Zll lilhZI ISrill NIEUWSBODE. 29steJaarg. No. 5169. Donderdag 12 December 1872. GEVONDEN: A Igemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. »4g SEtcVerlttuï'. T E L EG HA Al. Brieven uit den Haag. Eon LEESBOEK, en een POKTE- MONNAIE, waarin eenige centen; regtheb- benclen vervoegen zich aan het Commissariaat van Politie te Zierikzee. De overwinning door de Fransche Regeering behaald, toen het haar gelukte de Nationale Vergadering haar voorstel to doen aannemen om een commissie van 30 leden te benoemen, die een wet zou ontwerpen waarbij èn de constitutioneele voorstellen van den President èu de ministeriëele verantwoordelijkheid zouden worden geregeld, is haar duur te staan gekomen. Legitimisteu Orleanisten, Bonapurtisten voor een oogenblik hun naijver vergetende en al hun grieven samenvattende in haat tegen het tegenwoordige Gouvernement, hebben zich vcrecnigd en de llegeering een dubbele nederlaag toegebracht. De adressen van adhaesie, door de ge meenteraden uit alle oorden des lands aan de Regeering toegezonden en dor rechterzijde een doorn in 't oog deden een lid dezer partij de volgende motie van af keuring voorstcdlou »de Kamer, overwegende dat het de plicht van den Minister van Binnenlandsche Zaken zou geweest zijn deze ongeoorloofde manifestaties te onderdrukken, herinnert den Minister aan do uitvoering der wet", welke motie wel met geringe meerderheid van stemmenmaar toch door de meerderheid aange nomen werd. Dat de Minister van Binnenlandsche Zaken Victor Li-franc onmiddellijk zjjn ontslag nam laat zich begrijpen. Toen volgde de verkiezing van de commissie van 30 leden en de rechterzijde bewerkte dat slechts elf leden van de linkerzijde daarin zitting kregen. De anderen, en onderhen persoonlijke tegen standers van Thierswaren uit haar eigen midden. Alle monarchalen hebben zich nu geschaard ouder den al te welbekenden vice keizer Rouher, met het vaste voornemen om het der Regeering zoo lastig mogelijk te makeu als het kan Thiers ter zijde te stellen en al dadelijk bij de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken hem te treffen in den secretaris Calmou door voor te stellen dions jaarwedde belang rijk te verminderen. Het is alleen de onverholen sj'm- patbie des lands die den heer Thiers bewogen heeft voor als nog geen gevolg te geven van zijn voornemen om af te treden. Ook de linkerzijde heeft zich na deze manoeuvre der rechterzijde nauwer aaneengesloten en wel begrijpende-dat haar 1 ijle in de Vergadering uit is wil zij de kaart des lands kenuendebuiten de Vergadering werkzaam zijn om deze te ontbinden. Do toestand is dus niet weinig gespannen en zorg wekkend on bljjft zuks in weerwil van den stap tot verzoening door Thiers gedaan in de benoeming van Goulard tot Minister van Binnenlandsche Zaken van Leon Saij tot Minister van Financiën en van Calmon tot prefect van de Seinewaarvoor de rechterzijde de ge lijktijdige behandeling van de ministeriëele verantwoor delijkheid en van de constitutioneele voorstellen zou toestaan. Gcruchteu vau ongeregeldheden, die reeds hier en daar zouden plaats gehad'hebben ten gevolge van de houding en handelwijze der rechterzijde, hebben zich tot nog toe gelukkig niet bevestigd. Het Pruisische Hoerenhuisverrijkt met 24 nieuwe leden bestaande uit hooge staatsambtenaren generaals en groote landeigenaars heeft de Kreisordnung dadelijk in openbare behandeling genomen. Wel werdén er hevige discussies geveerd maar de Regeering heeft duidelijk te verstaan gegeven dat zij de wet wil door zetten en zoo het noodig mocht zijn daarvoor nog meer nieuwe leden zal benoemen. Nadat tweemaal do sluiting der discussie afgestemd wasis het ontwerp eindelijk tot de tweede lezing toegelaten. De uitslag der definitieve stemming is nu verzekerd. De Miuister van Oorlog von Roondie tegen de uitbreiding van hot Heerenbuis was zal waarschijnlijk zijn ontslag aanbieden. De Regeering heeft bevolen dat aan de buitengewone godsdienstoefeningen die door de Duitscho bisschoppen voorgeschreven zijn, de kinderen geen deel mogen nemen ten koste van de schooluren. De eerste lichting in het nieuwe Rijksland Elzas- Lotharingen heeft zich gekenmerkt door de grootste orde en rust. Behalve de dienstplichtigen heeft zich een groot aantal vrijwilligers aangegeven. In Hongarije is de ministeriëele crisis spoedig ge ëindigd de afgetreden president-minister Lonijaijdie zich zelf onmogelijk gemaakt had is vervangen door Szlavij tot nog toe Minister van Koophandel en do overige ministers hebben hunne portefeuilles behouden. Het nieuwe Kabinet zal de tot heden gevolgde staat kunde voortzetten en vooral aan de financiën zijn zorg wijden. Het belastingstelsel zal hervormd en een nieuwe leening worden uitgeschreven. De Beneden-Oostenvjjksche Landdag heeft het voorstel der constitutioneele commissiebetreffende tegen do Jezuïeten tc nemen maatregelengoedgekeurd. Te Olten in Zwitserlaud heeft de door het centraal comité der liberale Katholieken belegde vergadering plaats gehad die druk bezocht was. Op de daarop gevolgde volksvergadering zijn bclaugrjjke besluiten genomen; de Bondsraad zal uitgenoodigd worden de zelfstandigheid der gemeenten in kerkelijke aangelegen heden bij de wet te regelen de gewetensvrijheid te verzekereu door beperking van den invloed der geeste lijkheid en den Pauselijken nuntius uit Zwitserland te weren. Uit vele plaatsen is aan dc vergadering sym pathie betuigd. Het Kanton Solothurn heeft een wetsontwerp aan genomen waarbij do geestelijken op bepaalde tijden zich aan een herkiezing moeten onderwerpen. Den bisschop van Bazel is aangezegd dat zoo hij zich niet verantwoordt over zijn gedrag (willekeurige excommu nicatie van pastoors) zijn zetel vacant zal verklaard worden. De Zwitsersche Kamers, de" 'Natiönjvle Raad en de Standenraad zijn heropend en de grondwStslieïziening zal het voornaamste punt van behandeling uitmaTTèn.- De partijen staan scherp tegenover elkander, weinig gezind elkaar iets too te geven. Toch, als men de laatste verkiezingen in aanmerking neemt, lijdt liet wel geen twijfel of de partij die vóór de herziening is zal de overwinning behalen. Het Italiaansche Parlement houdt zich bezig met de behandeling der begrooting voor het volgende jaar. De Minister van Financiën heeft medegedeeld dat do Paus bedaukt heeft om de jaarweddehem door do Italiaansche Regeering toegestaan aan te nemen. De afgevaardigden waren er volstrekt niet rouwig om. Ook hier is het: graag of niet. In elk geval bewijst het dat Z. H. het niet zoo bijzonder noodig heeft als velen meenen en voor de Regeering is het niet on aangenaam een duitje over te hebben bij de vele rampen ten gevolge van overstrooming. Men'vreest dat nu ook de Tiber buiten hare oevers zal tredeu. De Koning van Spanjedie geruimen tijd ongesteld geweest maar nu hersteld is, ondervindt vele bewijzen van belangstelling. De oproerige benden in het land worden met kracht vervolgd en verliezen hoe langs zoo meer terrein. Het Spaansche Congres heeft de urgentverlclaring van het voorstel om Sagusta in staat van beschuldiging te stellen verworpen. Er is weer een nieuwe leening gesloten. De boodschap van President Grant nan het Congres bevat weinig nieuws. Natuurlijk maakt de oplossing van ac Alabama- en van de San-Juan grensqntestie er een groot gedeelte van uit. De Miuister van Financiën sprak, in gelukkige tegenstelling met zijn Europeesche collega's, van vermindering der openbare schuld on van belangrijke overschotten op de dienst. In Mexico is de verkiezing van Lerdo tot President door het Congres bekrachtigd. Poifirio Diaz heeft zich ter beschikking van de Regeering gestéld. i®. Batavia 31 Oct. Het algemeen overzigt van het A. Bat. Hand. bevat o. a. het volgende: De expeditie in Deli heeft een schitterend succes behaald en de strijd mag als geëindigd worden be schouwd. Den 26 des avonds ontving de Regering een telegram, houdende dat de twee Dato's in onderwer- piug waren gekomen terwijl onze troepen Tandah Benoewa en andere plaatsen zonder tegenstand hadden genomen. Den volgendeu dag ontvingen wij por tele gram het berigt uit Pinangdat de drie hoofden van den opstand door een detachement van onze troepen onder bevel van den luitenant Ponstijngeëmbarqueerd waren aan boord van Zr. Ms. stoomschip den Br iel dat naar Batavia onder stoom was gegaan. 9 Dec. Een verschrikkelijke storm heeft over geheel Engeland gewoed, en talrijke ongelukken veroorzaakt. Zóó sterk was de wind dat voetgangers werden omvergeworpen. Vele personen zijn gekwetst door vallende voorwerpen en 't instorten van getim merten. Te Londen is een man wiens dochtertje na twee maanden aan een uitterende ziekte te hebben geleden, gestorven was, voor den rogter gedaagd, om lat hjj geen geneesheer bij do zieke bad ontboden. De vader verklaarde, dat bij niet aan de kracht der geneeskunst geloofde en alleen God als geneesheer erkende. Een geneesheer getuigde daarop dat het kind gestorven wasomdat het op den juisten tijd niet de noodige goneesmiddelen had gebruikt, „maar voegde hij er logisch hij ik kan natuurlijk niet zeggen dat het kind nog zou leven, als de vader een geneesheer had ontboden." De beklaagde meende in die laatste woor den een bewijsgrond voor zijn beginsel gevonden te hebbendoch de regter hielp hem uit zijn droom door hem tot een maand gevangenisstraf en 100 pond sterling boete te veroordeclen. De openbare veiligheid vooral to Londen laat tegenwoordig veel te wensche» overig. In de laatste week zijn drie lijken op verschillende plaatsen van de rivier gevonden, allen blijkbaar vermoord in 't water gewor pen. Dat de politie do moordenaars ontdektbehoort tot de uitzonderingen. De officiëele statistiek wijst een vermindering aan van het aantal misdaden. De bladen geven den raad daaruit geen auder gevolg te trekken dan dat de waakzaamheid der politie afneemt. De gaswerk-strilcers beginnen in te zien, dat zij het spel verloren hebben en komen in de fabrieken om hunne kleeding enz. af to halen. Sommigen hunner vragen om weder aan 't werk te worden gesteld, be werende dat zij door hunne makkers gedwongen waren aan de werkstaking deel te nemen. De besturen hebben geantwoord, dat zij, indien dit door hen kan bewezen worden, weder aangenomen zullen worden, maar ook alleen in dat geval, zullende dan tegen de schuldigen een geregtelijke vervolging worden ingesteld. Do zes hoofdschuldigen zullen waarschijnlijk in de gevangenis tijd hebben over 't gebeurde na te denken, eveneens de 500 aangeklaagden van contract-verbreking; deze laatsten echter voor korteren tijd, zij zullen achter volgens geoordeeld worden, omdat het geregtshof niet groot genoeg is voor 500 beschuldigden en ook de ge vangenis zooveel ruimte niet biedt. LoiKlen10 Dec. De Correctioueelo Regtbank heeft vier gaswerkers tot zes weken gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. i®. Doomiïlt7 Dec. De waterstand op de Schelde wordt van dag tot dag onheilspellender. De landen gelegen tusschen Guragnon, Saint-Gislain, Pommerceul en Condd zjjn in een meer herschapen. Te Thionvillete Presne zijn al de inwoners bezig do dijken te versterken. Te Reugies-Wiers zijn verscheiden landbouwers met hun vee moeten vlugtendaar al de huizen onder water staan. Te Vieux Condé is de dijk doorgebroken. Al de moerassen der omstreken zijn in een zee her schapen. Meppol8 Dec. De conducteur K.uit Meppel in dienst van den staatsspooris gisteren als door een wonder van den dood gered. Terwijl de trein in volle vaart was en K. langs de portiereu der rijtuigen liep om de kaartjes in ontvangst te nemen greep hjj mis en sloeg achterover, gelukkig in de rigting van den voortsnellenden trein. Wel een half uur lang bleef hij bewusteloos. Toch is de manvoor zoover men ver neemt, ongedeerd gebleven. 9 Dec. Heden morgen werd door den dienaar van politie A. de Vrijs, aangehouden een persoon dio in het jaar 1864 van het 4de reg. infan terie deserteerde en naar Engeland vluchtteen waar hij tot den 7 dezer verblijf hield in Londen. Rotterdam 9 Dec. Ecne zonderlinge regtszaak zal alhier waarschijnlijk aanhangig komen. Een Russisch stoomschip is alhier aangekomen met eene hading tarwe, ^ellce verzekerd was voor alle gevaar. Nu is bij de lossiTig^ldekt. ^at ceo matroos, tijdens de inlading waarschjjT7lijJfv-§J^Pen^e en zonder dat iemand het be- merkte, daariniTI&Iff» geraakt, r. ontlat non «root gedeelte zoo niet do gefel£!£kid; "S 'lo°r.do bedorven lucht van het lijk doortrokken"sclTTJTu bu is de vraag: wie de schade zal moeten dragen. Men si'. voornemens te zijn don kapitein verantwoorlijk te steflöi^ wegens ODgenoegzamo zorg b|j de inlading. J3ov«li«eelit7 Dec. Gisterenavond tc ruim 9 uur was de Voorstraat aan het noordelijk gedeelte in rep en roer en dit niet zonder reden. Door den kastelein van een dans huis op den Rietdijk wns de hulp der in de nabijheid wacht hebbende politic-agenten van Leeuwen en Bnden ingeroepen tegen oen korpornaldie zich daar met een doch later twee pontonniers bevond en twist zocht tegen de vrouw des Imizos. Beide agenten slaagden er in om den korporaal goedschiks naar builen Ie krijgen en hem cn zijn sabel magiig tc worden. Door de bemoeizucht zegt men, van eenigo burgers, weder op vrije voeten viel hij kort daarop den agent van Leeuwen aan, waarbij deze op den grond geraakte cn hem een trnp op de borat door een der pontonniers werd toegebragt. Het gevolg hiervan was, dal de korpornal zijn sabel weder mngtig werd onver der do Voorstraat opging nnar de zijde van de Nicuwebrug. Zijne handelingen haalden hem spoedig weder -twee nndere in dien omtrek aanwezige polilic-agentcn Oosterhout en Blaauw, op den hnis.mnar hij verzette zinh tegen dezen en, zijn sabel trekkende, heeft hij den ngent Ooaterhout een geduchlen houw op het voorhoofd toegebragt, waardoor deze tengevolge van bloedverlies, bewusteloos op de straat ineenzonk; ondersteund is hij uaar het bureau van politie gebrugt cn, na aldaar ver bonden te zijnuaar het gasthuis vervoerd. Iledeu morgen was zijn toestand vrij redelijk. De agent Blaauw heeft ook eeno verwonding aan het voorhoofd bekomen, die echter van minder belang is. JSriollo. 7 Dec. In de volgende week zal alhier aanbesteed worden de inwendige verbouwing van het huisin* het voorjaar aangekocht door de commissie van 10 personenom daarin ter herdenking van het 300jarig feest van 1 April 11., een weeshuis te stichten voor kindereu van zeelieden. Het weeshuis zal den naam dragen van ïGeuzengesticht Wilhelmus van Nassouen." Groecle«.'©e<le7 Dec. Met 28 van de 30 uit- gebragte stemmen, werd gisteren tot lid van den Ge meenteraad alhier gekozen G. J. GoekoopBurgemeester. Aardenburüj, 8 Dec. Het voormalig 4de district vau Zeeland anders in tegenstelling vau onze noor delijke provinciën een droog land begint sedert eenigen tijd ook den nadeeligen invloed te ondervinden van den boogen waterstandeen gevolg van de sedert medio October bijna onophoudelijk gevallen regens. In het noordelijk gedeelte van ons district liggen de lan derijen gelukkig niet onder waterofschoon dit in greppels en waterleidingen zeer hoog staatin 't zuiden echter heeft men zeer veel overlast van het wateren vindt men polders waar de landen blank staan een hier ongehoord verschijnselten deele is dit toe te schrijven aan de lage ligging van sommige polders langs de Belgische grensmaar ook deele aan slechte waterleiding, die echter staat verbeterd tc worden door het nieuw uitwateringskanaal waaraan met kracht wordt gearbeid. De landen aan weerszijden van de Belgische grens gelegen verkeeren volgens de laatste berigten in desolaten toestandwant ook uit de Bel gische grensgemeenten verneemt men groote klagten het weekblad de Gazette van Ecloo zegt daaromtrent in zijn nommer van heden, dut de steeuweg van Ca- prjjk op sommige plaatsen is uitgespoelddat een wagen met graan geladenuit lJzendijke komende 11. Maandag in den weg is ingezonken en men deze heeft moeten lossen om hem te ligtenen dat som mige landbouwers met booten van hun hoven kunnen varenzoodat zij niet dan op wagens hunne huizen kunnen verlaten. Dit laatste is ook hét geval bij een landbouwer in den Sophiapolderonder Oostburg. Van welken nadeeligen invloed deze toestand op de zaailanden is behoeft wol niet gezegd te worden. "Vlisssinjyeii 9 Dec. Naar men verneemt is in een eergisteren alhier gehouden vergadering van het polderbestuur van Walcheren besloten lot het in huur of erfpacht geveu vau twee gedeelten der duinenon- middeljjk greuzeude aan Vlissingen het een tot uit breiding der aldaar dit jaar opgerig te zeebad-inrigtiDg het ander lot stichting van een dergelijk nieuw etablis sement, op eenigzins grooter 9chaal. "Voesi*©, 9 Dec. In den nacht tusschen Vrijdag en Zuturdag 11. is het schip van den beurtschipper van Middelburg op Gorinchem bij het biunenloopen der voorhaven van het kanaal op voor het oog ver borgen steenen gestooten zoodat het lek werd en zonk. Het voïk kon zich nog redden terwjjl een gedeelte der vrachtgoederen hoewel erg beschadigdgeborgen is. De overige goederen zjjn met het schip gezonken. De oorzaak van deze ramp wordt toegeschreven aan een verzuim van 'don aannemer dier werken die daar ter plaatse de steenen had moeten weg ruimen. Het is dan ook meer dan waarschijnlijk, dat degeleden schade ten zjjnen laste zal komen. Brouwershaven10 Dec. Ter rectificatie van een in een voiig No. voorkomend berigt omtrent de redding dor eqnipage van het op den 5 dezer op den Ooster gestrande schip Thomas Haden, van Sun derland naar Rotterdam bestemd, dientdat het waar is dat 2 man der equipage zich met de scheepsboot hebbeu gered en te West-Schouwen zijn geland doch het overblijvende gedeelte der bemanning, nl. de ka pitein de kok en nog twee man zijn niet gered door de .stoomboot Zuid-Hollanddoch wel door L. v. d. Sloot, Dirk BalclcerGeorge WilliamsKrijn de Jonge en Levinus de Leger, welke zich met het grootste levens gevaar met de door de Zuid-Holland bereidwillig afgestane sloep naar het wrak hebben begeven. Zïerilczee11 Dec. In de heden gehouden zittmg van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een schrijven van mr. J. W. D. van Dongen, waarbjj deze z|jn ontslag neemt als lid van dien Raad. Hoogstwaarschijnlijk zal de Heer J. J.de Beucker op Woensdag deu 18den December ft. s., te dezer stede eeue voordracht houden over het kweeken van Groenten cn Ooftgewa9sen. Plaats en uur nader te bepalen. De Heer P. J. van Dam, visiteur der quarantaine te Veere, wordt met den laatsten dezer, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. in- en uitg. regten en accjjnsen te Neuzende heer L. P. J. Baervcldt, thans ontvanger te Kruiningen. De Eerste Kamer der Staten-Geueraal is tot her vatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag den 18 December a. s. Ds. Benninlc Janssoniuspred. te 'a Hagebekend als dichter, bevorderaar van een verbeterd kerkgezang, warm ijveraar voor het Protestaolismo is in den nacht van 8 op 9 dezer plotseling overleden. Uit verschillende plaatsen des lands wordt gemeld dat men in de laatste dagen eene groote monigto wilde ganzen hoog in de lucht, in de rigting van het noord oosten naar het zuidwesten heeft zien vliegen. Ondanks de vele regens dezer dagen wordt het bezoek dier vlie gende gasten als een voorbode van nadere koude be schouwd. 's Gravenliage, 11 December. Tweede Kamer. De algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk Oorlog zijn. nog niet afgeloopen. Morgen is de Minister aan bet woord. Er zjjn warme discussion gevoerd over een voorstel van den heer Heemskerk om in strijd met het voorstel der centrale sectic de Censnswet voor het wiuter-refes in de afdeelingen te onderzoeken. Nadat de Regering verklaard had zoo mogelijk dit onderzoek voor het reces te bevorderen is het voorstel Heemskerk aan genomen met 46 tegen 21 stemmen. Gemengde berigten. Een gelukzoeker te Bruinisse heeft bij drie weduwen ge dweest om zijn anker neêr te leggenmaar hij hoeft drie Silaanwe 9cheneo gcloopen, dat veel is in zulk een korten tijd. V- Iemand te 'sG. wordt aangeraden wat minder borrelijes TA drinken, en wat minder bij eene weduwe te loopen, audera hij zijn paspoort nog krijgen van zijn meisje nis zij het weet. Eene weduwe te P. heeft verleden week naar ,e herderin geweestom iemand af tc wachtendat dan is gelukt; cn nu zegt zij: »lk ben voor hem bereid, Eu hij i9 ook verblijd, Ik moet wel wat vroeg op, En doo voorbij een slop." Maar beter, zegt men, 't niet gedaan, Dan nnar die herderiQ te gaan. De zoon van eene melkboerin in Schouwen wordt nange- raden zooveel niet te loopen waar hij niet noodig heeft want het zal nog eens slecht afloopen. Twee boerinnen onder Serooskerke mogeu wel wat voorziglig ziju met hunne boter, cn er zooveel vuil vet niet in bouwen, want zij slinkt en is nog zoo zout dat zij niet eetbaar is. De boier is toch waarlijk te duur, om nog zooveel bedrog te plegen. Eene boeren-dienstmeid te Philipsland wordt aangeraden, zich met geen twee jongens op te houdendaar 2Ïj het op het laatst zonder zal moeten doen, want het wordt bekend; dut: Meisje 1 houdt toch uw futsoen Want dat is vooral geen doen, Van zoo wat een vrome meid, Die zoo met twee jongens vrijt. Een 8mids-knecht te W. denkt dat hij eene bakkersdochter in de fuik zal krijgen maar nu hij een blaauwtje gelonptu heeft, durft hij het voor de tweede maal niet te wagen maar Toch zegt hij: »lk ben een man, Die veel meisjes krijgen kan," Maar het komt nu ook weer uit, Dat hij koint tot geen besluit. Re^tszalieu. Door de Arrondissements-Keglbauk te Zierikzee zijn op 29 November jl. de navolgende vonuisseu. in strafzaken uit gesproken 1°. P. de J.huisvrouw van C. de K., oud 21 jaren, geboren te Kcrkwervewonende te Brouwershavenzonder beroep is ter zake vau het op eene opeubare plaats aan iemand toevoegen van scheldwoorden die ecne te laste legging van eeue bepaalde ondeugd aanduiden onder aanneming van verzachtende omsta ndighedco veroordeeld tot betaling eeDer geldboete vau drie gulden bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door één dag gevangenisstraf. 2°, P. H.huisvrouw vau L. M.oud 42 jarengeboren te Nieuwerkerkwonende tc Zonnemaire arbeidsteris ter zake van ccnvoudigen diefstal oüder aanneming vau verzachiendu omstandigheden veroordeeld tot gevangenisstraf van acht dagen. 3°. M. V., huisvrouw van A. F., oud 29 jareugeboren te Rencsse, wonende te Zonoemairc, arbeidster, is ter zake van diefstal met inklimming op eene plaatsdie niet als be woond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gestald met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot gevangenisstraf van zes dagen. 4°. II. v. d. K.oud 29 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, arbeider, is ter zake van beleedigingen met woorden, gebaren en dreigementen aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening en mondelinge bedreiging met moord onder voorwaardemet aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf van tien dagen in eenzame opsluiting te ondergaan en lot eene geldboe'e van acht gulden bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaanJ te vervangen door gevangenisstraf van één dag, mede te onder gaan in eenzame opsluiting. 5°. D. H. Jz.landbouwer, laatstelijk wonende en verblij» veudc te Sint-Maartensdijk, is ter zake van het houden van eene bijzit in de echtelijke woning, bij veralck veroordeeld tot eeno geldboete van f 250bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervaugen door twee maanden gevangenisstraf. Ingfczondcn stiilclten. IV. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is reeds eenige dagen bijeen, en daarom wenscht gij, mijnheer de Redacteur! zeker wel iets naders uit de Residentie te vernemen. De beraadslagingen over de begrooting zijn in vollen gang. Niet ten onregte vergelijkt men de begrootings- discussien wel eens bij de groote voorjaarsschoonmaak alle zaken worden dan, even als bjj de schoonmaak, uit de kast genomen, afgepoetst en weêr weggezet; somtijds ook breekt er een potje of een glaasje, of wordt er iets aangekocht. Met de begrooting gaat het ev„-nzoo alles wordt op nieuw besproken, ieder afgevaardigde wil zoo iets in het midden brengen, vele zaken worden wederom tot het volgende jaar in de kast (of in de porte feuille) geborgen, somtijds wordt ook het een of ander artikel afgestemd of bijgevoegd. Even vervelend maar ook even noodzakelijk als de echoonmaak, is de be- grootingsdiscussie. Hoogst nuttig en wenscheljjk is het dat de Ministers en ambtenaren het gevoelen der Kamer over verschillende zaken hooren. De Ministers van Justitie en van Buitenlandsche zaken hebben hunne begrootingen met talent verdedigd en getoond zeer bekwame lieden te zijn. De discns8ien over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) hebben vele dagen geduurdover het algemeen was do Minister Geerlsema zeer goed op de hoogte der zaken. Twee «zaken verdienen bij deze begrootiug opmerking, nl. de kunst en de meisjesscholen. Nederland kan er niet op roemen, dat het veel doet om de talrijke, kostbare schilderijen die het .bezit op behoorljjke wijze ten toon te stellen en ook daardoor het gevoel voor de kunst bij het volk te verlevendigen. Men heeft de rijks-musea (het Prins Mauritshuis) te 's Hage, hot Paviljoen te Haarlem en het Trippenhuis te Amsterdam. Alle drie zijn even ongeschikt voor ten toonstelling van schilderijen. Op voorstel van den heer van Houten is een artikel op de begrooting gebragt om een nieuw museum te bouwen. Op de begrooting voor 1874 was door den toenmaligen Minister Fock eene subsidie uitgetrokken voor meisjes scholen. De heer Blussé stolde in December 1870 een amendement voor, hetwelk werd aangenomen om die subsidie op de voorloopige begrooting weg te laten. Bjj de beh.mdoling der definitieve begrooting verklaarde de Minister Thorbecke, dat hjj omtrent de subsidien der meisjesscholen nog niet besloten wa9. Een voorstel van de beeren Jonckbloet en van Kerkwijk, om op nieuw eene subsidie voor meisjesscholen op de begrooting te brengen, werd in Mei 1871 verworpen. Thans had de Minister Geerlsema eene subsidie uitgetrokken voor meisjesscho len. De heer Saaijmans Vader stelde voor de subsidie te weigeren, doch dit voorstel werd met groote meerder- heid verworpen. Voor de Polytechnische school te Delft is een leeraar meer uitgetrokken dan thans. De heer van de Sande Balchuijzen thans hoogleeraar te Delft, gaat in plaats van professor Kaiser naar Leiden. Men wil dat de heer Bakhuijzen te Del ft zal worden opgevolgd door Dr. Bosscha thans iuspectenr van het Middelbaar Onderwijs, Daar het onderwjjs voor één persoon te zwaar is, zal het over beiden verdeeld worden. De begrooting van Marine is vrij hevig bestreden door de heereu Nierstrasz, de Roo en Stieltjes, doch krachtig verdedigd door den Minister. Thans is de begrooting van Oorlog aan de beurt. De Minister van Oorlog is een bekwaam en eerlijk man, doch mist de gave der welsprekendheid. Zijne begrooting is 3'/a millioen gulden hooger clan gewoonlijk en zal zeker fel bestreden worden. Men zegt dan ook dat de Minister slechts op één been en dus niet vast staat (het andere been heeft hij op de Citadel van Antwerpen verloren). Op de begrooting van Financiën is de post voor sub8idien aau nieuwo standplaatsen van geestelijken niet uitgetrokken; sommige liberalen en vooral de Catho- liekeu vinden zulks, zeer verkeerd en men kan hierover een hevig debat verwachten. H. M. de Koningin heeft haar secretaris von Weck- herlin, haren raadsman en vertrouwde, door den dood verloren. Op het berigt zjjner ziekte, keerde H. M. on- middelljjk uit Engeland terug. Toen H. M. in de residon-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1