ZIEBIKZEESGHE NIEUWSBODE. No. 5170. Zaturdag lé December 1872. 29steJaarg# KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. föHuwa fUaHtserlanfc. JFranfcrijtS. 23el <g'ü' flebeelnnb. TELEGRAM. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lichten aan den ingang der Haven te Breskensbeginnende met den 12 dezer, weder.zullen worden ontstoken. Middelburg, 11 December 1872. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeemaken bekenddat de betrekking van Col lecteur en van aard- en boomvruchten iu deze gemeente open is. Zjj noodigen allen, die voor die betrekking in aan merking wenschen te komen uit zich ten spoedigste by hen aan te melden. Zierikzee den 11 December 1872. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen dat er op Dingsdag den 17 December e. k., des namiddags te 1 ure, op het Raad huis alhier, eene openbare Vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 13 December 1872. De Burgemeester C. J. FOKKER, Weth. IB. Het lager onderwijs in Nederland. ii. De heer van Kerkwijk bespreekt thans, aan de hand van het twaalfjarig cverzigt, een ander ongunstig ver schijnsel het schoolverzuim. Het gemiddeld getal schoolgaande leerlingen bedroeg in 1862 204,013 jongens en 117.009 meisjes en iu 1869 225,457 jongens en 202,134 meisjes. Hoewel deze cijfers eene aanzienlijke vermeerdering voor 1869 aantoonen, zoo is de toename tnssuhen 1858 en 1862 grooter, dan die tusschen 1862 en 1869. Maar, wanneer men nagaat dat in 1862 het getal kinderen van 6 tot 12 jaren bedroeg 430 563 en in 1869 461,421, terwjjl in 1862 van de dag school gebruik mankten 102,141 en in 1869 106,477, dan kan men totgeene andere conclusie komen dan dat van de vier kinderen van 612 jaar er gemiddeld één wegblijft. Deze cijfers nu wijzen nog slechts de kinderen aan, die m het geheel niet school gaan groot iB evenwel het getal der kiuderen, die herhaaldelijk de echool verzuimen. De Min ister ontkent het schoolverzuim niet. Hij moet zelf verklaren dat de uitbreiding van het schnolbezoek moeijelijk kan opwegen tigen de groateve zorg en kosten aan het oriderwjjs besteed. De oorzaken van het school verzuim zyn hier de veld-, elders de fabriekarbeid. Het is, helaas, ook by den gegoeden landbouwenden staud ee'ne ingewortelde gewoonte geworden, jongensen meisjes beiden te buis te houden, zoodra zij in het bedrijf eenigzins behulpzaam kunneu zijn, al is het slechts door veehoeding of geleiding naar en uit de weide. De meisjes worden dikwijls genoodzaakt de school te ver zuimen, om te zorgen voor dp jongere kinderen. Hoogst wenscheljjk ware het, zegt de Minister zelf, dat de kinderen minstens van 612 jaar de gewone school bezochten, en dan van 12—14 jaren de herhalingschool. Maar uit de door den Minister overgelegde staten blijkt, dat bet bezoek van de avondschool, waar op vele plaatsen eigenlijk herhalingsouderwys wordt gegevenzeer is achteruitgegaan. In dit overzigt erkent de Minister, dat de scholen vrij algemeen, gedurende een gedeelte van het jaar öf ledig blyven, öf alleen leerlingen tellen, zoo jong en zoo weinig ontwikkeld, dat al de beschikbaro tijd by ben aan het meest elementaire onderwijs moet worden besteed, en dat al wat daarboven gaat als buiten hun bereik moet worden beschouwd. De vruchtea van bet onderwys kunnen slechts gering zyn, als dat onderwijs gedurig door stilstand of liever achteruitgang wordt afgebroken. Lyvige stukken worden dikwijls openbaar gemaakt over het schoolverzuim der /o&r/efckinderen, maar de heer va» Kerkwijk wjjst er op, dat het verzuim door den veldarbeid even groot is; alleen wordt door den veldarbeid de gezondheid en ontwikkeling van bet lig- cbanm niet aangetast, zoo als door den fabriekarbeid. Van den secretaris eenev afdeeling van het schoolverbond ontving de heer van Kerkwijk uitgebreide opgaven be treffende een groot welvarend dorp in Zuid-Holland, waaruit bleek, dat de 281 schoolgaande kinderen van 6 12 jaar over het geheele jaar 1871 genomen, 41'/2 percent der schooltijden hadden verzuimd dit verzuim bedroeg in Augustus 62'/2, September 73 en October 69 percent. Volgens den heer van Kerkwijk wordt nog steeds veel te weinig in ons land gedaan tot wering van dit kwaad. Gedeputeerde Staten van Zeeland verdienen zeker lof, dat zij voor 1870 eene som van ƒ2000 bjj wijze van proefneming hebben beschikbaar gesteld, om door tus- scbenkomst van het schooltoezigt besteed te worden ter bevordering van bet schoolgaan, voor welke som boek geschenken, sierlijke getuigschriften en geldelyko pre- miëu of spaarbankboekjes zijn uitgedeeld. Maar wat doen de gemeentebesturen in ons vanerland om het schoolbezoek aan te moedigen Zyn zij overtuigd, dat de verkeerde begrippen bjj de arbeiders het best te keer worden gegaan door goed onderwys? Wordt overal het schoolgeld wel tot zulk een laag peil teruggebragt, dat de arbeidende klasse, waaronder een aantal lieden zyn, voor wie het een wezenlijk bezwaav is, het school geld te betalen, daardoor geprikkeld worden het school gaan te bevordeD De heer van Kerhoijk herinnert de reden waarom men meestal niet overgaat tot afschaffen van het school geld. Men vreest daardoor de bijzondere scholeu te benadeelen. Hij schat dit bezwaar geenszins ligt, maar wyst er op, dat de leerlingen der bijzondere scholen veel getrouwer de school bezoeken, dan die der openbare school, zoodat het afschaffen van het schoolgeld voor de byzondere scholen niet zoo zwaar zou drukken, als men bjj den eersten aanblik zou meenen. „Hoe bezwarend evenwel" zegt hij „voor de byzondere scholen ook het afschaffen van het schoolgeld op de openbare scholen welligt moge zijn, zoo mag men niet uit het oog verliezen, dat goed onderwys de grootste zegen voor een land is, en het schoolbezoek op verschillende plaatsen zou toenemen door geen schoolgeld te heffen." Onder de zeer behartigenswaardige opmerkingeu van den schrijver treft ous vooral deze: „Bijna overal in ons vaderland hoort men het geroep, dat de algemeene dienstpligt moet worden ingevoerd, dat de tjjd, welke de miliciens onder de wapenen zijn, moet worden ver lengd, enz. Bedenkt men wel, dat bet gebrek aan banden voor den arbeid daardoor zal toenemen, en dientenge volge de kinderen wederom vroeger de school zullen moeten verlaten Ook het „verpligt schoolgaan" wordt door den schrij ver ter sprake gebragt. „Veel" zegt hjj „is er geschreven en gesproken over schoolpligtigheid of althans onderwyspligtigheid. Sommige beweren, dat zulk een dwang niet geoorloofd is; doch, waar men er geen be zwaar in ziet, de ingezetenen te noodzaken, al strijdt zulks ook tegen hun godsdienstige overtuiging, om als milicien of schutter de wapenen te dragen, ten einde ons vaderland tegen een buitenlandsclien vijand te be veiligen, daar is het ook geoorloofd de kindeven te noodzaken te leeren lezen, schrjj ven enz. ter bestrijding van den binnenlandscben vijand de roode en de zwarte Internationale." En verder:* „Het verpligt schoolgaan moet zijn: le couronnement de Vedificedoch eerst als alle mogelijke verbeteringen in ons onderwijs zijn aange- bragt, behoort men tot dien maatregel over te gaan." Er is zeker iets stuitends in het denkbeeld van dwang om school te gaan. Wjj, Nederlanders, zijn te groote voorstanders van bet beginsel van vrijheid, dan dat wij er spoedig toe kunnen overgaan, om de staatsburgers, zij het ook tot een goed doel te dwingen. Maar wij weten dat ook de vrijheid hare natuurlijke grens heeft en die grens gelegen is in het algemeen belang, dat is het algemeen maatschappelijk en het algemeen staats belang. Het maatschappelijk belang brengt mede, dat ieder lid der zamenleving, in welke betrekking ook geplaatst, aan zijne bestemming beantwoorde, en dit wordt door niet of onvoldoend schoolgaan belet, en daardoor worden de geestvermogens van den individu niet tot die ontwikkeling gebragt, waarvoor zij vatbaar zijn. Maar ook het staatsbelang verbiedt, dat de staats burgers in ookunde en onbeschaafdheid opgroejjen, en wat de Staat ten koste legt aan subsidien voor het onderwys, bespaart hij misschien in uitgaven voor het gevangenis of krankzinnigen wezen. Immers zy dwalen die meenen, dat ouderwijs slechts kennis aankweekt, neen, onderwijs dat goed, dat met voorliefde gegeven wordt, verlicht niet alleen, maar ontvonkt; liet ontwikkelt niet alleen den geest, maar ook het zedelijk leven. Wij achten het waarschijnlijk, dat wij de leerpligtig- heid, ook in ons vaderland, van lieverlede te gemoet gaan. Te regt zegt de heer van Kerkwijk'. „Verpligt schoolgaan moet zjjn le couronnement de Védfice." Maar zeer opmerkelijk is het, dat de Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen dezelfde overzigten gesteld waren, die door den heer van Kerkwijk werden onder zocht, tot geheel dezelfde conclusie komt als de schry ver in de Tijdspiegel. „Ook uwe Commissie" zoo lezen wy in dit doorwrocht stuk „is van oordeel, dat er vele en gewigtige bezwaren aan het invoeren van leer- pligtigheid zijn verbonden en dat dwang, ook in dit opzigt, niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid bet thans bestaande liberale stelsel mag vervangen. Mogt evenwel van lieverlede geen verbetering in den tegen- woordigeu to es t au d worden bespeurd, maar daarentegen bij meerder ontwikkeling van deu landbouw of bij uit breiding van bestaande of invoering van uieuwe takken van nijverheid, het getal der in de schooljaren levende kinderen die aan het onderwijs worden onttrokken toe nemen, in dat geval ware het welligt onvermijdelijk meer afdoende maatregelen te beramen om een zoo groot kwaad tegen te gaan." De Commissie spreekt bet beginsel van leerpligtigheid nog wel aarzelend uit; zij weuscht bet „niet dan bij volstrekte noodzakelijkheidin te voeren; maar het is een opmerkelijk verschijnsel, dat nu voor de eerste maal, in een officieel stuk, het woord: leerpligtigheid is uit gesproken. Naar mate de aandrang tot dit afdoend ge neesmiddel levendiger wordt bij het volk, ziet men ook de overtuiging van de noodzakelijkheid van dat middel dieper wortel schieten by de Vertegenwoordiging Uit Peking ontving de Dailly News het volgende particuliere berigtgedagteekeud van 16 October jl. »Den 13 dezer ('t wa9 volle maanen dag en uur waren als gelukkig door de astrologen aangewezen) werd 't huwelijk van den Keizer van China voltrokken. Ondanks een verbod aan Europeanen om zich op straat te begeven slaagde ik er in om den bruidstoet te zien. De processie was klein doch schitterend. Vóórop reed een prins van den bloede daarna kwamen 48 witte hitjesin geel tuigby de teugels geleid door palfreniers in scharlaken; een troep muzikanten die gelukkig zwegen mede in scharlaken 32 banieren 48 groote ronde waajjers2 zwarte zonneschermen 2 witte dito, 6 gele dito 6 roode dito 2 blauwe dito 2 geborduurde dito en 192 brandende lantaarns (of- scnoon 't helder dag was) alle gedragen door mannen in scharlaken de bruidegom to paardde bruid onzigtbaar in eene gesloten gouden en zyden palankijn, getorst door 32 koelies in scharlaken ten slotte een lOOtal hovelingen te pa-arden een 200tal te voet, in groot pontificaal. De Chinesche Regering is niet zoo beleefd geweest om aan de buitenlandRche gezanten officieel kennis te geven van den dag waarop de pleg- tigheid zou plaats hebbeu." Te Dawleyin Shropshireheeft een vreeselyk ongeluk plaats gehad. Terwijl acht arbeiders in eene kolenmijn werden neergelaten, brak de ketting, waaraan de bak bevestigd was, en allen stortten in de diepte neder. Zij vouden onmiddelijk den dood. Per transatlantischen telegraafkabel wordt gemeld, dat de Amerikaansche stoomboot Missourivan New- York naar Havana in de nabijheid van Albanoeen der eilanden van den Babama-Archipelmet oen volle lading is verbrand. De kapt.de état-major, een tiental dames en een aantal passagiers zyn bjj dezen ramp omgekomen; slechts elf personen zyn gered. In den nacht van Zondag op Maandag heeft er in Locden een zeldzaam hevige orkaan gewoed. Er is hier en daar schade aaDgerigt aan gebouwen en ver scheiden personen zijn gewond. Te Bristol is een huis ingestort, waarbij twee personen werden gedood. Te Exeter woei de top van den toren af en beschadigde de kerk. Te Oxford is Oriel College zwaar beschadigd en een nog niet voltooid spoorwegstation vernield. Het kamp van Aldershot heeft erg geleden. Zwitserland is gelukkiger wat 'tweer betreft. Sinds 22 November teekende de thermometer te Genève tus schen 49 en 69 graden Fahrenheit, en er zijn kantons waar 't weder nog veel zachter is. In de kantons Thur- gau en Saint Gall staan violen rozen jasmijnen en kerseboomen in vollen bloei. Te Scbwarzenegg in 't kan ton Bern werden den 30sten der vorige maand rjjpe frambozen gegaard, en den 28sten plukte men te Scho nenberg in 't kanton Zurich een prachtigen purperen roos. Maandag avond lichtte het zwaar en heeft men op verscheidene Zwitsersche plaatsen on weder waargenomen. Een verschrikkelijke storm woedde den 10 dezer te Parijs. Op vele plaatsen werden pannen van de daken en ook schoorsteenen van de- huizen weggeslagen. Ten gevolge hiervan werden verscheidene personendie door de vallende brokken steen getroffen werdenge wond of gekneusd. Op de Place de VEurope werd eene vrouw tegen den boog der brug geworpen waardoor zij ernstig werd gekneusd. Alle vlaggen die van het Ny verheidspaleis wapperdenzjjn van den vlaggestok gescheurd. Yau het Paleis-Royal werden groote steenen uit de nog in staat van ruïnes verkeerende muren weggeslingerd. Tal van deuren en vensters zjjn bescha digd en boomen ontworteld. De bankinrigtingen met clericale kleur zijn niet gelukkig. Als opvolger van deu beruchten Langrand was in Brussel een baiikgezelschap opgetreden onder den naam van 1'Union. Hoe wel bijzonder door Katholieken gesteund, had deze baok'uiets te maken met diTzwendelarijeu van genoemden industrie-ridder. Zij genoot het algemeen vertrouwen en onverwacht vraagt zij uitstel van betaling. Het vertrouwen was lot op het laatste oogeublik ongeschokt en er werd voortdurend geld a deposito gegeven. De Pauselijke nuntius had er, naar meu meldt, meer dan een millioeu fr. gedeponeerd welke hem uit de zoogenaa mde St.-Pieterspenning ter hand waren gesteld. Ook de Belgische adel is sterk in de zaak betrokken. De berigten omtrent den toestand der bank zijn tegenstrijdig, maar 't schijnt, dat het tekort hoofdzakelijk op de aandeelhouders znl drukken, die hun aandeelen van 1000 fr.waarop 200 fr. gestort was, au. vol zullen moeten fourneeren. Do hoofdoorzaak van 't on geluk schuilt in Antwerpen, waar eea succursaal der bank be stond. De bestuurder daarvan is gevangen genomen. De Mioister van Finantiënvoorzieode, dat uit de ver leende surséance vnu betaling groot ongerief voor deu handel kan ontstaan heeft het initiatief genomenom een speciaal kantoor op te rigten ten einde den handeldie zijn gelden in die bank gedeponeerd had, te hulp te komen. Tot dit doel zijn aanvankelijk door de voornaamste banken en filialen in Brussel 5 millioeu fr. beschikbaar gesteld. Zoo noodigzal dit bedrag met nog 5 millioen fr, worden verhoogd. Door dezen verslandigeo maatregel wordt het crediet vau deo han del Diet geschokt en gaan de zaken haren gewonen loop. Nabjj St.-Cecile in Belgiewilden dezer dagen zeven personen die zich naar hun werk begaven de rivier oversteken met een schuitjewaarin zy naauwelijks plaats konden vinden. Een hunner zou het vaartuig sturen. In het midden van de gezwollen rivier gekomen ontschoot hem de kleiue boomstok en de schuit door de stroom medegcsleept dreef weg en sloeg eindelijk om. Men heeft slechtB de lijken der zeven personeu uit het water kunnen halen. De verongelukten laten 6 weduwen en 16 kindereu na. Meppel10 Dec. De aanhoudende storm in den afgeloopen Dacht tot een orkaan uit het westen aan gegroeid heeft bet water binnen- en buitendijks tot eene onrustbarende hoogte doen stijgen. De uiterwaarden aan de zeekusten staan alom blankde nood is hoog. Tiibbez'g-en 10 Dec. In den nacht van 8 op 9 dezer heeft te Geesteren onder deze gemeente eene vreesselijke gebeurtenis plaats gehad. De in zijne buurt schap te zeer bekende en algemeen gevreesde J. Elberink, begaf zich omstreeks middernacht naar de woning van een zijner burenden alom geachten en beminden laudbou wer A. Rotgerinken verbrijzelde in diens woning het raam van het slaapvertrek. Eenige minuten later keert hjj terug met een zwaar stuk hout en verbrjjzelt een der ramen in de keuken. Rotgerinkzonder te bedenken waaraan hjj zich blootstelt vliegt op grijpt zjjn geweer, opent de deur en spoedt zich naar buiten nadat zijn geweerhetwelk bjj tracht te lossen ge weigerd heeft. Hy ziet dat Elberink op eenige passen hem wacht en hem ontvangende met de woorden„Jou moet ik hebben 1 Nu zult ge sterven", hem tegelijkertijd een zwaren slag en verwonding op het hoofd toebrengt met een groot stuk hout. Iq het holle van den nacht te midden van oen sneenw- en hageljagt grijpt nu eene noodlottige worsteling plaats waarvan het eind is, dat de lacg getergde Rotgerink zijn aanvaller ten onder krjjgt eu hem drie slagen met zijn geweer toebrengt. Rotgerink bebloed en verwondhaalt dadeljjk hulp en spoedt zich naar Tubbergen om de zaak ter kennis der politie te brengen. De heer Regter-Commissarisvergezeld van de HH. Substituut-Officier en Substituut-Griffier bjj de regtbank te Almelohebben zich Maandag naar de plaats des misdrjjfs begeven alwaar het noodige onderzoek is in het werk gesteld. De verdachte is op vrije voeten gelaten en heeft alles bekend. Elberink is ten half zeven ure '8 avonds zonder tot zijn bewustzjjn te zjjn gekomen gestorven. 's Grarenhage12 Dee. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft de Minister van Oorlog zjjn budget breedvoerig verdedigd en zjjne plannen op militair gebied blootgelegd. De gewijzigde vestingwet is gereed en zal spoedig haar gewonen weg volgen. Een ontwerp van wet tot afschaffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling is bjj den Raad van State. Na de beslissing daarover volgt de gezamenljjke indiening van gewjjzigde militie- en schutterjjwetten. Eerst daarna kan volgen eene ge- wjjzigde legerorganisatie bjj de wet. De Minister beeft voorts toegezegd eene verbeterde indeeling van het leger onafhankelijk van de definitieve reorganisatieen wjjders onderscheiden verbeteringen in sommige wetten en bepalingen met het krjjgswezen direct en indirect in verband staande. De zaak Janssen beschouwde hjjvoor zoover zijn departement betrof, als afgedaan. Het voorstel-Kappeijneom de drie millioen buitengewone uitgaven uit de begrooting te ligten moest de Minister uitdrukkeljjk bestrijden. Hjj durfde zoo iets niet op zjjne verantwoordeljjkheid te nemen De Minister eindigde met een beroep op de vaderlands liefde der Kamer. Ook de Minister van Justitie heeft het woord gevoerd en de zaak der defensie als eene Regeringszaak, als eene zaak van het geheele Kabinet geschetst. Het gevoelen der meerderheid van de Kamer omtrent de defensie zal eerst kunnen blijken bij de behandeling der iu te dienen wetten. De algemeene discuBsien over het hoofdstuk zijn gesloten. Rotterdam10 Dec. "Wederom heeft het wa ter storenden invloed geoefend op de spoorwegwerken iu het Westnieuwland. De kolossale damdie reeds tweemaal tegen den waterdruk niet bestand bleek en daarna met groote zorg werd hersteld en versterkt, is in den afgeloopen nacht weder bezweken zoodat het geheele, thans reeds vergevorderde werk, onder water staat. ITellevoetsluxs, 10 Dec. Bjj den bevigen storm op heden zou de loods N. Goudswaard zich naar Goede reede begeven om een aankomend schip binnen te loodsen, toeu de boot waarin bjj gezeten was omsloeg en hjj een prooi der golven werd de overige in de boot zijnde personen werden gered. Goudswaard was een oppassend man en laat eeu hulpbehoevende weduwe met vier kinderen achter. Verscheidene schepen op het Haringvliet voor anker liggendezjjn door den sterken wind daarvan afgeslagen eu op lager wal geraakt. De verschillende sleepbooten doen het mogeljjke om ze er af te bren gen wat met een brik gelukt is die intusscben reeds zjjn masten had verloren. Vóór het zeegat moet een brik totaal zjjn vergaan doch de equipage door een stoomboot gered zjjn. Een lichtschip heeft voor het weêr moeten vlugten. Men vreest zeer, van meer ou- gelukken te zullen hooreu. Sluis, 9 Dec. Dat grindwegen, zooals in de laatste jaren algemeen in deze provincie zjjn aangelegdin kleistreken zouden blijken onvoldoende te zjjn en niet te beantwoorden aan het beoogde doel, is reeds voor lang voorspeld en maar al te zeer bewaarheid, zoodat thans de meeste voorstanders in tegenstanders van deze wjjze van wegsverbetering zyn veranderd. Voor hen, die nog twjjfeleubevelen we ten zeerste aan een kijkje te nemen van de in 1864 gelegde grind baan Zuidzande—Sluisdeze weg is op 't oogenblik in denzelfden toestand als een gewone kleiweg; groote voren of zoogenaamde slagen, sommige ruim 25 centi meters diep, verhinderen andere dan sterke landbouw voertuigen den weg te berijden; het ergste is daarbjj dat ook de postkar van Sluis naar Breskens die roete moet passeren en daardoor geregeld te Iaat op de plaats barer bestemming komt; daarbjj het ongelukkig model dier karren, waardoor in donkere avonden de voerman conducteur soms genoodzaakt wordt te voet naast de kar te gaan om er niet uitgeworpen te worden ten gevolge van de slingerende beweging. Schei-penisse10 Dec. Kerkvoogden en no tabelen der Herv. gemeente hebben onlangs de afwis selende predikants-toelage welke voor dit jaar 60 gl. bedroeg, veranderd in eene vaBte toelage van 100 gl., met ingang van 1 Januarjj e. k. waardoor het trakte ment dan 1200 gl. wordtmet vrjjstelling van alle lasten Zierilczee, 12 Dec. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een schrjjven der Heeren Mr. G. A. Fokker, Mr. C. J. PickéJ. A. A. Franssen van de Futte en Mr. J. P N. Ermerins, vergezeld eener nota, waarbij de wen- scheljjtcbeid wordt aangetoond der oprigting eener landbouwschool in Zeeland. Die wenschelijkheid grond zich hoofdzakelijk hierop dat de tegenwoordige duurte der landerijen eu daaruit volgende klimmende pachten den landbouwer nood zaken te trachten eene zoo hoog mogelijke opbrengst van den grond te verkrijgen en deze daarom zich ook de vorderingen der wetenschap moet ten nutte maken. De kosten eener dusdanige school worden begroot op 9 A 10 000 jaarljjks. Daartoe zou het noodig zijn dat aan het Rijk eene subsidie van 5000 en aan de pro vincie ƒ3000 gevraagd werd, terwijl de overige ƒ2000 en de benoodigde localen door de gemeente zouden moeten worden verstrekt. Adressen tot ondersteuning dezer zaak zijn ingeko men van de gemeenten Eikerzee, Ouwerkerk, Ellemeet, Zounemaire, Kerkwerve Dreischor, Bruinisse en Oos- terland. De Commissie van Toezigt op het middelbaar onderwys alhier, in wier handen de stukken betrekkeijjk deze zaak gesteld zyn, heeft gunstig gerapporteerd op dit plandaar zij niets liever zou zien dau de oprigting eener dusdanige school in deze gemeente, terwjjl zij daarvoor zeer geschikt zou achten de woning vau don Hoofdonderwjjzer der Armenschoolwelke onmiddelljjk aan de Hoogere Burgerschool grenst. De Voorzitter deelde mede dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen der Commissie van Toezigt op het middelbaar onderwijsen zjj den Raad alzoo niet kunnen adviseren tot de oprigting eener landbouwschool over te gaan. Dit advies is vooral daarop gegronddat aan die oprigting fiuanciële bezwaren verbonden zijn daar de groote jaarljjks terugkeerende kosten niet anders kunnen gevonden worden dan door het leggen van grootere lasten op de ingezetenenterwjjl vele andere zaken moeten uitgesteld worden om financiële redenen. Na eenige discussie verklaarde de heer Fokker dat hij voornemens was een amendement in te dienendaartoe strekkende»dat binnen deze gemeente zal worden op- gerigt eene landbouwschool en daartoe zal worden icgerigt de woning van den hoofdonderwjjzer der Ar menschool" en werd besloten de Btukkeu betreffende deze zaak nog ter visie voor de leden te leggeu. De leden van het departement Zierikzee der Maat- schapp jj tot Nut van 't Algemeen en vele andere bezoekers der Leesvergaderingen zullen zeker met genoegen ver nemen dat de heeren J. ten Brink van 's Graveohage en Laurillard van Amsterdam dezen winter zulleD op treden (de eerste reeds aanstaanden Zaturdag 21 dezer) terwjjl er alle grond bestaat om te verwachten dat het bestuur in zjjne pogiugen zal slagenom nog een tweetal andere spreekbeurten op niet minder uitlok kende wijze vervuld te zien. Moge een talrjjk bezoek op nieuw het bewjjs leveren dat de ingezetenen van Zierikzee en der naburige gemeenten het waarljjk schooue weten te waardereu. Zierïlcasee, 13 Dec. Gisteren avond gaf het tooneelgezelschap onder directie van den heer I. J, Stoete en Co., in de Concertzaal alhier eene voorstelling van het beroemde Drama Sara Wathers. Do opvoeriug liet niets te wenschen over; allen kweten zich loffeljjk van hunne taak en vooral de hoofdrol werd op waardige wjjze vervuld. Wjj hopen dat de opvoering van het vati ouds zoo gunstig bekende tooneelstuk Marie Jeanneop heden avond met een druk bezoek zal worden vereerd opdat de ondernemers aangespoord mogen worden in dezen winter meer dergeljjke gezelschappen alhier te doen optreden. 's Gravenhage 13 December, Het budget voor Oorlog is aangenomen met 46 tegen 32 stemmen nadat bet amendement Kappeijne, strekkende om de buitengewone uitgaven en wel voor verbetering der Utrechtsche linie te schrappenna langdurig debat verworpen was met 47 tegen 31 stemmen. Kerknieu ws. Beroepen te Bath en Rilland de cand. J. Groe- newegen. Aangenomen het beroep naar Heerjansdam door Ds. A. H. L. de Bel te Yerseke. Gemengde berigton. Te Z. K. heeft eene jonge vrouw voorloopig twee doctors besteld voor hnre verlossing; maar men denkt dat hare meid het wel zal afkunnen;» want die heeft nog eeo helpster; eu nu zegt meD: Wel vrouw, wat zijt gij gek Om in een klein vertrek, Twee meiden nog te houwen Dat zal u wel berouwen. Eene vrouw onder Bath wordt verzocht wat minder te babbelen van haar fatsoenlijk buurmeisje. Zij moest wat zin- delijker zijn, dat ware beter; en: Let maar op uw eigen zaken, Moei u toch met aod'reu niet, Ieder weet gij zwart te mnken, Dat men van u dikwijls ziet. Altijd maar de rast verstoren, Noemt men lomp, dat weet gij toch, Daarom moet gij wel wat hooien, Zelfs al pleegt gij geen bedrog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1