ZIERIKZ1BSCHE NIEUWSBODE. No. 5168. Dingsdag 10 December 1872. 29sleJaarg. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. €sngcl»ntr. JFrttnErijjlt, Licht- en Schaduwbeelden. TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER DER HOOFDE- LIJKE BELASTING VOOR 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat het 2de suppletoir kohier van den Hoofdeljjken Omslag van deze gemeente over het loopend dienstjaarop heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 9 tot den 23 December e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijn' aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen hij verzoekschrift op ongezegeld papier, iugevo'ge de wet. Zierikzee, den 4 December 1872. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag deo 11 December e. k., des namiddags to 1 '/a.uro, op het Raad huis alhier, eeno openbare Vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 5 December 1872. De Burgemeester, v. CITTERS. LOTING voor <lon dienst <ler Brandweer. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Loting? voor den dienst der Brandweer, die volgens de be staande Verordening uit de daarvoor benoembare per sonen moet geschieden, ter voorziening in de plaatsen, die door ontslag of op andere wijze zijn opengevallen zal plaats hebben in het openbaar op Woensdag don 11 December aanstaandeop het Raadhuis ter Kamer van Burgemeester en Wethouders, to beginnen des voormiddags om tien uur. Zij noodigen de Ingezetenen die op de lijst van benoembaren zijn geplaatstuitbij die loting tegen woordig te zijiien herinneren hen dat zij rogt hebben zelve hun lot uit de bus te nemen en dat voor de afwezigen door een der leden van liet dngeljjlcseh be stuur zal worden geloot. Zierikzee den 27 November 1872. De Burqemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Een verschrikkelijk voorval had in de maand October plaats te New-York. De wachtman Brown (No. 34) die zijn gewone tournée maakte in Wallstreet, hoort in eene daarop uitloopende straat een verschrikke- lyken slag, waarop onmiddellijk een hollend paard, met de fragmenten van een rijtuig achter zich, hem voorbij snelt, 't Alarmsein geven en Rowstreet insnellen was 't werk van een oogenblik. Daar vond hij onder een zwaar eiken ijzeren brandkastje 't geheel verpletterd lijk van een man, vermengd met de overblijfselen van een rijtuig. De deur van 'thuis, waarvoor dit mengel moes van vleesch, bloed, ijzer en hout lag, stond open en even zoo was op de derde verdieping een raam opengemaakt. Bij nader onderzoek bleek, dat aan 't kastje een stevig touw was vastgemaakt, en aan dat touw zaten eene hand, eenige lappen vleesch en bebloede stukken laken vastgekleefd. Vergezeld van No. 33, die intusschen aangekomen was, begaf zich Brown in het huis, dat onbewoond was, maar waarvan alle kamers als kantoren waren verhuurd, en vond daar op de derde verdieping een man bewusteloos liggen. De rampzalige bezat in plaats van een regterarm, slechts een stomp, waarvan het vleesch tot op het been was afgestroopt en waaraan de hand geheel ontbrak. Naar 't gasthuis vervoerd -kwam de misdadiger, want dit bleek bij te zyn, eerst den volgenden dag tot bewust zijn om spoedig daarop te stervendoch gelukkig niet zoo spoedig, of hij was nog in staat een vei slag te doen van zijn ongeluk. Hij pleegde met twee deelgenooten allerlei soort van opligterijen, liefst in het groot en 't meest door het maken van wissels, die niet altijd op den vervaldag betaald werden. Met diefstal hadden zij vroeger bezig gehouden, doch dit bleek hun l<iteC_jJl gevaarlijk en te weinig winstgevend. Zij hadden ditmaal5 echter de verzoeking niet kunnen weerstaan, een aanval te wagen op de schatten van Harry Gristly, een bankier van den vierden of vijfden rang, waarvan zy wisten, dat by zelf oneerlyk was, en dien zij nooit tot hunne plannen hadden kunnen overhalen en even min hadden kunnen verschalken. De gevangene had zich in het buis laten opsluiten en zyn beide deelge nooten waren met het rijtuigje gekomen. Eerst hadden ze vergeefsche pogiDgen aangewend om de brandkast open te breken; maar op alles voorbereid, hadden zij met een ring in den zolder, met katrollen en touwen een behoorlijk byschtoestel gemaakt om het brandkastje te laten zakken. Terwijl zyne makkers naar beneden gingen om den buit in ontvangst te neuien, kantelt het kastje; door den plotselingen schok springt de ring loshet touw slingert zich om zyn arm de zware kist sleurt hem voort tot het raam maar de opening laat hem niet doorhet touw scheurt hem het vleesch van het been, terwjjl de kist beneden zijn makker in het rijtuig verpletterde. Door den val was de kist open gebarsten, en heeft zich waarschijnlijk de derde dief nog met den inhoud verwjjderd. Gristly woeklagtdat by een verloven man ismaar weigert hardnekkig op te geven waarin de waarden be stonden die in zijue brandkast verborgen waren. Hoewel de gevangen dief niet te bewegen was zijn eigen naam en dien zijner makkers op te geven, valt deze ge beurtenis zamen met het verdwynen van een drietal heeren waarop de New-Yorksche policie het oog reeds had geslagen, omdat zij in een der grootste hotels 't ver moeden van valsch spel op zich hadden geladen. Noch bij den gevangeD noch bjj den verpletterden dief, was eenig papier te vindeD, dat inlichting gaf omtrent hun naam of beroep. Ingevolge de jong9te dnling van den prijs der steenkolen en de merkbare vermindering van de vrnng van 't arlikel hebben de eigenaars van bijnn al de kolenmijnen in Fifeshire op do loonen hunner delvers één shilling per dng gekort. De werkstaking der stokers aan de Londenscho gasfabrieken kan als geëindigd worden beschouwd. Zij gaf aanleiding tot allerlei gelukkig niet treurige toonee- Icd. 't Gebrek aan gas deed op alle mogolyke middelen denken om de duibternis te doen verdwijnenen de Daily News vond zelfs iets vermakelijks in dien toestand. De spoorwegstations werden voor 't grootste gedeelte door spirituslampen verlicht. Elders zag men rijtuig-, lantaarns van afstand tot afstand geplaatst. Mansion- bouse was daarentegen in eon geheimzinnig duister gehuld. De voorname winkels hadden kaarsen opge stoken. Sommige gedeelten der stad waren nog goed verlicht, maar 't meerendeel was op half rantsoen gesteld, of moest maar zorgen zelf in de behoefte te voorzien. Alles wer.l intusschen aangewend om de duisternis te doen verdwijnen. Zoo liet't Koninklijk Polytechnisch Instituut 'savond8 van 6 tot 10 uur een krachtig elec- trisch licht schijnen in de rigting van Oxford- en Regent-Street. De gaz-maatschappijen doen alles wat in haar vermogen is om haar fabrieken aan den gang te kunnen houden. Dit is niet gemakkelijk, daar een goed gasstolcer eerst eenigen tijd oefening noodig heelt. Nogtans zijn thans alle plaatsen door nieuwe arbeiders bezetdie een goed loon voeding en huisvesting krij gen en men heeft de werkstakers die weer aan 't werk wilden aangezegd dat voor hen geen plaats meer is. Vooral in de schouwburgen was de aanblik allervreemdst, 't St.-James Theatre was met kaarsen flnauwe gaz- vlammen en wat electriach licht bruikbaar gemaakt. In het Princess Theatre bestond de verlichting uit lampen en kandelaarsen werd de „Macbeth" in den nevel van een digten walm afgespeeld. De Vaudeville had alle denkbare soorten van verlichting uitgestald. Terwijl de directie Gaiety oliepitten deed branden en 't beetje gas dat werd aangevoerd voor het tooneel- effect gebruikte. Voorts werden Ghineesche lantaarns in menigte gebruikt, 't Was in dén woord een tooneel der schromelykste verwarring, 't Publiek was echter volstrekt niet ontevreden. En zooals 't meer gaat wist thans ieder een reden te noemen waarom het gas toch eigenlijk zeer nadeelig is, als voor longen, oogenenz. De gewoue Engelsche veerkracht deed de meening veld winnen, dat 't voortduren van dien toestand een goede aanleiding kon zyn tot 't uitvinden van een nieuw en beter middel van verlichting. Voorloopig is die aanleiding thans opgeheven. Mogelijk echter dat ze in cle toekomst wordt herhaald. Volgens de laatste volkstelling bedraagt de bevol king van St. Petersburg 667,963 personen. De verhouding tusscheu mannen en vrouwen is als 100 tot 7860. Er waren 3 mannen en 12 vrouwen boven de 100 jaar oud. Men schrijft uit Parys, dd. 5 Dec.: »De overstrooming der Seine heeft onder de zwer vende bevolking van Parijs weder eene nieuwe bende van schalmen iu het leven geroepen welke door do prefectuur van politie met den naam van sSeineschui- mers" betiteld wordt. Zij hebben ten doel de omstreken van Parijs, welke overstroomd zijn, te exploiteeren. Zij bevinden zich in booten, maken zich meester van al hetgeen de wassende rivier medevoert, en plunderen de huizen, waaruit de bewoners voor de overstrooming gevlugt zijn. Eindelijk kan men hen vinden met groote sleepuetteu visschende onder de bruggen. Het water heeft in de riolen van Paiijs eene buiten gewone hoogte bereikt. De kelders van het Ministerie van Buitenl. Zaken en van het Wetgevend korps staan onder water. In de drukkerij van de Moniteur Universel is het water mede gedrongenwaardoor de persen op een hoogte van 60 i 80 duim onder water staan. Wanneer meu per spoor deze stad nadert, zou men meeuen in een schip in plaats van in een wagon te zitten. De spoorbaan ia in een meer herschapen ter wijl al wat men ziot: fabrieken, buitenplaatsen, huizen, enz. alles door water omringd is. Ook uit andere gedeelten des lands meldt men van overstroomingen. Door het wassen van het water in de Manie staan alle gebouwen in de vlakte tusschen Nogent en Joinville onder water. Yan de brug, welke gelegd is over den kleinen arm der Marneis bijna niets meer te zien. Men vaart er over met bootjes. Het kasteel van mad. Mervy ziet men naauwelijks boven de golven uitsteken. Van Chalons tot Macon staat de gansche vlakte onder water, 't Is daar een wezenlijke ramp. De Saono is mede nog steeds wassende en alles doet voorzien dat het water nog hooger stijgen zal dan in 1856. Volgens de jongste herigten is het water over het algemeen vallende. In Frankrijk heeft een echtgenoot zijne vrouw veroordeeld, als straf voor haar slecht gedrag, om hem dagelijks eenig vergif toe te dienen ouder bedreiging vanzoo zij dit vreeselijk vonnis niet wilde tenuitvoerbrengenhaar en hare kinderen te zullen vermoorden en dnarna zich zclven het leven te benemen. Toen de man overleden was, maakte de vrouw, na deze treurige zaak aan den procureur-generaal schriftelijk te hebben mede- gedeelt, insgelijks een einde aan haar leven, Vier kinderen zijn hierdoor weezen geworden. De uit Regensburg gebannen Jezuïeten pater Me- schemo8ev heeft reeds driemaal het verbod om in die stad te verblijven overtreden. Verkleed hield hij er zich op. Bij zijn derde verblyf legde de politie 's mor gens ten 6 ure, de hand op hem, juist nadat hij ten 5 ure de mis voor de „Barmhartige Zusters" had ge lezen. Hij werd tot 3 dagen straf-arrest veroordeeld doch appelleerde van dat vonnis. z. Dingsdag is te Luik op eenvoudige wijze begraven Henri Soeur die als deurwachter bij het station aldaar was geplaatst. Eens was de naam van dezen man in veler mondin 1830 was hij de held van het voorval uit den oorlog tnsschen België en Nederlanddat nog in vele huizen te Maastricht door eene plaat in herinnering wordt gebragt. Vóór de affaire van Oreyewaaraan Henri Soenr deel nam, had hij een adjudant en twaalf Ilollandsche soldaten de wijk zien nemen iu eene boerenhoeve. Aanstonds snelde hij er met een aantal makkers hccD en maakte hen krijgsgevangen. Deze daad bezorgde hem later eene decoratiemaar eerst wns zij oorzaakdat de Hollanders hem overal opspoorden; eindelijk ontdekten zij hem hij werd gevangen genomen Daar Maas tricht gebragt en ter dood veroordeeld, tenzij de Belgen de dertien krijgsgevangenendie hij gemaakt hadwilden uit leveren. Dit voorstel werd niet 9poedig aaugenoraen en Soeur werd naar het terrein gebragt om te worden gefusilleerd. Do Hollanders die achting voor zijne dapperheid hadden boden hem evenwel genade aan, wanneer hij „Leve Holland wildo roepen. Soeur antwoordde met den kreet sLeve België!" Zijn lot was dus beslist; de geweren werden reeds geladen, toen spoorslags een generaal kwam aanrennen, die hem genade schonk en 10 bovendien voor rcisko9teu omdat de Belgen den adjudant met de twaalf soldaten hadden losgelaten. Toen de generaal vernam, dat Soeur zijne gratie geweigerd haddie hij had kunnen verwerven door »Leve Holland 1" te roepen wenschte hij hem hartelijk daarmede geluk. Een groot aantal ingezetenen van Maastricht, die de toebe reidselen tot de executie bijwoonden, waren door de ontknoo ping zeer getroffen en het portret van Soeur werd bij honderden verkocht. Door de stoomboot Leeds van Antwerpen naar Grimsby, is den 14 Nov. in de Noordzee drijvende gevonden eene bark, geheel van masten, want en roer ontdaan. De kapitein der boot bemande eene sloep om te zien of er ook levende wezens aan boord waren. Nabij het wrak genaderd vertoonde zich een roerend schouwspel aau do bemanning der sloep. Vier mannen, die geen teelten van leven meer gaven, lagen vastge sjord aan het dek. Bij de kreten van medelijden, die uit de sloep op dat gezigt opgingen, rigtte een der onge- lukkigen eenigzins het hoofd op en wierp een matten en onverschilligen blik op de redders. Deze konden het wrak niet genoeg naderen wegens het ronddrijvende hout. De vier ongelukkigen hadden zich stevig op het wrak vastgeboodeu, om niet door de golven weggevaagd te wordeD, zoo als het overige deel der equipage. Twee gaven nog teeken van leven doch de beide anderen waren van uitputting omgekomen. De bemanning der sloep deed al het mogelyke om het wrak te naderen en de schipbreukelingen te redden. Een dezer laatsten slaagde er in om de touwen waarmede bjj zich had vastgebonden los te maken en hielp alzoo tot zyne redding. De andere ongelukkige, die nog leefde, ofschoon geheel magteloo9moest men aan zijn lot overlaten, daar men niet aan boord koD komen. De geredde schipbreukeling werd met alle mogelijke zorg verpleegd, inaar toen de boot to Grimsby aankwam, had bij nog geen kracht genoeg om bijzonderheden omtrent zyne schipbreuk mede te deelen. Het eten van paardenviecsch neemt in Brussel hoe lan ger hoe meer toe. In de 9tad zelf, de voorsteden niet me- degerekendzijn reed9 een aantal gocdbeklaute inrigtingen waar men niets dan pnardenvleesch van de beste qualiteit ver koopt, tegen l fr. per kilogram. Het schijnt dat dit voedings middel het rundvleesch een geduchte concurrentie zal gaan aandoen. Haarlem, 7 Dec. Gisteren avond, omstreeks 5 ure, is aan het stalioD alhier een conducteur-remmer door een trein overreden.). Hij wildo"; terwijl de trein aankwamde rails overstekeustruikelde en geraakte onder de wagens. Het ligchaam werd letterlijk in tweeën gesneden. Rotterdam5 Dec. De werken binnen deze stad voor den Staatsspoorweg wordendank zij het zachte winterweder, met allen ijver voortgezet. De onderbouw der meeste pylers in het Westnieuwlaud is voltooid of onderhanden. De spoorwegpoorten op de gedempte Binnenrotte zijn bijna alle afgewerkt. By dusdanigen voortgang bestaat er gegronde hoopdat de voltooijing der uitgebreide werken vóór den gestel den termijn tot stand zal komen. Land van Housdon enAltona, 6 Dec. Tot een bewijs hoe duur onze pnarden opgekocht worden, kan dienen dat do heer J. Straver burgemeester te Meeuwen c. a. kortelings 3 jonge paarden verkocht voor ƒ2100. Maastricht6 Dec. Het waterdat gisteren nog al aanmerkelijk gevallen was, is heden nacht weder eenige c.M. gesiegeD. De Maasdie alhier, sedert de te Luik en Visé gemaakte afdamming, een groot gedeelte van het jaar onbevaarbaar is, is thans een ontzettende stroom. In de voorstad Wijk staan meest alle kelders vol water, terwijl de bewoners van eenige huizen aan de Water poort gelegen zich met behulp vau eene geïmprovi seerde brug van karrentoegaDg tot hunne woningen hebben verschaft. Over den weg naar het dorp Meerssen vloeit een stroom van 100 el breedte, zoodat men daar een-veer heeft opgerigt. Ook de weg naar het dorp Scharne staat op eene lengte van 120 el onderde bewoners dier streken moeten zich eeue omweg getroosten en over den Akener straatweg naar hier komen. Vooral de dorpen aau den oever gelegen, als Heu gen Borgharen Itteren enz. staan voor een groot gedeelte in het water. Goes7 Dec. In de laatste raadsvergadering is nog een onderwerp behandeld, dat zeker in hooge mate de belangstelling verdient, maar die behandeling had wel iets van eene publieke fopperij. Voor eenigen tijd werd door het raadslid del Baere voorgesteld het tractement te verhoogen van den secretaris. Die daarmede niet ingenomen waren spraken toen reeds van de noodzake lijkheid om ook audere ambtenaren verhooging te geven en deden hun best om de zaak te verschuiven. In de laatste zitting kwam de heer Hanlo met eene philan- tropische redevoering in het behmg van de stadswerkers, die zooals hij zeer meewarig beweerde met den duren tjjd ook wel wat meer hebben mogten. Dat denkbeeld schoon door allen als gegrond in de omstandigheden gebillijktwerd bestreden op goede gronden. En nadat men er eenigen tijd over gediscussieerd had kwam een zijuer medeleden op den snuggeren inval om al die verhoogingen aan eenen hoogen spijker op te hangen en stelde voor dat men den secretaris en de stadswerkers beiden zon laten wachten tot eeue herziening plaats had van het geheele tractementenstelsel. Zoo kreeg niemand zijn zin en werd alles afhankelijk gemaakt van een maatregel die zeker nog in een verwjjderd verschiet ligt. De raadsleden die het om populariteit te doen is bereikten hun doel, maar de wachtende zyn er weinig mede gebaat. Naar men verneemtis door het groot-armbe stuur vau Schorec. a.het tractement van den heer G. A. Peeters als geneesheermet 100 gulden verhoogd. Den 13 dezer zal te Kruiningen de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraadin plaats van den heer D. Sinkeden 11 October jl. in ruim 82jarigeu ouderdom overleden. Hansweert(gem. Kruiningen)6 Dec. Door den gemeenteraad is uit het geformeerde drietaltot hoofdonderwijzer aan de nieuw op te rigten openbare school alhier benoemd de heer M. J. Lindhouthulp onderwijzer te Tholen om met den 1 Januarij e. k. iu functie te treden naardien het schoolgebouw reeds na genoeg voltooid is. De bewoners verbljjden zich over al het goede dat alzoo hier tot stand gebragt wordt waarbjj zij ook mogen wijzen op eene doelmatige straatverlichting het begrinden der wegen enz.het geen hun doet hopen dat zij ook nog met een open baar uurwerkhetzij op de kerk- of rijksgebouwen weldra mogen begunstigd worden. VV olfaartsdjjli7 Dec. Gisteren namiddag heerschte hier eene ongewone drukte, welke tevens niet weinig ontsteltenis verwekte toen van wege het geregt uit Goes een tweetal ingezetenen opgehaald en langdurig in verhoor werden genomen. De slotsom daarvan wasdat een hunnerL. d. P.'s avonds ten 11 ure gevankeljjk naar Goes werd getransporteerd. Zulks schijnt betrekking te hebben op de branden welke in September en October 11. alhier hebben plaats gehaden die nog voortdurend velen in de gemeente iD onrust doen verkeeren. Bjjaldien het mogt bljjlceu dat hier aau opzettelijke brandstichting te denken zij is het te hopendat de schuldigen aan den dag mogen komen. ZIexüIïzee, 9 Dec. De surnumerair by de pos terijen H. C. de Marree, thans werkzaam aan het postkantoor alhier j wordt verplaatst met 12 dezer naar Leiden, terwijl zyne plaats zal worden vervuld door den surnumerair P. C. N. Eichholtz. Bij de aanbesteding te Middelburg op den 6 dezer, van het driejarig onderhoud en het doen van eenige buitengewone werkzaamheden aan het kanaal van Sluis naar Brngge (Ned. gedeelte)is het minst ingeschreven door J. C, Everste Sluis voor 1798 galden. Met 1 Januarij e. k. wordt de directeur van het Rijks-telegraafkantoor te Hulst in diezelfde betrekking overgeplaatst naar Schoonhoven en die van Breskens naar Hulstterwjjl de nieuw benoemde directeur A. van Perolsbelast wordt met het beheer van het kantoor te Breskens. Bjj den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is den 4 dezer behandeld een geschil tusschen de gemeenten Schoondijke en Groedeovtr de woonplaats van de arme krankzinnige Marie Zwier- vogel. Rapporteur de Staatsraad van Vladeracken. Als gemagtigden traden op voor de gemeente Schoondjjke mr. A. de Pintoen voor Groede mr. D. van Eek, beiden advocaten te 'sGravenhage. Uit de Frie8sche gemeente Lemmer wordt berigt, dat aldaar een paling is gevangen van pl. ra. ander halve meter lengte, 28 centimeter omtrek en 15 kilo zwaarte. Men meldt dat in Overjjssel, Drenthe enz. een groote voorraad aardappelen aanwezig is ofschoon er weinig handel in gedreven wordt en de prjjzen over het geheel op dezelfde hoogte bljjvenvooral in de puike Boorten. Ordinaire soort wordt verhandeld tegen ƒ1,50 A ƒ2 het mud. Naar men verneemt, is in een der laatste verga deringen van het Amsterdamsche Departementder Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Phar- macie, ter sprake gebragt, het tijdroovende voor den apotheker, verbonden aan het uit9chrjjven van gespe cificeerde rekeningen, vooral met het oog, op het meer en meer toenemend gebrek aan hulp in de apotheken. Algemeen werd de wenscheljjkheid erkend om voor het vervolg, de rekeningen in meer eenvoudigeo vorm af te geven, zoo als reeds vrjj algemeen in gebruik is gekomen. Kerknieuws. Ds. M. Sj'oerspred. te Ophemert, heeft bedankt voor het beroep naar Domburg. Beroepen bjj de Chr. Geref. gemeente te Tholen Ds. R. Brinkmanpred. te Gameren. Gemengde berigton. Twee fatsoenlijke leden der Jongelingsverceuii>ing te Brui- nisse, moesten des Zondagsavonds zich zoo niet uitlaten met een duifjeander9 zullen zij niet meer worden toegelaten. Zoo iets kon wel tengevolge hebben, dat die vereenieing zal ontbonden moeten worden. Tonnetje te Ellewoutsdijk heeft gedacht spoedig een nieuwe schipper9-knecht te zullen krijgen, maar dat is mislukt. Nu loopt dat kind zoo laat in deu avond niet meer over straat laveren. Dus meisje houdt toch nw fatsoen, En wil die moeite Diet meer doen, Want hij wil u toch maar niet, Zooals gij nu toch ook wel riet, Iemand te Goes wordt aangeraden zijn fatsoen wat beter te houden, en de meid van de boter-boerio geen rijksdaalder te bieden boven deo prijs van de boier; want: Weet vooral toch goede man, Dat de meid niet zwijgen kan; Zij vertelt het overal, Dat zij u wel pluimen zal. Te Bath heeft een fatsoenlijk meisje het than9 zoo drnk, dat men j begint te vreezeo dat zij een tweede ongeluk znl krijgenen dan zal het nog gekker worden als het nu is. De voorzanger van do jongeliogs-vereeniging te N. zul nu zyn examen beter moeien afleggen, als hij gedaan heefi als voorzanger in de kerk. We zullen zien. Iemand te Balh wordt aangeraden, niet meer over een heining te klim men om eene vrouw gezelschap te gaan honden, want de jon gens zullen hem nog verrnsseo. De koning van Siani heeft aan Thiers prachtige geschenken gezondenals: een gouden waschkom en kan, een gouden beker een gouden tabaksdoos, een gouden kwispeldoor, twee mantels met goud bestikt, twee kostbare regenschermen en vier lansen. Bij die geschenken was een brief, waarin Thiers door die Sire genoemd wordt: Toegenegen vriend en broeder. Ook president Grant heeft aan Frankrijk en Rusland mooije namen gegeven. Frankrijk wordt genoemd: Araerika's ond9le bondgenooten Rusland de voortdurende en standvastige vriend. Id Duitschland is een nieuwe profeet opgestaan, van beroep houthakker. Hij door trekt verschillende streken en predikt eene Dienwe leer op straten en pleinen, dat hem echter door de politie verboden is geworden. Te Antwerpen zijn de boter-boerinnen verle den week maar slecht weggekomen. Meest al de boter is iu beslag genomen, omdat zij te ligt wa9 en vervalscht. Ingezonden stukken. ZEEUW8CHE 0 XVI. »Ik wil dat in het koningrijk der Nederlanden het edele! en veredelende? jachtvermaak kan gesmaakt worden en verleen het wild dies mijne bescherming 1" 't Is waar dat de jachtwet deze formule niet uit spreekt met zoo vele woordenmaar dat die woorden de eenig werkelijke bedoeling van haar bestaan uit drukken valt niet moeielijk te vatten. Met welke vernuftige redeneeringen het nut der aan wezigheid van vele dieren op bepaalde plaatsen ook al bewezen worde, de onverbiddelijk logische redenpering die de ondervinding voor ons houdt, is nog al eens in stryd met de stelligste uitspraken van de beoefenareu der natuurlijke historie. Die ondervinding leert b. y. in Schouwen en Duive- land dat de landbouw bloeien kan zonder mollen toch is niets gewoner dan het als dom schelden der boeren die elders de molleD bestrjjden door de kaappa lui die op hunne studeerkamers boeren. Die mollen zijn eerst ware vrienden van den land man zij voeden zich met schadelijke insekten enz enz. en zoo zyn de hazen in den winter dan ook eens recht nuttigals zij den allicht te weelderigen groei van het winterkoren temperen door er de koppen af te bijten. Als of de landman deze kunstbewerking niet door een drift schapen kon laten volbrengenzoo hij dit nuttig achtte! 't Is dan ook al te dwaa9 door het instinct van een dier den boer eene bescherming op te dringen die zyn verstand versmaadt als gevolg van de natuurlyke zucht naar zelfbehoud. Maar hy zal immers van September tot Nieuwjaar de hazen dooden kunnen en wraak nemen op de pa trijzen die schade aanrichtten in zyn korenveldzoo hij zich maar voorzien heeft van eeue jachtakte De boer is wel vrijgesteld van patent, en men mag zyn rijtuig ook wel niet gebruiken vóórdat het paard aangegeven is in de belastingtenzij iemand pleizier heeft het zelf te trekken of er een ezel voor te spannen Waren alle grondeigenaars in Nederland tevens eige naars van het jachtrecht, zoo zou deze redeueeriug inderdaad voor een goed deel steek houden. Toch zouden wij in dat geval nog vragen moeten waarom een jachttijd wordt voorgeschreven. Ten einde in de jacht als bij de vissoherij een tak van industrie te beschermen opdat niet de zelfzucht van enkelen een ganach bedrijf doe vervallen en 's rjjks inkomsten knakke? Niemand zal het in ernst beweeren die onze brood jagers kent en weet hoe weinigen in aantal zy zijn. Van hunne vrouwen en kinderen zouden zeker uegen 1 van de tiou getuigen hoe de jucht het huisgezin ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1