ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5541. Dingsdag 5 February 1874. 5ösleJaarg. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. PUBLICATIE. N i eu wstij dingen A T C H I N. T E L E G R A M. Eene vervulde profetie. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. KADASTER. De BURG ISMEESTER van Zierikzce maakt bekend, dat de landmeter van hot kadaster op den 2 Febr. e. k. en 7,00 noodig volgende dagen, zijne eerste rondreis voor de kadastrale opmetingen in deze gemeente zal doen. Zierikzee, den 31 Januari} 1874. De Burgemeester voornoemd, v. CITTERS. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat door liem tot agent, van politie der derde klasse in deze gemeente is benoemd CORN ELI S RINDERS, die als zoodanig op lieden in dieust is getreden. Zibrikzee den 1 February 1874. De Burgemeester voornoemd v. CUTTERS. Do BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat ten gevolge van het onderhanden zijode werk der riolering nabij de Znidwellestraatde passage voor rijtuigen in die straat gedurende clen tijd van acbt dagen is afgesloten. Zierikzee den 2 February 1874. De Burgemeester voornoemd, v. CITTERS. Loling voor de Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente Zierikzee Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad) no. 72; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbende rlat de loting der in het vorige jaar voor de militie inge schrevenen zal plaats hebben te 7/ieriksee op het gemeentehuis Maandag- den 16 Febrnarij 1874, te beginnen des voormiddags ten 9'/a unr dat gednrendo vijf dagen, te rekenen van den dag waarop do loting heeft plaats gehadtegen de wijze waarop zij is geschied bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebrngt door belanghebbende lolelingcn of door hnn vader of voogd dat de bezwaren moeien worden ingediend door middel van een door de noodigc bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den Bnrgemeesler moet worden over- gebrngltegen bewijs van ontvang dot. op Woensdag den 18 Fcbrnarij 1S74, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden lot hel opmaken van de getuigschriften ter beko- miog van vrijstelling wegens broederdiensi of op grond van te zijn eenige weliige wonbedoeld in de 2de en 3de zin snede van art. 53 der bovengenoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerder jarige ingezetenen; terwijl op broederdienst reclameerende zjj zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nng in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel nit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst vnn den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hnnne reclame gronden. Zierikzee den 2 Febrnarij 1874. De Burgemeester en Weihouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. In Engeland had dezer dogen een werkman die 's avonds met een lantaarn in de hand alleen in een looijerij werkzaam was, het ongeluk in een der looiputlcn te vallen. Zijn licht ging uit, er was niemand dio hem kon helpen en hel duurde ver8cheideoe nren eer hij er in slaagde in de duisternis weder op vosten grond te komen Wel gezond en ongedeerd maar van top tot leen met de scherpe looistof overdekt, De werking van die stof heeft den looijer geheel van uiterlijk doen ver anderen zijn huid is donkergroen geworden en heeft volko men het aanzien van marocco-lcder gekregen. Zelfs zijne eigene vronvv herkende hem op het eerste gezigt volstrekt niet. Men zegt dat er geen middel bekend is om den taan te ontgroenenzoodat hij waarschijnlijk zijn leven lang die onnatuurlijke kleur zal behouden. Dc Britsche spoorweg-ongelukken zjjn weder mot een ontzettende ramp vermeerderd. De sneltrein van Londen naar Glasgow is Dingsdag tegen een trein met metaal geladen gebotst te Mannel Junction. De wagens van den sneltrein werden hoog op elkander gestapeld boven de locomotief. Zestien persouon werden onmid- deljjk gedoodterwijl een groot aantal zwaar gewond en verschrikkelijk pijn lydende, tu9-cben de verbrij zelde wagens lagen. Uit Edinburgh word dadelijk een groote staf doctoren en verplegers gezonden en de gewonden die vervoord konden worden werden naar Edinburgh gebragt. Veertien doodkisten werden drie unr nadat het ongeluk plaats had gevondenvan de Waverley-Railway station naar de plaats des onheils gezonden. Deze laatste bijzonderheid geeft iets ont- zettendst. -Welk een denkboelddat wjj gezond en vroljjk in een trein kunnen zitten en dat drie uur later reeds de doodkistvoor ons Jyk bestemd langs de rails die wij bereizenin aantogt kan zyn Hot is alsof de spoorwcgdirectien in hare magazijnen doodkisten vau alle lengte gereed bobben staan om de door hen vermoorde lieden zoo spoedig mogelijk to kannen wegstoppen. Wanneer zal het Britsch publiek toch eindelijk in opstand komen tegen do epoorweg-alleenheerschors de overdrngt van alle spoorwegen als de heirbanen van het land aan den Staat eiscben en dan ten laatste verkrijgen dat goederen- en personenverkeer op af zonderlijke rails plaats hebbe Men telt dein doniaand January 1874 gedoode en verminkte slachtoffers reeds by honderden. li, Jl. Maandag is ie Brussel op klaarlichten dag een vreeselyke moord gepleegd. De chef van het hulpstation in de ltue de la LoiCharles Theophilo van Iloyeis in het kolen magazijn vermoord geworden. Daar het station alleen voor passagiers is, was er maar een be ambte. Ten 2 u. 10 ra. deed do vermoorde nog dienst. Toen or voor den volgenden trein reizigers kwamen was bij niet te vinden. Eerst den volgenden morgen maakten de conducteurs rapport van zjjne afwezigheid. Men stelde daarop een onderzoek in en ontdekte dat een hondje, den stationschef toebehoorendevoor het gesloten kolenmagazyn aanhoudend blafte en moeite deed er in te komen. Men opende de deur en daar lag het lyk van den chef met een onkecneljjk gelaat en het ligchaam zoodanig doorkorvendat het geheel slechts een vormelooze klomp van elkander gesneden vleesch te aanschouwen gaf. Het lijk droeg niet minder dan 30 vreeselyke wonden toegebragt mot een snijdend werktuig. Onder dit getal verwondingen waren er drio welke onmiddellylc clen dood tengevolge moesten hebben de balsslagader was letter!jjk doorgesnedeneen steek in een der hoofdslapen was door het hersenvlies ge drongen en had de hersens goraakt, een derde steek had het hart getroffen. De woede van den liarbanrschen onmensch schijnt zoo groot te z|jn geweest, dat h|j zijn slagtoffer nog immer trof, toeu hij reeds had opge houden te levenzulks is te zien aan twee gapende wonden welke niet meer gebloed hebben. Men vermoedt dat de ougelukkige chef naar het magazijn zal gegaan zyn om naar zijne konijnen te zien, die hjj daar opgesloten hield, en dat de moorde naar welke hier den nacht afwachte, zich ontdekt wanende, op zjjn slagtoffer sprong, zonder te voren den moord beraamd te hebben. Het hondje van het slagtoffer heeft de politie tot zich genomen in do hoop welligt door diens reuk op hot spoor des moordenaars te komen. Alles doet veronderstellendat diefstal de dryfveer der misdaad waswant de lade waarin de ontvangst van den dag geborgen wasvond men ledig en aan het slagtoffer was een zilveren cilinder-horloge in eeDe koperen kast met zwarte vlekkeneen gouden vest- ketting en een gouden ring met blauwen steen ont stolen terwyl in het kantoor nog uit de daar aan wezigegeldkist 1532 fr. 40 centimes en 1500 postzegels van 10 centimes waren verdwenen. De verslagene had 's namiddags tegen l'/2 ureeen brief geschreven naar zijnen onderhoorigeom dezeu kennis te geven dat het in cassa tamelyk groot was en met verzoek daarvan een deel te komen weghalen om dat naar de bank te brengen. Hij had dien brief open op zijn lessenaar laten liggen en dit schrjjven is door de justitie op gezegde plaats teruggevonden. Indien dus de moordenaar toegang tot het kantoor had heeft h|j geweten dat de geldkist eeno aanzienlijke som bevatte. Het slagtoffer was ongehuwd on 30 jaren oud. Justitie en politie doen Ijverig onderzoek, maar z|jn clen moor denaar helaas nog niet op 't spoor. Groningen, 30 Jan. Bij arrest van het provin ciaal geregtshof, gisteren morgen gewezen, is de 72jarige v. cl. H., van Sappcmeer, vrijgesproken van de hom te laïte gelegde misdaad van moord op zijne dochter. Het hof heeft overwogen dat do beeren doctoren niet als stellige zekerheid in hun visum reportnm hadden ver klaard, dat hier niet aan zelfmoord kon worden gedacht; en dat het den regter niet vrjjstaat hot gevoelen dier doctoren aan te vullenzoodat niot voldoende ovcr- tuigeud do schuld van den beschuldigde is bewezen. Amsterdam 30 Jan. Voor de leden dor Ned. Hervormde Gemeente alhierligt ter teekening een missive aan Dr. Kuyperinhoudende bezwaren tegen de aanvaarding van liet lidmaatschap voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zouden zij de kiezers van Gouda geen grooter dienst bewezen hebben door die bezwaren wat vroeger pu bliek te maken Oplieiisden 30 Jan. De kerkelijke toestand wordt meer ingewikkeld en gespannen. De kerk wordt dag en nacht door gewapeoden bewaakt, daar zij andera even als de pastorieoverrompeld zouden worden. Zondag 11. heeft de ringpredikant, die in de vacature moest optredeD, zjjne beurt niet kunnen vervullen. Het openen dor kerk zou tot tooneelen van opschudding en wanorde aanleiding hebben kunnen geven. Het schijnt dat men poogt onze kerkelyke gemeente los te maken van het Hervormd Kerkgenootschap, even als teMoerdjjk, alle kerkverband op to geven en eene geheele vrjje gemeente te stichten, met behoud van pastorie, kerk en goederen. De pastroralia zyn hier niet onaanzienlijk, het landstraktement bedraagt slechts ƒ250. Mogt de meerderheid der leden dit plan al begunstigeneen tameljjk sterke minderheid verzet zicii nadrukkelijk. Het is geen stryd van verschillende rigtingen tegen elkander, nagenoeg allen zjjn regtzinnig modernen en liberalen zeer schaarsch - - maar een streven om zich to onttrekken aan het classicaalprovinciaal en synodaal kerkbestuur. Volgens geruchten zou ds. Koeken van Moerdyk do begeerde man zijn. Reeds ten vorigon jare zjjn vele onders van hier en omstreken met hunne kinderen naar Moerdijk gereisd om ze door hem te laten doopen. Rotterdam, 31 Jan. Met zekerheid verneemt men, dat Z. M. de Koning, bij gelegenheid van zijue komst bier ter stede in de maaud Mei, den eersten steen zal leggen van de groote gemeentebrug over do Maas. ®S Boscli29 Jan. Gister in den vroegen avond (omstreeks 7 uren) hadnaar men verneemtop den openbaren weg 's Bosch Vught, oene aanranding dor eerbaarheid plaats. Een der dochters van een gegoed ingezeten uit de gemeente Vught, zou op den nieuwen weg gekomen, zjjn aangehouden door een uit het dorp komend militair (naar men wil een onderofficier) en op den gestelden eisch zon het meisje een ƒ50 in specie die zjj by zich had zoomede haar gouden sieraden hebben aangeboden, welk aanbod door clen krijgsman zou zjju afgewezen, met te kennengeving dat hij zulks niet begeerde, maar dat het hem om haar persoon te doen wasdaarop zou zij door dien onderofficier zijn aangegrepen op den grond geworpen en mishandeld. De genees-, heel- en verloskundige zou heden reeds tweemaal het meisje hebben bezocht. Naar men verneemt, zou de persoon door het meisje zjjn te kennen en ook door een persoondie deu onder-officier tegenkwam, 't Is te weuschen dat do misdadiger zjjn verdiende straf niet ontga. Dirlrslfiiicl, 31 Jan. De mazelen-epidemie blijft steeds voortduren, 't Getal besmette huisgezinnen be draagt thans 196. Groedo, 30 Jan. In de 11. Woensdag alhier ge houden vergadering van het departement Groedo der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad als spreker op do heer J. J. de Eeucker, lecraar in de plant-., tuin en landbouwkunde te Antwerpen. Na voor de pauze over wisselbouw en de behandeling van de meeste veld en tuingewassen gesproken te hebben, stelde hy na do pauze ieder, dio wilde, in de gelegenheid om hem vraag punten op te geven aangaande tuin- of landbouw, die dan door hem werden beantwoord. Met de grootste belangstelling werd deze aangename en nuttige voor dracht door de opgokomenen gevolgd. "Vlis.singron31 Jan. Naar wjj vet nemen, zul len voor rekening van de ltotterdarasche stoomvaart maatschappij op New-York, te Glasgow twee stooiu- booten van grootor charter dan de thans in de vaart zijnde, worden gebouwd, welke van Vlissingen znllen afvaren. Middelburg'31 Jan. Gisteren namiddag ton 33/. ure arriveerde alhier het fregat-clipperschip 'a Gravenhagekapitein W. Alhers, groot 2000 ton, van de recderij der hoeren Zeijlen en Decker te Rot terdam met bestemming naar Samaraug. Het zal alhier z|jno lading, bestaande in stukgoederen, verder in nemen welke herwaarts in -ligters en per spoor zal worden aangevoerd. In het gezigt der stad gekomen loste men aan boord een 11 tal saluutschoten. Het gesleept wordende schip was met een groot aantal natievlaggen versierd en werd bij de aankomst met gejuich begroet door de vele op de loskade aanwezi gen als de eerste uit Holland langs Yeere hier aan komende Oost-Indie vaarder welke demonstratie door de bemanning beantwoord werd. 31 Jan. Gisteren en heden stond voor het Provinciaal Geregtshof in Zeeland teregt Willem Verhuist, oud 29 jaren, gewezen klerk by do bank van leening alhier, beschuldigd als ambtenaar,io ver- rigtingen tot zijnen post hehoorendovalscbheden te hebben begaan door veranderingen van akten of ge schriften en door daarin valsche feiten als waar uit te maken. Uit hot verhoor van den beklaagde en der getuigen bleek dat verschillende pandbriefjes ontbrakendat een twintigtal ontbrekende pandbriefjes op de belee- ningsregisters als gelost waren afgeschrevenonder welker nommers verschillende gouden en zilveren voor werpen waren beleendwaarop de bank 281,50 in beloening gegeven heeft. Do bedoelde panden waren evenwel niet gelost; de nommers hadden op geheel andere panden betrekking. Van die bedoelde panden was in do bank geen enkele aanwezig. Voorts bleek dat de beschuldigde zelf meermalen panden by de bank beleend had, en ook pandbriefjes, hetzy voor zichhetzy voor anderen had verkocht. De beschuldigde erkende, dat hy onwareaflossings- nommers in de registers geschreven heeftdoch hij beweerde dit bij vergissing en ter goeder trouw te heb ben gedaan. De proc.-generaal nam deze bewering evenwel niet aandaar zulks moeyelijk twintigmaal in vergissing gebeuren kon, en relcwireerde schuldigverklaring van den beklaagde en zjjne veroordeeling tot een tuchthuis straf van niet minder dan vijf jaren. De verdediger Mr. S. Fokker, achtte de schuld van den beklaagde niet voldoende bewezen en concludeerde tot vryspraak van zijn cliënt, of, voor het geval van mogeljjke veroordeelingtot toepassing eener genadige straf. De uitspraak is bepaald op Vrjjdag a. b. Zierikzee 2 Febr. De koninklyke goedkeuring is verleend aan de statuten der Christelijke Jongelings- vereoniging alhier, onder de zinspreuk„In Gods woord zjj onze kracht," opgerigt voor den tjjd van 29 jaren ingegaan 14 Sept. 1873. Het doel der vereeniging is „om bij jongelieden den lust voor de dingendie GoJs koninkrijk aangaan op te wekken en aan te kweeken." Om dat doel te bereiken zal gelegenheid worden ge geven tot bybelbesproking, tot hot behandelen van kerk en vaderlandsche geschiedenis tot het houden van voor dragten tot het doen van vragen en tot gezellig verkeer. Vrjjdag trad de Heer Jungius van Deventer in het Nut als spreker op. Een zamenloop van omstan digheden was oorzaak dat hot auditorium niet zoo groot was als men zich had voorgesteld. Er was immers wat goeds te wachten van den bekwamen bjj velen nog zoo geliefden redenaar?! En het was goed wat we boorden al viel het onder werp ook niet onder ieders bereik. In een keurige rede bragt spreker ons nader in keunis met den Dichter Feith, met zjjn streven en strijden om den smaak voor de dichtkunst, die bedorven was door de toenmaals in zwang zjjnde Fransche liefdes-en ridder-romances, te veredelen en te verfijnen. Voorzeker velen zullen thans een ander oordeel over dien dichte* vellen al is zijne poësie dan ook niet vrjj te pleiten van ziekeljjko sentimenteliteit. Verschillende aanhalingen uit Feith's leerdicht over de Eenzaamheid gaven een aangename afwisseling. Bezong de dichter voornamolyk de voordeelen, het genot der eenzaamheid Spreker schotste in het slot zjjnor rede, daarenboven de nadeelen, hot ljjden dor afzondering. Wjj hopen den Heer Jungius nog dikwjjls in ons midden te zien optreden. Bjj Kon. besl. is de-beer W. E. N. Muskeyn, thans ontvanger der dir. belastingen te Sas-van-Gentals zoodanig benoemd te IJzendijke. De Minister van Financiën brvengt ter kennis van de belanghebbenden: dat in den loop van dit jaar zestig kommiezen der vierde klasse der dir. bel.in- on uitgaande regten en accjjnsenkunnen worden aangesteld op eeno bezoldiging van 420 'a jaars en eeno gratificatie van ƒ75 voor uitrusting, nadat zij op de linio van toezigt zyn in dienst gesteld. In de maand Juljj 1874op nader vast te stellen plaats en dagen zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten. Verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek moeten vóór den 15den Junjj a. s. bjj het Depart, van Financiën zjjn ingekomen. Evenals het hoofdbestuur der Ilollandsche maat schappij van landbouw heeft nu ook het hoofdbestuur van do Maatschappij van landbouw in de provincie Groningen aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zjjne groote belangstelling in en sympatie voor het voorstel van de lieeren GratamaIdzerda en van Kerkwijk, tot intrekking van de bjjzondere bescher ming van de jagt en het jagtbedryf, worden uitge sproken. Te Zedelghera heeft een vader zyn 2jarig kind den arm afgesneden. De man was bezig met stroo snjjden toen het kind to digt bij de machine kwam en zjjn arm er op legde, dio in eens werd afgehakt. Voor eenige dagen had te Steenwijk eeno ver gissing plaats die tot treurige gevolgen aanleiding had kunnen geven. Twee bakkers aldaar lieten bij een apotheker eene stof halen, die zjj tol het bereiden van zoogenaamde «allerhande" noodig hadden. Het gebruik van de hiermee gefabriceerde lekkernij gaf tot braking aanleiding en nu bleek nog ter regtcr tjjd dat bjj den apotheker verkeerde waar was gegeven. Een van den Gouvernenr-Generaal van Nederlandsch Indië bjj het Departement van Koloniën ontvangen telegram, hetwelk overigens niets omtrent de krjjgs- verrigtingen in Atchin bevatvermeldt dat de val van den Kraton algemeen in Tndië een grooten en goeden indruk maakt. Qmtrent het „zeer gering verlies," waarvan het laatste telegram van den luitenant-generaal van Sioieten mel ding maakte, zjjn nog geone nadere berigten uit Indië ontvangen. Een telegram van Reuter uit Penang, dd. 29 Jan. meldtdat de gowezen eerste minister van Atchin be weertdat het tractaat van 1857 tusschon Nederland en Atchin een valsch stuk is. Een zeer vreemd birigt. Op het tractaat van vriend schap in 1857 door generaal van Swietcn met Atchin gesloten, hebben wjj ons telkens tegenover den Sultan beroepen en nooit isvoor zoover ons bpkenddo echtheid in twjjft.l getrokken. Dit berigl is echter in zoover van belang, dat men er waarschynljjk uit opmaken magdat er op dit oogonblik onderhandelt wordt. 'S Gravonlmse 2 February. Blijkens een gisteren avond bij liet departement van Koloniën ontvangen telegram van den Luitenant- Generaal van Swieten gedagteekend 28 January en te Penang in den morgen van gisteren aange boden hebben sedert den 24 January geene vijan delijkheden meer plaats gehad. Alles deed gelooven dat, na de volkomen over winning die behaald is, de strjjd geëindigd en de onderwerping der 25 en 26 Moekim nabij kan ge acht worden. Panglima Polim (hoofd der 22 Moekim die volgens vroegere berigten den oorlog leidde) en de Sultan (zoo laatstgenoemde althans niet gelijk gezegd werd aan de cholera was overleden) schenen den strijd te willen voortzetten, maar zullen dat niet kunnenomdat zij van alle bondgenooten dei- noordelijke en westelijke staten verlaten zijn. De cholera eischte op nieuw groote offersvooral onder de laatstaangekomen troepen van Padang. In drie dagen tijds 83. Zoo even (telegrafeert de opperbevelhebber tenslotte) berigtmen datPanglima. Polim ook door de cholera is aangetast. {Heden morgen reeds per bullelin medegedeeld.) Kerliiiieuws. Kerkvoogden en notabelen der Herv. gem. te Axel hebben het tractement van den predikant verhoogd met ƒ250 en dit alzoo gebragt op ƒ1950. Met 1 April e. k. is aan den heer M. L. Reijerkerk. pred. te Sommehdyk, door het prov. kerkbestuur vau Zuid-Holland, eervol emiritaat verleend. Ds. J. II. Wiersma, pred. bij de Chr. Geref. gom. te 's Hertogenboschheeft bedankt voor het beroep naar Amsterdam. Gemengde berigten. Een boeren-zoon io het zuiden van B. wordt aangeraden als hij op Donderdag in de stad komtzoo niet achter een boeren-dochter te loopen, en zooveel kwaad niet rond te venten van anderen. Voor iemand to Wissénkcrke is zeker zaakje voor hot kanlongeregt (e Cortgene niet gunstig afgeloopcn dat eene goede leering is. De zoon van een kastelein te B. lieefi. goede jngt gemaakt op zeker dametje, maar hij is uit het veld gejaagd. De kerkeraad mannen te B. hebben zeker iemand in een strik willen vangen omdat hij eene weldaad had bewezen ann een arm man. Blaar de man is zoo wijs geweest zijn eigen zin te doen. Te Tholon wordt een schipper verzocht, geen kwaad te spreken van eene fatsoenlijke dienst meid, waar niets van te zeggen valt. Eódo kasteleins-dochter te's Gravenpolder heeft eene verkeerde rekening gemaakt. Een boer waar zij goed mede wasis op het onverwachts gaan trouwen. Ben boer te E. wordt verzocht, het kerkbestuur zoo onbeleefd Diet te behandelen voor een vreemdeling. Het ware beter dat hij zijne arbeiders wat beter behandelde. Blaar men kan het hier bemerken De gekken kent men aan hun werken. Eene boeren-dienstmeid te Sint P. moest haar lange tong wat in toom houden daar zij zelf zoo best niet is. Het zal dan ook maar moeijelijk gaan voor haar om verpast te raken. Eene arbeiders-vrouw te Bleliskerko wordt aangeraden baar fatsoen wat beter te bewaren en zoo niet van anderen lo babbelen en wel van menschen waar niets van te zeggen valt. Onder Blcliskerke moest een bóeren-knecht wat beter op zijn tijd passen als hij op eene zekere plaats wezen moet want daardoor heefi hij zijn ontslag gekregcD,Een boeren zoon te IJ. wordt verzocht wat minder zijn tong te roeren over personen die hem niets in den weg leggen maar het is een groote lantaarn zonder licht. Eene vrouw te G. moest zich zoo niet ophouden met jonge jongens en vooral met beu niet uitgnan en hen geen gold geven. Zij kan het zelf wel gebruiken, want een paar honderd gulden is zooveel niet, Twee boeren-dienslmeidcn te Brouwershaven worden ver zocht, des Zaturdags-avouds zoo laat niet te gaan walsen met achippersgosten anders zullen zij niet meer mogen nitgann. Ilct praatachtige Wilhelmicnlje te Borsselo wordt verzocht des avonds zoo Iaat niet bij de buren aan de ramen te staan luisteren, om te weten wie daar binnen zijn en wat daar gesproken wordt. Iiigezomlene stxxklien. Degenen die meenen mochten dat de negentiende eeuw geene profeten bezit, wier profetiën vervuld wordenzullen zeker van gedachten veranderenwan neer zy lezen de „brief van Mullaluli aan den Koning over de openingsrede" door den Koning in 1872 ge houden. Hoe merkwaardig de inbond van dien brief voor ieder Nederlander ook zjjn mogeheeft die maar al te weinig de aandacht van het algemeen getrokken weshalve hot niet ongepast schjjnt hier dat gedeelte van dien brief ovev te nemen, wat een ware profetie behelst. „Men durft" alzoo zegt Multatuli tot den Koning, „Uwe Majesteit in uwe laatste openingsrode eene per tinente onwaarheid in den mond te leggen. De Ministers hebben Uw vertrouwen misbruikt, door U te doen verklaren: „vriendschappelijke verstand houding kenmerkt onze betrekkingen mot alle mogond- heden." -r. Hier hebben Uwe Ministers gelogen, Sire! Opzet telijk tegen beter weten aan gelogen Wjj staan op zeer gespannen voet met de Mogend beid die gedurende onzen worstelstrijd met Spanje het eerst ons erkende als onafhankelijk volk. Mot de Mogendheid dio Uwen Voorzaat Maurils begroette als Souvereintoen deze nog ten onrechte voor zeker 1 in de ooge'n van geheel Europa niet veel anders was dan een oproerling en een avonturier. Uw Gouverneur-Generaal, Sire! Staat op het punt, onder gezochte voorwendselshoogst op grond van kunstig geprovoceerde redenon den oorlog te verklaren aan den Sultan van Atchin, met het voornemen dien Souverein te berooven van zjjn erfdeel. Sire, dit is noch dankbaar, noch edelmoedig, uoch verstandig. Waarschijnlijk is do tjjd niet ver, dat een machtig nabuur Nederland aanvalten trachten zal U de Kroon te ontstelen. Is 't niet gevaarlyk aan Europa een voorwendsel te levereneen grond Sire! tot onverschillig toezien? En dit toch zou het zjjn indien er tegen den tijd van dezen voorgenomen aanslageen zoo versch voorbeeld in 't geheugen lag van goljjksoortigcn door ons zelf beganon roof. Het belagen van den zwakkere is misdaad in den sterke. In don zwakke zelf is 't bovendien eene verre gaande onhandigheid. We zyn niet raaphtig genoog om ons de woelde der geweldenarij te veroorlovon. Reeds te langSirehebben wjj door onze wanbe drijven in Indiëallo aanspraak op de Rympatbie van Europa verbeurd. Hot aanvallen van Atsjinzou oen door Uwo vjjanden gewenscht zegel zetten op do algemeeDe verachting. De' Minister die U durft voorstellen Alchin te stelen, behartigt noch do rechtvaardigheidnoch de belangen van Nederland noch die van Uwe Majesteit. Iljj be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1