ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5155, Dingsdag 5 November 1872. 29steJaarg. POSTER IJ EN. STRANDVONDERIJ. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. Static. rijft, De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee brengt ter algemeene kennis datten gevolge van het vervroegde vertrek der namiddagpostin verband met den Winterdienst op de Spoorwegen de lichting der Hoofdbas voortaan ten 1J3 11. 30 m. namiddag, in plaats van ten 1 ure namiddag zal plaats hebben. De overige bestaande biulichtingeu blijven onver anderd. De Directeur voornoemd PILAAR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee roepen voor do eerste maal ter reclame op: regthebbenden op een MAST, lang 17 Meters, in omtrek 1,23 Meter, in zee gevischt en bij hen aangebragt. Slefbta ééno zaak houdt gansch Frankrijk bezig namelijk de constitutioneele quaestie en zoo mogelijk worden de belangstelling en de agitatie met don dag grooter. De Temps gaf als middel om die quaestie op te lossen aangedeeltelijke vernieuwing van de Natio nale Vergadering door geregelde aftreding van één derde departementsgewijze. Zoo zou de Republiek be stendigd blijven en toch zou zij niet definitief afge kondigd worden waardoor veel ergernis vermeden en de minst mogelijke agitatie verwekt zou worden. Van alle middelen en plannen die bedacht en geopperd zijn om deze zaak tot een gewenscht einde te brengen was dit zeker niet het minst practischemaar slechts in geringe mate heeft het de aandacht getrokken. Geen wonder als meu bedenkt dat de officieuse persna langen tijd zich ontwjjkend uitgelaten en nu eens met halve woorden het een aanbevolen en dan weer het andere bestreden te hebben plotseling met een artikel voor den dag is gekomenwaarin bjj de heropening der Vergadering de volgende onderwerpen urgent wor den verklaard de afkondiging van de Republiekde benoeming van Thiers tot President voor vijf jaren met herkiesbaarheid de benoeming van een Vice-President, de oprichting van een Tweede Kamer en de uitvaar diging van een kieswet met beperkende bepalingen. Als één man heeft de radicale pers zich tegen dit programma verzetzij blijft op het oude aambeeld hamoren dat deze Vergadering hoegenaamd geen con stitutioneele bevoegdheid bezit en dus ontbonden moet worden zoodra de ontruiming van het Fransche grond gebied door de Duitsche bezettingstroepen heeft plaats gehad en naar men zegtis de verhouding tusschen Thiers en Gambetta na de mededecling van dit pro gramma in de Bien Public het orgaan van den Pre sidentaanmerkeljjk verkoeld. Toch is het best mogelijk dat er van al deze plannen niets komten de naaste toekomst ons heel iets anders te aanschouwen geeft als iemand had durven denken en vermoeden. Bij de treurige verdeeldheid der partijen en fracties en bij de behoefte aan een vast bestuur, die zich hoe langs zoo meer doet gevoelen kan men alles verwachten, zoolang nietde welgezinden van alle partijen, omdat a1 laiida welzijn hun meer ter harte gaat dan hun eigen belangen en begrippen de handen ineenslaan en door hun zedelijken invloed den toe-tand beheerschen. Iets dergelijks verwacht de Tempsvolgens dit orgaan zouden bij de heropening der Vergadering eenige hoofden der verschillende partijen en fracties bijeenkomen en uit hun midden een commissie benoemen die het met de Regeering eens zou trachten te worden over den definitieven toestand. De berichten die reeds eenigen tijd geleden verspreid waren over de ontruiming van de departementen Manie en Haute-Marne blijken onjuist geweest te zijn. De barakken waren nog niet in ordenu die echter gereed zijn heeft de ontruiming inderdaad een aanvang ge nomen en hoopt men dat die met een paar dagen zal afgeloopen zjjn. Bij do Algemeene Raden die den wensch naar verplicht kosteloos onderwjjs hebben uitgesproken heeft zich ook de Algemeene Raad van het departement der Seine aangesloten. Iu weerwil van alle moeite die de Regeering zich gegeven heeftzelfs in strijd met den wensch door den Koning-Keizer uitdrukkelijk te kenneu gegeven aan den Presidenten eenige invloedrijke leden, heeft het Pruisische Heerenhuis de Kreisordnung met verpletterende meer derheid verworpen. Onmiddellijk daarop is de Landdag door den Minister van Oorlog von Roon nameus den Koning gesloten om den 12den November heropend te worden. Alsdan komt de Kreisordnung op nieuw bij het Huis der Afgevaardigden in behandeling en do Regeering heeft besloten te zorgen dat de Jonkerpartij haar niet weer verwerpen zal. Welke maatregelen zjj daartoe nemen zalof zijgelijk bij een vroegere gelegenheid een aantal nieuwe leden benoemen zal van wie zij zeker is, schijnt nog niet bekend. Men verwacht van Regeeringswege spoedig de in diening van een wetsontwerp betreffende het verplicht burgerlijk huwelijk. Ten aanzien van het godsdienst onderwijs op de scholen dat in Pruissen nog steeds verplicht isheeft de Minister van Eeredienst mildere bepalingen gemaakt. Wat de behandeling der bijbelsche geschiedenis betreft zal men voortaan niet zoo zeer aan den letter te hangen als wel op den zedeljjken inhoud en strekking te wijzen hebben. De Beiersche Oud-Katholieken hebben weer te Mun- chen een vergadering gehouden ter vaststelling van een reglement voor de Oud-Katholieke vereenigingen daar te lande. De hoogleeraar Frederick deelde mede dat er van hunnentwege een antwoord op het gedenk schrift van de Duitsche Bisschoppen was opgesteld. De Oostenrijksok Hongaarsche delegaties zijn na goed keuring der begrooting gesloten. Deze week zijn de gezamenlijke Landdagen ter vergadering opgeroepen. Van de wet op de verkiezingen voor den Ryksraad is nu toch iets meer uitgelekt. Haar hoofddoel zou zijn de heerschappij van de Duitschers te bevestigen door bevoorrechting vau het Duitsche element. Natuur- Ijjk moeten daarvoor allerlei kunstmiddelen aangewend worden zooals de vereeniging van grootendeel9 Duit sche steden met bepaald Slavisch gezinde plattelands districten enz. Zoo wil de Regeering zich de Duitsch- libeialen tot vrienden maken zonder genoegzaam te bedenken dat de Slavenonder wie de nationale be weging toch reeds vrij diepe wortelen heeft geschoten onnoodig verbitterd worden. In Zwitserland vallen de verkiezingen voor de Na tionale Raden ten gunste van de Grondwetsherziening uit. De Bisschop Marillej van Freiburg die te Genève dat ook tot zijn dioecese behoort, geen nieuwe pas toors wilde benoemen om niet te treden in het recht van zjjn ambtgenoot Mermilloddie buiten weten van den Staat door do Curie aldaar tot Bisschop verheven washeeft den Staatsraad kennis gegeven dat hij af stand heeft gedaan van do functiè'n en den titel van Bisschop van Genève. In Italië' richten de overstroomingen ontzettende schade aanvele menschen hebben er het leven bjj verlorennog steeds bljjft het water wassende. Het Spaansche Congres heeft besloten den beruchten Minister Sagasta in staat van beschuldiging te stellen. De President-Minister Zorilla was er niet voor maar zou er ook geen kabinetsquaestie van maken. Sagasta, hoewel geen lid der Cortes, zal zich iu persoon voor de Cortes verdedigen. Het wetsontwerp op de lichting van 40,000 man is goedgekeurd en ook de financieele voorstellen der Regeering zijn door de begrootingscommissie aangenomen. In de Cortes is weer de afstand van Gibraltar ter sprake gekomen. Natuurlijk waren aanstonds de Engel- sche bladon in rep en roer om de onmogelijkheid daarvan aan te toonen. De republikeinsche partij komt weldra te Madrid bjjeen om een oordeel te vellen over de houding van het hoofdcomité. Zij wil zich openlijk zuiveren van den blaam dat zij niet vreemd is aan de wanordelijkheden van den laatsten tijd. De Spaansche bisschoppen hebben eeu petitie aan de Cortes gericht waarin zij protesteeren tegen het ontwerp regelende do financieele betrekking tusschen Kerk en Staat. Zij beroepen zich op de Grondwet en op de met den Pauselijken stoel gesloten concordaten dio de natie verplichteu voor het onderhoud van geeste lijkheid en eeredieust te zorgen en verzoeken de Cortes het ontwerp niet aan te nemen. De vereeniging tot beteugeling der vervolgingen waaraan de Joden in Rumenië zijn blootgesteld heeft een uitvoerend comité benoemd dat te Weenen zal ge vestigd zijn en belast is met de zorg voor alles waardoor de stoffelijke en zedelijke toestand der Joden aldaar verbeterd kan worden. Nu het zoo goed als zeker is dat President Grant herkozen zal worden werpen de Araerikaansche dag bladen elkaar allerlei leelijke beschuldigingen en hate lijkheden naar hot hoofd. Men beschuldigt beide partijen vau de grofste knoeierijen diealthans op zoo groote schaalslechts in een land als Amerika kunnen plaats hebben. Een quaestie die nog altijd tusschen Amerika en Engeland hangende wasbekend onder den naam vau de San-Juan-grensquaestiebetreffende de juiste lijn van afscheiding ten zuidwesten van Britsch-Columbië is dezer dagen door den Duitschen Keizer, die door beide part jjen als scheidsrechter verkozen was beslecht. Ame rika is in het gelijk gesteld en heeft die beslissing in de Vereenigde Staten groote vreugde verwekt dat beide partijen in die uitspraak berustenblijkt uit het feit dat de wederzijdsche gezanten elkaar met den uitslag geluk hebben gewenscht. Bij al de' kwalen eo rampen die de maatschappij be zoeken dreigt thans eene nieuwe zich te voegen, indien althans de besmetting uit do Nieuwe Wereld zich naar do Oude over plaatst. Uit New-York wordt getelegrafeerd dat aldaar en in Boston zich eene ziekte onder de paarden heeft geopenbaard die in het verkeer groote stremming te weeg brengt. De ge volgen er van zullen spoedig ook in Europa worden onder vonden, want de stoombooten naar Europa, die den 26sten October New-York verlieten konden de voor haar bestemde ladingen niet geheel opnemendoordat er geeno paarden waren dio do vrachten naar de ladingsplaatsen trokken. In New-York alleen zijn 30,000 paarden zieken men ziet nu bijna geen paard op straat. Te Londen is een melkboer tot zes maauden gevan genisstraf veroordeeld wegens het vervalschen van zijn melk met krijt en water. Hij was een half jaar geleden reeds wegens hetzelfde misdrijf gestraft met eene boete van 50 pond sterling of 600 gulden. Indien men ook in Nederland eens zulke straffen in voerde zouden we spoedig betere melk drinken. Er is evenwel tegen die invoeriDg één bezwaardatwe erkennen het, nog al van belang is. Alle gevange nissen toch zouden iu 't begin met melkboeren zijn opgevuld, en er zou geen plaats zijn voor andere in- dustriëelen van slecht allooi. Van de Batavier is tot dusver niets zigtbaar dan een stuk van den mast en van de schoorsteenpijp. Reeds is men er in geslaagd acht kettingen onder door het wrak te balenen als er nog vier dergelijke geplaatst zjjnhoopt men het schip aanst. Maandag bij vloed te kunnen ligten. Inmiddels hebben de duikers verschil lende voorwerpen boven water gebragto. a. een kistje met ongeveer 800 pd. st.toebehoorende aan een Hol- landschen jood. De koffij die de Batavier aan boord hadis door bet water gezwollen en heeft niet alleen de balen doen springen maar ook het dek opgeligt. De klok uit de eetzaal is op 1 u. 15 m. blijven stil staan dat is dus het juiste tijdstip waarop de ramp plaats greep. Door den aanhoudenden hevigen regen der laatste dagen zijn de Trent, de Douvent, de Stour en andere ■waterloopen in het graafschap Midland, overgestroomd en hebben eene groote hoeveelheid gronden onder water gezet. Het water staat hooger, dan toen in 1857 en 1864 de groote overstroomingen plaats hadden en nog bljjft het water wassen. De vaart is gestremd daar men de zoomen der waterloopen niet naderen kan, en op al de bezaaide akkers is het graan verdronken. In de graafschappen Nottingham, Leicester, Derby en Lincoln zjjn op verschillende plaatsen de verwoestingen ook zeer groot. Geheele kudden schapen zjjn verdronken, graanmjjten weggespoeld, hoven verwoest en de inwoners zoeken er hun behoud door in booten de vlugt te nemen. In het graafschap Yorkshire zijn de Aire en de Dou buiten hunne oevers getreden. Te Sheffield speelden twee kinderen nabjj het water, toen beiden door den stroom werden weggevoerd. De moeder van een der kinderen snelde hen ter hulp, doch een der twee drenke lingen ontsnapte aan hare handen en toen zjj terug op den onover8trooraden grond trad, zag zjj dat het kind van hare buurvrouw door haar gered werd, ter wijl haar eigen dochtertje verdronk. Op de spoorwegen kunnen de machines niet meer dan met de grootste voorzichtigheid voortrjjden, daar bjj elke versnelde beweging, het vuur door het water kau uitgedoofd worden. De beweging der wagons doet het water tot op de daken der huizen spatten. Volgens telegrafische berigte'n van Woensdagavond uit Ferrare, had de regen opgehouden en men had hoop sommige bedreigde punten te behouden. Vier duizend man werken dag cn nacht aan de djjken. Indien de Po-kistingen het niet houden, dan loopen nog 2000 vierkante K.M. land onder water, De schade in de provinciën Mantua en Ferrare is niet te berekenen. In laatstgenoemde provincie zjjn 40,000 personen zonder huisvesting. Door het rijzen van do Oglio zijn 400 vierkante mjjlen overstroomd. Casal Maggiore is in groot gevaar. Het schouwspel in de overstroomde districten is hartverscheurend. Het water staat op vele plaatsen tot aan de bovenste verdieping der huizen, tal van kerken en huizen zjjn in bouwvallen veranderd. Milaan, Genua en Venetië wedjjveren met elkaar in het brengen van hulp. De autoriteiten en do militairen doen wonde ren van moed en volharding in het redden der bevolking. De werken tot verdediging tegen de Po zjjn onvoldoende en men vreest nog voor een algeheels overstrooming van Rivigo en een deel van Mantua en Verona. J-teersyio, (Emilia), 31 Oct. Verschillende ge meenten geljjken op ontzaggelijke meren. De toppen van boomen en hnizen zjjn ter naauwernood zigtbaar. Het vee sterft den hongerdood wegens gebrek aan voedsel. Een groot aantal koejjen is door het wassende water medegesleept. In de dorpen aan de Po is de geheele bevolking mannenvrouwen en kinderendoor de soldaten bijge staan bezig aan het versterken der djjken. Verscheidene carabinier8 hebben het leven gewaagd om de ougeluk- kigen te redden. Twee kerken zjjn afgebroken om met de steeDen en het puin de djjken te verhoogen. Ten einde de schulden te kunnen afdoen, welke als nog tot een bedrag van ruim 7 millioen francs bestonden ten laste der civile lijst van Napoleon III, en het voor-1 schot van 3 millioen terug te ontvangeuhetwelk de Keizer zich in Juljj 1870 bjj zjjn vertrek naar het leger op rekening van zijn inkomen had doen uitbetalen heeft de Regering beslag gelegd zoowel op het mobilair in de Keizerljjke paleizenhetwelk eigendom des Kei zers was als op de particuliere goederen van Napoleon III. De plaats gehad hebbende verkoopingen van roe- ,vende goederen hebben reeds een aanzienlijk gedeelte der schulden doen betalenterwjjl de verkoop van eenige in beslag genomen vaste goederen vermoedeljjk ruimschoots de middelen zal leveren om alle schulden geheel af te doen en de schatkist volledig schadeloos te stellen. Een der in beslag genomen vaste goederende model-bouwhoeve des Keizers te La Motte-Beuvron zal door den Staat in bezit gehouden en tot een land- bouw-kolonie ingerigt worden op denzelfden voet als de kolonie te Mettray in Nederland. Onlangs is te Parjjs een kind zes weken oud des nachts door eene menigte ratten van de grootste soort, zoodanig gebeten en verwond, dat het er waar schijnlijk van sterven zal. Toen de minbjj wie het kind zich bevond ontwaakte door het vreemdsoortig gedruisch dat zjj boorde liep het bloed uit het wiegje en waren de wangen en de armpjes van het kind reeds afgeknaagd en verslonden. Men schrjjft aan het Parjjsche Mémorialdiploma tique uit Locden, dat de Internationale op dit oogen- blik onder al haru leden in Europa tracht te organiseren een collectewaarvan de opbrengst zal moeten dienen om een algemeene werkstaking te steunen bjj gelegen heid van de in 1873 te Weenen te houden wereldten toonstelling. Het Oostenrjjkscbe Gouvernement zou van dat plan in kennis gesteld zjjn en maatregelen hebben genomen, die in elk geval zouden beletten dat deze werkstaking de minste hindernis in den weg legge aan de speciale werkzaamheden, welke met de regeling der tentoonstelling in verband staan. Het volgende voorval wordt in de Progrès du Nord ver haald. De heer Edmon F. gepensioneerd kapitein der kavallerie die vijfjaren geleden zijn vaderland Frankrijk verliet, bekleed- do eene zeer winstgevende positie bij eene fabriek in de om streken van Brussel. In 1842, toen hij vier en twintig jaar oud waslag hij in garnizoen te Rijsse!waar hij kenuis maakte met de dochter van een messenfabrikant. Het meisje werd door hem verleid, verliet de ouderlijke woiiiDg en men hoorde niets meer van haar. De vorige week bevond de oud-kapitein zich in een der voornaamste bierhuizen te Brussel, en trok partij voor een zijner vrienden die door een jong officier der karibiniers werd beleedigd en daagde dezeD uit. Het duel had plaat9 met pistolen en F. schoot zijne tegenpartij dood. Hij wilde nu België verlaten en zich weder naar Frankrijk begeven, maar op den morgen van zjjn vertrek meldt zich eene dame aan, wier gelaat onder een digten sluijer is bedekt. Op zijne kamer gekomen werpt zij haar sluijer weg en de kapitein herkent in die verouderde vrouw met hare grijze haren zijne voormalige beminde. »Niet genoeg dat gij de moeder onteerd hebt, thans hebt gij haar kind gedood I Gij hebt uw zoon vermoordzulke mis daden mogen niet ongestraft blijven I" riep zij hem toe en tegelijk een revolver te voorschijn halendevuurde zij twee schoten op hem af en een derde op zich zelve. Toen de andere bewoners toeschoten, voud meD den kapitein dood terwijl de moordenares nog dcnzelfden dag bezweek. ©Mttsdtinttb. De gouden bruiloft, altyd zeldzaam, maar in 't bij zonder onder Vorsten, omdat deze maar een gering numeriek gedeelte der bevolking uitmaken, zal den 10 Nov. e. k. gevierd worden door Koning Johan van Saksen en zijne gade. Groote feesten zullen alsdan te Dresden worden gegeven, zoowel door het Hof als dooi de burgerij, die, even als het gebeele land, den grij zen, letterlievenden Vorst op de handen draagt. Al de Vorsten van Europa zullen van hunne belangstel ling in den vreugdedag van hunnen Collega doen blij ken daar hem óf in eigen persoonèf per deputatie geluk te wenschen. Volgens officiële berigten te Gumbinnen ootvaogen was in het dorpje Sdorrennabij de stad Johannisbnrg in Oost- Pruissen de cholera uitgebroken en eeuigo persoueu daaraan bezweken. Ook in Ofen heeft zich de cholera geopenbaard. Vijf personen zjjn den 25sten daaraan gestorven. üdebctianb. 's Gravonliagc, 2 Nov. De Regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend het lang ver wachte wets-ontwerp tot wijziging der kieswet. Volgens dit ontwerp zal men om tot kiezer van de leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten bevoegd to zijnin de directe belastingen moeten betalen twintig gulden. Deze cen9ns zal regel zijn. Uitzonderingen zijn de volgende: Iu Winschoten, AppingadamAssen, Meppel, Harlingen, Bolsward, Sneek, Dokkum, Kampen, Deventer Zutphen Nijmegen TielZalt-Bommel Amersfoort, PurmerendAlkmaar, Zaandam, Gouda, Vlaardingon Brielle, Gorkum Vlissingeu, Goes, Zie rikzee MaastrichtBreda en Roermond zal de census bedragen vier en twintig gulden; in Groningen, Leeu warden, Zwolle, Aruhem, Utrecht, Middelburg, 's Bosch, DordrechtSchiedam DelftLeiden en Haarlem twee en dertig gulden en in Arasterdam, Rotterdam en 's Gravenhage vijftig gulden. Wordt dit ontwerp tot wet verhevendan zal het geheele aantal kiezers voor de Tweede Kamer van 105,452 op 134,337 worden gebragt. Dit voorstel heeft dus een zeer wjjde strekkinghet is een diepe greep in hot bestaaude stelsel. 1 Nov. Heden slaakt de Grand Central Beige zijn dienst van hier op Moerdijk, daar althaos de treinen van den Staatsspoorweg van de overzijde van de Maas af rijden. Deze regeling, eene voorloopigein afwachting van do voltooijng der spoorwegwerken door deze gemeente is voor deze stad van groot belang, daar zij een belangrijke winst van tijd met zich brengt, ten opzigte van het verkeer met het zoidernet der Staatsspoorwegen. Ann de Oostcrkndcin de nabijheid van het Rhijo9poorstatïon is thans een ligter geplaatst, die tot uitgangspunt zal dienen voor de stoombootwelke de reizigers naar de overzijde van de Maas moet' voeren. Neuzen, 2 Nov. Sedert eem'ge dagen heeft hier eene meer dan gewone drnkte met de zeevaart plaats, doordien op eenmaal een groot aantal schepen voor Gent onze haven zjjn binnengevallenwelke grootendeels door tegenwind vele dagen in zee zyn opgehouden, Door te grooten diepgang om het kanaal op te varen worden er hier velen geligtwaardoor veler handen bezigheid vinden. MMtlelburg:1 Nov. Heden is de spoorweg tusschen Middelburg en Ylissingen voor het personen vervoer geopend. Feestelijkheden hadden niet plaats doch een vrjj groot aantal personen maakten van de verkorte reisgelegenheid in beide rigtingen gebruik. Van het stationsgebouw alhier waariu gisteren de twee tot dusver ontbrekende uurwerken zijn aangebragt en geregeld wapperde de vlag. Te Vlissingen werd van alle openbare gebouwen en ook door vele parti culieren de vlag uitgestoken. Zierilszee, 2 Nov. Diakenen der Hervormde gemeente alhier, als belast met de zorg voor het diaconie-armen-gesticht alhier, hebben ook aan den koning een adres van adhaesie gezonden ter onder steuning van het door diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhageals belast met de zorg voor het diaconie-weeshuis aldaar, tot Z. M. gerigt verzoek om de bevoegdheid der bestuurders van instellingen van weldadigheidwaarin minderjarigen worden opgenomen, of waartoe minderjarigen bobooren, op afdoende wjjze bij de wet te regelen. Men meldt ons uit Scberpenisse dat het mede gedeelde omtrent de zaak van het kind van Kaatje' Wesselsvoorkomende in ons N°. van 29 Oct. jl. in zooverre onjuist is, dat de heer welke het kind heeft gehaald niet zou verboden hebben hem te achtervolgen of ooit eenig narigt omtrent zijne heenreize in te winnen, daar de moeder zeer goed weet waar het kind zich bevindt, zoodat het te wenschen ware dat vele kinderen nit den arbeiderstand zulk een te huis mogten vinden. Ziei-ïlczee4 Nov. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad zijn benoemd tot hulponderwjjzeres aan de school van den heer Rensen: Mejufvr. J. dy Huy te Zierikzee; tot eerste hulponderwijzer aan de Tusschenschool de heer J. Buijk te Zierikzee; tot derde hulponderwijzer aan die school: de heer A. H. Lemson te Axel tot zesde hulponderwijzer aan de Armenschoolde heer J. Aalbregtse te Zierikzee. De miliciens van de verschillende regimenten inf. der ligting 1872, die door lotsbeslissing tien maauden onder de wapenen moeten blijven, zullen na 1 Jan. e. k. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De Standaard bevatte Zaturdag een concept-adres aan den Koning, waarin Z. M. in hoogdravende taal wordt gesmeektom indien de Eerste Kamer het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten aanneemt, aan dat ontwerp zjjn Koninklijke sanctie niet te verleenen. Kerk nieu ws. Te Kruiningenwaar het predikants-tractement ia vastgesteld op j 1175.is door het kiescollege het volgende drietal van predikanten opgemaaktde Jong, te HardinxveldCromsigt, te Cortgene, en Hage, te Wolfaartsdjjk. Nieuw-Vossemeer, 30 Oct. Heden werd alhier beroepen de WelEevw. W. L. C. IVollerbeek Mullerpredikant te Callantsoog. Gemengde berigton. Te Neuzen i3 een hamer zoek geraaktwaarmede nog eerst spijkers met koppen geslagen zijn. Mogt iemand dien hamer teregt breDgeo, met steel en alzeker kan hij rekenen op eene genercuse belooning. De dochter van een pikdraad te Ouwerkerk moest zoo dikwijls niet naar Burgh gaan om naar een boeren-zoon te zoeken met veel geld en weinig ver stand. Zoo mooi zal zij zich niet kunnen opschikken, dat zij vinden zal wat zij zoekt. Te T. zal eerstdaags ten tooneele gevoerd worden De verschrikte jufvrouw, en hoe een heerschap op een kruiwagen t'huis gebragt wordt, blijspel met zaog waariu zal gezongen worden: Komt gij meer gezelschap houdeD, Houdt dan beter uw fatsoen, Of moet gij soms eerst nog leeren, Hoe een heerschap dat moet doen? Loop niet telkens om een hoekje, Om te slokken uit de fle9ch, Dat zou meu van u niet wachten, Maar dit diene u tot les. Te Scboterland heeft een jager negen patrijzen geschoten in één schot. Een ongeluk komt zeldeo alleen. Zoo slak eene mevrouw te Parijs een waskaars aan, en gooide de bran dende lucifer weg, doch deze viel op haar kleed. Onmiddelijk stood haar kleed in braud. De dame liep den trap af, wierp een der genoodigde gasten omver, die zijn arm brak, terwijl haar zoontje en haar man zware brandwonden bekwamen cn de dame binnen een uur aan hare bekomen wonden overleed. Rcjjtszakcu De Arroudissements-Regtbank te Zierikzee heeft achtereen volgens op 25 October en 1 November 1872 de navolgende vonnissen in strafzaken uitgesproken: Op 25 October: 1°. M. G., oud 33 jaren, broodbakker, geboreu-en wonende te Sint-Annaland is ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen cn stooten aan iemandeeoe ziekte of beletsel van te werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt hebbende, onder aannemÏDg van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot gevangenisstraf van zes weken in eenzame opsluiting te on dergaan terwijl hy tevcQS is veroordeeldom aan de belce- digde partij J. O. te betalen de som van 64 en de kosten door de voeging veroorzaakt ad ƒ15, 2°. J. de J., oud 21 jaren, arbeider, geboren en wonende te Sint-Annaland is ter zake van het moedwillig toebrengen van eene kwetsuur aan iemand, geenerlci ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende eo van het moedwillig toebrengen van slagen cn kwetsuren aan iemand een beletsel van te wer ken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, met aan neming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot ge vangenisstraf van zes maanden, te ondergaan in eenzame op sluiting, eene geldboete van 8, bij wanbetalingna daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door cellulaire gevangenis straf van eeu dag, en met bevel, dat het me9, hetwelk tot het plcgeu van het laatste misdrijf heeft gediend zal worden onbruikbaar gemaakt. 3.o a. P. van der V. wonende te Oude Tonge en b. A- van den B. 51 jaren schipper, geboren eu wonende teSint- Aonalaud zijn ter zake vau het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand geenerlci ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbendede eerste bij verstekelk tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf eo eene geldboete van 8 bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door cellulaire gevangenisstraf van ééo dag voor iederterwijl E. D. oud 30 jaren schipper geboren eo wonende te Sint- Annaland roede beklaagd van het toebrengen van slagen aan iemand van het hem ten laste gelegde is vrijgesproken. 4.° a. M. L.oud 22 jaren arbeiderb, F. II. oud 21 jaren varensgezelbeiden geboren en wonende te Sint-Annaland, zijn ter zake van het moedwillig toebrengen van slageu aan iemand geenerlci ziekte of beletsel van te werken veroorzaakt hebbende veroordeeld elk tot vijftien dagen cellulaire gevangenis straf cn eene geldboete van /"8 bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door cellulaire gevangenis straf van één dag voor ieder bunuer. 5°. M. S. oud 46 jaren, boodschaplooper en W. van der G. oud 29 jaren, arbeider, beiden geboren en wonende te Sint-Annaland zijn ter zake van het toebrengen van slagen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1