ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5172. 29steJaarsr. Donderdag 19 December 1872. De ondergeteekende verzoekt al diegenen, die sedert Maandag- den 16den dezer HAZEN gekocht hebben van H. van der KLIFT of zjjne huisvrouw M. VROEGOP, hem daarvan kennis te geven. De Officier van Justitie te Zierikzee, P. P AU LUS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den tweeden Kerstdag op Donderdag den 26sten December eerstkomende, in de aanstaande week gewone marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Vrijdag den 27stcn December eerstkomende. Zierikzee, den 17 December 1872. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. PUBLICATIE. NATIONALEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Gelet hebbende op de beslaande wettelijke bepalingen be trekkelijk de Nationnle Militie; Breogen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zonde mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke inge zetenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19dc jaar zullen zijn ingetredendat zijn diegenen welke in 1854 zijn geborenzal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januarij 1873van des voor middags 10 tot des namiddags 1 uur, eu verder van des na middags 3 tot 5 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1°, hij, wiens vnder, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 2Ssten Julij 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij diegeen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste achttien maaoden, voorafgaande aan den lsten Janu arij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3°, hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is z(jn voogd geen ingezeten, mits bij binnen het Rijk verblijf houdt; dal niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Slaat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dieuslpligtigbeid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no.72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verpligt is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de iuschrijviug volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie uiet wordt ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een iuge- zetendie geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd iugczclen (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vnderof, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2°. vau een gehuwde cn van een weduwenaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatcu of wiens voogd buiten 's lauds gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander die ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 10 der wel); dat elk, dio volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse cn binnen den daar bepaalden tijd aan te geven cn dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of out- stentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende vcrpligting' te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot 100 wordt gestraft de over treding van art. 18 cn dat bij elke vcroordeeling tot boelen tevens door den regtcr wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nn dat de veroordeelde tot belaliog is aangemaandde boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maaoden zal worden vervangen. Eu opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 17 December 1872. De Burgemeester en Wethouders voornoemd v. CITTERS Burgemeester. J. P. N. ERMERINSSecretaris. Nieuwstijdingen. Slmcrtfia. Wederom heeft een vreeselijke brand te New-York gewoed en wel in het Fifth Avenue-hotel. Elf dienst meisjes die op de bovenste verdieping sliepenzijn daarbjj omgekomen. Eene Engelsche actrice, die bij de botsing van twee spoortreinen eene woud aan haar voorhoofd bekwam en hare knie bezeerdeheeft eene nctie ingesteld tegen de betrokken spoorwegmaatschappij. De vegter wees haar eisch tooop grond dat de schoonheid eener actrice en haar bevallige gangbeide welke hoedanigheden geleden hadden tot liet kapitaal van eene tooneel- Bpeelster behoorden. Hare schadevergoeding werd op 24,000 bepaald. JFtttwUrljfe Rue Nicolet en de Rue Virginië staat het water meer dan 72 centimeters hoog. De bewoners hebben in vaar tuigen de vlugt genomen. Men tracht zooveel mogelijk de kelders van het entrepot tegen het indringen van het water te beschermen. In het Quartier de laMonnaie en het Quartier des Augustins dringt het water in de kelders. Yolgens een Parysch orgaangaan de zaken te Parijs tegenwoordig zeer slecht, tengevolge der voort durende woelingen en kuiperyen van partijen. Huizen die anders voor 700 a 800 francs per dag verkochten, hebben thans een debiet van naauwelijks 400 francs. Het bekende modemagazijn La belle jardinièredat vroeger voor 100,000 francs per dag verkocht, debiteert thans niet meer dan 25,000 francs. De wereldberoemde Magasins du Louvre, een der grootste instellingen van dien aard, hebben een gedeelte van hun personeel moe ten wegzenden wegens gemis aan affaire. Voi'jsaïlless»16 Dec. De heer Thiers heeft inde zittiug der commissie-Dufanre verklaard dat hjj met zijne boodschap aan de Nationale Vergadering niet had bedoeld de oplossing der kwestie ^Republiek of Monarchie te provoceren maar alleen te wijzen op de noodzakelijkheid van op de toekomst te letten. Hij drong aan op de oprigting eener Tweede Kamer. De Re publiek zeide bijbestaatdat is een feitdoch nu moet men 6f haar omverwerpen, 6f haar in staatstellen op den ingeslagen weg voort te gaan. Hjj verlangde dat er een staat van zaken in 'tleven zou worden geroepen als waartoe do heer d'Audiffret eergisteren heelt geadviseerd. Wan neer de Commissie dat wilde was Thiers het met haar eens. Hij wenschte vurig dat men tot eene goede ver standhouding mogt komen. Ter bevordering daarvan zou het hein aangenaam zijn als de Commissie, in plaats van hem enkel te hooren met hem in overleg wilde treden. De Commissie heeft zich met dit laatste denkbeeld vereenigd en haar overleg met den heer Thiers zal alsnu overmorgen plaats hebben. JpMÜsstllllilw)). De N. Fr. Pr. te Weenen schrijft: Het tegen woordige winter-weer moet als zeer abnormaal beschouwd worden. Op verschillende plaatsen dragen aardbeziën eu frambozen ten tweeden male vruchtook verneemt men dat vruchtbooraen nogmaals gebloeid en vrucht gezet hebben. Nog kunnen wij vermelden, dat voor eenige dagen in een tuin bij Fiitifkirchen een wijnrank gevonden werd waaraan de druif zich reeds vormt. Te Weenen heeft het zachte weer tot heden aan de stad een zomersch aanzien gegeven. De Prater (gewone wandelplaats) ziet zjjn oude getrouwen weder en in de laatste dagen werd daar in de open lucht getafeld, alsof het midden in Augustus is. De heldere zonne schijn lokt tallooze wandelaars uit op de publieke wandelwegen en in de Ringstrasse kan zelfs eene Lap- landsche familie, die zich daar tegenwoordig in nationale kleediüg laat zien de gedachte aan den winter niet te weeg brengen. Er ontbreekt alleen aan dat de direc- tiën der spoorwegen den zomerdienst weer invoeren dan kunnen we, zoo dit abnormale weer aanhoudt op de Baslauer weide of in het Reichenauer dal weer „bal champêtre" houden. 55elgi£'. De berigten uit Parijs maken melding van eene lange reeks van ongelukken welke daar door den storm laatstleden Woensdag zijn veroorzaakt. Gansche daken zijn weggeslagen, rijtuigen omvergeworpen, boomen ontworteld, sehoorsteenen gevallen, kiosken en loodsen ja geheele gebouwen uiteengerukt en een groot aantal mensehen door neervallende steenen balkeo enz. getroffen. Verscheidene spoortreinen hebben gedurende den orkaan de dienst gestaaktook omdat de telegraafpalen waren omge waaid en dientengevolge de telegrafische gemeenschap verbroken. De Seine te Parys wast meer dan een centimeter per uur, zoodat de toestand steeds verergert. In de Te Brugge klaagt men over overstroomingen. Men begint daar overlast van het water te krijgen. De Economie van Doornik zegt, dat de berigten uit de omstreken van Doornik allertreurigst zjjn. Al de plaatsen die aan de Schelde liggen zijn overstroomd of dreigen te worden overstroomd. Het dorp Vaulx is Zaturdag nacht door het water overrompeld. Te Froyeunes zijn in den omtrek der kerk een tien tal huizen raoeteu ontruimd worden. Men stond tot midden hot ligchaam in 't water. Het gerucht looptdat een gedeelte van den zeedijk tusschen Heyst en Blankenberghe dreigt door te breken. De spoorweg tusschen Ghistel en Thourout loopt groot gevaar. Dag en nacht werkt men er aan om die ramp te voorkomen. De dienst op den spoorweg tusschen Kortrijk en Audenaarde is geschorst. De berigten uit het land van Waas en de polders zijn bedroevend. Als de regenbujjen niet ophouden dan zal die rijke en vruchtbare landstreek weldra in een woestenjj verkeerd zijn. Dïopenlieïm, 13 Dec. In den afgeloopen nacht betrapte de rijksveldwachter en opziener van de jacht Beekhuizenden strooper S. aan den Viersprong onder Markelo. Op zeer korten afstand, 3 il 4 pas, loste de strooper het geweer, en 't volle schot trof den veld wachter boven in het been en in den onderbuik. Heden morgen te 6 uren is hij per iqjtuig naar zijne woning vervoerd. Hij verkeert in levensgevaar. Roermond14 Dec. Het kasteel Exatente Balken, op l'/2 uur vanhier gelegen is inwendig ge heel verbouwd en geriefeljjk ingerigt tot ontvangst van uit Duitschland verdreven Jezuiten. Reed3 velen zijn er aangekomen en er worden nog velen verwacht; er is plaats gemaakt voor 80 leden van die orde. Ook op het kasteel Hellenraad van den graaf van Hoons- broek te Swalmeneen uur van bier gelegen wordt druk gewerkt om het voor ruim 109 leden der Jezuiten- orde insgelijks uit Duitschland komende, in te rigten. Solieveiiingyen15 Dec. Voor eenige dagen kwam alhier van de haringvangst binnen eene hier te huis behoorende piuk. Aan de bemanning ontbra ken twee koppen en men maakte zich reeds ongerust, dat zij in de golven waren omgekomen. Maar neen, hun achterblijven had een andere oorzaak, hetgeen uit het volgende kan bljjken: De Scheveningers zijn ge woon wanneer zij van de vischvangst naar hun va derland terugkeeren eenigen tjjd de kust aan te doen en alsdan aan wal te gaan om levensmiddelen te koo- pen ten einde ze hier te lande binnen te brengen. Zoo was het ditmaal met deze visschers het geval bjj Loe- vestoff, waar zij o. a. meel moesten inslaan. Na een en ander te hebben aangekochtdrongen zy bij het doorkruisen van laatstgenoemde plaats de woning van eene waschvrouw binnen en eischten geld van haar. De vrouw gaf daaraan in zooverre gehooromdat zij van dit lastige volkje bevrjjd te zijn, het eenige shil lings ter hand stelde. Zij gaf intusschen van dit on verwacht en min aangenaam bezoek kennis aan de politiedie dan ook weldra twee belhamels in arrest nam en den overigen eene geduchte les gaf. Deze laatsten zijn thans te Scheveningen teruggekeerdmet achter lating van hunne twee kameraden die later naar de gevangenis te Ipswich zijn overgebragt, ten einde zich weldra by den Engelschen regter wegens hunne geld afpersing te verantwoorden. 's Gravenhage 16 Dec. Betreffende den hier plaats gehad hebbende gruweljjken moord kunnen wjj nader het volgende mededeelen Mevr. de Wed. van der Kouwen, eene aanzienljjke dame, woonde sinds eenige jaren geheel alleen met eene dienstbode in een huis aan de Bogt van Guinea. Zjj was gewoon nog al dikwjjls bezoek van hare familie te ontvaugen; ook Vrijdagavond had zij eene dame bij zich, die echter tegen elf ure vertrok. De dienstbode had dienzelfden avond mede bezoek in de keuken gehad van haren beminde, waartoe mevrouw haar permissie had geschonken; ook deze vertrok tegen 11 ure. Het huis werd als naar gewoonte gesloten en men dacht niet anders of de bewoonsters daarvan waren in diepe rust. Den volgenden morgen werd het huis niet geopend. Er werd herhaaldelijk gebeld, doch daar er niemand kwam om de deur open te doen, gingen de leveranciers weêr heen. Des avonds wilden echter een paar dames van de familie van mevrouw haar een bezoek brengen, en toen deze hoorden dat de deur den geheelen dag nog niet open geweest was, kregen zy argwaan. Zij keerden naar huis terug om er over te spreken met hun neef, den Hoogleeraar van Vleuten. Toen ook deze geen gehoor kreeg, werd bet was toen circa 10 uur in den avond de hulp der policie ingeroepen. Kort daarop begaven zich de officier van justitie en de hoofdcommissaris van politie, vergezeld van een smid, naar de woning. Het kostte evenwel niet veel moeite het huis binnen komen, daar de deur bleek niet goed gesloten te zjjn en alzoo dadelijk opensprong. Een allervreeseljjkst schouwspel boodt zich aan. Bij de kagchel in de keuken lag het ljjk van de 29jarige dienstbode, met een groote plas bloed onder het lig chaam en met verschillende steken in hals en borst. Het monster had goed gezorgd dat zijn prooi niet weder zou bijkomen. Een van de steken had een lengte van circa 15 centimeters en was dus reeds meer dan vol doende om haar voor altijd het zwijgen op te leggen. Zij lag daar met een stoel op haar ligchaam, blijkbaar op de plaats zelf waar zij de doodeljjke steken had ontvangen. De aanval schijnt zoo goed beraamd te zijn, dat er aan worstelen niet te denken viel. Op een paar schreden afstand van hare dienstbode lag mevrouw, evenzeer met bloedvlekken overdekt. Haar hals was in den letterlijkeu zin des woords geheel doorstoken. Zy schijnt echter nog eene vreese lijke worsteling beproefd te hebben, om den booswicht te ontkomen, daar ook hare handen verwond waren en de duidelijke sporen droegen dat zij in een scherp voorwerp heeft gegrepen. Al spoedig bleek het dat diefstal de aanleiding tot deze vreesseljjke daad geweest was. De secretaire was opengebroken en daaruit was een aantal gouden en zilveren voorwerpen, benevens bankpapier en binnen- en buitenlandsche effecten ontvreemd. De beide hondjes van mevrouw zjjn niet vermoord, maar in eene kamer opgesloten. Bloedvlekken vond men bjjna door het geheele huis. De dief schijnt zich dus alle tijd gegund te hebben om alles behoorljjk na te gaan. Op de bovenkamer stond het avondmaal nog gedeeltelijk op de tafel. Een deel van het souper was reeds afgenomen en naar de keuken gebragt, waar de meid waarschijn ljjk juist bezig was met de borden enz. weg te zetten toen de moordenaar haar overviel. Mevrouw schjjnt reeds bezig geweest te zjjn zich te ontkleeden, want zij had reeds haar boezelaar en ook haar onderzak afgelegd. Voor het overige ligt over de vreesseljjke daad nog een diepe sluijer en zeer te bejammeren is het dat dezelve niet vroeger is ontdekt geworden, want thans heeft de boosdoener circa 24 uren tjjd gehad om zjjne maat regelen te uemen. De politie doet ijverig onderzoek, doch is nog niet verder gekomen dan tot vermoedens. Het schijnt evenwel zeker, dat de dader iemand ge weest i9 die goed met het huis en de bewoonster bekend was, want de wijze waarop hy daar heeft huisgehouden, toont duidelijk dat hij wel wist waar hij wezen moest. Mevrouw van der Kouwen was een algemeen geachte 63jarige dame, die van haar vrjj aanzienljjk fortuin steeds eeu nuttig gebruik maakte. Morgen zullen de lijken der verslagenen ter aarde worden besteld de deelceming is algemeen. Zecuwsch Vlaanderen (westelijk deel) 15 Dec. Door de aanhoudende hevige regens blijft de reeds zoo hooge waterstandin sommige zonder uit wateringsmiddelen zjjnde polders steeds rjjzendehier door moeten sommige woningen ontruimd worden en vooral klimt het getal ondergeloopen en door den drang van het water gesprongen kelders. Ook een landbouwer heeft zjjne hofstede reeds moeten verlaten. Neuzen, 14 Dec. De op- en afvaart op het banaal van hier naar Gent is sedert eenige dagen gestremd, ten gevolge van het vele opperwater, waardoor de schuttingen te Sas-van-Gent niet kunnen plaats hebben. Zoowel hier als op het boven-kanaal liggen alsnu ver schillende op- of afgaande zeeschepen en een aantal binnen-vaartuigen, welke dientengevolge verhinderd wor den de reis te vervolgen, terwijl reeds twee Engelsche stoombooten aan het Bpoor alhier de ladingen, voor Gent bestemd, lossen. MiclclelUmrg', 14 Dec. In eene gisterenavond gehoudene vergadering van de alhier gevestigde afdee- ling der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnjj verbeid is besloten tot het uitschrjjven van een wedstrjjd tusschen handwerkslieden in ver schillende vakken, waartoe zijn gekozen timmerlieden smeden, koperslagers, boekbinders, kleedermakers, schoenmakersschilders en sigarenmakers. Hiervoor zullen door de afdeeling geldeljjke premiën en getuig schriften worden uitgeloofdterwijl van de ingezondene voorwerpen later eene tentoonstelling zal worden ge houden. 'Wolfafirtsciyic, 14 Dec. De van hier gevan- keljjk weggevoerde persoon, L. d. P., is, na vier dagen arrestjl. Dingsdag avond weder ontslagen. Volgens zjjne betuigingheeft hjj gedurende al dien tijd vol- strekteljjk geweigerd in zijne gevangenis iets te nuttigen. Zierilczee18 Dec. In de gisteren raadsvergadering zjjn de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, de heer Blom, onderzocht en goedgekeurd. Nog zijn ingekomen adressen van adhaesie aan het plan tot oprigting eener landbouwschool in deze gemeente van Burg. en Weth. der gemeenten Goedereede, Burgh, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Haamstede, St. Annaland en Stavenisse; voorts eenige verzoeken om benoemd te worden tot afslager en collecteur van aard- en boom vruchten in deze gemeente. Naar wjj vernemen heeft de gecostumeerde voor- dragtwelke op 29 Nov. 11. door de Rederijkerskamer Ruysch alhier ten voordeele der armen van alle gezindten is gegeven, zuiver opgebragt ƒ101,35. Gisteren arriveerde alhier de sleepboot Sliedrecht, kapt. Adams, aan boord hebbende een gedeelte dor equipage van de Zweedsche stoomboot J. Al. Wilson kapt. C. A. Högland, met een lading ijzererts van Gothen burg naar Antwerpen bestemd. Genoemde stoomboot was op den Banjaard gestrand en de equipage, die zich in de booten gered had, door den Reddingskotter No. 1. kapt. G. van Duin, op sleeptouw genomen, toen de sleepboot kwamen men daarop overging. Zevenman der equipage waren te Brouwershaven aangebragt. Daarop begaf zich de Reddingskotter naar het mede op den Banjaard gestrandde barkschip Alartha Radmann kapt. Berg, met eene lading tabak, reuzel, spek, wol enz. van New-York naar Rotterdam bestemd. De equipage had het schip reeds verlaten en werd door den Schokker opgenomen en behouden te Burghslnis aan wal gebragt, van waar men per as naar Zierikzee vertrok. Yan laatstgenoemd schip is reeds een gedeelte der lading geborgen en alhier aangebragt. Bij goed weder hoopt men nog meer te bergen. Z. M. heeft aan P. Traas, eervol ontslagen hulp onderwijzer te '8 Heer Arendskerke pensioen verleend ten bedrage van ƒ233 'sjaars. In de dagbladen kwam dezer dagen het berigt voor van het voornemen van den heer Scholtenom een directe stoomvaart tusschen Rotterdam en New-York tot stand te brengen. Wij kunnen hieromtrent mede deelen dat in het aanstaande voorjaar, ongeveer op den 20sten van elke maand een stoomboot uit Rot terdam naar New-York zal vertrekkenwaardoor dan de gelegenheid bestaat, om goederen van ons land direct naar Amerika te verzenden. Zijn wij goed ingeligt, dan zal de dienst tusschen Rotterdam en New-York v. v. door twee stoomschepen worden verrigtdie kleiner zullen zijn dan door de dagbladen werd opgegeven. Kerkuieu ws. Ds. A. Mac Pherson, pced. bjj de Herv. gera. te Axelheeft het beroep naar Bleskensgraaf c. a. aan- genomen. Na vergeefsche pogingen om uit eenig kerkelijk fonds eene subsidie te erlangen ten einde het pred. traote- ment te verhoogenhebben Kerkv. en Notabelen der Herv. gem. te St. Kruis de noodzakeljjkheid tot ver hooging inziendehet tractement van den thans be roepen pred. Ds. E. J. van de Roemer, van Krabbendjjke, met ƒ100 verhoogd en alzoo op ƒ1000 gebragt. Gemengrle berigceii. Hoe mea droomea kan. Zoo droomde iemand te X, het volgende: Hoor vrienden! hoor eens naar mijn droomen Ik leg die uit, en zonder schroomen Ik droomde, en zag een kastelein Niet al te groot, en niet al (e klein, De man was oud, en voor lang reeds grijs. Maar ook hoe oud, toch was hij niet wijs. 'k Zag in dien nacht hem mensehen dwingen Om bij hem in zijn kroeg te dringen En heeft hij dan de laatste duiten Dan moet de man zjjn kroeg gaan sluiten Blijft men dan weg, soms drie, vier weken Dan is hij boos,, en wil niet spreken Maar weet dan veel van die gezellen Aan nieuwe klanten te vertellen Dus die nu ook zoo droomen kan Die wachte zich voor dezen man. Dezer dagen kwam eene dame te Middelburg bij eene mevrouw informeren naar hare keukenmeid die buren dienst bij haar had wezen aanbevelen. Mevrouw antwoorde: „De meid is wel genoegmaar zij zingtlaebt of praat, en kan wel voor twee man eten." »0, jó," zeide de dame, „dat zingen, lagchen en praten geef ik niet om, maar dut vele eten, zienu alles zoo duur is, kan ik haar niet inschikken." Tannelje te Brouwershaven moest zooveel snaps uiet heb ben van iemand waar zij vroeger mede in kennis is geweest, want dat 6taat zoo mooi niet. Zij is nog al knap, maar haar tong is te rap, Onder den molendijk te Stavenisse wordt een dametje aangeraden, zooveel niet te praten,van eene dienst meid, ander zal zij Pieter niet vast krijgen. Te Nieuwdorp wordt eene winkeljufvronw verzocht zich zoo niet te beraoeijen met de jongelui. Beter ware het als zij wat beleefder was. Een windmaker te N. wordt aangeraden zijn fatsoen dat hij nog heeft, wat beter te houdea als hij in eene herberg is; en zoo niet te roemen; want: Het is met hem ook zoo gesteld, Het is veel wind en weinig geld, Hij praat wel van percenten, Maar dat is kool met krenten. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur Heigeen in de Gemeenteraads-zitting van 11 Dec. 11. behandeld is heeft velen uwer lezers pijnljjk aangedtan. Een allervreemdsten indrukeu dat willen we openljjk constateerenheeft de houding van den Raad gemaakt die zonder afdoende reden zonder eenig ar gument zelfs, teruggekomen is op een vroeger genomen besluit in zake de stads brei- en naaischool. Dat het bestuur van die school het wenschelyk achtte dat de Raad op zijn besluit terugkwam en daarom dat verzoek deed laat zich wel begrypen al zou het in de tegenwoordige omstandigheden wel zoo gepast geweest zjju daarmede nog eenigen tijd te wachten 't had wezenlyk zoo'n haast nietmaar dat de Raad dit verzoek inwilligteen verhoogde subsidie toestaat waar die geheel overbodig is omdat wat op genoemde school geleerd wordt evenzeer op de andere inrichtiugen van onderwijs verkregen wordt dat mag op zjjn mir.st vreemd heeten. De publieke opinie heeft die handel wijze dan ook naar behooren gequalificeerd. Maar het glanspunt van die zitting was de discussie naar aanleiding van een brief en een nota van een paar Middelburgscho heeren over de oprichting eener landbouwschool in Zeelanddatals we het goed be grypen in dit geval zooveel beteekenen moet als Zie rikzee. Waarlyk veel eerDat de adressen van de dorpsburgemeesters uit de buurt tot ondersteuning van deze zaak niets beteekenen begrjjpt ieder die kan na denken. Een landbouwschool in Zierikzee 1 De hemel beware de burgerjj verder voor zulke kostbare inrich tingen of doet de hoogere burgerschool ons nog geen leergeld genoeg betalen Ja maar, zegt men en dat heet het eerste argument de landbouwschool' zal zich zelve kunnen bedruipen. Wel zoo laat ons zien. De jaarljjksche kosten worden gerekend op 9 ƒ10,000. Reken gerust maar ƒ10,000. Subsidie ƒ8000, bljjft voor de gemeente te betalen ƒ2000. Mogelijk wordt er in mindering van die som iets ge vonden uit de schoolgelden maar dat blijft slechts een mogelijkheid. Nu de inrichting der woning van den onderwijzer der armenschool ad 4400. Dan oen andere woning voor dezenDaar hebt ge reeds een aardig kapitaal dat geheel ten koste van deze gemeente, dat wil zeggen van de beurs der belastingschuldigen komt. Tweede argument. De leerlingen der landbouwschool, hier en daar by de burgers inwonendebrengen geld onder de mensehen. Dat is geen onverschillige zaak. Zulke inrichtiugen moet men bevorderen en steunen. Vindt ge 't argument nog al klemmend Als de school bezocht werd zou 't vooral zijn door zonen van land bouwers uit den omtrek. Maar een boer is en blijft een bijzonder mensch. Hij heeft graag wat veel voor zoo weinig mogelyk. En zelfs heerenboeren bljjveu boerenheeren. Wjj zien het immers reeds op de burgerschool dat jongelui van buiten zelfs van gezeten en rjjke ouders d&ïir besteed worden waar ze het goedkoopst hun boterham krjjgeB. Naar iets anders wordt gevroonlyk niet gezien. Het voordeel dat de burgers van de landbouwschool zouden hebben zou dus niet zoo bjjster groot zijn. Het is een gelukkig iets dat de stukkeu betreffende die zaak ter visie gelegd zjjn. Mogen ze iu het belang der burgery teu eeuwigen dage ter visie blyven liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1