ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5175. Zaturdag 28 December 1872. 29sleJaarg. BEK ENDMAK I N G. KENNISGEVING. N ieuwstijdingen. gHe&rrlanft, Licht- en Schaduwbeelden. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking. PLAATSING VAN KINDEREN OP DE ARMENSCHOOL. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie Armengesticht op Zaterdag den 28 December e. k. des avonds te 6 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school, en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te, melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de Bchool kunnen worden toegelaten. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Plaatsing van Kinderen op de Tusschenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden dat Heeren Commissarissen over de Tusschenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het lokaal dier school (Hoofdonderwijzer L. KARREMAN)op Znturdag don SS December e. Ir. des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school, en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te meldenaangezien lusschentjjds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 24 December 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris J. G. BETHEl.S. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenendat er op Zaterdag den 28 December e. k., des namiddags te I ure, op het Raad huis alhier, eeno openbare Vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 23 December 1872. De Burgemeester, v. CITTERS. JFi-ttuftrijft. Het water in de Seine valtdoch in de laatste dagen is nog een groot gedeelte van Parijs onder water gezet. Het geheele eiland St. Denis is overstroomd. In de omstreken van den stroom hebben honderden gezinnen hunne huizen moeten verlaten. By deze ramp komt nog dat de prjjzen van tarwe en schapenvleesch zeer zijn gestegen. 23«lgi«. Het water bljjft te Gent voortdurend vallen en de voornaamste straten zyn er reeds van bevrijd, doch in de lagere gedeelten, waar voornamelijk de arbeidende klasse woout, gaat men nog tot de knieën door het water. De nood onder de arme bevolking is zeer groot, daar velen hun weinige wintervoorraad en ook hun huisraad hebben verloren, ja zelfs de planken van hunne legersteden hebben gebruikt om het water te keeren of in den oogenblikkelpken nood aan brandstof te voorzien. Men vreest voor het uitbreken van ge vaarlijke en besmettelijke ziekten, en heeft zooveel mogelijk maatregelen genomen om die te voorkomen, Het comité, gevormd om in den nood der behoeftigen te voorzien, heeft zich voorloopig met de zorg van 250 gezinnen, bestaande uit 1500 tot 1800 personen, belast terwijl het gemeentebestuur bij proclamatie eenige des- infectiemiddelen heeft aan de hand gedaan. Een ongeluk, dat zeker niet genoeg kan betreurd worden, heeft aan een in inwoner der gemeente Koekel- berg het leven gekost, ten gevolge der noodlottige dwaling van eenen drogist. Een man, die een purgeer middel wilde nemen, vroeg om Engelsch zout. Een jonge wees, bij den drogist in dienstvergistte zich van flesch en leverde hem in plaats van Engelsch zout zuringzout. De ongelukkigedie het purgeermiddel gevraagd had, slikte de gansche dosis vergift in een maal binnen en stierf, na verloop van eenige uren na de verschrikkelijkste pynen, ondanks al de maatrege len, welke er werden genomen om de uitwerksels der vergiftiging te bestrijden. Deze verschrikkelijke geheurtenis werd spoedig in geheel Brussel verspreid. Men zegt dat de drogist in wanhopigen toestand en gevlugt is, men weet niet waarheen. Leeuwarden 24 Dec. Men zal zich herinneren, dat alhier eenigen tijd geleden een in beschonken toe stand verkeerend soldaat van hot dépót van het lste veg. infanterie, die wegens insubordinatie in arrest zou worden genomen en gewapend met geladen geweer ieder dreigde neder te schieten die de hand aan hem zou willen slaan, een van niets afwetenden milicien die de trappen der kazerne opkwamdoodschoot. Deswege voor den krijgsraad te regt gesteld werd bjj veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden is die straf dezer dagen door het hoog militair geregtshof verminderd tot 15 jaren. Deventer, 22 Dec. Zoo op het oogenblik is alhier zwaar geboeid naar het huis van arrest over- gebragt de vermoedelijke dader van den op den rijks veldwachter te Diepenheim gepleegden moordaanslag. ÜNieuwecIiep24 Dec. Gisteren morgen was 't op het wachtschap alhier „overalalles was op het dekkommandant en officieren in grand teuuede bloedvlag was geheschen en „de trap opgetuigder moest een matroos worden geslagen die zich zonder permissie van boord had verwjjderd. Alles was gereed nlleen de delinquent ontbrak nog. De executie kon in 't geheel geen voortgang hebbenwant de mau had zich, uit vrees voor die onmenschelybe straf, in zjjne ge vangenis van het leven beroofd. Zal men nu nog dat slaan niet afschaffen 's Gravenliaftje, 23 Dec. Zaturdag avond tegen Regen uur zat de heer Schaap op Maasrust han den LoosduinsChen wegtegenover de buitenplaats Eiken duinen, met 2yn echtgenoote in het achtervertrek van hun woning eeu kopje thee te drinken, toen zy duideljjk voetstappen van meer dan één persoon in den tuin achter het huis hoorden. Weldra werd dit gevolgd door het rammelen en kletteren van drie ramen die men achtereenvolgens, doch te vergeefs, poogde op te schui ven. Behalve mijnheer en mevrouw Schaap bevond zich op de bovenverdieping nog eene inwonende dame; de dienstbode was echter wegens familieomstandigheden op dien avond afwezig. Do luiken van genoemd achtorvertrek waren niet ge slotenzoodat men van buiten af do vrouw des huizes kon zien zitten haar echtgenoot was echter zoo ge- laatst, dat de inbrekers hem niet konden zien. 'Mevr. chaip die terstond het gevaarvolle vau don toestand doorzagverloor nochtans haar tegenwoordigheid van geest niet en fluisterde haar echtgenoot toe zyn revolver te halen uit de lade der tafel in het nabijzjjnd vertrek. Een oogenblik later haalde zy zelve ten spoedigste de percussionsdoos van boven en hernam daarop bedaard haar plaats. Welgewapend ontsloot daarop de heer Schaap de tuindeur. Het gedruisch hierdoor voroorzakt, stoorde terstond de booswichten in hun werk, zij namen jjlings de vlucht, terwjjl hun nog een drietal echoten met den revolver werden nagezonden. Hadden de in brekers ook aan het vierde raam hunne'pogingen her haald dan waren zij in hun suood plan maar al te wel geslaagdwijl men had verzuimd de kikvorsch te bevestigen en wie weet welk vreeselyk tooneel er dan zou hebben plaats gegrepen. Reeds gisteren mogt men er in slagen de vermoe delijke daders van deze poging tot inbraak te arresteren. Gisteren avond toch ten 11 ure heeft men op de Am- munitiehaven alhier twee personen in hechtenis genomen en terstond per rjjtuig naar Loosduinen vervoerd. Deze personen waren Zaturdag te 7 uren nog te 's Gravenhage gezien en hadden ook nog later op den avond een borrel gebruikt in een wijnhuis aan den Loosduinschen weg. De een, van der Linden geheeten, heeft reeds vroeger 1 jaar cellulair gezeten en was Zaturdag morgen te 9 uur op Maasrust komen bedelen, zeggende dat mynheer, die afwezig was, hem wel kende. Toen juist de heer Schaap te huis kwamtoonde van der Linden bem een getuigenis van ean opzigter, dat hjj door een ongelukkigen val onder 't werk zijn borstbeen had gebroken en daardoor niet meer in staat was zijn brood te verdienen; van-der Linden had ook post papier en enveloppes te koop evenals zijn kameraad van Zjjldie reeds op Vrijdag in den loop van den dag aan de bewoonster van Maasrust zyn waar had aangeboden. Deze Van Zijl is geblesseerd aan de kin en boven 'toog, terwijl zyn vriend Van der Linden aan den neus is verwond. Beiden zien er uit als een paar geraffineerde boeven. 'a» Gravenhage, 25 Dec. Do afdeelingen der Tweede Kamer hebben Dingsdag het wetsontwerp tot wijziging der kieswet onderzocht en tot rapporteurs benoemd de heeren van Reenen, voorzitter, Jonckbloet, de Roo van Alderwerelt's Jacobs en van der Linden. 's Hertogenbosch 24 Dec. Gisteren is alhier geweest de heer Beukman, commissaris van politie te 's Gra- veDhnge, vergezeld van twee inspecteurs van politie, ten einde nasporingen te doen naar een uit 's Hage gevlugt ver dacht persoon omtrent den aldnar gepleegden moord na alhier in overleg met de politie en recherche te zijn geweest, zijn bovengenoemde heereo per spoor van 4.59 vertrokken om ban onderzoek verder voort te zetten. Zaamslag;21 Dec. By de aanbesteding, welke heden alhier plaats had tot het uitvoeren van eenige buitengewone werken aan de zeeweringen van de ca- lamiteuse polders Margaretha-Kleine Hnyssen- en Eendragt is zulks aangenomen door D. Tholens en Co. te Neuzen voor ƒ28830. Schore, 24 Dec. Tot Wethouder alhier is be noemd de heer Jac. Stevense en tot lid van het arm bestuur de heer A. van Koeveringe. De straatverlichtingte dezer plaats ingevoerdbe valt uitnemend. Te 's Heer-Arendskerke is men thans mede tot het besluit gekomen, om eene Nieuwjaarsbedeeling te doen, ten einde de lastige bedelarjj op dien dag te doen ophouden. Oosterland, 24 Dec. De bezoldiging der hulp onderwijzers te Ooster- en Sirjansland is met 25 gld. verhoogd, waardoor deze thans op ƒ400 en ƒ375 zyn gebragt. Zieriltzee, 27 Dec. Z. M. heeft o. a. benoemd tot lid van den geneeskundigen raad van Zeeland voor 1873, de heer S. G. Nauta van der Grijpapoth. alhier. Z. M. heeft o. a. benoemd in het bestuur van den polder Willem Adriaanprov. Zeelandtot dijkgraaf A. Bloken tot gezworen S. Rademakertot ge zworenen van de Breede Watering bewesten Yerseke, A. Dominicus Jz. en J. Dekker Jz en tot gezworen ran de watering Baarland J. Nieuwenhuijse. Tot gemeente-veldwachter van Schore en Vlake, (Z. B.) is benoemd, W. Hemmekam, vroeger maréchaussée te Axel. Naar wy vernemen heeft de heer T. te Kamper land in N.-Beveland den 23 dezer ter jagt zijnde het ongeluk gehad datby het overspringen"van eene sloot, zyn geweer afging, zoodat het schot den hem verzellenden drager trof, die daardoor gedood werd. De ongelukkige laat eene weduwe in hoogst zwangeren toestand en 5 nog jeugdige kinderen na. By ministeriëele beschikking van den 20 dezer is de vergunning voor eene stoombootdienattot ver voer van personengoederen en voetusschen Sluis en Brugge, vroeger verleend aan L. Moest, als Di recteur der Sluissche Stoombootmaatschappij met ingang van 13 January e. k.verklaard te zyn ver vallen. Volgens officiële bescheiden zijn, gedurende het tjjdvak van 18111869, van de doodvonnissen in ons vaderland ten getale van 501 uitgesprokenslechts 101 werkelijk ten uitvoer gelegd. De gemeenteraad te Nymegen heeft tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aldaar benoemd de heer F. L. Faisely in gelijke betrekking thans leeraar te Goes. Door La Société de Médecine te Gentis do heer A. Wulravengeneesheer te Lamsweerde tot corres ponderend lid benoemd, wegens zjjne waarnomingen en onderzoekingen over de al of niet abortieve wer king der Sulphas quinine. Door de redactie en medewerkers van het week blad Uilenspiegel is dezer dagen by de heeren-Njjgh en van Ditmar uitgegeven een Almanak Uilenspiegel!voor 1873. Deze almanak munt uit door geestrijken inhoud en uette uitvoering terwyl de daarin voorkomende illustratien uitstekend zyn. Hoewel het land in dezen tjjd als het ware met alma nakken en jaarboekjes overstroomd wordt, kunneu wy niet nalaten onzen lezers de inzage van dat werkje zeer aan te bevelen, te meer daar hetzelve eene uitmuntende vraagbaak kan zyn by de aanstaande verkiezingen voor leden der Tweede Kamer. Volgens VAmi du Limbourg zyn de officier van gezondheid en de kapitein, die betrokken zyn by bet bekende geval met den militien Mcuwissen die ten gevolge van de vermoeyenis op eeno militaire promenade overleedveroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevange nisstraf. Uit Fraoeker wordt berigt, dat door den heer S. Hilarides te Pingjumaan den slager H. Postma van Krimswerdeen varken verkocht is voor den ongohoorden prijs van ƒ350. Da zwaarte van dit dier wordt geschat op ruim 800 halve kilo's schoon aan den haak. Voor eenige dagCD is niet ver van Gorredyk een aller treurigst ongeluk gebeurd. Een schipper, die geregeld met turf op Sneek vaart, was met zijn vaartuig voor den wind, doch tegen stroom zeilende, toen de zoon over boord sloeg. Onmiddelijk sprong de vader hem na, om eene poging tot ^redding te wagen. De vrouw, die zioh io het voorooder (ka juit) bevond, hoorde iets in het water vallen en riep naar boven wat daar gevallen was. Toen er geen antwoord volgde, kwam zij alras tot de vreesselijke ervaring dat vader en zoon verdwenen waren. Eenigen tijd later dan ook zijn beiden le venloos uit het water opgehaald, Nopens den te 's Gravenhage plaats gehad heb benden dubbelen moord meldt de Amsterd. Ct. het volgende De verschillende mededeelingen die wy uit 's Hage ontvangen laten zichdetails daargelaten die by hetgeen van mond tot mond gaat, natuurlijk uiteen- loopen maar toch in de hoofdpunten weder overeen komen terugbrengen tot deze tweeVolgens Bommigen zou men op het spoor der verdachten ge komen zyn door openbaringen der dienstbode van een hunner, die met baren meester in ongeoorloofde be trekking leefde volgens anderen zou de aankoop van het mes aanleiding tot vermoeden gegeven hebben sedert het publiek met de omstandigheden meer bekend raakte. Een knaapby dien aankoop tegenwoordig zou zich dienaangaande genoeg herinnerd hebbenom eene aanwyzing te kunnen doen. Alle berigten die wij ontvangenstemmen voorts hierin overeen dat een derde verdachtetoen men de twee andere op het spoor wasreeds de wijk had ge nomen naar Belgie en wel met den geheelen buit. Aan het U. D. wordt uit 's Hage aangaande de ge arresteerden geschreven De eene is een zandschipperdie dezer dagenom den laster tot zwygen te brengen onder aanroeping van God en alle heiligen honderd gulden uitloofde aan wie hem van moord of diefstal zou kunnen over tuigen de ander is een slechts veertien dagen geleden uit Ommerscbans ontslagene. Iemand die alle geloofwaardigheid verdientdeelt het volgende merkwaardige geval mede dat in het Gooi veel sensatie maakt„Eene dochter van een fabriekant in Hilversum (de naam is my genoemd) logeerde vóór verleden week ten huize van de zoo ongelukkig ver moorde Haagsche dame en had aan haar vader het verzoek* gedaan haar verbljjf aldaar nog eenige dagen te mogen verlengen. De Bchriftelyke afspraak was dat, wanneer ze op haar vraag geen dadelyk antwoord ont ving ze zóudo rekenen dat haar verzoek niet werd toegestaan. Haar vader antwoordt haar per omgaande post, geeft goedkeuring aan de gevraagde verlenging, maar vergeet op het adres van den brief „'s Gravenhage" te plaatsen. Deze kleine vergissing redde waarschijnlijk het leven van zijne dochterdiegeen antwoord op hare vraag bekomendehet huis van mevr. v. d. K. verlietéén of twee dagen vóór de gruwelyke gebeur tenissen die aan deze dame en hare dienstbode het leven kosten." In de Bazuin leest men het volgendeonder het opschrift: Uit Minnesota, Noord-Amerika: »Daar zoo ontving ik een schrijven uit Minnesota (N.-Ameriba) van mjjn vriend P. Knibbe, wiens bejaarde echtgenoot als passagier 3de klasse de eerste reis heeft meegemaakt met het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Hus, van de directe stoomvaart van Rotterdam op New-York. Zij is daar goed en wel by haar man gearriveerd. Hjj en zij schrijven mjj onder anderen: De behandeling op de boot van kapitein en onderhoorigen was uitnemend. Alle passagiers, zoo gezonden als zeezieken, zjjn vader lijk door hem in acht genomen en verzorgd. De voe ding was evenzoo. Persoonlijk kwam hjj aan tafel en zag of er ook iets aan ontbrak. Met één woord het kon in alles veel minder geweest zjjn en niemand zou reden gehad hebben om te klagen. Wy wenschten wel dat gjj deze zoo goede behandeling ter aanbeveling en tot dankbetuigingzoo van den kapitein als de maat- schappjjuit naam mijner vrouw in de Bazuin liet zetten ja ook uit mjjnen naam want wjj zjjn er vol van." »Aau dit verzoek van jufvr. Knibbe, en haar echtge noot de heer P. Knibbe, in Minnesota, voldoet gaarne hun vriend Bodegraven13 December 1872." J. J. de Visser. Iierknieu ws. Ds. Q. J. Noomen, pred. by de Herv. gem. te Brui- nisse, is beroepen te Hellevoetsluis. Beroepen bij de Herv. gem. te Ouwerkerk in Duiveland de cand. L. R. Oldeman, van Wormerveer. Beroepen te Nieuw- en St. Joostland, Ds, H. W. A. Verhoeff, te Charlois en Katend recht. Z. M. heeft o. a. pensioen ad ƒ100 verleend aan M. W. Janssenwed. van den em. pred. P. Meerburg Snarenberg, Kerkvoogden en Notabelen te 's Gravenpolderdie reeds met 1872 het predikants traktement van ds. J. Reniermet eene persoonljjke toelage van 100 gulden 's jaars verhoogd hadden, hebben deze nu nog met 50 gulden 's jaars vermeerderd wegens Z.Ed. bedanken voor het beroep naar Kootwjjk. Ds. A. Mac-Phersonpred. te Axel zalmet zjjne aanneming van het beroep naar Bleskensgraaftot zijne 10de standplaats overgaan. Gedurende zijne bjjna 28jarige loopbaan ontving hjj 35 beroepen van welke hjj er 25 heeft afgeslagen. Bedankt voor het beroep naar Tholen door Da. R. Brinkman, pred. by de Chr. Geref. gem. te Gameren. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Haamstede door deu Cand. M. van der Mast. Gemengde berigten. Een beer te Bruiuieee wordt bedankt voor de eer welke hij aan eene weduwe bewezen heeft, ofschoon hij een blaauwlje heeft geloopen. Hjj wordt tevens verzocht haar niet meer lastig te vallen. Te Philipsland wordt een Bchipperagast verzocht zooveel onwaarheden niet rond te venten van een jong meisje, nu hij haar niet in de fuik kan krijgen met een presentje van eeu daalder. Maar hjj is ook veel to dom om goed zijn woord te bunnen doen; Eu hij wordt van haar bespot, Want hjj is toch al te zot; Dus wil van haar toch maar zwijgen, Want gij kuut toch haar niet krijgen. De meid van den domiué te K. wordt aangeraden zoo laat in den avond met dc jongens niet te staan praten, want dat is men op dat dorp niet gewoon. Dat zal zoo lang nog duren Als men dat niet belet. Dat .nog een uil zal roepen: „Ga meisje, toch naar bed." Eeno molenaars-dochter te Sint. wordt aangeradenwat digter bij den molen te blijveD, en zoo mal niet te zijo met een bakker, want hij wil haar toch niet hebben. Te Siut- Maarlenidjjk moeit eene jonge dochter zelfs zoo niet ait het vrijen gaan, want dat Blaat niet mooi al is hel een ach"''',; jaar. Zij zal dus geduld moeten hebben en zich wal opschikken, en vooral deftig zitten in dc kerk, dan <f wel iemand op haar afkomen. »Had ik nu de cent*"1 terug die ik op zulk een onfatsoenlijke manier heb zegt iemand te P., „dan ware ik er beter, mode nO i' de meid van den burgemeester op het spoor beo; en met eene bnrgemeesters-meid trouwd dan krijgt me»16 een baantje; want: .jl Zoo was 't eertijds, en ook nog, Men komt dan aan den dorpstrog, En men krjjgt in ieder land, Bij een pos'je het verstand." Een timmermans-knecht te C, wordt aangeraden zich met geen twee meiden op te houden want hij heefi er aan een genoeg. Te Zuid-Kraaijert is een schip gelust, en nu hoopt men in de toekomst nog op eene lading. Dat scheepje heeft dus de reis, Gelukkig afgelegd, En na weer maar uitgezeild, Zooals mea denkt en zegt. Een boer onder 's Gravenpolder bemoeit zich meer mei zijne meid dan met zijne zaken. Die man mag wel wat voor- zigtig zijn, daar dat kind hem goed zal iozeepen en scberei ook. Te G. wordt eene weduwe verzocht haar kanarievoge te betalen, want do tijd is reeds lang verloopenen de mm kan zijn geld ook inschikken. Maar pronken met een ander mans veren is daar mode, en daarom kan hare dochter nieman< anders krjjgen dan den knecht. Moeder zegt wel dat he jammer is dat zulk eene lieve flinke meid zich moet behelpei met een knecht, maar dat helpt niet; dat is zoo en niet an ders, de witrok weet wel wat hij doet. Ing:ezoii<leii stukken. Het is te bejammeren dat het goede doel hetweli de Commissie der Leeskamer te Zierikzeemet de op- rigtiog daarvan zich heeft voorgesteld en waarvoor in het vorige jaar zooveel symphatie bestond, dit jaat door de geringe opkomst van leden en de weinige lust welke daartoe bestaat schipbreuk heeft geleden zoodat genoemde Commissie hoe ongaarne o>>k, heeft moeten besluiten gemelde Leeskamer op te heffen. Doch het bevreemd ons als getrouwe bezoekers en leden van bovengenoemde inrigting, dat meergemelde Com missie heeft kunnen goedvindendie leeskamer op Zaturdag avond den 21 dezer te sluitenzonder one daarvan eenige kennis te geven en ons alzoo op eene onverschillige wjjze te behandelen, hetgeen men waarlyk niet edel kan noemen. Want toen wy als naar gewoonte op geuoemlee avond die kamer bezoeken wilden vonden wjj den zeiven gesloten en moesten wij alzoo teleurgesteh weder huiswaarts keerenen zulks hadden wjj van de Heeren dier Commissie niet kunnen en durven ver wachten, om ons zoo geheel en al te miskennen. Zierikzee Een Lid der Leeskamer. 23 December 1872. ZEEUWSCHE XVII. Hoe is het mogelijk dat bjj het Nederlaudsche volt de kunstmatige bescherming van een edellees demo raliseerendvermaak nog mogelijk is in onzen tjjd Spreekt dan het rechtsgevoel bjj dat volk zoo zwak dat het het ergerljjke van die bescherming niet beseft Geen Nederlander die niet heter weet. Het volk noemt het schandeljjk dat de voornaamste tak van nyverheid, de landbouw, zoo jaramerljjk be nadeeld wordthet eigendomsrecht zoo beBiioeid deu eerbied voor de wet zoo ondermjjndde mautscbappe- ljjke orde zoo vaak verstoord, alles ten pleiziere van enkele jachtliefhebbersals uitvloeisel van een door de wet beschermd amusement. Die heeren oefenen een onbehoorljjken invloed op onze wetgeving uit, zoo wordt geloofd en bewezen, voor hun hartstocht moet alles buigen. Zoo als elke onbeteugelde hartstocht den mecsch verlaagtzoo schijnt die dor jachtlief hebberjj daarvoor byzonder het vermogen te hebben. Wjj kennen verschillende burgemeestersdie als hulpofficieren van justitie, waar 't maar eenigzius kan liefst als vrederechters optreden. Dood goede, hoogst humane, voor 't volksheil levende mannendie zelve oneindig liever onrecht verdragen dan er wraak over te nemenlaat staan het te be drijven. Hooren zjj evenwel van iets wat naar een jacht- delicb zweemt, dan maken ze zich op als eene kip tegen den hond die hare tjoeken jaagt. Er is een hond in 't jachtveld gezien luidt het bericht, en 't vonnis ligt geveld, die hond zal boeten of liever zjjn meester voor hem. De zachtaardige werf hond dien de boer voor het doel, wacht houden, op het erf los liet loopen wordt be schreven als een basterd windhond brak of iets dergelijks. 't Dier heeft uit verveling den ploegenden baas met het hem bevriend tuig paarden op de eentoouige voren wandeling vergezeld, en ergstenb even aau zjjn instinct gehoor gegeven door onder dartele sprongen te beproeven of hjj een opvliegend veldhoen op zjjne luchtreis kou achtervolgen. Onnoozele boer! die nog wel meendet dat uio hond op uw eigen land los mocht loopen 1 Als gjj dan ziet dat de liefhebbeiy zelfs onweer staanbaar wegslepend werkt op uwe standgenooten zoodra deze landbouwers zich het voorrecht hebben weten te verschaffen ook eens achter een hondeDstnart aan, over en door de drassige korenakkers vau aodereu te mogen smakkenprecies als de groote heerendan wordt gjj wel eens wrevelig. Als gjj zelfs door verdedigers der jachtwet erken ziet dat zjj op onrechtvaardige en onhoudbare begir selen rust, als zelfs geen advocaat van kwade zake verbetering zjjoer reputatie durft te verwachten do haar bestaan te rechtvaardigenneen dan kan 't n mand verwonderen dat velen uwer haar niet eerb digen en gjj uit liefde voor zelf behoud uw middel beBtaan beschermt, waar de staat het ter wille een ijdol vermaak tegenwerkt. Niemand mag strooperjj verdedigen de burger onvoorwaardelijke gehoorzaamheid verschuldigd aai wettige landsregeeringof lieveraan de door gestelde wetten zoolang dezehoe slecht ook bestaan. Zjjn deze slecht, zoo moet daarin langs den we weg verandering gezocht worden. De Zeeuweche Maatschappij van Landbouw zoc weinige jaren geleden nog in de jachtwet te verb door een krachtig adres aan de Hooge Regeeriug Tweede Kamer. Boter aan de galg! Zoo veel vei legenwoordigers des volks zyn tevens vertegenwoordi gers van 't feodale voorrecht 'twelk de jachtwet aan enkelen schenkt, dat de besttjjders steeds met excep ties worden naar huis gezonden. Ook hebben de Minis ters de Eerste Kamer te ontzienwier leden hunne bevoegdheid niet aan kennis maar aan geld ontleenen', wier zonen niet zullen behoeven te werken omdat ze toch rjjk zyn endoor het jachtrecht enz. vóór verveling behoed worden, terwjjl ze als toekomstige hoogst aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1