ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 29sleJaari>'. Donderdag 51 October 1872. 34on abonneert 7.ioh: In Nederland bij dc Uitgevers DE LOOZE WA ALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, i Noord-Amerika bij J. QU1NTUS, te Grand Rapids, Staat jVUehigai Abon 11 em ents-Prij s: Voor 3 maanden j 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60, Voor Noord-Amcrika, franco p. post- 2,50. Yei*seh\int: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte bnrekend Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan hot Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 'ure Ongefrankeerde brieven >v o r d e u niet a a ii g; e n o m e 11. Postkantoor te Tholen. De DIRECTEUR maakt bekend datin verband niet den alsdan 111 te voeren WINTERDIENST op de Staatsspoorwegen met ingang van 1 November a, s. de laatste busligting Oes namiddags zaL plaats hebben." Voor Zeeland (met uitzondering van de eilanden Tholen, Schouwen en Duiveland en St.-Philipsland) de andere provinciën en vreemde rijken ten ure. Voor de gemeente Oud-Vossemeor ten 4:,/4 ure. De overige dienstregeling blijft onveranderd. Nieuwe biljetten der diensturen euz. zullen binnen kort verkrijgbaar worden gesteld. VAN DE GRAPT. Inspectie op de Straten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat op Zaturdag den 2 Novem ber e. k., cone Inspectie op de straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de stralen paden stoepen en gotenrein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van het policie-regle- meut behoorlijk 11a te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. Zierikzee den 16 October 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. G. BETHE, l.S. Bekend ui a k i 11 g. üe BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat met den 16den dezer maand in werking is getreden het Reglement vau politie voor het Kanaal van Walcherenvan Veere tot Middelburg. Zij vestigen daarop de aandacht van de ingezetenen, door wie het beroep van schipper wordt uitgeoefend of die eigenaren zijn van vaartuigen, welke in de ge legenheid kuunen komen dat Kanaal te bevaren en maken lien inzonderheid opmerkzaam op de bepa ling van artikel 135 van dat Reglement«lat elk schipper ot bevelvoerder, «flie bet Kanaal bevaart of van de havens gebruik maakt, moet voorzien zijn van een exemplaar van dat regie- inent, dat verkrjjgbaar is gesteld, tegen betaling van vijftig cent voor elk exemplaar, bij den sluismeester aau de sluis in het Kanaal, H. E. J. ten KATE van LOO. Zierikzee den 23 October 1872. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. SïwumlSa. De Qlinartney, kapitein Boltonontving bij zijne afreis naar Calcutta een prachtigen zwarten tijger aan boord. Het dier was io een ijzeren kooi opgesloten, die men sterk genoeg waande, om er deu tijger iu over te voeren. Tegen middernacht van deD volgenden dag, toeu de stoom boot in de zeccagle van Malacca lieprezen er eensklaps vreesselijke angstkreten uit het onderdek op. De tijger was uit zijne kooi ontsnapt en vertoonde zich in het ruim, waar ongeveer driehonderd reizigers, mannen vrouwen en kinderen gehuisvest waren. Allen ijlden zoohaast mogelijk naar boven eu door elke opening welke zich aanbood, trachtte men aan het vrecselijk gevaar te ontsnappen terwijl de zwakken door do sterkeren op zijde geworpen werdendaar dezen niet min der bevreesd waren vaa lu9sclien de klaauwen van het roof dier te vallen. Kapitein Bolton eu zijne officieren wisten woldra hoe het roof dier uit zjjne gevangenis ontsnapt was en in liet ruim had kunnen dringen om op zulke onvriendelijke wijs de rust der reizigers te storen. Er werden aanstonds mantregelen geno men om de orde tc herstellen men opende al de luiken en gelukkiglijk konden allen behouden op dek komen, behalve een eokel man dien een gvoote lap vleeach uit dea rug gescheurd werd, door een der klaauwen van het roofdier. De luiken werden gesloten en men liet deu tijger alleen onderdeks. Na eenige uren wachtens werd er geen gerucht meer in het ruim gehoord en men dacht dat het roofdier in zee gespron gen was. Kapitein Bolton ging nu met een twintigtal man nen der equipage en de olficieren, allen gewapend met zware bnmboesstokkcu en ijzeren staven in het ruimonderzochten het tu9scheudekdoch vonden na een uur zoekens niet het minste spoor racer vnn liet gevreesde ondier. Toen de stoomboot des anderen daags te Penang aaukwam loste men daar het deel der lading dal voor die haven bestemd was; de passagiers hernamen hunne plaatsen in het tusschendek en des avonds vertrok het schip naar Calcutta, Onder de nachtwacht had de stuurman iets noodig dal in het vooronder van het schip geborgen was en zond een Chineeschen matroos om dit te halen. Dc Chinees keerde bijna oogcoblikkclijk terug en riep terwjjl hij over het heele ligchnam beefde „De tijger is daar in liet vooronder I" De kapitein kon den matroos niet doen beslniteo hem de plaats te toonen, waar hij den tijger gezien had, doch stelde geen vertrouwen genoeg in hem om ziju gezegde onvoorwaardelijk te gelooven. Hij wilde bovendien niet ten tweeden male zijne passagiers ongerust maken en beval daarom dat men zijn geweer cu kardoezen zou halen. Hjj Iigtte zeiven het luik op en gebood dat mon dit weêr zou sluiten zoodra hij beneden wasomdat hij vreesde, dal indien het roofdier werkelijk in het luik verscholen zat, dit op hot dek zou kunnen vluchten en de vrees van den eersten nacht der reis vernieuwen. De kapitein zag weldra de gele glinsterende oogen van den tijger als twee kolen vuur op hem gerigt. Een kleine reet in het vallaik gaf licht genoeg om het ligchaam van het dier te onderscheiden en de kapitein brandde zijn wapen I09. Alles bleef stil Dadat het gerucht der ontbranding verdwenen was en de kapitein dacht dat hij het dier doodelijk gelroffen had. Zoodra echter du rook eenigszins verdwenen was, zag hij de twee glinsterende ballen hem van hetzelfde punt aanloeren. Hij deed eeue tweede kardoes in hel geweer en bij de tweede losbranding had kapitein Ballon de voldoening het dier te hooren neerploffen om niet weder op te staan. De twee ko gels hadden het in de zijde getroffen, doch de laatste moet het hart geraakt hebben. dj tijger was zeven voet 8 daim lang. Er zijn verschrikkelijke bijzonderheden bekend ge worden omtrent een brand, welke des middags van den 25sten September jl. uitgebroken is in bet krankzinnigen gesticht te Newburgin Ohiowaarin zich op dat oogenblik 600 verpleegden bevonden. De brand liet zich eerst niet ernstig aanzien doch bet vuur maakte ondanks alle pogingen snelle vorderingen. Toen moest men er natuurlijk op bedacht zijn om de ongelukkige» uit het brandende gebouw te redden. Terwijl een gedeelte der beambten bij het blusschen behulpzaam was, nam het andere gedeelte die hoogst moeilijke taak op zich. On beschrijfelijk waren de tooneelen die nu volgden: velen der krankzinnigen weigerden hunno cellen te verlaten zij verborgen zich in kasten en onder bedden en waren ncch door overreding noch door bedreiging uit hunne met elk oogenblik gevaarlijker wordende positie te ver drijven. Met geweld moest men veelal te werk gaan. Sommigen vochten met die bovenmensöhelijke kracht dio razenden eigen is, zoodat verscheidene personen voor één patiënt vereischt werden. Anderen wilden met alle geweld kleederen, bedden en andere voorwerpen mede voeren; eon van hen bad een ontzaglijk pak gemaakt dat een paard nauwelijks had kunnen dragen, en kon b1 echts door twee man gedwongen worden er van te scheiden. Met de vrouwelijke verpleegden ging het nog moeilijker, zij waren nog veel opgewondener eu liepen vol schrik her- en derwaarts. Ook van haar worstelden vele met razende kracht. Nauwelijks buiten gebragt liepen eenige patiënten weer in het brandende gebouw, van waar zij slechts met moeite teruggebragt werden. De brand was inmiddels hevig toegenomen. Tegen twee uren kouden de zolders niet langer het gewigt dragen van een reservoir, dat 8000 gallons water bevatte. Met een geweldig geraas viel het reusachtig gevaarte door al de verdiepingen heen. Eene naaister die er bijna in geslaagd was zich uit het gebouw te redden, werd door den stroom medegesleept en verpletterd. In het geheel zijn negen personen verbrijzeld of verbrand, terwijl de schade, door het verbranden van bet schoone gebouw ontstaan, bijna l'/2 millioen bedraagt, 't Gebouw was niet verzekerd. De 600 krankzinnigen zijn in de kerken en naburige buizen onder dak gebragt. Het tooneel dat zij aanboden wordt onbeschrijfelijk genoemd. Slechts weinigen hadden eenig besef van 'tgeen er gebeurde; sommigen schuilden angstig weg, anderen gedroegen zich woest of zongen, lachten, schreeuwden, gilden eu vloekten, kortom't was het pandemonium zelf. JLoiulen26 Oct. Verscheidene kettingen zijn onder het gezonken stoomschip Batavier door genomen en twee groote ligters zijn van do werf te Sheemess opontboden om het schip te helpen ligten. De kist, die volgens zeggen een groote som geld bevat en aan een der pas9agier9 toebehoordeis nog niet gevonden alhoewel verscheidone booten zijn gebezigd om er naar te visschen. Men zegt dat de onfortuiuljjko passagier verzuimd had die som gelds te assureeren of de kist als lading te doen inschrijven. De kist had op dek gestaan on is ongetwijfeld door de aanvaring over boord geraakt. Officieren van het Custumhuis zijn op wacht gesteld bij bet wrak. Eenige balen der ladiDg zijn ge barsten naar boven gekomen. Men gelooft dat het schip bij het eerstvolgende springtij zal geligt worden. De Tunes bevat eene correspondentie uit Chicago de stad die den 10 October 1871 voor eeu groot ge deelte een prooi der vlammen werd en die nu als eeu feniks uit haar asch verrezen is, op eeue wijze, die zelfs de stoutste verwachtingen overtreft. Toen Chicago in den tijd van zes en dertig uren tot een puinhoop werd gemaaktwaardoor honderd duizenden van alles werden beroofd en op de openbare liefdadigheid een beroep moesten doenvroeg men zich afis het mogelijk do stad op nieuw op te bouwen en haar den rang in de rij der groote Amerikaansche steden te doen hernemen Slechts kort was de tijd van beraad men begreep dat 't niet hielp te treuren en te wee klagen op de rookende puinhoopen. De handen moesten aan het werk worden geslagen en men deed het. Men ruimde de puinhoopen weg en men begon te bouwen, bouwde zomer en winter. Want toen het barre saizoen aanbrak nam men bij het bereiden der bouw stoffen eu het bouwen tot kunstmatige warmte de toevlucht. Te midden der najaarsstormen, sneeuwjagten, terwijl het kwik iu den thermometer tot beueden 15° Fahrenheit daaldeverrezen gebouwen als door een tooverstaf. Felle koude noch Oostersche hitte was in staat de werkzaamheden te doen verflauwen. 1000 gebouwen waarin het een of ander bedrijf werd uitgeoefendwerden op dien ongelukkigen Oc- toberdag vernield. 700 zijn tbans op nieuw opgebouwd en bewoond, waarvoor niet minder dan 40,000,000 doll, zijn besteed. Zij zijn allen gebouwd van ijzer en steen. Bovendien zijn 300 houten buizen gebouwd. In het ge heel ziju sedert deu brand 1500 gebouwen verrezen. Als maatstaf mag men zooals wij reeds mededeelden aannemen dat in de zeven maanden vau 1872of gedurende de 200 werkdagen van S uren ieder, elk uur een huis is gebouwd gemiddeld 25 voeten lang en van vier tot zes verdiepingen tellende. Een der schoonste gebouwen is de Kamer van Koophandeldie van witten zandsteen is opgetrokken. Het kost 325,000 doll. De Exchange Hall is 142 voet breed en 45 voet diep. Verschillende kolossale hötels zijn gebouwd onder auderen een dat anderhalve acre gronds beslaat ruimte aanbiedt voor 700 gasten en vier millioen dol lars heeft gekost. Het aantal inwonersdat op den dag van het onheil 350,000 zielen beliepbeloopt tbans 400,000 terwijl handel en nijverheid een ongekende vlucht hebben genomen. JFVanftrijltt. IPairijs, 27 Oct. Verleden Donderdag hield eene naar de legerplaats bij Chalons bestemde afdeeling der infirmerie bij vergissing aan het spoorwegstation dier stad standde manschappeu begaven zich stadwaarts en een hunner stiet een Duitschcn schildwacht op zijde voor welk feit hij door do Duitsche overheid tot eene gevangenisstraf van drio dagen werd veroordeeld. De Duitsche overheid liet de bedoelde manschappen ont wapenen doch gaf hun toen zij vertrokken hunne wapenen terug. De Fransche overheid veroordeelde den onderofficier, die over de genoemde Afdeeling bevel voerdetot eene gevangenisstraf van veertien dagen omdat hij zijne manschappen aan het station had laten stand houden en stadwaarts gaanden man die den Duitschen schildwacht had gestootenwerd door haar dezelfde straf opgelegd. Sedert den terugkeer van generaal Manteuffel wordt de ontruiming met spoed voortgezetMaandag 4 Nov. is de laatste dagwaarop de Duitsche troepen de departementen der Marne en Haute Marne zullen ont ruimd hebben. ipmtisriilitwïi. Het luchtschip dat te Briinn vervaardigd wordt en volgens den uitvindereven als de schepen te water, naar het roer zal luisteren, is bijna gereed. De ballon is cylindervormigvan zjjde met caoutschouc overtrokken. Hij is reeds gevuld en wel met 87,000 kub. voeten gas. Een gasmacbine van vier paarden kracht is in het voorste gedeelte van het schuitje ge plaatst. Het roer bevindt zich van achteren. Er zijn zeven zitplaatsen in. Men berekent dat dit schip 20 mijlen per uur zal kunnen afleggen in welke rigting men maar wil. Op 't laatst dezer week zou een proef- togt worden ondernomen van Brünn naar Wischau. Uit Hamburg i9 dezer dagen naar Engeland verzonden eene baal, bevattende 1401 halve kilo vrouwenhaar, afkomstig uit krankzinnigengestichten, ga9t- en tuchthuizen. Te Brussel is een persoon gearresteerd, die onlangs zich schuldig maakte aan het stelen van diamanten te Metz en ook elders van zijn talent als gaauwdief blijk beeft gegeven. Te Berljjn trad bij voor eenigen tijd bij een juwelier binnen en zocht een dames-kleinood uit. Hij was zeer net gekleed en in toon en manieren scheen hij een voornaam heer. Terwjjl hij bezig is aan het zoeken en kiezen, passeert oen majoor der garde, die, hem ziende, naar binnen snelt en hem geluk wenscht met zijn aanstanud huwelijk met eene jonge schatrjjke markiezin. Voor haar zocht ik juist een cadeau, antwoordde de eerste en de beide heeren zoeken nu zamen en kiezen eindelijk een prachtig stel diamanten uit. Maar toen de eerste betalen wil, ziet hij, dat hij op verre na niet genoeg geld bij zich heeft. Dat doet hem leed, want zijne aanstaande vertrekt spoedig en hij wilde-het haar vóór haar vertrek aanbieden. Maar alles wordt gevonden; hij gaat naar zijn hotel en de majoor zal zoo lang wachten, tegen welke schikking ook de juwelier geen bezwaar maakt. Intusschen gaat er een half uur, een uur voorbij en de aanstaande echt genoot der markiezin komt niet terug. De majoor wordt ongeduldig; kijkt herhaaldelijk op zijn horloge bij heeft dienst. Hij moet heen. De juwelier verzet zich natuurljjk hiertegen; er volgt een twist; de majoorwiens borst met ridderorden bedekt isacht zich beleedigd hij wil zijn sabel trekken. Gelukkig komt een hoofdagent vau politie voorbij; deze treedt binnen; men .legt hem de zaak uit en de ambtonaar van politie ziet zich, tot zijn leedwezen, gedwongen den majoor te verzoeken hem naar hel bureau te volgen. Hij noodigt den juwelier uit zich daar eveneens te vervoegen, wanneer de kooper der juweelen bij hem is geweest. De juwelier wacht en blijft wachten, niemand ver schijnt. Hij begeeft zich nu naar het bureau van politie, maar daar is niets van de zaak bekend. De drie heeren waren kollega's' dieven. De nieuw gebouwde kerk voor de Herv. gemeente te Maria-Hoorebeeke (Oostvlaanderen) is den 16 dezer plegtig ingewijd. Dit gebouw is een gedenkteekeu der algemeene Protestantsche liefdadigheid; de gemeente zelve, in haar 300jarig bestaan onder druk en vervolging, eene welsprekende getuigenis van 's Heeren getrouwe voortdurende zorg. De H. Schrift werd met gepaste toespraak op den predikstoel gelegd door ds. Spoerlein, President der Synodale kerk en Duitsch predikant te Antwerpen. De eigenlijke inwijdingsrede is uitgesproken door ds. Herbst, Duitsch predikant te Brussel, terwijl vervolgens aog door verschillende predikanten en vrien den zoo van de Synodale als van de vrije Belgische kerk, toespraken gehouden werden in de Vlaamsche en Fransche taal. Den volgenden dag had de aangekondigde zamenkomst plaats in het nog altijd zoogenoemde Geuzenbosch te Etichove, tnsschen Oudenaarden en Ronse gelegen. Het was een treffend en onvergetelijk feest! Op dezelfde plaats, waar de Geuzen, de Protestanten der 16de eeuw schuilplaats zochten tegen den altijd dreigenden vijandwaar zij als ter sluiks zamen kwamen om ge meenschappelijk God te dienen en zich voor te bereiden tot het martelaarschapdat hun welligt reeds ver beidde daar kwamen nu nog eenmaal de nakome lingen dierzelfde Geuzen bij elkander. Nu ook weêr deden zij de lucht weêrgalmen van een Psalm ter eere Gods terwijlonder bet herfstloof van het Geuzenbosch aan do schare het Evangelie verkondigden de strjjd en het lijden der vaderen herdacht werd. Door den colporteur van het Britsch- en Buitoni. Bijbelgenootschap zjjn bij die gelegenheid een groot getal Bijbels eu N. Testamenten verkocht aan de R. Katholieken, die mede ter feestviering waren opgekomen. HHetrcrtiiub. 's Gravenliage, 28 Oct. In den namiddag van den llden September jl. stelde de kapitein-kwartier meester vau bet regiment grenadiers en jagers aan zijn sergeant-schrijver v. d. H. eene som van 2600 ter hand in bankbiljelten van ƒ200, ten einde daarmede eenige rekeningen van regimentsleveranciers te voldoen. V. d. H. voldeed aanvankelijk aau de hem gegeven order, maar daar bij den eenen leverancier niet thuis vond en de andere nog geen betaling verlangde, omdat hij daarvoor nog bons moest ontvangen, begaf hjj zich naar den koffiehuishouder H. om een bankbiljet van ƒ200 te wisselen, daar hij voorzag dat de derde leverancier niet kon wisselen. Doch van betalingen te doen kwam niets, want de sergeant ging van het eene koffiehuis naar het andere en geraakte daardoor in een toestand, die hem in het ongeluk bragt. Hjj was zoo beschonken geworden, dat hjj op zjjne wandeling werd aangesproken door een onbekend persoon, die hem waarschuwde voor de patrouille, want het was reeds laat in den avond geworden. De sergeant moest zich niet meer in uniform vertoonen, zoo meende de burger, en ook niet naar de kazerne gaan. De burger voorzag hem dan ook van andere kleeren en bragt hem naar het logement de Stoomboot. Hoewel de burger in het eerst te kennen gaf niet to willen logeeren, erlangden de militair en hjj ieder eene afzonderljjke kamer. Tot dien tijd was v. d. H. nog in het bezit van het hem ter hand gestelde geld en wel twaalf bankbiljetten van 200, 7 bank biljetten van ƒ25 en 25 in specie. Deze laatste gelden en baukbiljetten had hij van den koffiebuishouder H. bekomen, in de plaats van het dertiende biljet van./ 200. Den volgenden ochtend was de burger ten 9 ure vertrokkenna met één gulden zijne vertering te hebben betaald. De sergeantdie niet wist met wien hjj in den vorigen avond was in gezelschap geweest zou later vertrekken maar toen hjj wilde betalen was er op eenige centen na niets meer van ziju geld te vinden. Hij bevond zich in een benauwden toestand zonder uniform en zonder geld. Een voorbij komend sergeant-majoor was zjjn reddende engel. Hjj deelde dien alles mede en toen gingen beiden op ontdekking uit. Weldra was de onbekende .gedienstige geest ge vonden en toen hem naar uniform en geld gevraagd werd, luidde het: »ben je bedik weet van niets." De sergeant-majoor deed toen alsof bij van de zaak verder niets wilde weten maar verwittigde de politie en nu werd er huiszoeking gedaan maar er werd op gelet dat de burger W. zich verwijderdemen zocht en vond hem op het privaat in het bezit van ƒ147 en later werden in de zoldering van deze plaats nog ƒ2000 teruggevonden. Voor de arrondissements-regt- bank stond heden genoemde W. teregt, ten einde zich omtrent het hjj hem gevonden geld te verant woorden. Negentien getuigen werden gehoordwier verklaringen meest alle ten nadeele van den beklaagde luidden. Hjj zelf ontkende pertinent het hem teu laste gelegde en gaf voor dat hjj de gelden van den ser geant had gekregen en dat èn het verwisselen van kleederen èn het logeeren in bovengenoemd logemeut op uitnoodiging van dezen had plaats gevonden. Om trent het verbergen vr.n het geld kan hjj niet anders zeggen als dat hjj verschrikt was door de komst vau de politie. De subst.-officier van justitie jhr. mr. de Jonge liet in hoofdzaak het boven medegedeelde als toelichting aan zijn requisitoir vooraf gaan. Hij wees op de bekentenis door bekl. voor den regter-com missaris en vroeger aan den inspecteur vau politie M. afgelegd dat hjj in het logement den sergeant had bestolen en op een aantal aanwjjzingen waardoor Z.ed.a. meende dat het wettig en overtuigend bewjjs was gele verd van zijne schuld. Hjj requireerdè dan ook dat de regtbank den bekl. W. zou schuldig verklaren aan diefstal in een herberg, waarin de dader was opgeno men en zjjne veroordeeling tot gevangenistraf van twee jaren. Aanstaanden Maandag zal de Regtbank uit spraak doen. Hierbij kan nog worden vermeld dat de sergeant- schrijver v. d. H. door den militairen regter voor zijne achteloosheid met acht dagen provoost disciplinair is gestraft en nu weder in zjjne zelfde betrekking werk zaam is. iMiclflolliarnis30 Oct. {Telegram) Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland is gekozen Mr. G. J. Goekoopadv. te Goedereede, met 261 stemmen. De heer D. van Weel, postdirecteur te Dirksland, verkreeg 221 stemmen. Tilburg, 27 Oct. In de wjjk Hasselt alhier, ter plaatse waar binnen weinige dagen reeds driemaal een brand heeft plaats gebad, werd gisterenavond omstreeks 8 uur een man bespeurd, die een bos stroo bjj zich had, dat hij iu brand stak en naast een korenmijt legde, terwjjl hjj het daarna op een loopen zette. Dc brand werd spoedig gebluscht, zoodat deze daad geene verdere gevolgen heeft gehad. De dader van dat scbrik- keljjk feit is tot dusverre niet bekend. De voornaamste fabriekanten te 's-Boscb, Helmond en andere plaatsen in Noord-Brabant hebben, naar men ons meldt, om zich te verzetten tegen het monopolie der eigenaars van steenkolenmjjnen, de vuren ouder hunne stoomwerktuigen met geringe kosten zoodanig doen veranderen.dat zij thans, met goed gevolg en veel voordeel, Hollandsche-, Friesche- en Noordbrabantscho turf stoken. Zïei-ïlcaseo29 Oct. Het Departement van Nij verheid hield gisteren zjjne eerste wintervergadering. Door verschillende omstaudigheden was de opkomst niet talrijk. Na het verrigten van eenige huishoudelijke werk zaamheden trad de heer Dr. Schoor op met eene verhandeling over volksvoeding in verband ook met de arbeiderskwestie. Hjj gaf daarbjj de bestanddeelen op van de meest algemeen gebruikte voedingsmiddelen waaruit bleek hoe weinig voedende eigenschappen de aardappel bezit die toch door den arbeiderstand als hoofdvoedsol gebruikt wordt. Verre wordt de aardappel overtroffen door goed brood, uameljjk niet het algemeen gebruikt wordende wit brood vau kunstbloemmaar dat van Tarwemeel gebakken is welk brood echter weder belangrijk achterstaat bjj enolen en boonen. Do spreker toonde aan hoe de aardappeldie door zijne schijnbare goedkoopheid het algemeen voedings middel is gewordenjuist wegens zjjne weinig voe derde bestanddeelen een zeer duur levensmiddel is. Ten slotte bewees de heer Schoorop scheikundigen grondhoe ver de kunstbloemdie door vele bakkers schier uitsluitend wordt gebruiktbij goede tarwe bloem achterstaat. Vervolgens deelde de heer Mr. J. P. N. Ermerins eene verhandeling mede van den beer P. Bartier secretaris der Gestelsche Vereeniging van Landbouwers over de beplanting van duingronden met hout. Daarbij worden zeer aanbevolen als geschikte boomsoorten ter beplanting van dnin- en duinstreken de wilde abeal of Ratelaar (populus tremula) en de Pinus Cembre. Naar het Vaderl. verneemt, heeft de ex-kapitein Janssen gemeend voor de hem vanwege hel Departement van Oorlog gedane offerte te moeten bedunken. Dit verwondert het blad niet. De heer Janssen heeft alleszius regt te vorderen, dat in de eerste plaats zjjn ontslag alsnog in eervol ontslag worde veranderd. Ook gaf de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1