ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE. .\o.5178. Zaturdag January 1875. 29steJaarg. ^STRANDVONDERIJ^ BEKEN DMA KING. ©kina. Rwslawïi. ©ngrlanb. Licht- en Schaduwbeelden. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN lOCts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. I N S C II R IJ VING voor de Nationale Militie van den l9ten tot den 3lsten January 1873, van dea voormiddags 10 tot dea namiddags 1 uur en verder van 's namiddags 3 tot 5 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee roept voor de derrie maal ter teclame op: regthebbenden op een MAST, lang 17 Meters, in omtrek 1,23 Meter, in zee gevischt en alhier aangebragt. AANBESTEDING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zullen op Woensdag den 22 January 1873des namiddags te 12'/., uur ten Raadbaize AANBESTEDEN: Hot malton van ©on zoojjenaam» den Paardentrap ten dienste der Scheepvaart. Iolichtigen zyn te bekomen bij den Gemeentebouw- meeater. Bestekken zijn van af Dingsdag a. s. verkrygbaar ter Gemeente-Secretarie, tegen betaling van 15 cent. Ziektezee, den 30 December 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weih. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat bjj beschikking van den beer Minister van Binnenlandsche Zaken van den 4 December jongstleden (Staatscourant no. 289), is be paald 1.° dat de jaarletter, zoowel bij den yk als bp den herijkgedurende het jaar 1873 te bezigen zal zpn de 'letter E in den gewonen drukvorm schuin gesteld en 2.° dat wordt bevestigd de ministeriële beschik king van den 21 December 1869 no. 188, houdende bepaling dat het merk van het kantoor waar de eerste stempeling beeft plaats gehadvoor elk der hierna gemelde ijkkantoren uit bet daarbjj vermeld cyfer bestaat 's Hertogenbosch 1 Breda 2Arnhem 3Nijmegen 4'a Gravenbage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Haarlem 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Zierikzee 13, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16 Groningen 17Assen 18Maastricht 19. Zierikzee den 28 December 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Een particulier correspondent der Londensche Daily Neios deelt mede wat hij omtrent bet huweiyk van den Keizer van China, waarvan de plegtigo voltrekking binnen het paleis slechts door zeer weinige personen is bjjgewoondvernomen beeft. Aan het keizerlijk paleis aangekomen werd de jonge Keizerin aan de deur barer gele draagkoets door de Keizerinnen van bet Oosten en van bet Westen verwelkomd. Haar werden onge munte stukken goud en zilveren cene vaaswaarin tarwemaïs rpatsmaragden saphieren robijnen en andere zakendie tot zinnebeelden van al de voort brengselen der aarde strekken moesten in handen ge geven. Zoo trad zij het paleis van baren toekomstigen echtgenoot binnen. Men zegt, dat de Keizer sliep toen zpne bruid aankwam en dat hp gewekt moest worden en eenige noodzakelijke gebeden in haast uitspreken moest. De Keizer van China staat 's ochtends zeer vroeg op want hp heeft te 5 uren eeno audiëntie en daarom is het eeDigzins te verschoonendat hij te 1 uur na middernacht wa9 ingesluimerd. De bp deze gelegenheid gedragene kleederen zjjn te Pekin vervaardigd; zy waren met paarlen en allerlei kostbare steenen over dekten kostten 180,000 p. st. bet stuk. De berigt- gever vermeldt eenige verhalen volgens welke de ont wikkeling der Keizerin op letterkundig gebied de keuze van den Keizer op baar zoude hebben doen vallen. Zij is twee jaren ouder dan haar echtgenoot. De Keizer zou den 21 December in den tempel des Hemels officieeren en in February zouden de twee Keizerinnen bet regentschap nederleggen. Terwyl in Europa en Azië zooveel regen is gevallen dat de afvoerkanalen onvoldoende waren den buiten- gewonen voorraad te bergen, klaagt men, zooals reeds gemeld isiD het Zuiden der Vereenigde Staten over gebrek aan water. De Mississippi heeft hier en daar een zeldzame laagte bereikt ea bare zp-armen zpn opgedroogd, zoodat de katoenoogst niet of slechts ge brekkig kan vervoerd worden desniettegenstaande is er reeds 22 pCt. meer verscheept dan in 't vorig jaar, zooveel overvloediger is de oogst. Te Petersburg is in den nacht van 26 op 27 Dec. jl. de Daitsch Hervormde Kerk een prooi der vlammen ge worden. Te Manchester had op Kerstavond een, alhoewel niet ver schrikkelijktoch zeer onaangenaam ongeval plaats. Een gezel schap vod 250 personen zat Jd eeü vereenigingslocaal gezellig bijeen om gemeenschappelijk feest te vierentoen de vloer bezweek ea de gebeele vergadering ia een kolenkelder stortte. De verwarring die na ontstond toen mannen vrouwen en kin deren allen in feestgewaad zich nit hun gruïabed trachtten op te rigtten kan men begrijpen. Hulp was spoedig bij de hand en bleek het dat slechts een 16tal personen ligte kwetsuren hadden bekomen. - Io York had dezer dagen hot volgende voorval plaats dat men in het beschaafde Engeland waarlijk niet zou hebben verwachten dat bewijst hoe achterlijk sommige standen daar nog zijn. Eene vrouw met een kind van ongeveer 1 jaar op do armeD welligt geen geld bezittende om zich nog meer drank te verschaffen biedt het arme wicht te koop aan voor 5 shiiliogs. De ia de kroeg aanwezige mannen beginnen daarop te handelen en de vrouw stemt ten slotte er in toe haar kind voor de helft van den gevrasgden prijs af te staan. Zij ontvangt haar halve kroon en verdwijnt. De kooper nu had reeds een talrijke familie en het laatste glimpje verstand deed hem begrijpen, welke ODtvangst hem van zijne vrouw te wachten stond waaneer hy haar het vreemdo koopje toondewaarvoor bij een gedeelte van zijn weekloon had besteed. Naar aanleiding van die overweging bragt hij het kind op nieuw in veiling en na lang dingen raakte hij het kwijt aan een anderen werkman die er een sixpence voor betaalde. Deze laatsteongehuwd en dus niets van een verbolgen echlgenoote te duchten hebbende nam de kleine mededoch hetzij de nacht raad had geschaft, of wel dat het geschreeuw van het kind den man in zijn slaap had gestoord zooveel is zeker dat hij dea volgenden morgca met het ongelukkige wichtje terugkeerde en na te vergeefs getracht te hebben zich er van te ontdoen eeo soort van idioot gelasttehet naar de woning van den eersten kooper te brengen. De vrouw des huizes wilde het evenwel niet in ontvaDgst nemeD en aangezien de idioot op den loop was gegaan stelde zij het in handen van den politie-beambte die op zijne benrt zich baastte'bct ontvaageae in het werkhuis te deponeereu, De eigenaars van kolenmijnen in Monmouthshire en Zuid-Wales hebben Ban hnnng werklieden bekend gemaakt dat zij voornemens zyo met het nieuwe jaar de loonen lÖpCt. te verlagen. De arbeiders, en 70,000 zouden door de bedoelde verlaging getroffen worden verlangen dat de zaak aan het oordeel van scheidsregters zal onderworpen worden. De werkgevers echter willen hierio niet treden, en hebben in eene verleden Vrijdag gehouden vergadering besloten, den arbei ders aan te zeggen datindien zij tot Maart voor de verlaagdo loonen werkeD, daarna cene loonsverhooging zal volgen. De jongste overstroomiugen te Gent kenmerkten zich door veel treurigs. Echter was ook de zaak niet zonder lichtzyde. Vele potsiorljjke tooneelen hadden daarbij plaats. Onder anderen was er een geval dat wel de vermelding verdient. Een jager had zich met een schuit op de overstroomde landen begeven om te trach ten hier of daar nog eenig wild op te sporen. Op zijn togt ontdekt hy een haasdoor het klimmende water gedwongen op de takken vau een boom een schuil plaats te zoeken. Hij besluit het dier levend te vangen en rigt te dien einde zijn vaartuig naar den kalen stam. Daar aangekomen klimt hy in den boom; doch de baas, door dit bezoek verschrikt, doet een wau- hopige poging en spriDgt van den tak in de schuit, die door den scbok wordt afgestooten en met haas en geweer afdryft. Van uit de verte staarden tal van nieuwsgierigen den gevangen jager en de drijvende schuit met wild en jagtgeweer aan. M eb er In nth Franolrer, 28 Dec. De sterke drank heeft zich weder in een van hare meest afschuwwekkende gevol gen doen kennen. Gisteren vervoegde zich by den majoor der politie een klein meisje, hulp inroepende voor hare moeder die door het hoofd des gezins werd bedreigd met moord. Het meisje on middel ijk gevolgd zyndevond men de vrouw huilende en bloedende uit eene met eeo broodmes boven het oog toegebragte wonde. De man, de dader, vond men voorover zittende op eene stoel deze trok het mes langs de keel en bragt zich daar eene nog al diepe wonde toe, zoo, dat een zware bloed stroom volgde. Nadat door de pölitie geneeskundige hulp was ingeroepen, is de man vervolgens naaf het ziekenhuis overgebragt, waar by thans in bedenkelyken toestand verkeert. Vroeger moet bij reeds tweemalen getracht hebben zich door ophanging het leven te benemen. Deventer30 Dec. De gesprekken over den gepleegden moord te 'e Gravenhage en den diefstal met inklimmiog voor eenigen tjjd te Deventer hadden Za- turdagavond het zoontje vau den beer D. zoo getroffen dat by te bed gebragtterwyl zyn ouders op een vriendenfeest genoodigd waren van dieven en moorde naars droomde, opstond en het bed van zyn ouders ledig vindende, zijn vermoeden bevestigd wanende,in alleryl de vlucht nam door het achterraam over een afdak naar den tuinvan waar hij over een paar muurtjes geklommen in een anderen tuin zich verborg. De ouders te huis gekomen naar bun kinderen ziendevonden den knaap nietde kleederen over den grond cd het bed ledigbet raam open één klee- dingstuk scheen den weg naar buiten te wijzen. In hun radeloosheid werd dadelijk gezonden om de politie, die er niet zonder moeite in slaagde het kind bevende van schrik en verkleumd van koudeterug te vinden. Te Bolchen is de politie-agent Winkler met een zeldzaam kerstgeschenk verrast. Zijne vrouw beviel nl. van niet minder dan van 4 kinderen 2 jongens en 2 meisjes. Moeder en alle kleintjes zijn volkomen wel. Gravenhage, 1 Jan. Naar wy met zeker heid vernemen, is aan het Fransche gouvernement de uitlevering gevraagd van twee zich te Rjjssel bevin dende Hagenaars, met name Behagel, oud 40 jaar, van beroep klcedermaker, en Verlind, oud 20 jaar, van beroep opperman, beiden verdacht van deelgenootschap aan den dubbelen moord alhier gepleegd. 2 Jan. Naar wy vernemen is gisteren avond hier ter stede een telegrafisch berigt ontvangen dat Behagel verdacht van medepligtig te zijn aan den dubbelen moord, gearresteerd is. Het schynt dat zjjn kameraad Verlind, nog op vrye voeten is. Oosterlaml2 Jan. Ter voorkoming van het lastige nieuwjaar-wenschen wordt sedert jaren ook in deze gemeente eene nieuwjaars collecte gehouden. Dit jaar heeft die collecte in deze gemeente circa 160 en te Sirjansland circa ƒ50 opgebragt. Zierilczioe3 Jan. Gedurende het jaar 1872 zyn alhier binnengekomen 85 schepen en te Brou wershaven gedurende hetzelfde jaar 460 schepen. Bij besluit van Z. M. den Koning van België, is de heer J. de Kater Jz., te Brouwershaven tot consul van België benoemd. Op den Rten dezer had onder de gemeente Dui- vendyke het volgende treurig voorval plaats: Een arbeidersvrouw was op eene naburige hofstede nieuwjaar gaan wenschenhare kinderen met zich nemende behalve het jongste, omstreeks een jaar oud hetwelk in de wieg lag te slapen. Rondom do wieg had de moeder nog eenige stoelen geplaatst, ten einde ongelukken te voorkomen. Het schynt evenwel dat de kleine toch uit de wieg heeft kunnen komen; althans toen de moeder te huis kwamvond zy het kind voorover in den regenbak leggen. Het hoofdje was door den val geheel verbryzeld. De Landverhuizer (maandblad ter bevordering der emigratie naar Minnesota) zegt dat in December het getal families, die voornemens zyn zich in Minnesota te gaan vestigen, tot honderden aangegroeid is. Een vrouwelyke kok heeft een zeer eigenaardige wraak genomen op den restauranthouder die haar den dienst had opgezegd. Voor de laatste maal zou zy taartjes bakken doch listig wist zy in elk daarvan eene naald te verstoppen. Dit Dieuwe gebak bekwam den gasten zeer slechts; 's middags bestelde een hunner zich eene portie van het gebak en had dit grootendeels met smaak opgepeuzeld toen hy opeens een hevigen gil slaakt en uit zyn bloedenden tong een naald te voor schijn baalde. De ontsteltenis die dit veroorzaakte, was nog niet geweken toen een andere bezoeker het doods- benaauwd kreeg. Een naald stak hem in de keel. Juist had de waard met groote handigheid het spitse voor werp verwijderd, toen het gelaat van een derde alle mogelijke kleuren aannam. Nu wierpen de gasten de spijzen weg en stormden naar de keuken, waar nog tien »naaldtaartjes" gevonden werden en meteen de schuldige keukenmeid, die zich door hare verlegenheid verried. Zjj is natuurlijk in hechtenis genomen. Naar het Vaderl. meldt zouden eenige leden van de Tweede Kamer voornemens zyn een wetsvoorstel in te dienen, waarbjj den aanleg van Staatswege wordt bevolen van een spoorweg tusschen Roozendaal en Ter Heyden by Breda. 'tZou eenige verbetering zijn, maar toch altyd een halve maatregel. Voor 't verband van ons zuidelijk net, ook met het buitenland, blykt het dagelyks meer, dat wij zooveel mogelyk onafhankelijk moeten zyn van Bel gische spoorwegmaatschappijen. Als men over Turnhout en Tilburg naar Holland wil reizen, zorgen de Belgische maatscbappejjen wel dat men onderweg minstens 2 A 4 uur oponthoud heeft. De Zeeuwsche ljjn heeft te Roozen daal zooveel oponthoud, dat de trein in den regel te laat teVlissingen aankomt. De aansluiting deugt niet. Wij geiooven niet dat de exploitatie-maatschappij dit alles op haar geweten heeft. De aanleg van een spoorweg Breda—Antwerpen of de overname van de lyn Moer dijkAntwerpen zou zeker wenschelyk zijn meo kon die dan aanvullen waar zulks voor 't verband der Zeeuw- eche lyn noodig bleek. Er circuleert te Nieuwediep een adres by de In gezetenen aan den Minister van Marine, om afschaffing te verzoeken van de Btraf van het slaaD aan boord der oorlogsbodems. Aanleiding daartoe heeft gegeven het dezer dagen vermelde berigt uit die plaats, dat een matroos van het wachtschip te Nieuwediep, uit vrees voor de hem wachtende slagenzich door ophanging van het leven heeft beroofd. Het is te hopen en ook wel te verwachten dat dezeuit het oog der men- scheljjkheid zoo prijzenswaardige pogtDg, ook in andere plaatsen van ons vaderland krachtdadige ondersteuning moge vinden. J. van Eeden, huisvrouw van A. de Graaf, die een kind, dat bij haar besteed was. onlangs zoo zeer mishandeld en verwond had dat het aan de gevolgen daarvan is overleden, stond Zaturdag 28 Dec. voor de arroDdissements-regtbank te Haarlem wegens dat mis drijf teregt. De subst.-officier heeft by uitvoerig requisitoir een gevangenisstraf geèïscht van«2 jaar en 8 maanden. Do uitspraak is bepaald op Donderdag 2 Jan. e. k. De beschuldigde gaf niet veel teekenen van be rouw over haar misdrjjf. Een talrjjk publiek woonde de teregtzitting by. Kerknieu ws. Beroepen bij de Evang.-Luthersche Gem. teBergen- op-Zoom, Ds. F. G. Lagers, pred. te Zierikzee. Ds. G. J. Noomenpred. te Bruinisse, heeft toezeg ging van beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Ouddorp, Ds. W. H. C. Koeken, pred. by de Herv. gem. te Moerdijk, zal zich naar aanleiding zijner schorsing tot de Synode wenden. Ds. G. Doedespred. te Biezelingeheeft het beroep naar Velzen aangenomen. De synodale commisse van de Christ. Geref. Kerk in Nederland heeft in het begin der vorige maand een adres ingediend aan de beide Kamers der Staten-Generaal met afschrift aan den Minister van Financiënver zoekende dat de Kamers hare medewerking mogen verleenen om den indirecten gewetensdwangden be lijders van niet gesubsidièerde gezindten tot nog toe aangedaan weg te nemen door alle subsidie aan kerk genootschappen of hare leeraars en geestelijken te doen ophouden en art. 168 der grondwet vervallen te ver klaren opdat de beginselen van regt voor allen en van scheiding van Kerk en Staat ook op dat punt tot bun volle regt komen. Gemengde berigteu. Dezer dagen kwam een agent met een dief aanstappen doch werd door verscheidene personen aangevallen en den dief werd ont zet, terwijl de agent genoodzaakt was te vlugten. Een brieven besteller, die eenige straatjongens naliep, omdat zij de brieven- bns beschadigd haddeo, werd door werklieden aangeranddien hem zoo zeer sloegen, dat hij badend in zjjn bloed op straat bleef liggenlerwjjl de j'ongens van vreugde om hem heen sprongen. Iemand te Dordt heeft eeD reeks van klugtcn uitgevent over de politie. Maar laat die dolle gekke kwant, Met mes of sabel in zijn hand, Vrij de gevolgen vreezen; Hij zal hoe hij ook razen mag OpDordrechta openbaar gezag, Wel van die kwaal genezen. Twee pillen zijn er reeds besteld. Om hem, vóór dat zijn borst wcêr zwelt. Tot voorbehoed te geven; Maar acb 1 eo Wee I als bij voortaan, 's Nachts de bordeeleo rond blijft gaao, Dan zal hy wel eens beven. Een witten te N. heeft een scheepje bevracht dat op avontuur zal uitvaren, en gevolgd zal worden door Dog vier anderen. Te Wemeldinge moest een bóeren-knecht zijn ver stand wat beter gebruiken en geen kwaad spreken vao een jong menschanders zal hij nog naar Dordt moeten. Maar de gekken kent men aan hun werkondus: Wil geen kwaad van anderen spreken Want gij bebt ook veel gebrekeD En daarbij niet weinig wind Zoo men dat by gekken vindt. De zoon van een snoeijer te Baarland wordt verzocht geen kwaad te 9preken van eene boeren-meid omdat hij haar niet kan krygen. Hij kan zijn eigen kwaad niet zwijgen En daarom kan hij niemand krijgen, Veelpraat te Oude Tonge wordt io zijn belaog aangeraden, niet meer bij Maria te komen want de boven- en onder buren beginnen het te merkenen dan zon schoppen wel eens troef kannen worden. - Een weduwenaar te Baarland, is blind van liefde of gek, daar hy reeds rondvleesch voor schapenvleesch begint aan te zien. Te Oost-Kapelle heeft eene boeren-meid zich met de feestdagen moeten behelpen zooder vrijer, om dat haar tong te laDg is. Dat heeft zij nn al drie jaar moeten doendus Meisje boud n toch bedaard, Waot gij zyt nu niet veel waard; Weet vooral toch wat gy doet, Weet dat gij meer zwijgen moet, Eene bakkers-meid te 's Heer. moest zoo niet bluffen op haren timmermanwant hij heeft nog een oneffeotje zitten te A., en het kan met haar ook wel oneffen worden. Te Stavenisse zoekt men een hcerschapje in de faik te krijgen onde dameB zijn nog al slim. Eens boeren-meid van onder Baarland moest als zy op feestdagen in de herbergen komt zoo niet vertellen dat zij wel vrijers kan krijgen maar die niet wil hebben, want dat is niet waar. Die komt kan haar krijgea. In een polder wordt cene smids-vrouw aangeraden, geen onwaarheden van jongelui rond te veulen, daar zij anders de waarheid zal moeten booreo. Iii^ezonrlcu stukken. ZEEUWSCHE XV XII. ,-De hazen en kraaien-, de patrijzen en woudduiven-, de konijnen en musscben-zwermen doen mij onbereken bare schade roept de boer„ik zou mijn eigendom kunnen beschermen dooreen geweer, maar de directeur van de vermakelykheid der groote heerenalias do staat, wil het niet. „Mjjoe aardappelkuilen eenden- en hoendernesten mjjn dorscbvloer 2elf» is niet veilig voor dievenja de natte wasch myuer vrouw niet, want de politu? moet op de stroopers passen en laat de dieven vry spelof weet den arbeid der laatsten althans zelfs itj de stad niet te voorkomen of te straffen. „Ik heb een waakzamen hofhond maar 't dier volgt wel eens een paardenknecht naar 't veld, dies moet ik mjjn eigendom onbeschermd latenwil ik niet ge straft worden door den directeur.." Da boer wordt wrevelig, uit wrevel wordt by aan vankelijk een strooper. De staat leert evenwel te recht dat eene wet bestemd ia om geëerbiedigd te wordeu en hij zal er toe dwingen. Te Zierikzee moge een dief straffeloos den wjjn uit deu kelder kunnen stelen den strooper weet de politie vroeg of laat te straffen want animeerend als het jacht vermaak is het sfcroopen, en by wordt onvoorzichtig. In het stadje waar eene arrondissements-rechtliank zetelt kan een burger plotseling verdwyuen zonder voor de politie eenig spoor na te laten, iu het arron dissement Ioopen maar weinig hazensporen of de polit ie kent zo met de daarop gespannen strikken en zet hare strikken uit om den wetsovertreder aau zyn eigen 6trik te laten baDgen, zooals men dat noemt. Elk oneerljjk bedryf brengt zijne eigene straf mede, en stroopea is in strijd met de wet van 't land. waarin niemand gedwongen wordt te blijven wonen zoodra die wet hem 't leven verbittert of in zijn bestaan bedreigt Hard valt het zyn land en maagschap te moeten ver laten maar waar de eerbied voor de wet verloren gaat zal een land spoedig toch onbewoonbaar worden door onveiligheid van goed en leven. De strooper nu kent op althans één punt geen eerbied voor de wet. Hij heeft gezeten I Wien die uitdrukking geldt is in 't oog van 't volk een smet opgelegdrarar weet het volk dat iemand gevangenisstraf Onderging omdat hy Btroopte, op hem drukt naar zjjne meening geeoe schande. En de hartstocht prikkelt den strooper en doet hem bet pad vervolgen wat by uit wrevei begon te betreden. „Ik zal ze van 't winter wel rakenmoppert hy als hij in 't voorjaar zijn ontsproten zaaikoren door de kraaien heeft zien uitpikken terwyl hy eene poos later op de door konijnenmaar vooral door hazen half be dorven korenakkers staart. „Gij verwoest uwe gezondheid J" jammert zijne vrouw en de anders zoo liefderijke on zachtmoedige echtgenoot snauwt haar toezult ge zwijgen Gansche nachfen brengt hij loerende door in het veld 't guurste weder en de besneeuwde nkkera dienen hem het meest. Als dan de sneeuw wat hoog ligt zou by de nade- ring van vele Zeeuwsche dorpen in den nacht menigeen wanen kunnen dat hy een militair kamp genaakte waar een levendig tirailleumuur wordt onderhouden. De hongerige hazen zoeken boven de sneeuw bet voedsel wat zij met bunne pooten niet meer van daar onder krauwen kunnen, en langs vele toegangwegeu liggen eene menigte in heggen besloten boveuieringeri. Daarbinnen staat de ondanks den vorst nog groenende kool. Dan, by het flauwe sterrelicht hoort men soms het gekrjjt als van een kind. 'tKomt van den stervenden haas, wien de strik elders dan om zyn hals omknelt. Zoo de strik juist gezet was, hoort het scherpe oor slechts een kortstondig gespartel. 'tKomt van de zich wurgende hazen, die hun spoor van den vorigen nacht hebben gevolgd. Maar de kans is te schoon om geduld te oefenen, en de toeloop der hongerende dieren is groot. Uit de donkere hoeken waar twee doornen heggen in elkander loopen, van achter een hoop onkruid, uit de een aardappelen- of penonkuil omringende greppels, ter zijde van een dikken vruchtboom dreigen onzichtbare geweerloopen. Er valt een schot. De schuwe dieren vluchten om straks door den honger teruggedreven te worden, zoo zjj aan het tirailleursvuur ontkomen waartoe dat schot 5 het 9ein gaf, en dat zich ook uit de minst vermoede plaatsen hooren laat. Soms vertoonen zich op de smalle tusschen de heggen loopende padjes donkere gedaanten. 't Zjjn rijksveldwachters en jachtopzieners die gelukkig menschelyk gevoel hebben en vrouw en kindereu en herinnering aan het schot hetwelk den collega te Diepen- I heim of een anderen trof. De stroopers zien henzij hebben den vinger aan den trekker, zjj hebben de overtuiging dat de jachtwet on rechtvaardig is, zy onderscheiden moeielyk tusschen het onrecht hetwelk de staat hun aandoet en den plicht dien die mannen komen uitoefenen. Zullen zij weer vluchten als vroeger, herkend worden of mogelyk wel gepakt, bespot door gelukkiger keunissen en gestraft door geldboete of gevaogenisschap Zal de gedachte aan de gewetenswroeging over den valschen eed dien hy vroeger gezworen heeft om vry te komen, aan het valsclie alibi hetwelk een huisgeziu broodeloos maakte, zal het vreeselyke van een moord hem behoeden voor eene misdaad die hen eeuwig ramp zalig maken zou door eindelooze wroeging en Kaïn's onruste Ach! dat Nederland nog eene wet heeft die vaak zoo onzedelyk werkt dat zy tot het doen van dergelijke vragen leidt? Wie is de man die er ons vau zal verlossen Hem sta ik in voor de dankbaarste herinnering bij Neerland's meest ny veren stand, en, is hjj er op gesteld, 'k beloof hem een gulden voor een eereznil uit den zak van den gierigsten boer of van de meest bezorgde huis vrouw van den armsten jachtopziener. NURKS VAN BROMMEN. Burgerlijke Stand t© Zierikzee. geboren: 26 Dec. 1872. Eene dochter van J. F. Herman (over leden) en van C. H. Peetere. 29 dito. Een zoon van P. Bakker en K. de Vos. Een zoon van A. Klink en A. T. van Schelven. 31 dito. Eene dochter ven C. Koopman en N. Slager. Eene dochter van D. van Vessum en A. de Goffou. 1 Jan. 1873. Een zoon van J. J. Fonteijne en A. Gilden. 2 dito. Eeo zoon van P. A. van Bezooyen en F. A. Guinée. oiïsiïitïS: 27 Dec. 1872. L. Schultsoud 6 maanden d. 1 Jan. 1873. H. Matteus, oud byna 79 jaar, vrouw van J. Houbaer. ALS LEVENLOOS AANGEGEVEN. 2 Jan. 1873. Een zoon van A. Timmermans en M. E. Franse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1873 | | pagina 1