ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5549. 50steJaarg. Zat ur dag 14 February 1874. BRANDSCHOUWING. Nieuwstijdingen. ictanb. SuitflcWitnïr. A T C H I N. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. JDe prijs per 8 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. De BURGEMEESTER en WErHOUDERS van Zie- rikzec brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Maandag1 den 16 February eerst komende en volgende dagen ©one ALGEMEENE BRANDSCHOU WING door do Directie der Brandweer in de woningen der Ingezetenen zal worden gehouden, over eenkomstig de bepalingen der Verordening tot voor koming en blussching van brand afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee, den 11 February 18.74. De Burgemeester en Wethouders v. C1TTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Te Edinburgh is eenigen tijd geleden een monument opge- rigt ter gedachtenis aan een hond, die Bobby heete bij zijn leven. Ziehier waarom Bobby zich zulk eene eer had waardig gemaakt: In 185S begroef men op het kerkhof van Greyfriars het overschot van een armen man, Gray genaamd, en de hond van den overledene volgde met gebogen kop den lijkstoet. Den volgenden dag vond de doodgraver, die tegelijk kerk hofwachter was, den hond op het graf van zijn meester liggen. De man joeg Bobby weg. De volgende dagen gebeurde het zelfde, De oude doodgraver kreeg nu medelijden met het arme dier en gaf het wat eten. Bobby bleef. Zekere heer Scott voor zag vervolgens in zijne behoeften en daarna deed het de heer Trail, een reslaurantie-houder. Precies als het twaalf uur sloeg op de nabijgelegen citadel, ging Bobby eten. Toen werd een belasting op de honden ingesteld, en wel twintig menschen boden aan om voor Bobby belasting te be- talendoch de lord-provoost stelde den goeden hond vrij en gaf hem een prachtige ketting ten geschenke met het op schrift „Aan Greyfriars' Bobby is deze ketting geschonken door den lord-provoost van Edinburgh, 1867." Tot aan zijn dood ia de trouwe hond op het graf van zijn meester blijven treuren eu hoewel velen hem goed verzorgden heeft hij zich aan niemand weer gehecht. Gedurende veertien jaren heeft hij op het kerkhof geleefd. Daar i9 hij ook ge storven. De fontein die te zijner eere is opgerigt staat op een der punten van de stad waar de circulatie het drukst 19. Het monument is 7 voet hoog en wordt gekroond met het bronzen beeld van Bobbyop het voetstuk is het vol gende opschrift gegraveerd „Dit is een hulde, gebragt aan de trouw van Greyfriar'a Bobby. In 1859 volgde die trouwe hond het lijk van zijn meester op het kerkhof van Greyfriarsen tot aan zijn dood in 1873 i9 hij op het graf blijven liggen." De nood der arbeiders to Parjjs is nog altoos zeer groot. Volgens eene opgave van de jongste dagen staan niet minder dan 80,000 woningen te Parijs leeg. De beambten bij de banken van leening verklaren dat zij nog nimmer een zóó groot aantal panden, die geacht kunnen worden tot de eerste benoodigdheden te behooren, hebben zien inbrengen, hoewel de ban ken daarop slechts uiterst geringe sommen verstrekken. Te Parijs is dezer dagen bij eene der uitgevers van roomsch- katholieke werken een prachtig uitgevoerd boek verschenen ten titel voerende »De 17de February 1874," waarin wordt voorspeld dat den 17den February een telg der Bourbons weder den Franschen troon bestijgen zaldie den 17den Mei Rome en Italië zal vermeesteren en den Paus in zjjne wereldlijke magt herstellen. Deze profetie vindt by velen geloof. Vrijdag zijn te Trier eenige in beslag genomen goederen van den Bisschop verkocht. Alles werd ge kocht voor rekening van eene aanzienlijkete Trier woonachtige dame, met het doel waarschijnlijk om het aan den bisschop terug te geven. Eene talrijke volks menigte was aanwezig en betoonde zich vrij roerig. Wie een bod deed werd met spotkreten en smaadre denen begroet. Een portret van den Keizer bracht 5 thaler op. Een boer, die beweerd had dat het slechts zes penningen waard was, werd terstond gearresteerd. Voor een portret van Z. H. den Paus werd slechts 15 grosschen betaald. De kooper kreeg nog een kaart van Palestina toe. In verband met een berigt omtrent de ophooping van voorraad aan de Duitsche steenkolen-mijoen wordt medegedeeld, dat dezer dagen in eene vergadering van eigenaren der mynen in Westphalen zou besloten zijn, om de werkloonen te verminderen met 10 percent, de werkdagen te stellen op drie, hoogstens vier per week, en niet meer kolen uit de mijnen aan te voeren dan voor directe aanvragen noodig is. Men zegt dat deze maatregelen moeten dienen om de prijzen der steenkolen staande te houden. te* De Weener Presse heeft nit goede bron vernomen dat de Belgische regering toch een stap gedaan heeft om 't Duitsche kabinet gerust te stellen. Zy zou den lsten dezer eene circulaire aan de bisschoppen gezonden hebben, waarin deze dringend vermaand worden zich in hunne herderlijke brieven van alle uitweidingen te onthouden, die aan vreemde mogendheden aanleiding tot klagten kunnen geven. Van dezen stap zou aan de Duitsche regering kennis zyn gegeven. De Belgische bladen hebben er nog geen melding van gemaakt. Naar de Belgische bladen verhalen, werd dezer dagen eene boerin op den weg tusschen Namen en Luik, niet verre van het kasteel van Brumagno, aangehouden door een man van een ongunstig uiterljjk, die haar gelastte hem baar beurs te overhandigen. Nadat de vrouw, natuurlijk vrjj ontsteld, den roover herhaaldelijk doch vruchteloos gesmeekt had baar te laten gaankreeg zy plotseling een gelukkigen inval. Zy verklaarde zich bereid het geld te gevenzette haar mand op den grond en deed alsof zij het geld in haar zakken zocht. Onver hoeds echter wierp zy zich met een flinken sprong op den boosdoener, die zich op de borstwering langs de Maas had neergezet, en deed hem met een krachtigen stoot achterover in de rivier tuimelen. Na veel sparte len gelukte het den man eindeljjk met moeite weer op het drooge te komen. De kloeke vrouw vervolgde intusschen rustig haren weg. Een soldaat werd dezer dagen te St. Josse ten Noode (by Brussel) uitgenoodigd door een onbekende om een pakje te bezorgenwaarvoor hjj hem een drinkgeld "zou geven. De man nam 't aan op zyn weg ontmoette hij een kameraad, met wien hij 't drinkgeld verteerde; bij zyn vertrek uit de herberg vergat hij echter 't pakjedat door den tapper geopend bleek te bevatten het ljjkje van een pas geboren kind. De justitie doet onderzoek. In de Antwerpsche bladen leest men „De daling in den steenkolenprys houdt steeds aan. Gisteren werd hot gruis voor smederijen, waarvoor 21 fr. betaald is, voor 12y2 en zelfs voor 12 fr. aangeboden. Een zeer geloofwaardig Luiksch industrieel verzekert onsdat hij voor zjjnen geheelengedurende February benoo- digden voorraad vette kolen eerste kwaliteit20 fr. per ton bedongen heeft." Tielorwaard, 9 Febr. Het aantal bunders landdat er dit jaar met suikerbiet beteeld zal wor den, is in dezen waard, niettegenstaande den lagereu prijs en bet minder aanlokkelijke voor de landbouwers grooter dan het vorige jaar. In het vorige jaar be taalden de suiberfabrikanten van ƒ11 tot 12,50 per 1000 kilo thans is de hoogste prys van die hoeveel heid ƒ10, onder voorwaarde, dat zij, die de helft van den prys óéo jaar vooruit wenschenslechts ƒ9,75 ontvangen en daarenboven nog 5pCt. interest van bet voorschot moeten geven; anderen die by deu zaaitjjd,^. d. i. in Mei, de helft vooruit wenschen, ontvangen ƒ10, doch hiervan wordt hun 5 pCt. gekort. Zij, die hunne gelden bij de aflevering ontvangengenieten de volle tien gulden. De handel in aardappelen is tegenwoordig bui tengewoon levendig. In enkele dorpen aan den Waal kant zijn p. m. 1000 mud tegen ƒ2,45 per mud in de vorige week afgeleverd. 's Hevto^©i»U)oseli7 Febr. Yoor eeu paar dagen trokken te Gastel drie jongelingenP. Maatjes, II. Koremans en J. Jongeneelenmet knuppels gewa pend tegen J. v. d. Ouden en G. Roks op. In een hevige vechtpartjj moesten de beide laatsten het onderspit delven. G. R. had den linker voorarm ge broken en twee wonden aan het hoofdook v. d. O. was gewond. Aan hun wraaklust botvierendehad het drietal ten laatste de wreedheid v. d. O.byna geheel ontkleeddoor een digte doornhaag te trekken, waardoor hem het ligchaam vreesselyk door de scherpe doornen doorsneden werd. 't Is te hopen dat die ver regaande barbaarschheid haar welverdiende straf spoe dig zal ontvangen. Rotterdam11 Febr. Het nieuwe post- en telegraafkantoor, op het gedempte gedeelte van de Blaak alhier, is uitwendig geheel voltooid en men werkt thans ijverig om het reusachtige gebouw van binnen in orde te maken, zoodat er alle verwachting bestaat, dat nog in den loop van dit jaar de dienst van het nieuwe kantoor kan aanvangen. Dit is ook hierom noodig, omdat het tegenwoordig postkantoor, aan de Wijnhaven, moet afgebroken worden om plaats to maken voor den Staatsspoorweg dit gebouw is voor die spoorbaan nog de eenigo sta-in-den-weg ia deze stad. 's Gravesaudo, 10 Febr. Gisteren middag, ongeveer te 12 uurstrandde hier voor de monding van den Nieuwen Waterwegbuiten de betonning een schoener (vermoedelyk de Elisabeth, kapt. Kruise) De bemanning trachtte zich met de sloep te redden maar door de booge zee. en de zware branding sloeg deze omslechts één man was bij het zigtbaar wor den der sloep nog daarin waar te nemen. Oogenblik- kelijlt werd nu door een aanwezige stoomboot de groote reddingboot naar buiten gesleept. De beman ning der boot, bestaande uit vijf wakkere zeeloodsen, onder de leiding van den bier aanwezigen zeeloods van der Heijdentrachtte nu onder groote inspanning den eenig overgebleven schipbreukeling te redden. Het gelukte hun na herhaalde pogingen, hem te naderen en hem een reddingboei toe te werpen; maar de man, misschien reeds te afgemat of bewusteloos, deed geen poging om dien te grijpen. Toen men voor de tweede maal in de nabijheid der sloep kwam, sloeg zy om en verdween de ongelukkige in de diepte. Is alzoo niemand der opvarende gered toch verdienen de her haaldelijk aangewende pogingen dier brave loodsen allen lof. Het schip is spoedig gezonkenslechts een klein gedeelte der masten is nog zigtbaar. Het lyk van den kapitein diens vrouw en twee matrozen zijn to Maassluis aangespoeld. 11 Febr. Gisteren is in eene al hier gehouden buitengewouo vergadering van de aan deelhouders in de werf de Commercie-Compagniemet algemoene stemmen ingewilligd het verzoek van de onlangs uit Rotterdam zich alhier gevestigd hebbende reedery der heeren Zeylen en Dekker, om een gedeelte dier werf in huur te bekomen. Vermits de gronden dier werf voor het grootste gedeelte aan de Gemeente toebehooren en door deze tot het jaar 1883 aan de Commercie-Compagnie in erfpacht zijn uitgegeven zal hierop eerst de goedkeuring van den Gemeenteraad moeten worden verkregen terwijl verder is besloten eene verlenging van genoemd erfpacht-contract aan te vragen. De gopde gezindheid van het tegenwoordig gemeente-bestuur om dergelijke onderneming kracht dadig te ondersteunendoet wel een gunstig besluit iu deze zaak verwachten. *s Heer .A.ren<lsls:erlie12 Febr. Alhier schijnt door eenige menschenvrienden het plan opge vat, om het lot van den werkman te verbeteren. Men wil namelijk eene arbeidersvereniging oprigten, waardoor met wekelykschen inleg zal kunnen worden voorzien in wintervoorraad van brandstoffen etc. Naar men zegt bestaat er aanvaukelijk reeds ruime deelneming. Het is to hopen dat algemeene belang stelling deze [zaak wel zal doen slagen eere in ieder geval den ontwerpers die zoo belangeloos zich het lot des werkmans aantrekken en eere iedoren deel nemer die door zelf-help zyn toestand zoekt te ver beteren 1 Zierïltzee12 Febr. Gisteren hield de kies vereniging Vrijheid en Geiueten" eene vergadering, waarin de reorganisatie onzer Ned. Herv. kerk met groote belangstelling besproken en vooral het rapport van de 3de sectie der door de Synode tot dat doel benoemde kommissie met warmte verdedigd werd. De slotsom der vergadering was het besluit met algemeene stemmen genomen dat de vereniging zich wenden zou tot de Synode met het volgende adres: De vryzinnige kiesvereniging „Vrijheid en Geweten te Zierikzee, heeft op hare vergaderingden 11 Febr. gehouden, besloten tot uwe kennis te brengen, dat zy met groote ingenomenheid gezien heeft, hoe ernstig de Synode en niet minder do door haar be noemde kommissie de reorganisatie onzer kerk heeft ter hand genomen dat ook zij grooten prijs stelt op het behoud van den eenen kerkelijken band die tot nu toe de verschil lende richtingen in onze kerk verenigt; dat zy echter bovenal de volle vryheid in leerbe- lydenis en vormen wenscht te zien gehuldigd en ge handhaafd en daarom ter wille van eenheid en vryheid beider hooptdat de Synode zoodanige maatregelen zal mogen nemen waardoor de onbelemmerde ontwik keling der verschillende richtingen in onze kerk duurzaam gewaarborgd en de rechten der minderheden in de ge meente wettig omschreven worden. Een voorstel om dit adres van de gemeente zelve te doen uitgaan en alzoo gedurende eenige dagen ter teekening te leggenis verworpendeels omdat de Synode reeds heden samenkomt en dus langer uitstel niet wensckelijk isdeels omdat deze zaak blijkbaar nog niet genoeg in en door de gemeente zelve be sproken eu overdacht is om te kunnen verwachten, dat velen zulk een adres zouden kunnen onderteekenen, met het volle bewustzijn van de beteekenis hunner daad. Gedurende het jaar 1873 hebben de volgende Rjjkstelegraaf kantoren opgebragt: Zierikzee ƒ2,541,205, Goes 1,754,30s, Bruinisse ƒ629,02, Tholen ƒ388,065 West-Schouwen (vuurtoorn) 9,92. Met blijdschap hebben wy bemerktdat onze wakkere musicide HH. Ezerman en Kwastden moed nog niet hebben opgegeven na het minder ge lukkig fioantieel succes van hét vroeger door hen georganiseerde concert, maar wederom teg6n aanstaanden Dinsdag-avond een concert annonceeren. Ditmaal willen zij het beproeven zonder de hier altijd zoo kostbare vreemde hulp maar daarentegen^ worden zij nu bygestaan door verschillende meer en* minder bekende dilettantenwaardoor het hen mogelyk werd niet alleen voor de noodige- afwisseling op hun programma te zorgenmaar ook een klein orchest samen te stellen. Wjj hopen zeer dat hunne pogingen slagen zullenniet alleen om hunnentwilmaar ook omdat langs dezen weg ons te veel vervallen orchest, door nieuw bloed versterkt, tot nieuw leven ontwaken kan iets wat vooral in een kleine afgelegen stad als de onze zeer wenscheiijk heeten mag. De entrée is inatig genoeg gesteld, om veler krachten niet te boven te gaan. Zierikzee, 13 Febr. Dezer dagen arriveerde alhier een onzer vroegere stadgenooten, welke omstreeks zeven jaren heeft doorgebragt in Noord-Araerika, en wel te Grand-Rapids in den staat Michigan. Zjjne mededeelingen omtrent den tegenwoordigen toestand aldaar komen overeen met hetgeen wjj in den laatsten tijd daaromtrent mededeelden. De gevolgen van de geldcrisis doen zich nog steeds met alle kracht gevoelen de handel en het fabriekswezen staan geheel stil en velen onzer vroegere landgenooten zijn daardoor tot armoede vervallenvelen die in den afgeloopen zomer vertrokken zijn, hebben tot heden nog in het geheel niet of slechts zeer weinig werk gevonden en beklagen alzoo den door heu gedanen stap. Anderen die daar reeds eenig eigendom hadden verkregen, zouden dit thans gaarne te gelde maken, om naar het oude Vaderland weder te keeren, doch wie zal het koopen en waarmede zal het betaald worden, daar de crisis alles en allen drukt. Het is eene koorts, die naar men vreest nog slechts in den beginne is. Door het gebrek aan werk zjjn ook de loonen zeer gedaald, zoodat tegenwoordig het dagloon slechts 75 Cts. bedraagt. Toen onze berigtgever vóór drie weken te New-York was, ontmoette hij een vroegere landgenoot (uit Duive- land), thans te Patterson woonachtig, welke zich naar den Hollandscheu Consul te New-York begaf om onder steuning voor hem en zjjn gezin aan te vragen. In laatstgenoemde stad was hij er getuige van hoe aan 30,000 mannen, vrouwen en kinderen, welke zonder onderkomen omzwierven, van wege de openbare lief dadigheid levensmiddelen werden verstrekt. Waar zulke feiten spreken, zal het onnoodig zjjn er bjj te voegen dat hij iedereen aanraadt geen geloof te slaan aan de rooskleurige berigten, welke menigmaal uit Amerika tot ons komen, met geen ander oogmerk dan om eigen toestand te verbloemen. Volgens heden ontvangen berigt was het barkschip Haamstede, Kapt. iV. Nolet Cz., .na eene reis van 69 dagen op 16 January jl. te St. Helena gearriveerd. Aan boord was alles wel en werd de reis nog denzelfden dag naar Nederland voortgezet. Het bestuur van het alhier óp 2324, 25 en 26 Junij e. k. te houden 28ste Nederlandsch landhuis- houdkundig Congres is zamengesteld uit de heeren mr. Moolenburghvoorzittermr. J. P. N. Ermerins lste secretaris, mr. J. A. Bolle2e secretaris, J. van der Vliet, penningmeester, jonkheer W. M. H. de Jongejonkheer W. van CillersH. G. Mulock Houwerallen te ZierikzeeJ. Hoogenboom Bz. te Renesseen B. G. van der Havete Ouwerkerk. Dit bestuur heeft een circulaire verzondenwaarbij de algemeene medewerking wordt ingeroepen tot het op maken van het programma dat men zoo belangrijk mogelyk wenscht te doen zjjnen speciaal de opgave van een of meer vraagpunten wordt gevraagd betref fende de 5 op dat Congres te behandelen onderwerpen, te weten: 1°. akkerbouw in den ruimen zin, veeteelt en zuivelbereiding2°, tuinbouw in al zyn omvang 3°. houtteelt in al bare onderdeelen4°. natuurkennis en hare toepassingen op den landbouw; en 5°. land en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek. Dr. A. Kuyper heeft de benoeming tot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kies- distrikt Gouda aangenomen, Naar men verneemtzal eerstdaags bjj loting worden uitgemaaktwelke miliciens van de ligting van 1873die bij de regementen nog in dienst staan, met onbepaald verlof naar hun haardsteden zullen gaan. Volgens het Algemeen Dagblad van Nederl.- Indië zijn de Jong, Behagel en Verlind, de drie verdachten in den bekenden Haagschen moordte Batavia aan gekomen, om onder den inspecteur Schuilenburg werk zaam te zyn. Wij vernemen dat de raadslieden van den uit het krankzinnigen gesticht te Utrecht ontvlugten predikant Laan thans in het bezit zjjn gekomen van een catego rische verklaring van den professor-directeur van dat gesticht, dat die predikant nimmer krankzinnig ge weest en dit nog niet is. Op de Dingsdag gehouden vergadering van de Afd. Alkmaar der Hollandscho Maatschappy van Land bouw, is met bijna algemeene stemmen besloteneen adres te rigten tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal, tot ondersteuning van het voorstel van wet der Heeren Oldenhuis, Gratama c. s. tot intrekking van de bjjzondere bescherming van de jagt en hot jagtbedrijf. De veehandel levert sedert eenigen tijd in de Noordelijke gewesten weinig verbljjdende uitkomsten. Wegens de staking van de aanvraag van buitenslands hebben onderscheiden handelaren, die onlangs tegen hooge prijzen een aantal kalfkoeijen hadden gekocht, belangrjjke schade geleden; op de Hollandsche markten is dientengevolge een teruggaande beweging ingetreden. Den 8sten had te Stadskanaal een treurig ongeluk plaats. Een ingezeten is nl. in het vuur gevallen en deerljjk verbrand. Een bond en een kat, die er bjj tegenwoordig waren, hebben van het ljjk naar hartelust gegeten. Naar men zegt, was de vrouw om een bood schap, althans afwezig. De ongelukkige moet nog pogingen aangewend hebben, om uit zjjn toestand te geraken, 't welk hem echter door overmatig gebruik van den heilzamer* sterken drank onmogeljjk was. In October des vorigen jaars werd een arme dertienjarige knaap Jacob Doorn werkzaam in een fabriek te Amsterdamdoor de raderen medegesleurd. Vreesselijk verminkt werd hij naar het gasthuis ver voerd waar hem onmiddelljjk de beide armen wer den afgezet. Tegen alle verwachting herstelde bij. Eeno commissie van geneeskundigen schreef circulaires uit, ten einde gelden te verzamelen om den ongeluk kige ten minste voor broodsgebrek te beveiligen. Zy ontving meer dan 6000. Een Regerings-telegram, uit Atchin, dd. 7 February meldt het volgende: De hoofden in Atchin blijven zich verwijderd houden en hebben Toewankoe Daoed, een negenjarigen achter neef van den voorlaatsten Sultan, Ibrahim Mantsoer Shah, tot Sultan verkozen, met vier voogden als regentschap. Zij pogen dus nog den ouden toestand te bestendigen en het verzet voort te zetten. Onzerzijds iB men bezig het noodige te doen voor eeno bljjvende vestiging. In den kraton wordt een fort voor 500 man en een kamp voor 1500 man opgerigt, waar door de rivier en de af- en aanvoer worden beheerscht. Ter wille van die werkzaamheden worden van onzen kant geene vjjandeljjkheden gepleegd. Een gevoel van raagteloosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het volk is vredesgezind. De cholera is zeer verminderd. Donderdag morgen reeds per bulletin medegedeeld.) Kei-knieuws. Da. J. Schuttevaerpred. te Homhuizen en Kloos terburen, zal den 15 dezer aldaar afscheid prediken, en den 1 Maart zjjne intrede te Oudelande doen waar hij bevestigd zal worden door ds. A. van Oosten, pred. te Pattershoek en vroeger te Fort Bath c. a. Onder bescherming der politie hebben de godsdienst oefeningen te Opheusdeu op Zondagen l en 8 dezer, ongehinderd plaats gehadonder leiding van ring- predikanten. Men zegt echter dat do partij welke voor afscheiding van de Nederlandsche Hervormde Kerk jjverl, een gunstige gelegenheid afwacht, om baarslag te slaan en evenals de pastorieook de kerk zege vierend in bezit te nemen. Gemengde berlgteu. De zoon van een nachtwaker te Oude Tonge moest zich niet verbeelden hij alle meisjes kan krijgen die hij maar hebben wilwant dit is misgerekend. Een koopvrouw te N. D. wordt aangeradenzich maar stil te houden want zij kan de menschen toch niet9 wijs maken. Zij moest maar te vreden zijn dat zij met iemand tot laat in den avond zich kan vermaken zonder opgemerkt te wordeij. In den Polder wordt een smid aangeraden op Zondag te Philipsland mot zijn meisje in geen herberg te komen, daar dat niet past voor zulke menschen die voorgeven naar de kerk te gaan. Twee jonge dames te Brouwershaven hebben zich op eene brniloft zoo fatsoenlijk gedragen, dat zij in het ver volg niet veel meer uitgenoodigd zullen worden terwijl do meesten wenschen dat het elke week maar bruiloft was. Eene weduwe te Charlois heeft haren 85sten verjaardag ge vierd in het bezit van 233 kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen. Het jaar 1443 staat in oude kronieken opgeteekend als een jaar van groote dnurte, want een vette os gold 3 en eeo halve gulden eene koe 2 gulden en voor 23 schapen moest men 8 gulden betalen, terwijl men voor eeu gulden 25 kippen had. Onder Ooltgensplaat wordt eene vrouw aangeradeü, zulke feesten niet te geven aan jonge lieden, want haar man moet er te hard voor werken om boven water te blijven. Du9: Vrouwtje hond uw duiten vast, Weet dat het voor u niet past, Om te geven zulk een bal Want dat is toch veel te mal Maar gij zijt gek en blijft maar gek. En gij zijt niet meer in trek. Twee drossende pronkdames te N. meenen het door hen genoemde gemeen nit to lagchen maar het gemeen lacht om hnone hoovaardigheidmedelijden hebbende met zulke dwalende 9chepsel3. Werd dezer dagen nit Tilburg van een proces vermeldwegens van gemeentewege gegraven kuilen waardoor iemand aldaar zijn been had gebroken; ook te Neuzen diende men bij donkere nachtenindien men in eene der achterbuurten wezen moet, wel voorzien te zijn van een licht gevende lantaarnaaugezien men aldaar 's avonds de me9t- hoopen buiten brengtom '9 morgens weg te laten halen zonder die '3 nachts van een waarschuwend teeken te voor zien, om te verhinderen dat iemand in gemeenschap met die specie komt. Twee dochters van een vrachtrijder te W, moesten zoo hoogmoedig niet zijn, want zij kannen toch niet vinden wat zij zoeken. Tevens worden zij verzocht zooveel kwaad niet te sprekea van fatsoenlijke menschen waar niets van te zeggen valt. Wanneer eene dame van Kloetinge nog meer uit het logeren gaat te Heinkenszand wordt zij verzocht zooveel beweging niet te hebben, want zij zal uit- gelagchen worden. Wat meerder gelden wat minder bluf dat zou beter passen. De zoon van eene weduwe te Kapelle moest zooveel verbeelding niet van zich hebben, daar hij dat niet lang vol zal kunnen houden. Ook wordt hij aangeraden de meisjes niet van hunne jongens te babbelen daar hij er toch geen een van krijgen kan. - Tc Krabb'endijke is een middel uitgevondenom groote nenzen klein te maken en om kromme neuzen regt te doen groeijenzonder veel pijn te veroorzaken. Twee dames van onder Kattendijke worden door een deelnemend vriend opmerkzaam gemaakt, hunne be zoeken des zondags-avonds te staken, daar zij toch de bakkers niet in de fuik zullen krijgen. „Gelukkig i9 do Middelburger weer in het land gekomen," zegt eene vrouw te Haamstede. Het mensch heeft dus nog al goeden moed. Een lang mensch te Goes heeft na eene gelegenheid gehuurd om er op Zondag bijeenkomst te honden met eene dame, maar hij moe9t zoo hard niet blaffen dat do buren het hooren want zoo komt het niet uit. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren: 30 Jan. Een zoon van P. Bakker en K. de Vos. 1 Febr. Een zoon van J. A. v. Woerkens en A. Rikman. 5 dito. Eene dochter van M. Berkhoudt en D. Blok. 7 dito. Een zoon van H. J. Koevoets en A. Heyerick. gehuwd 4 Febr. J. Merié, weduwn. en N. Cashoek, jd. overleden: 31 Jan. D. Ploeg, oud 43 j., man van H. Diederiks. 3 Febr. A. Versteeg, oud 23 j., jm. 5 dito. C. Jujjn, oud circa 8 ,j., d. 11 dito. J. de Wit, oud 74 j. wed. J. C. Lardenoy. 12 dito. C. M. Geelhoedoud 26 j., vrouw van C. Ph. van der Est. J. Wolbach oud 23 jjm. als levenloos aangegeven: 6 Febr. Een zoon van T. Leydekkers en J. v. d. Werf. Eene dochter van H. Loene en C. van de Stolpe. VERBETERIN Gr. In het in ons vorig No. voorkomende verslag der vergadering van het Departement van Nyverheid staat dat de commissie, benoemd tot overweging van vragen betrekkelijk de meekrap-cultuur, bestaat uit twee ledendit moet zijn uit tien leden. Prijzen van Boter en Eyeren. Zierikzee, 12 February 1874. Boter laagste koers ƒ0,625 en hoogste koers 0,70 per 5 hectogrammen. Kip-Eyeren laagste koers ƒ0,90 en hoogste koers 0,95 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1