ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5156. 29steJaarg. Dingsdag 12 November 1872. W. J. S. J. BLO M. W. J. S. J. B L O M. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. ©uUachlawb. te. Sleberlttttb. KIEZERS! Een gewichtig werk wacht ons aanstaanden Vrijdag. Dan roept ons de stembus. Dan. is het onze plicht de vacature in den Ge meenteraad ontstaan door het ontslag van Mr. B. C. CAtJ,'te vervullen. Geen onverschilligheidgeen flauwheidNu vooral onze belangstelling beloond en een goede keuze gedaan. Een goede keuze lot bloei en welzijn, in het belang van de stad onzer inwoning wier belang ook ons belang is. Als bij vorige gelegenheden zijn ook nu weder verschillende candidalen genoemd. Allen nuttige burgersmannen bekwaam in hun vakijverig in hunne betrekkingdie we noode zouden missen uit ons midden. Maar iedere nuttige burger is daarom nog niet geschikt om lid te zijn van den Gemeenteraad. Bij de sterke wrijving der denkbeelden in onzen tijdbij de beweging ook op het gebied van het gemeenleleven zijn er mannen noodig van een geheel ona(hanhelijk karakter van een juist oordeel mannen niet alleen bekwaam en ijverig in hun vak maar van algemeene kennis en ontwikkeling en daar door toegerust met een ruimen onbevooroordeelden blik mannen niet onverschillig voor hel volksbelang. Zulk een man hebben we in ons midden en daarom roepen wc U toe Kiest met ons den heer Wij houden ons overtuigd dat deze keuze U niet berouwen zal. In ieder geval, ook waar de uitslag der stem ming anders mocht zijnhebben wij het onze gedaan om door de pers de Kiezers voor te lichten. Waar bij de keuze van een Raadslid geen parti culiere belangen maar. het algemeen belang op den voorgrond staal, daar is de aangewezen man de Heer Toen de Fransche Nationale Vergadering verleden zomer op recès zou uiteengaan deed een vroom af gevaardigde het voorstel dat bij de heropening der zitting door het gansche land 's Hemels zegen over de werkzaamheden van de Vergadering zou afgesmeekt worden. De Vergadering nam het voorstel aan uit practische overweging dat 's Hemels zegen volstrekt geen kwaad kan. Dientengevolge heeft nu de Minister van Eeredienst, Jules Simon, een circulaire in dien geest aan de Bisschoppen gezonden. IJverig als altijd hebben deze lieden aanstonds biduitnoodigingen uit gevaardigd. Men verwacht dus nu een frappant bewijs van dien zegen. Echter nemen wij de vrjjheid te be twijfelen of die zegen het eigeubelang en de harts tochten die als een wilde vloed alles overstroomd hebben binnen hun behoorlijke grenzen zal terug brengen. Het ziet er althans voor het oogenblik vol strekt niet naar uit. Behalve dat do verhouding tus- schen Thiers en Gambetta merkeljjk verkoeld is en linkevzjjde en linkercentrum mindor toenadering toonen dan vroeger weDden de legitimisten en Bonapartisten, die nu vereenigd zjjn alles aan om hun slag te slaan. Dezen zullen een adres aan de Nationale zenden tot herstelling der monarchie, hun man is de onvergelij kelijke graaf van Chambord die wellicht reeds aan het meer van Constance, waar hij zijn verblyf houdt, de hulde van velen hunner genadig aanneemt. Of zij dan kans van slagen hebben Wie zou zoo dwaas zijn het te gelooven Maar wel zullen zij agitatie genoeg verwekken en reeds aanstonds in de Vergadering een twistappel werpen. De Bien Publichet orgaan van den heer Thiers na eerst de bekende constitutioneele voorstellen urgent verklaard te hebbendeelt nu weer mede dat slechts twee daarvan kans hebben door de Regeering onder steund te wordennameljjk de benoeming van Thiers tot President der Republiek voor vier jaren en de in stelling van een hoofd van het uitvoerend bewind der Republiek ad interim. Genoeg om te doen zien dat ook by de Regeering hoegenaamd geen vastheid van plan bestaat. Het nieuwe handelsverdrag met Engeland is door Lord Granville en den Franschen zaakgelastigde onder teekend en blijft vooreerst vier jaren van kracht. In zake maarschalk Bazaine zjjn reeds 240 getuigen gehoord. Spoedig zal zjjn verboor een aanvang nemen. De Pruisische ministers houden telkens vergaderingen over de lastige Kreisordnungquaestio. Ook het orgaan van den Rijkskanselier is zeer ontstemd over de houding van het Heerenhuis en slaat een vrjj heftigen toon aan. Men houdt het voor zeker dat de wet eerst weer in het Huis der Afgevaardigden zal ingediend worden. Haar beginsel zal gehandhaafd bljjvensommige bepalingen een meer practische wjjziging ondergaan. De Regeering wil haar aangenomen hebben en men zal dus spoedig hooren van maatregelen door haar ten opzichte van het Heerenhuis genomen. Bij de heropening van den Landdag zullen dan ook aanstonds de begrooting en de nieuwe wetsontwerpen betreffende de regeling der kerkelijke zaken ingediend worden. Die betreffende het misbruik van het geesteljjk ambt en de opleiding en aanstelling van Roomsche geestelijken zijn in handen van het Ministerie en de wet betreffende het burgerlijk huwelijk is reeds door den Keizer goedgekeurd. In Oost-Pruisen neemt de cholera helaas toe. De Oostenrijksche Landdagen zijn geopend. In dien van Beneden-Oostenrijk is aanstonds een voorstel gedaan tot invoering van directe verkiezingen voor den Rijks raad. Het wetsontwerp op de directe verkiezingen schijnt gereed te zijn en uit twee deelen te bestaan: de alge meene beginselen en de wjjze van uitvoering. Aan het Duit8che element is het overwicht verzekerd. De foederalistische partij heeft een nieuw programma vast gesteld waarvan een voornaam punt uitmaakt: de handhaving van de zelfstandigheid en het historische recht van alle koningrijken en landen van het Rjjk. De verkiezingen voor den Nationalen Raad in Zwitser land, waarbij grondwetsherziening hot wachtwoord was, zjjn veel meer nog dan men verwacht had in liberalen geest uitgevallen. De strijd tegen de Roomsche Curie breidt zich voortdurend uit. De plaats van Marilley als bisschop van Gcnève is nog niet vervuld. Zoodra het Italiaansche Parlement bjjeenkomt zal de wet op de geestelijke corporatiën te Rome worden inge diend. Het ontwerp is strenger en meer doortastend dan men verwacht hadom reden de Regeering hoe langs zoo meer leert inzien dat halve maatregelen en toegeeflijkheid jegens de Curie als olie in het vuur zjjn. De Spaansche Minister Zorilla heeft wel over een groote meerderheid in de Cortes te beschikken mam men vreest dat in de radicale partjj zelve twist en verdeeldheid zal ontstaanvooral by de behandeling der financiè'ele voorstellen. De Carlisten doen nog steeds van zich hooren door waar ze kunnen de wegen onveilig te maken en do posten te onderscheppen. Het comité tot beteugeling van de vervolgingen dor Joden in Rumenië heeft een adres aan de Rumeensche Regeering gericht om aan de Joden gelijke rechten te verleenen als aan de andere burgers. Een daartoe strek kend wetsontwerp zal door de Regeering in do Kamer worden ingediend. In Rusland heeft de verplichte pokken-inenting hier en daar tot oproerige bewegingen aanleiding gegeven. Intusschen gaat de Staatin wiens belang het Is te zorgen dat de burgers zoowel gezond van ligchaam als van geest zijn bedaard zijn gang. President Grant is met een schitterende meerderheid herkozen. Zijn tegenstander Greeley kreeg slechts in een paar Staten de meeste stemmen en zal zich nu weer geheel wijden aan de uitgave van de New-York Tribune. Grant hoeft verklaard dat het zijn streven zal zijn de banden van vrede en eensgezindheid onder do bevolking te versterken. Ten onzent kwam de Eerste Kamer der Staten- Generaal byeen. Tegen het wetsontwerp op de besmet telijke ziekten zijn bij haar een kleine honderd adressen ingekomen. De commissie van verzoekschriften zal wel verstandig genoeg zijn voor te stollen ze ter visie tcv leggen. Prins Hendrik opende de Wetgevende Kamers in Luxemburg. Op den Michigan Centrail Railroad worden 51 waggons gebruikt alléén om boter, vleesch en eieren van Chicago naar Boston en New-York te vervoeren. Dagelijks vertrekken vier van die waggonswelke dan te Detroit op nieuw van ys worden voorzien. Voor eiken waggon worden 4 ton ys per reis gerekend. Over de zoogenaamde paardenpestdie zich van uit Canada over Amerika heeft verspreid en zich thans ook in Eugelaud begint te vertoonen schrijft men het volgende De voorteekenen dezer nieuwe verschrikkelijke ziekte zijn in 't algemeen dof heid en matheid der oogen slapheid der spierenslaperigheid en een merkbare afspanning van 'tgeheele organisme zonder bijzondere uitingen van smart, 't Zieke dier kan zich slechts met moeite voortsleepen en waggelt als 't wordt voortge- zweept, als beschonken heen en weer. Daarbij komt een totaal gebrek aan eetlust. Deze verschijnselen duren in den regel drie dagen en kunnen als 't eerste stadium der ziekte beschouwd worden. Wordt het dier in dien tijd de noodige hulp verstrektdan komt het er meest bovenopzoo nietdan kan de dood als zeker worden beschouwd. Van tjjd tot tjjd komen dan plotselinge krampen by 't zieke paard voorde voor- en achter- pooten schijnen verlamdde peezen zjjn styf en de spieren hard de heupen worden weldra ongevoelig en krachteloos, en 'tdier stort eensklaps met hevige sid deringen over 't gansche ligchaam ter aardevaak komt ook een trapsgewjjze verlamming voor, en in beide go- vallen volgt binnen drie tot zes dagen een zekeren dood, wanneer 't niet gelukt het zieke dier te doen opstaan. Daarom bestaat dan ook de eerste hulp die men de aan paardenpest lijdende paarden verstrekt daarin, dat- men zo op de een of andere wijze oprigt en zo in- dien staat tracht te houden door zo in zwachtels te hangen. Daar zonder deze handelwijze er weinig hoop bestaat op 't herstel van het zieke dier, hebben eenige omnibus-compagniën te New-York eenige hangtoestellen voor hare paarden laten maken. Zoolang overigens de oorzaak van het kwaad nog niet is opgespoord, kan er ook van een radicale geneesmethode geen sprake zijn. Kort geleden stierf ia den Amerikaanschen Staat Kentucky een man die zijn vermogen besterad had tot het oprigten van een „katten-gesticht." Het gesticht moest rattcnholen bevatten en ratten om te jagen ook moesten er exercitie-pleinen zijn met loodsen op welker daken de diertjes Daar hartelust zouden kunnen oorlog voeren. De slotbepaling van dit testament is echter het zonderlingstvan de ingewanden des erflaters moeten vioolsnaren gemaakt wordenop het daarmede besnaarde ioBtruraent zalzonder ophoudendag en nacht voor de be woners gespeeld moeten worden, opdat de katten het genoegen knnnen smaken het instrument te hooren dat hare natuurlijke stemmen 't meest nabij komt." Men gelooft algemeen dat liet testament van dien krankzinnige vernietigd zal worden. In 1873 zal voor het laatst de ligting van recruten op de oude wijzemet vrijstelling en vrykoopplaats hebben. Daarna wordt de algemeene dienstplicht van kracht. Italië heeft in den luatsten tjjd werkelijk niets dan ongeluk. De stad Palazzuolo op Sicilië is in den nacht van 28 October 11. door een verschrikkelijk onheil ge troffen. Gedurende een tijdsverloop van vjjf minuten nameljjk heeft daar een onbeschrijflijk heftige orkaan gewoed, maar die vijf minuten zegt de Gazelta di Siracusa waren voldoende om het uiterljjk aanzion der stad in één oogenblik op treurige wijze geheel to veranderen en verscheidene honderden huisgezinnen plot seling in de diepste ellende te Btorten. Eene verwoesting als te Palazzuolo heeft plaats gehad is op Sicilië zelfs nooit door eene aardbeving aangerigt. De Noord-Oos- teljjke zjjde der stad is geheel verwoest; de meeste huizeu zjjn tot den grond toe vernield; anderen zjjn half ingestort, terwjjl de muren van boven tot beneden zjjn gespleten en ieder oogenblik dreigen in te storten en wat nog staat te verpletteren. Geen enkel dak bjjna is heel gebleveu en overal stuit men op fragmenten van vensters en deuren, op ontwortelde boomenomverge worpen straatlantaarnsenz. De kerk San Sebastiano gelegen in de wjjk waarvan we spraken, zal waarscbjjnljjk geheel moeten worden afgebroken daar de facade ten deele van 't overige gedeelte van het gebouw is losge scheurd. In dezelfde wjjk lagen het nonnenklooster welks muren zjjn ingestort; de schouwburg, waarvan nog slechts een zeer klein gedeelte is bljjven staan het pas gebouwde huis der familie Bibbiadatmet het daaraan grenzende logement en het postkantoor in den letterljjken zin des woord van het aangezicht der aarde is weggevaagd, waarbjj meer dan 10 personen onder het puin werden begraveneindeljjk verscheidene huizen van twee verdiepingen van het eene is nog slechts een stuk muur, van het andere een hoekvan een derde slechts eene enkele kamer overgebleven. De straten zjjn geheel met puin overdekt. Talrijke bjjzon- derheden worden omtrent het onheil medegedeeldde eene nog vreemder en ongeloof!jjker dan de andere. Van 25 hectoliters korendie in een pakhuis lag op gestapeld is geen spoor meer te vinden. Spoorloos verdwenen de papieren van het post-en belasting-kantoor; eerst veel later is een gedeelteop een afstand van verscheidene meters teruggevonden. In een huis woei het koperwerk vau de keuken op het dak in een ander waaideu de vernielden vensters en vensterbanken geheel weg. De jjzeren stangen van een balkon vond men in elkander geward als de knoopen van een touw; andere jjzeren staven, van meer dikte, waren geheel krom gebogen. De zuilen van een paleis werden niet minder dan zes decimeters vooruitgeschoven zonder dat ze werden be schadigd de muur van een ander wel een meter ver teruggeschoven zonder dat een steen van zjju plaats ging. Bjj een ander huis doet zich het merkwaardig verscbjjnsel voor dat alle pannen van het dak op één punt zijn zamengebragt en daar, als ware het met een mortier, in zeer kleine stukjes geslagen. Het huis daar nevens is geheel van pannen beroofddoch nergens is een spoor van die pannen te bekennen. In de stad heerscht natuurljjk een onbeschrjjfeljjke verwarring. Op den naakten bodem van een stal worden de ljjken nedergelegdnaarmate ze langzamerhand uit het puin worden opgegraven. Ze zjjn meest niet voorzien van kleederen daar do bewoners der stad gedurende hun slaap door den orkaan werden verrast. De ligcha- men schjjnen veel geleden te hebben en zjjn gruweljjk misvormd. Ooren neus en mond zjjn met aarde als digtgestopt, terwjjl een laag wit stof over de huid ligt uitgespreid. Velen zjju niet te herkennen, anderen daarentegen hebben zoo weinig van ljjkendat men hen voor slapenden zou houden. Meer dan 1000 huisgezinnen zjjn zonder dak en een even groot aantal moet. zich met halve puinhoopen vergenoegen. Omgekomen zjjn 32 personen en tien ontvingen ernstige kwetsuren. De gewestelijke vertegenwoordiging van Mantua heeft aan alle provinciale en gemeenteraden in het land eene circulaire gerigt, met verzoek om de provincie in haren veracbrikkelij- ken nood te hulp te komen. In dit stuk wordt o. a. gezegd: »De 23sle October is de ongelukkigste dag voor onze pro vincie geworden. Toen bezweken bijna gelijktijdig de dijken voor de wateren van de Poop zijn regteroever bij Ronchi onder Revere, en bij Brede, voor die van de Oglio, op den linkeroever bij Ccsole, en voor die van de Mincio, bij Man tua. 21 gemeenten en 70,000 hectaren van het vruchtbaarste land werden hierdoor overstroomd, schrik en ellende werden heinde en ver verspreid en 92000 personen uit huis en erf verdreven," Een hoogbejaard echtpaar, waarvan de man 99 en de vrouw 97 jaren telde, kwam dezer dagen te Konings bergen, om zich in gezelschap der 71jarige dochter ter viering van de zilveren bruiloft van hun jongste zoon naar Silezie te begeven. De laatste was 40 jaren lang ambtenaar bjj de belastingen geweest en leeft tegen woordig op het landgoed van een zjjner zusters kinderen aan de Poolsche grenzen. Ieder, die dit merkwaardige paar zag, dat reeds voor jaren de diamanten-bruiloft vierde, zou gemeend hebben, dat zjj niet ouder dan 70 jaren waren. Tc Berlijn woont in de Wilholmstraat een voormalig apo theker, dio zich het zonderling vermaak schept van musschen te koopen en te vangen om ze chemisch te verwen en dan weêr Ie laten vliegen. Men ziet nu allerwege te Berlijn mu9schen in rood, blauw en groen kostuum. Zondag laatstleden had te Gent de lang besproken verkooping plaats van snelvliegers van den zoo gunstig bekenden Gentschen duivenliefhebber, den heer A. Cleempoel. Een groot getal duivenliefhebbers uit vreemde steden en landen waren er bjj tegenwoordig. De liefhebbers betwistten elkander zeer de te koop aangebodene snelvliegers, want er werd een duif ver kocht onkosten inbegrepenvoor 241 fr. 50 c. Het totaal der opbrengst van 75 duiven beliep 3780 fr. De dievenbende, die zich sedert eenigen tjjd in de omstreken der stad Tongeren ophoudt, heeft opnieuw een stoutmoedigen diefstal begaan. In den nacht van Dingsdag op Woensdag zjjn de booswichten ingebroken in het pensionaat van Rutten. De volgende omstandig heid kan dienen tot een staaltje van hunne stoutmoedig heid. De nonnen, gerucht hoorende, openden een venster en vroegen aan de dieven, wat zjj kwamen doen. Deze antwoorden heel lakoniek: »Wjj komen alles halen wat bjj u te vinden is", en zjj gingen voort met hun werk van inbraak. Het pensionaat is ongelukkig te ver van de andere woningen verwjjderd, dan dat het mogeljjk geweest ware om hulp te roepen. Er bleef de nonnen niets over dan zich in hare kamers op te sluiten. Toen zjj des morgens naar beneden kwamen, vonden zjj hun pensionaat geheel uitgeplunderd. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Door het hof van assises in Henegouwen is de negentien jarige Palrayre Hieruauxdie volgens haar eigen bekentenis haar tweede kind op zeven-en-veertig plaatsen had gewond en daarna door verwurging gedoodna verdediging door twee bekwame regtsgeleerdenvrijgesproken. Zij verklaarde tot die vree8elijke daad >door den duivel gedreven te zjjn." 'S Gravenhage11 Nov. {Telegram). De Eerste Kamer heeft heden het ontwerp tot toekenning van pensioen aan de dochters van wjjlen den heer Thorbecke asingenomen met algemeene stemmen op één na (de heer Messchert van Vollenhoven die de politieke rigting van den heer Thorbecke steeds be streden heeft en dus verklaarde het motief der wet niet te kunnen beamen.) Al de andere wetsontwerpen zjjn aangenomen. Het rapport wegens het wetsontwerp ter voorkoming van besmettelijke ziekten is nog niet uitgebragt. Vele petitiën daartegen komen nog in. Woensdag ten 11 ure discussie over de Indische begrooting. Grorïncliem8 Nov. Alhier heeft een gepas- porteerd onderofficierdie zich hier met vrouw en kind sedert enkele dagen metterwoon had gevestigd, Woensdag-namiddag zjjn vrouw zoodanig meteen scheer mes aan den hals verwond,datzjj, de woning uitvlugtende, weinige minuten later ten huize van een harer buren is bezwekeuinmiddels had de man zich met een pistool van het leven beiroofd, zoodat de justitie, zeer kort daarna op do plaats van de misdaad tegenwoordig, slechts het overljjden had te constateeren van de ver- slagene en van haren moordenaar. "Wouw, 7 Nov. Zondag-avond, omstreeks 7 ure, had alhier eene vrees9eljjke misdaad plaats. De persoon van M. Doggen, oud 35 jaren, wonende op het gehucht Messelaar, onder deze gemeente, verliet op genoemd uur de herberg de Patrijs om naar zjjne woning terug te keeren, maar had naauweljjks eenige schreden gedaan of hjj werd door een drietal in een bosch verscholen mannen aangevallen en zoodanig met messteken ver wond, dat bij bewusteloos ter aarde viel. Twee der vermoedeljjke daders, de gebroeders U. d. W. zjjn door de politie gearresteerd en naar Breda ter beschikking van de justitie overgebragt. Sluis4 Nov. In de vergadering van den gemeen teraad is heden op nieuw tot wethouder benoemd de heer K. F. KoksmaNotarismet het lot tegen den heer Jacob le Roy. Ook is een berigt ingekomen van den waarnemenden gemeente-geneesheer, dat deze met 1 January voor die tijdeljjke waarneming bedankt. Mïfltlellbiirjr 9 Nov. Door de prov. staten is goedgekeurd met 39 tegen 5 stemmen het ontwerp- reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. Zooals bekend is zjju door Belgische grondeigenaren bezwaren tegen dit reglement ingebragt. Voorts is het verzoek van den Nieuwen-Neuzetpolder, om calamitous te worden verklaard, ingewilligd, en be- Bloten aan de gemeente Hoofdplaat een, rentéloos voor schot van ƒ4420 te verstrekken, tot verbetering der haven van die gemeente. K.loetiii£j©7 Nov. De 75ste verjaardag van den nog al tjjd wakkeren Burgemeester dezer gemeente den heer J. Trimpeis gisteren hier op eene bijzonder luisterrijke wjjze gevierd. Yerseke2 Nov. De gemeenteraad heeft heden de jaarwedde van den hulponderwijzer op 400 gulden gesteld met ingang van 1 Januarjj e. k. Zieriltzee, 11 Nov. Ter gelegenheid der in stallatie van onzen nieuwen burgemeester, Jhr. W. vap Cilterswappert heden van de meeste particuliere ge bouwen de nationale vlag. Heden avond zal aan den nieuw benoemden en aan den afgetreden burgemeester, Mr. B. C. Cau, door het muzjjkcorp9 der dd. schutterij eene serenade worden gebragt. Woensdag jl. is opgezonden een adres van adbaesie aan het „Smeekschrift" der HH. Kujjper c. a. te Am sterdam in zake den vaccine-dwang. Het werd door 98 meerderjarige ingezetenen van Zierikzee geteekend. Benoemd tot hulponderwjjzer op de Valkge meente Eede (Gelderiapd) C. v. d. HoekCz.thans lste hulponderwjjzer te Barendrecht. Van al de hulponderwjjzers in de gemeente Hon- tenisseis de jaarwedde verhoogd tot 400 gulden. Het Dagblad verneemtdat H. M. de Koningin dezer dagen te Loudeu terugverwacht wordt, van waar H. M. tegen den 21 n dezer naar hot vaderland denkt terug te keeren. Een machinist van den Grand Central BeigeDingsdag avond per trein van Aken naar Maastricht komende, op een telegram zijner vrouw, dat hem den dood van een hunner kinderen meldde, had de onvoorzichtigheid, aan het station Valkenburg tnsschen twee treinen te willen doorgaan en werd door de locomotief omvergeworpen, waarbij het rad hem de schouder verbrijzelde en aan de zijde en voeten kwetste. Na voorloopige geneeskundige hulp werd hij naar Maastricht overgebragt, waar hij den volgenden dag overleed. De dokters te Maastricht hebben besloten het honorarium voor hunne visites te verhoogon met het oog op „de duurte der levensbehoeften." Als de patiën ten niet betalen willendan werkstaking. Mon meldt uit Ambt Vollenhove: Eene algemeene en buiten gewone daling merkt men op in de prijzen der aardappelen. De Friescbe zijn meer dan/ 1 en de Land-Volleuhoofsche 80 ets, per hectoliter gedaald. Het weekblad De Grondwetuit de stad Holland in den Amerikaanschen staat Michigan, geeft zooals uit de Held. en Nieuwedieper Cl. bljjkfc eene beschrij ving van het feest dat daar op den 17den September jl. plaats greep, ter herdenking van het 25jarig bestaan dier nederzetting. Het terrein der feestviering was ge kozen op korte afstanden van de plaatsen Hollaud, Gro ningen en Zeeland. Men begaf zich daarheen in een optogt, die vele nommers behelsde. Het feestterrein was net versierd. De feesteljjkheden werden voorafgegaan door de mu ziek van de Band. Ds. C. van der Meulen opende met een ernstig en krachtig gebed. Daarop werd door de vergaderde menigte Psalm. 66 3, begeleid door van Lentes zanggezelschap, gezongen. Treffend, plegtstatig en hartroerend klonken door de wouden de door de menigte aangeheven psalmtoonen, herinneringen opwek kende uit die onvergeteljjke dagen toen vaderland vrienden en magen het vaarwel toegeroepen werd en men, dobberende op den oceaan, vreemdeling was op weg naar een vreemd land. Na hem hield Dr. van Raalte een toepasselijke rede. Kerknieuws. Ds. E. F. H. Wolf, pred. bjj de Nederd. Herv. gem. te Utrecht (vroeger te Zaamslag) heeft bedankt voor een beroep naar Gramsbergen. Te Bath en Rilland is tot predikant beroepen de kandidaat P. E. BarbasJr. Gemengde berlgten. In den Haag heeft een kwaad wijf slaags geweest met een man, en heeft hem zijnen vinger afgebeten, Een fa- briekant in Duitschland heeft op 30 October zijn gouden bruiloft gevierd. Bij die gelegenheid heeft hij 100,000 gnldea aan zijne werklieden uitgedeeld. Voor eenige dageu werd er bij eene mevrouw te een groot stuk vleesch te huis gebragt door een slagters-jongen. Een oogenblik later kwam er een slagter9-knccht vragen of hij het stuk vleesch eens mede mogt nemen, daar zijn baas vergeten had het te wegen. Aan dit verzoek werd voldaan doch het vleesch bleef zoo lang weg, dat de meid naar den slagter ging, die van niets wist. Bij een landbouwer te Gelcloo had in de vorige week eene bruiloft plaats, waarop 113 personen tegenwoordig waren. Bij deze feestviering werd eene hoeveelheid van 100 kannen jene ver verbruikt. Niet alleen uit glaasjes, maar zelfs uit kopjes werd er gedronken of het water was. Daar er nog al veel vrouwen en kinderen bij warenkan men Wel aannemen dat er likkebroers bij waren die een paar kannetjes hebben binnen gespeeld. Te Meppel heeft een eendenboer op eenen dag 500 eendvogels gevangen en heeft die verkocht voor een gulden per stuk. Iemand teZ. wordt aangeraden geen naamlooze brieven meer in eene school te gooijen, en er iemand dan in te bc- bclasteren. Het ware beter dat hij eerst op zich zeiven zng, eer hij een ander beschuldigde met iets waar niet9 van nan isdus Lasteraar! pas op nw zaken, En spreekt nooit geen kwaad van mij, 'tZou verkeerd wel kunnen raken, En dan was een ander blij. Twee dames te Bruinisse moesten zich wat beter gedra gen als zij werkzaam zijn in de pulp. Dus meisjes, als gij pnlp lost Blijft dan beter op uw post. Te den Bommel wordt eene jonge dume met een oud hoofd aangeraden, om haar ruikdoosje zoo niet te presenteren nan jonge lui, want zij kan er toch niemand roede vangen. Zij raakt van den tand en is niet meer in trek. Een naaistertje te N., moest, wanneer zij buiten bij eeu boer de vrouw gaat oppassen als zij bevallen is, met den baas zoo gemeenzaam niet zijn, en zooveel snaps niet hebben van een fatsoenlijk meisje. Te den Bommel wordt een dameije aangeraden, zoo gek niet te loopen achter een meelzak, want zij kan hem toch niet krijgen. Een streng orthodox meusch heeft in zijn hoofd gezet dat de wereld plat is en op pilaren rust. Daarvan was hij zoo zeker dat hij f 6000 beeft uitge loofd aan hem, die het tegendeel bewees. Nu heeft een professor dat bewezen en heeft de zes duizend golden opgestreken. De man echter blijft volhouden dat de aarde plat i9, doch op de vrnag waar die pilaren dan op rusten, weet die man geen autwoord te geven; dat zijn verborgenheden I SPOORBOOTDIE3NST tan Middelburg op Zierikzee. NOVEMBER 1873. Van MIDDELBURG: Dingsd. 12'8 nam. 2, u. Woensd. lS'emor.lO.SO Dond. 14 7,— Zaturd. 16 7, Zaturd. 16's nam. 2, Zondag 17 2, Maand. 18 2,— Van ZIERIKZEE: Dingsd. 12'smorg. 7, u Woensd.13 7, Woensd. 13'snam. 2,— Dond. 14 2,— Zaturd. 16 'smor. 10,30 Zondag 17 Maand. 18 10,30 7,—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1