ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. j\o. 54127. 5IsteJaarg. Donderdag 20 Augustus 1874. Men abonneert zicli: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapidsen bij A. van NIMWEGEN te Paterson. Abonneinents-Priis: Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post -2,50. V erschynt Ding9dag, Donderdag Zaturdag. Ad vertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure. Ong©frankoerde brieven worden niet aangenomen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat het suppletoir kohier van het Patent- regt, dienstjaar 1873/ï4, No. 10 en het kohier voor de belasting op het Personeel eerste kwartaalNo. 5 dienstjaar 18 74/1S ,-van deze gemeente, den 15den en 17den dezer maand door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaardop heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zjjn aanslag op den bp de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 19 Augustus 1874. J. L. de JONGE, Weth. I. B. Algemeen Overzicht. Indien vroeger ook andere redenen ons drongenons overzicht met Frankrijk te beginnenthans hebben wy de gewone aanleiding in het reeds bekende feit: de ontvluchting van Bazaine. Niemand zal dit onverwacht voorgekomen zyn alleen komt het eenig- zins vroeg en onverwacht. Het laat zich begrjjpen dat wjj hier niet alleen te doen hebben met een ge vangene die vrijheid zoektmaar met den man eener party die men gaarne in vryheid wilde zien. Het is dan ook niet te denken dat er vele ernstige nasporingen geschieden zullen om hem in zyne gevan genis terug te brengen. Voor de leus zal er veel ge daan wordenmaar niemand zal gelooven dat het waarlyk gemeend is. Zeker kan deze gebeurtenishoe ook op zich zelve staande, voor de toekomst van Frankryk belangrjjk wezen. Het best is den loop der zaken af te wachtendaar zich wel spoedig openbaren zalmet welke voornemens de maarschalk zocht te ontsnappen. Naar men zegt zullen er geene pogingen worden aangewend om den ontvluchten tq laten uit leveren en zouden de meeningen over Bazainezelfs by de Bonapartisten, zeer ongunstig zyn. Wy weten echter dat wy aan dergelijke berichten geene groote waarde kunnen hechten en dat ze dikwyls dienen om de aandacht af te leiden. De president der republiek zal inmiddels een tocht door een gedeelte van zyn land ondernemen en misschien langs dien weg de populariteit zoeken die hem nog altyd ontbreekt. Sedert eenigen tijd was er sprakedat de mogend heden zouden tusschenbeide komen in den bloedigen stryddie nog altyd in Spanje wordt gevoerd. Thans heeft het schryven daarover plaats gemaakt voor eene andere quaestie. De mogendheden nameljjk zullen het Spaansche gouvernement erkennen en het daardoor kracht gevende oorlog zal er echter niet spoediger door eindigen. Zoolang het volk onderling verdeeld blyft of liever zoolang de verdeeldheid door don Carlos en de geestelijkheid wordt aangevuurdiB er wel aan geen vrede te denken. Intusschen neemt de verbitte ring toe, vooral door de wreedheden van de Carlisten die nog altyd met het moorden voortgaan en in wreed heden behagen schijnen te vinden. Dat is dan ook het eenige wat in de laatste dagen van daar vernomen is. Yan wapenfeiten was geen sprake. Uit Duitsohland vernemen wij alleen dat Bis marck in Berlijn terug is en dat de keizer er aan denkt eene reis naar Milaan te ondernementen einde den koning van Italië een bezoek te brengen. Zulke vreedzame bezoeken zyn zeker vrij wat beter dan de treurige oorlogen, die meest uitsluitend door de vorsten worden uitgelokt. Jammer dat ze zoo weinig beteekenen en dat de heerschzucht of staatkunde er zoo gemak lyk toebrengt om de vriendschapsbanden te verbreken. Het publiek houdt zich nog steeds met de kerkelyke wetten bezig en het is niet moeilyk na te gaanvan welke zyde de stryd daartegen wordt aangevuurd. Waarschijnlijk zal de haat die daardoor tegen Bismarck is ontstaan niet zoo gemaklyk weggenomen worden maar evenmin zal deze toegeven waar hy getoond heeft den toorn der ultramontanen niet te vreezen. Het publiek, dat met hem strydt en door hem geno men maatregelen toejuicht, komt er dan ook rond voor uit, dat het een geluk voor Duitschland is, eenen man gevonden te hebben, die zyne tegenpartij moedig onder de oogen ziet en den handschoen aan de woelige Boom8che Curie durfde toewerpen. In Oostenx-yiK houden evenzeer de kerkelyke wetten op den duur de gemoedeven bezig. Voor het oogenblik scbynt de geestelijkheid daar zeer gematigd te werk te gaan en dit maakt ook de regeering de taak gemaklyk. Óf het echter zoo bljjven zal, laat zich be twijfelen. Men kan slechts van het oogenblik genieten. Sommigen meenen dat de reis van den aartshertog Albert naar Ruslandniet vreemd geweest is aan die quaestie van den dag en vleien zich dat weldra de regeering van hare liberale richting zal terug komen. Anderen echter betwijfelen dit zeer en wel op grond, dat langzamerhand bij het volk die richting meer in gang vindt en dat dus de regeer in# wel genoodzaakt zyn zal om haren weg te vervolgen. Zwitserland houdt zich bezig met de eman cipatie van het vrouwelyk geslacht. Als een eerBte stap op dien weg kan geldendat de groote raad aan vrouwen het recht gegeven heeft om voor de gemeenteraden mede te kiezen. Ofschoon dit slechts een kleine stap is tot het doel, mag die daarom gewichtig worden ge acht, omdat daarmede een beginsel in de wetgeving opgenomen is, dat elders nog lang niet wordt gehuldigd. IQng^elancI dreigt weder in moeilijkheden te komen in Afrika. De Ashantynsche Koning heeft hulp gevraagd tegen de oproerige stammen en beweert dat zoo men hem die niet verleent hy onmogelyk zal kunnen voldoen aan zyne verplichtingen, by het vredestractaat opgenomen. Misschien is bet niet onaardig gevonden, om zich daardoor, zoo mogelyk van een lastigen plicht te ontslaan, maar Engeland zal zich niet zoo gemakke lijk in den strik laten vangen. Europa geeft ons verder niet veel belangrijks te zien. Als wy daarbuiten een blik slaan, hebben wy voor het oogenblik alleen te vermelden, dat ook in de Katholieke republiek Venezuela zich een kerke lyke stryd heeft geopenbaard. Een bisschop is daar verbannen, omdat hij zich tegen het kerkelijk huwelyk had verzet en een ander, die geroepen was zyne plaats te vervullen on dit weigerde, is onverwyld gevangen ge nomen en aan boord van een vertrekkend schip gebracht. Zoo wordt de wereld overal door dezelfde macht in beroering gebracht. Maar hoe duidelyker zy zich open baart, deB te eerder zullen ook de oogen zich voor dien verderfeljjken invloed openen. Nieu wstij dingen. De Bijbelsche uitdrukking »hij is door den duivel bezeten" komt onwillekeurig in herinnering als men de geschiedenis leest van Jacob Pomeroyeen jongen van 14 jaren, die op het oogenblik te Boston (V. S.) teregt staat. Deze knaap waa een paar jaar geleden naar een ver beteringsgesticht gezondenomdat hy zeven jongens op school by verschillende gelegenheden op kwaad aardige wyze, zonder de miDste aanleiding, verminkt had door messteken in aangezigt of handen. Na verloop van een jaar was hij ontslagen op de gewone zwakke wyze, in Amerika te veel gevolgd, wegens voorbeeldig gedrag. Hjj is sinds in hechtenis genomen omdat hy twee kinderen vermoord heeften hij heeft op de volgende wyze zyn schuld bekend >Den 18 Maart kwam Mary Carroneen meisje van tien jaren in mjjn moeders winkelom papier te koopen. Ik was alleen iu den winkel en verzocht haar my naar beneden te volgenwaar het papier was. Onder aan de trap sloeg ik myn linkerarm om haar nek en myn hand voor haar mondwaarop ik met het mes in myn regterhand haar den nek afsneed. Ik verborg het lijk in den kelder, en waschte het mes en myn handen aan de kraan van de waterleiding beneden." De verminkte overblijfselen van het arme meisje werden onlangs door de moeder van Jacob Pomeroy gevonden, hetgeen tot zyn inhechtenisneming leidde. De andere moord werd den 22sten April begaan, en ook deze moord werd door den knaap bekend. »Ik kwam een klein jongetje, genaamd Millen, op straat tegen. Toen ik hem zag, kreeg ik eensklaps den wensch om hem te martelen, zoo niet om hem te dooden. Ik vroeg hem of hy een stoomboot wilde zien. Hij zeide ja, en hy draafde daarop achter my aan. Toen ik op een onbezochte plaats by het water was gekomen, zeide ik: ga eens even liggen. De kleine jongen dacht dat ik met hem spelen wilde en ging liggen. Hierop gaf ik hem eenige messteken." Het is gebleken, dat het arme kereltje nauweljjks op zijn rug was gaan liggen, of het monster was op zijn borst gesprongen, had hem de hand voor den mond gehouden, en met zyn mes een diepen steek in de keel gegeven. Millen worstelde wanhopig, doch by was slechts 8 jaar, en zyn 14-jarige beul gaf hem den eenen messteek na den andere in de ingewanden en in de borst. Toen do arme jongen geheel weerloos was, verminkte Pomeroy hem, door hem enkele lichaams- deelen af te snijden. De reden, die Pomeroy geeft, is: »that he could not help it." Te Petersburg is meo zeer bevreesd dat de vreeselijke epi demie der Aziatische pestdie iu Klein-AzicPerzië en aan de Noord-kust van Afrika uitgebroken is, ook Rusland zal bezoekeo. Te Petersburg heeft zich reed9 één geval voorge daan; naar de bladen melden is aldaar den 23 Julij (5 Aug.) een jong, krachtig meisje van 16 jaren in een der zieken huizen aan een plotselinge ziekte met duidelijke verschijnselen der Seberische pest, overleden. Ook uit andere provinciën des rijks zijn berigten van dergelijke gevallen in onderscheiden plaatsen ontvangen. Italië heeft officieel de erkenning der Madridsche regering aangekondigd. Yan Rusland ën Oostenrijk wordt hetzelfde verwacht. De gezant te Londen tele grafeerde dat Engeland het gouvernement te Madrid erkende. Het berigt van de erkenning door Frankryk kwam iets later aan. Een telegram uit Madrid van den 15 dezer, meldt, dat de Carlisten op den spoorweg naar Saragossa vier bruggen vernield en vier locomotieven in de rivier hebben doen loopeu. Yolgens eene dépêche van gene raal Moriones hebben de Carlisten in 't gevecht by Oteiza 700 man aan dooden en gewonden verloren drie hunner aanvoerders worden te Villatuerta begra ven. De republikeinsche troepen maakten zich gereed tegen Larraga op te rukken. Blijkens 't officieel verslag van 't verjagen der Car listen van Teruel is dit voor de republikeinsche troepen met een zeer gering verlies gepaard gegaan slechts vier dooden en 15 gekwetsten waren gevallen. Het verslag meldt nog dat donna Blanca den aanval en het vernielen van de voorstad van Teruel, waarbjj aller lei buitensporigheden bedreven waren, had bijgewoond. Mevr. Bazaine heeft uit Spa, waarheen zij vertrokken is om er hare kinderen af te halen, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken den volgenden brief ge schreven >Bjj myne aankomst te dezer plaatse heb ik uit de dagbladen vernomendat verscheidene personenten gevolge der ontvlugting van den Maarschalk in ver zekerde bewaring zyn gesteld. Ik was reeds voorne mens u over de ontvlugting te schvy venmaar nu is het mij tot pligt geworden. »Zoek geen medepligtigenwant die zijn er niet. Myn neef, de heer Alvarez de Rul on ik zyn het, die alles volvoerd hebben. Daar ik zag, dat er in de be handeling van den gevangen Maarschalk geene ver andering plaats had en die behandeling zyn leven dreigde te verkortenzoo had ik besloten hem voor het denkbeeld eener ontvlugting te winnen. Ik ver zocht derhalve myn neef, wien dit door zyne onaf hankelijke positie mogelyk was, my ter hulp te zyn, en wy gaven elkaar het woord alles slechts met ons beiden te doen en niemand te compromitteren. »Ik deel u nu naauwkourig de bijzonderheden der ontvlugting mede en hoop daardoor aan de justitie licht te verschaffen en te verhinderen, dat onschuldige personen langer in de gevangenis opgesloten bly ven. Ik verliet Spa den 29sten July, vergezeld van myn neef, wiens toewyding tegen alles bestand was. Wij vertrokken naar Genua, waar wy den 2den Augustus aankwamen. Maandag den 3den gingen wij naar de maatschappij Peirano Danovaro, om een stoomjagt,te huren, onder voorwendsel van eon pleiziertogtje in de Middellandsche zee te willen doen en als voorwaarde stellende, dat het vaartuig volledig ter onzer beschikking moest zyn. Zaturdag den 8sten Augustus verlieten wy 's ochtends te 5 ure de haven van Genua en kwamen wy nog in den loop van den Voormiddag te Porto Maurizio, waar wy ten gevolge van het ongunstige weder moesten overnachten. Den volgenden ochtend ten 9 ure, begaven wy ons naar San Remo, waar wy den ganschen dag bleven. Ten 3 ure ontvipg de kapitein van ons last, naar de golf van Juan te stevenen, daar we, gelijk wy hem zeiden, een bediende van eon aan de kust gelegen villa wilden afhalen; want de kapitein was niet bekend met ons plan. Den Maarschalk had ik door middel van ssympathetischeh" inkt geschreven, dat hij dadelyk na aankomst van de stoomboot in de golf van Juan maat regelen zou nemen, om 's nachts het eiland te verlaten. Toen de kapitein zich op weg wilde begeven, om zyne scheepspapieren in .de golf van Juan te laten viseeren, -vroeg hij ons waarheen en hoe laat wy wilden ver trekken. Wij antwoordden hem: wij begeven ons naar eene in de nabyheid gelegene villa, om een bediende af te halen, en misschien ook nog eene kamenier, en wy denken dan omstreeks middernacht naar Nizza terug te keeren. Ten 7'/2 verlieten wy het vaartuig, gingen in een daarbij behoorende boot over en lieten ons in de nabyheid van La Croisette aan land zetten, ten einde niemand, ook niet de matrozen van het stoomjagt, te compromitteeren. Yan het punt waar wy aan land gingen, begaven wy ons te voet naar La Croisette, waar wy eene boot huurden om een watertogtje te doen. Ver mits de zee zeer onstuimig was en geen van ons beiden de kunst van sturen verstond, bereikten wy eerst tusschen 9Vj eo 10 ure den voet der rots (tegenover Juan.) Van daar zagen wy den Maarschalk zich aan een touw neerlaten, en om hem een teeken te geven, waar onze boot lag, maakten wij door het wry ven van een lucifer een vlammetje. De Maarschalk gaf hierop dadelyk een sein, door ook zynerzyds een lucifer te doen ontvlammen, en zoo konden wy de plaats ontdekken, waar hy afge daald was. Kort daarna sprong by in zee, om de boot te bereiken. By het opklimmen moest_ myn neef hem helpenwant de Maarschalk had kneuzingen ontvangen en zyne krachten waren uitgeput. Nu zochten wij met ons drieën de boot van het stoomjagt op, die ter plaatse, waar wy haar verlaten hadden, ons zou afwachten. Toen wy de boot, na vele moeilykheden overwonnen te hebben, terug hadden gevonden, stapten wij er in en lieten do andere boot door een der matrozen naar de kust terugbrengen. *Zoodra wy aan boord van het stoomjagt waren gaven myn neef en ik aan den kapitein last om, aan gezien het reeds 1 ure 's nachts geworden wason verwyld verder te gaan en naar Genua te stoomen waar wij den lOden Augustus, ten 11 ure 's voormid dags, aan wal stapten. »Ziedaar, Mynheer, de waarheiden ik heb de eer u te groeten." In Frankrijk nemen do cooperative slagteryen toe. In het departement der Indre-et-Loire hebben zich de meeste burge meesters vereenigd om op deze wijze de Blagters te dwingen de prijzen van het vleesch lager te Btellen. Ook in het depar tement der Eure zijn verscheidene van die instellingen tot atand gekomen. Te Sonaan hebben zeven vleeschbouwerB zich verbonden om de tegenwoordige, prijzen te verlagen. Ia Blois hebben de inwoners zich tot den gemeenteraad gewend opdat deze maatregelen zon nemen om goedkooper vleesch te ver krijgen. Ook in Orleans vindt het tot stand brengen van een cooperative vleeschhouwery zeer veel steun. Victor Tisaot, die van tijd tot tijd aan le Monde interes sante correspondentiën uit Duitschland zendt, heeft een bezoek gebragt op het landgoed dat von Moltke in Sileziëbij Schweidnitz, bezit. Het is een uitgestrekt gebouwzeer een voudig waar men langs een laan van eeuwenoude lindeboomen aankomt. Aan den voet van het perron staan Fransche kanonnen een geschenk van Keizer Wilhelm. „Getrouw aan zijne oude gewoonte, schrijft Tissot, staat de Veldmaarschalk het vroegste op van allen, die in dit huis vertoeven. Geregeld verlaat hjj om 5 uur het kleine ijzeren bed, dat nagenoeg het geheele ameublement van zijn slaap kamer uitmaakt. Hij maakt boven een spirituslamp de koffij warmdie hem den vorigen avond is gereed gemaakt en gaat terstond naar buitenom de frische lucht in te ademen. Te tien uur begeeft zich de Veldmaarschalk naar zijn studeer kamer, op de tweede étage van het gebouw gelegen; op een tafel wacht hem een eenvoudig ontbijt: een kop bouillon of een glas wijn met een boterham. Al etende doorloopt hij snel de dagbladen, die gekomen zijn, ziet hij de brieven en stukken na en begint hij te werken. Gemeenlijk worden de morgeouren gebruikt voor het redigerendan ontwerpt hij die schrandere plannon voor een veldtogt, die te Babelsborg onder de oogen des Keizers, of te Varzin onder die van von Bismark komen zullen. Eén dag is er evenwel, waarop von Moltke niet werkt: des Zondags. Deze man der veldslagen, vol godsdienstigen zin en eenvoudigheidbegeeft zich des Zondags aan het hoofd zijner arbeiders naar de kerk en brengt het overige gedeelte van den dag onder stichtelijke lectuur door. Des middags trekt de Veldmaarschalk zich terug in zyn slaapkamer, waar hij tot etenstijd, twee uur wat gaat rusten. De uren van den namiddag worden voor het schrijven van brieven of voor wandelen gebruikt. Te tien uur ligt de Veld maarschalk reeds ter rustte. „Dikwijls rigt hij, tegen het vallen van den avond, zijne schreden naar het mausoleumdat hij ter nagedachtenis zyuer vrouw heeft doen oprigten welke in den kersnacht van het jaar 1848 gestorven is. Dit mausoleum is een marmeren monument, op een heuvel opgerigt aan het eind van het park, en wordt door een donker gordijn van cypressen als omsloten. Onder het Christusbeeld, dat den siuitsteen versiert, leest men alleen de woorden „liefde is de vervulling der wet.' Von Moltke zelf heeft het plan voor dit graf ontworpen. Ilij draagt den sleutel daarvan bij zich. Wanneer Von Moltke op zijn landgoed aankomtgaat hij altoos véér den dorpel van het kasteel te overschrijdennaar het graf zijner vrouwom daar te bidden." jPuntstWauh. Keulen, 16 Aug. Bazaine heeft gisteren een bezoek afgelegd by den gouverneur der vesting, Generaal Kummer, die in den namiddag dit bezoek beantwoordde. De Maarschalk vertrekt morgen met familie naar Spa. U* De decoratieschilder Van der Veken te Antwerpen van wien wy in ons vorig No. hebben meegedeeld, dat bij, na vier weken te zijn vermist, schier bezweken aan den hongerdood op zyn zolderkamertje js teruggevon den, beeft na met de uiterste zorg te zyn behandeld zyn spraakvermogen teruggekregen. 'tBlykt nu, dat hij 37 dagen zonder voedsel is ge bleven. In 't begin van July werd hij in zyn vertrek door een bloedspuwing overvallen. Den volgenden dag was hy zoo ziek, dat hy slechts met moeite zich in 't bed bon omkeeren. Meermalen had hy op den muur gebonst en geklopt, doch zonder gehoor te krjjgen. 't Eenige wat hy bereiken kon was een halve emmer water; maar na verloop van 14 dagen was het water onbruikbaar geworden. Van der Veken gevoelde van dag tot dag zyn krachten afnemenen toen by einde- ljjk zelfs niet sterk genoeg meer was om het bloed dat de kranke borst opwierp, kwyt te raken, dacht by dat zyn laatste uur geslagen was. 't Was een vreeseljjk vooruitzicht voor den ongelukkigen manIn de laatste dagen was hij zyn bewustzyn kwyt. Zyn ligchaam is een wezenlijk geraamte, en dewyl hy veel op eene zijde met de beenen boven elkander gelegen heeft, zyn deze geheel en al misvormd; do kuiten zijn ingetrokken, terwyl de scheenbeenen een boogvormige kromming hebben ondergaan. Zyn stem is nog zeer zwak, zoodat men slechts met de grootste inspanning er in gelukt, zijn woorden op te vangen. Zwolle, 15 Aug. Heden avond met den laatsten trein van Utrecht, is Jacob Wolff, onder geleide van den politiecommissaris van Nieuwland en den inspec teur-titulair Ladage, die hem te Ddinkerken van de Fransche politie overnamen, hier aangekomen. Er waren duizenden menschen op de been, waaronder velen die luide hunnen haat tegen den ex-directeur te kennen gavenmet moeite kon de gevangene tegen den volks oploop worden beveiligd en is zulks alleen aan de ge nomen goede voorzorgsmaatregelen toe te schryven. Hoenderloo 15 Aug. Nadat sedert November des vorigen jaars een wild zwyn zich had opgehouden in onze wildrjjke bosschen en bergen, werd dit gisteren middag door een onzer jagers geschoten. Het was een vreeseljjk dier, lang van den kop tot het einde van den staart 1,8 meter, hoog 0,8 meter en zwaar, zonder inge wanden, 98 kilogram. De ingewanden wogen 25 kilogram. Zijn kop was bijzonder lang en zijne 4 slagttanden waren niet lang, maar dik. "Zyn ouderdom wordt geschat op 6 a 10 jaren. De pooten waren gitzwart, en verder naar boven meer vuilgraauw. Daags hield het zich schuil in de groote bosschen en ging 's nachts op roof uit; zoo heeft het zich bjjna zonder gezien te worden opgehouden in deze streken, nl. de hooge streken der Veluwe. Algemeen is men bljjde van dit ondier verlost te zijn, daar het iu den nacht groote schade aan aard appelvelden en roggelanden toebragt. Legerplaats bjj Milligeu16 Aug. De miliciens van de ligtingen 1870, '71 en '72 zyn thans aangekomen, waardoor de bataljons infanterie eene sterkte gekregen hebben, waaraan men in de garnizoenen niet gewoon is. Yoor de oefeningen zal-dat zeer nut tig zjjn. Heden werd de eerste godsdienstoefening gehouden onder het gehoor van ds. Locher, van Garderen, die tot tekst gekozen had Jozua VII, vers lla en 13a. Daarna was het groote parade, waaraan ditmaal nog slechts door infanterie en veldartillerie deelgenomen kon worden. Algemeen merkte men op, hoe flink de nieuw opgekomen ligtingen marcheerden. Op die parade werd met veel plegtigheid eene gouden medaille uit gereikt aan den sergeant-tambour Loup, van het 7de regiment infanterie, voor 36-jarigen tróuwen dienst. Daarna defileerden de troepen voor den jubilaris. Er heerscht eene zeer opgewekte stemming in het kamp, vooral nu het weer zooveel beter is. De ge zondheidstoestand is voldoende. In het begin zyn er altijd eenige manschappen, die aan de gevolgen van den marsch naar het kamp lyden. Hun getal is echter dit jaar niet groot. Morgen moeten de miliciens natuurlyk weer exer- ceeren. De overigen rukken uit tot het houden van velddienstoefeningen. Gravenhag;©17 Aug. In gewoonljjk goed onderrigte kringen loopt het gerucht dat op verzoek van Z. M. den Koning in het aanstaande ministerie de tegenwoordige minister van Buitenlandsche Zaken de heer Gericke van Herwijnen, zijn portefeuille zou be houden en alzoo in do plaats treden van den heer van der Does de Willébois. Tillbui'g:, 16 Aug. Heden avond is de hoer Eycken, fabrikant te Geldrop, het slachtoffer van het hier on langs voorgevallene spoorwegongeluk, -na een hevig lyden bezweken. Zyn nichtjemejufvr. Langemeyer, is herstellende. Bergen-op-Zoom, 16 Aug. Terwijl zich heden drie kinderen vermaakten met zand van de in slechting zynde vestinggronden weg te graven en dit zoo het schynt te ver uitstrekten viel de boven hen zynde aarde naar beneden met het ongelukkig gevolg, dat een hunner daaronder geheel bedolven en later als ljjk daaronder weggehaald werd. De twee anderen die slechts gedeelteljjk getroffen waren, hebben geen letsel bekomen. IJzendyke, 17 Aug. De 19jarige zoon van onzen geachten kapelmeester, de heer Vermast, heeft in de afgeloopen week in het conservatoire te Gent de eerste prijs voor kamer-muziek en de prijs van uit muntendheid in de klasse van piano verworven. Vlissïnfiren, 18 Aug. Naar wy vernemen zal het houten schot langs de voormalige marinewerf op den Peperdjjk alhier, dat'onlangs is omgewaaid, niet meer hersteld worden. Men vermoedt dat dit besluit in verband staat met een voornemen der regeering om dit terrein, het eigendom dezer gemeente, doch ongeveer vjjftig jaar geleden geannexeerdweder aan de gemeente terug te geven, waardoor een prachtige kade ter be schikking van het publiek verkeer zou komen. Zooals men weet zyn reeds ten vorigen jare door het gemeente bestuur onderhandelingen, dit punt betreffende, met de regeering aangeknoopt. Op 22 dezer wordt alhier verwacht het Nederland- sche stoomschip Tromp (in der tijd in de Roode Zee ge strand maar sedert hersteld) om van hier uit voortaan regtstreeks op Indië te varen. Dit zal het eerste schip zjjn dat van de prachtige inrigtingen te Vlissingen het volledig gebruik maakt waartoe zy eigenlyk bestemd zjjn# 17 Aug. Zatnrdag 11. werd onze stad een bezoek gebragt door het koninklyke Harmonie gezelschap uit Vilvoorden. Reeds vroegtijdig was het hier verwacht; echter was het ongeveer 6 ure des avonds eer de trein het gezelschap, uit ruim 100 personen be staande, hier bragt. Een groote volksmenigte wachtte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1