ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5174. Dingsdag 24 December 1872. 29sleJaarg. BERIGT. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. JFranftrtjft. ÜHeïjretlttttfr. TELEGRA M. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Wegens hot Kerstfeest zal de Nieuwsbode van DONDERDAG 26 December a. s. 3NIH1T worden uitgegeven. Bekendmaking. PLAATSING VAN KINDEREN OP DE ARMENSCHOOL. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat Heoren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie Armengesticht op Zaterdag den 28 December e. k. des avonds te 6 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsiLg van kinderen op die school, en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tussclientyds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hem ingevolge art. 15 der wet van den 26 Mei 1870, (Staatsblad no. 82) door den Heer Bewaarder der hypotheken en het kadaster in deze gemeente, is toegezonden een staat, aanwijzende de uitkomsten 1.° der meting naar de artikelen 9 en 10; 2.° der schatting naar de artikelen 11 tot 13; 3.° der afschrijving van belastbare opbrengst naar art. 6; 4.° der verbeteringen naar art. 23 5.° der regeling van den aanvang der termjjuen naar art. 42 der aangehaalde wet dat die staat, te rekenen van heden af, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeenteter inzage is nedergelegd. Hjj herinnert voorts aan art. 16 derzelfde wet waarbij is bepaald dat de belanghebbende ten koste van ongelijkin een aan de Gedeputeerde Staten ge- rigt verzoekschrift(op ongezegeld papier) hermeting of berschatting kan vorderen binnen den tijd voor het ter inzage liggen bepaald. Afgekondigd van het Raadhuis den 23 December 1872. De Burgemeester voornoemd v. CITTERS. Eene Bijdrage tot ons isolement. In de zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 18 December jl.werd eene zaak behandeld, voor onze eilanden van het hoogste belang. Uit het Bijblad ontleenen wjj dienaangaande het volgende Het eerst sprak de heer van Kerkwijk en zeide o. a. het volgeude Ik ben zoo vrij te herinneren dat in 1853 door den Minister vau Binnenlaudsche Zaken concessie is verleend aan den heer A. van Haaf tente Sliedrechtvoor het regt van afdamming van het Slaakvan St.-Philips- land naar Nuord-Brabantmet het doelzooals in de concessie staatom «daardoor de oppervlakte water Blik en zand van de Heenegelegen tusschen het eiland St.-Philipsland in de provincie Zeelanden de daar tegenover liggende zeedijken in de provincie Noord- Brnbantvruchtbaar en rjjp tot indijking te maken." Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Neder landen heeft, iu verband en met het oog op die afdam ming, aan den heer van Ilaaften in pacht gegeven een gedeelte van het domeinwaarvan de Prins erfpacht heeft. De heer van Haaf ten heeft een gedeelte der gronden bekend onder den naam van de Beukelen- bergsehe gorzen ingedyktonder den naam van Prins Willem Frederik Karei-polder. De Minister van Finantiën heeft, insgelijks in 1853 met den heer van Haaf ten eene overeenkomst gesloten waarbjj dien heer gronden in erfpacht werden afgestaan. Het doel was die gronden in te dijken en daaruit de kosten terug 1e vinden van het leggen vao den dam. De heer van Haaften heeft gedeeltelijk aan zijne ver- pligtiugen voldaan. In 1858 heeft hij een dam gelegd, maar die is in 1861 en 1863 doorgebroken en niet hersteld. Reeds toen de heer van Ilaaften zijn plan voor het leggen van dien dam ter goedkeuring aan de Regering aanbood werd door de ambtenaren van den waterstaat er op gewezen dat de dam, zoo aangelegd bezwijken zou. De heer van Haaften beweerdedat het in stand blijven van dien dam in de eerste plaats zijne zaak was, daar er zijn voordeel van afhing. De Regering berustte in het voorgestelde plan en de heer van Haaften kreeg vergunning den dam te maken, zoo als bij had voorgesteld. Iutu8schen voldeed die dam volstrekt niet aan de voorwaarden van de concessie. Het was de bedoeling der Regering om eene vaste gemeenschap te verkrijgen tusschen Zeeland en Noord-Brabant, en daarom was in art. 1 bepaald ,De dam moet alzoo ten allen tijde dienen totpu- blieken weg waarvan bij alle waterstanden zoowel met voertuigen als door personen veilig gebruik zal kunnen worden gemaakt. «De dam en de weg moeten door den concessionaris voortdurend behoorlijk worden onderhouden." Tevens werd in art. 3 geschreven «Het Departement vau Binnenlandsche Zaken is be voegd om van den dam gebruik te maken of door anderen te laten maken tot het aanleggen van kunst werken daaroveren daartoe dien dam te doen ver- hoogen en verbreeden wanneer dit voor de verdere verbetering der gemeenschap noodig of nuttig mogt worden geoordeeldonverschillig te wiens koste dit plaats mogt hebben.alsmede zoodanige werken te doen uitvoerendie voor de veiligheid der passage noodig worden geoordeeld." Toen die dam was doorgebroken heeft de Regering geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid, haar bjj art. 4 verleend en aldus luidende „Indien bevonden mogt worden, dat niet in alle deelen aan het bestek is voldaan moet dit door den conces sionaris binnen een door hei Departement van Binnen landsche Zaken te bepalen tijdworden hersteldbjj gebreke waarvan dit onverwijld te zjjuen koste zal worden gedaan met regt van verhaal op zjjne borgen, goederen of personeD." Van dat oogenblik af aan is men er bij het Departe ment van Binneulandsche Zaken op uit geweeBtom party te trekken voor den nalatigen concessionaris, door de zaak van deze afdamming op de lange baan te schuiven, en dus den concessionaris in zijne nalatig heid te stijven. Als gewoon middel heeft men daartoe gebruikt het benoemen van allerlei commissiën. Nog in de gewisselde stukken over deze begrooting vindt men een voorbeeld van de wjjzehoe het Departement van Binnenlandsche Zaken daarmede te werk gaat. In het Verslag over het Vde hoofdstuk leest men op bladz. 12: «Omtrent de afdamming van het Slaak kan ook nu nog geene beslissing worden genomen. Het overleg met het Departement van Finantiën waarvan in de memorie van toelichting bij de vorige begrooting gesproken werdheeft geleid tot het besluit om met den con cessionaris nadere onderhandelingen aan te knoopen ten eindezoo mogelijk tot eene schikking te gera ken. Het voeren dezer onderhandelingen isin het begin dezes jaarsopgedragen aan de hoofdingenieurs in Noord-Brabant en Zeeland en aan de directeurs der registratie en domeinen in die beide provinciën. Ver wisseling in het personeel van deze laatsten sehjjnt oorzaak dat met deze onderhandelingen nog niet is aangevangen." Nu zal de Minister, zoo ik vertrouwiuij niet tegen spreken wanneer ik beweer dat .dit onjuist is. Die ambtenaren zijn niet belast geworden met het voeren van die onderhandelingener is slechts eene gedach- tenwisseling geweest tusschen de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van FinantiëD. De commissie die door den Minister van Finantiën benoemd moest worden is niet benoemd. Wanneer men de stukkengewisseld bij gelegenheid van dc behandeling van het wets-ontwerp tot „goed keuring eener dading met jonkvrouw C. E. C. Schorer van St.-Philipslandechtgenoot van Mr. D. Weertsover buitengronden in het Slaak," nagaat, dan ziet men daaruit het nut van het aanleggen van den genoemden dam. Het plan met dien dam was niet slechts om eene vaste gemeenschap te hebben tusschen St.-Philipsland en Noord-Brabant, maar ook om de gemeenschap tusschen Schouwen en Noord-Brabant te bevorderen. '3 Winters is de communicatie van Schouwen en Duive- land soms dagen lang gestremd en kan de postdienst niet plaats hebben. Werd de dam gelegddan zou men van het Zijpewaar men steeds kan worden over gezet naar St.-Philipsland en van daar over den dam op het vaste land kunnen komen. Voor de scheepvaart van Rotterdam en Dordrecht heeft de heer Bredius vroeger reeds aangetoonddat het hoogst wenschelijk zou zijn dat die dam kwam omdat een gedeelte van het vaarwater bij Oude Tonge dan minder dan thans aan verloopen zon blootstaan. Uit de dagbladen heb ik gezien dat er pogingen worden aangewend om van Brouwershaven naar Zevenbergen een spoorweg aan te leggen. Was die dam er, dan zou men ten minste één moeijelijk kunstwerk minder aan te leggen hebben dan thans. Als ik mij goed herinner heeft de heer Stieltjes twee of drie jaren geleden de slikken van de Heene in persoon bezocht en in zijn artikel over Ameland iu de Gids op bet wenscheljjke der bedijking gewezen zoodat ik injj vlei dat die geachte afgevaardigde mij zal willen ondersteunen in het betoog dat het wenschelijk is dat eindelijk worde overgegaan tot de bedijking van die slikken die voor een goed deel rjjp zijn om inge dijkt te worden. Zooals het nu is, heeft de heer van Haaften de be schikking over die slikken en gorzen. Hij heeft hoven- dien voor eene kleine som het gebruik Van den Prins Willem Frederik-Karei-polder dien bij ingedijkt heeft van het domein van Prins Frederik. De schatkist wordt benadeeld ten voordeele van een nalatigen concessio naris. Nu is mijne vraag aan den Minister Waarom zegt gij de erfpacht niet op Waarom handelt gij niet, afgescheiden van den Minister van Binnenland sche Zaken daar gij weetdat aan het Departement van Binnenlandsche Zaken de heer van Haaften be gunstigd schijnt te worden Art. 4 van het contract van erfpachtdat de Mi nister van Finantiën heeft gesloténluidt «Wanneer de contractant ter audere zjjde of zjjne regtverkrijgenden in gebreke mogten blijven den dam en andere werken overeenkomstig de bepalingen der concessie behoorljjk te onderhouden of te verrigten zal het bestuur der domeinenof dat van den water staat het regc hebben het gebrekkige ten boste en voor rekening van den contractant ter andere te doen verbeteren of herstellenmet regt van verhaalzoo noodigop do opbrengst der reeds rentegevende lan derijen liggende binnen den cirkel van den afstand." Ik heb mij de vrijheid veroorloofd om kort nadat deze Minister opgetreden was, zijne aandacht op deze zaak te vestigen. Er zijn nu eenige weken verloopen en nu zou het mij aangenaam zijn van hem te vernemen wat zijne plannen zijn. Ik hoop dat hij niet het voor beeld van zijne voorgangers zal volgen en dat hij niet door de benoeming van commisBiën de zaak op de lange baan zal trachten te schuiven. Tot dusverre den heer van Kerkwijk. Na den heer van Kerkivijk verklaarde de heer Stieltjes dat hij een vooratander was van het leggen van een watervrijen dam en niet van lage slibvangerszooals de hoofdingenieurs van den waterstaat hebben voorge steld. Wanneer de dam watervrij wasdan zou Brou wershaven de eenige reede waaraan niets behoeft gedaan te wordenverbonden kunnen worden met de spoor wegen. Men zou over dien dam komen aan het Zijpe. Aldaar moet men geen brug bouwen maar zich daar voorloopig behelpen met een stoomboot. Brouwershaven is gunstig gelegen en zal altijd een goede haven blijven, ook na de voltooijing van den waterweg naar Rotterdam en de werken te Vlissingen. De heer Bltissé van Oud-Alblas beweerde, dat hij als Minister van Finantiën de zaak niet op de lange baan had trachten te schuiven. De Minister van Finantiën, de heer wan Delden, ver klaarde dat de zaak van het Slaak zeer ingewikkeld was, dat hij wilde trachten tot een minnelijke schikking te gerakenmaar als zulks niet spoedig gelukteeen proces met den concessionaris zou beginnen. Daarna toonde de heer van Kerkwijk aandat de heer Blussé, als Minister van Finantiën, wel degeljjk de zaak op de lange haan had trachten te schuiven. Het scheendat de heer Blusse'e overtuigd was van zijne schuld ten minste hy zweeg. Dat de afdamming van het Slaak voor Schouwen en Duiveland van aanbelang is zal ieder deskundige toe stemmen. De Minister van Finantiën is in een moege lijke positiewenschelijk achten wij het daaromdat de Kamer van Koophaudelde besturen van de ver schillende gemeenten in deze eilanden en de inwoners van dit gewestzich per request tot den Minister van Fi nantiën wenden met verzoek, om de zaak van het Slaak krachtig aan te vatten en den dam zoo noodig op kosten van den Staat te leggen. Is eerst de dam gereeddan is onze spoorweg reeds een stap vooruit en de postgemeenschap is ook 's winters verzekerd. £lmcrifta. Een Yankee heeft een matras uitgevondendie het on mogelijk maakt zich te verslapen. Die matras wordt opge wonden als een pendule. Bij het naar bed gaan zet men den wijzer op het ourwaarop meo wakker wil warden. Op den bepaalden tijd loopt met een verschrikkelijk geraas een wekker af; de matras wordt door de veer opgeligt, legt den ontwakende zachtjes op deo vloer neer en rolt zich dan op zoodat hem alle gelegcoheid tot weder inslapen belet wordt. Iu den nacht tusschen 9 en 10 dezer zagen visschers van Rcbcc, aan het kanaal een licht op zee, dat immer op de zelfde plaats heen en weder danste. Zij giogen weldra aan den kustwachter hnnne ontdekking mededcelen die met twee man in een bootje sprong en naar het lichtje roeide. Na twintig minuten dapper doorgewerkt te hebben ontdekten zij eene Bloep, en toen men onder den spiegel van het vaartuig gekomen was, werd do naam «Neptune" op het vaartuig zigtbaar. Vergeefs praaide de bemanning der boot het schip, geen antwoord werd op hun geroep gegeveD en de kustwachter besloot toen met zijne gezellen op het dek der 9loep te klau teren. Hier vertoonde zich een vreesselijk schouwspel voor hnnne oogen. Drie matrozen lagen op het dekvan een dezer was het hoofd geheel van het ligchaam gescheidende twee andereu droegen diepe messteken in de borst en den on derbuik. Op de sloep was niets anders meer te vindenzij lag daar masteloos zonder takeling, zonder zeilen, zonder kompas, niets was er te zien dan het blooto dekmet die drie lijken en het immer brandende en met de baren op en neder dansende lichtje. De lijken en de 9loep zijn aan wal gebragtdoch men kent noch de namer. der alagtoiFera, noch de plaats vanwaar zij herkomstig zijn. De orkaan welke over het noorden van Eogeland is heengestormd, heeft veel nadeel toegebragt te land eo ter zee. In Derbyshire, Yorkshire, Lancashire en aan de oostelijke kus ten woedde deze N. O. orkaan het hevigste. Telegraafpalen werden omvergeworpen, in aanbouw zijnde huizen vernietigd. De sneeuw, welke in het noorden van het land tegelijker tijd viel, bereikte op eenige plaatsen een hoogte van eenige voeten. In Leeds waren de straten Dingsdag onbegaanbaar door de smeltende sneeuw. Geheel Engeland lijdt door over strooming van rivieren en beken ontzaglijke schade. De spoor treinen rijden door het water, en de vlakke graafschappen zijn in meren veranderd, waaruit huizen, boomen en de toppen der heggen uitsteken. Behalve naar Amerika emigreeren uit Engeland ook vele dagloonera tot verbetering van hunnen toestand naar Brazilië, waar hun volgens werfageotende voordeeligste conditiën wachten. Dezer dagen zijn berigten van eeuigen hunner ont vangen die echter allertrenrigst zijn. Bitter beklagen zich de briefschrijvers over de misleiding waarvan zij 't slagtoffer geweest zijn. Slechte huisvesting, geen brood, 9lechts boonen en rijst tot voedsel, noch huisraad, noch akkergereedschap en een leger op den naakten grond was alles wat zij vonden. Zij smeeken dat maatregelen genomen worden om hun ver- schrikkelijken toestand weder met 't karig lot in 't moederland te kunnen verwisselen. Hoever de Parijsche diefeggen het gebragt hebben in de kunst van stelen, blijkt uit het volgende verbaal van hetgeen onlangs te Parijs voorviel. Twee dames traden het magazijn der Louvre binnen tegen drie ure des namiddags, dus op het oogenblik dat zich daar de meeste koopers bevonden. Zij gingen van de eene toonbank naar de andere, vroegen naar vele artikelen, maar zonder iets te koopen. Bij de afdeeling dassen voor dames vroegen zij naar foulards en de bediendo zag, boe eeue van de twee een pakje dassen in den zak stak ter waarde van twintig francs. Hij waarschuwde den inspecteur, die de dames volgde eu, ten einde schandaal te vermijden, haar fluisterend ujtnoödigde om hem naar een afzonderlijk vertrek te volgen, waar zij door een persoon van hare sekse zouden worden onderzocht, omdat men haar verdacht een pakje dassen te hebben gestolen. De dames protesteerden met verontwaardiging, maar stemden er toch in toe den iuspectenr te volgen. Vooraf een paar merkwaardige bijzonderheden om trent diefeggen, die de winkels bestelen, voleuses a la carré. Zij hebben zeer wijde schoeisels. Terwijl zij de voor baar uitgestalde voorwerpen bezigtigen. laten zij een stuk vallen, dat zij met de ontschoeide voet grijpen en tusschen hare beenen geklemd houden. Door oefenin gen hebben zij het zóóver gebragt, dat zij toch kunnen loopendoch trappen klimmen dat gaat niet. In het Louvre waren zij nu genoodzaakt naar boven te gaan en al aanstonds vielen achter haar pakjes dassen en foulards. Eene winkel jufvrouw, die haar onderzocht, bevond dat eene der dames een rok had, met zeer sterke stof gevoerd, welke drie zakken vormde, zooge naamde profondes, waaruit, het is bijna ongelooflijk, drie stukken laken van 50 el te voorschijn kwamendie eene waarde van 1700 francs vertegenwoordigden. Terwijl men deze er uithaaldehield de diefegge zich of zij in zwijm viel en stortte in de armen van de anderedie zjj haar zuster noemdemaar spoedig kwam zij tot zien zelve en bood nn den dubbelen prijs van hetgeen zij had gestolen. Ondanks de tranen der dames, bragt men baar voor den commissaris van politie van het Palais-Royal. Zij weiger den te antwoordenmaar bij eene van haar vond men een adres van een huis in de rue Lafayette. De politie begaf zich daarheen met een smid, en men vond nu een rijk gemeubeld appartement, waarin onder anderen drie koffers stonden, die voor eene waarde van 40,000 francs bevatten, voor het meerendeel voorwerpen uit de maga zijnen van het Louvre ontvremd. %ci gut. Vrijdag-ochtend heeft er te Antwerpen een smartelijk on geluk plaats gehad. Een jongeling22 jaren oud woonachtig met zijne moe der, weduwe, en twee zusters in de Huidevetterstraat aldaar, heeft in eene vlaag van krankzinnigheidvoortspruitende uit de heete koorts aan welke hij leed, twee sneden met een scheermes aan zyne moeder toegebragt; vervolgens al schreeu wende naar de tweede verdieping van het huis geloopen en door het venster op de straat gesprongen. De ongelukkige werd in een deerniswaardigen toestand opgenomen en is reeds 's middags aan de gevolgen zij oer bekomen kwetsuren over leden. Wat de moeder betreft, hare wonden leveren tot nu toe geen gevaar op, zij heeft eene snede in den hals en eene on der den neus bekomen. Haar oogelukkige zoon kwam in dc slaapkamer gesneld roepende: „Mama I Mama-lief I" en met het scheermes gewapend, bragt hij haar de wonden toe. Hij was 3edert twee jaren ziek en leed veel aan de koorts. 's Gravenhage21 Dec. In de Tweede Kamer zijn beden Hoofdstuk IX Koloniënmet 61 tegen 1 en Hoofdstuk X OnvoorzUitgaven) met algemeenestemmen aangenomen. Betreffende den dader of de daders van den alhier plaats gehad hebbenden moord is nog niets met zeker heid bekend. Talrjjke geruchten zijn in omloop en menigmaal wordt het policie-bureau door een groot aantal nieuwsgierigen als het ware bestormd. Door do erfgenamen der vermoorde dame wordt ƒ1000 uitgeloofd aan hem die de schuldige weet aan te wjjzen of dusdanige inlichtingen weet te geven die de aanhou ding ten gevolge hebben. GJoufla.19 Dec. De treiü, die gistermiddag te 3 uur 33 min. van bier afreed, is even voorbij het wisselspoor, om op de Haagscbe baan te komen, ge derailleerd. 'De locomotief, de tender en een goederen wagen werden losgerukt en reden regt toe regt aan in de aangrenzende sloot; de overige wagens bleven onbe schadigd op den weg staan. Onbegrijpelijk genoeg kwamen machinist en stoker, die met de locomotief onderste boven vielen, zonder eenig letsel onder dat ge vaarte te voorschijn. Een stuk van den weg is afgeslagen; de rails zjjn over een eind weegs verbrijzeld en men - zal wel eenige dagen noodig hebben om den weg en de passage te herstellen. Heden moeten de passagiers van en naar Gouda voor de plaats des onheils afstappen, don weg oversteken en dan met een anderen trein de reis vervolgen. Men is er nog niet zeker van aan welke oorzaak dit onge val moet worden toegeschreven. Rotterdam19 Dec. Heden is te New-York aangekomen de stoomboot de Maas, van de firma Plate, Reucblin Co. Alles was wel aan boord. Hot scbip zal den 30sten dezer weder naar hier vertrekken. Middelburg20 Dec. Als een bewijs boe de opening van den spoorweg tot Vlissingen van grooten invloed is op het verkeer langs den vroeger zoo druk bezochten rijweg tusschen Middelburg en Vlissingen, kan dienen, dat bjj de gisteren plaats gehad hebbende toi- verpachfcing voor het volgende jaar, slechts is gebodvn de som van ƒ1100, terwijl die vroeger 1800 a 2200 opbragt. Men ziet ook thans bijna geen rijtuig meer op dien weg, daar ieder van het sneller en goedkooper middel van vervoer, de spoor, gebruik maaktdaardoor is ook de gedurende ruim achttien jaren bestaan heb bende omnibus-onderneming verpligt geweest den dienst te staken. Wolfaartsdyk, 21 Dec. De heer Jan van de Linde, Dz., (den 1 Maart 1841 alhier geboren) thans le hulponderwijzer aan de le burgerschool te Harlingen, en die in den loop dezes jaars bjj het middelbaar onder wijs acte verkreeg voor de aardrijkskunde, heeft thans eene voorloopige aanstelling bekomen als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, met uitzigt op eene definitive aanstelling. Nog'kan van hier berigt worden, dat de beer Janus Tol- hoek, Jacz., sedert 1852 lid van den gemeenteraad en Dijkgraaf van Oud-Wolfaartsdjjktevens Wethouder en Voorzitter van het algemeen armbestuuruit hoofde van zijnen ouderdom, als zijnde den 14 dezer zijn 75ste levensjaar ingetredentot het besluit gekomen is om al zijne betrekkingen neder te leggen. Zierikzee21 Dec. In plaats van op 1 Jan. a. s.zullen de militiens der ligting 1872van de verschillende reg. infanteriedie door lotsbeslissing 8 maanden onder de wapenen moesten vcrbljjvenop 24 Dec. e. k.in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Te Kruiningen is de heer P. KoleMz.tot lid van den gemeenteraad gekozen met 44 van de 71 uit- gebragte stemmen. De heer F. J. Haman, geneesheer te Kloetingen, thans benoemd gemeente-geneesheer te Veereis uiet ingang van den eersten Januarij 1873 belast met de vervulling der betrekking van visiteur der quarantaine ter laatstgenoemde plaats. Te Moordrecht is jl. Donderdag een kind van 14 maanden, terwjjl de moeder afwezig was, in brand ge raakt en gedeeltelijk verkoold. De moeder had het kind in een tafelstoel met een warme stoof geplaast. Bij haar tehuiskomst was het ongelukkige wichtje reeds overleden. Van den Rijnkant wordt afliu de Leidsche courant gemeld dat naar men beweert, het in 113 jaren in zulk een kort tijdsbestek niet zoo geregend heeft als thans, al is het natte jaar van 1816 nog bij eenigen ia heugenis. Van de 94 dagen toch, begonnen met 19 Sept. tot heden heeft het 84 dagen en nachten geregend met een verschil vau stortvlagen tot een etmaal achter elkauder. 's Grayenliage23 December. Gisteren avond zijn door de politie gearresteerd twee inwoners van den HaagJ. d. J. en W. d. G. genaamd, als verdacht van het plegen van den dubbelen moord en diefstal. (In verband met bovenstaand berigt en de daarin voorkomende initialen deelen wij mede dat zekeren J. de Jong te 's Hage in het Dagblad van Vrijdag 11. bij advertentie verklaarde noch dief noch moorde naar te zijn. Hij beloofde ƒ100 aan ieder die bij hem van diefstal of moord kon overtuigen.) {Tweede dépêche, 's nam. 4 ure.) In den afgeloopen nacht zijn door de politie twee personen gearresteerddie poging tot diefstal met braak op de Loosduinsche weg hadden gepleegd. Voorts zijn als vermoedelijke daders of medepligtigen aan den moord gearresteerd twee personendie ten twee ure van hun bed geligt en naar het huis van arrest overgebragt zijn. Het onderzoek duurt voort. In het belang der Justitie kunnen wjj nu geene nadere bijzonderheden mededeelen. Kerknieuws. Ds. 11. A. Gillot,' pred. bjj de Herv. gemeente te Zierikzee, heeft het beroep naar de Nederl. Herv. gem. te St. Petersburg aangenomen. Beroepen te Hoogersmilde Ds. G. C. Boomer, pred. te Ritthem. Op het drietal, opgemaakt door het kiescollege der Herv. gem. te Leiden, komt voor Ds. Creutzberg, pred. te Vlissingen. Te Fort Bath en Rilland is het beroep, uitgebragt op de heer Johs. Groenewegen, theol. doet. en kand. bij het Prov. kerkbestuur van Gelderland, aangenomen. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Katendrecht, Ds. G. de Braai, pred. te Dinteloord. Gemengde berigten. Pietje te Baarland wordt aangeraden des Zondags niet op een stoel te gaan zitten van een ander in de kerk, want zij kan hem toch niet krijgen, waar zij dan tegen zit te pinkeloogen. Iemand met drie beenen te Bruinisse, moest den president der Zangvereeniging „Vooruitgang i9 ons doel,1' zoo niet onder vragen want dat staat niet mooivooral als men dan nog bij hem om medewerking vraagt. Eene boeren-diens'meid te Siot-Maarlen9dijk wordt aaugeraden, zoo hard niet te 9chreewen als zij bezig i9 met spelen met de knechtswant als haren vrijer dat komt te weteD, dan zou zij haar ouislag wel kun nen krijgeu, en dat iu een tijd dat er zooveel feesidagen op handen zijo. Te Brouwershaven moest een gek ziju ver stand, dat hij nog heeft, wat beter gebruiken, en geen kwaad spreken van een dienstmeisje, anders zal hij nog naar Dordt moeten. Tegen kersmis zal te Ellewoulsdijk -te koop zijn puik rundvleesch a 15 cent de 5 ons, dat zeer wordt aanbe volen voor de ontwikkelde inwoners der gemeente. Eene heeren-dienstmeid te Sint-Maarten9dijk mag wel wat voorzigtig zijn, als zij in trouwmaand wil trouwenwant haren vrijer zegt, dat hij geen horens wil dragen, en ook niet uitgelagcbeu wil worden. Zeker iemand te Ellcmcet wordt aangeraden geen straatschenderij meer te plegen als hel fee9tdog iszoo als hij gedaan heeft op St.-NicoIaas-avond, daar hij dan wel rekenen kan op goed wat rng9meersel. De herbenoemde ouderling bij de Hervormde gemeente to 's Gravenpolderbetuigt ziju hor- telijkeu dank voor de vele bewijzeo van belangstelling bij zijne herbenoeming ondervooden. Eeo jongmensch te 's G. zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1