No. 5510. Xaturdag 24L Januarij 1871. 50s,eJaarg. BEKENDMAKING. Afkondiging. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Jïpanje. JFrsmfettjft. SSlcbeïlstnlf, A T C H I N. TELEGRAM. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATTJRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per leger, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. VASTSTELLING DER 284ste STAATS-LOTERIJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rïkzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat Z. E. de Minister van Financiën ingevolge Koninklijke raagtigingheeft vastgesLeld de 284ste Staats-Loterij. De Loteqj zal beslaan uit J£0,000 Loten 10,000 Prijzen en Preiniên on ver deeld zjjn in vjjt klussen. Do Collecte zal worden geopend op Maandag den 2 February 1874 en gesloten op Zaturdag den 14 Fe bruary daaraanvolgende. De Trekkingen zullen plaats hebben te sGravenhage De Trekking der eerste klasse zal plaats hebben en geheel moeten afioopen op den 234 en 5 Maart 1874 die der tweede klasse, op den 16,17, 18 en 19Maart 1874 die der derde klasse, op den 30 en 31 Maart, l en 2 April 1874; die der vierde klasse op den 13, 14, 15 en 16 dier maand die der vijfde klasse op den 27, 2829 en 30 April 5. 6, 7, 8, 11 12, 13, 15. 19, 20, 21 en 22 Mei 1874; terwijl de laatste honderd nummers op Zaturdag den 23 dier maand zullen getrokken worden. De prijzen der Loten en de wjjze waarop de uitgifte en trekking der Loten zullen geschieden zijn dezelfde als voor vorige Loterijen. De Loten en Gedeelten daarvan zullen echter alleen in Koop verkrijgbaar zijn. Zierikzeb den 21 Januarij 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Het hoofd van het Gemeentebestuur to Zierïkzee maakt bekenddat het kohier der Grondbelasting van dezo gemeetito dienstjaar 1874den 20sten dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaardop heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastiugen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij dp wet be paalden voet te voldoeo. Zierïkzee den 22 January 1874. v. CITTERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierïkzee Gelet op art. 26 der wet van den 19 Anguetua 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen by dezo ter keuris van belanghebbenden dat het register van de in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijstvoor elk op de Secre tarie ter lezing zullen nederleggen van den 23 tot den 31 Januarij 1874; dat tegen register en lijstbinnen den tijd der neder- leggingbezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commissaris des Konings in de provincie, doormiddel van een door de noodigo bewijsstukken gestaafd ver zoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die zo inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebragt bjj'den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. Zierïkzee den 22 January 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. £ïninmft«. New-Yorli20 Jan. In Chicago hebben twee zware branden gewoed. De Siameesche tweelingen zijn in een tusschen ruimte van twee uren overleden. ©ngeiank. De bekende Ned Wright, de bekeerde dief, welke reeds meermalen bijeenkomsten to Londen heeft belegd van dieven, oude en jonge, die hy, door op zjjn eigen toestand te wijzen, aanschouwelijk de voordeelen van een eerlijk leven aantoonde, heeft in liet begin dezer maand in eeno meeting van diefeggen het woord ge voerd. Iedere vrouw moest, om tot de vergadering te worden toegelaten, minstens eenmaal wegens diefstal zijn veroordeeld. Zjj werden op thee en gebak en later op vleesch onthaald. Ned was ditmaal buitengewoon aangedaan en de vrouwen niet minder. Hij heeft be loofd het geld voor eeue kerk bjjeen te brengende vrouwen beloofden getrouw te zullen kerkgaan. Men meldt uit Madrid Do Carlistische benden^ in de provincie Burgos3000 man sterkzyn volkomen verslagen en hebben groote verliezen geleden. Naar men zegt mag de nieuwe regering te Madrid zich in een beteren finantiëelen toestand verheugeu dan sinds lang het geval was. Van onderscheiden kant worden haar aanzienlyke bedragen ter leen aangeboden. Een wever te Saint-Etienne in het Departement Pury de Dömedie zich beroemde een uitmuntend schutter te zijn, wilde een proef van zyn vaardigheid geven, nam zjjn geweer en ging met zijn twaalfjarig zoontje naar den tuin, Daar gekomen beval hy dezen een appel op zijn hoofd te leggen en op een afstand van vyftien schreden te gaan staan. De knaap gehoorzaamt, de vader geeft vuur en de appel valt. De burenaan wie de wever dit bewys van zjjn schutterstalent ver telde schudden twijfelende het hoofd. Om hen te over tuigen moest hy nog eens beginnen terwijl de toe schouwers daarom heen geschaard stonden. Ditmaal was het kind genoodzaakt, wegens de duisternis een lantaarn in de hand te houdenhet doel werd echter gelukkig bereikt. Vol bewondering gingen de buren naar huis. Toen het gerucht van deze zaak zich echter verspreiddeis de moderne Willem Teil voor de po litie geroepen. De zaak zal geregtelylc worden vervolgd. In een hotel te Görlitz namen voor ongeveer 8 dagen twee jongelieden naar het uiterljjk te oordeelen stu denten hun intrek; zjj bestelden eten op hun kamel en reisden den volgenden morgen af. Na hun vertrek vond men in de kamer een ouden citer in een foudraal, en in de citer een pakket banknotenter waarde van 4180 th. Tot dusver is de schat niet opgevorderd en het is niet onmogelykdat de eigeuaar van do citer zelf niet heeft geweten, dat er zooveel in geborgen was. Antwerpen, 22 Jan. De diefstal van 55000 francs op het postkantoor alhier gepleegd bij;ft voort durend in het grootste geheim gehuld. Bij al de post ambtenaren zjjn op hevel der justiiie huiszoekingen gedaan, doch zonder gevolg. Ook op de bureaux is alles doorzocht, doch niets heeft kunnen leiden tot ontdekking der verdwenen som. Gouda21 Jan. De schipperwiens vrouw dezer dagen de cholera kreeg, weigerde, haar in het gast huis te doen opnemen doch deed haar moeder over komen om haar op te passenwelke echter gisteren nacht ook die ziekte kreeg. Toen deed hij midden in den nacht pogingen om beiden in het gasthuis te krjjgen. By het overbrengen zijner vrouw beviel deze van een levenloos kind, welk kind zjj in hare smart buiten de draagmand schijntte hebben gewoeld, al than* het werd bij het aanbreken van deq dag in de nabjjheid van het gasthuis op straat gevonden. De geneesheer had twee dagen te voren reeds opgegeven dat het kind dood was. Gisteren avond is de vrouw en in den afgeloopen nacht de moeder overleden. yiissingfen20 Jan. Heden had hier een Ireuri» ongeval plaats, dat echler oog betrekkelijk goed is afgeloopen. Zekere v. d. R., onderbaa9 bij den heer F., was bezig met het nazien vau "den drijfriem, gespannen Inngs het Zoogenaamde vluchtwiel van een stilstaand stoomwerktuig. Tot dat einde stak hij zyn hoofd tusschen het wiel, toen dit plotseling begon te draaijen. Alleen de tegenwoordigheid van geest van oen der werklieden, die dadelijk v. d. B. terugtrok, veroor zaakte dat deze er af kwam met eeu belangrijke verwopdiag. Naar men vermoedt, kwam het wiel in werkingdoordien een der werklieden een buis, geplaatst lot ontsnapping van deu stoom ondoordacht had geopend. Goes, 21 Jan. Eergisteren is in het huis van arrest alhier overgebragt E. H., oud 22 jaardienst meid te Heinkenszandverdacht van kindermoord; op 1 Jan. schijnt de verdachte te zijn bevallen zonder dat hiervan door een der huisgenoten iets is bemerkt, en teretotid daarop haar kind in een nabij hare wo ning gelegen sloot te hebben geworpen, waar het dan ook door de politie gevonden is. TIïoIo-ïï 22 Jan. In 1873 zyn in deze gemeente geboren 117 kinderen, zijnde 59 ra. (1 onecht) en 58 vrouwel.; gehuwd 34 paren; overleden 81, wu-tronder 38 m. en 43 vrouwel.; als levenloos aangegeven 7 2 m. en 5 vrouwel. Brouworshaveii21 Jan. In 1873 zijn alhier binnengekomen 624 schepen de grootste diepgang was 77 d.M. b Naar zee gegaan 116 schepen; do grootste diepgang was 71 d.M.van welke laatste hadden lediggelost 31 schepen. Zierllsasee, 23 Jan. Z. M. heeft op verzeek eer vol ontslag verleend aan don heer C. J. Moolenhirgh als gezworen van den polder Zonnemaire. En benoemd: in het bestuur van den polder Johanna Maria, tot dijkgraaf J. A. Oeluk J.Kz. en tol plaateverv. A. J. Bierenstot gezworen van den polder Sophia (N.-Bev.) A. v. d. Maas Ez.tot gezworeu van den polder Willem (N.-Bev.) M. van Strien. Met ingang van den lsten February aanstaande worden de telegraafkantoren der algemeene maatschap- pjj tot exploitatie van spoorwegen in Belgio op hare stations te Axel en Hulst voor het algemeen verkeer opengesteldop de Zondagen van 2 tot 5 ure namid dags op de overige feestdagen en op werkdageu van van 9 tot 12 ure voor- en van 2 tot 7 ure namiddags. Uit Antwerpen wordt aan het Dagblad geschreven „Als een blijk, hoeveel prijs er op gesteld wordt deu ontvlngten predikant P. J. R. Laan wcêr in handen te krygen, vernemen wjj, dat zjjn broeder hem bij de Antwerpsche politie heeft gesignaleerd als .een land- looper, zonder geld en zonder papierenna opgave van het adres werd de politie dringend uitgenoodigd den heer Laan op te pakken en over de grenzen te brengen, waar men hem zou opwachten en middelen zou hebben om hem weder iu het gesticht te brengen. De Autwerpsche politie heeft de zaak onderzocht en den heer Laan onder bescherming genomen. Een landbouwer van het Kampereiland, die in de vorige maand 25 jaar is geworden, trad deze week ten derden male in het huwelijksbootje. Door een weduwe, dezer dagen te Kampen over leden, zijn niet minder dan 88 behuwd- klein- en achter kleinkinderen nagelaten. Voor de poort van de cellulaire gevangenis te Amsterdam ligt sedert ongeveer twee maanden een hond wiens meester daarbinnen ia opgesloten. Het dier, dat honger en dorst, koude en regen trotseerde om op zyn meeiter te wachten laat zich niet verwyderen. Naar men zegt, heeft de geneesheer van dat gesticht het trouwe beest van een mat en een kleedje tot ligging voorzien en hem voedsel verstrekt. Op het jngtveld van den Duitscben Graaf Chamavé heeft men dezer dagen een volkomen zwarte baas ge schoten die alleen op den rog een paar bruine haardjes had. Het zeldzame dier zal in het zoölogisch museum der universiteit te Breslau een plaats vinden. Men vermoedt, dat het een rouwhaas is en dat ;hij voorbarig zyn Bmart betuigt over de sterfte welke onder de hazen zal worden aangerigtwanneer het wets-ontwerp Idzerda-Gratama-Kerkwyk tot stand komt. Het U. D. bevat een particuliere correspondentie van de reede van Atchin met berigten tot 14 December. Aangaande do landing enz. ontleenen wjj daaraan het volgende De order voor de verschillende bewegingen der schepen verscheen en den 8sten Dec. des nachts te 3 uren, gingen de oorlogschepen onder atoom naar Pedir- punt, een eind beoosten de ree van Atchinde trans- portvloot begon zich te middernacht in beweging te stellen en arriveerde successievelijk. Bij het aanbreken van den dag begonnen do oorlog schepen op verschillende punten te vuren, om den vjjand zooveel mogelijk van het strand te verjagen, terwijl een brigade plaats nam in de sloepen, die, door een massa gewapende sloepen van de marine begeleid, naar het strand gesleept werden door do stoombarkassen. Na een paar uren gevuurd te hebben, naderden de sloepen, ongeveer 50 of 60, den wal on sprongen de eerste soldaten eruit, die zich dadelijk opstelden, terwyl een ander gedeelte de struiken doorzocht; waarscbjjn- Ijjk door het onverwachte van den aanval op dit punt was de tegenstand goring, wel werd er geweervuur op de sloepen gehouden, doch alle schoten waren te hoog en het kostte weinig moeite het klein getal vjjanden te verjagen. Dit ging dus veel gemakkeljjker dan de vorige keer, toen de eerste 50 'man dadelijk een aanval met de klewangs hadden te doorstaan. Het landen van de eerBte brigade geschiedde nu weder zónder een enkelen gewonde en de troep rukte spoedig in afdeelingen langs het strand en door het land westwaarts op. Eenige kleine versterkingen, met een paar kanonnen, waarby Atchineesche vlaggen geplant waren, werden niet ver dedigd, zoodat, na een weinig schieten, dien eersten morgen reeds zes of zeven vijandeljjke vlaggen in onze handen vielen ik geloof niet, dat ze daar in het geheel niet aan hechten en schrijf het niet wegnemen dier vlaggen aan een overhaaste vlugt toe. De eerste wederstand werd geboden aan de overzyde van een moeras, waar de troepen tegen den middag op stuitten en vandaar heftig beschoten werden. Dien dag bleven de troepen verder in rust en werd de tweede brigade gedebarkeerd. Den volgenden dag werd door de schapen eep tijd lang het binnenland beschoten, waarna de beide brigades oprukten tot voor kampong Gighen drie schepen bleven dien nacht door vuren, om den vjjand te verontrusten, dat echter niet belette, dat bij een grooten aanval op ons kampement deed, waar hy echter met verlies teruggeslagen werd. Den 11 den en 12den rukte de beide brigades, na een kanonnnde van de marine, in verschillende rigtingen westwaarts op, waarby weinig tegonstand werd ondervonden; ze stieten echter weldra op een uitgestrekte landstreek met water en moeras doorsneden en door een paar bentings ver dedigd. De grootste Kottababi is behoorlijk van ge schut voorzien en schynt verdedigd te zullen worden een aanval den 13den daarop met de artillerie gedaan was vruchteloos. De vijand schoot heftig met geschut en geweer terug; een verkenning van de cavalerie stond een oogeublik aan twee vuren blootgesteld en daar de benting door water omringd is, was dit punt zoo ge makkelijk niet te nemeD. Althans de troep trok terug en de oorlogschepen hebben den ganschen dag weer granaten in en tegen dit werk geworpen, waarschjjn- ljjk zonder veel succes, want de troep is rustig gebleven en de aanval is niet hervat; denkeljjk wordt de benting omgetrokken en ah het kan van achteren aangevallen; dit dan voor morgen. De schepen zjjn weer verstoomd en ze liggen nu vlak voor de Atcbin-rivier, die, zoo men zegt, tot het laatst verdedigd zal worden; men ziet verscheiden bentings en versterkingen en er is dus kans, dat de vijand met geschut 't vuur vaD le schepen zal beantwoorden, wat nog niet gebeurd is, behalve den lldeo, toen een van de schepen een paar schoten terugkreeg. Het aantal dooden en gewonden is tot nog toe niet noemenswaard. De ooron worden ons op de schepen half doof geschoten, maar 'tris anders interessant te zien, de 9000 man zich als mieren, maar geljjkmatig en gesloten te zien bewegen. Die menschenmassa kronkelt zich als een slang door boschjes, tusschen de struiken en over het land; Atchineezen ziet men niet veeldie houden zich schuil achter bentings en aarden wallen en wachten het gunstige oogenblik af om na de geweren afgevuurd te hebben, met den klewang op onze soldaten in te loopeu, namelijk als ze eerst geschoten hebben en door de hadji's (priesters) aangezet zijn, om den hemel te gaan verdienen. Het schynt hier, tegen de rivier aan, een sterke positie te zjjn en we zullen die zoo gemakkelijk niet ver meesteren, tenzy de vijand liever den overkant van de rivier verdedigdwant na deze sterkten genomen te hebben, moeten de troepen over de rivier, om voor de voorwerken van den kraton te komen en die van achteren aan te vallen. Behalve een aantal spionnen en gidsen hebben we een Deen, die een paar maanden geleden drie weken lang bij den Sultan geweest ia; zijne aan wijzingen zyn tot nog toe volkomen jnist en zullen wel van veel nut zjjn. Gelukkig voor onzo zaak heeft het tot deu dag vau het debarkemont geregend, maar hebben we van den 9den prachtig weer. Hedenochtend, den 14den, weer een verschrikkelijk vuur van de marine op de versterkingen. Bij het innemen der moskee (Missigit) op 12 Jao. is 0. a. ligt gewond do officier van gezondheid de Wilde. *s GJ-ra/venliagfe, 22 Januarjj. Een regeriiig8telegram, 18 dezer afgezonden en gisteren te Penang aangeboden, bevat het volgende: Na den 13den dezer is niets belangrijks voorgevallen dan een vyandeljjke aanval op da hoofdstelling. De vijand drong op een nog niet geheel verschanst punt door, met klewangB gewapend en doodde 6 man, ter wyl 11 zwaar gewond werden. De vjjand werd terug gedreven, 44 dooden achterlatende. Door het 'vuren uit den Kraton was 1 der onzen gedood en 8 gewond. WegenB de hardnekkigheid van den vjjand, was men verpligt de hoofdstelling goed verdedigbaar te maken, om met vertrouwen daar buiten te kunnen opereeren daarbjj noopte de regen ons de verblijfplaats der troepen goed bewoonbaar te houden. Hiertoe en ook ter verkrijging van meerdere kennis van het terrein, diende het staken der vijandelijkheden, want de Kraton is door ondoordringbaar boomgewas aan het oog onttrokken. Om den val van den Kraton to verzekeren, moet hjj berend worden. Daartoe is de tweede helft dor reserve brigade uit Padang ontboden. De bevolking is over het algemeeu meer dan de Sultan (die geen gezag heeft) tot voortzetting van don oorlog geneigd. Reuter meldt het volgende: Atcliiu, 19 Jan. De Nederlaudsche troepen blijven werkeloos, in afwachting van versterking. Kerknieuws. Beroepen by de Evang. Luth. gem. te Bergen-op- Zoom Ds. T. A. W. R. Rieken, pred. te Tiel. Gemengde berigten. Een burgerjnfvrouw to G. beroemde zich onlangs in ge zelschap dat haar man iemand wasdie netjes en zuiver is op zijn kleêrengeen sterken drank drinktden Bybel kan lezen zonder dat hij de woorden behoeft te spellen en die zich op wasch- en schoonmaakdagen zonder morren met koud eten te vreden stelt, Een vader van 6 zonen te haat een dcrzelve omdat deze hem te brnnf is zoo sterk, dat de 5 andere, alleen om vader te believen op hunnen broeder steeds minachtend neder zienen twee hunner nu zelfs, bij eenc valschnardige aanklagt, nis of hij het huisgezin zou belasterd hebben, hem, met behulp van eenen handlanger, eene regterlyke vervolging hebben aange daan doch ze zijn met do kons óp den kop moeten afdrui pen en hebben niet weinig schande en verachting daarbij ingeoog8t. Een boer te A., die zijn paard te koop bood, gaf, op de vraag of het beest ook bang wnsten antwoord „Volstrekt niet, want meestentijds is het dier's nachts alleen in den Blalen toch slaapt het matig." Eene slagters- vrouw te Sint. wordt verzochtvan haar naaste buren geen kwaad meer te spreken daar er toch zooveel van haar zelf te zeggen valt. Voor een/g-e dagen geleden is een mole naars-knecht te Sint naar Wo Iphnarsdijk vertrokken, om een molen te hnren of te koopen als hjj een meisje met veel geld vinden kan die er niet volop zjjn. De dochter van een tnióman le N. moest zooveel van een nüJer uiet rondventen en ieder niet lot last zijnanders zal zij in onaangenaam heden komen. Dus meisje wil dat wel verstaan Die de schoen past trek hem aan. Eene boerin in den Wilboutpolder te Nisse wordt verzocht als zij nog meer wat te zeggen heeft, dat te doen tegen dengeen die or belang bij hebben, maar niet tegen de meid. „Het is mij gelukt," zegt Jan te Nisse, „om met de dame te ver- keeren die ik lang heb gezocht, en dan zullen wij maar gaanw bruiloft houdenen op geen kosten zien." Een arbeider te Nisse moest anderen het niet moejjelijk maken voor den knecht, want het zal hem toch niet gelukken zijn doel te be reiken. Te G. wordt een gewezen zeeman aangeraden, zich niet te roemen op zijne bekwaamheden daar hij al driemaal gewogen is en te ligt bevonden. Maar hij zegt„De aan houder die wint." - Keetje de praatster te Tholcn was wat in haar schik, toen zij onlangs nit was gevraagd dat buiten verwachting was. Een boeren-meid te Thoien zegt dat bet dienen haar begint te vervelen want dé boer is niet gemak kelijk, en de boerin is nooit te voldoen, zooals er wel meer zijn. De zoon van eene weduwe te Kloetinge wordt ver zocht zich wat meer met zijn werk te bemoeijenen wat minder met do meid. Ingezondene stukken. Meneer de Redakteur! Ik was zoo net bezig om eens een mooi opstel te maeken over 'tgeen ik de jongers, die boer moste worreleere zouas ik eens perfester wier an de landbouwschole te Zurrikzeeen ik meende eens net te gaen foeteren op de jachtwettoen ik zag dat onzen Meneer van Kerkwijk en nog een paer andere volksvertegenwoordigerseen voorstel ingediend hadde bie de Tweede Kaemer, om de jachtwet zoo goed as af te schaffen. Mar, Meneer de Redakteurik heb dat opstel kapot gescheurd dat wel jammer waswant ik heb er in opgespeeld as olie in de pannetegen de jacht wet. Kiekas ik van men leven nog eens perfester worre an de landbouwschole te Zurrikzee, wat zal ik de jongere dan inpepere dat ze nie ruste of dure meuge, voor dat die lamlendige wet uut de wereld is. Geen meusch baet ze as de groate heereudie waarachtig der tied wel beter konne besteê as achter die maegere beestjes te loapeu met een paer sliklaezen an. En dat bin dan nog al van die heertjes die op der gezondheid levedie altoos praete van goed verwarmde kaemers van kou te vatten en al zukke soort van sybarite diengendie gae daer deur alle weer en wind over de boeren der bezaoide land loape. As er noe nog is een vetten os te schieten waswaervan je met een groot hunsgezin een heele winter eete kustja-, dan geloaf ik dat ik oak nog eens zin zou kriege om er eens eentje te poffenmar die ermoedigemaegere beestjesdie zoo draog bin as een kurke stoppeas ze nie gezwomme hebben in 't spekvet of in de butter, needie bin de moeite nie waerd, - En toch wat doe die groate beeren dor best om die beestjes voor hun pret te laete opgroeien Of ze nog niet genogt van de boeren wiste machtig te worre! Meest al 't geld dat de boeren meer verdienen as over dartig jaerdat gaet naer de groate heerenen noe zouwe de boeren nog voor die heeren der plezier de haezen en konienen motte onderhouwe mit de vruchten die de boeren zeivers zaoie en waervan ze den heer betaele motte. Mar ik voele dat ik meer tegen de jachtwet uut- vaere dan ik van plan wasdat komt omdat ik men eige nie weet in te houwen as ik me verbeeld as perfester an de boerejongers te motte leeren in wat opzichten de boere diengen zoo al tegengewerkt worre. Meneer de Redakteur I ik heb et je al meer ge- zeidik beu een boer in men harte'en ik heb onder de boeren een groat aantal beste vrinden. Dat neemt evenwel niet weg dat ik ze de waerheid niet zou durve zegge. Boeren bin binae allemaele labbekakken Ziedaer daer ei je noe wat er bie mieu untmoest. Mar ik wil niks zegge zonder het te kunnen bewiezen luustert dan Onze volksvertegenwoordiger, meneer Kerfaoijk, eit een voorstel gedao bie de wetgevende machtom de jachtwet zoo goed als af te schaffen. Mar meneer Kerkwijk is niet almachtigen zeker is het dat ie in de Kaemers heel wat moeite hebbe zalom zen voor stel tot een wet te kriegen de Sybariete heertjes zitte noe al op hun pantoffeltjesbie de werme kachel om allerhande gronden op te zoekenom te voor kommen dat ze zich in 'tnaejaer van 1874 niet naer hartelust te goed zouwe kunne doen an haezebloed en patriezebout. Zoo dus, meneer Kerkioijk zon zeker in zen stried tegen de jachtwet gesteund worreas de belangheb benden de boeren hun stemme liete hoare tegen den boerenvloek, alias de bescherming van het wild. Mar wat doen de boeren Keffekerme, klaege, steenebenauwd weze van meneer, die ze laet betaele dat ze zwart worre, steune op een domenie of een burgemeester, die wel eens een rekestje op zal stelle vertrouwe op den Koning, die den 12den Meye 25jaer Koning is eu waervoor ze noe al twee kwartjes of een gulden gegeven hebbeom een present te koapen vertrouwe op het verstand van de Regeering en de leden van de Kaemers, waeronder er een boel bin die om een boer al net zooveel geve, as om een Noutje in de lucht. Kiek, dat doen de Noder- landsche boerendie goedzakken dat „volk van kaezo en butterzoo als Alba al voor 300 jaer zeidie lammers, die zich laete scheere zonder een bek open te doen. En toch bin er boeren die hun belang begrepen hebben en bewieze te weten boe ou wat ze doen moste, noe er ernstig schient gesproken te worden om het wild niet meer deur de politie te laete beschermen. In 't westen van Schouwen hebbe de boeren op de kittiuk gespronge en een rekest ingediend om het voorstel van de heeren van Kerkwijk, Gratama en Idzerdate oudersteunen. Kiek zulk een boerevolk zou mar een kleiii bitje lessen van mien noadighehbe as ik eens perfester werd an de landbouwschole te Zurrikzee, die zouwe al gauw volleerd weze. Op een snapje zou ik die kunne leere dat hun land 10% in waerde zou toeneme as de rechten van Alba op den eigendoms overgang wierde afgeschaftdat hun slachtvee 10% m06r waerd zou weze as de accijns op het geslacht, de premie vau untvoerniet meer ge- heve wier, enz. enz. Mar de boerendie gods vae*0r over ?°^8 akker laete loape as het tied is om te spreken die noem ik labbekakken. Bie de Kaemers en 't Gouvernement zou het rekes ten tegen de jachtwet motte regene; want in den Haeg zitte zo zoo mar te wachten wat de hoeren zeggen zulle van 't voorstel van meneer Kerkwijk. As noe de boeren mar eenvoudig zwiege, geloaf dan mar vrie dat de heeren wel goed genogt zulle wezeom de haezen en konienen an de vruchteu van de boeren te laete knabbelen. De Zeeuwsche Kosmophil. VERBETERING. Onder de advertentie van Mej. de Wed. FRANK, in ons vorig No., staat H. I. FRANK, dit moest zijn A. I. FRANK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1