ZlllllkZIISIIII NIEUWSBODE. No. 5406. Donderdag Julij 1874. 50steJaarg. Verschijnt D3NGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. AD VERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Door hot Postkantoor te Zierikzeezjjn gedurende de maand Mei 1874, de navolgende brieven verzonden aan de personen wier namen op het adres vermeld ter plaatse van bestemming onbekend zijn: van HOEVE Rotterdam. Mej. M. van dee MAAL, KERPÏJSTIJNOud-Beijerland. N. van DALEN, Rotterdam. TH. van ASSENWestcapelle. Van de Hulpkantoren: BROU WERSHA VEN. Mevr. RAUST's Gravcnhage. K. GAST Utrecht. ST.-MA A R TENS DIJK. J. HOOGLANDER, EUemeet. NIEUWERKERK. D. KOSTER Zo.Oudenbosch. BRUIN 1SSE. P. ASERK Middelburg. K e n n i s g e v i n g. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt Ier kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 3 Julij e. k. des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal ge houden worden. Zierikzee, den 1 July 1874, De Burgemeester C. J. FOKKER, Weill. I.B. Zalcen ter tafel te brengen: Onderzoek geloofsbrieven gekozen Raadslid Mr. J. W. A. Schneiders van GreijffenswerthVoorstel tot instelling eener gezondheids-commissie met ontwerp verordening voor die CommissieVoorstel tot ver hooging der som voor de verbouwiug der Kazerne tot inrigting ter verpleging van Ijjders aan besmettelijke ziekten Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. Verslagen van Commissien enz. Oproeping Verlofganger. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op een schrijven van den heer Militie Commis saris in deze provincie van 30 Junjj jl. No. 986. Roept bij deze op den Verlofganger der Nationale Militie JACOB van de SALENTIJN ,_die op de laatst gehouden inspectie alhier niet is tegenwoordig geweest, om op Woensdag den 8 .Julij e. k. des voormiddags om 11 uur, op de Koopmansbeurs to Middelburg voor gemelden heer Militie-Commissaris te verschijnen, voorzien van al do door hem van het Korps medegebragto kleeding en equipementstukkenzijn zakboekje en verlofpas; zullende hij bij niet verschijning op deze Inspectieaan zichzelve te wijten hebben de gevolgen die daaruit voortvloeien. Ziebikzee, den 1 July 1874. De Burgemeester C. J. FOKKER, Welh. I. B. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur van Zierikzee maakt bekend: dat het kohier voor de belasting op het Personeel, no. 4, wijk D., van deze gemeentedienst jaar 1874—75, den 30 Junij jl. door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastiugen te Middelburg execu toir verklaardop beden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter haud gesteld ter invorderingen dat ieder verpligt is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 1 Julij 1874. C. J. FOKKERWeth. I. B. Algemeen Overzicht. Naar 'timmer woelige en woelende Frankryk richt zich onwillekeurig het oog henensteeds nieuws gierig naar de dingen die komen zullen. Allerlei om standigheden houden eene ontknooping tegenmaar niettemin wordt die voorbereid. Voor 'toogenblik is het niet zeker dat alle voorstellen tegen de republiek schipbreuk zullen leiden, maar men meene niet, dat het alleB uit liefde is voor dien regeeringsvorm. Het is meer omdat men nog niet gereed is of omdat men andere vormen minder geschikt acht om een gewenschten overgang te maken. Als de eene of andere party gereed is met baar plan dan zal zjj haren slag wel zeker slaan. Schijnbaar rustig zet de wetgevende vergadering hare discussien over de gemeentewet voortmaar zjj laat daarbij niet na om de regeering gevoelige slagen toe te brengen. Wil deze bjjv. den 25jarigen leeftijd voor de stembevoegdheidde vergadering zegt 23 jaren is oud genoeg; wil zjj privilegiën toekennen aan sommige reeds bevoorrechtengene stemt ze meedoogenloos af. Ook de benoeming van burgemeesters werd aan de regeering ontnomen. In alles bljjkt dat er zeer weinig samenstemming is en waar deze ontbreekt kan de toe komst wel niet veel goeds opleveren. In een woord, do toestand bljjft verward en treurig en men behoeft waarlyk geen ondervindingryk politicus te zjjn om to voorspellen dat zoodanige toestand Blechts voor eenen tijd kau zyn en dat hoe meer alles zich verwikkelt, des te eerder de oplossing moet komen. Uit Duitsclila.ii<3 is weinig nieuws. Een gerucht zegt dat de Pruisische bisschoppen aan onderwerping denken, maar het is zoo onwaarschijnlijk dat niemand er aan gelooft. Er zou ook wel eene geheele revolutie in de Roomsche kerk noodig wezen om zoo iets waar schijnlijk te maken en men gelooft daarom te eerder aan het bericht, dat nog onlangs de Katholieken werden opgewektom toch in hun verzet tegen de kerkelijk- staatkundige wetten te volharden. Meer geloof verdient ook die bewering wanneer men aanneemt wat nog dezer dagen in Beioircu voorviel. Daar was door den minister voor onderwijs voorgesteld om uitbreiding aan het onderwjjs te geven. De ultra- montaansche partij verklaarde zich echter als gewoonlijk daartegen en wel op grond dat het tegenwoordige meer vrijzinnige ministerie geene sympathie heeft bij het volk. Men ziet dus dat ook daar de hoogste belangen aan partyzucht opgeofferd worden en dat men niet vraagt wat voor het volk noodig ismaar zich eenvoudig houdt aan de voorschriften van Romedat van alles wat ontwikkeling en licht bevorderen kan gruwt. Ook in Baden is eene poging tot oprichting van gemengde scholen mislukt. Overal zoekt men onderwjjs tegen te gaan ten ware het in de handen der kerk worde overgegeven die daardoor in staat zou worden gesteld om hare heerschzuchtige oogmerken te bereiken. Naar luid der berichten heeft men in Italic, be paaldelijk te Rome, weder eene poging gewaagd om terrein voor den PauB te winnen maar is de poging mislukt. Bjj gelegenheid van den gedenkdag der kroning van Pius heeft men een oploop zoeken te bewerken en luide geroepen ,,leve de Paus Koningmaar al zeer spoedig is de politie erin geslaagd het dreigend kwaad te onderdrukken en dat de menigte zoo spoedig zich verjagen lietom hare geestdrift voor den Paus te vergeten, mag wel als een bewjjs gelden dat hier meer van eene opwinding door enkelen dan aan eene wel gemeende uitdrukking van den volkswil te denken valt. Over het algemeen wordt men in Italië al onverschil liger voor den dusgenoemden gevangene van het Vati- caan. Dit is dezer dagen o. a. weder te Turjju en te Modena gebleken waar de geestelijkheid ongelooflijke pogingen deed om op de gemeenteraadsverkiezingen te werken maar totaal fiasco leed. Uit Spanje geen nieuws. Concha heeft met slecht weder te kampen en kan daarom niet vorderen. De Carlisten leveren gevechten die niet veel meer dan schermutselingen zyn en geven toch hoog van hunne overwinningen op. "Voortdurend bljjven de berichten van eene en andere zijde even onzekerdoch de hoofd zaak is, dat de burgeroorlog aanhoudt en het arme volk de speelbal blijft van de hartstochten der partyen. Er was dezer dagen eenige hoop dat de minister van financien gunstige bepalingen voor de fondsenhouders zou makenmaar dat uitzicht is weder verspeeld. Zoodoende blijft men ook buiten Spanje den treurigen invloed ondervinden van de gesteldhoid des lands. En zeker is er geen land in ons werelddeeldat aan velen zoo groote verliezen berokkentdan hot ongelukkige Spanjedat al menigeen totaal ruïneerde of minstens van een belangrijk deel van zyn inkomen heeft beroofd. In het Engelsche parlement was het gewich tigste een debat over het beheer der West-Afrikaansche bezittingen. De ministeriëelo voorstellen daaromtrent zyn allen bij het Lagerhuis doorgegaan, niettegenstaande den hevigen tegenstanddie zich daarbjj openbaarde. Voornamelijk waren zy tegen de wet die eene geheele afschaffing van de slavernij verlangden. De minister meende dat men in dezen voorzichtig te werk moest gaan en niet vergeten dat indien men de slavernij afschafteeene billijke vergoeding voor verkregen rechten moest gegeven worden en dat dit met ontzettend groote kosten gepaard zouden gaan. Naar men zegt is in Belgrie bericht ontvangen dat de Pruisische regeering de concessie openbaar heeft gemaakt voor het Duitsche gedeelte van de lyn Aut- werpen—Gladbach. Hoe langer zoo meer doet zich de behoefte aan voltooing van die lyn gevoelen en het is daarom te wenschen dat de gouvernementen eindelijk zullen ophouden met bezwaren te maken. Van do Kaapkolonie schryft men dat op Natal eene dubbele plaag woedt. Veepest en paardenziekte heerschen daar met toenemend geweld en in de koffie- boonen heerscht eene ziekte, die het meer dan waar schijnlijk maakt, dat de teelt dezer plaut geheel zal te niet gaan. Voorts wordt het land ontrust door ge wapende kafferbenden en houdt men een algemeen oproer voor niet onmogelijk. Een ander verschijnsel van geheel anderen aard, maar dat zeker weinig elders gevonden wordtisdat de arbeidsloonen daar steeds ongemeen hoog blijven. Zoo is er overal stof tot klagen, onrust en woeling, maar 't is eene eigenaardigheid der menschelijke natuur, die zich ook bjj de beschouwing van politieke aange legenheden niet verloochentdat men eerder en liever op het kwade let dan het goede vermeldt. Wij willen daarom niet enkel op de schaduwzijden letten en erken nen dat onzetjjd, hoeveel onvolkomens dien nog moge aankleven toch ook zjjne teedere zijde heeftzy het slechts in vooruitgang en onmiskenbare ontwikkeling. Nieuwstijdingen. wwti.fi a. Uit Grand-Rapids meldt men van den 11 Junij het volgende: Het verschrikkelijke onweder dat Zaturdag nacht geheerscht heeft, schijnt zich over eene groote op pervlakte uitgestrekt te hebben. Uit Mendoto111., bragt de telegraaf o. a. het treurige berigt aan, dat het nabijgelegen Tampico, een dorp, bevattende ongeveer 100 huizen en 700 inwoners, Zaturdag avond vooreen groot deel door een orkaan verwoest is. Do orkaan trof de plaats ongeveer 11 uur 10 min., en duurde slechts eenige oogenblikken. De meeste bewoners waren in diepe slaap gedompeld, en droomden niet, dat zulk een verschrikkelijk lot boven hun hoofd hiDg. Eerst begon het hevig te regenen, vergezeld van donder en bliksem, toen eensklaps de wervelwind ontstond, en in weinige oogenblikken zagen de bewoners zich van hunne leger steden verplaatst. Sommige lagen verscheidene voeten van hunne woning, terwijl andere onder de puinhoopen der ingestortte gebouwen begraven lagen. Wonder mag 't genoemd worden, dat bjj zulk eon onheil geen menschenlevens te betreuren zyn. Wel is het aantal gekwetsten, waaronder sommigen zeer ernstig, talrjjk. Een en twintig gebouwen werden geheel verbrjjzeld, en allen bekwamen eenige schade. Twee Ellevators, waar van de eene 12000 en de andere 500 bushels" graan bevatte, werden met den geheelen inhoud tegen den grond geworpen. De'schade, die nog niet juist bekend is, wordt op 150,000 dollars begroot. Te Syracuse, in New-York, is dezer dagen de vloer eener kerk ingestort, waardoor 100 personen gekwetst en 14 gedood werden. Te San Francisco in Californië neemt men thans proeven met een nieuw straatplaveisel van poreuse tigchelsteenen, in kokende koolteer gedompeld, waar door ze zoo hatd en vast worden als graniet. Op eene onderlaag van vochtig zand komt de eerste laag tig- chels te liggenmet de platte zijde naar bovenen daarop eene tweede laag steenen, welke met den smal- len kant op de eerste rusten. De tusschenruimten worden met kokende teer vol gegoten en 't geheel be strooid met gezift zand. De kosten bedragen ongeveer 92 cts. Nederlandsch den vierkanten voet. Ma.<3rï<l, 29 Junij. Maarschalk Concha, aan wien hot republikeinscho leger zooveel te danken hadis in eene loopgraaf by Estella gedood. De troepen heb ben zich in de volmaakste orde uaar hunne positiën teruggetrokken. Als opperbevelhebber is thans aange wezen de generaal Saballs; de minister van oorlog heeft bevel gegeven om bij de verdere operatiën de plannen van maarschalk Concha te volgen. Madrid29 Junjj. De Gacela deelt de Staats- begrooting mede. De ontvangsten zyn geraamd op 708 de uitgaven op 627 millioen pesetaswaaronder 148 millioen voor militaire doeleinden. Er worden verschil lende nieuwe belastingen aangekondigd. De termjjn voor de betaling der schatkistbiljetten en Gouvernements wissels is met drie maanden verlengd. De Minister wordt gemagtigd zich met de schuldeischers des Lands te verstaan over de betaling der vervallen coupons en van die van 1 Julij a. s. In de rentebetaling der buiten- landsche schuld zal alsdan worden voorzien door middel van papier op de Rio-Tinto-mijnentot een jaarljjksch bedrag van 25 millioenzullende voorts een gelijk bedrag worden aangewezen voor de betaling der achter stallige coupons van de binnenlandsche schuld en van de coupon vervallende 1 July a. s., alsook voor andere uitgaven. De Minister heeft het plan aangaande eene belasting van 5 pCt. op de rente opgegeven. %tuiu< De Romeinsche correspondent van de Augsburgsche Allg. Zeilung hangt een zeer somber tafereel op van den toestand der openbare veiligheid in verschil lende streken van het rijk, en bovenal op Sicilië. Hij zegt, dat de rooverbenden aldaar zoo talrjjk zyn, dat zij de heerschappij op het eiland voeren; zy zyn goed georganiseerd, in compagnieën ingediend, met achter laders gewapend, van tenten en levensmiddelen rijkelijk voorzien, terwijl de boeren als spionnen dienen. Bjjna eiken dag wordt de een of andere grondeigenaar of ontvanger der belastingen naar het gebergte mede gevoerd, menigmaal ook hunne kinderen, en de losprijs bedraagt meestal 100,000 fr. JFrstnfirijfi. Terwjjl men aan den eenen kant de lykenverbrauding tot eene kwestie van den dag maakt, zoo worden ook aan den anderen kant pogingen gedaan, om de dooden zoo ongeschonden mogelyk te bewaren. Zoo is in de laatste vergadering der Academie van geneeskunde te Parjjs een heer binnen gekomen, die een' allerliefsten hond onder den arm hield. De geleerden wilden het dier als om strjjd liefkozen, maar de hond Verroerde zich niet en had daarvoor een goede reden, een reden, welke zjjn meester, een scheikundige, in deze woorden mededeelde: >Myne hoeren, hij is sedert zes maanden dood." Algemeene verbazing van de geleerde heeren Het dier toch scheen nog te leven. Er was geen spoor van ontbinding te zien; zjjne oogen stonden nog leven dig. En hoe was dat wonderwerk verrigt? Eenvoudig door het dier chloraal (d. i. het product der werking van het chloor in groote overmaat op den alkohol) in de aderen te spuiten. Dit nu wil men ook op menschen- Jjjken toepassen, en voor 30 gulden zal men dan het •pleizier hebben van na zijn' dood zoo al niet voort te leven, maar in ongeschonden staat in de kist te blyven liggen. De menschen zullen dus voortaan kunnen kiezen tus8chen begraven, verbranden of niet vergaan. jpjutisdvlitnfr Dezer dagen had te Rawitsch in Pruisisch Silezie, hot volgende voorval plaats. Het ook hier te lande zeer bekende circus Meijer gaf Zondag jl. eene groote voor stelling. Toen men de kooi met de leeuwen in het renperk had gevoerd en de heer John Cooperde dierentemmer zich te middon dier geduchte woestyn- bewoners bevond gaven zy bljjken van een ongewone prikkelbaarheid. Zonder schromen trad de heer Cooper in hun midden om hen de gewone kunststukken te doen verrigten maar elke poging door hem daartoe aangewend was vruchteloos. Aanvankelijk slechts on gehoorzaam stugnam hun booze stemming hand over hand toe, zoodat zij weldra in hevige woede tegenover hun meester stonden. Deze verloor zyn tegen woordigheid van geest niet; met behulp van de toege snelde bedienden, die, met ijzeren stangen gewapend de leeuwen dapper te keer gingen, werd aan den heer Cooper de gelegenheid geopendzich jjlings te ver wijderen. Hjj bragt er wel is waar het leven af, maar een der leeuwen had hem met een geduchten slag aan den linker-benedenarm zwaar gekwetst. Hongaarsche bladen deelden onlangs mede, dat eene vrouw een levende kikvorsch in haar maag had. In Bötben by Halle wordt thans gemeld, dat Wilhelmïne Kersten gedurende drie maanden twaalf levende hage dissen met zich heeft medegedragen, tot zij ze eindelijk na het gebruiken van veel laauwe melk allen uitgebraakt heeft. Zy had in het gras liggen slapen en toen was er een hagedis in haar mond gekropen, die in haar maag gejongd had. De vrouw was zoo luidt het verhaal verder erg mager geworden, maar kwam thans weder bij. Amsterdam, 28 Juny. In den nacht van 22 op 23 dezer is een 28jarig meisje door kolendamp gestikt. Zij was bij haar schoonbroeder inwonende, ten wiens huize zich een zoogenaamd strjjkkamertje be vind. In den avond van 22 Juny gaf zy haar zwager te kennen nog een rok van een japon voor den volgenden dag te willen strijken, en begaf zich daarop naar het bewuste kamertje. Des avonds haar zwager zich naar bed willende begeven, ging deze naar het strykkamertje om te zien of zjjne schoonzuster daar nog aanwezig was, doch geen licht meer ziende branden, vermoedde - hy dat zjj zich reeds te bed had begeven. Den volgenden dag is er een pakje voor haar gekomen, hetwelk bjj haar ter hand wil stellen, doch nergens vindt bjj zjjne schoonzuster en op de vraag aan de verschillende dienst boden of zij ook zjjne schoonzuster hadden gezien krjjgt bjj een ontkennend antwoord. Het gansche gebouw wordt door hem doorzocht, eindelijk komt hij voor het bewuste strjjkkamertje doch vind de deur gesloten. Hjj ziet door het venster haar hoofd, verschaft zich na eerst een paar ruiten te hebben stuk geslagen, den toe gang door het venster en vindt zjjne ongelukkige zuster roerloos achterover op de canapé liggen. Zjj was door kolendamp gestikt. 's Gravenhage29 Juny. In de laatste dagen liepen alhier geruchten als zou de justitie nieuwe aanwjjzingen hebben verkregen aangaande den bewusteu moord op mevr. v. d. Kouwen. Zonder op dit oogenblik nog in bjjzonderheden te kunnen treden meenen wjj met zekerheid te kunnen mededeelen dat in de laatste dagen getuigenissen zjjn afgelegddie inderdaad hoop geven dat men eindeljjk de daders op het spoor zal komen. Hulst, 1 July. Bjj een verkiezing voor een lid der prov. Stateu in dit district, ter vervanging van den heer J. L. van Waesberghe, waren ingeleverd 531 stembiljetten. Herstemming tusschen baron Collotd' Es- cury met 205 en J.Lvan Waesberghe met 197 stemmen. ftlicMeUburg-30 Junjj. Een dertigtal jaren geleden werd in een der Walchersche dorpen een proef genomen met eene steenbakkerij, doch met ongunstigen uitslag. Thans heeft 't bestuur der hier gevestigde Njj- verheidsvereeniging tot geljjke proefneming besloten, en aan dat besluit voorloopig uitvoering gegeven op een terrein buiten de voorloopige Havenpoort alhier. Dezer dagen is de veldoven afgestookt, om in het begin dor volgende week geopend te worden. In het belang der industrie is het te hopen, dat de uitslag der proef gunstig zal bljjken te zjju. Zieriltzee, 1 July, Z. M. heeft benoemd bjj het 2de batt. der rus tende schutterjjen in Zeeland, tot 1ste luit. Jhr. Mr. P. J. Boddaertthans schutter, en tot 2den luit. L. de Glopper en J. Beije. De heer W. den Hollandergeb. te Middelburg 31 Dec. 1849, en gedurende geruimen tjjd hulponder- wjjzer te Neuzen, is benoemd tot hoofdonderwjjzer aan de openb. school te Nieuwerkerk aan den IJssel. De heer F. Caland, stations-chef te Axel, is als zoodanig verplaatst naar St. Gilles-Waes, in België. In eenen Zierikzeeschen Naamwijzer voor 1799, lezen wij op blz. 34: »De Post vertrekt uit Zierikzee des Zondags- en Woensdags-avonds ton 10 ure, en komt 's Zondags- en Woensdags-morgens aan, doch des winters, in plaats van 's Woensdags-, des Donderdags morgens. Alle brieven, buiten Holland, Zeeland en Utrecht moeten gefranqueerd Worden." Zóó was het toen gesteld, en hoe is het nu? Jl. Vrijdag avond had te Uithuizen eon treurig ongeval plaats. Terwyl de vrouw van den brood- en koekbakker T. H. bezig was een ketel chocolade te koken en zjj zich inmiddels voor een oogenblik ver- wjjderde, waagde hun 6jarig knaapje het den ketel met kokend vocht aan den mond te zetten, met dat gevolg, dat het na een paar dagen Ijjdens aan de inwendig bekomen brandwonden is bezweken. Geneeskundige hulp mogt niet baten. Te Borculo is de bliksem geslagen in de woning van den landbouwer Beckenkamp. Een kind in eene wieg en een honddie er bjj lagwerden gedood terwjjl eene oude vrouw aan het been gewond werd. Ook geraakte het huis in brandwelke echter door tjjdige hulp spoedig gebluscht werd. A T C fl I N. Yolgens een gisteron (Dingsdag) bjj de regering uit Indie ontvangen telegram, zjjn op den 20sten dezer al onze etablissementen op Atchin door den vijand be schoten, doch zonder eenig resultaat. De Atchineezen versterkten zich op den regteroever der rivier en be schoten van daar de opvarende sloepen, doch werden met gevoelig verlies verdreven; onzerzijds werden 17 man gewond. De weêrsgesteldheid was beter; 450 man en 11 officieren zouden naar Padang en Batavia terug - keeren. TELEGRAM. 's Graveiiliag-e1 July. De Eerste Kamer heeft heden het voorstel van Houten tot beteugeling van den arbeid van kinderen in fabrieken, na verdediging ook door den Minister van Binnenlandsche Zakenaangenomen met 22 tegen 7 stemmen. Kerknieuws. Op het zestal van predikantenopgemaakt door den grooten kerkeraad der Evang.-Luth. gem. te Rotterdam ter vervulling der vacante derde predikants-plaats, komt o. a. voor Ds. J. H. A. Michelsente Zierikzee. Ds. H. A. Jonkmanpred. bjj de Chr. Geref. gem. te Kruiningen, heeft bedankt voor het beroep naar Westbroek. Ds. Kromsigl, pred. te Cortgene, heeft bedankt voor het beroep naar Vlissingen. Gemengde berigten. Een timmerman te S. wordt aangeraden, als hij ver van huis gaat werken, zijne vrouw niet bij een ander te laten wonen want het is te kostbaar. Het is daar zooals Cats zegt Eene vrouw brengt meer uit met een lepel Als een man inbrengt met een schepel. Te Goes zoekt eene groen-meid naar een vrijer, maar kan er geen vinden, en zal nu maar een heer van dienst zijn; en: Des avonds om een uur of tien, Is zij op de kaai te zien. Eene boeren-dochter in den N. K. moe9t, als zij naar Nieuwdorp gaat, niet loopen schreijen omdat zij voor den gek gehouden wordt, want zij zal wel een ander krijgen eer het Goessche kermis is. Vooral moet zij dan zorgen dat zij goed van schyven is voorzien, want het geld is bij velen opgesmeerd met het koningsfeest. Te den Bommel wordt Neellje ver zocht het hare bureD zoo moeijelyk niet te maken, daar zij toch te oud is en van den tand raakt om zulke dwaasheden te doen. Eene bakkerin te Sint. wordt aangeraden geen huisraad meer van hare zuster op 9lraat te laten zetten, want dat helpt niet en het kost maar geld. Het was er gaauwer in als uit, al droegen de sabelmnnnen zich in 't zweet, van 's morgens 8 (ot 's middags 2 uur. Het varken konden zij niet vindenen van den hond waren zij bang, al zat hij achter het slot, Een zoon van een lid van den gemeente-raad te K, wordt verzocht om eens te komen kijken bij het kind dat onlangs gedoopt is. Te Ileinkenszand wordt een kasteleins dochter aangeraden, zoo niet naar Oudeland te loopen om een arbeiders-zoon in de fuik te krijgen waut het zal toch niet gelukken, daar hij haar niet hebben wil. Een naaistertje te H. moest zoo niet loopen naar een getrouwden timmerman wel een half uur ver, daar het gemerkt wordt als zjj des avonds 11 uur van hem 't huis gebragt wordt. Eene vrouw en hare meid ta Goes worden verzocht zooveel onwnarheden niet van hare buren te vertellen want dat staat van zulke menschen niet die zoo fijn willen wezen. Te Cortgene moest een boeren-knecht zooveel snaps niet hebben van de meisjes omdat hij niet veel in trek is, daar hij te dikwijls dronken i9. Een zeker persoon te Goudswaard wordt verzocht zoo niet op den uitkyk te staan, als er een meisje vnn den westdïjk komt aangestapt, want zij wil niets van hem weten. Onder Goudswaard moest een gek zoo niet roemen op zijn kunde en vertrouwen. In 1873 dacht hy boer te worden, maar hij is het nog niet, en zal het wel nooit worden ook. Te Axel wordt de dochter van een kleêrmnker aangeraden zooveel snaps niet te hebben van anderenwant zij zal zoo toch haar doel niet bereiken. Dus meisje houdt u toch maar stil, Daar niemand u toch hebben wil. "V erscheirl enli eden. AMERIKAANSCHE ROOVERS. 29 Mei had er in den American expres-waggon die in eene oostelijke rigting kwam op den Michigan Central-spoorwegeen korten afstand van Nieuw- Bnffaloeene der stoutste beroovingen en aanvallen plaats, welke er ooit in het noordwesten gebeurd zijn. Het was de nacht-sneltreindie des avonds ten 5,15 Chicago verliet en over de Air-Line-Divisie kwam. De trein verliet Chicago op den regten tijdzoodat zij langs de stations langzamer liep dan gewoonlijk. Mr. S. B. Heatheen man van middelbare lengte en ligchaamsbouwwas de expres-courier, die het opzigt over den expres-waggon had. Hij heeft elf jaren in dienst geweest der American Expres-Compagnie. De expres-waggon volgde achter de locomotiefwerd ver licht door een enkele kaars en al de deuren waren op slot. Alleen de courier of boodschapper bevond zich in den waggon hy zat voor de brandkastwaarin zich verscheidene duizenden dollars in geld bevonden en was bezig met pakjes te sorteren. Toen de trein te Michigan-City aankwamzagen de geëmployeerden van den spoorweg drie mannen rondzwalken bij den expres-waggon. Deze zyn misschien daar op hetfront- plattorm gestapt. De trein kwam te Nieuw-Buffalo misschien een weinig vroeger dan op den bepaalden tjjd. Bij het verlaten van het station zat de courier voor de brandkast en begon weder de pakken uit te zoeken. Toen de trein eenige mjjlen afgelegd had, zag Heathofschoon de deuren gesloten wareneen mans voet bjj de brandkast. Oogenblikkeljjk begreep hij,dat hjj in gevaar was om beroofd en vermoord te worden. Eer hjj echter iets kon doen ontving hy vau een bjj hem Btaanden man een hevigen slag op het voorhoofd. De aanvaller blies het licht uit, greep een pakje geld en jjlde door de voordeurwaarvan men naderhand het slot afgebroken vond, naar buiten. Vóór Heath, die bedwelmd was door den slagiet9 doen kou tot het beletten der ontvlugting van eerstgeuoomden roover werd hjj door een tweeden aangevallen. Daarop had er eene hevige worsteling plaats. De roover had een revolver in zjjn zakdoch deze geraakte ergens vast

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1