite rnêe had, hij behield zijn goed humeur als hij er aan dachtdat liberaal iedere ingekomen cent besteedde ter bevordering van 't algemeen belang. De blijkbaar toenemende welvaart hier en elders was 't zichtbare bewjjsdat de machtige die door Europa trokaUerwege zijn zegen achter liet. Liberaal was zelf reeds een zegen. Oude partijschappen deed hij vergetengelijke plichten,^ gelijke rechten was zijne leus; 'tverschil in godsdienstige denkwijze onder zijne vrienden deed hij vergeten om de broederlijke samenwerking van allen voor de gemeenschappelijke welvaart. Wie hem dienen wilde behoefde geen andere aanbevelingsbrieven dan die van kennis en deugd in den ruimstea zin. Uit wien hij geboren was, en waar zijne wieg had gestaandit deed niemendal ter zake. Liberaal kende geene uitsluiting van wien ook. Er is groot gevaar, zeide ik, dat «liberaal" zijn'roem §aat verliezen. Maar ilc haast mij er bij te voegen, at het niet zijne schuld is. «Liberaal" heeft altijd zijne vijanden gehad en daar naast zijne onhandige vrienden. En de eersten zijn in onze dagen bij gansche leger benden opgerukt. Zij hebben een krijgsgeschreeuw aan geleerd, dat vreeswekkend mag heeten. "Zij houden er wapens op nadie wel niet scherpmaar zeer giftig zijn. «Liberaal," zeggen zijis losbandighij vernietigt alle gezag; hij verwoest al wat er goed in de wereld is. Dat nog in onze dagen in een zeer vroom land de heftigste burgerkrijg wordt gevoerd, dat is de schuld van liberaal. Hij onttroont vorsten en zet dë naties tegen elkaar op. «Liberaal" is eigenlijk een broer van 't. noodlot, dat «al 't noodige kwaad heeft gebrouwd." Hij bouwt gevangenissen en bevolkt ze; hij kweekt verzet tusschen geestelijken en leeken, tusschen gezag hebbers en onderdanen hij zet de jeugd aan tot onge bondenheid en den ouderdom tot wrevel. «Liberaal" put de beurzen uit der ingezetenen en werkt de armoede van 't algemeen in de hand om de kas van de vriendjes te baten. Die vriendjes, zeggen de vijanden van liberaal, werpen hem dankbare blikken toe, eenig en alleen om dat zijdoor zjjne tusschenkomstuit «de staatsruif eten." Al die verkiezingen, 'tis maar oogenverblinding de uitverkorenen komen toch uit de tent van den machtige. De toenemende welvaart hier en buiten dit land wordt, niet weggeredeneerd, dat zou ook moeilijk gaan, maar zij heet te bestaan ondanks «liberaal." Als «liberaal" zijn zin had zouden de scholen paleizen worden, en dat kost toch veel geld. En ja, 't heet wel, dat «liberaal" geen onderscheidjient tusschen standen, tusschen rijkdom en bekommering; dat hij eenig ziet op deugd en bekwaamheidmaar de practijk gaat verre boven de leer. «Liberaal" is kennis en deugd met een. Altijd «liberale deugd," begrijpt- u? Al 't ov?xig6 wordt uitgeworpenvoor 't minst buiten 't kringeBe van bevoorrechte mannen gesloten. Wie zich daaraa11 ergertis al weer niet «liberaal." Zoo spreken de vijanden. En de onhandige vrienden helpen dapper mee- Eigenlijk zijn zij 't,.die «liberaal" in discrediet brengen) meer nog dan zijne bitterste vijanden. Hanne daden- zijn 't, die aan «liberaal" worden toegeschreven en toegemetenen wat op die manier 't oordeel wordt kan niemand twijfelachtig zijn. Want wat doen die onhandige vrienden, beter gezegd die schijnvrienden van «liberaal"? Zij hebben eene eigene verklaring van 't liberalisme. Zoolang voor hen de volledige vrijheid niet was verkregen stonden ze in de eerste gelederen en streden dapper rq.ee. Maar zoodra zij warenwaar ze wezen wilden, trokken ze een grens en daar mocht niemand over. Zij moesten recht hebben om vrij te spreken en vrij te handelenzij moesten hun oordeel over allerlei onverholen mogen uitsprekendat is zooals 't dient te wezen, maar dat anderen beneden en na 't zelfde zouden doen, dat zou verschrikkelijk wezen. De ambten en bedieningen moesten voor ieder open staan zoolang zij daar hun belang in zagen, maar toen zij geborgen waren, werd het anders. Zij hadden zoons en neefs en kennissen van die neef's, die ook geholpen moesten wordenen dat kon voor velen niet gaan tenzij met achteruitzetting van anderendie 't iu be kwaamheid wonnen van de begunstigden. Er bleef hun geene keuze en ze zeiden, da,t ze «liberaal" handelden. Nog eene andere afdwaling veroorloofden zij zich. Als «liberaal" iets tot stand wilde brengen en 'tot samen werking van allen uitnoodigdedan schaarden zij zich mede in 't gelid om gezien en gehoord te worden door allen. Maar hunne eigenliefde speelde hun duchtige parten. Zjj moesten ook aandeel hebben aan de nieuwe zaak; zij stonden er niet voor figuranten. Als «liberaal" dat ook meendeen hij meende 't zeker weldan zouden zij mee spreken. Dat was wel goed in 't algemeen maar als 't zoo en zoo nu ook kondan waren ze voldaanAnders Anders zouden zij zich verzetten, 't Was billijk, dat men dit inzag en zeer dom zou 't zijnbet niet alzoo te verstaan. Kon er zoodoende van de heele zaak niets komenwerd er veel gepraat en niets gedaan, dat was wel jammer, maar men inocht toch hun recht van praten niet verkorten Bat wilde «liberaal" immers ook niet? Een woord ten slotte. Liberaal is en blijft een edel beginsel; vrijheid voor iedereen; gelijke plichten, gelijke rechtengeene uitsluiting van wien ook wie kan, als mensch, dat beginsel wraken? Maar wij moeten door de practijk de theorie zuiver houden en waar maken. De vijanden van «liberaal" moedig onder de oogen gezien; met fierheid het vaandel omhoog gehouden, en van geen wijken weten. En den schijnvrienden toe geroepen liberaal is niet machteloosheid om iets tot stand te brengenliberaal is niet kleingeestige kibbelarjj over ondergeschikte punten, maar samenwerking op 't hoofddoel gerichtLiberaal, eindelijk, is niet zich verschuilen achtejr den klank van 't woord, maar 't woord in eere houden door het edele der daacl! Zoo denk ik er over Nieuwstijdingen. Onder de belangrijke nieuwtjes, welke de jongste mail uit Japan heeft aangebragt, verdient vooral de aandacht een besluit vau den Mikado, waarbij verboden wordt de Japannezen die tot het Christendom zijn overgegaanmet- den scheldnaam van kneits (duivels) te beleedigen. De Japansche Christenen zijn mede ontheven van de verpligting om bij te dragen voor bet onderhoud der Heidensche tempels. In een in Japan verschijnend blad lee9t men de volgende advertentie«te koop te Kamakura een zeer schoon afgodsbeeld met zes armen, zuiver brons. Het beeld is 15 voet boog en gegoten te Sheffield in Engeland. De Dnitselje Vereeniging voor Lijkenverbranding te New-Vork, die reeds 450 leden telt en alle pogingen in het werk stelt om als regtspersoon te worden erkend, neemt thans maatregelen om in de noodige gebouwen en toestellen voor de lijkenverbranding te voorzien. Zij zal een 60 voet lange en 44 voet breede zaal met ijzeren wanden doen optrekkenwaarvan het middel gedeelte zal worden ingenomen- door een door acht kolommen gedragen rotonde. Aan het licht zal toegang worden verschaft door het dak. In het midden zal een altaar voor de godsdienstige viering der lijkpleg- tigheid worden geplaatst en daarvoor een groote plaat tot het ontvangen van het lijk. Daarop zal een ijzeren kist worden aangebragt, die het lijk óf met, óf zonder kist zal moeten opnemen. Vervolgens wordt op die ijzeren kist een lichtere plaat geschroefd en begint de lijkdienst als bij eene gewone begrafenis. Na afloop daarvan verdwijnt de lijkkist door middel van schroeven, waardoor de plaat naar een oven nederdaalt; door de werking van andere schroeven wordt het lijk met plaat en kist in den oven geschoven om daar te worden blootgesteld aan een heeten dampkring van 1000 graden Fahrenheit. De gebeele verbranding zal in l'/2 uur zijn afgeloopen. Een ander toestel, dat in verbinding met den oven wordt gebragt, moet dienen tot conden seering van de gassen en den rook. Na verloop van den tijd, voor de verbranding benoodigd, wordt de gebeele toestel naar bet altaar teruggebragtde ascb wordt bijeengezameld in urnen en aan de bloedverwanten overhandigd. De kosten van bet geheele verbrandings proces zullen ongeveer acht dollars bedragen. Een Amerikaan is op het denkbeeld gekomen om Bazaine-lucifers in den handel te brengendie zoo deugdelijk zjjn dat uienin weer en wind tusschen hemel en aarde hangendeze met bet meeste gemak kan ontsteken. De stad .Londen wordt tegenwoordig niet alleen bezocht door eene myriade van mieren, maar ook door muskieten, welke zich voornamelijk in den omtrek van het parlementsgebouw ophouden. Gansch Manchester is vol van eene treurige ge beurtenis die Dingsdagavond plaats had in eene der sociëteiten* aldaar. Alexander Mac Lean, een jong koopman, kwam dien middag naar Prince's Club en begaf zich naar de kleine zaal, om daar, naar hij zeide, eenige brieven te schrijven. Kort te voren had een ander jong koopman, Herbert Thomas Barge, op gejaagden toon den portier gevraagd, of Lean er reeds was. Lean was nog niet lang boven, toen Barge terugkwam en, thans vernemende, dat Lean in de kleine zaal was, de trap opging. De portier had nog gezien, dat de jongelieden elkaar de hand gaven, maar was nauwelijks beneden, toen drie schoten vielen. Hij snelde terug en vond beiden op den grond liggen, met bebloede hoofden. Vóórdat geneeskundigen kwamen, waren zij reeds overleden. Barge had een revolver in de hand. Hij moest dus eerst -Lean en toen zichzelven hebben doodgeschoten. Niemand begrijpt waarom en er zijn ook op de lijken geen papieren gevonden, die de zaak ophelderen. In de sociëteit was op dat oogenblk geen ander lid dan Barge's broeder. Hij bevond zich in de waschkamer. De jonge Barge was pas gehuwd. Bij het onderzoek in zake den hierboven medege- deeldeu moord in Manchester is geblekendal de heer Herbert Barge reeds geruimen tijd leed aan zwaarmoe digheid. Vermoedelijk heeft hij eene of andere ingebeelde grief tegen den heer Mac Lean gehad. Op grond van de afgelegde getuigenissen heeft de jury geoordeeld dat de heer B. den moord beging in een vlaag van krankzinnigheid. Te Hove bij Brighton wilde men een huis zuiveren van ratten, die door een riool hun weg gevonden hadden. Tot groote ontsteltenis der bewoonsters ontdekte men het nest in het binnenwerk eener piano. Toen de oude rat met zijn vijf jongen werd verstoord, vloog deze aan op een der dames en bra-gt haar een wonde toedie haar aan het ziedbed kluistert. Te Jevington, is een lief jong meisje gehuwd met een man zonder armen. De huwelijksring werd aan den middelsten teen van zijn linkervoet gestoken en met den voet onderteekende hij ook de huwelijksakte. De regterljjke raagt houdt zich ijverig beeig met het onderzoek naar de onlangs in Romagna voorgevallen rustverstoringenuit hetgeen dit onderzoek tot dusver heeft opgeleverd zou 't steeds helderder blijken dat er eene wezenlijke zamenzwering bestaan heeft, ten doel hebbende een openbaren opstand te verwekken. Een zekere Pilotell, gewezen commissaris van politie onder de Parjjsche commune, heeft last ontvangen 't Italiaan9che grondgebied te verlaten. Men zou nog andere Fransche internationalisten op 't spoor zijn, die men verdenkt van medepligtigheid aan de j jongste onlusten. Vlugtelingen uit Seo d'Urgel hebben eenige bijzon derheden medegedeeld omtrent de inneming van die stad. In den ochtend van den 16den dezer hoorden generaal Commellesde commandant van de Citadel en de gouverneur van de stad in de Citadel, waarin de Carlisten waren doorgedrongen, schieten. De Car- listen schoten op de daar aanwezige soldatendie over de wallen sprongen of al strijdende sneuvelden. Ge neraal Commelles en de commandant snelden naar de Citadel om de Carlisten te bestrijdenmaar daar de Carlisten meester waren van het geschut, moesten zij den strijd opgeven. Commelles sneuvelde, de gouver neur werd gevangen genomen. De commandant der vrijwilligers en 50 man ontsnapten. De Carlisten plunderden de stad en vernagelden de kannonnen voordat zij onder het commandement van Tristany naar Puicerda optrokken. Van laatstgenoemde stad zijn geene nadere bijzon derheden bekend. De Külnische Zeitung deelt een verschrikkelijke wreedheiddoor de Carlisten die Cardona ingesloten houden bedrevenmede. Een huisvader die de stad verliet om elders eene broodwinning të zoeken en daarvoor een brief van aanbeveling bij zich hadviel den Carlisten in handen. Over het doel van zijn reis ondervraagd wordendelegde hij zijn toestand open en gaf als bewijs voor de waarheid zijn aanbevelings brief over. Toen namen de onverlaten een langen spijker en spijkerden daarmede den brief in den rug van den ongelukkige vast. Toen de rampzalige smeekte dat men met een kogel een eind aan zijn onduldbaar lijden zou makenwerd hem toegevoegd: «Geduld, gij zult zoo ook wel sterven.'' Tegen de nadering van 16 Augustusden laatpten dag van de bedevaart naar Lourdesverhaalde de Univers' aan zijne lezers eene zoo wonderbare genezing door het beroemde water teweeg gebragtdat alle vroegere wonderen er bij in de schaduw staan. Eene vrouw zoo zegt het bladdie aan eene vreesselijke en onherstelbare kanker in de borst leednam bij de bron een glas van het heilzame vochtzette er even de lippen aanen wierp toen den inhoudna hare kleederen te hebben losgemaakt, over de borst. In-een oogenblik sloot zich de geduchte wond en vertoonde een likteeken zoo volkomen zuiver of het er al jaren 'gezeten had. De verkoopers van het Eau d'Anvers zullen wel jaloersch worden op deze schitterende reclame. Men heeft te Bordeaux een berigt uit Cayenne ontvangenwaarin het overlijden gemeld wordt van den. voormaligen postbode uit het departement der Gironde Manodie aan den moord van zijne vrouw zijne behuwdouders ,en twee zijner_ kinderen schuldig verklaard is gewordenmaar die misdaden volhardend is blijven ontkennen. Thans verneemt mendat die veroordeelde op zijn. sterfbed niet alleen dien vijf- voudigen moord bekend heeftmaar zich ook als dader van twee andere moorden heeft doen kennen waarvan de justitie de daders nooit op het spoor had kunnen komen. U. De schade, teweeggebragt door het verbranden van het lustslot van den Graaf van Vlaanderenbeloopt een millioen francs. Prachtige schilderyen zjjn de vlammen ter prooi geworden. De decorateur van der Veken te Antwerpen, die gedurende 87 dagen zonder eten op zjjn kamer, ten gevolge van ziekte, "opgesloten bleef, is in het Gasthuis aldaar overleden. In de eerste dagen van zjjn verbljjf in het Gasthuis is de man krankzinnig geworden. Volgens de République Franfaise zou de Neder- landsche afgevaardigde op het Brusselsche Congresde heer Von Lansberghebij gelegenheid dat het eerste hoofdstukhandelende over de regten der oorlogvoe rende partijen ter sprake kwamverklaard hebben dat Nederlandeen vredelievende natie die met andere natiën steeds in vrede wenschte te leven en wier militaire organisatie enkel op verdediging doeldeeven wel vast besloten was omals het werd aangevallen zich tot het uiterste te verdedigen en geen middel daartoe zou achterwege laten. Elke clausule die de burgers zou verhinderen in hun heiligsten pligt om met alle mogeljjke middelen hun vaderland te ver dedigen zou door de openbare meening in Nederland beslist worden verworpen en de regering zou zoodanige clausule niet kunnen aannemen. De Belgische en Zwitsersche afgevaardigden zouden op deze woorden hun bijval hebben betuigd. Üe&Êflttwïï. 's Gravenhage, 27 Aug. Twee-en-vijftig man nen en een tweetal vrouwen waren heden voor den kantonregter alhier, mr. L. G. Greeve, gedagvaard, ten einde zich te verantwoorden omtrent de tegen hen ingestelde vervolgingter zake dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding der verordening op de openbare dronkenschap en zich in kennelijk be schonken toestand op de openbare straat hebben be vonden. Een 13tal slechts verscheen voor den regter; de meesten erkenden beschonken te zijn geweestzij werden op het requisitoir van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot ƒ1 boete of subs, gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten. Twee personen ontkenden en verklaarden in 't geheel niet dronken maar vermoeid te zjjn geweest. Omtrent éép zal heden over acht dagen uitspraak gedaan worden en ten aanzien van den andere zullen tegen dien dag meerdere getuigen worden ge dagvaard. Nopens het aantal niet verschenen beklaag den, waarvan 1 viermalen, 2 tweemalen en 1 op een dag tweemalen beschonken waren, sprak de kantonregter bjj verstek mede eene veroordeeling tot geldboete van ƒ1 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag* voor elke overtreding uit. Opmerkelijk was 't, dat één bekl. in niet geheel nuchteren toestand ter teregtzitting verscheen en ver- - wijderd moest worden. Tegen zoodanigen man hjj maakte allerlei gebaren en deed verschillende onzamen- hangende uitroepen kon, naar het oordeel van den kantonregter, procesverbaal wegens dronkenschap wor den opgemaakt. Den kantonregter was het bij het hooren der getuigen voornamelijk te doen om te weten wat onder kennelijken staat van dronkenschap werd begrepen. Het was z. i. niet genoeg te relateeren: de man was dronken, maar in het proces-verbaal moest voorkomen, en hij verzocht dit uitdrukkelijk, waaruit de kennelijke staat van dron kenschap kon worden afgeleid. De veroordeelden kunnen zich binnen drie dagen in cassatie voorzien. Naar men verzekert, moet Z. M. de Koning, ver nomen hebbende dat de gewezen luitenant van het Indisch leger C. Com.furi.us dezer dagen alhier is aan gekomen, HDs. diep leedwezen hebben uitgedrukt over het betreurenswaardige lot dat dien officier getroffen heeft bjj de tweede expeditie tegen Atchin, toen hem de beide oogen werden weggeschoten. Z. M. heeft tevens het verlangen geuit om den heer Comfuriusdie zich thans metterwoon te dezer stede gevestigd heeft, weldra bij zich te ontvangen. Delffc, 28 Aug. De sergeant K.wan het regement vesting-nrtillerie alhier ontkwam jl. Dingsdag te Scheveoingeo gelukkig aan een groot gevaar. Terwijl hij nog bezig was de lading te inspecteren van eeo stnk geschutwaarmede proefschoteu gedaan werdeD, comman deerde men bij eon ander kanon „vuur." De soldaat die bjj het eerste stuk stond, meenende dat het commando hem gold, trok af, waardoor de sergeant, die de hond nog op het stuk bjj het zundgat had, achterover geworpen werd. Gelukkig dat K. zóó vieldat het rad van het zware kanon niet over lieui heenging en zoodoende, alleen hevig ontsteld, eenige brand wonden van het kruid op het zundgat aan de hand ontving. Nadat de onderofficier K. eenigzius bekomen was vau den schrik, kreeg hij van den luitenant verlof naar zijn garnizoen te Delft terug te keeren. Dirlrslanil, 25 Aug. Heden had alhier eene vergadering van Ingelanden van den polder Dirksland plaats, die belegd was naar aanleiding van art. 39 algemeen Polderreglement, om te spreken over weder- regtelijk vernauwen van slóoten en het innemen van grond van den polder door den Voorzitter. Bjjna alle Ingelanden waren vertegenwoordigd en de discussiën zeer geanimeerd. Met eene meerderheid van 130 stemmen werd ten slotte eene motie aangenomen, waarbij Ingelanden be sloten: «Om de handelingen van den Voorzitter af te keuren," en met eene meerderheid van 80 stemmen «Om het Bestuur uit te noodigen, de noodige maatre gelen te nemen of voor te stellen, om alles in den vorigen toestand terug te brengen." A-i*uemiiï<ïen9 27 Aug. Door eenige ingezetenen is besloten om voor gezamenlijke rekening een kotter te koopen, ten eindo van Arnemuiden op de vischvangst te gaanwel een bewjjsdat deze tak van industrie bier nog bloeit. Goes, 27 Aug. De kermis leverde gisteren avond een scène op, die stof tot nadenken geeft. Te midden der galanterie- en poffertjeskramender carrousels en koekuitstallingen bevindt zich op de Groote Markt een zoogenoemde tractaatjeskraam. Reeds verscheidene dagen was deze laatste het mikpunt van de aardigheden der straatjeugd, die zich dikwijls in grooten getale in deu omtrek verzamelde, en tractaatjesontving, om ze voor de oogen des schenkers te verscheuren. Gisteren avond was er een groote oploop in de nabjjheid der étallage van bijbels en godsdienstige geschriften. De eigenaren meenden een goeden oogst te doen, doch hun prediking werd beantwoord met een hagelbui van steenen, waar door zij genoodzaakt werden hun kraam te sluiten hetgeen niet zonder groot gejoel- en gejuich van de kermisgangers geschiedde. Het feit zelf is niet te ver dedigen, maar evenmin is het toch te regtvaardigen den godsdienst te verlagen tot een onderwerp van spotternij. De opschriften in de kraam aanwezig hebben

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1