BW VOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Zaturdag 25 Januarij 1873. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD j behoorende bij den TE ZIERIKZEE, gehouden don 33 Januari ÏST'S. Voorzitter Jhr. van Citters. Al de. leden zijn tegenwoordigbehalve Mr. van Dongen. De notulen der vorige vergadering zijn na voorlezing goed gekeurd. Op verzoek van Mr. J. A. Bolle wordt hem eervol ontslag verleend als commissaris der stads brei- en naaischool. De Voorzitter deelt mede dat Mr. J. A. Bolle is benoemd tot lid van den Raad en zijne geloofsbrieven heeft ingezonden. Ze worden gesteld in handen van eene commissie, tot leden waarvan de Voorzitter benoemt de HH. Mulock Houwer, Jhr. Mr. Schorer en van der Grijp, ten fine van onderzoek en rapport. De zitting wordt eenige oogenblikken geschorst; na de heropening adviseert de heer Mulock Houwer, namens de commissie, en besluit de Raad de geloofsbrieven goed te keuren. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders, besluit de Raad: 1°. van de onvoorziene uitgaven, begrooting 1872, over te schrijven op: hoofdstuk Iafd. Iart. 21 (belooning beambten openbare begraafplaats) 15,65 I, I, 14- (jaarwed, nachtwakers) - 2,965 2°. om de localen in gebruik voor het Kantongerecht, aan het Rijk te verhuren voor den tijd van vijfjaren, ingegaan I Januari 11.en den huurprijs vast te stellen op 200 ;s jaars 3°. om de beschoeiing langs den Visschersdijk te herstellen en dit werk in het openbaar aan te besteden. De kosten zijn geraamd op 767,85. De Voorzitter deelt mede, dat: 1°. het maken van een zoogenaamden paardentrap aan de Nieuwe Haven, in het openbaar is aanbesteed aan G. Aleman, voor /'304; 2°. hij tot dienaar van politie alhier heeft benoemd J. Lekluse, vroeger soldaat bij het regiment grenadiers en jagers; 3°. in 1872 is ontvangen voor zelkasch 10611,90, voor schorgrond ƒ71,96, voor gebruik van gemeentegrond 44,20 en voor wekelijksche marktgelden 211,90; 4°. bij de laatste opneming van de kas des gemeente-ontvangers is gebleken dat in 1872 en 1873 is ontvangen 115761,13 en uitgegeven - 104815,036 Meer ontvangen 1094-6,095 Waarbij het goed slo't van 1871 - 4663,566 Is in kas 15609,66 Deze mededeelingen zijn voor kennisgeving aangenomen. 5°. is ingekomen een verzoek van J. Manui, om in erf pacht te verkrijgen de aan zijn grond grenzende gedempte vroon, achter de huizen aan de westzijde der Ravenstraat. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter stelt aan de orde de bespreking van het plan tot oprichting eener landbouwschool alhier. De beer Zuurdeeg wil gaarne een woord zeggen tot aan beveling dezer zaak. Het is ieder bekend dat de landbouw een voorname bron is van volkswelvaart; vooral in de laatste 25 jaren heeft zij eene liooge vlucht genomen. Zij heeft die echter niet te danken aan zich zelf, maar aan de industrie, die de welvaart heeft vermeerderd en de vraag naar land bouwproducten heeft uitgebreid, waardoor deze in prijs ge stegen zijn. Dezelfile regels, die de landbouwers voor 100 jaren volgden, bestaan nogmaar ze worden beter toegepast. De landbouw blijft stationair en zal, als ze niet tot de wetenschap haar toevlucht neemt, geen stap verder komen, ja zelfs, als de welvaart mocht vermindéren, achteruitgaan. Deze gemeente heeft er belang bij dat de landbouw bloeie, want voor meer dan de helft leeft zij van haar; handel en industrie worden door baar gevoed; maar zal ze blijven bloeien, dan moet ze zich werpen in de armen der weten schap. Te oordeelen naar de vele adressen, die zijn ingeko men, is er dorst naar wetenschap; slechts enkelen achten de oprichting eener landbouwschool overbodig,'maar kunnen zij, die de wetenschap niet kennen, haar wel lief hebben? Hij zal er niet van spreken dat het een grootsck idéé is, dat er in Zierikzee goed onderwijs is, ja zelfs eene land bouwschool, maar de zaak alleen aanbevelen uit een materi alistisch oogpunt, en van dien kant acht hij de oprichting dezer school zeer wenschelijk. De beer Mr. Moens acht bet wenschelijk dat er iets gedaan worde voor de wetenschappelijke ontwikkeling van de land bouwers en heeft met belaugstelling kennis genomen vau het initiatief daartoe. Hij meent dat deze gemeente de aangewezen plaats is voor de oprichting eener landbouwschool. Volgens de stukken, die ter visie hebben gelegen, zou de gemeente 2000 aan die school moeten ten offer brengen. Die som is voor velen een schrikbeeld, maar is ze te hoog in verhouding tot het belang, dat er door bevorderd wordt en is ze juist? Gaarne had hij eene specifieke rekening der kosten gezien, maar nu hij die niet gevonden heeft, heeft hij zelf eene be rekening gemaakt, die hij de vrijheid neemt aan den Raad mede te deelen. Hij begroot de jaarwedden der leeraars op 7000,— De kosten van inrichting der localen op 5000, De inrichting van de voormalige teekenschool tot woning van den onder wijzer Oosterman op- 1000, samen ƒ6000, waarvan de gemeente de rente mist; a 5 pCt. bedraagt ze 's jaars- 300,— Het onderhoud der landbouwschool - 200, Vuur en licht- 800, Hulpmiddelen bij het onderwijs- 800, Schoonhouden der localen- 100, Onvoorziene uitgaven- 400, te zamen 8600, De subsidie van het Rijk zou bedragen ƒ5000, die van de Provincie- 3000, Het schoolgeld berekend over tien leerlingen en gesteld op ƒ40,- 4-00, - 8400,— Zoodat er ten laste der gemeente zou blijven, jaarlijks200, Mocht deze rekening al eens niet in allen deele juist zijn er zou toch menige vergissing in moeten voorkomen om een te kort te leveren van ƒ2000 's jaars. In elk geval heeft hij zich verplicht gezien ze mee te deelen en zou hij er gaarne het gevoelen van anderen over hooren. De heer Mr. Pokker meent dat het zijn nut kan hebben om in herinnering te brengen wat er gebeurd is bij de vroegere behandeling dezer zaak. Burgemeester en Wethouders hebben toen te kennen gegevendat zij zich niet kunnen vereenigen met het advies der commissie van toezicht voor het middel baar onderwijs, die de oprichting wenschelijk acht. Er is dus geen voorstel aanhangig tot oprichting eener landbouwschool. In eene vroegere zitting heeft spreker echter zijn voornemen le kennen gegeven om een voorstel ter dezer zake te doen; hij wenscht dit nu te doén en stelt daarom voor: dat de Raad Burgemeester en Wethouders zal machtigen om aan het hooger bestuur te kennen te geven, dat deze gemeente genegen is eene landbouwschool op te richten en liaar te vestigen in een locaal grenzende aan de Hoogere Burgerschool, doch alleen indien het Rijk en de Provincie eene subsidie verleenen ten bedrage van ƒ8000 's jaars. Spreker heeft met belangstelling de berekening van Mr. Moens gehoord, en al is die z. i. niet in allen deele juist, al moest de gemeente zelfs een offer brengen van 2000 Js jaars, hij acht het belang der zaak zoo grootdat hij niet zou schromen die uitgaaf te doen. Hij moet echter opmerken dat de kosten in de bij de stukken overgelegde berekening, zijn begroot op 9 a 10,000 en de subsidie op ƒ8000, zoodat er ƒ1 2000 te'kort zon komen, waarvan nog moet afgetrokken worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1873 | | pagina 3