ZIKKIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5565. 5östeJaarg. Donderdag 19 Maart 1874. ËLmttiH», Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking. Plaatsing van kinderen op de Armenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden: dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zulleu houden in de Regen tenkamer van het Hervormd Diaconie Armengesticht op Zaturdag den 21 dezer maand, des avonds te 7'/i uur, tot het ontvangen en bcoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school; en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentjjds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzeb, den 18 Maart 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. KENNISGEVING. KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat het primitief kohier der Hoofdelijke Belasting van deze gemeenteover het loopeud dienstjaar, op heden door ben voorloopig is vastgesteld en van den 23 Maart tot den 6 April e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zjjo' aanslag bp den Raad bezwaren kunnen inbrengenby verzoekschrift op ongezegeld papier ingevolge de wet. Zierikzee den 18 Maart 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. A Igemeen Overzicht. Als wp ditmaal ons algemeen overzicht beginnen met van een enkel persoon te sprekendan is het omdat die persoonlijkheid eene algemeene beteekenis heeft. Nauwelijks behoeft gezegd te wordendat wij het oog hebben op Prins Bismarck, die sedert eenigen tijd ougesteld is enzooals zich begrijpen laat heeft geheel Europa het oog daarop gevestigd. Of het uit zuivere belangstelling is, durven wij betwijfelen. Maar 'fc is nu eenmaal eene waarheid dat in onzen tijd de premier van Dnitschland steeds op den voorgrond treedt en eenen belangrijken invloed uitoefent. Geen wonder dan, dat aan zjjn leven en werken groot gewicht wordt gehecht. Eu moge de een ook verlangen, dat hij nog lang aan het hoofd der zaken moge blijven, terwjjl de ander misschien zijn aftreden waardoor dan ook, als eene welkome gebeurtenis begroeten zou, aller oog blijft op hem gevestigd en ieder vraagt: hoe het met hem is. Zijne ziekte is intusschen niet de eenige donkere wolk die zich aan deu Duitschen hemel vertoont. De beruchte legerwet, die ook in tijd van vrede aanzienlijke strijdkrachten beschikbaar wil hebben en groote gelde lijke opoffering van het volk zou vergen, vindt bij de commissie daarvoor ingesteld, weinig bijval. Zy heeft het eerste artikel, waarbij het cijfer van het leger in vredes tijd op 481,659 wordt vastgesteld verworpen. Het schijnt wel dat de meerderheid met die wet zich niet verzoenen kan en indien het den minister van oorlog niet gelukt om door den schrik voor naderende oorlogen de gemoederen voor zijne wet te winnen, dan is het wel waarschijnlijkdat de wet zal verworpen worden. Het eenig uitzicht dat overblyft is dat de nationaal-liberalen voorstellen zullen doen om tot een compromis te geraken en naar men zegt wil de regee ring ten aanzien van andere wetten, onder anderen die op de drukpers, concession doen, die misschien de prijs zullen zyn, waarmede de aanneming der legerwet zal worden gekocht. Het huis der afgevaardigden in Oostenryli houdt zich druk bezig met de confessioneele wetten die de katholieke kerkof liever hare veel eischende hoofden niet gunstig zijn. De clericalen hebben zich aan het debat onttrokken en het zijn alleen de Polen die den strijd blijven voeren, maar zonder vrucht, want de meeste artikelen worden aangenomen zooals zij voor gesteld zijn. De Paus heeft reeds bij voorbaat die wotten veroordeeld en de bisschoppen aangespoord om de rechten der kerk te beschermen. Wij kunnen duB verwachten dat als die wetten in Oostenrijk kracht krygen, de stryd daar ook met bitterheid zal worden gevoerd. Het echpnt wel dat de kerk maar moeilijk binnen de grenzen van haar gebied bljjven kan en dat zij voortdurend den eisch wil laten gelden dat de staat zich naar hare inzichten en bedoelingen schikken zal. Niet medegaan met den tijd is en blijft de natuurljjke oorzaak van treurige botsingen, die niet in het belang der volken iswat toch door de kerk wel in de eerste plaats moest worden gezocht. Engeland leeft in de verwachting van do dingen die komen zulleu. Uit den aard der zaak moet er eenigen tijd verloopen alvorens het nieuwe kabinet van zich kan doen hooren. Inmiddels heeft de afgetreden minister Gladstone op zich genomen leider te blpven van de liberale party in het Parlement. Hjj reserveert zich echter eenige rust die hem op zyn leeftyd noodig is en dat hij niet alleen aan de stem der eerzucht gehoor geeft kan daaruit blyken, dat by zich bereid verklaard heeft, om zoo noodig bjj den aanvang der zitting van 1875 zich terug te trekken. In de vorige week was Londen in feestgewaad gehuld. Bij gelegenheid van den intocht van den hertog van Edinburgh en zijne jeugdige gemalin, de dochter van den Keizer van Rus land. Het weder begunstigde die feestviering niet, maar gelyk do koninklijke familie het niet ontzag om in een open rijtuig door den sneeuwstorm te rijden zoo liet ook het volk zich niet weerhouden door eene enkele bui. Volgens oude gewoonte zijn er door vallen, drin gen en vechten eene menigte armen, beenen en ribben gebroken. De regeering in Franltryk blijft voortgaan de zaken zooveel zij maar kannaar haren smaak te regelen. Nu de wet op de maires in werking is, wil de heer de Broglie ook de verkiezing der gemeente raadsleden uitgesteld hebben, tot zijn nieuwe gemeente wet in orde en in toepassing zyn zal. Het is niet moeilyk te begrijpen waarom hy dit weDscht en wat hem dringt van de nationale vergadering eenen excep- tioneelen maatregel te eischen. Onder de candidaten voor eene vacante plaats in de kamer komt ook voor een zoon van den bekenden generaal Berlrandden trouwen vriend van Napoleon I. Deze candidaat heeft openlijk aan de kiezers verklaard dat by hen door hunne stemmen wil laten by dragen, om eene dynastie weer op den troon te brengen aan welke Frankryk zoovele jaren van grootheid en ongekende welvaart te danken heeft. Zeker was het niet voorzichtig om zoo openlyk en duidelijk van zjjne wenschen te doen blyken, maar hoe gemaklyk overigens de Franschen zich laten medeslepen om de eene regeeringsvorm voor de andere te kiezen, het is niet denkelijk, dat zjj in dit oogKn" blik al weder verlangen, om tot de keizerlijke regee" ring der Napoleons terug te keeren. Inmiddels zyn een groot aantal aanhangers van die dynastie naar Engeland vertrokken, om daar den verjaardag van den Keizerlyken Prins bjj te wonen en zjjne meerderjarig verklaring te vieren. De Fransche Academie heeft terecht ingezien dat het nu het oogenblik niet is voor Bo- napartistische demonstratie» en daarom de redevoering van den heer Olivier niet willen aanhooren maar dien heer vergund zitting te nemen, zonder de gebruikelijke receptie. De kamer der vertegenwoordigers in Italië heeft zich niet vereenigd met het voorstel om de afgevaar digden eene schadevergoeding van ƒ10 toe te kennen voor elke zitting. Het plan was beraamd oin de leden tot trouwer opkomst te dringen, maar misschien is het daarom terecht verworpen. Want wanneer 'eene ver tegenwoordiging moet bijeengebracht worden door als het ware eene premie te stellen op het bywonen der vergadering, dan moet er al zeer weinig belangstelling bij hare ledeD zyn, en toonen deze zich weinig door drongen van hunne roeping. Liever zouden wjj de tragen door anderen vervangen, hoe billijk het overigens zij, dat zjj die in het belang des lauds arbeiden, daarvoor behoorlijk worden beloond. In Rome klaagt men als overal elders over de duurte der levensmiddelen en de minister heeft verboden eene bijeenkomst te houden om daarover te handelen, daar hy zeer wjjaljjk begreep, dat zoodanige meeting wel aanleiding zou kunnen geven tot volk8opwinding maar geenszins tot het vinden van afdoende maatregelen. In Zwitserland voert men thans een stryd die aan dien in Nederland doet denken. Het geldt de regeling der belangen van de protestantsche kerk, waarmede de kantonnale raad zich bezig houdt. Voor namelijk is men het oneens of Genève al dan niet ééne kerkelijke gemeente zjjn zal. Gaat die door, dan zouden de 15 predikanten, die daar arbeiden, allen van dezelfde richting kunnen zijn en zulks tot schade van zoovele andere richtingen op godsdienstig en kerkelyk gebied maar vindt het plan bijval, om de gemeente in kerspelen te verdeelendan kunnen ook onder de dienstdoende predikanten alle richtingen vertegenwoordigd worden. In Spanje heeft de bevelhebber Moriones zyn ontslag genomen. De regeering doet al wat zjj kan om de Carlistische bewegingen te onderdrukkenmaar de vrienden van den pretendent spannen evenzeer al hunne krachten in. Men verwacht dat bij Bilbao de groote en wellicht beslissende strijd zal gevoerd worden. De bevolking daar is volstrekt niet Carlistisch en heeft zelfs het eerste bombardement met eene illuminatie beantwoordt. De Btad is voor vele dagen nog van leeftocht voorzien en men hoopt dat het leger er in slagen zal om haar te ontzetten. Intusschen heeft zjj nog al to lijden en naar men meldt is het zeer opmer kelijk dat de meeste Carlistische bommen juist vallen in die wijken dor stadwaar de meest Carlistisch- gezioden wonen. Zoo werd onder anderen een bom in een klooster geworpen waardoor de prior en twee nonnen werden gedood. In een vorig overzicht maakten wjj melding van den strijd der Amerikaanscbe dames tegen de drank winkels en draukverkoopers. Nog al tijd gaan zy voort te bidden en te zingen om de kroegen gesloten te krygen en waar de kroeghouders hun goed recht willen doen geldenvonden zij minder bijval dan hunne biddende tegenstanders. Allerlei dwaze en ook ergerlyke tooneelen doeu zich daarbij voor. Zoo heeft een salonhouder de dames zoeken te verjagen door zich in hare tegenwoordigheid te ontkleeden een ander heeft ze met emmers vuil water ovorgoteu. Nog een ander sloeg de biddende dames werkelijk op de vlucht, door een paar tamme beeren op hen los to laten waar tegen hare gebeden haar niet beveiligden. Wanneer de tappers zich zoo zoeken te verdedigen, worden zy door de overheid gestraft, maar als de vrouwen door haar gekwaak hare medeburgers ruïneeren dan wordt er niets tegen gedaan. Zoo wordt het begrip van vrjjheid in de nieuwe wereld tegenwoordig opgevat. Om nog eens tot Europa terug te keerenhebben wij nog te vermelden dat in Belgfie nog steeds.de stryd over de Antwerpsche belangen aan de orde is. Volgens de laatste berichten zou er eenige kans be staan dat de geschillen eindigden naar den wensch der Antwerpenarenmaar deze zijn niet zoo gemak kelijk voldaan. De Antwerpsche afgevaardigden, cleri calen van het eerste water, zjjn van een slechte markt te huis gekomen daar het gebleken isdat zjj niets hadden gedaan voor hunne stad niettegenstaande zij er hoog van opgaven. Indien de zaken mochten geschikt worden op den voet waarop het plan vau het gemeente bestuur is geschoeiddan zou dit daardoor niet weinig zjjne populariteit zien toenemen. Nieuwstijdingen. GJ-rancl Rapids26 Febr. Jl. Vrijdag rnorgeo ia onze landgenoot G. Grootveld op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Het schijnt dat hij ter bekorting van zijn weg een gedeelte van den spoorweg overgegaan is, men vond ten minste zijn lijk vreesseljjk verminkt op korten af stand van de ^crossing" aan de zevende straat, aan de Westzijde der rivier. Uit het ingesteld onderzoek blijkt, dat de ongeluk kige waarschijnlijk op zijde is gegaan voor den van het zuiden komenden trein, doch toen door hel gedruisch niet heeft be merkt dat ook van het noorden een trein kwam aan9toomen, en op deze wijze onder de wagens verbrijzeld werd. Machinist en stokers hadden niets bemerkt. De overledene was een op passend man, had den ouderdom van 57 jaar bereikt en laat eene vrouw met 6 kinderen na. De New-York Herald bevat kolommeD vol akelighe den aan den tegenwoordigen toestand dier stad ontleend. Duizenden en duizenden lyden gebrek en talloos zjjn zy die steeds welvaart genoten en thans aan honger verkwjjnen. Gezeten familien bezitten niet9 meer dan de kleerendie zjj aan het lijf hebben; al het overige is naar de bank van leeuing gebragt. Er bestaat Diet de geringste gelegenheid om aan den kost te komen en de meesten leven van de publieke liefdadigheid; wie daartoe te fier is, sterft den hongerdood. De treurige tafereelen uit dezen hagcheljjken tjjd worden door den Herald onder afzonderlyke hoofden, met naam en toe naam en woonplaats van de hoofdpersonen, aan de lezers geschetst. Ia de maand December laatstleden heeft men te New- York een nieuwe machine toegepast, om de sneeuw, genoegzaam plotseling, van de straten weg te ruimen. De toestel bestaat uit een eenvoudige wagen, door vier paar den getrokken, loopende met een snelheid van 3 tot 4 Eng. mijlen per uur. De wagen draagt een grooten waterketel, die onmiddelijk boven de raderen rust; deze ketel staat in gemeenschap met een ruimte, die den stoom oververhit, zoodat deze hitte ver boven die van kokend water stijgt. De overhittingsbak werpt den stoom door een reeks van 300 opene buizen in een grooten kuip van 3 voet leDgte bij 7 voet breedte, welke volkomen stoom- en waterdicht is en noch warmte noch stoom laat verloren gaan. Het is nu deze oververhitte stoom, die plotseling de sneeuw doet smelten, en den weg achter zich opgeruimd en gespoeld laat, nadat de wagen is gepasseerd. e. In Aziatisch Turkije, waar het zeer koud geweest is, rigten de wolven groote verwoestingen aan. Twee spoorwegwerkers zijn door eene bende wolven verscheurd. De ongelukkigen, werkende aan den weg van Brou9sa naar Mondania, sliepen onder eene tent. Een bediende, op eenigen afstand van Erze- roum gezonden om telegraafpalen te herstellen, is insgelijks verscheurd geworden, Men heeft van hem maar eenige knoppen, beenderen en gereedschappen gevonden Er hebben op den Atlantischen Oceaan in de afge- loopen maand vreesseljjke stormen gewoed. Een stoom boot, van Liverpool naar Philadelphia bestemd verloor door een stortzee den kapitein, den eersten en tweeden stuurman en twee matrozen. Toevallig was een zeer stoutmoedig en bekwaam kapitein als passagier aan boord. Deze nam het bevel over en bragt bet schip behouden op de plaats zijner bestemming. Ook de stoomboot Herdervan Hamburg op 19 Febr. naar New-Vork vertrokken, had het zwaar te verant woorden. De kapitein rapporteert den 24sten Febr. op 49° 51' N.Br. en 22° 53' W.L. door een vreesseljjken orkaan te zjjn beloopen, die met dalenden barometer van W. tot Z.O. rondliep en weder terug naar het W. DeB morgens van den 25sten brak eene zware stortzee over het schip, die een gedeelte van den voorsteven, bekken van den bak en het voorluik wegsloeg, waarbjj da 4de stuurman den arm en 2 matrozen de beenen braken, terwjjl nog vele anderen gewond werden. De barometer viel tot op 27,90 en de wind schoot uit naar het N.W. De stuurhut en scbynlichten werden wegge slagen, waardoor veel water in het schip en de machine kamer drong. Men kon geen stoom geuoeg maken om het schip goed te besturen, daar de vuren gedeeltelijk uitsloegen en de jjzeren platen van het dek in de machinekamer door het water opsloegen, zoodat eindelijk het schip dwars van de zee viel. Des avonds van den 26sten kwam een ontzettend hooge stortzee op het schip aanrollen, die zes booten stuk sloeg, waarvan er drie over "boord spoelden, terwjjl al de sloepaavids en boots- klampen aan stukken werden gebroken. Men arbeidde voortdurend met stoom- en handpompen om het binnen dringende water meester te worden, waarbij de passagiers ook met emmers behulpzaam waren; doch bet water voortdurend stjjgende, sloeg eindelyk de vuren geheel uit. Het weder een weinig bedarende, kon men den 27sten weder stoom maken. Den 28sten verhief de orkaan zich weder met verdubbelde woedeen de zeeën die voortdurend over het schip heen braken, sloegen nu alles van het dek wat nog overgebleven was. Slechts door aanmoediging van den gezagvoerder en belofte van een extra maand gage, was het mogeljjk de stokers, die door voortdurenden arbeid geheel uitgeput waren, aan bet werk te houden. Des avonds van den 28steu bedaarde eindelyk de storm en dewijl men door voort durend pompen niet op het water won, besloot de gezagvoerder naar Queenstown af te houden, alwaar men den 3den Maart arriveerde. Londen 16 Maart. Er zjjn op Cambden House, het verblijf van de ex-keizerljjke familie, ter gelegenheid van de meerderjarigheid van den prins, 6200 kaartjes, allen van Franschen, afgegeven. De prins heeft aan den hertog van Padua zjjn dank betuigd voor de trouwe berinnering aan de nagedachtenis des Keizers. Verder Verklaarde hjj dat de openbare meening in Frankrijk, ondanks het vertrouwen, hetwelk de loyauteit van Mac Mahon inboezemt, voor een beroep op het volk is. Hy zal zich aan die uitspraak onderwerpen, hetzij dat de meerderheid gunstig is voor het tegenwoordig Gou vernement in Frankrjjk, hetzij de naam van Napoleon voor de achtste maal uit de stembus te voorschyn komt. Ooststellingf-werf, 14 Maart. Een hartver scheurend ongeluk heeft te Nieuw-Appelscha plaats gehad. De vrouw van L. Kromkamp, landbouwer aldaar, zou met haar zuigeling een bezoek brengen aan bare familie te Oudeborne. De arbeider Albert Drok, wiens zoon voor de militie-raad moest verscbynen, zou met paard en wagen van L. Kromkamp naar Oudehorne rijden en diens vrouw en kind medenemen. Heden nacht om één uur vertrokken zy, doch op zeer korten afstand van de woning van Kromkamp geraakte de wagen in de vaart, met het jammerlyk gevolg dat de vrouw en baar kindje verdronken. De vrouw was 34 jaar en haar dochtertje 10 maanden oud. De toestand van den man en vader is niet te beschrijven. De on gelukkige moeder laat drie zoontjes achter, nog te jong, om het smartelijk verlies te beseffen. Almelo, 12 Maart. Heden stond voor de Arr.- regtbank teregt de architect T.beschuldigd van on- willigen manslag. Gelyk indertijd werd gemeld, is in November van 't vorige jaar een der keldergewelven van de alhier in aanbouw zjjnde bierbrouwery inge stort, waardoor 2 personen gedood en anderen ernstig gewond werden. De heer T. nu wordt beschuldigd van het door onbedrevenheid of onachtzaamheid veroorzaken van dit ongeluk, doordien naar bewering van deskun digen de stutten zijn weggenomen vóór dat de kalk der muren was versteend. Het O. M. eisebte eene cel lulaire gevangenisstraf van 3 maanden en 2 geldboeten een van ƒ25 en een van 8by waubetaling te ver vangen: de eerste door 2, de tweede door I dag cel lulaire gevangenisstraf. Heden over 8 dagen uitspraak, De zaak tegen pastoor van den Bosch, te Dene kamp, is uitgesteld tot 23 April. De beklaagde was afwezig. Er zullen nieuwe getuigen gedagvaard worden. Te Ochten heeft een oppassend jongeling, die reeds zeven jaren met een meisje verkeering had ge had en spoedig met haar in het huwelijksbootje dacht te stappen, door ophanging een einde aan zjjn leven gemaakt, en wel omdat zjjn meisje gezegd zou hebben: dat haar aanstaande een leelijke vent met rood haar was, dien zjj alleen nam om maar een man te hebben. Gorinchem14 Maart. Eergisteren vierde S. H. Visser, koopman in vruchten alhier, in volmaakte gezondheid zijn 10l8tcn verjaardag. Nog vol ijver is hy eiken dag in zijne zaak werkzaam. 'S Gravenhagen16 Maart. Heden ontving de voorzitter van de sociëteit de Besognekamer, de kolonel Boers, alhier, een schryven van generaal van Swieten uit Atchin waarin hij de leden van die socië teit zijn hartelyken dank betuigd voor den gelukwcnsch, hem per telegraaf gebragt na het nemen van den Kraton. j>Wij zjjn gelukkig" zoo schryft de generaal o. a,, >dit gedeelte onzer taak te hebben volbragt en ook dat de moeyelykheden dio wij hebben overwonnen, zooveel sympathie hebben verworven. En waarlijk, de dapperen die dat mot hun leven hebben gekocht of er hun bloed voor hebben gestort, verdienen dat wel. De moed van officieren en minderen is inderdaad on overtrefbaar." 17 Maart. In de zitting der Tweede Kamer van heden, heeft de heer Kuyper, nieuw benoemd lid, zijne geloofsbrieven iugezonden, die gesteld zyn in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren van Kuyk van Lijnden, Blussé, de Roo en Mackay. Maastricht14 Maart. Heden namiddag begaf zich de knecht vau den landbouwer D. alhier in den overdekte vergaderbak, waarin het vuilnis uit koe- en paardenstallen byeen loopt. Naauwlyks bevond hy zich op de daarin geplaatste ladder of hy viel, door de opstygende gassen bedwelmd, naar beneden. Zyn meester, de heer D., die hem ter hulp snelde, onder ging hetzelfde lotterwijl een op het hulpgeschrei toegeschoten brouwersknechtdie zich insgeljjks in den put waagde, mede een slagtoffer zjj Der meuschlievend- heid werd. Het mogt niet gelukken ben tijdig ter hulp te komen. Toen men er eindelyk in slaagde ben boven te halen was het te laat. Allen hadden opgehouden te leven. Goes, 16 Maart. De laatste zitting van don ge meenteraad was weder niet onaardig. Men bad te beslissen over het al of niet verlichten van het halve raadhuis. De finantiëele commissie was er tegen en men kan het haar niet kwalijk nemen, daar zy steeds op den voorgrond stellen moet, dat de stedelijke finantiëu de hoogst moge lijke zuinigheid vereischen. Maar haar ad vies vond ernstige tegenspraak, onder anderen by den beer Del Baere, die nu in eens zoo vrijgevig was, dat hij de verlichting van bet raadhuis verlangde en beweerde dat andere noodige uitgaven, o. a. voor bet ónderwys, er toch wel komen zonden. Vreemd klonk dit in zijn mond, omdat hij juist vroeger de man was, die zich tegen hoogere uitgaven voor het ónderwys verzette. Muar een mensch is veranderlijk. Daarbij kwam, dat zjjne verbeelding hem het raadhuis reeds voorstelde als een zwarte stip in den lichtzee die men op 12 Mei verwacht. Die akelige voorstelling deed hem met het meeste gem:.;k over alle bezwaren henenhuppelen en de leer verkon digen, dat de raad vrijelijk over het geld der burgery beschikken kan en dat het bier goldt de openbaring van feestvreugde, waarom men natuurlijk alles veil moet hebben. Grappig was het dat de conservatieve leden nu zoo ijverig in de weer waren, om de stadsfinantiën tot een feest te gebruiken, terwijl men vroeger als men geld vroeg voor nuttige zaken, steed9 tegenstand bij hen vond. Doch de zaak is in orde gekomen en het is nu beslist, dat een stuk van het raadhuis verlicht worden zal. In den raad is ook beslist, dat niet zal worden toegegeven aan het verzoek van hetProtestantsch Kerkbestuur, om tegemoetkoming te geven in do kosten van herstel van een verwulf onder den toren. Naar het schjjnt hadden kerkvoogden geen recht op die tegemoetkoming met het oog op een vroeger gemaakt contract, maar het is hier als overal, de kerk zoekt van de stad en de stad van de kerk te halen wat kan eu men maakt elkander het hoofd warm over den vorm waarin men geven zal, waDt ten slotte komt het toch op geven neder. De vraag is slechts of de gemeente bare penningen in de stads- of in de kerkekas stor ten zal. Oats 15 Maart. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij den timmerman J. Schroevers alhier, één konjjn, in den nacht van 14 op 15 dezer, achttien (18) jongen heeft geworpen. St. Philipsla.il O 17 Maart. Als een merkwaardig feit kHnnen wij mededeelen, dat op 16 April a. s. een hoog bejaard echtpaar, waarvan de echtgenoot nog een afstammeling is van den grooten zeeheld Michiel Adriaavsz. de Ruijter, hun 60jnrig huwelijksfeest hopen te vieren. Deze oude lieden verkeeren in armoedige omstandigheden en het is daarom dat zij in liefde aanbevolen worden om dien gedenkdag door eenige liefdegaven tot een vreugdedag te verhoogen. Wie voor deze oude lieden iets mogt willen afzonderen, ge lieve dit aan den Burgemeester dezer gemeente te zenden. Iedere gift zal in dankbaarheid worden aangenomen en in dit blad vermeld worden. Zierilizee, 18 Maart. Volgens een voorloopig door ons ontvangen berigt zijn op de heden te Rotterdam gehouden koffijveiling de besteed wordende prijzen 10 Cts. beneden taxatie. Naar wjj vernemen, bestaat er plan om reeds in de maand Mei het kamp van Zeist te doen betrekken door de mineurs en sappeurs. Er zullen dan uitgebreide practische oefeningen gehouden worden, waartoe de ver lofgangers van twee ligtingen zouden worden opgeroepen. ATCHIN. Een telegram van Reuter dd. Penang 14 dezer, meldt het volgende In berigten uit Atchin wordt bevestigd, dat generaal van Swieten onder de kleine Radjahs aan de kust tracht te verspreiden proclamaties, waarin hjj aankon digt de onderwerping der Atcbineezen en ook de Rad jahs tot onderwerping aanspoorthen belovende, dat Nederland den handel beschermen en den godsdienst eerbiedigen zal. Over 't algemeen weigeren de Radjabs hieraan gehoor te geven en gaan zij voort tegenstand te bieden. Het gerucht, dat Panglima Polim zou gestorven zjjn, is valsch. Hij bouwt geduchte versterkingen in de na bijheid van den Kraton. Men verzekert, dat deAtchi- neezen hunue krachten verzamelen tot een grooten aanval op de positie der Nederlanders. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar do Herv. gem. te Vlissingen door Ds. E. W. Ileijnekenpred. te Rens- woudeberoepen bij de doopsgezinde gemeente te Vlissingen Ds. C. J Bakker pred. te Gorinchem. Aan Dr. A. ICuijper, pred. te Amsterdam, is door het prov. kerkbest. van Noord Holland emeritaat verleend in te gaan 16 Maart a. 8. Zestal van predikanten te Tholen Forluijn Droog lever, te Melissant, van Oosten, te Puttershoek, Ruijs, te Noord-Scbarwoude, van Gorcum, te Welsum, de Jong te Oude Niedorp en Reijnvaan, te Kerkwerve. Gemengde berigten. Het nieuw gemaakte zomerpak van iemand te Wi9sekerke is reeds in orde bevonden en goedgekeurd door anderen. Een weduwenaar en vader van twee kinderen te Oud-Vo9semeer wordt aangeraden, zoo spoedig na den dood zijner vrouw niet uit het vryen to gaan, wanl het zal Diet goed uitkomen, en dat znllen de kinderen vooral moeten bekoopen zooals dat meest het geval is. Eene boeren-meid te 's Heer-Abtskerko moest tegen haar buurmeisje zoo niet praten over jongeus die niets van haar willen weten. Maar het i9 bekend dat Belje, Nog al veel houdt van een pretje, En ook is het zoo gesteld, Dat zij ziet het mee9t naar geld. Iemand die als meesterknecht in eeoe bakkerij is gehuurd te Oud-Sab. beklaagt zich en zegt, dut het Diet gemakkelijk gaat om eene verloopene zaak te doen vooruitgaan vooral als er nog menschen zijn die van kwaadspreken houden en gaarne zonden zien dat zulk eene zaak geheel te gronde giDg. Hij verzoekt dan de kwaadsprekers dan ook dringend hunne babbeltongen wat stil te houden, daar hy ander9 hen bij name zal bekend maken. Twee kooplieden te N.B.L., de een in manufactnreD, de ander in oud jjzer, enz., wordeD gewaarschuwd op Zondag-avond niet meer uit te gaan om meisjes te halen die volstrekt niets van hen willen weten. Een bunsingjager te N.B. moest, als hjj weder op de jagt gaat, 'a avonds wat vroeger als half negen 'thuis komeD. Want dat zou hem kunnen hinderen, En hem schaden in zjjn eer; Dus wees toch wat voorzigtig, Eo vang nooit geen bnnsing meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1