ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5176. Dingsdag 51 December 1872. 29steJaarg. B E R I G T. KENNISGEVING. KENNISGEVING. BEK ENDMAK ING. Nieuwstijdingen. Sufeu. ümertfiu. JFtawfirijjlt. SSelgic. 7 i Verschijnt DING SDAG, DONDERDAG en 7 TURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. .per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. "Wegens den Nieuwjaarsdag zal de Nieuwsbode van Donderdag 2 Jan. in plaats van op Woensdag-avond op Woensdatf-morgeii worden uitgegeven. ADVERTENTIËN voor dat No. bestemd kunnen worden ingezonden u i t e r 1 jj k tot Diiig-sOag-- namiddag 4- ure. Suppletoir Eohier dei' belasting op <1© honden over 1878. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend: dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 30 December tot den 7 January e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn1 aanslag by de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen, by verzoekschrift op onge zegeld papier, ingevolge de wet. Zierikzee den 28 December 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKERWeth. IB. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. 8de Suppletoir Koliier dei* liootcle- lïjlce belasting: voor 1878. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het 2de suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag van deze gemeeute, over het loopend dienstjaar, op heden door den Gemeente raad is vastgesteld en van den 30 December tot den 7 January e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zyn1 aanslag bij de Gedepu teerde Staten in beroep kunnen komenby verzoek schrift op ongezogeld papieringevolge de wet. Zierikzee, den 28 December 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Verbod van Bedelary op den Nieu wj aarsdag. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee in aanmerking nemende de bestaande verorde ningen tot wering der bedelary in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: 1°. Aan alle behoeftigen te verbieden gelijk geschiedt by dezeop den lsten January aanstaande aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om onder voorgeven van Nieuwjaars-wenschente bedelen 2°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verligtiDg van den nood der armenop den derden dag van het volgende jaardes middags eene Collecte zal gedaan wordenom uit het be loop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. Zy noodigen de Ingezetenen uitop den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen die, ondanks dit verbod aan de woningen mogten bedelen; en verzoeken hen op den derden dag des jaars milde bydrageu in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doelhetwelk het Bestuur zich by het verbod van bedelary voorstelt. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 30 De cember 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. FOKKERWeth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Het lager onderwijs in Nederland, in. Wy wenschen nog enkele opmerkingen te maken over den toestand van bet lager onderwijs op ultimo Dec. 1869, vergeleken met dien op ultimo Dec. 1857, waaromtrent de heer van Kerkwijk een belangrijk op stel in het laatste nummer vau de Tijdspiegel heeft doen opnemeD. Eene hoofdzaak die by het lager onderwys ter sprake komt, is natuurlijk de toestand van het lager onderwys zelf, en nu staat het volgens het overzicht ontwjjfelbaar vastdat er openbare scholen zijn waar het lager onderwijs aan den eiscb der wet voldoet en een meer ontwikkelend karakter heeft verkregen maar op een groot aantal scholen is dit onderwys tot dusverre niet aanmerkelijk vooruitgegaan. Omtrent het onderwys in de bijzondere scholen luiden de berigteu over het algemeen gunstig; vooral onder de bijzondere 6cholen waar tevens meer uitgebreid lager onderwys gegeven wordt, zyn er, die zich door degelijkheid onderscheiden. Ook de Commissie der Tweede Kamer stelde de vraag, of de uitkomsten bij de schooljeugd hebben beantwoord aan den grooteren omvang van het onderwijs en de zorgen daaraan besteedof de leerlingen kunnen ge acht worden beter geoefend en ontwikkeld dan vroeger de school te verlaten. De Minister Yan Binnenlandsche Zaken had verklaard dat de ontvangen berigteu op die vraag geen volstrekt antwoord geven. De Commissie der Tweede Kamer erkent dit volkomen. Een volstrekt antwoord is niet te geven op eene vraagdie niet tot ééne bepaalde inrigting van onderwijs betrekking heeftmaar zich uitstrekt over een aantal van dui- zeuden scholen waarvan zoowel het onderwyzend per soneel als de leerlingen in geschiktheid en aanleg noodwendig verschillen, en waarop plaatselyke om standigheden en gewoonten haren invloed onvermijdelijk doen gevoelenmaar wanneer zij den indruk terug moet gevendien de berigtendoor de 'Regering in hare beschouwingen vermeldin het algemeen op baar hebben gemaaktdan kan ze niet anders dan tot haar leedwezen verklarendat naar haar oordeel de op den voorgrond gestelde vraag niet toestemmend kan worden beantwoord. Wy meenen evenwel dat er eenige tegenspraak heerscht tusschen hetgeen de commissie op bladz. 8 van baar rapport ter nederschrijft en hetgeen op bladz. 4 te lezen staat„Dat het gehalte van het onderwyzend personeel in het laatste twaalfjarig tydvak merkbaar is vooruitgegaan, dat het gewoon lager onderwys onder zijne leiding in vele opzigten is verbeterd, met name een meer vormend en ontwikkelend karakter heeft verkregen." Wij gelooven, dat de Commissie wat al te ver gegaan is in hare afkeuring, en dat de heer ran Kerkwijk voorzigtiger spraktoen hy sprak van niet aanmerke- lijken vooruitgang. Intusscheu moet veel nog verbeterd worden. De heer van Kerkwijk herinnert dat de beginselen der land bouwkunde nergens afzonderlijk onderwezen worden ia een land dat door den landbouw bloeit. Hy noemt het een vorzuim, dat ook bet onderwys in de gymnastiek niet verpligtend is gesteld. Hy keurt het zeer af, dat de handwerken voor meisjes op vele plaatsen geheel verwaarloosd worden. „Bezoekt" zegt hy „de huisgezinneu der ar beidende klasseen gy zult ziendat daarwaar de moeder bedreven is in het naayen en brejjende kleederen der kinderen veel beter onderhouden worden en de kinderen er veel netter uitziendan waar de moeder niet met de naald kan omgaan. Voor een huishouden is bet byna meer waarddat een vrouw goed kan naaijen breyen enz.dan dat zy bedreven is in het lezen en schryven. De ondervinding heeft geleerd dat daar, waar afzonderlijke naaischolen zijn, de meisjes veelal vroeg de open bare school verlaten, alleen ter wille der handwerken, die, onderwezen in uren gelijk met de schooltijden vallende, schoolverzuim der meisjes bevorderen. Krachtig zou hiertegen kunnen worden gestreden door de aanstelling van hulponderwyzeressen by de openbare scholenbelast met een gedeelte van het onderwijs in de laagste klassen en tusschentyds of op bepaalde uren aan de vrouwelijke leerlingen ook de nuttige handwerken loerende. Treedt de Regering niet krachtig op, dan zal op de meeste plaatsen het onder wijs in de handwerkeu voor meisjes even verwaarloosd blijven als het thans is." De Commissie uit zich omtrent de handwerken voor meisjes in dcnzelfden zin en acht het denkbeeld van den Minister om door aanstelling van hulponderwy zeressen belast met een gedeelte van het onderwys in de laagste klassen en op bepaalde uren aan de meisjes ook de nuttige handwerken loerendehet onderrigt daarin by de openbare scholen meer algemeen te ma ken allezins de overweging waardig. Een punt, dat de heer van Kerkwijk voorbij gaat, maar dat de Commissie niet onvermeld laatis hetgeen wordt medegedeeld omtrent het onderwys in de be ginselen der geschiedenis. De Commissie uit de Tweede Kamer betreurt»dat ten opzigte van dit vakvooral voor zooveel het de vaderlandsche geschiedeuis betreft, de berigten niet gunstiger zyn. Kennis van de eerste beginselen van de geschiedenis van zijn land i3 voor eiken burger van den Staat onmisbaar. Zy beseft evenwel demoeyeljjk- hedenaan het onderwijs daarvan verbonden in een tyd dat er groot verschil van meening bestaat omtrent opvatting en beoordeeling van gebeurtenissen en per- Bonen waarin voor een goed deel de geschiedenis van ons land zich concentreerten dat er veel kennis en vooral veel tact en onpartijdigheid in den onderwijzer vereischt worden om die moeijelykheden te overwinnen. De meerderheid uwer Commissie acht het evenwel mogelijk en zou het afkeuren dat de vrees om iemaud aanstoot te geven, den onderwijzer noopte zijne taak gemakkelijker te maken door haar onvolledig te ver vullen en te blijven staan by een bepaald tijdvak of zich te vergenoegen met het bloot mededeelen van namen en jaartallenwaarvan het nut niet dan zeer gering kan zyn." Wij scharen ons hier geheel aan de zijde der meer derheid, en wy kunnen zelfs onze verwondering niet terug houden dat de minderheid der Commissie scbjjul goed te keurendat het onderwys in de beginselen der vaderlandsche geschiedenisnaar het schjjntin vele gemeenten wordt verwaarloosd. Immers de Com missie zegt elders, dat overtreding van het verbod aan den onderwyzer om iets te leeren strijdig met den eerbiedverschuldigd aan de godsdienstige be grippen van andersdenkenden uiterst zelden en dan nog in geringe mate heeft plaats gehad. Daaruit schynt te volgendat de Nederlandsche onderwijzer wel den tact bezit om zyn onderwys dus in te rigtendat zyne leerlingen daardoor niet worden gekrenkt. Wij achten het eene ongerijmdheiddat de onder wijzer die kinderen van zes tot twaalf jaren in de vaderlandsche geschiedenis onderwijstzyn toevlugt zou behoeven te nemen tot wjjdloopige redeneringen en oordeelvellingen over de gebeurtenissendie hy mededeelt. De onderwijzer heeft niets anders te doen dan de feitenin hun onderling verband mede te deelen waarbij dan van zelf in aanmerking komt het aandeel, dat de genoemde personen in die feiten hebben genomen. De wysbegeerte der geschiedenis mede te deelen is niet de roeping van den onderwijzer op de lagere school, die zeer goed de heldenfeiten van ons voorgeslachtde uitstekende daden van moed dap perheid en zelfopoffering aan zjjne toehoorders kan schetsenzonder dat het noodig is dat hij voor deze of gene staatkundige of godsdienstige rigting party kieze. Wy zouden hot een ramp noemen voor ons land, een gevaar voor de handhaving onzer nationaliteit indien de vaderlandsche geschiedenis niet met die voorliefde en dien yver onderwezen werd waarop de schooljeugd vooral in Nederland aanspraak mag maken. Eindelyk zouden wij meenen dat ook de bewaar scholen al te lang eene wettelyke regeling missen. Die wettelyke regeling achten wy noodzakelijk èn uit het oogpunt van de deugdelyke inrigting van het voor bereidend lager onderwys èn op grond vau den open baren gezondheidstoestand. Wil men vooral op het platte land het onderwys verbeteren dan moeten de gemeentebesturen genoodzaakt worden bewaarscholen op te rigten. Batavia, 14 Nov. Heden morgen kwam alhier ter reedc het Araerikaanache schip Nevadakapt. Proctor mede brengende vijf schipbreukelingen, die van de ramp hun over komen het volgende rapporteren „Het Engelsche schip Guiding Star, gevoerd door kapt. Bishopte huis behoorende te Sydney en daarheen beatemd verliet den 4 October de reede van Mauritius met een volle lading suikerde gehecle eqnipago bestond uit IS man. In den morgen van den 18 October meende men een lek te bespeuren en begaf de scheepsjongen James Clark zich naar beneden, ten einde daarover te rapporteren. Vooraf voorzag hij zich echter van een brandende kaars en naauwelijks was hij beneden of zijn hulpgeschrei„Helphet schip staat in brand 1" klonk ieder in de ooren. Niet lang daarna zag men dikke rookwolken uit de ventilators opstijgen en Dam het vunr dermate toedat ieder ten spoedigste op redding moest bedacht zijn. Om den scheepsjongen kon natuurlijk niet meer worden gedacht. De hitte werd onuitstaanbaaren zoo schielijk mogelijk moest men de booten te water lateu om het brandende schip te ontkomen. Er was nog te naauwernood tijd om eenige provisiën magtig te worden, en alleen een kleine hoeveelheid gebrokkelde scheeps beschuit, drie blikjes vleesch en drie flesschen limoensap was alles, wat men aan levensmiddelen kon medenemen. De equipage had zich in de eenige twee geredde booten verdeeld als de kapitein en negen man in de eene en de eerste stuurman Evans met zeven man in de andere boot. Men was ten tijde van de ramp op 3 6o 4 Z. Br. en 94o 15 O. L. en besloot koers te stellen naar Shacks Baybeoosten Preraantle aan de westkust ven Australië. Tot den 23 October had men het brandende schip nog in het gezigtdat tot aan de waterlijn afbrandde. Den tweeden nacht na het verblijf in do booten raakten deze van elkander af en zag de manschap daarna niets meer van hunnen kapitein en makkers. Meer nog door dorst dan door honger gekwelddreven de zeelieden tot den 5 November rond op zee, toen zy een schip, de Nevadain het gezigt kregen. Vijf der schipbreukelingen verkozen aan boord van dien bodem over te gaan terwijl de twee anderen na van eenige provisie voorzien te zijnmet hunne boot koers stelden naar Shacks-Bay. Tot heden heeft men verder nog niets van hen en van den kapitein vernomen. De Hamburg8che Btoomboot Frisia heeft berigt ge- bragt omtrent den brand die den 10 dezer het hotel der 5de Lane te New-York verwoeste. Kort voor middernacht openbaarde zich de brand in de bovenste verdieping van bet gebouw. De meeste reizigers waren op hunne kamer of stonden gereed zich derwaarts te begeven toen de alarmkreet werd gehoord. Ü9 vreesachtigsten snelden naar beneden om zich zoo spoedig mogelijk te reddenanderen wierpen in hunne koffers wat hun voor de hand kwam en begaven zich naar het bureau om hunne rekening te betalenmaar de schrikinzonderheid onder de vrouwen, was algemeen. Weldra stond het geheele gebouw vol rook, waar door ook zij gewekt werdendie niet waren gewaar schuwd. Ras waren de vestibule en het binnenplein met eene groote menigte gevuld. Het personeel van het hótel bleef zeer kalm en zeide, dat er geen gevaar wasmaar toen men het angstgeschrei hoorde der kamermeisjes die van boven kwamen moest men wel bet gevaar erkennen. Het was toen niet meer mogelijk iets op een voet afstands te onderscheidenhet gansche gebouw stond vol rook. De verwarring steeg nu ten top onder de menigte die, door het gedruisch of den rook gewekt was en die nu wanhopende pogingen deed om een uitgang te vinden. Niemand intusschen had er aan gedacht de brandweer te waarschuwen en een half uur was voorby- gegaan eer men de zaak ernstig genoeg geloofde om de hulp der pompiers in te roepen. Een agent van politiedie voorbjj ging en den rook had opgemerkt had deze gewaarschuwd. In een oogenblik tyds waren de stoombrandspuiten voor de deur en begonnen zij te werkenmaar een kostbare tyd was verloren gegaanhet vuur dat eerst slechts den gevel aan de zyde der 23ste street had verwoesthad nu het geheele gebouw aangetast. Het was een verschrikkelijk schouwspel te zien hoe op het binnenpleinin de conversatiezaal en overal waar men buiten gevaar meende te zynvaliezen koffersreiszakken doozen manden en pakjes gebragt werden door half gekleede mannen en vrouwen, die ten prooi waren aan de groo'tste angst en schrik. Eene menigte menschen renden door de rook heen en weder, angstkreten slakende en ton eenemnale buiten zich zei ven en niet wetende wat zy moesten of konden doen. Zoodra de pompiers waren aangekomen en de stoom spuiten breede waterstralen wierpen werden de trappen vrij gemaakt, waarop zjj den brand in het gebouw zelf aantastten. Toen zjj op de hoogere verdiepingen kwameD was de rook zoo digt dat zy gedurende langen tyd niet konden voortdringen. Maar zy vernamen de angstkreten der dieustmeisjes die onder den nok van het dak hare kamers hadden. Deze hadden niet be neden kunnen komendaar de brand haar dien weg had afgesneden en zy gevoelden dat zy op het punt waren te Btikken, Hare hartverscheurende kreten dron gen door tot hendie bovenmenschelyke pogingen deden om tot haar te komen. Maar de kreten werden al flaauwer en zwakker en toen de pompiers met hunne slangen achter zich tot den nok waren door gedrongen hadden zy geheel opgehoudenin die duisternis en rook heerschte doodelyke Btilte en toen er licht gemaakt werd vond men dertien lyken. Het hötel is byna geheel verwoest; de Bchade be draagt verscheidene millioenen dollars. New-York, 25 Dec. Gisteren heefteen vree- selyk ongeluk een trein naar Pennsylvanie getroffen de wagons waren in brand geraakt, 19 menschen hadden op de plaats het leven verloren en 35 waren in meer of mindere mate gewond. 26 Dec. By het spoorwegongeluk, dat dezer dagen in Pennsylvanie heeft plaats gehad, zyn 30 personen levend verbrand. (Het ongeluk had plaats in de nabij heid Corry met een passagierstrein, van Buffalo naar Pittsburg bestemd. Eene brug bezweek onder het ge- wigt vau den trein, en eenige wagens stortten, dertig voet diep, in den Btroom, terwijl andere in brand ge raakten.) In den loop van bet met 30 Juny 1872 geëindigde jaarhebben zich binnen de Vereenigde Staten 404,806 vreemdelingenals landverhuizers gevestigdzijnde 83,456 meer dan gedurende het vorige jaar. Uit Duitsch- land kwam het grootste getal; uit Nederland kwamen er 1909. Sedert 1830 heeft men in dit Rijk 579 ministers gehad, dus nog iets meer dan in Nederland. Men meldt uit Frasnen Ziehier eene daad van moed en onverschrokkenheid Eene ongelukkige familie uit dit dorp was ten gevolge der overstroomingen moeten vlugten op den hoogsten tas van de schuur. Het water middelerwyl altyd klim mende, durfde niemand, het wagen die vrouw met hare twee kinderen hulp te bieden en ze uit haren bedenke- lijben toestand te verlossen. Jufvrouw Victorina en haar broeder Leopold Deffernez sprongen zamen op een boog paard. Leopold zich voor het zadel en zyne zuster zich in den zadel zettende doorreden zy het uitgestrekt meer en bereikten de plaats, waar de moeder met hare twee kinderen zat te weenen. De broeder plaatste zijn dier tegen den muur der schuur, stond regt in den zadel en ontving één der kinderen in de armen, 't welk hy aan zyne zuster over handigde en alzoo binnen het dorp leidde. Die gevaarlijke zending werd op deze wijze tot driemaal toe herhaald. Daarmede was de jongeling niet tevreden, maar drong te paard in den koestal en verloste de koe en het zwijn. Eene groote menigte volks stond rond den waterplas te zien om ooggetuige te zyn van die stoute daad. 's Gravenliage29 Dec. Uit de instructie door de raadkamer van de regtbank is geblekendat er voldoende bezwaren aanwezig zyn om ten aanzien van den gearx*esteerden zandscbipper de Jong bevel tot gevangenhouding te verleenenals verdacht van de bedrijver te zyn van den dubbelen moord of althans van medepligtigheid. De andere op vermoeden gearresteerde persoon, W. de G.is op vrye voeten gesteld. Tevens vernemen wy dat de Jong eergisteren avond beproefd heeft zich in het huis van arrest door op hanging van het leven te beroovenmaar in zyne poging niet is geslaagd. Hy wordt nu zeer streng bewaakt. Nog loopt het gerucht, dat de raadkamer der regt bank wegens dezelfde gruwelyke zaak bevel gegeven heeft tot inhechtenisneming van twee andere personen, niet in den Haag woonachtig. Uit 's Hage wordt nog omtrent de moordgeschie denis aan do Bogt van Guinea het volgende aau het U. D. medegedeeld »In alle rangen der maatschappij blyft hier het ODgelukkig lot van mevr. de wed. v. d. K en haar dienstmaagd de algemeene belangstelling gaande hou denwaar men komt, is het treurig feit zelfendenu plaats gehad hebbende inhechtenisneming in deze zaak het onderwerp der gesprekken terwyl de woning waar de moord plaats had, voortdurend honderden nieuws gierigen lokt. »De gearresteerde de Jong zandschipper en koopman in grint en wie weet wat al meeris hier zeer be kend, terwyl het reeds berigt is, dat zyn medgezelI, zekere de G.herhaaldelijk op min aangename wys met de politie in aanraking is geweest. Wat hunne arrestatie aangaat, men verhaalt dat die door de vol gende omstaudigheid is uitgelokt. De Jong schreef in een herberg een brief naar Antwerpen; hy verzocht den herbergier dien brief op de post te doendeze bragt hem echter eerst op het politiebureau op de Groentemarkt. Daarin scbjjnen genoegzame gegevens te zyn gevonden, om tot de Jongs arrestatie te nopen. „De aandacht op dezen individu was trouwens reeds in het byzonder opgewekt door eene zonderlinge advertentiedie hy in het D, v. Z. H. plaatste. »Iogevolge de mededeelingen in den bewusten brief voorkomendemoeten de commissaris van politiede heer Beukman en de inspecteur Mertz zich naar Ant werpen hebben begevenen het adres hebben opge zocht, door den brief aangegeven. Daarvan zou het in beslag nemen van een deel der gestolen gouden en zilveren voorwerpen te dier plaatse een gevolg geweest zyn. Een deel der voorwerpen zou reeds aan de smeltkroes prys gegeven zyn. >Yan de effecten moet men nog geen spoor hebben ontdekt. Op een stuk grond door de Jong met turf bezetzou men opgravingen hebben gedaanmaar te vergeefs. >Do Jong is intusschen niets op zijn gemak en men moet genoodzaakt zyn geweest hem in de boeyen te houden. Hy moet aan wylen mevr. v, d. K. meermalen leverantien hebben gedaan. Deze had de gewoonte hare kostbaarheden nog al eens te laten zien eu men meent dat de Jong ook door het gezigt daarvan op roof belust zou geworden zyn. »Het een en ander deel ikonder voorbehoud mede." Naar de Delftsche Courant meldtevenwel onder alle reserve, zou de justitie een photograpbie hebben doen vervaardigen van het oog der fclagtoffers van den te 'b Hage gepleegden moord. Men beweert namelyk dat het netvliesalthans onder zekere omstandigheden, het vermogen zou bezittennog na den dood het licht beeld terug te kaatsendat daarin het laatst is opge vangen. Men zou dan ook, zoo verzekerd men verder, in de photograpbie, nadat ze aanmerkelijk was vergroot, het gelaat van een mensch hebben ontdekt. Oostltmrg:29 Dec. Tusschen deze gemeente en Zuidzaude is Donderdagavond omstreeks 9 uren een moord gepleegd. De verslagene was een ter goeder naam en faam bekend staand jongeling van Aardenburg, de kostwinner voor zyne moeder en 6 broêr9 en zusters. Een nietige twist schynt ook hier de aanleiding te zyn geweest. De vele in omloop zynde geruchten dienaan gaande verschillen zoozeer van elkander, dat we ze maar niet melden. Twee personen, te Oostburg woonachtig, zyn als de vermoedelyke daders in hechtenis genomen, De justitie is Vrijdagmiddag reeds van Middelburg over gekomen, ten einde onderzoek in te stellen. INTeuzen, 28 Dec. Ten gevolge van de nog aan houdende dageljjksche aftappingen van het Kanaal alhier, hoofdzakelijk om de omstreken van Gent van het buiten gewoon hooge water te heviyden is de scheepvaart nog altoos op het kanaal gestremd. Echter verwacht men dat binnen eenige dagen de schuttingen te Sas-van-Geat zullen kunnen worden hervatdaar de waterstand te Gent en in alle andere plaatsen in Oost-Vlaanderen werkelyk dalende is. Boven Sas-van-Gent liggen dien tengevolge een groot aantal zee- en binnenschepen op de afschutting wachtende, terwyl hier, behalve vele binnenvaartuigen, mede ruim een twintigtal geladen zeeschepen vertoeven om by hervatting der vaartde reis naar Gent te vervolgen. Goes27 Dec. Heden werd hier, door schriftelijk onderzoek van 17 sollicitanten, het vergelijkend eiamnu aangevangen voor de vacerende betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school der le klasse. Oortg-ene, 27 Dec. Tot lid van den gemeente raad is gekozen de heer J. de Die met 26 van de 49 stemmen. Zierikzee, 28 Dec. Z. M. heeft pensioen ver leend ten bedrage van ƒ1914, aan den heer J.P.L.A. Geselschapontv. der dir. bel. in- en uitg. regten en accynsen alhier. Door den gemeenteraad is tot afslager en collecteur der aard- en boomvruchten alhier benoemd M. Leeuwe. De wrakken der onlangs op den Banjaard gestrande Zweedsche stoomboot J. M. Wilson en van het aldaar gestrande barkschip Martha Radmann hebben bij pub.'i-xke veiling alhier opgebragt de sommen van ƒ700 en 300. Bij besluit van gedep. Staten van Zeeland van 24 Dec. 11. zyn o. a. aangewezen de standplaatsen en dienst- kringen der navolgende veeartsen: voor den provinci alen veearts 2de klasse Ch. Mazure, de gemeente Zie rikzee als standplaatsen als dienstkring de gemeenten Zierikzee, KerkwerveNoordgouweDreischor, Oa- werkerk, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse; voor den provincialen veearts 3de klasse J. Mazure Cz. de gemeente Brouwershaven als standplaats en als dienstkring die gemeente, benevens ZonnemaireSe- rooskerkeDuivendijke, Eikerzee, EllemeetRenesse^ HaamstedeBurgb en Noordwellevoor den pro vincialen veearts 3de klasse P. J. Vermastde gemeente Scherpenis8e als standplaats, en als dienstkring de ge meenten in hot eiland Tholen en de gemeente St.-Phi- lipsland; voor den provincialen veearts 3de klasse E*J. Mervennée, de gemeente Goes als standplaats, en als dienstkring die gemeentebenevens Kloetinge Kattendyke Wemeldinge Yerseke Krabbi nc'ijke Rilland Fort-Bath Waarde Krniningen Schore i Kapelle en Wolfaartsdjjkvoor den provincialer veearts 2de klasse B. I. Vermande, de gemeente Hei»- kenszand als standplaats, en als dienstkring die gemeer' benevens 's Heer Arendskerke's lieer Abtakerl: 's Heerenhoek Borsselen Driewegen Ellewoutadyl Baarland Hoedekenskerke's Gravenpolder Nissi Oudelande en Ovezande en voor den provincialen ve arts 3de klasse G. A. Blindenbacb de gemeente Kortger als standplaats, en als dienstkring de gemeenten in 1 eiland Noord-Beveland. Zierilczee 30 Deo. Zaterdag avond hadden het genoegen in de buitengewone vergadering van 1 departement van 't Nut alhier te zien optreden dr. J> Ten Brink. Naar aanleiding van een paar inscripties, het overlyd van de familie Bredero vermeldende, door hem eeuig tyd geleden op het schutblad van een ouden folia gevondenverplaatste bjj ons in bet Holland van d

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1