ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. j\o.5l32. 29sleJaarg. Zaturdag 2 November 1872. KENNISGEVING. Nieuwstij d ingen 3«ïh«. STwuerifttt. JFtaitferijfi, Me 11 abonneert xich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WA ALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhaudelaren cnPostdirecteuren, in Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat M'chigai Abon ii em ents-Pry s: Voor 3 maan don ƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,50. V erschtj nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiên: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiên kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure O n g- fr ankeerde brieven worden niet; ïi angeno m n. Brievenverzonden door het postkantoor te Tholen, in de 2de helft der maand September 1S72 aan perso nen die ter plaatse van bestemming niet bekend zijn; als aan: C. FAASSE te GorinchemB. van der KLOOSTER te Oud- Vossemeer. Verzonden door het hulpkantoor te St. Maartensdijk aan: C. WINKELS te GoesG. BIJL te Strijen. Door het hulpkantoor te Oud- Vossemeer aan: G. BO LTER te Utrecht. Inspectie op de Straten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat op Zaturdag den 2 Novem ber e. k., eene Inspectie op <1© straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zyne woning of erf, de stratenpadenstoepen en gotenrein en zindelijk te houdenen alzoo de bepalingen van het policie-regle- ment behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. Zierikzee den 16 October 1872. De Burgemeester en Wethouders. C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. G. BETHE, l.S. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenendat er op Maandag den 4 November a. s., des namiddags te 1 ure, op het Raad huis alhier, eeno openbare Vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 30 October 1872. De Burgemeester, C. J. FÖKKER, W. l.B. Bij het dep. van Koloniën is een regeringa-tclegram van Buitenzorg, dd. 26 Oct. ontvangen, volgens-t welk het einde der expeditie naar Deli nabij is, aangezien do hoofdeu van den opstand in onderwerping zijn gekomen en naar Batavia opgezonden. De berigten die de overlandmail bragt waren anders van dien aard, dat zij tot ernstige bezorgdheid aanlei ding moesten geven. De korte inhoud toch daarvan was, dat behalve dat men het verlies van een officier, den luit. Logeman, te betreuren had en het aantal gekwet sten en zieken niet gering was, de expeditie zelve tot dusver haar doel gemist had en de in opstand gekomen Battaks niet ten onder waren gebragt. Deze tijdingen liepen tot 14 September. Sedert moeten dus belangrijke veranderingen in ons voordeel hebben plaats gehad. Id de Soerabaija-courant leest men eene beschrijving van een der togten die de troepen ondernamen en waarop de pepertuinen van Radja Dadjil verwoest werden. Deze pepertuinen zegt de briefschrijver leveren een inkomen van 1 millioen 'sjaars op, waardoor de radja in staat is voortdurend volk op de been te honden. Wy hebben die peperboomen en ook alles gelijk met den grond afgekapt. Van wege de Regering der Yereenigde Stateu is bekend gemaaktdat gedurende de laatste 3 jaren de publieke schuld jaarlijks is verminderd met 100 mil lioen dollars. Dezer dagen heeft te Petersburg de voltrekking van een zonderling vonnis plaats gehad. De hoofdcommissie voor de censuur heeft het tweede deel der »werken van Ferdinand Lasalle" veroordeeld om te worden verbrand, op grond dat het moet worden gerangschikt onder de catagorie der sslechte boeken." Ruim een jaar geleden zijn de voorhanden gevonden exemplaren van dit werk in beslag genomen; meer dan 12 maan den heeft het onderzoek geduurd hetwelk het boven gemelde resultaat heeft opgeleverd. Uit St. Petersburg wordt gemelddat de cholera aldaar zoo goed als geheel heeft opgehouden. Reeds sedert eenigen lijd. zijn er geeue officiële buletius omtrent het ziekteverloop meer uilgegeveo. In het geheel zijn in de drie en eeüe halve maand gedurende welke de ziekte geheerscht heeft, ruim 3400 personen iu de Russische hoofdstad aangetast geworden, St. Peters- burg heeft eeue bevolking vau 650,000 zieleD. De Times meldt, dat de Board of Trade eerstdaags een geregtelyk onderzoek te Greenwich zal laten instellen naar de omstandigheden van 't verongelukken der Bata vier op de Thames. Het ligten van 't wrak laat zich bezwaarlijker aanzien dau men vermoedde, daar met eiken dag zich in den romp meer zand en modder ophoopen. Men is derhalve bezig door middel van dui kers eeu deel van de zware lading op te halen; eu inmiddels worden de toebereidselen tot 't ligten met kracht voortgezet. Kisten en balen worden voortdurend geborgen. Ook zyn verscheiden koffers en passagiers goederen opgehaald, en tijdeljjk gedeponeerd bij den heer Hodde, opzigter van een der Gouvernements- kruitmagazynen. De Turksche boot blijft in Millwall Docks aan den ketting. De Melbourne Argus van 10 Sept. jl. meldtdat er in de kolonie groote verontwaardiging heerschte over de graweldadeudoor den reederden kapitein eu de bemanning van de Engelsche brik Carl jegens een aantal Zuidzee-eilanders gepleegd. De Carl was door den Britschen Consul gemagtigd tot 't ondernemen van een kruistogt, ten einde onder de eilanders vrijwillige arbeiders aan te werven. Zij vertrok uit Melbourne in Juoy 1871, onder bevel van den reeder, dr. James Patrick Murray en diens broeder als kapitein. Ziehier hoe zjj zich van hare taak kweet. Overal werden de argelooze eilanders in hunne canos nabij 't schip gelokt. Lagen ze langszij dan wierp de bemanning plotseling groote 8tuklcen ijzer over boord waardoor de canos verbrijzeld werden. De zwemmende eilanders werden opgeviseht - en in't hol gesloten. Zóó giug 't voorttotdat de lading bijna voltallig was.' Toen echterdoor wanhoop tot razernij gedreven begonnen do gevangenen ouder elkander to vechten en pogiogeu aan te wenden om 't schip in brand te steken. Tegen dien muitzieken geest wisten dr. Murray en zijn handlangers echter wel raad. Zij haalden ge weren en revolvers, en openden door de luiken een geregeld vuur, blindelings in den opeengepakten men- 6chenhoop. Don volgenden dag werden niet minder dan zeventig doode en gekweste eilanders op 't dek gehaald; en al die zeventig, gekwetst of dood, werden in zee geworpen. Toen de Carl te Sydney teruggekeerd wa9lekte de zaak uit; zoodat tegen kapitein Murray en zijn volk regtavervolging is ingesteld. De hoofdschuldigedr. Murray, zal echter vermoedelijk zijn straf ontloopen daar hij zich schijnt te kunnen verschuilen achter een certificaat van den Britschen Consul te Fidji. Door de zending van sir Bartle Freve naar Zan zibar wordt de aandacht op nieuw op den slavenhandel aan de Afrikaansche oostkust gevestigd. Hoe onrnen- schelijk die handel wordt gedrevenblijkt uit een berigt van een Engelsch oorlogschip dat een slavenhaler buit maakte. Aau boord waren de pokken. Dagelijks werden de aangetasten over boord geworpen. Kinderen van drie jaar waren door zweepslagen letterlijk ont- vleescht. In de laatste jaren zijn in Engeland meer dan 300 personen, allen tot den eersten adel behoorernle vau het protestantisme tot het katholicisme overgegaan. Een dergelijk verschijnsel van geloofsverandering wordt ook in Duitschland waargenomen. Zoo vermeldt de Almanack Comtal (Graven-Almanak) van 1872 dat in het laatste jaar 14Graven en 13 Gravinnen van Luthersch- Evangelisch Roomssh Katholiek zijn gewordeu. Op 3 na, nl. 2 Hongaren en 1 Rus, waren de Edelen allen Duitschere. Daarenteggn zijn er in datzelfde jaar 1871 slechts 3 Katholieke Graven Protestant geworden. De Augsburger Allgemeine Zeilung deelt het volgende mede: „De nieuwe firman, welken de Sultan onlangs aan den onderkoning van Egypte deed toekomen, l>e- krachtigt den vroegeren tijdens het beheer van Fuad Pacha uitgevaardigden firman van 1857 op alle punten en verklaart de by Ali-Pacha's firman van 1869 vast gestelde beperkingen weder voor vervallen, met name wat betreft het verbod om aan het kanaal van Suez versterkingen aan te leggen, leeningen te sluiten, en het leger en de vloot boven eeue bepaalde sterkte uit te breiden. De Onderkoning heeft thans aangeboden om zijne jaarlijksche schatting mot 500,000 Turksche pou- den (omstreeks 6 millioen gulden) te verhoogen, iudien de Turksche regering er zich niet tegen verzet dat hij Abyssiuië of althans het noordelijke gedeelte van dat rijk bemachtige." 3t«Uc. Rome, 28 Oct. De Opinione maakt gewag van de ontzaglijke schade, door de overstvoomiugen berokkend. Verscheiden honderden vierkante mijlen, met stedeo en dorpen bebouwd, zijn door het water overstelpt en eeu groot aantal huizen ingestort. De vrees onder de be volking is onbeschrijfelijk. Volgens den Siècle heeft men ten onregte gemeld dat de instructie der zaak van Bazaiue is geëindigd. Er moeten nog vele getuigen gehoord worden; onder anderen de heer Rameauafgevaardigde en maire te Versailles. Het getuigenis van dezen zegt het blad belooft allerbelangrijkst te zullen zijn. Immers, de heer Rameau was als maire te Versaillesgedurende het beleg van Parijsverscheideue malen in de treurige noodzakelijkheid om eene bijeenkomst te hebben met den heer von Bismarck, en in een dier bijeenkomsten deelde deze hem medewat de generaal Boyer (die gelijk men zich zal herinneren, uit Metz was gezonden, om geheime ouderhandelingen met Pruisen aan te knoopen) hem was komen zeggen. De heer Rameau had toeu ongeloofelij ke dingen van Bismarck gehoord en hij maakte er dadelijk den Ge meenteraad mede bekend. Bazaine namelijk bad von Bismarck aangeboden, om namens het Keizerlijk Gou vernement het eenige dat hy erkendemet hem te onderhandelen, en verbond zich daarbij, om zijn leger naar het departement der Gironde of der Rhöne te brengen terwyl het Duitsche leger voor Parijs onge moeid zou worden gelaten en die stad alzoo tot onder werping kon breDgen. De echtheid dezer getuigenis van Rameau wordt in zekeren zin bevestigd door de' aanteekeningen, die de Gemeenteraadsleden te Versailles dagelijks hielden van zijn verslag omtrent zyne bijeenkomsten met von Bismarck. Op den boulevard de Belleville te Parijs stond dezer dagen een zoogenaamd beestenspel. Voor bet front der tent hing een groote schilderij waarop men een boa-slang zag, die met verscheidene leeuwen en een half dozijn tijgers, op vreeseljjke wijze vocht. Geen wonder dat de toevloed van nieuwsgierigen buitenge woon groot wasomvoor het weinige geld dat het kostte, deze wilde dieren te gaan zien. Groot was echter de teleurstelling die men ondervondwant het eenige wilde dier dat men te zien kreeg was een boa-slang die in een ijzeren kooi rustig lag te slapen. Onder de toeschouwers bevond zich Maandag-namiddag 11. ook een heer, die, op grond dat de slang niettegenstaande alle aangewende pogingen om haar eenig teeken van leven te doen geven stil bleef liggenbeweerde dat zij dood was en men het publiek dus op erge wijze misleidde. De directeur uer menagerie" ontkende dit ten sterkste en zeide dat zij gewoonljjk slechts teeken van leven gaf als men haar voedsel voorzettedoch aangezien het daarvoor nog geen tijd wasmeu zich moest vergenoegen met hetgeen men zag. Hierdoor nog meer aangevuurd, stelde de ongeloovige heer voor zyn hond in de kooi te werpeu, hetgeeu bjj het overige publiek veel bijval vond. Of de directeur al waar schuwdehet hielp niet9j men werd er te meer door bevestigd in zijne meening, dat de slang werkelijk dood was, en hij moest eindelijk toegeven. De kooi werd geopend en de hond er in gelateu. Onmiddellijk hief de slang zich op, kronkelde zich om den hond en doodde hem. Op dit gezigt ontstak de eigenaar van den hond zoo hevig in toorn over het verlies van zyn ouden, ge trouwen vriend, dat hy een houten sluitboom greep en daarmede den dierentemmer zulke geweldige slagen op het hoofd toebragt, dat deze er onder bezweek en spoedig daarna den geest gaf. De moordenaar werd oogenblik- keljjk in hechtenis genomen. Ten spijt van 't protest van alle Fransche schilders zal het schoone bosch vau Fontainebleau voor een deel voor brandhout verkocht worden. Onder anderen worden verkocht 13,298 eiken van 140 tot 300 jarenen 4828 benken van 90 tot 200 jaren oud. De Fransche markten ziju letterlijk overvoerd met levens middelen. In Normaudië en Bretagne koopt men voor één franc het dubbele van hetgeen men verleden jaar om dezen tijd daarvoor had. Te Parijs is een gevoelige daling in den prijs van alle levensmiddelen ingetreden. De Brusselsche politie voert sedert een paar dagen krijg tegen de melkboeren. Luide waren de klagten over het vervalschen van dit artikel; de autoriteit heeft thans bevolen, dat melk, ten verkoop aangeboden en meer dan tien percent water bevattende, in beslag moet worden genomen. (Zou er te Zierikzee bij velen ook niet meer dan tien percent water in de melk zijn Men herinnert zich dat dezer dagen zich bij de politie te Brussel een man aanmeldde, die beweerde een medepligtige te zijn van Tropmann. Die persoon die, zoo als later bleekgeen vol speelde bij den afschuwe lijken moord te Pantin gepleegd is door de correc- tioi eele regtbank te Brussel veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, wegens het voeren van een valschen naam. "VeeiicUim, 28 Oct. Een allerdroevigst ongeluk had hier dezen morgen plaats. De landbouwer Edsko Smid aan 't Oosterdiep giug in de schuur, waar de stier was losgeraakt. Hij bond het dier weder vast aan een ijzereu ring in den grond geslagen. Terwijl hij zich daartoe bukte, stiet de stier hem tegen 't hoofd en ontving hij een wonde, die schijnbaar weiuig beteekende. Hij ging in huis en bezag voor den spiegel de toege- bragte schram aan de zijde van 't hoofd nabij 't oog. Oumiddelijk ging hij weder naar den stal, maar stortte toen plotseliug neder. De inmiddels toegeschoten vrouw en dochter vonden een stervende en voor men tot be zinning kwam, was het leven geweken. De genees heeren meenen, dat eeu ader afgestooten is, die eerst eeoigeu tijd na den stoot open sproug. Algemeen is men begaan met de weduwe, die in de laatste jaren twee volwassen zoons naar het kerkhof zag dragen. Diepenveen, 28 Oct. Aan elk aan den straat weg gelegen huis in deze gemeente is dozer dagen door een vrij fatsoenlyk gekleed persoon, een blaadje bezorgdwaarin de grondstelling der Mormoonsche godsdienstleer uiteengezet zijn; eenige dagen later is dit blaadje door donzelfdeu persoon weder afgehaald die aan elk huis vroeg, of ook iemand hem wenschte te spreken. Naar wij vernemen, heeft bijua niemand dit verlangen te kennen gegeven, zoodat men in deze streken geene zielen heeft kunnen winuen. Utrecl»t, 30 Oct. Heden hield het Anti-school wetverbond zijn eerste vergadering, bijgewoond door onge veer 50 afgevaardigden (het verbond telt 61 afdeelingen met 3000 leden). De Voorzitter heeft het doel van het bond ontvouwd; het wil namelijk een stelsel van vrij onderwijs. Men wenscht een toestand als voor de armenzorg: waar par ticuliere krachten te kort schieten, vult de Staat aan. Zeveiiborjgen, 27 Oct. Verneemt men tegen woordig van buitengewoon hooge prijzen, welke voor rundvee betaald wordenzoo dient daarvan als een voorbeeld vermeld te worden dat dezer dagen door den heer baron van dei Borch, genaamd van Rouwe- noortrentmeester der domeingoederen van Z. K. H. Prins Frederilc der Nederlanden alhiertwee stuks melkkoeijen zijn verkocht voor den prijs van 950. Op de onlangs te 's Hage gehouden tentoonstelling van vee enz., behaalde dit koppel den eersten prija voor melkkoeijen. 29 Oct. Naar men verneemt is gis teren avond door de politie alhier aangehouden een vreemde ling Belg, die sedert een paar dagen zijn werk er vau maakteom op eene brutale wijze bij de ingezetenen alhier gelden te verkrijgen door een zoogenaamden bedelbrief te ver- toonengestaafd door een attest, vnlschelijk met den naam ondertcekend van alhier woneude zeer bekende familicn, Hij had reeds menige goede gift op deze wijze zich magtig weten te maken. Ook is er nog een ander persoonzeer pokdalig en met misvormden nens, mede uit Belgic afkomstig, in het spel, die zooals men zegt de omliggende dorpen, dezelfde praktijk niloefeueode, afloopt, terwijl nog een derde persooo, ook uit België afkomstig, verdacht wordt medepligtig te zijn. Mi<l<lellbuvg'30 Oct. Gedeputeerde staten hebben aan de provinciale staten van Zeeland te kennen gegeven dat door een der stoombooten van de Middel- burgrebe maatschappij van stoomvaart, varende tusschen Middelburg en Rotterdam, op den 23sten Juljj 1872 schade is toegebragt aan den steiger te Wplfaartsdijk, dat blijkens een ingesteld onderzoek die maatschappij voor minstens 1/3 aansprakelijk i9 in het bedrug der kosten van herstel, en dat door haren bestuurder is te kennen gegeven dat hij ongenegen is tot eenige bijdrage. Op grond daarvan stellen gedeputeerde staten aan d& provinciale staten voor, hen te magtigen om een regtsgeding tegen genoemde maatschappij te voeren tot verhaal van de toegebragte schade. Gisteren heeft, in tegenwoordigheid vau het ge meentebestuur, de beproeving plaats gehad van eene door de firma Gebr. Peek alhier, ten behoeve der ge meente vervaardigde groote brandspuit, met zuig- en perswerk en verder toebehooren. Als voorwaarde was gesteld dat deze spuit, bediend door 15 man, 330 a 340 kannen water per minuut moest geven en haar straal op een afstand vau 26 5, 28 ellen moest werpen. De j aanjager moest eenige meerdere capaciteit hebben. Niet alleen heeft een en ander daaraan beantwoord, maar de proef heeft lot nog gunstiger uitkomst geleid. Goes31 Oct. Onze gemeeuteraad is Dingsdag mot de begrooting klaar gekomen. Behoudens eene zeer onbeduidende wijziging is die onveranderd met algemeene stemmen aangenomen en onze redders zooals zij voorgaven te zijnhebben dus niets uitgewerkt. De finantiëele commissiedie enkel uit leden der behoudende partij bestaaten die zeker begreepdat ze nu eens een doorslaand bewijs geven moest van beter inzigt in de zaken heeft eeu vrij bespottelijk figuur gemaakt. Op een tal van posten had zij ver mindering voorgesteldnu eens van 100dan van ƒ200zeker in de hoop van door de zamenvoeging dezer honderden den hoofdelijken omslag te vermin deren en dan victorie te roepenmaar telkens werd door het dagelyksch bestuur de onmogelijkheid van zoodanige vermindering aangetoond en de finantiëele commissie trok dan hare voorstellen in. Zij had dus óf niet goed gezien eu gerekend óf zij liet zich wat al te gemakkelijk van haar denkbeeld afbrengen, wat geen van beiden haar tot eer strekken kan. Maar ge noeg zij liet ten slotte de zaak zooals zij wasen wij mogen dus besluiten dat zjj buiten rnagte is om in dat sterk veroordeelde beheer verbetering te brengen. Zij heeft door hare houding de beste hulde gebragt aan het dagelijksch bestuur en haara ondanks het zegel gedrukt op de handelingen van dat bestuurdat sedert enkele jaren bloot staat aan de hatelijkste aan tijgingen omtrent zaken, die zij zelve moest goedkeureu. Alles wat zij verrigtte bestaat in eene bezuiniging van ongeveer ƒ100, die zij verkreeg door een werk te schrappen van de begrooting dat in het belang van eeu verdienstelijk ambtenaar der gemeente was ge projecteerd. Als de kiezers nu nog niet zien dat meu ze bij den neus had dan moeten ze wel geheel blind zijn want dat is nu reeds de derde begrooting die de be9te raadsleden goedkeuren zonder iets te doen van hetgeen zij beloofd hadden. Tot regenten van het gasthuis zijn benoemd de heeren J. G. de Wit Hamer en J. D. van der Bilt la Molt he. Beiden behooren tot de partijdie men (althans de meerderheid) verafschuwtmaar die men kiezen moest omdat men in eigen kring geene geschikte personen heeft. Of zij het zullen aannemen i9 onzekermaar reeds de kous bewijst dat onze conservatieven geen anderen uitweg meer weten en onbekwaam zijn om het gebied te aanvaarden dat zij aan anderen niet gunnen. Ten aanzien van de beslissing in zake den gemeente- drukker waarvan wij vroeger melding maaktenis nader nog bekend geworden dat de heer Nortier zich eerst verbonden hadom te stemmen voor het behoud van den tegenwoordigen titularismaar dat hij in de vergadering daar tegen stemde. Onze orthodoxen schij nen in zulke handelingen geen kwaad te zien. Maar indien het waar iszooals hier onlangs op den kansol verkondigd werd dat de lampen van sommigen ge vuld zijn met leugen-olie, eeue soort die wij nog op geen prijscourant genoteerd zagen dan zou men bij dergelijke ervaringen aan de waarheid van zoodanige beeldspraak gaan gelooven. Maar zij die met zulke lampen zoeken te verlichten moesten begrijpen dat hoe ver het schjjnsel daarvan ook flikkereu moge de akelige walm die daarbij opgaatiedereen het hoofd doet afwenden tenzij men zich gewend hebbe in die pestwalm te leven en misschien te genieten. IQllemeet, 25 Oct. Heden genoten de heer I. Elenbaas eti mej. J. van As alhier, het zeldzame voor recht den dag te herdenken waarop vóór 50 jaar hun echt werd voltrokken. Door hartelyke gelukwenschenhet uitsteken van vlaggen en het plaatsen van eeue fraajje met toepas selijke opschriften voorziene eerepoort voor de woning der jubilarissen gaven velen blijk van ingenomenheid met en belangstelling in het geluk huu hedeu te beurt gevallen. Bloedverwanten en vrienden vereenigden zich des namiddags te hunnen huizeom daar deelgenooten te zijn van gulle gastvrijheid en ware vriendschapoin opregte feestvreugde, waarbij menig goed woord de spjjzen en dranken kruidde, te smaken. Deze werd niet weinig verhoogd door de verlichtiug dier poort des avondshet ontsteken van vreugdevuur, het knallen van eereschoten en het zingen van gepaste liederen. Het goede onthaal van dezen en den daaropvolgenden dag aan anderen verstrekt, getuigde, hoezeer innige dankbaarheid aan den Algoede huune harten vervulde voor bet voorregt hun heden geschonken. Worden de weuscheu voor die bejaarde, waardige en voor hun leeftijd nog sterke oude lieden ontboezemd, vervuld, dau voorzeker zal de winter van hun huwelijks leven zoo zacht mogelyk zyn en eene gezegende grijs heid den avond huns levens bekroonen. Zierilcseee, 1 Nov. Heden vierde der heer H. J. Baslmeyer, hoofdonderwijzer aan de eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwjjs alhier gedachtenis van zyne vervulde 25jarige ambts bediening. Zoo van wege de overige ouderwijzers te dezer stede, als van de hulponderwijzers en de leer lingen zyner school werden den jubilaris prachtige geschenken aangeboden. De Synodale Commissie der Christel. Gereformeerde kerk heeft een uitvoerig adres aan'den Koning geiigt, waarin die kerk met bescheidenheid, maar tevens met den meesten ernst, Z. M. verzocht, dat het haar be hagen mogezoodanige wijziging in art. 194 der Grond wet en diensvolgens ook in de wet van 1857 (Staatsblad no. 103) te brengen dat de leden dier kerk meer dan 100,000 vau 's KoniDgs onderdanen en een nog veel grooter aantal eensgezinden met heu - èn materieël èn zedelijk in dezelfde regten en vrijheden, ten op- zigte van het onderwysdeelen mogen als anderen van 's Konings onderdanen genieten en hun grondwettig zijn verzekerd. Van goede ingelichte zijde vernemen wij zegt de Gron. Ct. dat het plan bestaat tot het leggen van een tweede brug over den Oceaan, daar de Neder- lnndsche industrieel bij uitnemendheid, de heer W. A. Scholten, te Groningen, concessie heeft aangevraagd voor een stoombootdienst tusschen Rotterdam en New-York. De te bezigen stoombooten, die de kolossale inhouds- ruimte zullen bezitten vau ongeveer 4000 tonnen, zullen tydelyk, wegens nog te verbeteren waterstand, tusschen Vlissiugeu eu New-York in de vaart wordeu gebragt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1