ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5590. Zaturdag 25 Mei 1874. 50steJaarg. BEKENDMAKINGL Aanbesteding. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIÊN 10 Ct9. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. B E R I G T. Wegena het PINKSTERFEEST za) do Nieuwsbode van 26 Mei a. s,niet worden uitgegeven. Afkondiging. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend dat het kohier voor de belasting op het Personeel van deze gemeente, dienstjaar 1873/14 3 maanden regtno. 8, den 20sten dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastin gen te Middelburg executoir verklaard, op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 22 Mei 1874. v. CITTERS. PATENTEN. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende tappers en slijters, en al de patentplïg-- tigfen aangeduid onder no. 37, 38, 39 en 40 van tabel no. 14 der Patentwet, dat de patent£>larïeii over het dienstjaar 1873/74 ter Secretarie ingevuld gereed liggen en tot den 30sten Mei a. s. aldaar kunnen worden afgehaald door belanghebbenden in persoon wanneer zy hebben doen blyken, dat zy de helft van hunnen aanslag over dat dienstjaar hebben voldaan. De onafgehaalde Patentbladen zullen daarna aan de huizen der belanghebbenden door den Deurwaarder der Directe Belastingen worden rondgebragtwelke beambte voor elk patentblad 10 cent mag vorderen ingevolge de wet. Zierikzee, den 22 Mei 1874. v. CITTERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zullen op Woensdag den 3 Junjj e.k., des namiddags te half twee uurten Raadhuize AANBESTEDEN: Het inrigften van de zoogenaamde oTjcle Kazernetot lokaal ter verpleging van lijders aan be smettel ij lie zlelcten. Inlichtingen zyn inmiddels te bekomen by den Ge meente-bouwmeester. Bestekken zijn van Woensdag den 27 Mei e. k. af verkrygbaar ter Gemeente-Secretarietegen betaling van S5 Cent. Zierikzee, den 22 Mei 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Onderzoek Verlofgangers. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee. Gezien het besluit en de circulaire van den Commis saris des Konings in deze provincie van den 6 dezer (Prov. blad No. 54) en van 19 dezer (Prov. blad No. 59); brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te landdie zich in deze gemeente bevinden en behooren tot de ligtingen van 187018711872 en 1873 voor zoover zy vóór den 1 April jl. in het genot van onbe paald verlof zyn gesteld en met uitzondering van de miliciens behoorende tot het regement grenadiers en jagers en tot het lste2de3de5de6de en 8ste regement infanterie en de ligtingen van 1870 en l871 voor zoover zy op den 20 dezer en den 20 Juny e. k. in werkelyke dienst zyn gekomen of moeten komen en van 1873 die met den 21 dezer in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, dat het onder zoek van die verlofgangers door den Militie-Commis saris alhier zal plaats hebben op Maandag^ eten S Juny e. k.des voormiddags te 10 ure, in de kazerne in de St. Antonystraat en roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zyn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72). 1°, de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burge meester zijner woonplaatts aan, len einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 138); 2°. de verlofgangerdie zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waar hij komt in de gemeentewaarin hij zich vestigtmeldt bij zich aan by den Burgemeester dier gemeenteten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 8°. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan ge durende vier weken buiten 's lands "begeven. (Art. 136); 4°. de verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137) 5°. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door de Militie-commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6°. de verlofganger van de militie te land is aan do militaire regtspleging en tucht onderworpen onder andere gedurende den tijddien het onderzoek voor den Militie-commissaris duurten in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 70 behoudens het bepaalde bij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagente ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlof ganger 1.° die zonder geldige redenen niet by het onderzoek verschijnt; 2.° die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3.° wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4.° die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoo rende als de zijne vertoont. (Art. 141) 8.° onverminderd de straf, in het voorgaande artikel ver meldt is de verlofganger verpligtop den daartoe door deD Militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9.° de verlofganger, die zich by herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4.° van art. 141 bedoeld, of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijntof aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2.® eD 3.° van art. 141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10°. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld, (Art. 145); 11°. elk, die voor de militie is .ingeschrevenen ieder, die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriftentot eene vrijwillige verbintenis, voor den tijd van zes jaren of lauger worden toegelaten bij de zee- raagt het korps mariniers hieronderbegrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche be zittingen plaatsvervangers echter niet by de zeemagt of hot korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen dienst tijd. (Art. 9 en 74); 12°. aan de by de militie te land ingelijfden die verlangen na volbragten oefeningstijdminstens voor ces maanden onder de wapenen te blijven of te komenzonder zich ala vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund. (Art. 126). En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in den Zierikzeeschen Nieuiusbode geplaatst. Ziebikzee, den 21 Mei 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Naar men wil, was de keizer aller Rassen in Enge land bezorgd voor de veiligheid van zyn persoon het verwisselen der plaats van aankomst zou derhalve voor hem een welkome teleurstelling zyn geweest, om den een of anderen zamenzweerder van het spoor te brengen. Intusschen meent de Londensche correspondent van den Univers de verzekering te mogen gevendat die vrees ongegrond is, te meer, daar tal vau uitge weken Polen besloten hadden van de reis des Czaars gebruik te maken om voor alle bannelingen een am nestie te vragenwelk plan evenwel bij velen een heftigen tegenstand ontmoet heeft en opgegeven is. De oorzaak voor dien tegenstand wordt door den cor respondent hierin gezochtdat de Poolsche bannelingen sedert 1831 van het Engelsche gouvernement eene zekere toelage ontvangen, welke natuurlyk na eene amnestie zou worden ingetrokken. Iu den beginne bedroeg die toelage 10,000 pd. st.thans is zjj tot 1120 pd. st. geslonken wel een bewys dat de dood binnen 43 jaren onder de ballingen niet weinige offers gemaakt heeft. Er is zelden zulk eene barbaarschheid berigt als hetgeen men in de dagbladen leest aangaande het gevecht van twee mannen te Teuton in Staffordshire, die, na zich te buiten gegaan te zyn in sterken drank, besloten om hunnen twist te beslechten door een twee gevecht met hunne tanden. Omringd van hunne gezellen, beten zij elkander, tot dat de onderlip van een hunner door zjjn tegenparty volkomen afgebeten was. anjjje. Hoe de Carlisten aan het geld komen voor hunne operatiën is eene vraag, die velen reeds meermalen bezig hield. Volledig opgelost zal zjj misschien wel nimmer wordenomdat zjj die 't verschaffen veelal maar al te goede redenen hebben een slujjer over hunne hande lingen te werpen. In de Oegenwart wordtin een artikel, Cosas de Espana, onderteekend Wilhelm Lauser, gezegd, dat Fransche legitimisten, Engelsche adellyken, som migen om hun geloof, anderen omdat zjj den Carlisten- oorlog als eene aardigheid beschouwen, Oostenryksche kerkelyken, Czechische adelljjken en ten slotte het Vaticaan de zaak van don Carlos niet alleen met hun invloed maar wel degelyk ook met geld steunen. Het wordt in dat artikel een publiek geheim genoemd, dat het grootste deel der ondersteuningsgelden, die in de kas van Don Carlos vloeiden, bestond in Oostenryksche guldens. Het proces-Clément-Duvernoister zake van de Banque territoriale d'Espagne, by welk geding ook, gelyk men weetNederlanders betrokken zjjnzal binnen een maand voor de correctionnele regtbank te Parys behandeld worden. Bjj de instructie dezer zaak is gebleken, dat de bank, wier aandeelen thans vyf francs genoteerd staan, ofschoon zy volgens den regter- rapporteur, geen vjjf centimes waard zjjn, en de Maatschappjj door haar vertegenwoordigd zyn opgerigt geworden zonder dat één penning in kas waB. Krachtens de Spaansche statuten moest, naar het schijnt, gestort worden slechts het vierde gedeelte van het opgeëischte kapitaal, dat zelf niet meer dan het vierde van het nominale kapitaal vertegenwoordigde. Van de 50 millioen kapitaal was men dus verpligt ongeveer 3'/s millioen te Btorten. Doch in werkelijkheid werd geen storting gedaan, en de aandeelen, welke desniettemin ter Parjjsche beurze verhandeld werden, vertegenwoordigden niet een chQteau en Espagne, maar, wat op hetzelfde neerkomt, een capital en Èspagne. Op 19 dezer is, op regterlyk gezag, het meubilair van de kantoren der genoemde bank verkocht. Daarbjj komen voor niet minder dan 10 fraaye pendules, zoo in marmer ala brons, maar hetgeen vooral de aandacht trekt: vier kollossale brand kasten, waarvan iïoee nog wel met dubbele deuren ÉUWvlttnk. Kaalte, 18 Mei Naar men verhaalt, is in het naburige Wjjhe een treurig ongeluk voorgevallen. De pastoor in die plaats vermaakte zich namelyk met op een doel te schieten, toen een jongmensch van 22 jaar, die daarbjj tegenwoordig was, zich onvoorzichtig genoeg juist vóór het doel plaatste terwjjl de pastoor schoot, met het noodlottig gevolg dat bij in den rug getroffen werd en een paar uren later aan de bekomen verwon ding overleed. De ouders van den verslagene, wier eenig kind hjj was, en de pastoor zjjn radeloos; de laatste is door het ongeval zelfs dermate geschokt, dat men voor het behoud van zyn leven vreest. De justitie heeft de zaak reeds onderzocht. Utrecht, 20 Mei. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van het Anti-Schoolwetverbond iB het voorstel om nog dit jaar tot het petitionnement over te gaanmet 36 tegen 34 stemmen aangenomen. Schevenlnfyen 20 Mei. Gisteren vierde Sche- veniDgen feest, bjj gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Koning, wien door het stedeljjk bestuur der residentie op het Stedeljjk Badhuis een diner aange boden werd. Op hoogsteigenaardige wjjze was de hoofd straat der badplaats, de Keizerstraat, versierd. Aan den ingang stond een kolossale eerepoort van visch- netten, bruin zwart en wit (getaand en ongetaand) ge kleurd. De kolommen werden door fuiken gevormd, alleB natuurljjk versierd met de oranje en nationale kleuren. De Keizerstraat was in haar geheele lengte overdekt met ongetaande (witte) haringnettende stjjlen en latten waren met de nationale kleuren geschilderd. Van beneden gezien vormden de netten als een hemel van kant. Aan het einde der straat was een versierde en gevlagde haringschuit geplaatst. De indruk van het geheel was werkelyk aardig. HH. MM. werden ontvangen door twee eerewachten, een te paard en een te voet, welke laatste geheel uit visschers-Btuurlieden bestond, 160 iu getal. De heer A. E. Maas hield tot Z. M. eefne toespraak, welke op minzame wjjze werd beantwoord. In triomf trok de stoet voorwaarts, terwjjl het rjjtuig van H. M. de Koningin oven stil hield om twee Scheveningsohe meisjes, in nationaal kostuum, de gelegenheid te geven tot de aan bieding van een tweetal bouquetten. De maaltjjd werd bjjgewoond door de meeste buiteu- landsche gezanten benevens vele andere autoriteiten. Des avonds was aan het strand eene eigenaardige ver tooning, daar de gansche onafzienbare rjj van visscherB- vaartuigen drie lichten, rood, wit en blaauw, uitstaken, terwjjl 150 teertonnen, over dezelfde lengte geplaatst, werden in brand gestoken. Een en ander leverde bjj den prachtigen sterrenhemel een heerlyk gezigt op. Z, M. was bjjzonder voldaan over den ontvangst te Scheveningen en verzocht bjj de huisrit zjjn byzonderen daük over te brengen aan de brave Soheveningsche visschers. 's Gravenhage, 22 MeL Het heden uitg9- bragte afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de stukken nopens de CensasrerlagiDg is verschenen. Al gemeen was men teleurgesteld door de ontvangen op gaven die geen stap verder brengen tot het beoogde doel. De overgroote meerderheid verklaarde zich weder om tegen het beginsel der regelingsvoordragtaanne ming als minimum-census van 20 voor het geheele rjjk, uitgezonderd eenige groote gemeenten. Men over woog of het niet mogelyk was tusschen dat beginsel en het stelsel der kamer-leden, die de census-verlaging zoo eng mogelyk beperkt willen zieneen midden term te vinden en stelde voor het cjjfer van 28 aan te nemen voor al die streken, waar de Census wegens den aard der grond het hoogst is opgevoerddit zou dus voor het meer rjjke deel van het platte land het algemeene cjjfer worden. Zeer vele leden willen tot dergeljjk vergeljjk medewerken. Verscheidene konden er zich echter niet mede vereenigen. Z. M. wordt heden middag omstreeks 1 ,/2 ure in de residentie terug verwacht en vertrekt a. s. Maandag morgen ten 4 ure naar het Loo. Z. M. de Koning heeft een eigenhandig echrjjven van gelukwensching van den Paus ontvangen. Omtrent den intogt des Kouings te 's Gravenhage wordt gemeld, dat niet allen op eene gepaste wjjze aan hunne geestdrift lucht gaven. Een troep belhamels, erg onder den_ indruk van de jenever, drong zoo hevig op naar het rjjtuig des Konings, onder het zingen der gemeenste liederen, dat deze niet nalaten kon daarover zjjne ontevredenheid te kennen te geven; de paarden werden bjjna van de been gedrongen in pogingen om ze af te spannen en het rjjtuig den Haag door te trekken. Verder op in de Veenestraat moet het nog erger ge weest zyndaar werden zelfs onoogelyke kinderen bjjna in het rjjtuig geduwd om die door de Koningin te doen kussen, en men zegt zelfs dat de Koning toen de hand aan den degon geslagen heeft. Op het paleiB aangekomen, vertoonde de Koning zich even op het balkon, doch gaf verder zjjne regtmatige ontevredenheid te kennen over de houding van het Haagsche gemeen dat de feestvreugde op ergorljjke wjjze stoorde. Hjj verzocht dat er dien dag geene verdere feesteljjkheden zoudeu gegeven worden. Toen Z. M. dan ook Zaturdagavond door de geïllumi neerde residentie reed, was zjju rjjtuig omstuwd door een sterk escorte kavallerie, en met den burgemeester in een rjjtuig vooropdat van de Koningin met een escorte van eenige weinige huzaren en met den hoofd commissaris van politie in een rjjtuig voorop. Kotterstam, 21 Mei. Heden viert deze gemeente feest in den regten zin des woords. Om dit te bewjjzen behoeven wjj niet alleen een blik te slaan op de grootsche toebereidselen van wege de gemeente gedaan om Z. M. luisterrijk te ontvangenmaar vooral op hetgeen de geheele burgerstand heeft tot stand gebragt. Dit gaat alle beschrjjving te bovengeheel Rotterdam is herschapen in een lusthof met lanen van sparregroen met vlaggenguirlandesportretten en verzen opge smukt de natuur werkte mede om alles een zeldzamen glanB te gevenalle winkeliers hebben gewedjjverd in het versieren hunner winkelkasten. Voor de glazen van den winkel der firma van Kempen verdrong zich den ganschen dag een talrjjk publiek om een blik te kunnen werpen op een flonkerenden diamant ter waarde van ƒ6000, vastgehouden door een beeld. Duizenden en duizenden waren dan ook herwaarts gekomen om to deelen in de feestvreugde. De Delftsche poort, door welke Z. M. zjjn intrede zou houden, was smaakvol versierd. Kwartier voor tien ure arriveerde de Koninkljjke trein, aan het net versierde Btation, waar verschillende autoriteiten benevens de keur der Rotterdamache jonk vrouwen in de prachtigste toiletteu aanwezig waren. Z. M. werd met eene harteljjko toespraak verwelkomd door den burgemeester, terwjjl een der dames aan H. M. een kostbaar bouquet overhandigde. Daarna steeg Z. M. de Koning met de Koningin, be- nevonB de hertog en de hertogin vau Saksen-Weimar in eene opene caleche en begaf zich, met een talrjjk gevolg en begeleid door een eerewacht te paard, naar het gebouw der Yachtclub. Op weg daarheen scheen geen eind te komen aan deD bouquetten-regen, terwjjl steeds eene tallooze menigte juichende en jubelende den stoet vergezelde. De Maas bood een prachtig schouwspelde onbe wolkte zon bescheen het landschap aan de overzjjde; terwjjl de rivierin het midden geheel vrjjaan de kanten bezet was met vlaggende en wimpelende schepen en stoombooten. Ten 11 ure nam de wedstrjjd een aanvang, die eerst laat in den namiddag was afgeloopen de prjjs werd behaald door de Frankforter roeiclub. Nadat Z. M. het dojeuner gebruikt hadbegaf meu zich naar het feestterreinop het Westerpleindaartoe smaakvol ingerigt. Op de Koninkljjke tribune waren versohillende gezanten; de ministers en verdere autoriteiten gezeten. De president der feestcommissie sprak Z. M. een hartelyk welkom toe. De Koning bedankte o. a. in de volgende woorden: »Zjjn mjjne woorden gering, mjjn gevoel is des te meer. Ik zeg dank aan alle Rotterdammers voor den heerlyken dag, die zjj mjj en mjjn huis hebben verschaft." Een daverend gejuich rees op uit de menigte. Hierop nam het defileeren van den optogt voor H.H. M.M. een aanvang. Dit duurde ongeveer 3/4 uurs. Die te beschrjjven is ons onmogelijk. Dit alleen moet ge zegd wordende indruk die ze teweegbragtwas onbeBchrjjfelyk. Ten 2 ure vertrokken 'HH. MM. naar Fejjenoord, ter inwyding der Noorderhaven, die voortaan Konings haven zal heeten, terwjjl aan de brug de naam van Willemsbrug is gegeven. Teruggekeerd in het gebouw der Yachtclub, heeft de Koning de prjjzen uitgereikt aan de overwinnaars, en begaf zich daarna andermaal naar het feestterrein om den optogt nogmaals te beschouwen. H. M. de Koniügin vertrok ten half zes ure naar '8 Gravenhage. De illuminatie heden avond was overheerljjk en ge lukte volkomen. Zooals bekend is werd de togt vau Z. M. door de stad verkort, wegens het vertrek naar Vlissingen. Vlissingfen22 Mei. Z. M. de Keizer van Rus land is heden morgen ten 3 ure al bier aangekomen onder het daveren der kanonschoten van het alhier ter reede liggende Nederlandsche eskader; het geheel leverde een prachtig gezigt opiu den schoonen Mei nacht. In de haven gekomen werd de Czaar ontvangen door Z. M. de KoniDg, benevens de prinsen Hendrik en Alexanderallen in groot tenue. Na het ontbjjt ge bruikt te hebben werd het prachtige Keizerlijke jagt door de hooge gasten bezigtigd. Heden morgen ten 9 ure vertrokken de vorstelyke personen gezamenljjk in den Keizerlyken trein, onder het gejuich eener talrijke menigte, terwjjl de muzjjk de Russische en Neder landsche volksliederen deed hooren. Er heerschte veel geestdrift, terwjjl de stationsge bouwen en het terrein smaakvol versierd waren. Er zou ernstig plan bestaan tot het spoedig tot stand brengen van een directen mail-dienst tusschen Vlissingen en Londen. De koninklijke Nederl. Stoom bootmaatschappij zou bereid zyn om de zaak te onder nemen in verband met de Great Eastern Railway- Company. Men stelt zich voor, den afstand tusschen Vlissingen en Londen in 6 uren te kunnen afleggen. Z. K. H. prins Hendrik moet de onderneming krachtig willen steunen. Zierikzee22 Mei. De Commissie voor de eindexamens in Zeeland be staat uit de hh. Dr. P. Romeijnlid en voorzitter, Dr. G. van Hennekeler en Dr. F. Seelheim, leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Middelburg; C. Hof man G. Kok Jr. en Dr. P. Schuringaleeraren aan de hoogere burgerschool te Zierikzee; P. Conradi Japikse en Mr. M. J. de Wit Hamerleeraren aan de h. burgerschool te Goes. Bjj beschikking van den Gouv.-Gen. van Neerl.- lndie is benoemd tot ingenieur le klasse de heer C. Gast. Door de provinciale Commissie van Noord-Holland is o. a. akte voor de gymnastiek uitgereikt aan J. G. Tuitel van Zierikzee. Door den heer J. Wenmaekers te Brussel is o. a. concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoor weg van Rotterdam naar Bergen-op-Zoom in de rigting van Delfshaven, Charlois, Rhoon, Oud-Beyerland, Klaas waal, Numansdorp, Willemstad, Dinteloord, Steenher- gen, Halsteren. De rivieren zullen gepasseerd worden door tunnels onder water en wel onder de Nieuwe Maas tot Delfs haven; de Oude Maas tot Oud-Bejjerland en het Hol lands Diep tot Willemstad. De tunnels zullen worden aangelegd volgens een geheel nieuw systeem, door den concessionaris uitge vonden en waarvan hjj het geheim beziten kunnen worden aangelegd, zonder de minste stoornis in het vaarwater gedurende den bouw te veroorzaken. Te Bergen-op-Zoom zjjn door het werpen van voetzoekers onder de feestvierenden eenige ongelukkeu van min of meer ernstigen aard te betreuren. Niet al leen zijn verscheidene kleediDgstukken gebrand, maar ook is een kindje in het aangezigt gewond en heeft een jongen van 10 jaar een zijner oogen verloren. Te Gorinchem is 11. Dingsdag de lOljarige koop man Hartog Jakob Visser overleden. Tot in den laatsten tjjd van zijn leven zag men den grjjsaard eiken Maandag in de Keelestraat zjjne waar (rozynen, vjjgen, enz.) den omstanders te koop aanbieden. Bjj den heer J. de Kooij te Dubbeldam is een kalf geboren met een beerekop. Het dier heeft daarbjj een vleeschslujjer, die uit de hersenpan is gegroeid en tot aan het staartbeen loopt, voorts dubbele kniege wrichten drie neusgaten en een dubbele vouwhuid over het lijf. De pooten zyn krom A T C H I N. In een achrjjven uit Atchin van 16 Maart schrjjft een der dekofficieren, dat de land- en zeemagt in Indië zich uitstekend hebben gedragen en het Vaderland trotsch op hen wezen mag. »Ik heb," zegt hij, »de expedities op BaliBoni en Borneo medegemaaktmaar deze oorlog spant de kroon. Wjj hadden te strjjden tegen een vyand die zijn grond hardnekkig verdedigde. Thans is hjj rustig; veel hoofden hebben zich aanhetNeder- landsch gezag onderworpen en in bjjna alle kampongs wappert de Nederlandsche vlag. Naar mjjn inzien, zal Atchin mettertjjd wel eene kolonie worden, want het is een goed en vruchtbaar land, en zeer voordeelig ge legen voor den handel." De schrjjver maakt met lof gewag van de diensten door het verbeterde schietgeweer en geschut bewezeu, eu getuigt van het krachtig effect, dat het vuur van de Zeeland heeft uitgeoefend, die van 9 tot 30 December niet minder dan 11,000 Ned.pd. buskruit verschoot eu 2600 kogels, die een goede uilwerking hadden. De krjjgsgevangen Atchineezen moeten dan ook verklaard hebben, dat zjj veel banger waren voor dit oorlogschip dan voor de geweren der soldaten. Kerknieuws. Ü8. G. C. Boomerpred. te Ritthem, heeft bedankt voor het beroep naar Sommelsdjjk. Beroepen bjj de Herv. gem. te Vlissingen Ds. James, pred. te Heerde. Gemengde berïgten. Een heerschap te Goudswaard moe9t, wanneer er nog meer konings-feesten gevierd worden, zich wat fatsoenlijker te go dragen, en mot geen boerin uittegaan, Een dametje van den oudendyk te Goudswaard, wordt aangeraden, niet meer in het schelt te zitten loerenmaar den boer dan op te klop pen, die zal haar dan wel byspriDgen als het noodig is. Een zekere gek van den oudendijk to Goudswaard moest zoo wijs zijnen geen meisje achterna loopendat hij toch niet krijgen kan, daar hij nu nog meer voor den gek zal gehouden worden. Eerstdaags zullen een dozyn straatdames te Neuzen zich doen verloten; alhoewel het Pinksterfeest en de Axelsehe kermis aanstaande is, blijven zij disponibel, hetgeen hen niet bevalt. Iemand te Goudswaard wordt aangeradengeen kroeg le houden zonder patent, eer hij in de val loopt. Een rom-tom-toejas te Goudswaard wordt aangeraden, zijne varkens te verkoopen, voor zooveel hij maar knn, eer het te laat is. Te Cats heeft een bakker gedacht dat zijne vrouw uu wol water genoeg zou hebben, nu bij tweo welputten en twee regenbakken heeft laten maken; maar mis, nu wil zij nog hebben dat haar schoonvader de dorps-vate nog pacht, en dan zal men zien of zij nog geeD water genoeg heeft en knechts ontslagen zullen worden van halve dagen water te halen. Te Hoek heeft men met feestdag zich onder andereu vermaakt met koningje te spelen. Z. M. mot twee adjudanten kwamen per vaartuig van Philippine te Mauritsfort aan walwerden van daar feestelyk naar Hoek geleid, en na aldaar de ronde gedaan te hebben, Btapte men aan het paleis af, alwaar ko ning en adjudanten weder onttakeld werden. - Te Wichlia (Amerika) is een jong mensch van 90 jaar nog verliefd ge raakt op een meisje van 70 jaar, cn mcendo zoo maar op eens in de echtschuit te stappen. Maar mis, do familie van het jongentjo was er tegen, en nu ia hij met zijn moisje op den loop gegaan om elders te gaan trouwen. Men ziet het als jongelui zich het trouwen eenmaal hebben voorgenomen dun zijn zy er niet van af te houden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1