"ïlïiïïïT DE LANDVERHUIZER, N.° 5. llllBSifl® Of hier geerie posten tebekleeclen zijnvaste betrek kingen, onderwijzers-betrekkingen b. v.? Wel zeker. Het onderwijs wordt in onze Republiek hoog geschat. Veel geld wordt er voor uitgegevenen het eerste ge bouw in eene nieuwe kolonie is eene school. Ook andere betrekkingen zijn er genoeg. Maarniet voor U,nieuw aankomenden van Nederland. Want op dit punt handelt men in Amerika zeer verstandig. De meeste posten toch, worden slechts voor een bepaalden tijd gegeven en nog wel aan hendie bewijzen hebben gegeven ze waardig te zijn. Dat hespaart veel na berouw over verkeerde benoemingen en veel geld ook, waarom de belastingen dan ook zeer gering zijn. Bovendien moet gij bedenken, dat zoo gauw gij het landbouwende leven vaarwel zegt, dadelijk het Engelsch Uwe taal wordt, in schoolin winkel in fabrieken, in het gansche openbaar verkeer. Maar voelt Gij lust om wat anders dan land- houwer te worden, niemand belet het u. Talent en bekwaamheid worden hier op hoogen prijs ge steld en weest er verzekerd vanpaarden die den haver verdienen, krijgen ze hier ook. Maar begint met U 80 acres prairiegrond aan te schaffen. Dan zijt Gij onafhankelijk man. Dan kunt Gij U stellen naast den rijksten groothandelaar naast den ondernemendsten fabviekant. En zoo Gij clan talent of bekwaamheid bezitkomen de ambten en betrekkingen van zelve. Gaarne bad ik hier willen, eindigen. Maar dan zon ik gegronde redenen tot ontevredenheid geven. Ik moet antwoorden op zoovele brieven. Gul moet ik bekennen, dat die dozijnen van brieven mij aandeden. Die zouden haast in staat zijn, mij den goeden dunk, dien ik altijd nog van mijn eerste vaderland overgehouden heb, geheel te ontnemen. Staathuishoudkundigen van Nederland! Is er bij U dan zóóveel verrotting in den staat, dat wel opgevoede meisjes tot mij moeten komen met de vraag, of emigratie ook in baar belang wezen zou? Mij wordt geklaagddat Gij meisjesscholen oprigt bij menigte, maar dat meisjes zonder fortuin, die goed onderwezen zijndoch geen roeping of aanleg gevoelen om bij het onderwijs of anderzins onaf hankelijk op te treden, en die van nature te trolsch zijn om in ondergeschikte betrekkingen de rol van dienstbode te vervullen vroeg of laat bij den dood van ouders of verwanten de treurigste slachtoffers van fatsoenlijke armoede worden. Mij wordt gevraagd of er hier bvoocl voor de zulken wezen zon Of hier de lastige banden van het fatsoen ook zoo knellen? Of hier aan onder geschikte betrekkingen ook dat vernederende ver bonden is? Voorzeker moeilijke vingen. Te moeilijker, omdat ik geen afdoend antwoord geven kan. Dames! ik kan niet veronderstellen, dat Gij U zoudt willen vestigen in eene der groote steden onzer Republiek om eene der vele betrekkingen te vervullen, waartoe daar de vrouwen zich leenen. Is dit soms het gevaldan kan ik uw gids niet zijn. "Want gij wilt inlichtingen op persoonlijke onder vinding gegrond, en in de groote steden ben ik onbekend. Ik wil dus denkendat Gij zoudt wenschen over te komen naar ééne der vele Nederlandsche neder zettingen in het Westen, b. v. naar onze nieuwe kolonie in Sioux. County. En dan ben ik overtuigd, dat een meisje met helder hoofd en rappe hand hier ruim haar brood hebben zou. Maar toch mag ik U de overkomst niet aanraden. Bedenkt, dat Gij hier geheel alleen op vreemden bodem staan zoudt, zonder familie en bekenden, zonder uwe concerten of theaters of kransjes. Want uwe fijne beschaving is gelukkig in Jowa's Noord- Westen nog niet doorgedrongen. En wat zoudt Gij aanvangen? Zoudt Gij lust gevoelen om zelve uw brood te bakken, uw boter te bereiden uw pluimgedierte te verzorgen? Zoudt Gij een paard uit den stal kunnen halen om naai de stad boodschappen te gaan doen Zoudt Gij des noods bij buitengewone drukte in tijden van den oogst b. v. de handen aan den ploeg durven slaan? Zoudt Gij dat? Komt dan gerust met vrienden of kennissen mede. &ulke burgeressen heeft Jowa nooit te veel. Gij zoudt eenigen tijd uit eigen oogen zien, en alles zou zich ten beste schikken. De banden van het fatsoen knellen hier ten minste zóó niet. En ondergeschikte betrekkingen zijn niet zóó vernede rend, omdat eene ondergeschikte betrekking voor een meisje in den regel slechts van korten duur is. Want omdat zij hier zoo rijkelijk geeft, kan de natuur ook beter hare rechten doen gelden. En hiermede meen ik mij van mijne verplich tingen te hebben gekweten. Ik hoop dat ik U allen voldaan moge hebbeu. Overweegt nu bedaard hij U zeiven, of Gij onder deze omstandigheden de landverhuizing durft te beginnen. Tob roekelooze ondernemingen zult Gij mij nooit zien aansporen. Enmijns inziensmag geen Nederlander zijn land verlaten, of later moet hij altijd tegen een ieder, die 't hooren wiluit volle borst kunnen getuigen Nederland was goecl, maar Amerika is beter, on eindig beter. Vaart allen wel en ontvangt de groete van Üw vroegeren landgenoot, PlETEIt Th. LaBBKRTON. Orange City, Sioux County, Jowa. United States of North America. Iiifjezonden stukkeu. Meneer de Redakieur Noo dienk ik dat ik het weer aan de stok zal kriege met de Schout van uien durpover men lesten brief in de Nieuwsbodeomdat ik daerin geschreven ebbe dat de vergaederingen van de gemeioteraeden en van de poldeibestieren veelal net zukke zuupscholen bin. Overlesten kwam de bode bie men en zei: je mot eens bie ouze Schout kommo. Ik zeiwat mot ik bie zen komrae doe? Toe zei de bode: dat weet ik niet; mar ik weet wel dat ie gloejjend kwaed op je is over dien brief in de Nieuwsbode. Wel zoozoozei ikis ie daer boos overmar waorom toch want ie en de leden van den raed drienke toch niks anders dan halfjes? En toe sloeg de bode op zen knieën van 'tlagchen; want je mot wete dat zen post meebriengt om de halfjes voor do hoeren in te schinken en dus geen mensch beter weet as iehoeveel halfjes ze wel uutdrienke. Onderwegtoe ik naer de Schout toegiengzei ik zoo tegen men eigejongen dat zal der inhangemar eigenlijk is de Schout noe toch net zoo zot as zwaeger Marien, want noe trekt ie oak de schoeue an die em past. Mijr toe ik bie de Schout kwam zag ik al gauuw dat ik mis gedocht had en dat ie slimmer was as Marienwant ie sprak niks van de Nieuwsbode. Toch keek ie zoo zuur as een prume. Ik zeiSchout! wat was er vau je orders Ie zei: Ik moet u verbaliseren, (je mot wete onze schout spreekt hoag 011and% bienae Fransch) ik moet u verbaliseren, zeit en, om dat gjj gepekseerd hebt tegen drie artikelen van het reglement van politie dezer gemeente; aangezien gij op den 19 Februari 1873, met uw paard over de voetstraat gereden hebt, hetwelk verboden ia bjj art. 58aangezien gij met uw paard over straat gedraafd hebthetwelk is verboden bij art. 60; en eindelpk, aaugezien gjj toeu ook met wildheid over de straat dezer gemeente geredon hebt, hetwelk verboden is bij art. 63; alle welke over tredingen worden gestraftde eerste met eene boete van 1,—, en de beide laatste ieder met eene boete van ƒ4,—, dus te zamen met eene boete van ƒ9,—. Mar Meneer de Schout zei ikweet je dan niet dat dat je vrouwe's schuld was? Toen. ik op den 19den Februari voorbie je huus kwam riejje met men Thoolsche karrehad je vrouwe een rek met luuteu van de kinders op de stoepe gezet in 't zonnetjeen men blauwe merrie is wel 18 jaer, mar somtieds eit ze nog leelike streken onder der staertze schrok van de waoijende luurenen deed toe van allerande kromme sprongen - kiek, zoo kwam het dat ik met de merrie op 't voetpadje terecht kwam dat ze begon te draeven dat ik met wildheid over de straete reed en dat ik drie overtredingen van de politiewet tegelieke beging. Jadat kan wel zjjn zei de Schoutmaar gij moet toch schuld bekennen en gij zult toch moeten betalen. Mar Meneer de Schout zei ikwie eit zoo'n wet toch wel gemaektwaervau een mensch met één schrik kend paerd drie artikels kan overtreden? »Die wet heeft de Gemeenteraad gemaakt" zei de Schout »om de boozohalstarrigevitaebtigeombe- sohofte menscheu tot bun plicht te kunnen brengen en toen keek ie net as de wolf toen ie Road Kapje op gieng ete. En hoeveel halfjes hadden de leden van den Raed al gedronke toen ze die wet gemaekt bebbevroeg ik toen weer? Mar Meneer de Redacteur 1 toen most je gezien ebbe hoe kwaed dat mannetje wasik docht waerlik dat ie een beroerte kreeg. Toen ie een bitje bedaerd was zei ik: hoor eens Scboutjeik weet er wat op. Maekjie vrieeen proces- verbaol tegen mien opmar dan mot je tegen je eige wuuf ook proces-verbaol opmaeke. Want lees art. 59 van 't reglement eenBdaer staet: ^het is verboden op stoepen of wegen voorwerpen te plaatsen die paarden kunnen doen sohrikken." Kiek, dan kom je vrouwe en ik alle beije gelieke voor tribunaol. Toen wouw ik wel dat je de oagen van de Schout eens gezien bad, toen ik'em dat artikeltje onder zen neuze draoide; ik gelaove va9t dat er vier uut sprong. Noe bin ik geweldig nieuwsgierig of ie nog prooes- verbaol tegen men op zal maeke; ik dienke voor 't naeste dat ie er nog wel eens op slaepe zal. Men buurman Stoffel zeu zeuoe die heit een heel pak vau die reglementen van policie, van een boel gemeinten. Die jongen mot advocaot worre, en noe schrieft ie een dissertatie, die zal ie den titel geve»Over de dwaas heden der gemeentebesturen in de tweede helft der XLXde eeuw." Onderlesten bin men een heel wintersohen aevend eens bezig gewist om die reglementen nae te kieken mar daer staen dan zoo wat zotte diengen in. Zoo vonde men er verscheidene die verboden om brand stoffen te leggeu binnen één el afstand van eenigen haard of binnen eeu halve el vau een schoorsteenpijp" dus as je de koolbak of turfbak wat dichte bie den haerd staet, dan ben je in de boete voor ƒ3,Ineen ander reglement vonde men »dat het verboden was om op eeu achterweg eeu tabakspijp uit te kloppen of een brandende sigaar weg te werpen om op do straat met zweepen te klappen geraas te maken matten uit te kloppen vloerkleedeu uit te slaan enz. enz Eindelijk zulle ze nog wel vevbiejje om je neuze le snuuteu of om te niesten as de achtbare Gemeente- raedeu mar vortgae om halfjes te bluuve drieuken. Mar Meneerde Redakteur 1 wullie Nederlandersbuikvel wat veel gewend om alles op onze regeerders te schuuven as men wat zot geregeerd worre; want rechtgesproken bin men er zelfs de schuld van. We kieze ommers de raedsleden zelfsen as je noe eens ziet wat voor raore stoethaspels er uut de stembusse lcomme, dan mot je niemendal verwonderd weze dat we zukke gekke wetten hebben. Ik ken raedsleden genogt die mar amper der naein kunne zette en die vau een gemeinle-rekeninge of van een begrooting al zooveel verstand bebbe as men krulhond. Weetje hoe dat koint Dat komt omdat as we ons stembriefje gaen invulle we altied eerst bedienke of de man wiens uaeru we der op zette wel geld eit en of we wel goeije vrienden met bem bin zelden of ie verstand en kennis genogt eit. Daerom bebbe men oak voor onze straffe een groaten boap wetten die nooit uutgevoerd worre deur een goejje Schout en die nergens toe diene as om burgers te begeren as je Schout een kribbebieter is. De Zeeuwsche Kosmophil. Burgeriyice Stand te ïlioleu. geboren: 14 Febr. Eene dochter vau J. Geluk en J. L. van Dyk. 15 dito. Eeu zoon vau M. P. Bierens en A. W. van Sliedregt. GEHUWD: 13 Febr. P. Rjjstenbil, weduwn. en A. Bierens, jd. 14 dito. K. P. van Nieuwenhujjzen, weduwn. en M. Geluk, jd. 19 dito. J. Slootmaker. jm. en IC. Erkemeij, jd. 26 dito. A. de Korte, jm. en W. van den Bergh, jd. overleden: 13 Febr. A. J. de Korte, oud 2 jaar, d. ALS LEVENLOOS AANGEGEVEN: 12 Febr. Eer.o dochter van C. Quist en C. van den Boogaard. De stoomboot MAAS, Kapitein JE. DEDDES, za 1 op 1 APRIL van Rotterdam naar New-York vertrekken. PLAATSEN kunnen genomen worden bij van MAENEN Sc BOCHOVE, Agenten te Brouwershaven. BOEKHANDEL V AL IV C. F. STEMLER te Amsterdam. Maandblad ter bevordering der emigratie naar den NOORD- A ME RIK AA NSCHE N STAAT IulioudDe stand der Nederl. landverhuizing. Een allerbelangrijkste mededeeling door A. C. van MEETEREN. Brieven uit Michigan en Joiva aan de ,,Wekstem." Kleine mededeelingen over Godsdienstige gezindten en opgave van prijs van eenige artikelen in Minnesota. Ch. A. EVERITTde eerste winter in eene nieuwe Kolonie. De verdienstelijkheden van Dr. EDUARD PELSomtrent do emigratie door Dr. H. HARTOGH HEIJS van ZOüTEVEEN. Pr ij a per Jaargang franco per post 60 Ots. Per nummer 5 Ots. Uiterevers: DE! LOOZE Sc WAALE. Snelpersdrukkerij van OCHTMAN, PIETERSE VAN DIS^OECK, Meelstaat, B, 65.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1873 | | pagina 3