ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5412. 50steJaarg. Donderdag 16 Julij 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Algemeen Overzicht. Wjj leven in den komkoniniertyd. Dan worden er geene zaken gedaan. Die zich in eene of andere be trekking inspanning getroosten, gaan op reis en er moet al heel wat gewichtigs te doen zjjn, als de reizeuden naar huis komen en de rustenden aan den arbeid gaan. Toch nemen wjj zoo hier en daar teekenen van leven waar, die niet alleen van gezondheid en kracht gotuigen en misschien het meest ten bewjjze zjjn, dat soms de zwakkeren van de gelegenheid zoeken gebruikte maken, of zy hun slag konden slaan, als party niet op hare hoede is. Zou de graaf van Cbambord ook tot dit aantal behooron? Bijna zouden wy het denken omdat by Frankrijk kwam toespreken iu een manifest dat weinig getuigt voor kennis van den toestand en van de behoeften des lands. Natuurlijk was zyu doel niet alleen voor de mouarehie, maar voor zyu persoon vooral de gemoederen te winnen. Wellicht meende hjj, dat by den stryd der partyen zyu woord ingang viu- den zou. Hy beeft echter ai aanstonds de ervaring kun nen smaken, dat, zooal de monarchie in Frankryk vele voorstanders telt, daarom de sympathie voor zijn persoon nog niet bieonder groot is. Maar verwondert het ons, dat by weinig op de hoogte schynt te zyn en ontydige maatregelen neemt, nog veel meer bevreemdt het ons, dat de Fransche regeeriug wraak neemt over des graven poging en een straf oplegde aan het blad, waarin bot manifest werd medpgodeeld. Dergelyke geweldige maat regelen bekooreu niet in onzen tijd en winnen de ge moederen niet. Het bewyst ook niet veel voor eene regeering als zjj tot zulke middelen hare toevlucht moet nemen, die verbittering wekken en de aandacht nog veel meer op het bestredene vestigen. De bood schap van den president heeft daarom ook geen genoegen gegeven. De meesterachtige toon van het stuk heeft eenen slechten indruk gemaakt en bjj velen bezorgdheid verwekt, zoodat er allerlei interpellation in de Kamer op gevolgd zyn. ündertusschen wordt door dit alles do afdoening van zaken opgehouden en men ban gerust zeggen dat Fraokryk zich met alles bezig houdt behalve met datgene waardoor het zyn heden zou bunnen ver beteren en zyn toekomst verhelderen. Kngeland heeft ook zijuo kerkolyke quaestien die een vrjj hevig debat in het parlement uitlokken. Eene wet op den openbaren eoredienst, door de regering voorgedragen, is door Gladstone ernstig bestreden. Men schijnt er in Engelaud niet toe te kunnen komen om de kerk aan haar zelve overtelateu en alle staatsinmen ging maar te besparen. De dagbladen verhalen dat te midden van het kerkeljjk debat in het Engelsche parlement een grooto kater in de zaal kwam loopon, maar door het geschreeuw dei- leden spoedig de vlucht nam en wel over de hoofden der conser/atieven. De zaak zal wel wat sterk gekleurd zyn, maar de schreeuwende parlementsleden schenen geene helden te wezen. Uit Duifrscïkla.iicl is de nieuws-oogst al boel schraal. Maar de Keizers en Koningen zjju op reis en Vorst Bismarck ook. Hoe zou men dan zaken kunnen verwachten. De Rijkskanselier gebruikt de baden te KisBingen, en wil daar zeer op zijn gemak zyn, zoo zelfs dat hij in de Bade ZeiCung het publiek heeft verzocht ora hom niet te groeten, wanneer men hem op de wandeling tegenkomt. Het eenige belang rijke dat wy uit Duitschland vernemen is dat de bisschop van Paderborn do hulp eens geloovigen by het betalen van boete afwyst. Iemand had 400 th. voor hem betaald, ten einde hem van alle vervolgiug te verlossen, thans heeft de bisschop gezegd, dat by liever in de gevangenis gaat, dan dat iemand om zij nentwil schade zoude lijden. Kennelijk wil de kerkvoogd liever martelaar zijn dan gebruik maken van de mild heid dor geloovigen, die in andere opzichten toch wel eens zal worden geëxploiteerd. In de bisschoppelijke vergadering te Fulda is besloteu voortaan de commu nication schrifteljjk in plaats van mondeling te doen, ten einde conflicten met de regeeriug te vermyden. Men wil de zaken maar liever in stilte behandelen, ten einde niet gestoord te worden in de zucht naar heer schappij. Als allen, ook die do slachtoffers zyn der priesterheerschappij, dan maar zwygenl Van het oorlogstooneel in Spanje zyn geene by- zonderheden. Het opperbevel door Concha gevoerd, zal nu gedeeld worden door twee generaals Noriones en Zabala. Of dit aan de eenheid eu kracht dor operation bevorderljjk zyn zal durven wy betwyfelen. De Car- listen winnen al vast in-stoutmoedigheid, en. echynen eene nieuwe belegering van Bilbao te beramen. Zij hebben onder vele wreedheden dezer dagen ook een Duitsch officier dood geschoten, die als correspondent het Spaanscho leger volgde. Men zegt dat. don Carlos zelf bevel gègeven had het vonnis niet uit te voeren, maar zjjn wil heeft woiuig gegolden en do ongelukkige, die nog, in de hoop zyn leven te redden, van de Protes ts ntscbe tot het Roomsche geloof overgiug, is onbarm hartig vermoord. Volgens berichten uit Zwitserlancl is pater Hyacinthe thans in conflict met zijn eigen party althans met de geflvanceerden onder hen. Het is bekend, dat genoemde pater getrouw vasthoudt aan de leer stellingen der Roomsche kerk, met uitzondering van dat betrekkelyk de onfeilbaarheid van den Paus. Bepaaldelijk wil hy niet dat de Kérk aan den Staat onderworpen zy en daar men in Genève meer los is van de Roomsche leerstellingen, Iaat het zich aanzien, dat de bestaande spanning eerder toe-dan afnemen zal. Do Paus is weder hersteld en ontvangt deputatiëu. Hjj is het echter niet eens mot zijne geloovigen op het punt der verkiezingen. Volgens Zijne Heiligheid moeten do Katholieken zich onthouden en aan de Staatkundige verkiezingen geen deel nemen, maar zij zelve hebben geen lust daaraan 6d gaan in hun geloovig vertrouwen zoo ver niet, om ruim baan te maken voor hunne tegenstanders. Misschien zjjn zjj beter met den staat der zaken bekend dan de H. Vader en beschouwen zjj die met een meer practischen blik. Uit andere werelddeelen hebben wjj alleen te be richten, dat de onderkoning van Eg-ypte dezer dagen een bezoek gekregen beeft van eenen afgovaardigdeu van den sultan, en wel om diens hooge tevredenheid aan den Kbedivo te kennen te geven, terwjjl wij tevens vernemen dat de Japansche expeditie tegen Formosa tot een bevredigend einde gebracht is. Alles samen genomenkunnen wy wel zeggen, do kalmte die oppervlakkig overal heerecht geeft ons ge legenheid een oogenblik adem te scheppen. En wie weet hoe noodig hot is, kracht te verzamelen tegen de dingen die komen zullen. Want vroeg of laat yal wel het 'onweder uitbarsten. Belangrijke gebeurtenissen worden voorbereid. Laat ons maar geduld hebben. De ontwikkeling zal zeker komen. Nieuwstijdingen. Jbpsmje. De Times ontvangt aangaande Spanje telegrammen, volgens welke de Carlistiscbe generaal Dorregaray te Estella een tiende gedeelte der soldaten die gevaugen genomen werden en al de officiereu had doen dood schieten. Dit berigt steunt op een brief van een ge- loofwaardigen persoon uit Estella gezonden. Volgens het Madridsche berigt klaagt men aldaar luide over den bijstand dien do Fransche regering op do grenzen aan de Carlisten verleent. Lizarraga trok ongemoeid met zijn staf van Cayonne naar Perpignan. Men is te Parys een troep deugnieten op het spoor, die onder den naam van inspecteurs van het opeubaar verkeer, zich tot de marskramers, verkoopers van coco eD dergelyke arme lieden wendenaan wie zij dan op schorren toon naar hunoe papieren vragen. Dair deze reizende kooplui zelden alles in de beste orde hebben, maken die zoogenaamde inspecteurs hen bang, eu ein digen dan gewoonljjk met 5 of 10 francs van hen te eischen, waarvoor zij beloven de noodige papieren voor hen te zullen in orde brengen. Deze1 oplichters hebben ook de sljjters van drauk niet met rust gelaten; wan neer het hun blijkt dat de een of ander slechts eene voorloopige permissie heeft, bieden zy hunne tusschen- komst aan, om hun eone blyvonde aanstelling te vej$ schaffenwaarvoor zjj zich vooruit 20 of 30 fraucs laten betalen, waarna zjj zich verwijderen, om niet weer terug te komen. Een andere persoonlijkheid, met een streng gelaat en eene portefeuille ouder den arm, waardoor hy allicht voor een miniateriëel ambtenaar wordt aangezien be zoekt bjj voorkeur de woningen, die van eigenaar zjjn verwisseld of waarvan de verkoop in de dagbladen is aangekondigd. Bij het punt van vertrekken bemerkt hij eensklaps dat hij verzuimd heeft geld genoeg meê te nemen, dat hjj voor zijD patroon moet storten. De eigenaar, die hem voor den gevolmagtigde van zjjn notaris houdt, met wien hjj open rekening heeft, haast zich, hem het ont brekende aan te bieden. De opligter neemt aan en belooft hem het geld den volgenden dag in dank te zullen terugbrengen. Hij gaat hoen ou de geldleener wordt maar al te spoedig gewaar, dat hij bedrogen is. Door zeer goed overlegde maatregelen is de politie er in geslaagd verscheidene der opligters in handen te krjjgen; zij hielden zich vooral in de wyk Montmarlre op en zjjn na een voorloopig onderzoek aan do justitie overgeleverd. De komeet Coggia heeft bet hoofd op hol gebracht van eeu bejaard man te Parijs, Jacques Yérasson, die altjjd bezig was met op wetenschappelijk eu vooral astronomisch gebied naar de verwezelyking van 't een of ander onbereikbaar ideaal te zoeken. Het hinderde hem geweldig, dat hy de ster niet het eerst gezien had, omdat zjj hem, naar hij beweerde, toebehoorde. Hy voegde er by, dat hy in 1816 geboren was op den dag der eerste verschyniog van de komeet, dat by zich sedert altjjd met haar had bezig gehouden en dat hij er uitsluitend het regt van eigendom over gekregen had. Hjj wilde haar nu gaan opzoeken om met haar in 't huwelijk te treden. Sirius en Alpha van de Zwaan zouden dan zjjn getuigen zjjn. Men lette niet op die wartaal van den ongelukkige, maar nadat zyn huisgenooten hem den geheelen dag hadden hooren timmeren en zagen, keken zy vreemd op, hem 'a avonds een groot stellaadje voor zjjn venster te zien opslaan. Denkende dat er weêr een nieuw mechanisch toestel op til was, lieten zy den man begaan, maar eenige oogenblikken later viel de ongelukkige uit de derde verdieping te pletter op de straat. Hij had een vlieg-machine opgerigt, om daar mede naar zjjn komeet te vliegen. JPmUacManb Laatstleden Maandag hebben op eenige plaatsen in Pruissen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. In den avond van dien dag werd uit het doip Quednau, in de nabijheid vau Koningsberg, militaire hulp ge vraagd wegens oproer. Dadeljjk werden twee compagnien infanterie en eene afdeeling kurassiers daarheen gezondeD, welke troepen den volgenden morgen met 105 gevange nen te Koningsberg terugkwamen. Volgens de berigten was het rumoer to Samitten begonnen. D44r hadden zamen8cholingen plaats gehad van werklieden, die met een hoop vrouwen de naburige plaatsen hadden afge- loopen, om wapens en versterking te halen, ten einde oproer te maken. Vervolgens was de troep, mot eenige aanhangers versterkt en allen met hooivorken, groote messen enz., gewapend, ten getale van eenige honderden naar Quednau opgerukt, na vooraf in het aldaar uabjj gelegen Rothenstein de werklieden der spiegelfabriek met geweld te hebben genoodzaakt met hen mede te doen. Te Quednau aangekomen bestormden zjj de ge vangenis, haalden de weinige arrestanten er uit, mis- haudelden de beambten, overvielen de binnenwacht, maakten er allerlei spektakel en snelden vervolgens naar eene herberg, waar alle bier en sterke drank werd geplunderd. Inmiddels was de gewapende magt uit Koningsberg aangekomeu. De menigte, door het over matig gebruik vau sterken drank opgewonden, besloot de afdeeling kurassiers onderste boven te loopen. Die aanval bekwam hen evenwel vrjj slechtdaar de kurassiers natuurljjk froDt maakten eu zoodanig met don blooten sabel er op insloegen, dat het niet lang duurde of er lagen eenigen vau de aanvallers gewond. De overigen, ziende dat het ernst werd, weken terug, maar werdeu achtervolgd eu spoedig waren de belhamels uit hun midden gegrepen. Te gelykertjjd hoorde men van tumult te Trutenan en een paar dagen te voren hadden ook te Medenau hevige onlusten plaats gehad. De president van het Provinciaal Bestuur heeft nu eene aanscbrjjving gerigt aan do autoriteiten, waarin hjj de oorzaak der beweging toeschrjjft aan valsche voorstel lingen, van deze en gene zjjde gegeven omtrent de nieuwe districtswet, die thans aldaar in werking wordt gebragt. Hij vermaant nu de autoriteiten, het publiek omtrent de wet in te ligten en ingeval dit niet baat, strenge politie-maatregelen te nemen, of zoo noodige militaire hulp aan te vragen, die alsdan onmiddellijk zal worden verstrekt. BZoninjysl>ex*{5,e« 13 July. In de nabjjgelegeu badplaats Cranz hebben zamenscbolingeu plaats gehad. Een daarheen gezonden detachement troepen was vol doende tot handhaving der rust. Vier der belhamels zyn in verzekerde bewaring genomen. Kissingren13 July. Hedenmiddag isdeRyks- lcausolier Bismarck in het open veld op een rjjtogtnaar Saliue door een schampschot ligt gewond aan de regter- hand. De dader is terstond in arrest genomen, terwjjl hij naauwclyks ontkwam aan do handen van do vreesselijk verbitterde volksmenigte. Prins Bismarck bevindt zich zóówel, dat bjj onmid dellijk na den aanslag in gezelschap van graaf Pap- penheimdoor de stad gereden is en zich aan het volk vertoonde. Do wond heeft niets te beteekenen. 14 July. De perBoon die den aanslag hoeft ondernomen, is een jeugdig werkman, Kullmann ge naamd lid der Katholieke Jongeliugsvereeniging to Salzwedel. Men had hem herhaaldelijk opgemerkt in gezelschap vau een Katholiek priester en daarbij ge meend reden tot verdenking te hebben. Bij zjjn verhoor heeft hy ronduit bokeud met voorbedachten rade te work te zjjn gegaan om Bismarck het leven te benemen en heeft zich woorden laten ontvallendie doen ver moeden dat anderen met zijn voornemen bekeud waren. Gisteren is een geestelijkeKotteler genaamdte Schweinfurtby aankomst van den trein van hier gevangen genomen. Men gelooft dat die arrestatie met den aanslag in verband staat. Maastriclit, 12 Julij. De reliquieënschat wordt eiken namiddag van 1 tot 7 uren op het koor tentoon gesteld. De Paus heeft eeu vollen aflaat verleend aan al degenen, die van den 9Jeu tot den 23sten July de St. Servaaskerk bezoeken en de reliquieëu vereeren. Gouda.* 11 July. Een arbeider alhier is gisteren- ochtend door de cholera aangetast en dos namiddags reeds overleden. X£ulst, 15 July. Bjj de gisteren alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der prov. staten zyn ingeleverd 816 stembiljetten, waaronder 15 van onwaarde. Gekozen baron Collot d'Escury met 322 stemmen; de heer van Waesberghe verkreeg 309 Middelburg?, 13 July. De commissie voor het Z. M. den Koning ter gelegenheid van zjjne 25jarige regering aangoboden Zeeuwech geschenk, heeft Zatur- dag jl. hare eindvergadering gehouden. Uit de alBtoen overgelegde rekening is geblekendat al de uitgaven uit de vau 1500 Zeeuwen ontvangen bjjdragen zyn kuuDen bestreden worden. Het archief dor commissie zal worden aangeboden aan het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, ter bewaring in zjjne bibliotheek. De leden der commissie hebben aan hunnen voorzitter Jhr. Mr. J. W. M. Schorer en secretaris Mr. G. N. de Stoppelaar, een stel groote photographiescho afbeel dingen van het zilverstuk ter herinnering vereerd. Met een gemeenschappelijk diner op de bovenzaal der sociëteit St. Joris is de commissie ontbonden. Heden stonden voor het prov. geregtshof teregt de griffier van het kantongeregt te Cortgene en de kantoorklerk P. C. B. te Colijnaplaat, beschuldigd van op 13 April jl.niettegenstaande v< rbod, herhaaldelijk geweerschoten in de kom der gemeente Colynsplaat te hebben gelost, met het bepaalde doel om de rust te verstoren. Beiden zijn veroordeeld tot eene geldboete van 7,50 en in de kosten van het geding., Goes, 13 July. Zooals reeds bericht werd is hier in do vorige week een opgewekt schoolfeest ge vierd. Ditmaal zelfs had het een bizonder karakter omdat bet al de schoolkinderen vercenigd had. De kinderen der bizondere school mochten nu ook deel nomen, zich onder hunne makkers mengen en de uitkomst heeft geleerd, dat daarmede algemeen ge noegen gegeven werd. Het is alweder een bewjjs dat menige maatregel, die soms onze stad in zeer ongunstig - licht plaatste, geenszins do uitdrukking was vau veler wenBch, maar veeleer de vrucht vau het streven van eenige drjjvers.... Vroeger toch hield men de feest viering der kinderen van de bizondere school voor ongepast en liet het voorkomen alsof do vrome schare daarmede gediend was. Nu het bestuur, waarachjjnlyk gewjjzigd, een ander denkbeeld voorstaat, komen van alle kauten getuigenissen van ingenomenheid en dank baarheid. Het geeft ons daarom op nieuw aanleiding tot de opmerking, dat als men het volk niet plaagde en dwong, de schoolwetagitatie in haren veelzijdigen v^rra spoedig zou ophouden. Party- en heerschzucht hebben haar verwekt en men laat het volk zeggen wat men wil, nadat bet door banvloek en allerlei bedreiging in de engte is gedreven. Ook hier zou men nooit van die schoolbeweging gehoord hebben, als niet enkele kerkeljjke mannen haar toen op touw hadden gezet en het zou geene moeite kosten haar te doen eindigen, als men maar verkoos op to houden met hot volksgemoed te beroeren. Ziertlczee14 July. Aan 't toelatingsexamen voor de hoogero buigerschool alhier, werd door 16 candidaten deelgenomen. 5 -zyn toegelaten en 5 ntgo- wezen voor de le klasse. Zes overigen (waaronder 1 die zich voor de 2de klasse had aangemeld) moeten in September her-examen in enkele vakken doeu. De overgangs examens hebbeu tot het volgend resul taat geleid: Van de 1ste tot de 2de klasse bevorderd 9. niet bevorderd 5 en tot her examen toegelaten 3 leerlingen van de 2de tot de 3de klasse bevorderd 3, niet be vorderd 1 eu tot her-examen toegelaten 3 leerlingen van do 3de tot de 4de klasse bevorderd 3, niet bevorderd 2 en tot her-examen toegelaten 1 leerling; de vier leerlingen der 4de klasse konden niet tot de 5do klasse overgaan. De vermaarde eterrekundige Hinddeelt mede dat de komeet van Coggia don 23n dezer maand op klaarlichten dag zigtbaar zal wezen. Naar men berigtneemt de gevreesde varkens ziekte, die in den laatsten tjjd in de provincie Utrecht zoo menig offer eischte en vooral voor de boeren arbeiders zoovele treffende verliezen heeft opgeleverd, meer in omvang toe. Vrydag 11. bad op den Ooaterepoorweg tusschen Baarn en Amersfoort het volgende ongeluk plaats: De landbouwer Plooi, uit Soest, reed uit zjjn weiland een volgeladen wagen met hooi, met twee paarden bespannenover de spoorbaanniettegenstaande de trein reeds op eenigen afstand in aantogt was. De machinist zag met ontsteltenis de onvoorzigtighoid en vreesde het ergste de landbouwer, die ook zag dat elke sekonde kostbaar was, legde de zweep zoo danig op zyne paarden, dat zjj den wagen tjjdig over de baan trokken doch hunne door den feilen zweep slag opgewekte uiterste krachtsinspanning ging gepaard met een zoo wilden zijsprongdat zy met wagon en voerman ter zjjde der baan omver stortten. Daarmede was het echter niet geëiudigdtwee in de weide los loopende paarden waren dewjjl de voorman het hek niet achter zich had goaloten de weide uit en do wagen na geloopen en bevonden zich juist daarachter op de baan toen de trein genaderd was. De dieren werden natuurljjk omvergeworpen en verpletterd. De trein ont spoorde gelukkig niet; eeu kwartier oponthoud was onvermijdelijk, zoowel om de verpletterde paarden van de baan op te ruimen als eenige noodzakelyke bulp te verleenen aan den landbouwer. A T C H I N. Blijkcua bjj het Departement van Koloniën ontvangen telegraphiach berigt van den Gouv.-Gen. van Neder- landscb Indië is den 28sten Junjj jl., na anderhalf uur scherp gevecht, de kampong Garouw met de zich daarin bevindende benting en krygsmagt des nachts door de Marino beschoten on vervolgens verlateD gevonden, waarop ook Kota Radja Bedil genomen is en beide positiën bezet zijn. De positie ten oosten der Atchin- rivier en de vaart op die rivier zjjn aldus meer ver zekerd. Vier der onzen (allen minderen) waren gesneuveld, en 28 (waaronder kapitein de Jongh eu de luitenants von Mttssow, Stappershoef en Zwager) gewond. Vier vijanden waren krijgsgevangen gemaakt, 9 dooden gevonden en, volgcus berigt, nog 10 gesneuveld en velen gekwetst. Men berigtte, dat veel volk van Pedir, Merdoe en Groot-Atchin zich verzameld bad om een benting op te werpen tegenover onze postenketen, die Marakaa be schermt. Door ons vuur werd die arbeid gestoord. Een oorlogschip met een controleur aan boord was naar Pedir en Telok Semawe vertrokken. Kei'knieu we». Beroepen te Kate Ds. G. de Wilde, predikant te Ovezande. Gemengde beriffteu. „Na kan ik het in het geheel niet meer begrijpeo, dat ik met de Stavenisse kermis alweer geen jongen heb gehad zegt eene boeren-dochter onder Scherpenisse. „Mijn vader is al gezworen en wij rijden in eeu veerkar. Ik zal zelf miju fortuin moeten gaan zoeken, maar waar zal ik. het viuden. Op de Goessche kermis zal ik het eens proberendaar zal het mogelijk wel gelukken." To Scherpenisse wordt een smids-kiiecbt aaugeraden zooveel snaps niet te hebben van eenige jonge lieden, daar dat wel eeos verkeerd zou kunnen aitkomen. Een kwast te Wolfaartsdijk wordt verzocht geen brieven meer te schrijven aan een muisje te Kapellewant zij wil niets meer van hein weten. Dus: Want die dat niet laten kan Wordt gewis een arm man. Kaat dat diene u tot les Houdt u beter van de flescb. Een arbeiders-zoon te Baarland moest zooveel snaps niet hebben vau twee boeren-dochtcrs, waarvan hij er toch geen een krijgen kan; want: Keesjemet uw smalle billeo Dnnne beentjes en grijs haar, Denk toch dat z\j u niet willen, Met uw grappen en misbaar. In de Zuidstraat te Baarland wordt eene boeren-dochter verzocht, geen kwaad te spreken van haar kermis-vrijer, daar zij anders niemand meer zal kunnen krijgen dan die zot. Eene boeren-meid te Wilhelminadorp wordt aangeraden zich wat in toom te honden en zooveel onwaarheden niet rond te venten, want dat Btaat niet mooi van een meisje dat ook maar dienstbaar is. Te Middelbarnis wordt jufvrouw S. aangeraden zich zoo mooi niet op te schikken met 6trikjes en strookjes, want zij moet niet denken dat zij daarmede een boeren-zoon in het net zal krijgen. Een boeren-koecht in de gemeente Borssele moest niet ontkennen dat hij niet ge varen heeft op een gaffelschip, daar hij het genoeg zelf heeft verteld. Het schip moet nu gelost en gerepareerd worden, maar waar en hoe, daar geeft hij niet om. Twee dames te Tholen zijn zoo verheugd over hun fortuin dat, zij gemaakt hebben dat er nog een heerschap aau te pas zal moeten komen. In den Annn-Jacoba-Polder moest een arbeiders-zooa geen praatjes verzinnen en vertellen tegen een dienstbode te Philips- land, dat haar vrijer, die in den polder woont, er spoedig uit zal moeteo. Maar laat hij maar bedenken, dat die een pujf voor een ander graaft, er zelf meest in valt. Ingezouclen stukken. Zeeuwsche Brieven. Middelburg?, 14 Julij '74. Eu zoo is het groote feit voor Middelburg beslist! 't Was eeu dag van spanning, die Maandag, waarop de gemeenteraad zou uitmaken of men al dan niet aan het verzoek der heereu van Z. en D. gevolg zou geven. Wie men hoorde of sprak, ieder was voornemens te komen luisteren en waarlijk eer nog het uur vau beslissiug daar was, stond het voor de raadzaal reeds propvol en ouophoudelyk groeide de menigte aan. Reeds hoorde men zoo hier en daar, als er een raadslid passeerde, dat tegen stemmou zou, zooals 't gerucht zeide»Kyk daar hebt j' er een", maar niettegenstaande de weinige sympathie die zij voor zoo'n raadslid schenen te hebben, namen zy de burgerlyke beleefdheid wel in acht eu groetten beleefd. Onze rustige gemeente raadszitting vau anders scheen wel zoo wat plaats gemaakt to hebben voor een soort Fransche zitting; op andere dagen is een bodo, die de lydzaamheid en verdraagzaamheid in persoon is, in staat de orde te handhaven, thans zag men een dienaar der politie by de deur, die weldra d9r nieuwsgierige bende toegang tot de raadzaal zou verleenen. Het sein is gegeven, de aanval heeft plaats, de vergadering wordt geopend, 't Was eeu opgewonden menigte; do hamer van den voorzitter moest het bekoopen, want deze heeft voor zeker by die gelegenheid zoovoel geledeu als anders in ééo of twee jaar. Op sommige oogenblikken ont snapte een luid hoera aan 't gemoed vau 't publiek eenige slagen met den hamer brachten weder stilte te weeg. °En op welke oogenblikken? Luister. De verschillende discussiëa zyn aangevangen; veel is er gezegd, veel vóór, veel tegen, toen de heer Snijders zegt dat zyn Btem zal afhangen van eeu al- of niet aannemen van een amendement, dat hy verzoekt in stemming te brengen. Hij wil waarborg van de zjjde der firma Z. en D.; een zacht gemompel Iaat zich hooren onder 't publiek 't amendement wordt in stem ming gebragt en met 14 tegen 3 stemmen ver worpen. Op nieuw wordt lucht gegeveu aan 't overkropt gemoed; hoera van de zjjde van'tpubliek, »stilte" kliukfc uit den mond des voorzitters, een roode, hoogroode tint verwt 't aangezigt des heeren Snijders. En toen eenmaal het voorstel van B. en W. tot iuwil- liging van 't verzoek der heeren Z. en D. in stemming was gebrogt, eu met 13 tegen 4 stemmen was aange nomen, toeu was aan 't hoera der menigte geen einde boven, beneden, op straat, overal hoeraArme presi dentshamer, wat badt ge het zwaar voov 't zeggen doch geen angst, een flinke hand houdt u ouivati De joelende menigte verspreidt zich door de straten onzer stad; vrouwen Bteken de hoofden bjj olkander, mannen en jongeDS klimmen vogelvlug, niettegenstaande de hitte, naar de bovenste verdieping hunner woning en binnen weinig oogenblikken wapperen de baneu van Neêrlands driekleur vroolijk in de lucht, als bljjk van erkentelijkheid der burgery met het door den raad genomen besluit. De gemoederen bekoelen langzamer hand doch tegen den avond vertoonen zich tal van wandelaars door onze anders maar stille straten en weldra komen uit de verte welbekende klanken ons te gemoet. Het is eon overgroote menigte jongens en meisjes, die op de wjjze van »la fille de Madame Angot", zingeu, liever gezegd schreeuwen: »Daarkau die Snijders niks an doen," of >daar kan Jerasje niks an doeD," »daav kan die Visvliet niks an doen," „daar kan die Pronkers niks an doen" en »daar kan die Cloedt ook niks an doen." Zy brengen bjj genoemde heeren een ovatie, De eersten stemden togende laatste is geen lid vau den gemeenteraad, maar een vurig tegenstander van 't droogdok; hy heeft het meeste genoegen van de gebragto ovatie gehad, daar hij in zyn winkel staande, by alles tegenwoordig is geweest. De ovatie werd herhaald. Onvermoeid trok de bende, zingende en hossende door de stratenomhuld in een wolk van stof. Ook ontvingen de burgemeester en de heer Decker, die juist te Middelburg was, oon bezoek, maar in gunstige beteekenis, want by hen hoorde men geen gefluit of het aangenaam geluid van rateltjes, maar menigvuldig herhaald, het zingen van volksliederen enz. beantwoordden de toespraken door beide heeren aau de verzamelde menigte gedaan, 'tls hier alweer èu aan de goede gezindheid der burgery èu aan de waardige houding der politie te danken dat alles in de beste orde is afgeloopen. Men gaat hier uit van de stelling, en myns inziens van de flinke stelling, geen gewold te gebruiken en de jeugd maar vrjj uit to laten zingen zoo laug tot dat zy het moede wordt. Nu zal dit punt van bespreking wel dood gnan bloeijen misschien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1