ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 3420. Dingsdag 4 Augustus 1874. 50sleJaarg. Men abonneert zich.: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhaudelaren en Postdirecteuren. In Noord-Awerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, en bij A. van NIMWEGEN taPaterson. Abounements-Prys: Voor 8 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Banco p. post- 2,50. Verschijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 uro. O n.gr e f r ankeerde brieven wor <1 en niet aangenomen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee magkt bekenddat het kohier voor de belasting op het Personeel van deze gemeentedienstjaar 1873/-4 voljaarsregtNo. 9, den 31 July jl. door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard, op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 Augustus 1874. C. J. FOKKERWeth. I. B. Nieu vvstij dingen. Êltncrifta. Omtrent de joDgste groote rampen in de Vcreeuigde Staten wordt nog het volgende medegedeeld. Tweehonderd negentig menschen zijn bij de overstrooming van Pittsburg omgekomen. Het verlies aan eigendom wordt op 3 millioen dollars geschat. Na zoowel deze stad als Alleghany geteisterd te hebben, drong het"water met onweer staanbaar geweld, van de nabijzijndc heuvels in diepe met huizen bebouwde vallei van de Alleghany van 150 tot 500 voet breed de orkaan dreef den stroom derwaartsZondag avond stond er twintig voet water, en werden zestig huizeD met al de inwoners verzwolgen. Sawmill en Springarden Rans verkeerden in denzelfden toestand; meer dan 80 huizen wer den daar vernield. De vloed ontstond door hevige regens, tuaschen 8 en 10 uur. Al de straten werden in stroomen veranderdhet gas werd uitgedoofdde spoorwegen onder water gezet en toen het water was weggezakt, bleef een voet hooge slib achter, door welke de treinen zich moesten heenwerken. De Ohio-rivier Bteeg des nachts vyf voet. Honderd vijftig lijken zijn gevonden. Er is eene meeting gehouden om de ongelukkieen te hnlp te komen en reeds is voor een aanzienlijke som geteekend. De troepen zijn ontboden om voor de handhaving der orde te zorgen. In het Eugelsche kanaal heeft weder een ernstig ongeluk plaats gehadniet ver vau Dungenesswaai de Northfleet met zyu honderden onder de golven verdween. De stoomboot Milbanke van 150 paarden kracht en 843 ton, op weg van Carthagena naar Sun derland, kwam in aanvaring met de yzeren stoomboot do Hankowvan 500 paardekracht en 2334 ton die op weg was naar China. De Hankow sneed de Mil- bank midden door, zoodat het schip onmiddelyk zonk. Twaalf man, die op dek waren, werden gered, maar 16 man, die beneden sliepen, mrs. Smith, de vrouw vau den kapiten, en mrs. Kniëll, de vrouw van den stuur man, kwamen allen om het leveu. - Het ongeluk gebeurde by helderen maneschyn en zeer kalme zee. In de Iersche dagbladen komt een brief voor van den pastoor Richard Walsh, een der voornaamste Je zuïeten in New-York, die emigranten waarschuwt om vooreerst toch vooral niet naar de Yereenigde Staten over te komen. Wij nemen den brief in zyu geheel over, omdat pater Walsh bijzonder goed in de gelegen heid is, de ellende en jammeren waar te nemen dei- honderden emigranten, die geen werk kunnen vinden De brief is gerigt aan pater Ryan, pastoor te Kelkenny Waarde pater RyanI •Waarschuw toch uw gemeenteleden tegen elke poging, om in dezen tyd te emigreeren naar dit l.ind. Op het oogenblik zyQ er, hier in New-York alleen, duizenden en duizenden van krachtige gezonde mannen, voor wie er letterlyk geen werk is, en die bitteren honger lyden. Hetgeen waar ia in New-York, is waar in iedere stad ten minste iedere groote stad van de Unie. De openbare werken zyn gestaakt; er zyn geen wegen, ergens in het land, in aanbouw; geen kanalen worden gegraven en geen werk is ergens begonnen, dat aan talryke werklieden werk zou kunnen verschaffen, ten gevolge van de overdreven vrachtpryzen, die de alleen- heerschors der spoorwegen bepaald hebben. Transporten zyn zoo drukkend, dat de landbouwers alleen zooveel graan en andere producten teelen, als ze zelve noodig hebben, doch zy gebruiken geen arbeiders, daar ze het niet bekostigen bunnen. Levensvoorraad is dus zeer duur in deze stad; alles loopt hier in het honderd, ten gevolge van woeste verkwisting tydens den oorlog be gonnen, ten gevolge van fallieten, van wantrouwen in speculatiönen van de vele werkstakingen der laatste drie jaren. Waar vyf jaar geleden gegraven en gebouwd werd, dat het een lust was, wordt nu niets gedaan. Alles Btaat stil. Voor éen open plaats, of voor het werk van éen arbeider zyn duizenden sollicitanten en dit is niet alleen waar voor mannen, maar ook voor vrouwen. Dienstboden, die nooit buiten dienst zyn geweest, zoeken na vruchteloos naar een plaats. De bureaux van dienst aanbieding zyn Bteeds overvol. Hoe lang deze stand van zaken duren zal, kan ik niet zeggen. Ik geloof dat dit slechts het begin dor rampen is, en dat dit land een tijdperk van onbeschryfeljjke ellende te gemoet gaat. Waarschuw het volk toch en laat hun de waarheid hooren. Er zyn hier duizenden, die zoo gaarne naar Ierland zouden terugkeeren. Zoo ze toch willen emi greeren, laat hen dan naar Canada gaan, want hier in de Staten zullen ze slechts de algemeene ellende ver meerderen. Er is geen werk! geen werk! geen werk!" Do uwe waarde pater Ryan RICHARD J. WALSHS. J. De beweging der boerenarbeiders tot het verkrjjgen van loonsverhooging, door Arach in 't leven geroepen, is mislukt. Het bestuur vau den bond heeft zich on- magtig verklaard de werkstakenden langer te onder steunen. Deze zullen zich dus aan de knevelaryeu der pachters moeten onderwerpen, tenzjj ze liever gebruik maken van de contracten die huu door emigratie-agenten worden aangeboden. Deze contracten zijn echter zoo laag en wisselvallig, dat slechts in den uitersten nood van deze toevlucht gebruik gemaakt wordt. ütalie. Een vreeselyk drama heeft in volle zee plaats gehad. Het Italiaansche schip Napoleon Camarero, wa9 den 88ten Junij van Macao vertrokken. De equipage be stond uit 40 man. Aan boord bevonden zich 600 Chi- noesche koelies, die naar Calao vervoerd moesten worden. De lading bestond uit 8000 kisten ammunitie. Nadat mea twee dagen in zee wa9, ontdekte de tolk dat de Cbioeesche emigranten een complot hadden ge organiseerd om zich meester te maken van het schTp. De kapitein nam onmiddelyk zjjno maatregelende helft der koelies werd ia de ijzers geslagen. Den vol genden dag wapenden zy, die op het dek waren gebleven zich met banken, messen enz. en wierpen zich op de equipage, die op de koelies vuurde. Hierop staken de Chineezen het schip in brand, in de hoop dat de equi page zou gaan pompen om het vuur te blusschen. In dien tyd zouden zy hunne kameraden bevryd en tevens de overige mauechappen afgemaakt hebben. De kapitein raadde hun hy liet de booten strjjken en verliet het schip met een deel der equipage. De weinige matrozen die met den magazynhouder, den tolk en den doctor aan boord waren geblevenkonden niet beletten dat het vuur de kisten met ammunitie bereikte. Binnen weinige oogenblikken sprong het schip in de lucht en allen die er zich op bevonden vonden den dood in de golven. anjjie. Madrid, 30 Juli. Het officieel orgaan maakt een besluit bekend van den Minister vaD financiën Comacbo, waar by een commissie wordt benoemd, die de grond slagen voor een vermindering van den Staatsschuld zou moeten vaststellen. De Imperial gelooft te kunnen mededeelen, dat de Spaansche Bank op zich heeft genomen van af Januari 1875, maandeljjks gedurende een jaar voor 20 millioen Realen aan houders van titels der vlottende schuld uit te betalen. Parijs, 1 Aug. Het gerucht van het zenden eener krachtigo nota door de Spaansche regeering aan het Fransche kabinet, betreffende de Carlisten, wordt tegen gesproken. De gedachteDwisseling was van een vrede- lievenden aard. Frankryk begunstigt in geenen deele de Carlisten. Alle maatregelen zijn genomen om toezigt te oefenen, maar er zou een legerkorps noodig zijn, om een volledig toezigt op de Pyreneesche grenzen te houden. Wat betreft de erkenning van het Spaansche gouvernement, zal Frankryk zich regelen naar de be sluiten der overige mogendheden. De heer S. te Parijs, die op het punt stond iu het huwelyk te treden, gaf een afscheidsmaal aan de vrienden zjjner jeugd. Aan het dessert gaf de gast heer te kennen dat hy een prachtige bokaal, die hy van do aanwezigen ten geschenke had outvangen, met brandewijn gevuld, achtereeu zon ledigen. Ofschoon men zich tegen die roekeloosheid verzette, verzwolg S. den geheelen inhoud, byna twoo liter. Het noodlottig maar natuurlyk gevolg laat zich ge makkelijk raden, binnen éóu uur tyds was de bruidegom een ljjk. Te Muhlhausen, in den Elzas, is dezer dagen een gruwelijke misdaad outdekt. Sedert geruimen tyd hoorden de Luren van een huis in de NapperstraBse erbarmelyk schreeuwen of liever kermen. Nadat dit reeds lang geduurd had, gaven zy hiervan kennis aan de politie, die een onderzoek instelde, hetwelk tot den volgenden uitslag leidde. In een afgesloten donker zolderkamertje vond men een vierjarig meisje in ge bogen houding in eeue mand liggen, met een touw om den hals, dat aaa eene plank was vastgemaakt. Het kind was geheel naakt, zat in zyn eigen vnil en was met wormen overdekt, die aan zyne wonden küaagden. Zoo mager als een geraamte had het een gezwollen hoofd en geheel het voorkomen van een martelaar, tot een laogzamen dood gedoemd. Op den rug had het een groote wond, welke scheen veroor zaakt te zyn door een slag of stoot. In de hand had het een been waaraan het knaagde. De ongehuwde moeder van het kind, uit den Elzas afkomstig, werkte in eene fabriek en had vier kinderen. Het is onmo gelijk de martelingen naar waarheid te schetsen, die men het arme kind had aangedaan. De man met wien de moeder zamenwoonde, werkte iusgelijks in de fabriek en had vooral een ongehoorde wreedheid aan den dag gelegd. Het arme scbépseltjë is onmiddelyk Daar het ziekenhuis gebragt even als de moeder, die nog voor haar jongste kind zorgen moet, doch deze laatste wordt echter als eene gevangene behandeld. De man zit in de gevangenis, beiden zyn beschuldigd van poging tot moord. ÉUberltmfr. Franelier, 31 July. Woensdag werden de houders van kramen en tenten op de kermis alhier onaangenaam verrast. Bij een volkome windstilde, die den geheelen dag heerschte, ontstond eensklaps ongeveer 12 uur een windhoos, die haar weg nam over een deel der kermis tenten. De kracht van de hoos was zoo Bterk, dat van sommige kramen ea tenten geen 8tuk bleef staan en de planken als bladeren in de lucht ronddraaiden. Een ijzeren leuning, die in steen gemetseld was, werd door den val van een tent en de kracht der hoos uit den grond geligt en op zy geschoven. Een aak, die digt by de stad op het land lag, werd opgenomen en kwam op een stak bouwland weer teregt. Do outsteltenis in dit deel der stad was groot, daar bij liet praohtige weder nagenoeg alle kinderwagens buiten waren. Eeu kind naast een tent staande geraakte daaronder, maar bekwam gelukkig geen letsel, omdat de stukken daarvan los geraakt, op de ijzeren leunig bleven rusten en zoodoende den grond en het kind niet konden raken. Enkele houders van kramen verloren byna alles wat zy bezaten, behalve eenige min gevaarlijke kwetsuren, zijn geen persoonlyke ongelukkeu te betreuren. Amsterdam, 31 July. Gisteren middag was op onze beurB den effectenhoek in vollen opstand. Een zekere beer Schnidermeijer, die reeds herhaalde malen van de beurs was gedrongeu, naar men zegt omdat hy by de betaling zyner schuldenvoortspruitende uit dividend-speculatie, slechts 60 pCt. had betaald, hoewel hy beweerde wel 100 pOt. te kunnen betalen, beproefde men gisteren weder van de beurs te dringen. Thans had hy evenwel zyne verdedigers en daaruit ontstond een langdurig heen en weder dringendat het doen van zaken onmogelyk maakte. Eindelyk kreeg de party die zyne verwijdering wenschtede overhand en met een onwederstaanbaren menschenstroom ging de veroor deelde de trappen af en te verwonderen is het dat hy het leven behouden heeft. De politie nam hem eindelyk in bescherming, doch deze was genoodzaakt de sabels t$ gebruiken om genoemden heer S. in veiligheid te brongen in het politiobuceau aan de Oudebrug. Heden was hy wederom op de beurs; als een won- dermensch werd hy van alle kanten aangegaapt en toen hy eene wandeling over de beurs deed, werd hy door een aantal menschen gevolgd. Gelukkig bleef alles rustig, tot dat een der beurs-commisaarissen hem onder het oog bragt dat by beter deed weg te gaan waarna hy zich door eon zijdeurtje verwijderde. Een dozyn politie-agenten was op de beurs tegen woordig. De nieuwe Amsterdamsche brandweer zal den 15den Augustus in functie treden. Op dien dag wordt het gelieele vroegere brandspersoneel ontslagen en met hen afgerekend, terwjjl zy die bjj het nieuwe ^rand wezen wenschen in dienst te komen, indien zy zich door goed gedrag onderscheiden hebben, zich daartoe kunnen aanmelden. Tevens worden op 145 plaatsen in de geheele stad gelegenheden geopend, tot het aanzeggen van brand, welke aanzeggingen onmiddelyk naar het centraalbureau worden overgebragt. Eene belooning van 25 cent wordt uitgeloofd voor hem die een brand, met nauwkeurige opgave van plaats, aan een brandschel bezorgt en het dubbele voor wien de aanzegging aan eene brandwacht doet. Haarlem, 1 Aug. In een groentewinkel in de Berkenrode9teeg alhier, werd gisteren uit eene welpomp water gepompt, dermate met petroleum bezwangerd, dat een nachtlampje met dat water gevuld en door een lucifer aangestoken, flink brandde. Men vermoedt dat in de nabyheid van die welput eeue hoeveelheid petroleum door de aardlaag getrokken en de wel daar mede doortrokken moet zyn. Enkelen echter achten het ook mogelyk dat, aangezien onze bodem veenlagen bevat, daaronder ook staenkolenlagen kunneu bestaan. Als dit zoo is, dan zoudeD er ook petroleumbronnen kannen zyn. Zooals men weet, heeft zich het geval van opwelÜDg van petroleum uit drinkwaterputten ook elders in ons land herhaaldelyk voorgedaan. 'ts Gravenliage, 31 Aag. In het begin dezer week kwam een oud vrouwtje op het loterijkantoor van de heeren Gebr. Mooyman alhier haar twintigste kooplot ter verwisseling voor de volgende klasse aan bieden en maakte reeds de daarvoor verdubbelde som van ƒ0,70 goreed, toen zij tot haar groote verbazing het verblijdende antwoord ontving, dat haar voor dit briefje ƒ850 ter hand gesteld zou worden. Het moe dertje was in de voorgaande klasse buiten haar weten zoo gelukkig geweest, op het briefje in qmestie een gedeelte van de ƒ20,000 als prys te trekken. Vlaardingen2 Aug. Een allertreurigst onge luk vond gisteren nacht alhier plaats. Een zesjarig knaapje lag nevens zyu twee zusjes rustig te slapen toen do moeder omstreeks twee uren na middernacht met de petroleumlamp in de hand het bed naderde om naar de kinderen te zien. Op dit oogenblik sprong de lamp vaneen en de brandende olie kwam op het bedop het hoofd en ook in den mond van het jongetje neder, zoodat het kind na een smartelijk lyden tweo uren later stierf. J3x*e<l£i., 30 Julij, Hoe'een rat soms oorzaak van een brand kan zijn, bleek in den nacht van 26enop27en dezer. Io eene woning in het Zwaanstraatje alhier had men onder den schoorsteen een kaarsje te branden gezet. Dit schijnt door een rat tot onder het bed te zijn gesleept, althans omstreeks 12 unr werd de nachtwacht dier wijk een brandlucht gewaar waarop na onderzoek bleek, dat in gemelde woning brand was ontstaan. Het bed, alsmede de zoldering waren roeds in brand, doch werden door hnlp der bnren spoedig geblnscht. Bergen-op-Zoom 31 July. Gedurende den tyd dat de miliciens der ligting 1872 onder de wapens zullen zyn, zal te Bergen-op-Zoom cavalerie en artillerie worden gedetacheerd, ten einde met de drie daar aan wezige bataljons infanterie gecombineerde manoeuvres uit te voeren. Miclclelburg?, 31 July. De raadkamer van- het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft by arrest van gisteren deu notaris Y. wegens het eerste der hem ten laste gelegde feiten naar de openbare teregtzitting verwezen en omtrent het tweede verklaard dat er geen termen tot teregtstelling bestaan. Tevens is zyne in vrijheidstelling bevolen. Den 23sten December werd te Goes aanbesteed het maken van de bedijkingswerken voor hetindyken van de schorren in het Schengen, onder Wolfaartsdyk en 'e Heer Arendskerke gelegen. Aannemer daarvan werd de heer L. Kalis Kz. te Sliedreoht, voor de som van 248,400. Eergisteren is het, na een tweemaal mislukte poging, gelukt om den nieuwgelegden dyk, die eon lengte van 2500 meter heeft, geheel te sluiten. Daardoor zyn 550 hectaren vruchtbaar land droog gelegd, die min stens een waarde van 1 millioen gulden vertegenwoor digen, als men de onlangs plaats gehad hebbende veiling van drooggemaakte gronden in het Zwin eenigszins tot maatstaf mag nemen. De reglbank alhier behandelde heden een belangrijke kerkelijke qnaestie. Bij de invoering van de nieuwe regeling der kerkelijke administratie hebben de kerkvoogden van Arne- mniden nagelaten de gemeente-leden op te roepen, om hen te raadplegen of zij zich bij het algemeen college van toezicht wilden aansluiten, dan wel zelfstandig blijven. Eenige gemeente leden hebben daarop de leden opgeroepen en vervolgens zijn nieuwe kerkvoogden verkozen, die de ouden hebben gesommeerd tot het doen van rekening en verantwoording over hun ge houden administratie of wel tot betaling van een som van ƒ4000, waarop de waarde der kerkelijke eigendommen wordt geschat. De gedaagden bestreden de vordering op grond van de exceptie dat de eischers niet de hoedanigheid bezitten in welke zg hebben gedagvaard, doch de regtbank heeft de exep- tie verworpen, met last, dat ten principale zal worden voort- geprocedeerd zoodat de nieuwe kerkvoogden door haar wel als zoodanig worden erkend en dus eigenlijk het beginsel is uitgemaakt. Wolfaai*tS<ÏÜl£s 1 Aug. De heer Jan v.d. Linde, zoon van onzeu hoofd-onderwijzer, thans in betrekking te Hellevoetsluis, is benoemd tot hulponderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Purmerende. Voor die betrekking waaraan eene jaarwede van 1000 gld. verbonden is, hadden zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. Terwijl op de school alhier reeds eenigè maanden eene der hulpODderwyzerBplaatsen onvervuld gebleven is, ontstaat er nn weldra ook een vacature op de school te Ond-Sabbingezoo dat het er voor den toestand van het onderwijs in deze ge meente, bij het alom beslaande gebrek aan hulppersoneel, niet zeer gnnstig uitzieteo dat te miodernaarmate de tijd van een druk schoolbezoek allengs weêr nadert. Brouwershaven, 31 July. De Brouwers- havensche knstkotter is hier voor 't zeegat aangevaren door het stoomschip Virago, vau Kroonstad naar Ant werpen bestemd, waardoor de kotter is gezonken. De equipage is gedeeltelijk op het stoomschip overgegaan; de overigen zyn door de Brouwershavénsche loodskotter alhier aangebragt. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Kruisland de Cand. H. Was. Ds. J. M. Rüttepred. te Arnemuiden heeft bedankt voor het beroep naar Wemeldinge en is thans beroepen te Stad aan 't Haringvliet. Beroepen' te BiggekerkeDs. P. K. Domissete Oost- burg, die bedankt heeft voor het beroep naar Noord- wij k-boi ten. Te Wilhelminadorp is beroepen Ds. G. C. Boomer pred. te Ritthem, die op deze zyne eerste standplaats in de laatste 10 jaren reeds 21 beroepen heeft afgewezen. Ds. D. Niessen, pred. te Wyk by Heusden, voor Domburg bedankt hebbende, heeft men in die gemeente nu reeds 15 vergeefsche beroepen gedaan. Gemengde berigten. „Wij znllen maar niet naar de kermis gaan," zeide een heerschap van O. tegen zijn meisje te Bnrgh, „want dat zon voor mij nn niet passen met znlke omstandigheden." Maar dat was de oorzaak niet Van zijn kommer en verdriet Maar het was hem zoo gesteld: Een platte beurs en zonder geld, Eene joDge dochter te Yerseke Zegt, dat zij bij een getrouwd man zwanger is, en dat nog wel by een man waarvan men dat niet zou verwachten. Te Heinkenszand wordt een knecht aangeraden, zoo Diet voor gek te loopen met de kindermeid, want het begint in het oog te loopeo. Er is een naam bord van een schip gevonden dat 300 jaar ond is en bet opschrift heeft: „Francis Drake, Golds Hynde." 'tis kenne lijk de naam vau het schip van den zeereiziger Drake, die ons de aardappelen bragt. Te Utrecht hebben twee vrouwen, (kermisreizigsters) twist gekregen en zyn aan het vechten ge raakt, dat aardig was om te zien. Als gewoonlijk gingen de mutsen van het hoofd de handeD in het haarde nageU in de wangen en bleven zoo schreeuwen tot dat de policie kwam. - In Amerika kregen onlangs twee Amerikanen twisten werd er een uitgedaagd op het pistool. De nitgedaagde ant- woordedat hij niet bang wasmaar het om twee redenen niet deed. Ik schiet n welligt dood, of gij mij, dat in elk geval een moord is, schreef hij. Ga daarom liever in het bosch, en zoekt een boom oDgeveer van mijne dikte, en schiet er op, en zoo gij hem treft wil, ik aannemen dat ik ongelyk heb en n om vergiffenis smeeken, en in het andere geval moet gij het doen. Het kwam van geen schieten en zij werden weder goede vrienden. De zwarte dame te Haamstede moest geen verkeerde persoon op het oog hebben en wat minder snaps hebben dat zou voor haar beter zijn. r— Eene ryke weduwe te O. is zoo verheugd geweest over het vertrek van hare buurvrouw naar Dordt, dat zij een diné gegeven heeft waarop twee personen genoodigd waren. Het is ook niet zonder reden dat dit verblijdend waswant zij moest de waarheid te veel hooren, en dat is altijd maar lastig. Te Baarland moest eene boeren-meid zich wat fatsoenlijker gedragen als het kermis is daar de politie er anders nog aaln te pas zal moeten komen. Eeu boer onder Baarland is zoo op zijne meid gestelddat hij nog dol zal worden nn zijne vronw eene andere meid zal nemen. Ingezonden stukken. Haagsche Brieven. 81 July '74. Den Haag ia vol van bet nieuwe Ministerie? Neen; het is immers nog niet in de Staats-Courant opgenomen en bet thema is al dikwijls zóó gevarieerd, dat men niet weetof de allerlaatste variant wel de juiste is. De optreding van het nieuw Ministerie is eeo uitstekend onderwerp van gesprek in de sociëteiten eo de bierhallen in de bureaux der ambtenarenin de kantoors van notarissen en bankiersmaar het groote publiek bemoeit er zich weinig mede. Men kan althans in den Haagbet groote publiek onder scheiden in twee soorten het publiek dat deelneemt in de regerings-zaken en bet veel grootere publiek, dat er niet in deelneemten dat al zeer verheugd is als bet geregeerd wordtdoor wien is vrij onverschillig, De.winkelierde leveraucier, de herbergier (er is geene straat, die in den Haag niet haar herberg heeft) is al tevredenindien zyne eigene zaken voorspoedig gaan en bet waarschuwing-billet vau den ontvanger der directe belastingen boezemt hem meer belaDg in dan het sterabillet voor eene directe verkiezing. Een ,/Vol- beschreven dagboek" is bet aldoradodat de Haagsche winkelier zich kan voorstellen. Den Haag is vol van eene akelige moordgeschie denis: geen meurtre (manslag), maar assassinat (met voorbedachten rade en geleider lage), dus een misdryf tn optima forma. Een teer punt: een moord in de hofstad 1 Nog rillen wy by de gedachte aan de schrik- geschiedenis van de Bogt van Guinea, en aan de nog steeds ongewroken wanbreuk op de openbare orde aan den nog steeds straffeloos gepleegden aanval op het leven van twee machtelooze vrouwen op de ver- raderlykste wjjze gepleegd en ieder njjver burgor in de hofstad zou nog gaarne een geldelyk offer willen breDgen, indien die afgrysselyke vrouwen-Blachting werd ontdekt. De moordnu gepleegdis wederom onder de ake ligste omstandigheden bedreven. Het schaudelyk" feit ontleent zyue ernstige beteekenis aan de hoedanigheid van den dader. De dader wa9 niets meer of minder dan een agent van politieniet een ontslagen agent die wraak neemt op ben die hem ontsloegen niet een beschonken agentby wiens aanstelling men ziob door verkeerde inlichtingen beeft vergist; maar een agent, in functie (gelukkig is het feit niet gepleegd in de uitoefening zyner dienstbetrekking)die geen misbruik maakt vau sterken drank, die zich steeds heeft doen kennen als een ijverig politie-dienaar waakzaam voor de openbare veiligheid, trouw in de vervulling zyner betrekking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1