Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5559. Donderdag 22 January 1874. 5ösleJaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIES 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags én Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. AIgemeen Overzicht. Als wij ditmaal ons overzicht uit het: Zuiden begin nen en allereerst van Spanjo spreken, dan is het omdat ieder zeer nieuwsgierig is hoe de zaken daar loopenmaar ook omdat sedert ons vorig overzicht daar eene belangrijke gebeurtenis plaats had. Cartha- gena is na een lang beleg door de regeeringstroepen genomen en daarmede is den opstandelingen een gevoe lige slag toegebracht. De stad schijnt veel geleden te hebben, doch nu de zaak eenmaal beslist is schikt rneu zich alweder gemaklyk en beginnen de kinderen van hetzelfde land in te zien hoe dwaas het was, dat zy elkander bestreden. Iu Barcelona is het een oogenblik ook onrust eu spanning geweest, maar de rust is er vrij spoedig teruggekeerd. De junta der opstandelingen in Cartbagena heeft zich door de vlucht gered en het is alweder bevestigd wat de geschiedenis van eiken opstand sinds eeuwen leerde 't is zelden het volk dat den opstand wilmaar 't zijn enkelen die het volk den opstand laten maken. De nieuwe regeering onder Serrano zat .zich: steeds vaster en vindt aanvankelijk steun. Maar wij weten dat er niet veel noodig is om de kans te doen keeren. Slechts dit is vry zeker, dat de geruchten die omtrent de plan nen van Don Carlos in omloop zijn, weinig waarschijn lijkheid hebben. Men hoeft namelyk gezegd dat hij door invloed der geesteljjken, zou bewogen zijn om zijne eisoben te beperken en zich met bet Koningschap over Navarra en de Baskische provinciën te vreden te Btelleu. Maar behalve dat een dergelijk beperkt Koningrijk weinig voldoen zou aan de oer- en beerschzucht van een Bourbonzoo' zal het Spaanscbe volk zich niet laten verdeelennoch een deel zich weder krommen onder een juk dat men pas heeft afgeschud. Het is mogelijk dat er over gesproken of door sommigen ernstig aan gedacht is, maar indien de oplossing der Spaanscbe quaestie langs dien weg moet worden verwachtdan vreezen wij, dat zij nog lang zal uitblijven. De zaken in Frankrijk hebben sedert de vorige week weder een keer genomen. Tood was er eeno ministeriëele crisis, die weder veel had kunnen beder ven; nu is het ministerie op zijn zetel bevestigd, maar de vraag isof men daarvan grooto verbetering ver wachten kan. Indien het er op aangelegd was, om de positie, dan is het althans voor het oogenblik gelukt. De Kamer heeft eene motie van vertrouwen in het kabinet aangenomen met eene meerderheid van 58 stemmen, en schoon dit succes niet schitterend kan worden genoemd, is toch het doel bereikt. Men is dan nu ook overgegaan tot onmiddelijke behandeling der wet dio het ministerie gaarne aangenomen zag en waarvan de tegenstauders de behandeling wilden uitstellen. Men was daartoe ver plicht na het votum van het kabinet, dat juist van die behandeling de levensquaeatie had gemaakt. Het laat zich aanzien dat de minister zijne wet grooteudeels zal zien aannemen, behoudens misschien enkele amen dementen van ondergeschikt bélang. Het eerste artikel werd, met verwerping van eeu amendement, onveranderd aangenomen en alzoo over het beginsel beslist. Het trekt de aandacht dat weder door deu president der Republiek met de bepaling vau den tijd eener gouvernementsverkiezing gewacht is tot den uitersten termijn, zoodat or maar weinig tijd is voor de kiezers om zich te beraden en to overleggen. Sommigen keuren dat boogelyk afmaar anderen meeuen en naar ons inzien terecht, dat daardoor veel kwaad wordt voorge komen en de agitatie die elke verkiezingsperiode ken merkt voor het minst cenigsins bekort. Zooals men weet had de ex-keizerin Eugenie zich beklaagddat de bisschop van Troyes geweigerd had op den Napoleonsdag eene zielmis te lezen en dezen prelaat daarover een vrij scherpen brief geschreven. Naar men verneemt heeft de vicaris van den bisschop op dat schrijven geantwoord maar de toon van zyn schrjjven moet zoo onvoegzaam geweest zijndat bet dagblad l'Ordre geweigerd heeft dien op te nemen. Het parlement van Duïtscliland delibereert en redeneert over de wet op het burgerlek huwelijk en indien het noodig had zich te overtuigen dat zoodanige wet in den geest der bevolking is, dan zou het daarvoor een nieuw bewys kunnen vinden iu de omstandigheid dat nn ook in Hessen Darmstad een gelijk wetsvoorstel is ingediend. Yoor eenige dagen ging het in de ver gadering vrij onstuimig toe. Een ultraraontaansch afge vaardigde durfde von Bismarck verwijten dat hij over den afstand van Duitsch grondgebied met Italië onder handeld bad. De kanselier trok zich dat sterk aan noemde het een leugen en dwong den afgevaardigde tot de verklaringdat bij op het gezag van anderen steunende, dé beschuldiging had ingebracht. Bismarck laat niet met zich spotten. En mogen ook de ultra- montanen door den loop der zaken sterk tegen hem ingenomen zijn en hunne macht wel eenigszins zyn toegenomenzij zullen daardoor niet veel winnen tegenover de vastheid van Bismarcks beginsel en wil. Dat blijkt genoeg uit den aanhoudenden strijd tegen de bisschoppen. De aartsbisschop van Keulen is nu weder door het hof van appel in het ongelijk gesteld, terwijl die van Posen alle verantwoording voor het kerkelyk gerechts hof weigert. Zeker neemt de strijd tegen het ultramon- tanisme in omvang en hevigheid toe en kan daaruit nog veel geboren worden. Groote botsingeu zijn mis schien aanstaande, maar wij gelooven ook dat die strijd een zeer gelukkig karakter heeft, voor zoover hy name lijk de oogen der menigte opent voor de pogingen van hen, die onder een scboonen schyn slechts zichzelven en hunne inzichten bedoelen. De regeering houdt zich ferm, zooala onder andeven ook daarin gebleken is, dat zjj in de Rijnprovinciën, waar de ultramontanen de overhand hebbenaan vele ambtenaren de kerstgrati ficatie onthouden heeft, van wege de stem, die zjj by de verkiezingen uitgebracht hadden. Onlangs spraken wjj over de waarschuwing, die hier en daar vooral in Duitschland ook vernomen wordt om bij verkiezingen toeb tegen den invloed van het vrouwelijk geslacht te waken. Sommige Duitsche dag bladen werken dezer dagen dat thema verder uit en beweren dat de party van den pantoffel de grootste vijand is van het Duitsche rijk. Zwitserland blijft niet minder hardnekkig zich tegen de ultramontaansche woelingen verzetten. In den grooten raad van het Kanton Bern werd met 156 tegen slechts 5 stemmen goedkevring verleend op de militaire maatregelen in den Berner Jura genomen, terwijl met 149 tegen 7 stemmen de regeering ge machtigd werd verdere maatregelen te nemen. Het schijnt wel dat de Zwitsers het reinigings-proces op elk gebied willen voortzetten en alles verwijderen wat voor lichaam en ziel schaden kan. Zoo lazen wjj dezer dagen dat de gemeenteraad van Winterthür informatien had laten inwinnen omtrent de toepassing van het Liernur- stelsel hier te lande. De Koning van Denemarken heeft onlangs de Grondwet bekrachtigd, die voor IJsland geschreven aan dit eiland eene eigen wetgevende macht ver zekert. die echter op hare besluiten de goedkeuring des Konings behoeft. In de bepalingen omtrent de bevoegdheid tot het kiezersambt komt onder anderen voor: het bezit van een academisohen graad. Men is dus in het Noorden velen vooruit, door de verstandelijke ontwikkeling ten minste Diet achter te stellen by de toevallige betaling van meer of minder lasten. In Belg^ie zjjn de Kamers nog met de onder scheidene begrootingen bezig. Do discussie levert niet veel. bizonders op eu de voornaamste momenten hebben betrekking tot ondergeschikte quaestien. Uit Italië kwam iu de vorige week het bericht dat de kardinaal Autonolli geva.irljjk ziek zijn zou. Reeds ontrustte men zich dat aan deu Pauselij keu Stoel de heohtste steun outvalleu zou, maar gelukkig bleek spoedig dat het eeu verzinsel waswaariu misschien wel de hoop van velen zich uitsprak, maar dat slechts grond had in een gewonen aanval van jicht, waarvan de groote prelaat ook al niet vrij schynt te kunnen blijven. Nieuwstijdingen. Een Amerikaan is op het vernuftige denkbeeld ge komen om boeijen met de onderzeesche telegraafka bels in verbinding te brengen zoodat een schip in nood slechts eene boot had uit te zetten, om door middel van zulk eene boei naar de digtat by gelegene kustplaats om hulp te kunnen seinen. Da Gaceta bevat een decreetwaarbij de manschap pen der ligting van 1874 tegen 20 Febr. onder de wapens worden geroepen. Bij het bombardement van de ongelukkige stad Cartbagenais de daar onlangs gestichte protestantsche kerk verwoest. To Wittingeu, een dorp in do Jura, bad op 2 dezer het volgende voorval plaats. De heer Rupplin, pastoor aldaar, (hij is door de Beruscho regeviug aangesteld) werd door een in hevigen toorn ontstoken vrouw op de openbare straat aangevallen. Gewapend met een ijzeren Btalvork, poogde zij genoemden geestelyke te doorboren. Deze intjjds het gevaar ziende, dat hem bedreigde, week snel ter zyde en ontkwam daardoor aan een groot gevaar. Toen de woedende vrouw ont waarde dat haar aanslag was mislukt, koelde zij hare verbolgenheid op een St.-Bernardshond, welke zijn meester, den geestelyke, vergezelde. De daderes werd onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. De burgerwacht werd gedeeltelyk onder de wapenen ge roepen, ten einde verdere stoornis te voorkomen. Ook in andere gemeenten in de Berner Jura heeft men, met bet oog op de pogingen door de heethoofden ouder de clericale partij in het werk gesteld tot het opruijeu der menigte, de noodige voorbereidende maat regelen genomen. Waar de" openbare rust in gevaar wordt gebragt, zullen de autoriteiten met den vereischten klem terstond kunnen optreden. Op vele plaatsen in de Boven-Alpen is de winter zoo gestreng, dat de inwoners verbuizen. Dit is ook het geval te Yenosc (departement Isère) dat gedurende eon half jaar, van November tot Mei, verlaten is. In December jl. waren in Yenosc, geen maire geen secre taris of raadsleden meer, die allen waren vertrokken om tegen Mei te retourneeren. De prefect van Isère, hierover verontwaardigd, heeft al die personen voor twee maanden iu Tiuuue waardigheden geschorst en ben door eeu plaatselijke commissie vervangen, maar het mooiste van de zaak is, dat by de leden voor die commissie in de naburige gemeenten moest zoeken, daar van de 174 kiezers slechts 12 te Yenosc waren. De pausselijke uuntius, Agnozzidie beleefd ver zocht is om zoo spoedig mogelijk heen te gaan zal uit Bern, naar men zegt, verplaatst worden naar 's Gravenhage maar niemand weetwat hjj er te doen heeft, wjjl Nederland er geen kerkelijke gezanten meer op ha houdt. De heer Guilleminbisschop te Canton heeft aan den acclimatatie-tuin to Parijs eene zeer vreemde Chinecsche plant ten geschenke gezondenwelke tot dusverre in Europa nog niet gezien was. Het is een treffend staaltje van de kunst der Cbineezon om de natuur te dwingendaar bedoelde planthibiscus mutabiiis genaamddriemaal daags op gezette uren van kleur verandert. "V©rsailles19 January. De Nationale Vergadering beeft met 362 tegen 324 stemmen art 2 der wet öp de maires aangenomen. De Commissie voor het budget heeft zich vercenigd met het voorstel tot verhooging der regteu op den alcoholmaar de andere voorgestelde belasting op handelsartikelen verworpen. Daarentegen heeft zij zich vereenigd met de verdere heffing van de opcenten op het zout. De predikanten van Hessen die zich tegen de be palingen der kerkelijke wetten hebbeD verzet, zijn uit hunne betrekking ontslagen. Mén zal althans nu niet langer kunnen volhouden dat Bismarck alleen de katholieke kerk vervolgt; do Protestanten zjjn in elk geval de eerste offers geweest. U* Antwerpen, 20 Jan. In den nacht van Zon dag op Maandag is op het postkantoor alhier een stoutmoedige en geheimzinnige diefstal gepleegd. Er is namelyk uit de geldkist ontvreemd eene som van 55,000 francsbestaande in 35 biljetten van duizend en 200 biljetten van honderd francs. Do daarmede belaste ambtenaar had Zondag 11. de kas nog nagezien en in orde bevonden. Toen gisteren morgen eeu bediende zich bjj hem aanmeldde om de mandaten der dagbladen te gaan betalen bleek het dat de twee portefeuilles met bovengenoemde som verdwenen waren. De diefstal is even stoutmoedig als gehaimzinnig. De bediende, welke belast is in het kantoor de nacht- rondte te doen heeft niets gehoord en de klerkdie Maandagmorgen ten 4y2 ure het eerst op het bureau kwam verklaart alles goed gesloten gevonden té hebben. De justitie doet ijverig onderzoek. Rotterdam 19 Jan. Als vervolg op ons berigt omtrent de bedrjjvigbeid in den petroleumhandel alhier deelen wij mede dat thaDs een vereeniging is gevormd tot den verkoop van petroleum ouder den naam de Petroleumbron. Deze vereeniging zendt door de gansche stad hare knechts met jukkenemmers en mateD. Een aantal winkeliers in petroleum zijn voornemens gezamenlyk tegen deze dreigende concurentie op te treden en door zoer groote inkoopen den petroleum nog goedkooper af te zetten dan de Petroleumbron. Neuzen20 Jan. Gisteren namiddag kwam al hier binnen do Engelsche stoomboot Killarny, gezag voerder Atkinsongeladen met stukgoederenvan Goole naar Gent bestemd met een begin van brand in de lading katoen. Voorzichtigheidshalve vertrok het schip weder uit de havenen werd het achter den westdjjk op het strand gezet. Niettegenstaande de pogingen tot blusschingook met de scheepsbrand epuitnam de brand iu omvang toezoodat des avonds te zes uren het dek met de lading van het jjzeren schip van voren af tot de machinekamer in volle vlam stondgevoed door de inbebbende lading katoen steenkolen en andere brandbare stoffen. Door den af- waaienden wind en de ijzeren afschuttingen bewaard, is tot heden middag het achterschip met de kajuit nog gespaard doch brandde de lading in het voor- en middelruim nog. Uit het nog bewaard gpbleveu achterruim wordt de lading zooveel mogeljjk geborgen. Midclelfouirfy19 Jan. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat binnen enkele dagen alhier een groot koopvaardijschip uit Rotterdam kan worden ge wacht omna belading alhiervia Vlissingen naar Indië te vertrekken. Spoedig zou dit door een tweede worden gevolgden er bestaat alle uitzigt dat binnen kort ook schepen van groote afmetingen uit Indië hier zullen aankomen ter ontlossing hunner lading voor Holland bestemd. Wjj verheugen ons over deze gunstige gevolgen der kapitale haven-en kanaal werken op "Walcheren. Mic!clell>urgf 19 Jan. De Middelburgsche afdeeling der afdeeling der schippersvereniging Schuttevaêr hield eer gisteren avond haar zevende jaarlijksohe vergadering en ook zij vond waarlijk weder aanleidingom tot een adres aan de regering te besluiten. Eene vergadering van Schuttevaêer zon der e»n adres aan de regering, is iets onbestaanbaars; de Middclburgsche afdeeliag heeft nog wel besloten het iniatïef te nemen in eene zaakwaarin zij dit liever aan anderen had willen overlaten om zich daarna aan te sluiten. De zaak is n.l. deze: Een enkelvoudig telegram van en naar België kost te Vlissingen slechts 50 cents, maar te Middelburg f 1. Dit is natnurlijk zeer tegen het belang van den handel en ook van de schipperij te Middelburgmaar het is daarenboven ook eenigzins irratioueelwant door de onmiddellijke com municatie daarmede en de vele betrekkingen tusschen de beide plaatsen zou bet voor hen, die veel zakeu met België doen, gemnkkeljjk zijn om of te Vlissingeu een lusschenpersoon te hondendie van daar naar België seinde of iemand per spoor met de berigten naar Vlissingen te zendenen dan zou jaarlijks nog een aardig sommetjo kunnen worden uitgepaard. Nu is door Schuttevaêr besloten om bij de regering pogin gen aan te wouden tot uitbreiding van den rayonwaarin een Belgisch telegram slechts 50 cents kost. Mengcvoelt.dat een dergelijk initiatief eigenlijk behoorde te worden genomen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken of doornijver- heidsvereenigingeD. De heer Dassie ontvingby de voorstelling van Dingsdag jl. te Middelburg als blyk van ingenomen heid met de waarlyk bewonderenswaardige toeren door hem ten uitvoer gebrachtvan 't publiek een sierlyke balynen ryzweep metBerl jjnschzilvereu knop en dito band. Goes, 19 Jan. Iu de vorige week is hier het eerste concert geweest der zangvereeniging thans onder leiding vau don heer Brombergen. Het huwelijk van dezen met het Goessche Zangkoor is nog te kort ge leden gesloten om er veel over. te kunnen oordeelen. Men gaf dan ook meest stukken, die reeds onder vroegere directeuren waren bestudeerd, maar dio dan ook naar het ons voorkwam wol wat juister en flinker hadden kunnen gezongen worden dan nu het geval was. Naar men zegt heeft de zangvereeniging een belangrijke aanwinst gekregen van schoone en geoefende stemme», doch was daarvan nu nog weinig te bemerken. Waar schijnlijk zal dit eèrst by een volgend concert blyken en wacht ons dan eene verrassing, die by wjjze vau climax gegeven wordt. Het moet gezegd worden, dat de directeur hoogstverdieustelijk gespeeld heeft en dat ziju talonl^den avond zeer heeft opgeluisterd. Nu is ons tegen de volgende week een genotryken avond beloofd als het Zweedscho kwartet hier zal komen. Missen wij vele andere vermakelijkheden, er wordt wel voor muziek gezorgd en het pleit zeker voor den goeden smaak onzer stadgenooten, dat zjj zooveel ingenomenheid tooneu met de schoone kunst enzooals nu weder nit de overkomst der Zweedsche zangeressen blijkt, daarvoor nog al wat over hebben. Naar wjj vernemen heeft de Hoofd-commissie der Znider-zendingsfeesten besloten iu 1874geen zuide- lyk feest te houden, doch zoo mogelijk dit om het andere jaar te doen plaats hebben. Gebrek aan afwisseling van geschikte terreinen, ook wegens den kleinen omvang der afzonderlijke perceelen in deze streken, schynt hier mede aanleiding toe gegeven te hebben. Wolfa.a.r<lsclljl£19 Jan. In de vergadering van den gemeenteraad is heden o. a. ingekomen een verzoek tot ontslag van den huipon,derwyzer Pieter Verliageals zijnde den 14 dezerop een jaarwedde van van 500 benoemd te Kortgene waar hijvóór zijne indiensttreding ter helft van 1871 alhier, reeds 2'/2 Jaar die betrekking werkzaam was geweest. Nieuwerlcerlt21 Jan. De scholieren hebben heden hunnen verdienstelijken onderwijzer M. de Bil, in 't bezit der hoofdonderwijzers-akteby gelegenheid van zijn huwelyk een stoffelyk bewys van hoogachting aangeboden. Gedurende zeven jaren is hjj als hulp onderwijzer met den meesten lof alhier werkzaam. Zierilczee, 21 Januarjj, Alsof er niet genoeg afscheiding bestond by de plannen van een geschenk aan Z. M. den Koning, heeft de gemeente Yeere beslotengeheel afzonder lijk een geschenk aan te bigden, en wel een album met de photographische portrettender manne- lyke ingezetenen dier gemeentel! In de afgeloopen week is een photograaf derwaarts ontboden, die reeds een honderdtal portretten heeft vervaardigd. Naar men verneemt is het verslag van de Com missie van* rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten Generaalover het ontwerp der muntwetdezer dagen opgemaakt en vastgesteld zoodat het eerlang zal worden gedrukt en rondgedeeld. Zoodra de Tweede Kamer in den loop der volgende maandhare werk zaamheden zal hervatten, kan men alzoo de behan deling van dat gewichtig wetsontwerp te gemoet zien. By gelegenheid dat de heer H. van Wijngaarden hoofdonderwijzer aan de openb. school te Axel, den 13 dezer zynen 50sten jaardag vierdewerd hem in de net versierde school door de leerlingen met gezang geluk gewonscht, die hem tevens, als een bljjk van hoogachting en toegenegenheideen prachtig zilve ren cigaren-stel vereerden. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat op de huize Lëeuwenberg -riabjj Yoorburg de ooyevaars welke in Sept. 11. vertrokkenreeds den 14 dezer daar teruggekeerd zjjn. A T C H I N. Uit berigten van de reede van Atchin ontvangen dd. 10 Dec., kan het navolgende worden medegedeeld: Onder zeer ongustige omstandigheden kwam de trans- portvloot ter reede van Atjin. De moeste schepen waren door cholera aangetast. De choleralyders konden niet op de ziekenschepen worden overgebragtomdat zjj deze zouden hebben boemet en voor andere zieken en later voor gewonden onbruikbaar gemaakt. Derhalve werd (zooals reeds vroeger per telegram is vernomen) op Poeloe Nassi een cholera-hospitaal ingerigt, in af wachting dat met de operatiën op de kust van Atjin een aanvang kan worden gemaakt. Gedurende de eerste dagen was echter aan een landing op die kust niet te deu ken omdat het dagelijks uren lang bard- regende eu bet debarqueren en bivouacqueren der door de epide mie aangetaste troepen, onder den blooten hemel,op een vochtigen bodemwaar geen vureu aangehouden noch levens middelen gekookt konden wordende noodlottigste gevolgen zou kannen gehad hebben. Inmiddels klom het getal der aan cholera overleden militairen en koelies tot 180, terwjjl 300 a 350 mau door die ziekte en een aantal anderen door andere ziekten waren aangetast. De voorraad drinkwater raakte ten einde en de pogingenom dien voorraad door water van Poeloe Naosi nan te vullen slaagde slechts gebrekkig terwjjl daarbjj tien sloepen verloren werden. Hoezeer het steeds bleef regenen word nu de lan ding ouvermydelyk. Den 6den December werd daartoe besloten. In den avond van den 7den waren alle sche pen van Poeloe Naseie op de bepaalde plaats aange komen. Daarop vond (zoo als de telegraaf reeds vroeger gemeld heeft) de landing bjj Kwala Gighenonder de leiding van den geu.-maj. Yerspjjokjinet goed gevolg plaats. De vyand waswat den tjjd en het punt vau de landing betreftblijkbaar verrastwant do tegenstand was gering. Den 9den December waren de troepen in een zeer schoone vlakte op den rechter- oever der Kwala Gighen gelegerd. Het eerbte doel wa3 nu om zich van het terrein tus6cben die kwala en de rivier van Atchin meester te wordend Sedert den dag der landing was het weder bjjzouder gunstig geworden. De oorlogschepen waren van de cholera vrjj gebleven. Uit een particulier schrijven uit het bivouac by Atchin ontleenen wjj het volgende: Op 28 November waren alle oorlogschepen en trans portvaartuigen, ten getale van 35, ter reede vau Atchin vereenigd. Op alle transportvaartuigen, behalve dat waarop generaal van Swieten was, eo op de Jason, was de cholera uitgebarsten; zij voerden alle daarom de gele vlag. Het grootste transportschip, de Maddaloni, bevatte alleen 1800 man troepen en kettinggangers. Bjj het iuschepen der troepen te Soerabaya in dit schip stortte een der bruggen iu, waarover het iuschepen plaats had, zoodat een aantal soldaten in het water stortten allen werden eebter gered. Gedurende den overtogt waren de meeste officieren, uit gebrek aan plaats, gedwongen bet dek te houden. Na oenige dagen quarantaine-verblyf te Poelo Nassi, geschiedde de landing op 6 December 's ochtends. Met een honderdtal sloepen werd de geheele 2de brigade in eens aan land gebragt; de Koopman oudersteunde door haar vuur de landing; terstond werd voet aan wal genomen en de aldaar zich bevindende benting ingenomen. De Hollander, die het eerst den voet op deu beuting- muur zette,- was de luitenant P. Vinkhuyzen van bet 13debataljon, voor 2 jaren gedetacheerd van het regiment grenadiers en jagers. lederen dag gaf bet nu min of meer ernstige gevechten, talrjjke lagunen werden overgetrok ken, waar behalve de zorg voor den vyand, ook nog de zorg om niet te verdrinken door het opzetten van het water met den vloed, moest in het oog worden gehouden. Door do mineurs en sappeurs werd met groote inspanning een weg gemaakt, welken weg de infanterie voortdurend onder het beschieten des vjjands moest dekken. TTE L E G R A M. Gouda 21 January. Gekozen als lid der Tweede Kamer Dr. A. KUYPER pred. bij de Ilerv. gem. te Amsterdam met 1504 van de 2756 uitgebragle geldige stem men; Mr. Verniers van der Loeff verkreeg 1252 stemmen. Kerknieuws. Ds. C. Peters, pred. te Pouderoyen, heeft het be roep Daar het eiland Marken aangenomen. Uit Overvlakkee wordt berigt, dat het aantal ker- keljjke vacaturen aldaar toeneemt. Nieuwe Tonge beeft, wel is waareindelyk het vooruitzigt om in Ds. Teljer een gewenscht predikant te verkrjjgen. Daarentegen nemen de predikanten van Sommelsdjjk, Stad aan 't Haringvlieten naar 't gerucht gaatook die van den Bommel hun emoritaat. Op voordragt van den kerkeraadhebben Kerkv. en Notabelen der Herv. gem. van deu Hoek, bjj Neuzen, besloten aan den tegenwoordigen pred. Ds. J. F. van Binsbergcneenè personele tractements-verhooging van 50 toe te kennen ingaande met 1 Jan. dezes jaars. Gemengde Ibei'igrton. Een kasteleins-dochter te Oude Tonge moest zulke verbeel ding niet van haar hebbenen niet zeggen dat een joDgen ziju ontslag heeft gekregeu van zijn meisje, waar niets van waar is. Dat ia van haar maar te doen om hem zelf te krijgeD, dat toch niet zal gelukken. To K. wordt iemand verzocht zijn kind te komen bezigligen, dat onlangs te Eikerzee is gedoopt. Eeu heerschap te Abbenbroek zou beter doen zijn kind zelf te houden, in plaats het te besteden voor geld. Nu, alle monschen moeten leven. „Nu begint het te Sint toch wat al te erg te gaan. „zegt men aldaar„op vergade ringen begint men reeds te twisten en papieren worden er aangeplakt." 'tls mooi. Eene boeren-dochler te Brouwers haven moest zooveel snaps niet hebbenals zij op eene thee-visite is, daar zij dan niet meer zal uitgevraagd worden. Te Colijosplaat wordt eeu arbeiders-jongen aangeraden zjjn zwart blesje los te laten want zij wil toeb niets van hem weten en dan houdt hij do eer ann zichzelven. Een dametje achter de kerk te Colijosplaat, moest geen jongens verzoekon onder kerktijd als hare ouders van huis zijn waüt dat zal verkeerd uitkomen. Eenige halvo ambachtslieden te P worden aangeraden geen straatschandalen meer te maken aan iemands woning, dat door ieder wordt misprezen maar In den avond kan men zoeken Zoo op straten al9 in hoeken Jongens zingen dan een lied Waar de wacht maar nooit naar ziet. Een Os te Kapelle zoekt zich half gek om een meisje met veel geld in de fuik te krijgen, maar dat zal niot gaan, Dus dat loopen op do strateo Dat hij eiken avond doet Zal hem zeker toch niet baton Daar ^ij hem niet hebben moet. „Maatje en Betje te Noordwclle zijn de oorzaak dat ik in grooto onaangenaamheden zit," zegt iemand aldaar; maar ik zal ér mij wel uitredden en dan zullen zij ook wel een pleizier gedaau worden. Onder Poorlambacht moeBt een vronw zooveel kwaad niet spreken van anderen, daar dat geen voordeel voor haar kan zyn, want zy zal veel kalantcu ver liezen, en zij kan er maar woiüig missen, Eene dienstmeid to Tholen wordt aangeraden, haar tong wat in toom te houden, of zij zal in kennis gebragt worden met de policio. Een schipper fe T. is weer benieuwd naar een katnaar een kat die veel vogels vangt, maar er toch geen houdt. Te Kad- zand wordt een schilder aangeraden, wat vleeachestract te go- bruikon, dat bevordert den groei en zwaarte en dan zal zijne verbeelding Wel verminderen. Een arbeider to Cortgcne wordt verzocht do& Zondags avonds zoo niot achter de meisjes te loopen daar zij allen verpast zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1