ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5568. Dingsdag 51 Maart 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags yoormiddags 10 ure bezorgd worden. 50steJaarg. Bekendmaking. VERPACHTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemens op "Woensflogr <Ien 1 April e. 1c.cïes namiddags te 12,/a uurin het openbaar te VERPACHTEN Hot GEDEMPTE GEDEELTE der ZOUTE GRACHT, ter bezaaging met éénjarige vruchteningaande met den dag der goedgekeurde verpachtingen eindigende den 31 December van dit jaar. De Voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente- Secretarie. Zierikzee, den 25 Maart 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat JAN TUINDERSwonende in deze gemeentevergunning heeft gevraagd om eene bergplaats vau petroleum te maliën achter zijn o woning, staande in de lange St.-Jan straat, plaatselijk bekend wijk Cno. 229 en dat de infor- matiën de commodo et incommodo betreffende dit ver zoek zullen worden gehouden op Woensdag den 1 April aanstaande, te 12'/2 uur des namiddags, in de gewone vergaderkamer van bet Bestuur, ten Raadbuizezullende allen die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de gelegenheid zjjn om in hun belang te worden gehoord. Ziehikzee den 27 Maart 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. MINISTERIE VAN B1NNENLANDSCHE ZAKEN. RIJKS-WATERSTAAT. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Vrijdag, 10 April 1874, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring,- door deD Commis- saria dos Konings in de provincie Zeeland, of, bjj zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de districtaan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelhui g, worden aanbesteed Het onderhoud <ler Rgkszeowe- ringen aandeOudeHoeve,langs «Ie Noordkust vau het eiland Schouwen van 1 Mei 1874 tot 1 Mei 1875. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt tor lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, to bekomen bij den boekhandelaar M. NIJHOFF, Raam straat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 4 en 7 April 1874 wordt de noodigo aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomem bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bg den Ingenieur van den Waterstaat te Zierikzee. 's Gravenüage 4 Maart 1874. Voor den Minister De Secretaris-Generaal HUBRECHT. N ieu wstij dingen. ü-wumfta. Bjj de opening der zitting van den Senaat te Was hington sprak de Chaplain van het Huis het volgende merkwaardige gebed uit: »0 Heer, onze God, wjj verschijuen op deze plaats om voor U onze klagten uit te spreken over den geest der leugen die allerwegen buiten dit Huis heerscht en wij smeeken Udat Gjj den duivel des lastersdie over de gansche aarde zjjn vreeselgk werk verrigt, vernietigt! Sla de hand met verlamming, die met opzet laster scbrgftsluit de monddie misdadigen laster uitspreekt. Doe Uwe straffende hand gevoelen aan allen die zaken verspreiden welke ten doel hebben het vertrouwen in het goede te ondermijnen en welke aan alle slechte elementen een gevaarlijke magt geven tot vernietiging en demoralisatie der menscheljjke maat schappij. Moge Uw vlammende geest wraak oefenen over de valsche aanklagers en den geest van bederf in bet gansche land uitroeijen. Daarom bidden wij U in den naam van Hem, die de waarheid zelve was." The New-York Herald geeft van dit gebed do vol gende zeer ondubbelzinnige verklaring: de dagbladen maken melding van verscheidene dieverijen en schur kerijen der leden van het Congresen de chaptain van den Senaat der Vereenigde Staten smeekt God hen die deze schurkerijen aan het licht brengen te be straffen in plaats van hendio ze plegen. De in Engelaud welbekende hengst uit den stal van wijlen den baron Meijer Rothschild is voor 5000 guin- jes (pl. m. ƒ60000) aan een Duitscher verkocht. Te Londen zijn twee porseleinen vazen (Sèvres) verkocht voor ƒ82,000. Ongeveer 22 jaren geleden bragten zjj in openbare veiling ƒ22,000 op. Twee stel kopjes en schoteltjes met schilderwerk werden verkocht voor ƒ1134 en voor een enkelen kop met schotel werd 2268 betaald. Dat alles zoo duur werd schrijft men toe aan de verbazende kapitalen in de laatste jaren verdiend. Den 20 heeft aan de Somorrostro een vreeselgk ongeluk plaats gebad. Een wagen met ammunitie is uiteengeeprongen te midden van eene menigte soldaten, tengevolge waarvan 60 gekwetst of gedood zjjn. Het ongeluk is toe te schrijven aan de onvoorzigtigheid van hem die de paarden mende en een cigarette rookte. Thans is het rooken streng verboden in den omtrek der kruidwagens. Het ongeluk had echter nog veel grooter kunnen z|jneen brandende huls viel op het dak der kerk, die met eene zeer groote hoeveelheid kruid is gevuld. Had zich het vuur daaraan medege deeld dan zou misschien bet geheele legercorpsin de vallei der Somorrostro opeengepakt, zijn omgekomen. Gelukkig werd het gevaar gezien en een jong vaandel drager Jose Marhuenda y Ferrer had den moed het dak te beklimmen en het begin van brauddat zich reeds in het drooge houtwerk openbaardete blusschen. Hjj is terstond door den hertog de la Torre tot luitenant verheven. 3twü«, Een correspondent verhaalt het feest der 25jarige troonsbestijging van den Koning op de volgende wijze: Laat mij u eenvoudig verzekeren, dat allen, klein en groot (de ultramontanen uitgezonderd) hier van daag gelukkig zijn; dat de armen gold en vleesch cn brood ontvangen hebben dat de Romeinscbe dames deu Koning een reusachtig bouquet van camelias, viooltjes en leliën hebben gezonden; dat de Romeiosche heeren hun rij tuigen hebben afgestaan om de provinciale en gemeente lijke deputaties naar 't Quirinaal te brengen; dat alle kantoren gesloten zjjn; dat de kinderen der lagere scholen den Koning ter eere een lied gezongen hebben dat alle vensters en balkons omlijst zijn met vlaggen en wimpels en bloemen; dat alles lacht, cn joelt door elkander, en jubelt: «/Leve Victor Emmanuel!" De winter is dit jaar iu Italië bijzonder streng, te Rome en Napels is weer sneeuw gevallen; in Toscane en op Sicilië hebben hier en daar ongeregeldheden plaats gehad wegens de duurte der levensmiddelen. Parjjs29 Maart. Heden is alhier met verschil lende bankiers de schikking aangegaan en goedgekeurd om aan de Turksche regeering een voorschot te ver strekken van 40 millioen. De intrest daarvan bedraagt 12 pCt., zonder commissieloon. De som moet geheel aangewend worden tot betaling der April-coupon. Een jong soldaat van het garnizoen te Parijs, is uit den dienst ontslagen wegens «,broodvrees" panophobie Dit jonge mensch, zwak van gestel, en uit arme boeren- ouders geborenhad vóór hij in dienst tradgeen ander voedsel genoten dan aardappelen en melk. Hij bad zulk een weerzin tegen brood, koeken alle meelspjjzen, dat lijj reeds bij de bedreiging alleen, dat hij die zou moeten eten, de vlucht nam. Zoodra men hem dwougofhij zelf trachtte te eten, openbaarden zich brakingen, evenzoo wanneer hjj bouillon gebruikte, waarin men een weinig brood gemengd had. Gedroogde groenten kon hij gebrui ken, doch geen verscbe. Na een uiterst zorgvuldig onder zoek en nadat het klaar was geblekendat men met geen bedrog te doen had, heeft men hem ongeschikt voor den dienst gekeurd. Uit Turnhout wordt gemeld, dat aldaar in den nacht van 24 op 25 dezer in de gevangenis een buitengewoon stoute daad is gepleegd. Twee veroordeelden, zekere Gustaaf van Audenaerde en J. B. Frederic, hebben den directeur en de gevangenbewaarders in hunne plaats opgesloten en zijn daarna ontvlugt. De bewaarder, die met den nachtdienst belast was, deed zijne gewone ronde; in de slaapkamer gekomen waar zich de twee genoemde veroordeelden bevonden, werd hij door dezen eensklaps vastgegrepen en tot in 't midden der kamer voortgesleept. De deugnieten sloo- gen hem vervolgens tegen den grond, namen hem de sleutels af en sloten hem in hunne plaats op. Op zijn hulpgeschreeuw kwamen de directeur en de majoor- bewaarder in allerijl toegesneld; maar niet wetende vanwaar bet hulpgeroep kwam, liepen zij het eene locaal in en het andere uit, om den bewaarder op te zooken. Van Audenaerde en Frederic hadden zich ver borgen, eensklaps zagen zij den directeur en don majoor- bewaarder eene kamer met eene ijzeren deur openen, de twee schelmen sprongen onmiddellijk toe, duwden hen binneu, sloten de deur en schoven den grendel er voor. Dit alles had slechts eenige seconden geduurd, om het geheel in dienst zijnde personeel der gevangenis achter slot te zetten. Nu was er voor de twee ver oordeelden niets meer te vreezen en de boosdoeners lachten harteljjk met het hulpgeschreeuw hunner slagt- offers. Zij zjjn vervolgens de woning van don directeur binnengegaan, hebben daar uit een kleerkast eenige kleoderen gehaald, die zjj aantrokken en na uit eene kast eene zekere som geld gestolen te hebben, zijn zij als twee voorname heeren heen gegaan, de sleutels der buitendeuren van de gevangenis medenemende. Men kan begrijpen dat dit buitengowoon geval eene groote opschudding te Turnhout heeft teweeg gebragt. Er staat geen schildwacht aan den ingang van gemelde gevangenis, zoodat de Turnhoutenaars, des anderen daags 's morgens niet weinig verwonderd waren, toen zij zagen dat alles in de gevangenis gesloten bleef. Het kostte nog al veel moeite om do buitendeur dor gevangenis, waarvan de ontsnapten de sleutels haddon meegenomen, te openen. Tot nu toe is men de voort- vlugtigen nog niet op het spoor. Almelo27 Maart. De architect T.de ongeluk kige bouwmeester op wiens werk eenige menschon door het instorten van een gewelf het leven verloren is door de regtbank alhier veroordeeld tot eene maand celstraf. 's Gi-avenhaffe, 27 Maart. Bij Kon. besl. is benoemd tot President der Nederlandsche Handelmaat schappij N. Trakranen, oud-Minister van Koloniën. Delft, 25 Maart. Hedenmiddag omstreeks half vjjf had hier een allervreesselijkst ongeluk plaats. Twee zoontjes van don tuinier P., in de nabjjheid van de lakelaan alhier, liepen te spelen in een schuur, waar ten gevolge van schromelijke nalatigheid een geladen geweer aan don muur was bljjven hangen. Dat gevaar lijke voorwerp trok al dadelijk de aandacht der kinderen en de oudsteeen knaapje van zes jaar, haastte zich het geweer van den want te nementen einde het te bezien en er zich mede te vermakou. Hij toonde het aan z|jn broertjebetastte het van alle zjjden en wilde juist zijn 6pel voortzetten, toen het geweer afging en het jongste kind, slechts driejaar oud, het volle schot in het oor ontving. Het knnapje was onmiddellijk dood. Het ongeval heeft hier eene algemeene verslagenheid te weeg gebracht. Rotterdam 25 Maart. De aannemer van de spoorwegbrug over de Wijn- en Scbeepmakershaven ondervindt tot op bet laatst tegenspoed. Brak in den aanvang de kistdam herhaaldeljjk door, thans, nu de drie brugpjjlers gereed zijn, trof oen ander ongeval het werk. De zware palen van den kistdam is men thans bezig te ligten; het schip, daartoe gebruikt, is bijzonder zwaar met steenen beladen; gisteren nu zonk dit zware vaartuig vlak voor den 3den pijler. Het zal zeer veel moeite kosten het van daar weder te verwjjderen. Rotterdam29 Maart. Heden vertrok van hier met bestemming naar New-York het atoomschip Maas, kapt. Chevalier, aau boord hebbende 283 land verhuizers. Neuzen, 27 Maart. Nadat ten vorigen jare van hier op Londen door de Maatschappij General Steam- Navigation-Company een geregelde 6toombootdienst voor koopwaren is opgerigt, behalve de toen reeds bestaande van hier op Goole door de Maatschappij Goole Steam- shipping- Compagnyis thans ook door eerstgenoemde Maatschappijonder directie van de heeren David Kernkamp Lumsdente Brusseleene regelmatige stoomvaartlijn geopend van hier op Liverpool. Het eerste stoomschipgroot 850 ton is reeds van daar, na eene zeer snelle reis van nog geen drie dagen alhier gearriveerd. MRlrtellyurgf28 Maart. Nog steeds is het leverworst-kwestiedie de gemoederen in deze stad bezig houdt. Een dergenenwelke van het bewuste varken gegeten hebbenis overleden. Sommige lijders zijn aanvankelijk hersteld doch gevoelen zich zwak cn kunnen volstrekt geen voedsel gebruiken. Anderen daarentegen verkeerden nog in zorgvollen toestand. De verschijnselen bjj de lijders zijn dezelfde als bij cholerahevige krampenbraking en diarrhee. Het lijk vau deu overledene is op last der justitie naar het gasthuis vervoerdten einde door drie doctoren in- en uitwendig te worden geschouwd. De maag, darmen enz. zijn aan een scheikundig- en microscopisch onder zoek van twee deskundigen onderworpen. Het onderzoek van het in beslag genomen varkens- vleesch moet tot het resultaat geleid hebben dat daarin gevonden is strychnine, een plantaardig vergift, dat gebruikt wordt om ratteu te dooden. Da geheele stad verkeert in agitatie, en ware het niet zoo treurig, dan zou 't lachwekkend zijnwant men hoort niets anders dan worstworstworst. Men feliciteert elkander dat men geen leverworst gebruikt heeft. Onder het publiek heerscht groote opgewondenheid. Des avonds trekken groote troepen jongens (waarbij zich dan later ouderen voegen) schreeuwende en tierende door de stad. Vooral is dit het geval langs het liuis van den slagter van het varken (van Os), waar katten muziek wordt gemaakt en gezongen Een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, "Waar is van Os metzjjn leverworst gebleven. De politie tracht door gematigdheid de orde te hand haven. Zierilrzee30 Maart. Naar men verneemt, zullen de miliciens van de ligting van 1874, tegen het laatst van April onder de wapenen moeten komenten einde in den wapen handel geoefend te worden. Bij een vonnis van de arrondissements-regt'oank te Rotterdam, te vinden in het Wbl. t>. li. Regt van 17 Maart, zijn aangenomen de volgende belangrijke stellingen De aanbesteder heeft het regt om de aanneming op te zeggen, ofschoon het werk reeds ia begonnen. Hij behoeft daarvoor geen reden op te geven. Eene vordering tot ontbinding der overeenkomst van aanbesteding en aanneming kan dus niet te pas komen, daar zij door de wilsverklaring van den aanbesteder reeds is opgeheven. De aannemer heeft alleen eene actie tot schadeloos stelling wegens kosten, arbeid en winstderving. Te Scherpenisse heeft zich eene commissie gecon stitueerd tot regeling der feestviering aldaar op 12 Mei aanstaande, bestaande uit de heeren: J. Muller, W. J. Kerpeslein, G. Bolier Dz., H. L. CraaijoC. Laven en C. Geluk. De commissie heeft tot voor zitter benoemd den heer G. Bolier Dz., tot secretaris den heer H. L. Craayo en tot penningmeester den heer C. Laven. Aan den Burgemeester, den heer J. L. Luijk, is het eere-voorzitterschap aangebodenhetwelk door hem i9 aangenomen. A T C H I N. Blijkens een Vrijdagavond hg het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den luit.-gen. van Swieten gedagteekend Atchiu 24 Maart, kwam er meer neiging tot toenadering. Dit hadden eenige hoofden doen blijken zonder evenwel nog openlijk in onder werping gekomen te zijn omdat men nog dacht dat de expeditionaire troepen tegen den regentjjd den terug tocht zouden aannemen. De waarheid (schrijft de opper bevelhebber) zal spoedig blijken. Gighen heeft de Nederlandsche souvereiuiteit erkend. Vau andere staten geen verder berigt. Hot is waar schijnlijk (aldus luidt het slot van het telegram) dat zijwanneer onze bedoelingen beter bekend zjju, zich oven als Groot-Atchin met de Nederlandsche heerschap pij zullen verzoenen. Kerknieuws. Beroepen te Wemeldingen Ds. F. F. van den Hamme, pred. te Polsbroek. Op het viertal van predikanten te Vlissingen komt o. a. voor Ds. Kromsigt te Cortgene. Gemengde borigten. Te W. is een hulponderwijzer verdwenen, waardoor verschei dene crediteuren mal staan te kijken. Te S. moest de vrouw van een schoenmaker zoo niet bij de hand zijn om nieuwtjes le vertellen van arbeiders als zij op hun werk zijn. Het mensch is toch waarlijk te wijs om zulke gekheden te doen en als haar man er achler komt, dan zal zij zeker met de spanriem krijgen. Eene boeren-raeid te Borssele wordt aangeraden als zij nog meer een vrijer krijgt, hem zoo niet te mishande len en hem niet in het water te gooijenwant dat zou zoo goed niet afloopen. Eene boeriu te 's Heer. zal weer naar Middelburg moeten om zoo wat garen en band te koopen, dan kan zij zich weer uitgeven dat zij koopvrouw is. Dan kan zij weer wat slechte boter mede laten komen cn uit- verkoopen met een dubbeltje win3t. Het is maar eene jodin. Zelfs verkoopt zij do oude versletene mantels wel van hare kinderen aan arbeiders voor veel geldens. Maar nu wordt die boerin aangeraden die oude rommel te brengen te Mid delburg op de Vendu, dan wordt zij niet aangezien voor eene jodin, en niemand wordt bedrogen. Te Stavenisse is een huwelijk voltrokken tu9schcn Sientje en een weduwenaar van twee maanden, en nu zegt Sientje: Hij heeft een huis gebouwd Op sluiten vastgesteld Ik ben met hem getrouwd, "Want 't is een man van geld. Hij is wel weduwnaar, Maar ook dat spijt mij niet, Ik ben met hen toch klaar, En weg is mijn verdriet. Uit de vergiftiging van leverworst te Middelburg is. het gebleken, dat daar nog keurmeesters zijn cn dat het vee ge keurd wordt. Te Zierikzee is het geheel anders; daar zijn ook wel keurmeesters, die een vost trnctcment hebben uit de stads kas, maar men hoort niet van keuren zoomin varkens als run- deron. Of dat nu volgens hunne instructie is, is niet bekend maar bekend is het dat er honden en ezels zijn geslagt, nuchtere kalven, geiten en bokkenen niet weinig zieke en gestorvene varkens. Ook met het rundvee gaat het niet veel beter; zieke on gestorvene koeijen ziju er ook veel geslagt, of geslagt bij nacht in de stad gebragt, zonder dat daar naar gezien wordt, Te Zierikzee zijn er dus geen keurmeesters noodig. Te Neuzen schijnt een arend in een nachtegaal veranderd te zijn, daar tallooze liefhebberswaaronder ook een vosjeiederen avond naar z|jn gezang komen luisteren. Hoewel vermomd kan hij ook hier zijne Btrckcn niet verbergen. Een dame te Zonnemaire moest haar babbeltong wat in toom houden van een meisje te Bruinissewaar niets van te zeggen valtdaar zij in moeite zal komen. Twee zusters onder Sint-Anna- land worden verzocht, zich zeiven eerst te beproeven eer zij anderen beginnen le beoordeelenwant aller oogen zijn op hen gevestigd. lug^ezondene stukken. De Nutslezing van den Heer de Veer. Als wc nog gewoon waren aan de spreekwoorden bun volle gezag toe te kennen ik zou met het oog op de jongste nutslezing alhier durven zeggen „eind goedal goed." Want inder daad de Heer de Veer heeft ons jongstleden Vrijdagavond eenige genotvolle uren geschonken. Hij heeft ons in kennis gebracht met zekeren Gehaziwiens vriendschap wc echter immers met den spreker hebben teruggewezen van 't oogenblik af, dat hij aan ons wa9 voorgesteld. Het is geen wonder. Gehazi i9 een zelfzuchtig mensch, een egoïst van de akeligste soort.- Laat hij 't leven maar ingaan hij zal er zijne eigene dierbare persoonlijkheid wel door heen sturen hij wil en kan en zal den ladder beklimmen op de bovenste sport waarvan 's werelds grootheid en eeradeldom en ridderlinten te prijk hangen. Hoe hij dat doet "De Heer de Veer heeft het ons geteekend. Hij heeft ons Gehazi aangewezen in den persoon vaa zeker menschelijk wezen dal zich wringt in alle bochten een man, die nooit zichzelf isdie weet te vleienomdat hij de zwakke plaatsen kent der menschelijke ijdelheid en de laagheid heeft zich te laten trappco door zijne meerderen van heden, als hij maar 't vooruitzicht heeft zijne gelijken van gisteren te kunnen verachtën. De zelfbewuste zelfzucht van Gehazi bleek waarlijk eene macht. Zij bracht haren beheerscherdie straks haar dienaar worden zalals hij de knecht is ecner tweede nataurwaar hij wezen wilde; zij eischte van hem geen werk zaamheid geen inspanning alleen de slimheid om de wereld op haar zwakste plaatsen aan te vallen en de kleinheid om alle eigenwaarde thuis te laten op 't oogenblik, dat hij den rug dieDt te krommen voor de lage poortdie toegang tot de „hooge" kringen verleent. De zelfzucht van Gehazi werd eene tweede natuur; als haar lijder eindelijk is gekomen tot het glanspnot zijner loopbaan als hij in de „hooge" en „hoog9te" kringen is binnengelaten en hij een meisje van halfadellijk bloed en groot fortuin" naar 't echtaltaar heeft mogen leiden dan zal 't blijken hoe hij niet meer terug kan treden op den weg, waarlangs hij zijn doel zocht. 't Levensgeluk der vrouw, die zich geheel en onverdeeld aan hem geschonken hadver woest hij 't kind dat zij hem schenktden zoon die zijn naam draagt, haat hij. Zij hebben geen hart, meent hij, voor 'tgeen den echtgenoot en vader 't hoogste goed dunkt: zeker lintje in 't knoopsgat van Gehazi's rok. Ja waarlijk de wereld houdt er almee hare rechtvaardigheid op na. Dat bleek Gehazi maar al te welal wilde hij 't zich ontveinzen. „Tot hiertoe en niet verder!" schijnt haar vonnis ook ten zijnen opzichtetoen Gehazi alles ten offer had gebracht aan zijne zelfzuchttoen hij daarvan de slaaf was in do onedelste be- teekeoistoen dacht het der wereld genoeg. Zij meende zich partij te moeten stellen tegen den man dien ze zelve had verheven. Maar zij liet het bij zijdelingsche en geheime aan vallen. Die arme zuster van Gehazi b. v., die mocht zij toch wel voorthelpen nu deze buiten betrekking was geraakt 1 Wij hebben 'l gehoordwat er verder geschiedde. Tot over 't graf van Gehazi klonk de stem der wraak, 't Wa9 niet genoeg dat Gehazi toen hij wist, dat hij zich zelf wilde bedriegen omtrent de schatting der wereld over zijn persoon - verteerde van menschenhaat en machtelooze woede, dat was niet genoeg. Zijne nagedachtenis moest ook stof geven tot een spotwoord als grafschrift. Als ik zeg, dat de heer de Veer ons dezen Gehazi ge schetst heeft in de voornaamste momenten zijns Ieven9dat de spreker ons getuige heefc doen zijn van de ontwikkeling van Gehazi's karakter dat hij 'tin smaakvol Neerlandsch deed eo op boeiende wijze, niemand zal mij tegenspreken. En echter mag ik 't bij deze kleine aankondiging niet laten. We zijn hier als ik 't eens zoo zeggen mag een beetje cri- tisch uitgevallen. Of 't komt door dien van Beers en Cre- mer onder onze eerste sprekers uit den vreemde zijn geweest, ik weet het Diet maar zeker is 'twe zijn wat critisch. Ik keur dat niet af het tegendeel is waar ik noem 't feit slechts. Zoo hebben we ook de Veer 's lezing beoor deeld. Heel gunstig, dat kon niet anders. We hebben de meesterlijke voordracht geroemd en aan de leckening de ontwik keling van Gehazi's karakter, hooge waarde toegekend. Het zoogenaamde „nastakje" „Uit logeeren gaan" tintelde van gezonden humor; 'twas frisch eu waar, al had het niet den diepgang van Gehazimaar tochwe hebben natuurlijk ook onze aanmerkingen gereed. Wie is of was die Qehazi? Wie in Neerland, in Arasterdam of daar ergens En wezenlijkreed9 in de pauze bleek dit moeilijke punt tot klaarheid gebracht. Gehazi is en wa9 niemand anders dan wijlen meneer X. Het was duidelijk dat deze X. als model had gediend, 't Was echter jammer dat de pauze slechts een groot half uur innamnu hadden we haast geen tijd om ons te herinnerenwat de dames Wolff cn Deken in hnar dagen tot de lezers zeiden die Saartje Burgerhart kenden en wisten waar Suzanna Hof land woonde. Ooder den eersten indruk van eene mogelijke gelijkenis van zekere trekken der teekening met die van ons bekende personen zouden we gevaar loopen te vergeten dat een type niet genomen wordt naar een bepaald modelmaar dat het is ontleend aan de bepaalde eigenheden dikwijls van zeer vele personen. Waarneming en opmerkingnu hier dan daar, en de uitkomst van beiden in beeld gebracht, gekleurd en getint en omlijst naar de opvatting des auteurs ziedaar hoe een type kan ontstnan, zoodat we meneer X en Gehazi twee verschillende personen moeten noemen. Het zou onbillijk zijn, indien we hier niet aan toevoegden't bewijs van waardcc- ring door de hoorders geschonken aan de lezing van jl. Vrijdng. Wij hebben 'teen benijdbaar talent genoemd zooveel humoren zooveel geest te vereenigen met zooveel nauwkeurige waarne ming cn juisto teekening. Wij hebben gevoelddat de moei lijkheid van dusdanige typenstudic vooral daarin gelegen is dat de schrijver zich geheel buiten zijn onderwerp moet plaatsen om 't aan allo kanten te kunnen bezien. Enkelen hebbeu er op gewezen hoe moeilijk 't is die gedachten welke den ernst des levens op 't diepste peileDaf tc wisselen met weer andere waarin de humor tintelt en 't belachelijke der men schelijke ijdelheid wordt bespot. Zij hebben de kunst om dio moeilijkheid te overwinnen gewaardeerd, omdat zij wisten hoe licht de auteur gevaar loopt den ernst van 't céoe te verstikken onder den lachbui des publieks om de scherts van 't andere. Dat de heer de Veer die waardcoring onzerzijds zal op prijs stellen is zekerdat hij er zich door aangespoord moge ge voelen ook den volgenden winter tot ons te komen is onze wensch. Zierikzee, 29 Maart '74. A. W. STELLWAGEN. Correspondontie. Het stuk van den hulponderwijzer Prinse wordt niet opgenomen. W|j ineenen reeds genoeg plaats voor deze zaak te hebben ingeruimd. ST&ibcirtctttictt. esH8sesases«3Hgaa8SSSK!^ss3?iss»g«sssï25SfiïSïo H SSjarige Eehtveroenigiug; !P VAN JOHANNES de JONGE H EN 6*9 JANNA HENDERIKA van NIEUWENHUIZEN. Nieuwerkerk, 30 Maart 1874. Hunne dankbare kinderen, Getrouwd ADRIAAN van den BOUT Tz. Elkerzee 26 Mnnrt 1874. NEELTJE STOEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 3