ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5171. 29steJaarg. Dingsdag 17 December 1872. Algemeen Overzicht. De Fransche toestanden worden zoo ingewikkeld dat het haast niet meer mogelijk is een weg door dat doolhof te vinden. l?n t ij de manoeuvres der rechterzijde, bet schommelen en laveeren der Regeering en bet maken van bonne mine a mauvais jeu door de linkerzijde weet men haast niet of mon eerder aan een kluchtspel dan wel aan een treurspel heelt te denken. Maar het ergste is dat men met dat al weiuig of niet vordertdat de grondslagen van hot Staatsgebouw zoo mogelijk nog losser worden en het vertrouwen zoo geschokt wordt dat er in handel en industriebij vroeger vorgeleken, weinig of niets omgaat. Zooals zich wel verwachten liet hebben de verande ring van Ministers en de door den heer Thiers aan den dag gelegde verzoeningsgezindheid weinig gebaat. De rechterzijde werd daardoor niet verzoendintegen deel nauwelijks merkte zij dat de Regeering zich aan haar gelegeu liet liggen of zij deod er haar voordeel mede. Reeds in de eerste vergadering van de commissie van 30bijgenaamd de Dufauro-comraissie uaar den Minister van dien naam, werd een voorstel gedaan om iu strijd met den letter van lmar mandaat eerst de ministeriëele verantwoordelijkheid en daarna de andere constitutioneel qiiEOsties te behandelen. Gelukkig werd dit voorstel afgestemd e» gevolgd door een ander dat aangenomen werd om de Regeering lrenr.is te geven dat de commissie geneigd is haar to hooien, indien zij liet nood ig oordeelt, tot het geven van inlichtingen of het aanbieden van eenig wetsontwerp. De Regeering heeft deze gelegenheid met beido handen aangegrepen en zal in haar antwoord op de bekende constitutio- neele hervormingen aandringen. Ook het linkermidden, den onzekcren toestand moede heeft zijn reeds vroeger opgesteld programma over de constitntioneele wjjzi- gingen hij de Dufaure commissie ingezonden. Daarbij hebben nu nog twee leden uit die Commissie zelve, de een van de rechter-de ander van de linkerzijde ook voorstellen dienaangaande gedaanzoodat zij moest zij dat alles onderzoeken handen vol weiks hebben en misschien nog niet gereed zon zijn als de drang der omstandigheden een totalen ommekeer in den staat van zaken teweeg gebracht heeft. Gelukkig voor haar echter is de taak der Commisie verlicht geworden. De Vergadering heeft reeds uitspraak gedaan over een der belang,rijkste punten van het progtammn der-constitntioneele hervormingen, namelijk de ontbinding. De storm van adressen uit hetgeheele land tot ontbinding der Vergadering en de op het touw gezette ontbindingsagitatie der radicalen deden de Vergadering besluiten al die petitiën en verzoek schriften aan de orde te stellen. De uitslag is oos rog niet bekend maar het laat zich verwachten dat de Ver gadering al die adressen afkeuren verklaren zal dat zij niet zal uiteengaan voor het grondgebied is ontruimd en dat de Regeering zich daarbij zal neerleggen. Wanneer een zoo even ontvangen bericl-t juist is, dan heeft de Vergadering op aandrang der R^cering de dagorde der rechterzijde aangenomende Nationale Vergadering overwegende dat het noodzakelijk is haar werk van herstelling en vrijmaking voort te zetten, omdat zij met dit mandaat is bekleed geworden, ver werpt de petitiën waarin de ontbinding wordt gevraagd. Wat nu? De behandeling der Begtooting ging inmiddels on gestoord haren gang, slechts een incident had er plaats bij het hoofdstuk Eeredienst. De Minister Jules Simon had het hard te verantwoorden over zijne aanstelling van een als atheïst bekenden onderwijzer tot school opziener. De Bisschop van Orleans mgr. Dupanloup mengde zich in het debat. De Minister gaf toe en heeft den benoemde ontslagen. De Pruisische Regeeiing blijft krachtig voortgaan op den eenmaal ingeslagen weg om nltramontaauschen overmoed te bestrijden en te bestraffen. Gedurig leest men van het sluiten van kerken en het afzetten van geestelijken die 's Lands wetten durven trotseeren. Ook in Saksen begint men het onderwijs aan de geestelijken te ontnemen. De wijzigingen die door de Eerste Kamer in de onderwijswet gebracht waren om de verplichte betaling van schoolgeld in te voeren en de kerkelijke orden te vergunnen scholen op te richten, zijn door de Tweede Kamer met groote meerderheid verworpen. Het aftreden van den Pruisische» Minister vod Roon wordt niet slechts vrij zeker geacht maar er ia ook sprake van dat graaf von Bismarck niet langer minister- presidentblyveuen alleeD ais Rijkskanselier fungeeren zal. Bjj de opening van den Oostenrijkschen Rijksraad zijn allen teleurgesteld die verwacht hadden iets over de directe verkiezingen te vernemen. Er is geen woord over gesproken. De Regeering diende eenvoudig een wetsontwerp in om de belasting over de drie eerste maanden van het volgende jaar te heffen. De Zwitsersche Bondsraad heeft tot zijn president en vice-president voor 1873 twee voorstanders van de Grondwetsherziening gekozen. De daartoe benoemde Commissie uit de Italiaansche Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling vau de kloosterwet. Yelen was zij niet radicaal genoeg, men had vooral tegen het in stand houdpn van de geueraliteitshuizen der verschillende orden. Hoewel de Minister verklaarde, dat de wetten die in het Rijk van kracht waren niet te Rome konden toegepast worden wegens de waarborgen jegens /Jen Paus werd er een voorstel gedaan om de Kloosterwet niet in behandeling te nemen maar haar in overeenstemming te brengen met de overige wetten welk voorstel verworpen werd. Daarna heeft de Commissie het eerste artikel der wet goedgekeurd. Antonelli heeft protesten tegen de wet aan de verschillende gezanten doen geworden. Ook een anuer voorstel om de wijze van heffing dei- belasting op de roerende goederen af te keuren door den Minister van Financiën opgevat als een motie van wantrouwen, werd verworpen. In Spanje is het nog niet zoo rustig als men na de laatste berichten meenen zou. Ook in een der voor steden van Madrid is een oproer uitgebarsten dat echter spoedig onderdrukt is. De conservatieven en Sagastisten hebben onder een gezocht voorwendsel het Congres verlaten. Het Congres heeft de begrooting van inkomsten goedgekeurd en bepaald dat al de achterstallige pensioenen van staats ambtenaren nog deze maand zullen uitbetaald worden. Zorilla heeft medegedeeld dat de leening wel drie maal volteekend is. De onderwijsbeweging breidt zich ook in Denemarken uit. Het Ministerie heeft een wet op het lager onder wijs ingediend, waarbij de Bisschoppen ontheven wor den van het toezicht op de scholen en dit opgedragen wordt aan door de Regeering te benoemen inspecteurs. Onder de uitstekende bepalingen dezer wet noemen wjj 8choolplicbtigbeid tot het vijftiende jaarstrenge boeten voor schoolverzuim enz. Het Eogclsche Parlement is heropend en zal zich in deze zitting vooral bezig houden met het belasting stelsel. Velen der gaswerkers, die onlangs in Londen het werk gestaakt hebben zijn gerechtelijk vervolgd en tot gevangenisstraf veroordeeld. De Belgische Minister van Oorlog is afgetreden omdat hij de afschaffing van de plaatsvervanging wensebte en het op dit puut niet eens kon worden met zyö ambt- genooten. Nieuwstijdingen. 3««ïil«. Hit Boston wordt gemelddat alle9 weder zijn gang gaat als vóór den brand. Een opmerkelijk bewijs van energie wordt door de inwoners gegeven in het weigeren van hulpdie ruimschoots uit andere steden wordt aange1 oden. Er heelt zich een comité gevormd om de slagtoffere van den brand te hulp te komen maar dit stelt er met do bewoners een eer in om alleen d >or eigen krachtsinspanning en weldadigheid de ramp te boven te komen. Niet zonder bewondering ziet men die nijvere bevolking aan 't werkde toekomst is haar. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebbenis onlangs bewezen door den dood van een inwoner van Mount Morris in de Vereenigde Staten. Ongeveer 23 jaren geleden had hij het ongeluk dat bjj het timmeren de hamer op ziju duim nedevkwam en waarschijnlijk eene zenuw kwetste. Hij waschte zijne hand onmiddeljjlc en dacht niet verder over dat kleine ongeluk tot dat hij eenigen tijd later eene tinteling door zijne hand en zjjn arm voeldedie ten slotte overging iu eene verlamming welke zich langzamer hand over zijn geheele ligchaam uitstrekte. In de laatste vijftien jaren was hij hulpeloos als een kindhad ecluer geen pijn en bewaarde geheugen en goeden eetlust tot voor eene maaudtoen hij langzamerhand wegkwijnde en stierf. tvt gclstnfc, Uit Londen schrjjft men Voor zoover bekend is, weet men geen orkaan die gelijk stond met dien van 11. Zondagavond. De hevige orkaan van 29 Nov. 1836, die in Nederland woedde, kan er eenigzins mede vergeleken worden, doch blijft denkelijk achter bij dien van Zondag, want uit Portland wordt geschreven dat de storm, gedurende welken de Adelaide strandde, er een zomer wind" hij was. De drukking te Londen wordt door de hh. Negrestie en Zamba opgegeven als 18'/; pond per vierkante voet ge weest, doch de bewoner van een landgoed te Beclieriham, nabij Londen, schrjjft aan de Timesdat de drukking aldaar Zondag-avond te S u. 30 ui. tot 311/., klom, en dat tusschen 20 en 27 pond drukking aanhield met suelle afwisseling naarmate van de rukwinden. De Times van Donderdag bevatte drie kolommen en die van Yrjjdag bevat een kolom kleinen druk, uitsluitend gevuld met berigten van rampen in stad en land voorgevallen, uit alle deelen des rijks en van de knat ontvangen. De uit werking van den orkaan te Londen werd eerst Donderdag ochtend bekend, en uaar gemeld wordt, ging de kracht van den wind alle denkbeeld te boven. Zwaar geladen steenkoleuschuiten werden tegen den steiger te Lambeth (aan de Theems) geslagen en zonken, terwjjl al de vaar- tuigeu in de rivier op en neder slingerden en dreigden onder te gaan. Nogtana ging het slechts gepaard met verlies van één of twee menscheulevens, doch het invallen van daken, het afwaajjen van schooreteenen enz., ver oorzaakten min of meer ernstige verwonding van een veertigtal personen in de stad, die naar de gasthuizen gebragt werden. Boomen in parken werden ontworteld of gebroken. De spoortreinen konden niet voort door den weerstand dien de wind veroorzaakte, en de wagens schudden. Te Brighton waaiden de rjjtuigen om. Aan den mond van den Theems, boven Gravesend, was het bruisen der golven zoo hevig, dat twee koleuhaalders zonken, en allen die er zich op bevonden in de golven omkwamen; alle vaartuigen, zoowel groote als kleine, zochten eene schuilplaats op de rivier de Medway. Te "Woolwich werden ue gasmeters van eeDige fabrieken zoo beschadigd dat het gas uitging, hetgeen men natuur lijk aan eene uitbreiding van de werkstaking toeschreef. Te Bromley, twee uur van Londen, werd een geheel gezin, door het instorten van het dak, bedolven en weiden allen zwaar bezeerd. Uit Bristol alwaar de orkaan bijzonder hevig was, worden dergelijke ongelukken vermeld; daar werd een voorname rjjiuigfabriek bjjna vermetigd. De uitwerking van den wind te Ramsgate was heviger dan in een der andere kusttiavens. Te Dover sloeg de zee over het havenhoofd met zulk een kracht, dat de stoomboot, welke naar Galais bestemd wasonmogeljjk kon afsteken en werd bet vertrek daarvan vier of vijf uren uitgesteld; zelfs toen waag den het slechts et-nige reizigers zich aan boord te begeven. Uit Zuid-Walles luiden de berigleu zeer treurig. Van drie- of vierhonderd bodems welke op de reede vau Cardiff lagen was Maandag ochtend slechts de helft te ziendoordien vele hunne ankers kapten en het kanaal opstevenden naar Newport. Vele vaartuigen wer den weggedreven, vele worden vermist; een bark van Quebec de Graece, zonk met de geheele bemanning uitgezonderd één matroos. De botsingen waren ontelbaar. Ook uit Boulogne worden verscheidene schipbreuken vergezeld van menschenverliesgemeld. De meest opmerkelijke bijzonderheid van den orkaan was de plotselinge wisseling der luchtgesteldheid en de snel afwisselende hevige rukwinden. 2Siïtltc. De berigten over de Italiaansche overstroomingen luiden nog verre van gunstig. De waterstand van Po TicinoAdigePanaro en Arno doet nieuwe rampen vreezen. Van Osliglia, Piacenza en Casalmaggiore komen zeer onrustbarende tjjdingen. Meer dan 50,000 personen zjjn sinds 'fc laatst der vorige maand zonder woning, en hoewel te Ferrura en elders duizenden in allerlei ge bouwen zjjn geborgeuis 't meerendeel toch zonder beschutting. Was 't weder goed, dan zou dat minder zjjn. 't Regent echter voortdurend en aanwerken valt niet te deuken, 't Is dus niet te verwonderen dat velen door dag en uacht in vocht en damp en bjjna zonder voedsel door te brengen, ziek worden en sterven, 't Einde is nog niet te voorzienen men is zeer bevreesd voor besmetteljjke ziekten. J&llttWj®. Mfi<lvi<l12 Dec. Gisteren avond ontstond alarm in een der voorsteden van Madrid onmiddelyk werden maatregelen genomen om elke ongeregeldheid tegen te gaan. Drie colonnes trokken de straten door en kwamen in botsing met de oproermakerser werden van weerskanten schoten gewisseld de oproermakers werden uiteengejaagd en lieten eenige dooden en ge wonden achter. Marios gisteren in het congres verslag gevende van het gebeurdeontzegde elke beteekems aan deze beweging welke onder geen bekende vlag plaats had en weinig talrijk was. Hij voegde er bij dat de beweging op het touw was gezet door hendie belang hadden bjj het verstoren der ordeden dag vóór de leening. Heden ochtend heerschte te Madrid en in de voorsteden volkomen rust. 13 Dec. In de zitting van het Congres heeft de Minister van Financiën bevestigd dat al de achterstal lige renten van de passieve schuld in den loop dezer maand betaald zullen worden. IC- De berigten uit België betreffende de overstroomingen luiden treurig. Uit Gent wordt van den 14den dezer geschreven dat het water nog steeds wassende is. Het lage gedeelte en vooral de werkmans wjjken staan geheel onder water. Van gemeentewege waren balken in de straten gelegd, ten einde de passage eenigzins te vergemakkelijken doch deze zjjn thaus drijvende. Rondom de stad heeft alles een treurig aanzien. De velden zjjn in een zee herschapen en zeker moeten veestallen op het onverwachts door het water over vallen zijndaar men heden morgen de ljjken van dieren heeft zien drijven. Gisteren namiddag heeft men aan het sas eene wieg .met het beddegoed er in drijvende gevonden. Van Aalst, Andenaarde, Charleroi, Brugge en andere plaatsen komen mede berigten van overstroomingen. Geheele valleijen zjjn met water bedekt; graan- en hooimjjten worden door het water medegesleept. Het volgende heeft dezer dagen plaats gehad in het weeshuis, op de Paardenmarkt, te Antwerpen. Een jongen, verpleegde in dit gesticht, had vau een zijner makkers een paar schoenen gestolen en bood die aan ziju baas, een schoen maker, waar hij in de leer tvas, te koop aan. Daar deze ech ter begreep, dat de zaak niet zuiver was, gaf hij er den vader —md het gesticht kennis van die Jen jongen liet ontbieden. Deze, een ondeugende knaap, die begreep dat het niet goed inet hem zou afloopeuwist zich een fleschje vitriool te ver- schnffcn en was van plan den inhoud daarvan den vader in het aangezigt te werpen als hij hem ondervroeg. Gelukkig werd dit boos opzet nog tijdig aan den vader medegedeeld die zich dus bij het verhoor op eeu behoorlijken afstand hield. Toen de jonge booswicht zag, dat zijn toeleg niet zou ge lukken en hij een zware straf zou heloopenhaalde hij ziju fleschje vitriool uit den zak en dronk het leeg voor men het hem kon beletten. De gevolgen bleven niet uit; in hopeloo- zea toestand werd hij uaar het gasthuis vervoerd. Aan het Journal de Gand wordt het volgende geschreven Tegen half een kwam ik van Mariakerke langs het kanaal, toen ik eensklaps de hartverscheurende kreten hoorde van eene jouge dame, wier kind, een meisje van 4 jaren in het kanaal was gevallen, Wjj waren daar met ons zessenmaar konden geen van allen zwemmen. Het was een vreeseljjk oogenblikDaar kwam een vigilante aan en toen de reiziger die er in zat naar de^ oorzaak onzer ontsteltenis gevraagd had, wierp hij zjjn hoed neer en sprong te water; maar in zijn haast vergat bjj een vrij zware winterjas uit te doen. Na verloop van eenige seconden zagen wij hem weder, terwjjl hij het kind boven water hielddat dadelijk werd aangepakt; maar toen begon eene hevige wor steling voor den redder, daar de zwaarte van zjjn overjas hem belette den oever te bereikenen wjj zagen hem verdwijnen; weldra werden wij hem echter weder gewaar aan den anderen kant van het kanaalontlast van zjjn jas, hjjgende en uitgeput. Gelukkig konden wjj hem de noodige hu'p verleenen en hem gezond en wel zien vertrekken. Hjj wees alle dankbetuiging af en nam alleen het kaartje aan vau de nloeder, die buiten zich zelve van vreugde was Ik verneem dat de moedige zwemmer een Hollandsch schilder isGustaaf Merlier, wonende te IJzeudijke. Zijn naam verdient alleszins vermelding. SÜcfrctlanïr, Texel 11 Dec. Volgens hier ontvangen telegram, is te Vlieland een Hamburger bark met 180 landver huizers gestrand. De passagiers en équipage zjjn, onder leiding eu met behulp van den heer T. Mets, vau hier, die eenige dagen te Vlieland logeerde, gered door zwemmende en van lijnen voorzien, het schip te bereiken, is deze redding zoo volkomen gelukt. Woensdag strandde op Araeland, op twee uren afstand van den vasten wal, het Engelsche schoonerschip Oreon, kapitein Roucher, geladen met steenkolen, ko mende van Sunderland en bestemd naar Zierikzee. Wjjl de golven der branding wegens den hevigen storm bergen hoog liepen en over het wrak heensloegen, zoo dat daarop niet langer was te verblijven, was de equipage, bjj het aanbreken van den dag land ziende, genoodzaakt zich toen op stukken hout in zee te werpen om zoo mogeljjk het land te bereiken; de scheeps- booten toch waren allen stuk geslagen. Hare pogingen werden gelukkig met gunstigen uitslag bekroond. Van schip en lading hoopt men, zoodra het weder gunstiger is, nog iets te zullen kunnen bergen, althans indien het schip vooraf niet wordt verbrijzeld. Apeldoorn13 Dec. Ofschoon hier gisteren nog geen sneeuwvlokje was gezien had het tusschen de Woeste Heuvel (halfweg Arnhem) en hier zoo sterk gesneeuwd, dat de diligence drie kwartier te laat aan kwam. In den afgeloopen nacht is ook hier veel sneeuw gevallen en kwam daardoor de postkar van Utrecht op Deventer meer dan een uur te laat. 'S Gravenhage, 14 Dec. In de ochtendzitting der Tweede Kamer zij» alle kleine ontwerpen waaronder de bekrachtiging der provinciale belastingeo aangenomen: zoomede I-Ioofdsluk 7 A. der staatsbegrootingnationale schuld. Daarua zijn de algemecne beraadslagingen over hoofdst. Financiën aan gevangen. De ter sprake gebragte punten betroffende wensch naar belastinghervorming, de vraag nopens den gouden of zil veren standaard speciale vragen over financieele onderwerpen, beginsel der scheiding van Kerk en Staat in verband tot de staking van tractcmenten voor nieuwe atandplaatBeD of ver- hoogingen voor de geestelijken. Maandag voortzetting. 's Gravenhage, 10 Dec. Gisteren nacht is een zware misdaad alhier gepleegd. In eene woning aan het begin van de Bogt van Guinea werden heden na middag door ingeroepen politie-beambten in de keuken vermoord gevonden twee vrouwenzjjnde mevr. de weduwe V.van middelbaren leeftjjd, en hare jeugdige dienstbode. Van beide was de hals afgesneden. Een gereedstaand avondmaal bewjjstdat de moord gisteren avond is gepleegd. De dader heeft door binneubraak achter aan de woniug weten binnen te komen. Mevr. V. woonde alleen met eene dienstmeidzoodat de misdaad eerst heden aan het licht is gekomen doordien de woning gesloten bleef en daardoor argwaan werd opgewekt. De moord ging gepaard met een aanzien ljjken dief tal. Justitie en politie doen jjverig onderzoek. Hilleg-ersUïere:11 Dec. Dezer dagen had alhier een ongeluk plaats dat tot waarschuwend voor beeld kau dienen voor hen die dikwijls maar al te ligtvaavdig met kruit omgaan. Een jongeling van 21 jaar had uit Rotterdam een pakje buskruit mede- gebragt en droeg dit wel ingepakt in de regterband. Door een of ander toeval kwam erwaarschijnlijk van zjjn sigaar, vuur bjj, zoodat het kruit op eens ont plofte. De hand werd daardoor zoo goed ais uit elkaar gescheurd en de duim hing er bjjzoodat de gewrichten zigtbaar waren. IVisse13 Dec. Bjj herstemming tusschen de heeren C. A, L. Danclcaerts en Jan Kloostertnanis laatstgenoemde met 18 tegen 10 stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen. Wolfaartadjjk, 14 Dec. De gemeenteraad heeft heden tot hulponderwjjzer, aan de openb. school op Oud-Sabbinge in deze gemeentebenoemd Charles Nicolaas de Bestegeboortig van Goes thans in die betrekking werkzaam aan de openb. school te Bruinisse. K.ox"tg;eiie, 11 Dec. Bjj de op beden plaats gehad hebbende stemming voor een gemeenteraadslid, ter vervanging van E. J. van de Linde22 Oct. jl. overleden zijn 20 stemmen uitgebragt op de Die9 op de Keizer en 9 op Rademakertusschen welke 3 op den 23 dezer eene herstemming moet geschieden bij gemis van de volstrekte meerderheid. Stavonisse13 Dec. Do hevige Z. W. storm van Zondag jl. had ook in onze nabjjheid bjjna hare offers geêïscht. Des morgens ten 10 ure gerankte de stoomboot Elise, kapt. P. Kern, geladen met koloniale waren en manufacturen en bestemd van Antwerpen naar Manheim, op de Zeohondenplaat nabjj deze gemeente aan den grond. Op het seinen der stoomboot, begaf onze wakkere veerman M. Boomsluiter zich met zjjnen hoogaarts be mand met 4 personen te water, ten einde te trachten hulp te verleenen. Na vergeefsche pogingen beproefd te hebben om aan boord der stoomboot te komen liet genoemde veerman zich van af de boot een ljjn toewerpen en werd alzoo aan boord gehaald. Inmiddels had hij van zjjnen hoogaarts een ljjn om zjjn midden bevestigd en mogt het hem toen gelukken zjjn vaar tuig naast de boot te halen. Nadat hjj alstoen met de equipage der stoomboot de vrouw en kinderen van den gezagvoerder aan den wal had gebragt, begaf bjj zich andermaal naar de stoomboot en mogt het genoegen smaken, na de lading geligt en verstuwd te hebben, de boot des avonds teu 8 '/3 ure behouden in het Keeten ten anker te brengen. Eere aan onzen wakkeren veerschipper en zjjne man schappen, aan wier moedige daad en doelmatige hulp het behoud van het fraajje stoomschip en een aantal meu- schenlevens te danken zjjn. Haamstede, 13 Dec. Bjj besluit van den Rtad dezer gemeente, genomen in zjjne vergadering van den 11 dezer, is in plaats van wjjlen de heer W. Vis tot Secretaris benoemd de heer A. Dartig en tot Gemeente-Ontvanger de heer S. B. Vis. Zier-ilczee 16 December. Z. M. heeft aan C. J. L. de Casembrootwed. van den emeritus-predikant Af. Waseen pensioen verleend van ƒ100, met ingang van 26 Augustus 1872. De directeur van de fabriek Fijenoordtoebe- hoorende aan de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam heeft dezen winter een 1000tal hectoliter aardappelen doen inlcoopen eu die tot inkoopsprijs aan de werklieden afgestaanzoodat menig werkman nu een kleinen goedkoopen wintervoorraad bezitdien hjj in kleine termijnen per week kan betalen. De heer H. Q. Janssen van St. Anna ter Mniden heeft Dingsdag 10 December 11. eene redevoering ge houden in de vergadering van het departement Gcoede der M. 't. n. v. 't A. over het Chriatusportret. Van Hamburg is den 13 dezer ter reede van VHs- aingen gearriveerd de nieuwe schroef-sleepbootInfa- tigableom dienst te doen op de "Wester-Schelde tusschen Vlissingen en Antwerpen. Dit is de 9de sleep boot in dienst van de Antwerpsche maatschappijonder directie van de heeren H. Ger/ing C°. te Antwerpen. Uit Goes wordt gemelddat het vergelijkend examen voorde vacerende hoofdonderwijzers-betrekking aan de openb. school der lste klasse, is beptald op Vrijdag den 27 dezer, voor eeu 25tal sollicitanten tot het verrigten van schriftelijk werk om na eene keuze daaruitdeze alsdan op nader te bepalen dagmon deling proeven te doen geven vau hunne bekwaam- en geschiktheid. De hulponderwjjzer A. W. Zwart aldaar, is als zoodanig benoemd te Haastrecht, met ingang van 1 Jan. e. k. In een der stallen ran het regiment rijdende artillerie te Amersfoort zijn meer dan 50 paarden afgezonderd, naar me» verneemt aan longziekte lijdende. Den 10 December 11.des avonds tegen 10 ure zijn twee onbekende personen bjj de weduwe J. de Weijerwonende hoek Sloterweg en Spaarnwonderweg te Haarlemmermeer, met geweld in huis gedrongen. Men heeft de vrouw en de werkster mishandeld en met den dood bedreigd. Een der indringers is naar boven gegaan en heeft daar eene kast opengebroken en al wat waarde had er uitgehaald. Door bedreiging heeft men de vrouw ook naar boven doen gaan om al bare waarde af te geven. Op het geroep van een daar buiten staanden medepligtige van verraad hebben de drie inbrekers de vlugt genomen en het goed achter gelaten. Kerknieuws. Te Ovezande en Driewegen is het beroep uitgebragt op Da. H. A. Leenmans Jr., pied, te Wilnis c. a. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden Ds. W. van Dis, te Hoornaar. beroepen te Velzen Ds. G. Doedespred. te Bieze- linge. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. ge meente te Zaamslag Ds. P. Wagemakerte Rotterdam. Gemengde berigten. Eene jonge-dochter te Siut-Philipsland moest zich »iei ophim den met een man met weinig verstand maar het geeft nog al wat voor den opschik. Die fijne hebben toch fijne strek.-». Op de reede van Biervliet ia gelost moeten worden, een schipdoch het heeft zijne bestemming niet kunnen bereiken; en nn zingt men: Wa9 Biervliet weleer eene havenstad Toch zijn er nog rappe gasten, Zij ankeren nu in een ander pad En strijken daar dan de masten. Men stuurt dan bedaard naar een zilvermijn, En hoopt er dan op de snhijven; Heeft men dan de lading, 't zij groot of 't zij klein, Dan kan men daar toch niet blijven. Onlang9 word een Fransch soldaat voor het stelen van een broek zwaar gestraft, en op de vraag van den president, of hij iets tot zijne verontschuldiging had in te brengen antwoordde de krijgsman: „Neenmaar als men mij zoo streng straft, voor het stelen van cénen broek, welke straf moet maarschalk Buzaine dan wel hebben die wel honderd duizend broeken gestolen heeftmet honderd duizend meo- schen er in?" Iemand te Elle. wordt verzocht, als hij nosr meer komt stemmen te zorgen dat zijne aanhangers dan etemgeregtigde zijn, en dan vooral met medewerking vnn een diaken. Maar laat die man niet denkendat hij met eeu ander doen kan, zoo als er met hem gedaan wordt; en Laat d'een zich troosten met do kouw, En d' ander passen op zijn vrouw, Dan heeft een ieder wat te doen, En krenkt geen ander zijn fatsoeo. In eene kerk le Stiermarken werd vele jaren een land bewaard van den heiligen Donatu9, eene relequie die hoog werd vereerd en wanrmede verscheidene wonderen werden verrigt. Iu Jen laatsten tijd werd daar maar weinig geloof meer aangehecht en de anrtbiaschop liet den tand onderzoeken door deskundigen die verklaarden dat die tand hoogstens houdeid jaar kou ou I zijn. Het geloof heeft nu opgehoudenen die tand is nu maar stilletjes weggestopt. Te B. maakt iemand zich ge- reed om naar Amerika te vertrekken zoodat ieder zteb ka» wachten voor schade. Eeo dienstmebje te Brouwer-haven wordt aangeraden, haar long wal in toom te houden, en zoo veel snaps niet te hebben van de jonge luidaar zij anders nooit zal verpast raken; maar: Kon het kiud maar iemand krijgen, Dan zon zy wel beter zwijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1