ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 5IsteJaarg. No. 5450. Donderdag 27 Augustus 1874 Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUTNTUS, te Grand Rapidsen bij A. v/n NIMWEGEN te Paterson. Abonnements-Prüs: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland Voor Noord-Amerika, franco p. post - 1,60. - 2,50. V crschvjnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag Artvertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 30 cent a contaDt en franco aan het Bureau De inzending der Adverteutiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure. Ongefrankeerde brieven worden niet aangenomen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzea maakt bekenddat bet kohier van bet Patentregt van deze gemeente dienstjaar 187,/751ste kwartaal No. 6, den 24sten dezer maand door den heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaardop heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 Augustus 1874. C. J. FOKKER, Weth. I. B. Algemeen Overzicht. Indien het ons alleen te doen ware, om te schrijven en vooral om veel te schrijven, dan zouden wij ons nu moeten beklagen, dat er zoo weinig stof geleverd wordt. Er heerscht stilte, wij zullen niet zeggen kalmte, in de politiek en indien niet hier en daar enkele feiten die, stilte afbraken wij zouden ze bijna als eene doodsche stilte verklaren. Toch beklagen wij ons niet, al zijn onze overzichten daardoor schraalder. Die groote be wegingen dikwijls beroeringendie overvloed van schrijvers stóf geven, zijn maar zelden gelukkige ver schijnselen. 'Het publiek moge zich gretig daarmede bezighouden, de nieuwsgierigheid daardoor geprikkeld worden, de volken hebben daarbij doorgaans weinig reden om zich te verblijden. En al zijn wij daarentegen evenzeer de leer toegedaan, dat zulks dikwijls even verderfelijk is, dat neemt niet weg, dat wij zonder klacht den schralen oogst opzamelen, die het publieke leven in de onderscheidene Europesche Staten ons voor het oogenblik oplevert. In Frankrijk houdt men zich nog steeds bezig met de wijze waarop Bazaine uit zijne gevangenis ont snapt is. Terwijl hij zelf tamelijk rustig te Spa verblijft met zijn gezin en er waarschijnlijk wel aan medewerkt, om de regeering, bij bare nasporingen op een dwaalspoor te brengen, gaan er allerlei geruchten omtrent de ver moedelijke medeplichtigen aan zijne ontvluchting. Men moge het prijzen, dat hij al het mogelijke aanwendt, om de onschuld zijner bewakers te staven, niemand gelooft, dat zij allen onkundig zouden geweest zijn van het plan, dat zoo verrassend en met zoo goeden uitslag werd uitgevoerd, 't Doet er dan ook weinig toe of Bazaine langs een touw afzakte, of eenvoudig door een der poorten van het fort ging, om de reddende boot te bereiken; hij is ontsnapt en verzekert aan al wie het hooren wil, dat hij geen eerewoord gaf, dat hem verplichtte te blijven. Mac Mahon zet zijne reizen door het land voort en heeft nu en dan al eens aanleiding om zich boos te maken, als de prefecten bij hunne aanspraken wat al te vrij zijn. By gebrek aan ander nieuws blijft de verkiezing van een Bona- partist in Calvados de menigte bezighouden, maar er is eigenlijk niets dat ernstig opgenomen wordt of de gemoederen in beweging brengt. Men kan hier misschien ook denken aan de kalmte die den storm voorafgaat. Wat ons uit Duit-ohljuid berigt wordt, is ook al niet zeer belangrijk. De strijd tegen de Ultramontanen duurt er voort en deze laten niet na zich waar zij kun nen te doen gelden. De regeering heeft nu weder eene wet uitgevaardigd, die een streng toezicht op de pro- cessiën beveelt. Zij mogen zonder voorkennis der regeering niet gehouden worden en deze behoudt zich voor die beperkingen te bepalen, die zij noodig oordeelt. Op zichzelven is bet voorschrift zeer redelijk, maar de geestelijkheid, die geene macht boven zich 'duldt en gaarne naar willekeur handelt, is daarover zeer onte vreden, zij verward inmenging der regeering met toezicht en doet dit tegen haar betërweten. Maar zij handelt consequent en wil liever tot in het ongerijmde vol houden dan haar beginsel laten varen. Zij moet er dan ook de natuurlyke gevolgen van dragen. Intusscben geeft de regeering ook al bewijzen, dat zij afkeerig is van alle -liberaliteit. Zoo heeft men onlangs by een Deensch gezinden volksdrukker te Sonderburg op bet eiland Alsen alle Deenscbe, Zweedscbe en Noorweeg- sche letterzetters weggezonden en bevel gegeven dat geene anderen dan Duitsche hunne plaats mochten in nemen. Zoo wordt aan den eenen kant eene macht getoond, die ons verbaast, terwijl aan den anderen kant van eene zwakheid blijkt, die ons moet bedroeven. Vooral is het vreemd, dat de beperkende of de belemme rende maatregelen de drukpers en journalistiek treffen. Wel een bewijs, dat men de publieke opinie vreest en zich aan de vrije uiting der meeningen niet durft, te wagen. In de provincie Posen wordt dezer dagen eene anti-ultramontaanscbe vervolging opgemerkt onder de lagere geestelijkheid. Zij schijnt zich met de regeering te. willen verstaan, om niet, zoo lang de aartsbisschop afwezig is, gedurig in conflict te komen, maar wat zij bedoeld, moet wel onbereikbaar zijn, omdat zij van de regeering te veel verlangt en van bare overheid niets gedaan kan krijgen. Ook de strijd tegen von Bismarck is lang niet opgegeven. Zoo heeft men te Kissingen een vreemdeling gearresteerd, die gedurig in den om trek der woning van den Prins was gezien en die in het bezit van moordtuig bevonden werd, terwijl hij de oorzaak van dat bezit niet gevoegelijk kon verklaren. Het was te wachten, dat bet Fanatisme den Kanselier niet met rust laten zou. En daar zooals de geschiedenis leert de ultramontanen voor niets terugdeinzen, zelfs niet voor doodslag en moord, zal er streng moeten worden toegezien om den grooten man van onzen tijd voor mishandeling te vrijwaren. Van het Fanatisme der RoomSche kerk sprekende, denken ,wij onwillekeurig aan Ku^eland. De R. C. Kerk is er daar ook rusteloos op uit om hare grenzen en haar gezag uittebreiden. Zoo schrijft men uit Londen dat daar de vereenigingen van Katholieken steeds in aantal toenemen. Dat zjj allen er op uit zijn zich bij de menigte aangenaam te maken door liet be zoeken van gevangenissen, gasthuizen, enz. Hun voor beeld wordt de onverschillige liberalen gedurig voor gehouden, maar deze laten zich niet gemaklijk opwekken. Het gevolg van een en ander is, dat de Roomsche Kerk wint en dat het oogenblik voorbereid wordt waarin eene botsing onvermijdelijk zal wezen. Men kan het de meer ernstig denkenden niet euvel duiden, dat zij liever bet uiterste der Roomsche Kerk aanhangen dan dat der liberalen, die met hun ernst spotten. Uit Spaiijo valt ook al niets te melden. Het voornaamste dat van daar kan worden bericht is, dat er meerder kahs bestaat op erkenning van het tegen woordige gouvernement door de andere mogendheden. Over bet algemeen gaat die erkenning zeer langzaam voort, en werken zoovele invloeden om die tegen te houden en de bizondere belangen zijn daarbij zoo na betrokken, dat zich dit verschijnsel wel verklaren laat. Men zegt dat Don Carlos alles doet, wat in zijn vermogen is, om die erkenning tegen te houden. Som mige gouvernementen zyn daarbij niet vrij in hunne beweging. Zoo zegt men dat de Fransche regeering verklaard heeft, tot de erkenning alleen te zullen over gaan omdat zij zich niet isoleeren wil als anderen voorgaan. Als eene karakteristieke bijdrage tot ken schetsing van den Spaanscben geest kan dienen, dat de infant Don Francisco d1 Assiso, de gemaal van de ex-koningin, verklaard zou hebben, dat hij zich niet alleen met de politiek niet inliet, maar dat hij zich zelfs met de opvoeding van zijn zoons niet bemoeit. Uit Italië, waar ook slechts ondergeschikte quass- tien aan de orde van den dag zijn, weten wij alleen dat de Paus voortdurend gelden verzamelt, onder anderen van kinderen. Zoo verhaalt men dat voor eenigen tijd eene moeder met haar kind bij Z. H. verscheen en door hare dochter den Paus een van papier gemaakten pop liet aanbieden, in wiens mond eene som van 1000 franken geborgen was. De vrouw had die som slechts met moeite bijeen kunnen brengen, maar ontving tot loon behalve den Pauselijken zegen de verzekering uit den mond van den Heiligen "Vader, dat zij eene Evan gelische gedachte gehad had. Uit Ooi»a»tiiutïuopol schrijft men dat de ver standhouding' van den Sultan met den Onderkoning van Egypte niets te wenschen overlaat. Men bad daar omtrent twijfel geopperd en nu is er een brief van den sultan openbaar gemaakt, waarin letterlijk geschreven staat, dat de Khedive zijn volkomen sympathie bezit. In de Turksche hool'dstad zijn een paar schokken van aardbeving gevoeld. Zouden ze de voorteekenen zijn van de schokken, die misschien weldra door geheel Europa zullen gevoeld worden? Wij weten gelukkig niet wat de toekomst in haren schoot voert, maar ge- looven dat het oogenblik niet meer ver kan zijn waarin de rustige rust van het oogenblik een einde zal nemen. Nieuwstijdingen. Batavia, 15 Julij. Sedert ons vorig mail-over- zigt heeft de Regeering geene tijdingen van het oorlogs gebied gepubliceerdtoch moeten er wel tot baar zyn gekomen, en de inhoud er van is dan ook bekend. Den 28sten Junij heeft kolonel Pel eene offensieve beweging gemaakt, en daarbij de versterkingen des vijands te Kotta Radja Pedel, op een heuvel aan den regter-oever der Atchin-rivier, genomen. Het gevecht was hardnekkig en kwam ons te staan op 4 dooden en 26 gekwetsten aan mindere militairen en 4 ge kwetste officieren; het voornemen was om zoo achter eenvolgens al de vijandelijke stellingen om onze vesting aan te vallen, en te beginnen met den Pedirschen dijk. Waarschijnlijk met het oog op die nieuwe tactiek zijn de zes achterlaad-kanonnen, vroeger door generaal van Swieten teruggezonden, weer naar Atchin geëxpediëerd. Reeds vóór de laatstgemelde overwinning moet generaal van Swieten verklaard hebben, dat de oorlog juist ging, zooals hij zich had voorgesteld: het is mogelijk, dat ook het veranderen van houding tegenover den vijand in zijn plan lag, en kolonel Pel dus eenvoudig de hem gegeven instructies heeft gevolgd: men is geneigd dit daaruit te besluiten, dat de G.-G. dezen laatste een zeer hartelijke tevredenheidsbetuiging heeft gezonden, wat wel niet bet geval zou zijn geweest, indien daarin noodzakelijk een desavoueeren van bet beleid des gene raals lag opgesloten. 'i Blijkt nit een meer uitvoerig telegram nit Ncw-York omtrent hel Tiltou-Beecher-schnndaal, dat het berigt als zou de heer Beechcr de in ons vorig nummer medegedeelde bekeu- tenis hebben afgelegd, in zooverre oojuist is als hij die beken- lenis niet heeft afgelegd voor do regtbauk. De zaak is deze. De heer Francis Moulton, een vriend van beide partijen, die in 't begin hardnekkig heeft geweigerd in deze zaak getuigenis af te leggen, ie thans eindelijk voor den dag gekomen met ene verklaring. Daarin zegt hij o. a. dat de heer Beecher hem herhaaldelijk heeft toevertrouwd dat hij in ongeoorloofde betrek king stoud tot Mevrouw Tilton en Dog vijf andere vrouwen. Moulton maakte voorts, tot staving zijner mededeelingen en der beschuldigingen van den heer Tilton eenige stukken open baar. Hij is tot deze mededeeling overgegaanzegt hij nlleeu om zich zeiven te'verdedigen tegen den Heer Beecher, die hem vau onedele bedoelingen had beschuldigd. Gelijk men weet eischt Tilton eene schadevergoeding van 100,000 collars. De Aziatische pest heeft zich in dun lualslen lijd op ver schillende plaatsen in Rusland vertoond, In Klein Azië, Perzië en de Noordkust van Afrika, is deze vreesselijke ziekte mede verschenen. Ook in Petersburg kwam een geval voor; een meisje van 16 jarea is er nnn overleden. Te Parijs heeft oen kastelein zich van het leven willen be- roovendoor zich te verdrinken in al zijne spiritualin. Reeds had, hij alle kranen in den kelder opengezet en zich op 'den vloer neêrgelegdreeds omspoelden hem de vreemdsoortige golven, waarop hij begon te drijven, toen de knecht, zijn meester zoekeudo in den kelder kwam on hem nit zijn zonder linge positie redde. Parys 23' Aug. Twee der bewakers van Bazaine in de zaak der ontvlugting betrokkenzyn weder op vrije voeten gesteld na hunne confrontatie met den kolonel Villette. De Voce Libera uit Genua deelt eenige bijzon derheden mede omtrent bet oponthoud van mevrouw Bazaine en haar neef in die stad. Zij lieten zich in het vreemdelingen-boek inschrijven als Senor en Senora Ravilla, terwijl de ex-maarscbalk doorging voor den bediende, een »oud familiestuk." Laatstgenoemde speelde zijn rol voortreffelijk. Hij poetste den hoed, rok en laarzen van zijn meester, als had hij nooit iets anders gedaan. JPnutscManly. Eenige jaren geleden ontving de onlangs overleden baron Anselm v. Rothschild een brief, gedateerd uit een 'dorpje in Hongarije, luidende: »Kom iruGods naam naar huis, de tijd mijner bevalling nadert en de kinderen zijn allen ziek: moeten wij van gebrek omkomen, laten wij dan zamen sterven, en wil God ons helpen, dan zal hij dat hier zoo wel doen als elders. Gij ziet het, uwe pogingen in den vreemde willen ook niet gelukken. Gij zijt al vyf maanden Op reis en wij zijn nog armer dan vroeger, kom, kom spoedig. Vrouw Rothschild." Het adres luiddeAan den heer A. Rothschild te Weenen. Denzelfden dag werd een brief aan de schrijfster gezonden, waarin stondHierbij een bankbiljet van fl 50wees welgemoed, God helpt alhet zal nog wel beter gaan." Weinige dagen daarna was uit een inge steld onderzoek gebleken, dat A. Rothschild was een zeer brave, maar arme kleermaker in bovenbedoeld dorpje, dat de man 5 maanden vroeger zijn huis had verlaten om elders werk te zoeken, daar hij in zijne woonplaats niet genoeg kon verdienen om zijn talrijk gezin te onderhoudendat zijne pogingen mislukt waren en dat het weinige, dat hij zijn gezin kon zenden, ten eenenmale onvoldoende was, zoodat de arme vrouw haar gering huisraad stuk voor stuk had moeten verkoopen en toen er geen uitkomst kwam, haar man den boven- staanden brief had geschreven, maar vergeten had straat en nummer van het huis op het adres te zetten. Den volgenden dag liet de baron zijn naamgenoot roepen en zeide bemMijnheer! deze brief is abusievelijk bij mij bezorgd, bij behoort u, vergeef mij dat ik hem ge lezen heb. Als aandenken van onze kennismaking verzoek ik u deze fl. 5000 aan te nementracht daarmede uw brood te verdienen en schrijf uwe vrouw, dat God geholpen heeft." Te Starnberg (Beyeren) heeft jl. Dingsdag bij de aankomst van den trein van 5 uur 's namidd. een ont zettend ougeluk plaats gehad. Het achteloos zonder' opzigt gelaten 3jarig kind van een digt bij den spoorweg wonenden hoedenmaker speelde bij 't naderen van den trein op de rails. De brave vrouw van een aan den overkant gestationeerden wachter, zelve moeder van vier kinderenbemerkt bet gevaarschiet toe om 't vreemde kind aan een gewissen dood te ontrukken doch wordt zelve door de machine gegrepen en letter lijk in stukken gereten. Haar man, die op zijnen post staandegetuige was van "t afgrijselijk tooueel, is als krankzinnig van smart. Het kind dat mede zwaar gewond werdstierf denzelfden nacht. Het buitenge woon treurig ongeval verwekt overal de innigste deelneming. Urlit, 21 Aug. Een allerdroevigst ongeval bad hier jl. Woensdag plaats. Een sedert eenige dagen aan bet ziekbed gekluisterde vrouw heeft in een on bewaakt oogenblik in een ijlende koorts haar bed verlaten en is in den regenbak gesprongen, die nage noeg vol water was. De timmerman W. Schraalzijn vastberadenheid en tegenwoordigheid van geest niet verliezende, aarzelde uiet haar onmiddellijk na te springen. Na een onge looflijke inspanning gelukte het hem haar boven water te krijgen en met behulp van inmiddels toegeschoten personeü haarhoewel in hewusteloozen toestander uit te trekken. De geneesheer was spoedig op de plaats aanwezig en trachtte de levensgeesten weder op te wekken; hij zag eerst na verloop van langen tijd zijn moeite be loond. De vrouw schijnt echter door haar val veel geleden te hebbenwant eenige oogenblikken later gaf zij den geesthaar echtgenootdie thans nog in de Noordzee zijn gewoon bedrijf uitoefenten ttvee kinderen nalatende. Amsterdam22 Aug. Een net gekleed knaapje nadert op 20 dezer den regter (vacantiekamer der arrondissements-regtbank alhier). Om het misdrijfdat hij gepleegd heeften de straf die hem wachtschijnt hij zich al zeer weinig te bekommerenwant met vriendelykén en open oogopslag ziet bij om zich keen en schijnt naauwkeurig en belangstellend op te nemen al die vreemde menscben en die vreemde zaken, het voor hem ongewone schouwspel. De knaap antwoordt op de gebruikelijke vragendat bij is geboren te Hil versum in de fabriek arbeidt en twaalf jaar oud is. Een kind vgn twaalf jaar, dat wekt belangstellingen daarenboven een knaapje van een zoo vriendelijk en zacht uiterlijk. En tochdat knaapjedat daar voor u staat, met zijn liéf en innemend gelaat en zijn melodieus kinderstemmetje is een misdadiger die zieh heeft schuldig gemaakt aandiefstal in de aan- hoorigheid van een bewoond buismet inklimming volgens art. 384 van bet Strafwetboek strafbaar met een tuchthuisstraf van minstens vijf en hoogstens vijftien jaardoch voor personen onder de zestien jaar oud die met oordeel des onderscheids hebben gehandeld volgens art. 67 van dat wetboek strafbaar met opsluiting in een verbeterbuis voor minstens een derde van dien tijd. De jongen had niets meer en niets minder mis dreven dan te Hilversumop 29 Junij 11.'s morgens ten kwart vóór 5 uurop de buitenplaats van den heer K. uit Amsterdamover een hek te klimmen en uit den tuin van genoemden heer en ten diens nadeele te stelen een roos. Yolgens zijn eigen opgaaf was hij echter tot dit misdrijf verleid door eenige Hilversumsche fabriekarbeidstersdie een bijzondere neiging hadden voor des heeren K's rozen. Doch hooren wij deu heer K. zelf. »Wij Amster dammers zoo spreekt hij»doen alles wat wij kunnen om de omgeving van Hilversum te verfraaijenen de bevolking doet alles om ons tegen te werkenen ver nielt en verwoest onzen schoonen aanleg. Ik heb mij hierover bij den burgemeester beklaagdde veldwachter heeftop diens bevelmijn plaats bewaakten zie deze knaap is door bem op heeterdaad betrapt." Geen roos zonder doornen voor dat 12jarig kind. Schuldig verklaard aan diefstal in de aanhoorigheid van een bewoond huismet overldimminggepleegd door iemand beneden de 16 jaar met oordeel des onderscbeid8wordt hij door de regtbaukonder aan neming va,u verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen,, de minste straf, die zij volgens onze bestaande strafwet geving bij magte was op te leggen. De knaap scheen het vonnis met gelatenheid aan te hooren ofschoon zyn houding ons grond geeft om aan te nemen, dat hij er niet bijzonder oplettend naar beeft geluisterd daar bij het voortdurend te druk bad met zijn omgeving. De Hilversumsche schoolmeester beeft zeker van de zaak niets vernomen; anders bad hij den jongen stellig wel een heelen dag laten schoolblijvenmisschien wel zonder boterham "Saar 't is waar ook de jongen gaat niet meer school. Legerplaats Milliaren, 28 Aug. Heden had de tweede godsdienstoefening plaats onder leiding van ds. Moltzer uit Groningen die zeer voldaan heeft. Om 12 uur hielden de troepen groote parade. De troepenvereenigingditmaal uit alle wapens bestaande maakte een prachtig effect. Ook merkte men eene afdeeling van de veldtelegraphie daarbij op. Nadat de verschillende korpsen door den opperbevelhebber ge ïnspecteerd warenbegon bet defileeren. Eerst de infanterie gevolgd door de veldtelegraphiedaarna de veldartillerie in draf en eindelijk de cavalerie en rijdende artillerie in galop. Het militaire schouwspel werd door het schoonste weer begunstigd. Heden is het hier op de heide regt vrolijk. Op ver schillende punten van het kamp wordt muziek gemaakt de heer Bamberg geeft voorstellingen in bet openbaar aan de troepen en bet getal bezoekers waaronder vele damesis zeer talrijk. Zelfs zijn ernaar men zegt families van achter Arnhem gekomen. Goudswaard 23 Aug. In de nabijheid dezer gemeente heeft het volgende ongeluk plaats gehad. Schipper M. Smit van Middelharnis is met zijn vaartuig beladen met 37,000 steenenbet Spui uitgevaren zijnde op de Beeningen aan den grond geraaktwaardoor het schip gezonken is. De opvarendennl. de schipper en zijn knechtzijn nadat zij twee uren in den mast doorgebragt haclden door rietsnijders die daar in den omtrek aan 't werk warenmet een schuitje gered. Rotterdam25 Aug. Naar wij vernemen wilde eergisteren namiddag een der bezoeksters van de Dier gaarde iets geven aan de wolven in de nieuwe kooi aan de Singelzyde maar in plaats van bet aan de dieren toe te werpen en voor bet hek te blijven, waarmede de ruimte rondom de kooi voor de bezoekers is afgesloten beging zij in weerwil van alle waarschuwingende onvoorzigtigheid van zich over het hek te wagen, om den wolven de toegedachte versnapering door de traliën toe te reiken. Het gevolg hiervan wasdat de beide dieren plotseling toeschoten en haar hand en arih deerlijk havenden. Gelukkig dat een der toesnellende bedienden baar uit de gevaarlijke positie bevrijdde anders bad bethoe erg zij nu reeds hare onvoorzig tigheid moest boeten, nog erger kunnen afloopen. 26 Aug. (Telegram). Bij de op beden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid in den gemeenteraadin plaats van wijlen Jkr. da Jonge van Campens Nieuwland is gebleken dat zijn ingeleverd 263 stembiljetten. Hier van verkreeg Mr. P. Roetert Tak Ez. 125en Jhr. Mr. C. de Jonge 83 stemmenzoodat tusschen ge noemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. Goes, 25 Aug. Door den gemeenteraad is gisteren benoemd tot leeraar in -de staats- en handelsweten schappen aan de Hoogere Burgerschool alhier, Mr. J. IV. Lasonder, griffier bij bet kantongeregt te Groenlo, met vergunning om bij eventuele benoeming tot leeraar in dezelfde vakken aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, deze betrekking gelijktijdig te mogen be- kleeden. Krubbeiulijke, 24 Aug. Donderdag avond is te Nieuwlande onder deze gemeente, aan den weg ge vonden een 18jarig jongeling, die een paar uren latei- overleed. Wat de oorzaak van zijn dood was, is onbekend. Hij bestuurde een ledigen mestwagen en men zag wel dat de paarden met dien wagen op hol waren, doch het is onzeker of de jongeling dientengevolge van den wagen is geslingerd, dan of hem te voren een ongeval op den wagen is overkomen en de paarden, zich alstoen onbeheerd gevoelende, op hol zijn gegaan. Het ligchaam was geheel onbeschadigd. WolfYtïir*tüi<l ij U24 Aug. Een reiziger alhier heeft dezer dagen de onaangename ervaring opgedaan,- dat men bij de Spoorbootmaatschappij op nieuw een middel heeft uitgedacht, tot bezwaar van de reisgele genheid langs den steiger dezer gemeente. Geheel onbewust van de verandering in deze maand nu weder gemaakt, had Jiy er op gerekend om voor zijn reisje heen en weêr naar Zierikzee, met retourkaart, in de voorkajuit ƒ2,15 te moeten betalen, ingevolge de ver- hooging van bet tarief, bepaaldelijk voor deze aanlegplaats in bet' begin dezes jaars ingevoerd. Maar nu werd bem kenbaar gemaakt, dat er wel retourbiljetten werden afgegeven, doch voor het Wolfaartsdijksche .veer uit sluitend niet. Voor de heen- en terugreis werd hem nu telkens ƒ1,20 afgevorderd, zoodat zijn reisje thans op ƒ2,40 kwam te staan, en hij zich alzoo met eene ver nieuwde verhooging van 25 cents bezwaard zag. Het schijnt derhalve bepaaldelijk de toeleg te zijn om de reisgelegenheid over Wolfaartsdijk, zoo mogelijk, geheel te vernietigen, naardien men de reizigers financieel' dwingt tot bet gebruik maken van den nieuwen steiger aan bet Katsche veer. Wij kunnen ons evenwel niet voorstellen, dat, toen de Heeren Staten dezer provincie besloten tot bet stellen van eenen steiger aan bet Katsche veer, ten einde de reisgelegenheid ten overvloede voor Goes en oostelijk Z. Beveland te begunstigen, zij daarbij zouden beoogd hebben, den steiger aan Wol faartsdijk welke reeds eene reeks van jaren zulke belangrijke diensten bewezen heeft, doelloos te willen maken, en alzoo de bewoners van westelijk Z. Beveland te gaan belemmeren. Men moge zich nu willen be roepen op bet geringe getal passagiers, hetwelk in deu loop van dit jaar aan den steiger alhier op- en af de boot gegaan is, om daarmede aan te toonen, dat aan de reisgelegenheid over Wolfaartsdijk geene behoefte meer zou bestaan, maar de oorzaak hiervan ligt eenig en alleen aan de willekeurige bandeliugeu der maatschappijwaardoor de reizigers als van hier ver jaagd worden. Wij achten het dan ook hoogst onver antwoordelijk, dat de provinciale fondsen, waartoe alle ingezetenen van dit gewest moeten bijdragenen waartoe men gedurig vermeerderde opcfenten vordert worden aangewend tot het met zulk eene aanzienlijke som subsidiëren der Sp o orb o otmaats chappywelke, in plaats van de belangen der Zeeuwscke reizigers te be vorderen, nu integendeel een groot deel hunner, die er bepaald belang bij hebben om de reisgelegenheid over Wolfaartsdijk te prefereren, thans zeer te be- moeyelyken en drukkend te bezwaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1