ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. .to. 5 f IK. Donder dug 50 Julij 1874. oösteJfaarg. KOLONIALE MILITAIRE DIENST 1 8 7 4. Men abonneert zicli: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WA ALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, en bij A. vt.N NIMWEGEN tc Patersou. Abonnements-Prijs: Voor 8 maanden 1,30. Frauco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, frauco p. post- 2,5U.' V erschünt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A<lvert<Mitiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanvragei) 30 cent a contant eu frauco aan het Bureau De inzending der Advcrteutiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure, Ongofrankeerde brieven worden niet aangenoni eu. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor kennis van de Ingezetenendat er op Donderdag den 30 July des namiddags te 6'/2 uurop het Raadhuis alhier eene openbare Vorgaderiug van don Gemeenfe-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 28 July 1874. De Burgemeester v. CITTERS. Zaken ter tafel t© brengen Voortzetting behandeling verzoekschrift W. Kooee om vrystelling van toegepaste boete wegens te late oplevering van werk. Ingekomen Boekwerk on Ge meente-verslagen. Voordrngt Zetters. Verzoek schriften om remissie van hoofdei. omBlag. Mede- deelingen opbrengst Tienden-Verpachting en der gedane kasopneming Gemeente-ontvanger. Af- en overschrij vingen. Aanbieding Gemeente-rekening 1873.® Ontwerp Verordening op de mestvaalten en het houden van varkens. Voorstel tot wjjziging Gemeente-begroo ting 1874. Verslagen van Raads-Commissiën; enz. BEKENDMAKING. Kosteloozo inenting en herinenting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat in deze gemeente gelegen heid zal zjjn tot kostelooze inenting en herineutïugop Zaturdag den 1 Augustus aan staande des namiddags te één urein het gebouw der Vereeniging yVolksbelangin de Nieuwe Boogerd- etraat, wjjk D, no. 213. Zierikzee, den 29 July 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. NEDERLANDSCHE Nederlanders en Vreemdelingendie zich als Vrij williger voor opgemelde dienst verbinden ontvangen een handgeld van 3 O O GULDEN wanneer het engagement voor zesen van SOOGULDEN wanneer het voor vier jaren wordt aangegaan. De aat>brengpremie bedraagt 1 O GULDEN. Tot eene verbintenis worden niet dan by uitzondering toegelaten 1°. Zij, die ouder zyn dan 40 jaren 2°. Zy, die de dienst by de Zee- of Landmagt, uithoofde van ligchaam8gebreken of zonder Certificaat van goed gedrag hebben verlaten. 3°. Zij, die kleiner zyn dan 1.57 meter. Niet aanneembaar zyn Personen, voor de militaire dienst in Oost-Indië ongeschikt Gehuwdeü, die niet een schriftelijk bewys van toestemming hunner vrouw kunnen overleggen c. Deserteurs en zy, die uit de militaire dienst wegens wangedrag zijn verwjjderd, of die van den militairen stand vervallen zyn verklaard. Zy, die zich wenschen te verbinden, moeten zich wenden tot den Chef van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijkof tot een der Plaatselijke- of Garnizoens- Kommandanten hier te lande. Algemeen Overzicht. Terwijl Ei|ankr|jk ons adem laat scheppen door het terughouden van groote ontwikkelingen, ver moeit het ons met le laten raden naar zijne bedoelingen op het politiek gebied. Ge zoudt meenen dat niemand voortvarender was dan de Franschman, ge zoudt hem ook in de gewichtigste aangelegenheden van voorba righeid willen beschuldigen en gjj ziet hem thans de belangrijkste wetten tot in het oneindige verschuiven, en kunt het u nauwelijks begrijpen dat het ernstig gomoond ia, als eon afgevaardigde voorstelt om tot Januari de Wetgevende Vergadering naar huis te zenden. Vreemd genoeg scbyot de regeoring daarin te willen berusten, misschien wel omdat zij dan de handen ruimer heeft en wie weet wat z|j in die vijf maanden ondernemen zal. lntusschen is het voorstel Périer, dat niets anders was dan eene bevestiging der republiek, verworpen. Het is of geen der partyen zich de handen branden wil, ofschoon allen erkennen dat voor het oogenblik de republiek alleen denkbaar is. Men is er al vast in geslaagd om alles zooveel mogelyk te ver dagen even alsof de beluste op een coup d' état daardoor zich belemmerd achten zou. De slotsom is, dat men in het eenmaal machtige Frankrijk eigenlijk niet weet wat men wilalthans dat de stemmen zeer verdeeld zyn. Men zou zeggen, als er eens een groot man wasdie zou in deze oogenblikken een wissen alag kunuen slaan, maar wie zegt ons, dat niet de grootste mannen achter de schermen zitten en dat eene verrassende ontknooping ons plotseling ophelderen zal, wat thans in nevelen gehuld is. Zeer karakterestiek is het zeggen van den heer de Broglie, dat het volk de monarchie wil omdat het die begrijpt, maar de repu bliek niet, omdat het die niet begrypt. Het bevestigt ons in hetgeen wjj boven zeiden, dat de wjjste FranBch- man zich van het een naar het auder laat brengen, zonder zelfs te weten, waar by henen gaat. In het Elngfelsclie Parlement is dezer dagen eene discussie gevoerd, die wel niet veel heeft opgele- yerd, maar toch vermelding verdient. Door deregeering was voorgesteld aan prins Leopold een jaargeld toe te leggen van 15000 p. S. Zelfs tegenstanders van het Kabinet, waaronder de oud-minister Gladstone, onder steunden dat voorstel, dat dan ook ten slotte aange nomen werd. Maar desniettemin deed zich eene stem hooren, die van oordeel was dat de vorsten het land nog al wat geld kosten, zonder dat daarvan eenige winst het volk ten goede komt, schoon eene stem des roe pende in do woestyn. Maar bet is toch een teeken des tjjds, dat overal de overtuiging levendig begint te worden, dat die groote dotatieD uit de schatkist aan andere finantiëele belangen ernstig in den weg staan. Er is ook uog eene andere wet bjj hot Parlement in behan deling, namelijk omtrent-de fundatiescholen, die vry wat tegenstand ontmoet en niet weinig kans heeft om verworpen te worden. De minister Disraëli heeft reeds moeten toestaan, dat de discussie werd verdaagd. Uit DuitselilaiKl schrijft men dat Prins Bis marck geheel van zyne bekomen wond hersteld is. Waren andero wonden ook maar zoo ligt te genezen Maar 't is ook daar niet ruetig, dank zy de eeuwige woelingen der Ultramontaansche party, die altjjd en overal gaarne alles in verwarring brengt om voor haar zelve daarvan winst te hebben. Sedert zy door het openbaar gezag wordt nagegaan eu tegengewerkt zoekt zij in onderlinge aansluiting en allerlei vereeni- gingen herstel van kracht. Maar ook daarin kan zij niet naar willekeur bandelen. Reeds zyn die te Berlijn op last van den ministerraad gesloten en is het plan opgevat om de Ultramontaansche dagbladpers aan een streng toezicht te onderwerpen. Ta Westfalen zijn eenige dames veroordeeld tot boete of gevangenisstraf omdat zy een adres aan den bisschop van Munster gericht hadden, hetwelk smaadredenen tegen de rech terlijke macht inhield. By het onderzoek bleek, dat de helft der dames geteekend hadden, zonder den in houd te kennen. Nog melden ons de Duitsche bladendat er ernstig gedacht wordt aan een middel om de Carliateu in Spanje te straffeu wegens den moord op een Duitscher gepleegd. Indien dit aanleiding geven mocht, dat de mogendheden uitvoering gaven aan een in den laatsten tjjd geopperd denkbeeld, om namelyk in de Spaanache zaken tusschenbeide te treden, wij zouden er ons over kunnen verheugon, hoe afkeerig anders van eiken kryg, al wordt die met schijn des rechts gevoerd. De Spanjaarden willen niet wijs worden of liever de eer zuchtige hoofden willen hunne baatzuchtige plannen niet opgeven en misschien zou het daarom wol het best zyn als die onmoudige schaar eens duchtig tot haren pligt werd gebracht. Dat brengt ons als van zelf naar Spanje, waar alles in dezelfden toestand blijft. Gisteren werdt er geschreven dat de Carlisten eene stad niet ver van Madrid hebben ingenomen en daar een grooten buit gemaakt en heden vernemen wij, dat de Carlisten weder een belangiyke nederlaag geleden hebbenwaarbjj zjj buit en gevangenen en alles weder verloren hebben dat zij door hunne overwinning verkregen hadden. Dit is intusscben zeker, dat do Carlisten voortdurend aller lei wreedheden plegen en daardoor verbittering bjj hun landgenooten en afschuw bij allen verwekken. Nog altijd hebben z|j het op Bilbao gemunt en veraterken zy zich in de omstreken, zoodat de regeering bedacht zijn moet op krachtige maatregelen om deze stad niet andermaal aan de rampen vao eene belegering bloot te stellen. Er is weder sprake van onderhandeling tusscben Castelar en anderen om de conservatieve re publiek tot stand te brengenmaar de hoop op wel slagen is gering. Inmiddels doen de roovers goede zaken. Zy namen dezer dagen een Engelschman ge vangen, die slechts tegen een losgeld van 39,500 pias ters in goud uitgeleverd werd. In Rusland is dezer dagen de aandacht nog op het schoolwezen gevestigd en het blijkt dat het onder wijs daar nog al te wenschen overlaat. Het aantal scholen en schoolgaanden is in verhouding tot de be volking zeer gering. Ruim 300 scholen hadden geruimen tjjd ledig gestaan wegens gebrek aan onderwijzend personeel en op meer dan 3000 werd het onderwijs gegeven door boeren-jongens en anderen, die zelf niet lezen of schryven kunnen. Een en ander heeft de re geering aanleiding gegeven zich eerstens aan de zaak te laten gelegen zyn en deze organisatie die door haar ondernomen is, belooft voor de toekomst goede vruchten. Gelukkig de landen waar men voor alles het onder wijs behartigt. Daaraan ligt niet alleen de toekomstige kracht van den Staat, maar daardoor verwerven de regeeringen zich meer eer en machtdan zij door oorlogen en uitbreiding van grondgebied kunnen ver krijgen. N ieu wstijdingen New-York, 27 Juli. In Pensylvanie hebben hevige stormen en overstroomingen groote schade aangericht; goederen-magazjjnen en bruggen van spoor wegen zyn vernield door geheele rotsblokken, die naar beneden gestort zyn. De stad Alleghany is gedeelte lijk onder water; verscheiden personen zyn verdronken en op andere wyze omgekomen55 lyken z|jn reeds gevonden. Van verschillende andere zijden zijn berigten omtrent enorme verwoestingen ontvangen. Eene wet van den Staat New-York verbiedt om kinderen tusscben 8 en 12 jaar gedurende den schooltjjd tot fabriekarbeid te gebruiken. Zij bepaalt verder, dat ouders en voogden verpligt zullen zijn aan allo kin deren van genoemden leeftijd in scholen of te huis ten minste veertien weken in het jaar geregeld onderwijs te laten geven in het lezen schryven rekenende Engelsche taal en de aardrijkskunde. Een Iersch philantroop, de heer Henry O'Donovan, die, gedreven door zjjn meuschlievend karakter, onder de Carlisten op eene Samaritaansche missie was uitge gaan, had zyne menschlievendheid bijna met den dood moeten bekoopen. In de Times komt een brief voor, welke O'Donovan na zyne bevrjjdiüg aan zijn broeder schreef; enkele zinsneden daaruit zullen doen zien aan welke naamlooze ellende bij heeft blootgestaan. »'t Is een geluk geweest," schrjjfi bij o. a., »dat gij my niet te Estella hebt opgezocht; 't eenige gevolg van uwe reis zou zyn geweest, dat gij ook in de ge vangenis zoudt zyn geraakt, en hoe groot ook uwe onder vinding is op 't gebied der gevangenissen, gy kunt er geene ontmoet hebben die geleek op de Carcel van Estella. Volle zes maanden ben ik opgesloten geweest in die bastille, die alleen te vergelyken is met het Zwarte Hol van Calcutta en alleen de ougeloofelyke veerkracht van mijne constitutie heeft my er levend kuunen doen uitkomen. Verbeeld u twee maanden te moeten slapen op kale steenen, midden in den winter, zonder zelfs maar een overjas te hebben om zich te dekken, alle morgen op te staan, altjjd als men dat kon, allo ge- gewrigten verstyfd door koude en rheumatisme. Na verloop van dien tjjd werd een weinig stroo onder de gevangenen rondgedeeld, maar zoo weinig, dat ik van myne portie slechts een peluw heb kunnen maken. Aller ellendigst voedsel en in zoo geringe hoeveelheid, dat wij er naauw 't leven bjj hielden, was ons deel. Tweeunal per dag een half ons garbanzos (duivenboonen), eenige lepels warm zout water, en een stuk roggebrood ter grootte van een vuist en zoo hard als een steep. Tegen het einde van February was myne gezondheid guheel ondermynd. Vier dagen heb ik gelegen, langzaam bewusteloozer wordende en eindeljjk niet meer in staat mijn arm op te ligten of mij te wenden. Toen einde lijk werd een officier van gezondheid geraadpleegd en ik naar een hospitaal vervoerd. Maar iets vreesselyks was gedurende mjjne bewusteloosheid geschied. De ge vangenis wemelt letterlyk (de schrjjver noemt wel vier soorten) van 't walgelykst ongedierte, dat ons zelfs nood zaakte de ooren met propjes papier toe te stoppen, en in mijn langdurig ougevoeligen toestand hebben zich legioenen van dat helsche gedierte op en in myn ligebaam genesteld, en de etterende wonden, door hen veroor zaakt, kon ik slechts verdrijven door herhaalde inwrjj- vingen met zachte zeep in een warm bad, gevolgd door eene wassching met eene oplossing van carbol- zuur enz. *De oumiddellijke oorzaak voor myne gevangenneming was een flescbje laudanum, dat ik op tafel had laten staande padre cura, bjj wien ik ingekwartierd was, vond dit, vroeg wat het was en toen ik hem verteld had dat het een opium-praBparaat was en waarvoor het gebruikt werd, ging de oude schurk heimelyk naar de autoriteiten, om te zeggen dat ik, stellig met een slecht oogmerk, vergif bjj my droeg. Daarop stond zelfs ook uw oude vriend Dufour, kapitein by do Carlisten, tegen mij op; ik werd onmiddellijk naar Elizonde gebragt, waar de Junta van Navarra mij plegtig beschuldigde van een zendeling te zyn van de Ronda Secreta van Madrid. Wat die Ronda Secreta zyn mag weet ik nog niet regt, maar ik geloof dat het eene vereeniging van van iutransigeuten is, wier doel is adspiranten naar den Spaanschen troon onschadeljjlc te maken. Gij kunt u voorstellen hoe ilc te moede was toen men mij koeltjes mededeelde, dat ik huiten lcjjf een moordenaar was, belast Carlos YI1 te vergiftigen." Een Engelschman, die in de omstreken van Linares door roovers gevangen werd gehouden, is losgelaten tegen betaling van een rantsoen van 39,500 piasters in goud. De autoriteiten trachten yverig de bandieten op 't spoor te komen, daar zy ook nog vijf Spanjaarden als gyzelaars gevaugen houden. Madrid, 25 July. De lmparcial verklaart in een zeer heftig artikelnaar aanleiding van de medeplig- tigheid der Frausche Regering aan den Carlistischen opstanddat wanneer Frankryk door zjjne indirecte hulp dezeu ellendigen oorlog blijft helpen rekkeD, de Spanjaarden hun belang van hunne sympatbien zullen scheiden en bondgenooten zullen zoeken die meer in overeenstemming zyn met de eischen der beschaving, dor vrijheid en der behoeften van Spanje. Uit het rapport van de commissie uit de Fransche Nationale Vergaderingbelast met het onderzoek van het wetsvoorstel betreffende de bescherming vau jonge kinderen en vooral van zuigelingen bljjkt liet treurige feitgeconstateerd door de geneeskundige statistiek dat behalve dc kinderenaan wie onderstand verleend wordthonderd honderd twintig duizend zuigelingen jaarlyks in Frankryk van ellende en hongor en door volslagen gemis aan zorgen en toezigt omkomen. In de departementenwaar het zogen door de moeder nog algemeen in zwang isblyft de verhouding van de sterfte der kinderen zich handhaven beneden de 10 pet. en daalt zelfs tot 5 pet.terwijl die verhouding in sommige gevallen bjjv. in Parjjs en ometrekeD, tot 75 a 80 pet. klimt. jPtutadtliMtfr. Een schandaal-proces van eigenaardig gehalte zal binnen kort te Berlijn behandeld worden. De spoorweg Bfrlijn Potsdam namelyk wordt niet alleen door reizigers extragezel schappen en hen die zondagsuitstapjes makenmaar op buiten- gewone wijze ook door gaston die zomers logeoren gaan door bewoners van villas eu opligters met abonnementskaarten gebruikt op groote schaal. Deze heeren en damesminder eerste dan tweede klasse waren de conducteurs meest nog van den vorigen zomer bekend en hadden het vertrouwen der beambten ten deele door dat de eerste vol vertrouwen in stapten ten deele door het voornaam nonchalantvlugtig tooeen van een kokertje waarin eeu goedafgestempeld abon nementsbiljet eigenlijk had behooron te zijn. Maar dat was heiaas niet altoos het geval. Want op een warmen dag in don vorigan week. de directeur moest wel profetische, voorgevoelende gedachten hebben gehad toen alles om versche lucht te genieten, naar buiten wilde en de wagons bijzonder vol warenstond de trein schijnbaar zonder reden tusschen Schóueberg en Steglitz stil, zoodat do tweede klasse geheel ontsteld luide begon te pruttelentoen kwam ia elke coupée een conducteur de talrijke beambten schenen plotse ling uit den grond op te komen en zag zoo naauwkeurig mogelijk elk kaartje, maar vooral elk abonnementsbiljet na. De uitslag was, dat niet alleen heeren met nagemaakte of in 't jaartal vervalschte abonnementskaarten gesnapt werden, maar ook dames met (dit moet gezegd) keurig fijne étuis, waarin echter geen kaart zat. Natuurlijk hielden zich dc betrokken personen alsof zij onschuldig boleedigd waren deze had slechts heden in der haast een oude kaart meegenomen en gene wilde haar echte kaart zooeven uit de étui verloren hebben. Maar het onbarmhartig potlood der nmbteuaren noteerde namen euz. vnn de grati9-reizenden, en waarschijnlijk heeft het open baar ministerie reeds nu de aanklngt wegens bedrog van de zijde van niet weinig tot dusver onbesproken personen in handen. De Rijkskanselier ontvangt nu en dan brieven waarin bij met den dood bedreigd wordt, wanneer de kerkelijke wetten niet worden afgeschaft, de gevan gen geestelijken ontslagen, de gesloten kerkers wedor geopend, enz. Bismarck zelf stoort zich daaraan niet, en beeft verzocht dat men hem voortaan te Kissingen zal laten wandelen zonder gezelschap van een rnare- cbaussée. De politie doet echter voortdurepd naspo ringen naar de schrjjvers van dergelyke brieveu tot nog toe heeft men echter geen van deze ontdekt. Een hoedenfabrikant uit Darmstad heeft Bismarck zeven extra exemplaren vilten hoeden ten geschenke gegeven als een bewys vau bljjdscbap over het behoud des rijkskanseliers. Voor geruimen tjjd schoot een geneesheer te Elber- felddr. S.een knoop door de luchtpyp in do long. Nadat alle pogingen om hem daarvan te verlossen vruchteloos waren geblevenbegaf de leider zich naar Frankfort en hier ging men over tot eene radicale kuur, namelyk eene kunstmatig opgewekte bloedspu wing waardoor de noodlottige knoop weder uit de long werd verwijderd. Dit zeldzame gevalzegt de Köln. Zeit.is wel geschikt om de aandacht van ge neeskundigen te wekken. Posen, 27 July. Dezen morgen is de wy-bisschop Janiszewskiten einde de tegen hem by regterljjk vonnis uitgesproken gevangenisstraf voor een jaar en drie maanden te ondergaan in hechtenis genomen en naar een tot dusverre onbekend gebleven plaats getrans porteerd. SSélgU. Gent, 25 July. Gisteren avond is in onze stad eene poging tot een dubbelen moord gepleegd, die in de wijk der Holstraat eene groote opschudding heeft teweeg gebragt. Een koopman in suikergoed, Lippens genaamd, wa9 getrouwd met eene vrouw die veel ouder was dan hij en op wie hij niettemin hevig jaloersch was. Sinds eenigen tjjd kwam daar aan huis een jong man Claes genaamd, handelaar en commissiounair, meest onder voorwendsel van geld te wisselen en de echtgenoot veronderstelde hetzy teregt of ten onregte dat hjj in schuldige betrekking tot zyne vrouw stond. Vrydag avond omstreeks 10 uren kwam de man te huis en vond zyne vrouw met Claes aan tafel zitten. Ineens trekt hij een dolkmes uit den zak en valt den man dien hjj voor den minnaar zyner vrouw aanziet met woede aan, hem veertien steken toebrengende, waarvan twee in de rigting van hot hart die doodelijk zijn. De vrouw wil er tusscben komen, maar bekomt insgel|jk8twee steken, dieevenwel geen gevaar opleveren. De vrouw loopt de straat op om hulp roepende, en de gekwetste vindt insgelijks nog de kracht om de deur uit te vlugten en in een naburige herberg te gaan waar hjj op den vloer in zjjn bloed nederzeeg. Terstond werden geneesheeren en het geregt gehaald en de wonden zoo goed mogelyk geheeld, hetgeen tot na middernacht duurde, waarna de gekwetste naar het hospitaal werd vervoerd. Heden Zaturdag morgen was zyn toestand zeer bedenkelijk en men had geene hoop hem in 't leven te zullen behouden. De wonden der vrouw leverden geen gevaar op. Wat den schuldige betreftdie werd in zijne woning zonder tegenstand aangehouden. Hij was zeer temeêrgeslagen en zat met het eenige kind dat uit zyn huwelyk is gesproten op den schoot, Zwolle 27 July. Gisteren ochtend heeft in het huis van burgerljjke en militaire verzekering alhier eene poging tot moord plaats gehad. Een gedetineerde, die als kok fungeerde, heeft een ander gevangene on verwacht ernstige wonden aan het achterhoofd toege bracht met een hakmes. De boosdoener, die over eenige dagen naar Ommerschans moest worden ovorgebracht heeft naar men zegtuit vrees voor die nieuwe ge vangenis deze misdaad begaan. De verwonde verkeert in levensgevaar. Eene boerin te IJhorst, in Overijssel, heeft on langs de eerste nieuwe rogge laten maajjen, dorschen, raaien en tot brood gebakken, alles op één en denzelfden dag. Doeslborg-li27 July. Vrydag barstte er een zwaar onweder hoven deze gemeente los. De bliksem sloeg in het huis van den griffier by het kantongeregt op de Paardenmarkt. Met groote kracht werd de schoor steen neergeworpeu, een zware balk van het dak brak door midden gespleten, oen veertigtal pannen werden op den grond geworpen en de vonk baande zich een uitweg door het plafond van de zitkamer des heeren v. d. S., waarscbjjnljjk door het open raam naar de werkplaats van den steenhouwer Leverman en wierp daar een werkman op den grond, die echter met den schrik vry kwam. Gelukkig zyn er geen verdere onge lukken te betreuren. Woensdagnamiddag omstreeks 5 ure is de bliksem geslagen in een boom, staande achter de woning van de wed. J. Breunissen te Wjjchen, tengevolge waarvan die boom geheel ontveld en 16 stuks schapen van ge noemde weduwe, welke bjj en onder dien boom graasdeu, gedood werden. Amstci'dam, 25 July. Dezer dagen is door een alhier gevestigd handelshuis een poging gedaan om den Ryks-accjjns op het gedistilleerd te ontduiken. Een firma, handelende in wjjnen, zou, volgens haar aangifte, een uitvoer doen vau eenige kisten wijn uit 'sRyks entrepot. Bij de verificatie der kisten door den roeijor bleek hem echter, dat eenige bovenlagen der kisten werkeljjk uit flessclien wiju bestonden; maar bjj verder onderzoek ontdekte hijdat de overige flessclien niet met wijn, maar met cognac waren gevuld, waarvoor de accyns minstens 34 cents meer per flesch bedraagt. Daar de uit te voeren party betrekkelijk aauzienljjk was, levert deze ontdokking voor 's Rjjks schatkist con niet gering verschil in accyns op. De boete zal ongeveer ƒ900 bedragen, Alhier heeft zekere Skene kort geleden eene Maatschappij van Dienstverrichting opgerigt. De zaken schjjnen echter niet goed te z|jn gegaan althans de administrateur is met do noorderzon verdwenen. Zatur- dagavond moest ƒ600 wordeu uitbetaald, maar slechts een paar honderd gulden was in kas. Men verwacht de benoeming van een bewindvoerder en faillietver klaring. Daar er nog andere krediteureo zjjn dan de bestellers, o. a. een van ƒ640, zal uit de massa wel niet veel voor de arme bestellers teregtkomen, die hun borgtogt kwjjt zyn en hun middel van bestaan verloren hebben. 's Gravenhagfe27 July. Door den hoogen raad is uitspraak gedaan in de voorziening in cassatie van J. T., boerenkuecht te Oo9tburg, tegen een vonnis van het provinciaal geregtshof in Zeeland, waarhij hjj wegens aanranding der eerbaarheidgepleegd ouder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1