ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. BERIGT. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. No. 5175. Zuturdag 21 December 1872. 29steJaarg\ Verschijnt DING SD A Gr, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Advertentiën 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Wegens bet liei-aitfeest zal de Nieuwsbode van DONDERDAG 26 December a. s. INIIilT worden uitgegeven. Bekend in aki n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den tweeden Kerstdag op Donderdag den 26sten December eerstkomende, in de aanstaande week <1© gewone marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag den 27sten December eerstkomende. Zierikzee, den 17 December 1872. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. KENNISGEVING. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 13den December 1872, no. 103; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juny 1857 (Staatsblad no 87) Maakt bekend, dat de sluiting-«lei*jag-t op klein wildmet uitzondering van die op hout snippen ook met schietgeweerin deze provincie is bepaald op Dingsdag den 31sten Decem ber ÏST'Ö, met zons-ondergangen dat het tijd stip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatsten zullen afdrukken, in plano, aan de ge meentebesturen ter aanplakking gezonden wordeu. Middelburg, den 16den December 1872. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. van LIJNDEN. Bekendmaking. VERKIEZING van eon lï<l van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat tengevolge van het onslagdoor den Heer Mr. J. W. D. van DONGEN als lid van den Raad dezer gemeente genomende verkiezing van een lid zal plaats hebben op Vrijdag den 17 Januarij 1873van des morgens negen tot des namiddags vier uur, in de bovenzaal op het Raadhuis alhier, waartoe aan de Kiezers een oproepingsbrief met inge sloten stembiljet zal worden te huis bezorgd. Zierikzee, den 19 December 1872. v. CITTERS. Nieuwst ij d ingen ifeti» In 1876 zullen de Vereenigde Staten van Noord- Amerika het 100?te jaarfeest hunner onafhankelijkheid op luisterrijke wijze vieren en o. a. eene tentoonstel ling honden die elke vroegere van dien aard over treffen zal. Tot dekking der kosten za'l elke staat naar zijn bevolking bijdragen. De geheele som die bijeen - gebragt moet worden bedraagt tien millioen dollars (25 millioen gulden). In Noord-Amerika heeft men een eigenaardig middel nil gedacht om zoogenaamde slechte betalers tot ufdoeuing hun ner schuld te noodzaken. Te Philadelphia o. a. is een man die een hoogen hoed op heeftmet het volgend opschrift in groole letters: *Inkasseering van kwade posten." Deze persoon gaat naar de woning van den slechten betaler en meldt er zich, met den meest mogelijken omslag aan. Volgt de betaling niet onmiddelijk dan gaat hij voor het huis staan en trekt, door schreeuwen en potsen makeo zooveel mogelijk dc aan dacht der baren en voorbijgangers. In de meeste gevallen volgt dan de afdoening der schuld om van den onaaDgena- mcn schildwacht verlost te worden zeer spoedig. De „Col lector" behoudt de helft van de ontvangen sotn voor zich; zijne lastgevers staan daar echter nog goed bij, daar zij an ders toch in de meeste gevallenvan dergelijke rekeningen nooit een cent zonden zien. ©ewcjwatlRiew. De inschrijvingen ten behoeve der slagtoffers van den Deenschen watersnood hebben thans een bedrag van 700,000 kroonen bereikt; de Correspondance scan- dinave voegt er by *Met groote erkentelijkheid hebben wij de offers ontvangen uit hèt buitenlaud waartoe wij thans Zweden en Noorwegen niet meer rekenen. Wat ons vooral getroffen heeftzyn de giften uit Nederland. Voorheen in een tijddie nog niet zoo lang achter den rug isbestonden er vrij naauwe betrekkingen tusschen de twee volken die elkander goed kennen. Thans heeft de kracht der omstandigheden daaraan een einde gemaaktmaar de sympathie bestaat nog en de overeenstemming der toestanden moet die nog ver- hoogen." ©ngclaub. Lonrlen, 18 Dec. Er heeft een vreeselijke storm op de kust gewoedwaardoor ShieldsGrimsby Hartlepool, Malton, S.t.-Andrews, zwaar zijn geteisterd. De scheepvaart heeft veel schade geleden. De tele- graphiscbe gemeenschap met LiverpoolLeeds en Huil is gestremd. De waterstand op de rivieren wordt steeds hoogers. Menige plaats is overstroomd. De regen houdt aau. Uit alle streken van Engeland komen berigten van vreeselyke stortregenswaardoor in Leicestershire groote uitgestrektheden onder water zijn gezet. Maandag nacht is in Yorkshire en Derbyshire ongeveer een voet dik sneeuw gevallen. Het telegrafisch verkeer, hetwelk groote stoornis ondervond was ten noorden van LiverpoolLeeds en Huil geheel verbroken. Voortdurend bleven de storm en de hevige regen vlagen woeden. Leamington en omstreken staan geheel onder water en de rivieren wassen voootdurend. In Londen is het gerucht in omloop gebrngt dat de be ambten nnn de verschillende groote Londensche spoorwegen overeengekomen zijn om aan de direction zekere eischen te etelleD onder bedreiging om die eischen, indien zij niet wor den ingewilligd te doen volgen door een algeraeeue werksta king, welke op 2 January zon zijn vastgesteld, Dezer dagen werd in den Exeter Hall te Londen een groote vergndering gehouden ten doel hebbende om de Lon densche werklieden in de gelegenheid te stellen tot het betui gen van belangstelling in het lot der bóeren-arbeiders in Engeland en om de middelen tot herstel aau te wijzen. De Daily News zegt aangaande den toestand van de veldarbeiders dat deze niet zoo kan blijven als hij thans is. De msn vraagt een bewoonbare, huteen weinig beter en gezonder ingerigt dun het varkenshok danrneven, een ietwat grooter aandeel van de goede dingen welke zijn arbeid voortbrengt en de kans om zijn levensdagen anders dan in het nrmhui9 te oiudigen. JFr anti rijft Parijs, 19 Dec. De heer Thiers zal alhier ver toeven van 22 dezer tot 5 January. Uit de jongste zitting der Coramissie-Dnfaure is geblekendat de verzoenende gezindheid veld wint. Ook wil men in het feit, dat twee sub-Commissiesin overleg met het Gouvernement zullen beraadslagen over de constitutionele hervormingen een bewijs zien dat men verzoenend wil te werk gaan. Vele afgevaardigden van het regter-centrum en zelfs van de regterzijdeverscbyuen sedert eenige dagen op de receptiën van den President der Republiek. Het votum van Zaturdag in de Kamer schyut den lust tot petitioneren aanmerkelyk verminderd te hebben. Seine en Marne zijn buiten bare oevers getreden en hebben de landerijen van Sèvres tot aan Meaux geheel onder water gezeten nog steeds blijft de was aanhouden. Treurige berigten vullen de Eransche dag bladen naar aanleiding van verliezen aan have en goed die geleden zijn. En waarlijk de hoogte die het water thans bereikt heeft is ongekend. In 1753 tee- kende het 103, in 1807 110, in 1825: 103 milime- ters boven de lage kaden. Overigeus is de hoogte nog nooit boven de honderd milimeters gestegen en thans teekende de peilschaal in November reeds 128 mili meters en die hoogte wordt in deze maand nog over schreden Voorts lijdt men vooral door den langen duur der overstrooraingdaar zy al begonnen is den 9 October 11. Geheel Bercy levert een allertreurigst schouwspel Op. Alle huizen die aan de kade gelegen zijn zijn ouder- geloopen en vormen een natuurlijken dijk voor het water. Men heeft nu naar andere middelen van vervoer moeten omzien daar zelfs het langst gespaarde ge deelte der hooge kaden nu ook geïnundeerd zijn. Er is nu een dienst van transportschepen ingesteld voor het vervoer van de bewoners dier onder water ge- loopen woningen of voor het bezoek aan die huizen. De schuiten die daar dienst doen worden bestuurd door mariniers en vrijwillig ter beschikking gesteld van het publiek; zij hebben in last overal en altijd per sonen af te zetten of op te nemenwaar en wanneer zulks verlaugd wordt. Het water heeft ook de gasgeleidingen op die plaatsen onbruikbaar gemaakt en men ziet hier en daar langs de muren bootjes a giorno verlicht door Veoetiaansche lantarens. Vele winkels zijn gesloten. Ook bet telegraaf kantoor in die wijk is geïnundeerd de geëmployeerden hebben voorloopig hun post verlaten. De zijstraten worden eveneens door het water be reikt. Die van Soulagesde siraat Galloisde straat Léopold de straat Marion vormen even zoovele kanalen die in de Seine hun oorsprong nemen. De stedelijke dienstbooten gaan nu eens in de eene dan weêr inde andere dezer straten en iedereen die wil verhuizen kau het door middel van die schuiten doen. De overtogt is gratis. Berigten uit België hangen voortdurend een treurig tafereel op van de overstrooming'en die allerwege plaats hebben. Te Gent o. a. is de nood zeer hoog. Deze stad van een toren gezien, heeft het voorkomen van een tweede Venetië. Aan den kant van Audenaarde is de Schelde zoo hoog, als zy in geen eeuw geweest is en nog steeds stygt het water. Verschillende wijken der stad zijn over stroomd en vele door het water beschadigde huizen heeft men moeten oniruimen. Een groot aantal fabrieken staat stil, omdat het water in de werkplaatsen is ge drongen en de vuurhaarden der machineriëa heeft uitgedoofd. Op de quai des Remouleurs staat het water in het woonhuis, de fabriek en de magazijnen van den heer Verbessem, een meter hoog. Deze wijk is zeer be volkt, voornameljjk door de arbeidende klasse en er be vinden zich een menigte kelderwoningen in. De volgende treurige bijzonderheid van den watersnood is op aller lippen. In een arbeiderswoning lagen de man en de vrouw des nachts te bed, terwijl hun jong kind, bij gebrek aan een wieg, op twee stoelen lag te slapen. Toen zij des morgens ontwaakten, stond het water zeer hoog in hun huisje en vonden zij het kind verdronken. De regen valt over het algemeen niet bij stroomeu neder, maar houdt onafgebroken aan. Het water rijst ook niet buitengewoon snel, maar onophoudelijk en overal. SHe&erlttnfo. Texel, 17 Dec. Men schrijft van Vlieland: In den nacht van den 11 December jl. strandde met zwaar stormweder te Vlieland de Hamburgsche bark Franklin, gevoerd wordende door kapitein Heidefich, komende van Hamburg, geladen met stukgoederen, aan boord hebbende 189 passagiers en bestemd naar Dona Francisco. Omstreeks 4 uur in den morgen, met zware buien uit bet Noordwesten, stootte het schip in de buiten gronden en gelukte het de equipage bet schip uit de branding te krijgen. Een half uur daarna stootte het schip andermaal op lagerwal, waarop het door den wind werd geworpen. De branding sloeg met ontzaggelijk geweld over hetzelve, waardoor men elk oogenblik ver wachtte, dat het schip uiteen zoude slaan. Het kermen der vrouwen en kinderen was verschrikkelijk. De gezag voerder sprak hen steeds moed in, waarop zij eiudelijk op de knieën vielen, om de hulp af te smeeken van Hem, die alleen redding konde brengen in deze uiter sten nood. Eindelijk brak de dag aan, ieder kreeg nieuwe krachten en eenige moed. Daar zagen zij de kustbewoners op het strandmaar nu was de vraaghoe aan land gekomen, door zulk eene hevige branding? Allen hoopten op hulp van de reddingboot, maar helaas! zij wisten niet, dat deze 's nachts onvervoerbaar was geraakt. Het vuur pijlentoestel werd in gereedheid gebragt. De eerste pijl mislukte, maar de tweede was goed gerigt, doch onge lukkig brak de lijn. De kapitein had inmiddels de boot te water laten brengen en de eerste togt zal worden gewaagd. De boot stak van het schip, doch bleef daaraan door een lijn verbonden. Waarlyk een treffend oogenblik! maar verschrikkelijk voor de aan- schouwers. De boot werd door de branding heen en weêr geworpen en eer zij het strand genaderd was, vol water geslagen. Ieder oogenblik verwachtte de bemanning te zullen omslaan, alles wendde zij tot hare redding aan, doch daar nadert eene hooge zee, waardoor twee lieden uit de boot werden geworpen on het geluk hadden aan strand te komen. Op het zien van het met de golven kampende twee tal schepelingen, begaven de zeeloodsen Adriaan Mole naar en Gerrit Molenaar met vele anderen hand aan hand een lange schakel vormende zich te water door waadden het Zwin en redden op die wyze twee men- 6chenlevens. Aan land gekomen ondervroeg men de mannen, zijnde de 2de stuurman en een matroos der Franklin, wat de lading van het schip was. Op het antwoord van 189 landverhuizers was men als door den donder getroffen en zag op het gelaat der Ylielanders ook angstige bezorgdheid uithoofde geen genoegzame redmiddelen aanwezig waren, en algomeen werd ver moed dat de spoedig opkomende vloed het vaartuig zou verbryzelen. Men beproefde toen een lijn naar het schip te schieten, die echter het doel missende, ter stond door een tweeden vuurpijl werd gevolgd en ditmaal tusschen den grooten en fokkemast door, dwars over het dek vloog, doch de lyn op eenigen afstand van het schip stuk brak. Wederom wordt de scheepsboot aan een lijn uitgelaten, doch nu onbemand. Niemand kan evenwel de sloep bereiken. Wel wagen sommige moedige zwemmers zich te water, doch zien hun pogingen de een na den auder mislukken. Eindelyk galmt aan het strand een luid hoera. De loodsen A. Molenaar en G. Molenaar zijn er ingeslaagd, van een lyn voorzien, de boot in handen te krijgen. Vervolgens hun lijn aan de gebrokene te knoopen is een oogenblik werk, en de verbinding aan land is daar. De schepelingen, een paar reddersin hun boot bemer kende, trekken die ras naar boord en laten ook een tweede sloep neer op den raad, door de bovengenoemde loodsen gegeven. Beide sloepen worden nu met een 10-tal menschen bemand, iets wat geen gemakkelijke zaak was, vooral met de vrouwen, die, aan een eind touw over boord hangende, met een gunstig zeetje in de sloep werden gestreken, terwijl later de kinderen haar als stukken hout moesten worden toegeworpen. Onmoge lijk is het het deerniswaardige schouwspel ook maar eenigermate naar werkelijkheid te schetsendoornatte vrouwen en zuigelingen, sommigen bjjoa van alle klee- dingstukken ontdaan en in den toestand zooals ze by den eersten stoot van het schip, hals over kop de kooyen waren ontvluchtmoesten wijl de boot niet over de bank kon komen op de schouders en ruggen der wadende en zwemmende Vlielanders door het p. m. 3 voet diepe Zwin worden gedragen naar het strand, 't Was treffend te zien hoe hierby elk zich beijverde, zoowel de Burgemeester en de loodscommissaris als de minste sjouwer kweten zich van dezen pligt. Nadat men zoo een paar malen een tocht met de booten had gedaan, kwamen schipper Suoojj en schipper de Waard met hunne vletten benevens een sloep van het loods wezen ook ter hulpe aangesneld, en nu vertoonde zich als het ware een wedstrijd van zelfopoffering en hulp vaardigheid. In den tyd van V/2 uur had men het geluk ra vele reizen, 58 mannen, 39 vrouwen en 92 kinderen behouden, doch doornat en bijna naakt aan wal te brengen. Het gekerm en gehuil was verschrikkelijk, maar er moest gehandeld worden. Zjj werden naar het dorp gevoerd, gehuisvest en van drooge kleederen voorzien. Dit was weder een treffend schouwspel. Zoowel jonge als oude lieden liepen om het hardst, om het hunne bij te dragen tot verkwikking der arme schipbreukelingen. Alle personen hebben zich bij uitnemdheid goed ge dragen men roemt vooral zeer de orde, die de kapitein en de equipage bij de ontscheping van de passagiers tot op den laatsten man toe behield, dat tot de redding van allen veel heeft bijgedragen. Maar wien zullen wjj lof en dank toeroepen, daar het als een wonder te be schouwen is, dat alle opvarenden werden gered. 1 Vs uur *ater werc* bet schip totaal verbrijzeld. Eene stoomboot uit Hamburg is gekomen om de ge redden af te halen. Velen der ongelukkige landver huizers hebben alles verloren. 's Gravenhage, 19 Dec. Nog steeds blijft men zoeken naar den moordenaar van mevrouw v. d. K. en hare dienstbode, maar tot nog toe te vergeefs. De hoofdcommissaris van politie alhier maakt be kend, dat zijn bekend geworden de volgende uommers van bij den gepleegden moord ontvreemde effecten, als 6 pCt. Amerika, 1882; 2 a Ds. 100, 2de serie 26854 63187 13 a Ds. 500, 2de serie 24800, 39807 3.1e rerie 4571, 9853, 11611, 13448, 16402,16422, 22566,29463; 4de serie19873, 23685, 36336. Rotterdam ,17 Dec. Voor de regtbank alhier stond teregt een opperman, die, met het doel om zijn kameraad te plagen doch niet om hem letsel te be rokkenen eene aanzienlijke hoeveelheid kalk op hem had geworpen, waardoor diens oogen werden verwond, hét linkeroog geheel is uitgezworen, en het regteroog gedeeltelijk is verbrand, zoodat er vrees bestaat dat hij zijn beroep van metselaars-knecht niet meer zal kunnen uitoefenen. De regtbank veroordeelde den be klaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en eene geldboete van ƒ3. Goecleree<ie, 14 Dec. Door den Gemeenteraad werd gisteren lol secretaris der gemeentein plaats van den heer C. Goekoop, benoemd Mr. G, J. GoekoopBurgemeester. Stavenisse, 18 Dec. Deze dag was voor onze gemeente een ware feest- en vreugdedag. De nieuwe school en onderwyzers-woning zijn voltooid en de eerste, waaraan sedert lang groote behoefte bestaat, werd thans ingewijd. Het schoone gebouw, dat aan alle billijke eischen van onzen tijd voldoet, staat daar als een waardige gedenkzuil van wat deze gemeente vooral in den laatsten getoond heeft voor het onderwijs en de onderwijzers veil te hebben. Jammer, dat het on gunstige weder en het gure jaargetyde zoo weinig luister aan het feest der inwijding bijzetten. Daardoor toch waren de Heeren Inspecteur en Schoolopziener verhin derd bij de plegtigheid tegenwoordig te zijn. Des middags te twee ure verzamelden zich de kinderen in de nieuwe school. Hier genoten zij een goed onthaaldat afge wisseld werd met het zingen van toepasselijke liederen en toespraken van de Heeren Dorst, Burgemeester, Tuinman, Wethouder en vanBreen, Hoofdonderwijzer. Nadat de kinderen zich intusschen naar huis begeven hadden, kwamen te zes ure de leden van den Raad met de Ouderwijzers en nog enkele genoodigden op het Gemeentehuis byeenwaar de avond in opgeruimde stemming werd doorbebragt en besloten werd met een gemeenschappelijk soupéewaarbij de spijzen door menige welgemeende toast werden gekruid. Zierïltseeo20 Dec. Eergisteren hadden de aan gekondigde voordragten plaats van den heer J. J.de Beucker. Uit alle deeleu van Schouwen en Duiveland waren tal van belangstellenden zamengekomen en voorzeker is niemand onvoldaan teruggekeerd. Des morgens behandelde de gevierde spreker de moezerij en daarna meer breedvoerig den aanleg van boomgaarden. Aau tal van nuttige wenken op den meest popu- lairen toon ontbrak het daarbij niet. Dat de heer de Beucker ook op het gebied van zoölogie geen vreemdeling is bewees de talryke voor beelden aan de dierkunde ontleend die op zich zelf zooveel te behartigen lessen waren. Nadat de onvermoeide spreker de vergadering van 10 tot 3 ure boeijend had beziggehouden trad by ten 7 nre andermaal op voor ruim 120 personen waar onder eenige dames. De laatste omstandigheid gaf hem aanleiding om voornamelijk te handelen over kamerplanten en de harmonie der kleuren. Ook nu volgde men den spreker met onverdeelde aandacht en hartelijk stemde men in met het woord van dank door den geachten voorzitter van Nijverheid aan den heer de Beucker toegebragt waarbij den wensch werd uitgedrukt dat hy zich nog meermalen in ons midden moge doen booren en zijne voordragteu goede vruchten zullen opleveren. Sedert veertien dagen wordt alhier vermist een jongmensch A. W. S. genaamd als letterzetter te dezer stede werkzaam. Op St.-Nicolaas-avond uitgegaan zijnde, heeft men hem het laatst dien nacht gezien terwjjl na dien tyd niets van hem werd vernomen. Men ver diept zich in gissingen omtrent deze vreemde zaak, en begint algemeen te vreezen dat men hier eene suoode misdaad gepleegd heeft. Uit het op den Banjaard gestrandde barkschip Martha Radmannzijn reed3 verscheidene honderde vaten reuzelbenevens wolpaardenhaarspek en tabakalsmede een gedeelte van den inventaris alhier aangebragt. Bij gimstig weder hoopt men het grootste gedeelte der lading te bergen. Het schip is wrak. Door den gemeenteraad van Veere is tot genees heer aldaar benoemd de heer F. J. Haman geneesheer te Kloetinge. Naar men verneemt, zal met 1 Jannarij 1873 een gedeelte van de miliciens van de ligting van 1872, die te Utrecht by het 7de en 8ste regement infanterie nog in dienst staan, met onbepaald verlof naar huis gaan; er zal echter bij loting worden uitgemaakt, wie hierin deelen zullen. Uit den Haag wordt aan de- Arnh. Ct. o. a. het volgende geschreven »De Provinciale Staten van Zeeland hebben een polderreglement vastgesteld waarin bepaald wordtdat de eigenaars van landen op de poldervergaderingen zich slechts door Nederlanders mogen laten vertegenwoordigen. Een commissie van Belgen, die grondeigenaars zyn in Zeeland, zijn hier tegen bij den Minister in verzet gekomen." Kort geleden had in de gemeente J.zoo schrijft men uit Heerenveen, by gelegenheid der namiddaggodsdienstoefeuing een aardig incident plaats. De predikant kondigde op gebruike lijke wijze het gezang afwaarna het voorspel van den organist moest volgen. Doch zietHet orgel zweeg omdat organist en blaasbalgtreder beiden in de armen van God Morpheus ge vangen waren. Gelukkig was de voorzauger op zijn post, die het gezang deed aanvangen, waarna ook weldra het orgel inviel. Zeer toevallig was bij deze gelegenheid tot tekst gekozen: «Ont waakt, gij die slaapt." 't Schijnt, dat deze woorden op onze kerkelijke functionarissen eene omgekeerde uitwerking hadden. TELEGRAM. 'sGravenhage, 20 December. Na langdurige discussie over het amendement van der Maessen tot herstel van den post nieuwe tractementen voor kerkleeraren en verhoogingen daarvan, is hetzelve met 42 tegen 30 stemmen aangenomen. Nadat de Minister het tweede amendement heeft heeft overgenomen, is het geheele hoofdstuk Financiën aangenomen met 54 tegen 18 stemmen. Morgen Koloniën. Kerk nïeu wis. Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijer- land hebben gedurende de jongste vacature van een predikant, allerlei personen waaronder zelfs gewone arbeiders, uitgenoodigd en toegelaten, om van den predikstoel zoogenaamde leerredenen te houden. Hier over door onderscheiden leden van de gemeente geklaagd zijnde bij het classicaal bestuur van Dordrechtzijn zij door genoemd classicaal bestuur onderscheiden malen gewaarschuwd daarmede niet langer voort te gaanen daar zy weigerden gehoor te geven eindelijk op één na, (dieterstond had gehoorzaamd) ontslagen uit hun e betrekkingen vervallen verklaard van hunne kerkelijke regten. Doch zonder zich hieraan ook het minste t.- storen gaan zij voort hunne gewone collecten in de kerk te houden besluiten te nemen stemmingen uit te schrijven en verder hunne betrekkingen in hei open baar waar te nemen. Thans zijn zijbij deurwaarders exploit, door den eenig overgebleven wettigen kerkvoogd aangemaand tot de'overgave van boeken, bescheiden en geld op de kerk betrekking hebbende. Met belang stelling ziet men den afloop van dit kerkelijk regtsgedii.g dat weldra op burgerlijk regtsgebied zai worden over- gebragt, te gemoet. Giemengite berigten. De keukenmeid van dr. Callenfels is tot lid van hel Zeeuwscb genootschap van kunsten en wetenschappen benoemd. De ge meenteraad van Goes heeft een commisie benoemd om rapport nil te brengen over de cuisinière van dr. Callenfels. Al de Momnssendie tegen den Courier gestemd hebbenzullen geëxcommunicieerd worden. - Lion heeft gruwelijk 't land aan deo heer Marck, directeur van den Hnagschen schouwburg. Zijn opregt nationaal gemoed kan Diet velen, dat de residentie bewoners zoo .dikwijls Bis Marck! roepen. Te Stellendam wordt eene vrouw aangeraden haar tong wat in toom te hou denen zooveel menschen niet te lusteren, daar anders die zaken eens onderzocht zullen worden. De politie te C. schijnt nog al slaperig te zijn als er iels op het dorp plaats heeft, en de jongeDs straatschandaal maken. Op het sluiien der winkels letten zij meer op, en zelfs op Zaturdagavond. Zoo werd zelfs voor II. Zaterdagavond een jongen die om cigaren kwam vóór elf nre, door twee agenten den winkel uitgejaagd, heewel die jongen dikwijls bij die menschen komt, en een vriend des huizes is. Met de herbergen gaat het be ter; daar wordt zoo naauw niet opgezien, en de vrienden mogen er ook binnen komen. Ik heb zes rokken aan," zegt eene dame te Slaveoisse, „en nu wil ik geen arbeider meer hebben, en ik zal nooit meer uitgaan tegen myn ziu." Nn zegt men: Een meisje met zes rokken aan, Daar kan een ieder Diet mee gaan, Die is maar voor de heeren, Die zulleD 't haar wel leeren. Een kwast te Stavenisse maakt zich gereed om een blauwtje te wagen op eene dame, die er reeds zoo wat van weet, en hem zal laten loopen voor gek. Das Ventje 1 weet toch wat gij doet, Gij zijt wel slim en vol vau moed, Maar als gij Diet kunt slagen, Dan zullen zij u plagen. In Friesland zijn kievits-eijeren gevonden en te Utrecht zijn meikevers gevangen. Te Warrega heeft dc gemeente veldwachter zich opgehangen in het bra'ndspuithuisje, en bij Hulst heeft een marechanssée zich doodgeschoten. Te Goes ligt een schip in lading, dat moest lossen aan een dijk, mam er is tegenbevel gekomen. De zoon van een dijkbaas it Zuid-Beveland zegt O, jal myn beste lieve meid, Als alles komt goed op zijn tijd. Zal ik u trouwen met fatsoen, Zooals mijn pligt is te doen. Maar ia het ook wat voor den tijd, Dan komt er niets van tot mijn spijt. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur I ^Openbaarheid" is de leuze van onzen tyd. Wat vroeger toch in besloten vergaderingen werd afgehan deld en waarvan men weinig of niets vernam vóór het op betalen op aankwam geschiedt thans in het openbaar. Zoo ook met de vergaderingen van den gemeenteraad en door uwe verslagen van het aldaar verhandelde wordt ieder in de gelegenheid gesteld nader met de gemeeutezaken bekend te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1