Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5l50„ 29steJaarg. Dingsdag 29 October 1872. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WA ALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirectenren. i Noord-Amerika bij J. QUTNTUS, te Grand Rapids, Staaf M'cliigan Abonnemen ts-Pr^j s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- Sï,5U. "V erschynt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend Dienstaanvragen 30 cent a contant eu franco aan het Bureau. De inzending der Advertcutiëu kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure Ongefrankeerde brieven worden niet aaugenomeu. Wy geven den kiezers van leden van den Gemeenteraad in ernstige overweging om bjj de verkiezing van één lid op Vrijdag 15 Nov. a. 8. hunne stemmou uit te brengen op mr. B. C. CAU. Wij begrijpen en eerbiedigen de redeneu die msr. B. O. CA.XT bewogen hebben zyn ontslag als lid van den Gemeenteraad te nemen. Maar juist omdat niemand beter op zijn plaats in den Raad isomdat niemand de gemeentebelangen meer lief hebben en beter behartigen kan en grooter schat vao^oudervindiug aan brengt, daarom zij nix*. B. C. OA.TJ don kiezers ernstig aanbevolen. Inspectie op de Straten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekenddat op Zaturdag den 2 Novem ber e. k., eene Inspectie op <1e straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zjjne woning of °rf, de stratenpadenstoepen en gotenrein en zindelijk te houden, en alzoo de bepalingen vun het policie-regle- mont behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. Zierikzee den 16 October 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. G. BETHE, l.S. Algemeen Overzicht. Naarmate de dag nadert, waarop de Fransche Na tionale Vergadering weder bijeenkomen zalneemt in Frankrijk de rpanning en onrust toe. Ieder begrijpt en gevoelt dat er iets gebeuren moetdat er een gewichtig besluit genomen moet worden om van den voorloo- pigen tot een definitieven toestand te geraken maar nog steeds verkeert men in onzekerheid wie het ini tiatief nemen en wat het resultaat zjjn zal. De ver schillende partijen en fracties zijn druk in de weer, allerlei vergaderingen en bijeenkomsten worden door hare hoofden en voornaamste» gehouden om met wel gemotiveerde voorstellen ter tafel te komen ieder meent op zjjne beurt do oplossing van het raadsel gevonden te hebben maar al die plannen en voorne mens, hoe goed gemeend ookstuiten af op de wer kelijkheid en gelijken op zeepbellen die bij de minste aanraking uiteenspatten. Dat ce Regeeiir.g het initiatief nemen zal by de constitutioneele hervormingen wordt hoe langer hoe minder waarschijnlijk ook het linker- midden gesteund doof een deel van het rechtermidden schijnt er althans volgens zijn orgaan niet zoo be- geerig meer naar als eenigen tijd geledeD. Het reeds vroeger uitgesproken denkbeeld om op vaste tijden nieuwe verkiezingen voor de Vergadering te doen plaats hebben is pu weer op den voorgrond getreden maar vindt bij velen heftige bestrijding. Zooveel is dus wel zekerdat de aanstaande zitting der Nationale Vergadering een zeer stoimachtige zal zjjn en daar men den vacantieljjd minder gebruikt beeft om aan redo en gezond verstand gehoor te gevendan wel aan zijn harstochten vrij spel te latenis het waar schijnlijk da. de oude comedie weder opgevoerd zal worden waarbij het algemeen belang voor persoonlijke inzichten en wenscnen achtergesteld wordt en de een voor den ander niet wijken wil zoodat het blijft bij hetgeen het isnamelijk den voorloopigen toestand. De aanvullingsverkiezingen voor de Nationale Ver gadering zjjn in zes van de zeven departementen in republikeinschen geest uitgevallen. Slechts één departe ment koos een legitimist. Gelijk zich verwachten liet heeft prins Napoleon bij het Hof van Appèl te Parjjs een aanklacht ingediend tegen allen te beginnen met den Minister van Binnen- landsche Zakendie zijne inhechtenisneming hebben gelast. Ook de heer Richardop wiens kasteel de arrestatie plaats badalsmede de onmisbare Rouher hebben hun protest aan de permanente commissie ge zonden die besloten heeft deze stukken naar de Nationale Vergadering te verzenden. Volgen9 de laatste berichten zou het handelsverdrag met Engeland ter onderteekening gereed liggen met 1 December in werking treden en voor vier jaren van kracht zjjD. Vier en vijftig van de Algemeene Raden hebben zich verklaard voor verplicht onderwijsen bjjna een derde van dezen voor niet-geesteljjk of leekenonderwjjs. Zoodra dus de commissie met Dupanloup aan het hoofd gereed is met hare voorstellen en die aan de Vergadering indient kan ze zich op een geduchten tegeustaud voorbereid houden. De Pruisische Landdag is weder geopend zonder de daarbjj gebruikelijke plechtigheden omdat de tegen woordige zitting eenvoudig beschouwd wovdt als eeu voortzetting vau de vorige. Het Heerenhuis dat in de presidentsvacature voorzien moest, koos tot zjjn Voor zitter den liberalen candidaat graaf Eberhard Stolberg- Wemigevoda en ging dadelijk over tot debehandeling van de wet op de Kreisorduung wier hoofd gedachtegelijk men zich herinnert, de zelfstandigheid van de d:stricts- t bestnren is. De Regeering geelt zich veel moeite om de wet door het Huis te doen aannemen. Of haar dit gelukken zal is nog ver van zeker. Verscheidene amendementen door de commissie voorgestelddie de wet voor een deel van haar kracht beroovenzjjn aangenomeu. In het huis vau afgevaardigden legde de Minister van Financiën de begrooting voor 1873 overwaarop o. a. belangrijke verhoogingen ten behoeve van bet volks onderwijs dat over bet algemeen in treurigen toestand verkeertvoorkomen. De bisschop van Ermeland heeft een aanklacht tegen den Staat ingediend wegens het inhouden van zjjne jaarwedde. De Wurtembergsche Bisschop Hefele, die lang krachtig zich verzet maar eindelijk zich onderworpen heeft aan het onfeilbaarbeid8dogma heeft in een openbaren brief getracht zich te rechtvaardigen. Die rechtvaardiging is hem kwalijk gelukt, hetgeen zjjn Duitsche collega's niet verhinderd heeft in koor hem geluk te wenschen met zjjn ommekeer. Ook de Croatische Bisschop Stross- majjorde dappere onder de dapperen zou bezweken zijn en het dogma iu zijn dioecese hebben laten af kondigen De Hessische Landdag heeft het wetsontwerp op de verkiezingen, waarbjj de afgevaardigden benoemd worden door directe verkiezingen met bjjna aigemeene stem men-aangenomen. De Oostem-jjksch-Hongaarsche delegaties zjjn het, nadat eenmaal de verhoogde oovlogsbegrooting was goedgekeurdop alle verdere punten de begrooting betreffende eens geworden. Toch vreest men dat de verkoeling die tusschen bet Mioisterie en de Duitsch- liberale partij ontstaan is licht tot een botsing aan leiding kan geven. Yan de wet op de directe verkiezingen voor den Rjjksraad verneemt men niets nadersvolgens som migen zou het plan opgegeven zijn en volgens anderen de wet gereed liggen. Zeker is bet dat de nationali- teiten-quaestie in deze een groote rol speelten dat zee- bijzondere maatregelen moeten genomen worden om het Duitsche element in den Rijksraad vertegen woordigd te zien. De Staatsraad van Genève, die, gcljjk men weet, den uit de lucht gevallen Bisschop Mermillod geschorst heeftligt nu overhoop met de pastoors van die dioecese. De Bisschop van Lausanne, uitgenoodigd om in plaats van de wederspannigen nieuwe pastoors te benoemen, verontschuldigde zich daar hijgelijk het heette, niet in het recht van zjjn dierbaren ambtgenoot wilde treden. De Staatsraad terecht verontwaardigd over zulke streken heeft den rationeelen weg betreden door de pastoors te ontslaan en een wet voor te stellen, waarbjj de pastoors door de gemeente worden benoemd en een eed van trouw aan den Staat hebben af te leggen die het hun oninogeljjk maakt een slag om den arm te houden. De opstand te Ferrol in Spatje is geëindigd on gelukkig is de vrees dat hij zich over andere steden zou uitbreiden niet bevestigd. Echter is maar een klein gedeelte der opstandelingen gearresteerd en gedood. De overigen begunstigd door duisternis en storm hebben de vlucht genomen en zwerven hier en daar roud bereid om zich aan den meestbiedende te verkoopen. De republikeinen hebben verklaard dat zij aan dezen opstand geen deel hadden en in weerwil van hun be- strijdiug van de Regeering niet de wapenen tegen kaar zullen opnemen. De Minister van Financiën beefbnog weinig succes op zijn financieels voorstellen. Onderscheidene tegen- ontwerpen zijn in gereedheid gebragt en naar het zich laat aanzien zal de Regeeririgdie niet alleen de ver antwoordelijkheid wil dragen, zich vereenigen meteen door solide bankiershuizen geteekend voorstel. De Senaat heeft het adres op de Troonrede met groote, meerderheid aangenomen. In Turkije hebben weer intriges en kanalen plaats als van ouds. De nieuwe Grootvizier Midhat-Pacha van wien men zoo groote verwachting had is al weer afgezet eenvoudig omdat'hij zichzelf ook tegenover den Sultan gelijk bleef. Sommigen rueeneu dat zijn opvolger de voorlooper zijn zal vau den beruchten Mahmoudanderen dat de hervormingspartij aan het voer zal blijven met een meer handelbaar persoon. De kan9 voor de herkiezing van President Grant wordt steeds gunstiger. Nu het op stuk van zaken aankomt begint men ook in Amerika te redeneeren dat men wel weet wat men heeft maar niet wat men krijgen zal. Zijn tegenstander Greeley moge een goed redenaar en schrijver zjjn maar boezemt overigens weinig vertrou wen iD. De stad Chicagodie ruim een jaar geleden ver brandde waardoor een waarde van tweebonderdvjjftig millioen dollars verloren ging en meer dan honderd duizend menschen tot den bedelstaf gebracht werden is voor eeu goed deel reeds herbouwd en zal door pracht en practische inrichting andere steden verre overtreffen. De telegrafische verbinding tusschen Europa en Au stralië is geopend. Ten onzent schonk de Tweede Kamer der Staten- Generaal hare goedkeuring a:.n het wetsontwerp hou dende voorziening tegen besmettelijke ziekten. Zij nam de Indische Begrooting aan en giög daarna op reces uiteen. Bij de heropening der zitting op half November is de Staatsbegrooting aan de orde. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden op Woensdag 6 Nov. bijeengeroepen. Nieuwstijdingen. iSlwwïit». OnlaDga had in de Belle City Halle in Racino eeu hu- weljjksloterij op groote schaal plaatseen werkelijk nog nooit vertoonde gebeurtenis. Er werden vijf jonge mannen verloot, modellen van ligcha- melijke schoonheid en moraliteit alsmede van hooge bescha ving en intelligentie. 50,000 loten a 2 dollars werden uit gegeven. Dit maakte 100,000 dollars, welke som gelijkelijk onder de vijf jonge mannen verdeeld werdzoodat elk van hen aan de jonkvrouw, die hem trok, een aardig vermogen mee ten huwelijk bragt. De verloting had zoodanig plaats, dat de 50,000 kaartjes in ééade vijf jonge mannen namelijk hun namen in een andere trommel gedaan werdcD. De trommels werden niet minder dan een half unr lang goed omgedraaid. Daarop kwamen twee weesmeisjes binnen van wie do eene een lot, de andere een jongen man uit de trommels trok. Het nom- mer, dat getrokken waswon den jongen man. Natuurlijk werden uitsluitend aan ongehuwde dames loten ver kocht; uilgesloten waren alle vrouwen die meer dan twee mannen gehad hadden; alle vrouweu boven de 30 en alle meisjes beneden de 17 jnren; alle bruouttendie zoo donker waren, dat men met krijt een witte streep op haar huid kon makenalle vrouwelijke woordvoerders over „vrouwen-emancipatie" en zoo- als woordelijk in het Prospectus stond ^inzonderheid mejuf- vrouw Suzannn Anthonij." Een industrieel maakt in de Times een eenvoudig middel openbaar om 50 p. ct. te besparen op het verbruik van den steeukool.' Het is voldoende zegt hij om stukken krijt in den vuurhaard te plaatsen. Dit krijtdoor den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmtezonder dat er iets hinderlijks *5 gevolg van is. ©ngelunb. Te Cardiff heeft een groote vergadering van mijn- eigenaar8 plaats gehad. Er is besloten den pry's der steenkolen met zes shilling (ƒ3,70) per ton te ver minderen. Men is tot dezen maatregel overgegaan, omdat een algemeene daling iu den prjjs der steenkolen wordt tegemoet gezien. De overstroomingeu in Italië hebben niet alleen eene geduchte stoffeljjke schade aungerigt, maar ook ver scheidene menschen zijn daarbij op een jammerlijke wjjze omgekomen. De dagbladen van Florence en van Rome behelzen deswege aandoenlijke bijzonderheden. In de gemeente Cassellina a Torre is by het doorbreken van een dijk een groot huis onder water gezet, waarin verscheidene gezinnen by elkander woonden. Velen dier bewoners hebben zich nog in tjjds door de vlugt kunnen redden, maar twee huisgezinnen, waartoe kinderen en ouden van dogen behoordenzijn door den vloed ver rast voordat zij het voorbeeld der anderen hadden kunnen volgen. Zekere Pa=quale Coppinie, een schoenmaker, heeft bij die gelegenheid zijne 25ja.rige zuster voor zjjne oogen zien verdrinkenzonder dat bij haar hulp koa toebrengen. Zij oude vader werd insgeljjks door den geweldigen stroom medegesleeptmaar had de tegen woordigheid van geest om een vensterbout te grijpen en kracht genoeg omofschoon hij tot aan den hals in het water stondzich drie uren lang daaraan vast te klemmen. Een ander bewoner, Manceni genaamd, mede een werkman, wilde, na eerst twee zijner kinde ren in veiligheid gebragt te hebben naar zijne woning terugkeeren om zjjne vrouw en twee andere kinderen, een knaapje van drie jaren en een meisje van acht maanden te reddenmaar hjj werdvlak bjj zjjne woning gekomen door het water teruggeslagen. Toen do vloed twee uren later begon te wjjkenjjlde de ongelukkige met verscheidene zyner buren naar het huis terug, doch te laat, helaas! zjjne vrouw lag ziel loos op het bed uitgestrekthet knaapje nog aan de hand houdende en met de zuigeling aan hare 'oorst. Ig hetzelfde huis heeft een achttienjarig meisje zich nog geruimen tjjd aan de leuniug van een trap vast geklemdmaar eindelijk werd zjj door de golven weg gerukt en naar een kelder gespoeldwaar men baar later ontzield terugvond. In eene kamer naast die welke door Mancenie bewoond werd heeft men insgeljjks bij het dalen van het water het ljjkje van een kind van anderhalf jaar gevonden. De "latere berigten omtrent de ovevstroomingen luiden zeer ongunstig. De Po is bjj Revere buiten hare oevers getreden en heeft vrij veel verwoestingen aan- gerigt. Te Pavia, Cremona, Piacenza, Ravenna, zoomede in sommige gedeelten van de provinciën Milaan en Paduais het water op eene verontrustende wjjze aan het wasseD. De spoorweg van Catania heeft veel door de overstrooming geleden. De zware regens houden nog altoos aan. Is Italië, het land der roovers bij uitnemendheid hebben de dieven thans een aardig middeltje bedacht om het geachte publiek van het in hunne oogen over tollige te ontlasten. Eenige dagen geleden stond te Rome eene bende dieven teregt voor het hof van assisen. Terwjjl nu de debatten de aandacht der nieuwsgierigen boeiden fladderde op eenmaal een vogel boven de hoofden van regters en beschuldigden. Die afleiding zou menigeen duur te staan komen: tien minuten later toch boorde men dezen roepen om zijn horlogegene om zjjn beurs, een derden om zjjn zakdoek kortom bjjna een ieder had wat verloren. u. De Progès de Charleroi hondt vol, dat de prjjs der steenkolen zat afslaan dewijl de mijnen in Engeland nu zooveel voortbrengen dat de groote gestichten hier en in 't noorden van Frankrijk hunnen voorraad hebben dat de werkstakingen ophouden eu de opbrengst zal vermeerderen en het verbruik zal verminderen. Alzoo zou het evenwigt welhaast hersteld zjjn. Het publiek vraagt zeker niets beters dan de woorden van den Pro- grès bewaarheid te zien HüeWrittub. ■A-SSeaij 25 Oct. Door onvoorzigtigheid heeft hier hedenmorgen een schromelijk oDgeluk plaats gehad. De vrouw van een ingezetene zou hare beide kinderen (tweelingen) worm kruid ingeven en gaf daartoe aan het eene hetgeen zich nog van den vorigen dag in een theekopje bevond. Zij maakte daarop weer nieuw klaar en gaf het aan het andere kind een jongetje van 6 jaar. Spoedig dnarop werd het kind on passelijk. De moeder riep er eene buurvrouw bij, maar de toestand van het kind werd steeds bedenkelijkertot haar onuitsprekelijke schrik, bemerkte, dat zij haar kind, in plaats van wormkruid, zoogenaamd kraanoog, een vergif dat tegen de muizen eu 'ratten wordt gebruikt, had ingegeven. Dadelijk werd toen geneeskundige hulp ingeroepen maar vóór de ge neesheer verscheen was het kind reeds een lijk. Tusschen het innemen van het vergif eu het overlijden was geen uur verloopen. Doordat het wormkruid en het kraanoog naast elkander op de schoorsteenmantel stonden had de vrouw zich vergist en het verkeerde genomen. De apotheker, die het kraanoog verkocht, had nog gewaar schuwd er vooral voorziglig mee te zijn en herinnerd aan eene vergiftiging, die hier vroeger door onvoorzigtig omgaan met dat vergif plaats had. HJevezitef 25 Oct. Sedert de laatste dagen doen de Mormonen ter dezer stede weder pogingen om volgelingen voor hunne leer to winnen. Oosterlbeek, 23 Oct. Dezer dagen werd alhier eene vrouwmoeder vnn een buiten huwelijk verwekt kindgeregtelijk ter verantwoording geroepen, wegens het te weinig voedsel verschaffen en ergelijke mishandelingen ann baar zevenjarig doch- tje toegebragl; zij ligt ouder verdenking dat zij haar kind met een tang en een klomp zoodanig zoude geslagen hebben, dat het kind op het ligchaam als een landkaart was gekleurd. 24 Oct. De vrouw die verdacht wordt haar 7jarig kind mishandeld en verwond te hebben is heden avond in verzekerde bewaring genomen en naar Arnhem gebragt. Volgens gerucht zou zij hare misdaad hebben beleden, nl. her haaldelijk slaan met een tang waardoor haar kind bloedspuwing had gekregen. H/ui"W©»»en 24 Oct. Dezer dagen had hier een zonderling voorval plaats. J. van Maarcn landbouwer alhier werd door zijn oom gelast de horden naar het land te brenge n om de suikerpeën er af te rijden. Hij wilde daarom voor den boom, waarop de horden moeten liggen, een gat graven, doch had naauwelijks de spade in den grond of hij groef een zilveren cilinderhorloge uit en vervolgens tot zes toe allen bijna nieuw. Onmiddelijk werd van deze zaak den burgemeester kennis gegeven.' Men vermoedt, dat hier diefstal beeft-plants gehad. Als een bewijshoe geducht het land te Bccsd door de veldmuizen geteisterd wordtstrekke het volgende De tuinman van het landgoed Marien-waard heeft in den tijd van weinige weken in zijn tuin 12,000 muizen gedood. Hcterg.ie ie dat de goede man niet ontdekken kan dat zijue moeite iets geholpen heeft. Briolle, 24 Oct. Naar aanleiding van het besluit, onlangs door de hoofdcommissie genomen om nog vóór den winter het fondament voor het standbeeld te leggen, is daarmede door den metselaar P. Veenenbo: eeu begin gemaakt op de door die commissie gekozor plaats, in overeenstemming met het te bouwen asyl. In de ver gadering der Utrechtsche commissie met het bestuur der hoofdcommissie is, zooals men weet, besloten, voor- loopig een hoofdgebouw te maken, waarin 10 gehuwde invalide zeelieden kunnen worden opgenomenin de hoop dat later aan dit hoofdgebouw nog twee vleugels zullen kunnen worden gebouwd. De hoofdcommissie is voornemens haar standbeeld in den volgenden zomer te onthullen en heeft aan haar bestuur opgedragen om voortaan iu overleg te treden met de Utrechische commissie, tot regeling der asyl-belangen. ©Inis 25 Oct. Onlangs werd door den Raad dezer gemeente tot wethouder benoemd de heer K. F. Koksma, notaris. Naar het schijntis echter die benoeming niet wettig geschiedt; althans naar wij vernemen heeft de gemeenteraad in zijne zitting van den 22sten October jl. haar besluitop voorstel van Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland, vernietigd en van onwaarde verklaard. "Vüasslngfeza23 Oct. B. en W. zijn in een gisteren gehouden zitting door den Gemeenteraad ge- magtigd pogingen te doen, om eene inrigting tot stand te brengen welke met het oog op de toekomst van Vli9siugen hoogst noodzakelijk is te achten namelijk het maken van een drijvend ijzeren dok. Meu had 'de verwachting gekoesterd dat op de staatsbegrooting een post daarvoor zoude zijn uitgetrokken. Nu men in die verwachting is teleurgesteld, zal bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres in d-'en geest worden ingediend en afschrifc daarvan aau de Ministers worden gezonden. C5.Vei*-onïaoeIk, 25 Oct. De heer P. A.de Graag sedert November 1832 als hoofdonderwijzer aau de open bare lagere school alhier werkzaam, hoopt alzoo eerlang, op 64jarigen leeftijd, zijne 40jaiige dienst te gedenken. Goes, 26 Oct. Onze gemeenteraad is begonnen met de behandeling der begrooting en het heeft daarbij niet aan opgewekte discussie ontbroken. Het is er zelfs nu eD dan warm toegegaanvooral bij den post druk werken en het daarmede in verband staande verzoek van ce firma Kleeuwens en Zoon om voorf turend met het stadsdrukkerschap belast te bljjven. Merkwaardig was daarbij de redeneering van mr. Pompe van Meer- dervoort, die zeer geleerd beweerde, dat de memorie van toelichting tot de begrooting slechts ruim drie vel druks besloeg, maar geen begrip scheen te hebben, d ;t er wel eenig onderscheid is, tusschen een vel druks in folio en een in octavo. Niemand in den raad scheen het dwaze van die redeneering op te merken en men maakte zich over en weder boos over een onmogelijk feit. Andere bizonderheden zullen wy vermelden a!s de discussiën zijn afgeloopen in de volgende vergadering. Alleen dient hier reeds vermeld, dat de greote plannen van onze vrome raadsleden tot ontlasting der burgerij nog altyd in het verschiet blijvenzoodat ue vrucht der verkiezingsmanoeuvres lang uitblijft en al meer en meer blijkt, dat de zaken blijven zooals ze waren, met dit eenige onderscheid dat de raad wat knappe mannon minder telt en de burgerij althans de kiezers wat be lachelijker zijn gewordeD. De geloovigen erkennen dat wel niet en meenen dat Goes vooruitgegaan ;s, hu er positief christelijke raadsleden zjjn, maar zij bunnen evenmin ontkennen dat de goede gemeente positief niets heeft gewonnen. En of het dau christelijk was om geschikte personen weg te jagen, ten einde zichzelven in de hoogte te werken? Waarljjk onze vromen mogten wei eens een handboek uitgeven, om hun christendom te doen kennenwant het wjjkt zoo verre van het oorspronkelijke af dat het voor den eenvoudigen is om in de war te geraken. Er is by den raad eene voordragt ingekomen voor de benoeming van nieuwe leden in het gastboisbestuur, waarop muonen van goeden naam zijn geplaatst, maar men vreest dat de meesten van heu ongezind zuilen zjjn om de betrekking aan te nemen en het verdient ook opmerking, dat men daarbij weder buiten dcD kring der vrienden gegaan is, zoodat de voordragt bezwaarlijk aan dezen kan behagen. Men komt iu verzoeking om te gelooven, dat bet bruikbare deel der rechtgeloovigen zoo klein is, dat men zjjns ondanks tot de ougeloovigea zijn toevlucht moet nemen. Nooï-d-Bevelünd23 Oct. Heden vierde het Departement der Maatschappij »Tot Nut van 't Alge meen gedachtenis van het dertigjarig bestaan. De heer J. van Leeuwen, tracl als spreker op en beschouwde het verleden, het heden en de toekomst des Departements. Bij die gelegenheid werden ook de eereblijken voor beproefde trouw uitgereikt aan G. van den Berge, te Wis8enkerke en H. Kramer, te Cats, die bjjr.a eeno halve eeuw bij dezelfde familiëe zijn werkzaam geweest. Met een vereerend getuigschrift en een geschenk in geld van wege het Dapavtement werd het eereblijk door den voorzitter overhandigd. De karteljjke toespraak maakte kennelijk op den bejaarden Kramer diepen indruk. De 79jarige van den Berge kon, wegens onge steldheid niet tegenwoordig zijn. Aan hem werd een en ander den volgenden dag door eene commissie uit het bestuur ter hand gesteld. Kovtg'Oïs© ,21 Oct. De gemeenteraad heeft bedeu besloten tot het verhoogen der jaarwedde van den hulp onderwijzer aan de openbare lagere school alhier van 350 tot 400 gulden. Ooltjnsplïtat;, 25 Oct. Heeft do gemeenteraad onlangs, op voorstel van den Burgemeester, besloteu, de tractementen der hulponderwijzers op ƒ400 te brengen, thans bestaat ook het plan, om het schoolgebouw aan- zienlyk te verbeteren, zoodat men voor 340 kiuderon eene oppervlakte van 310 Ma verkrygen zal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 3