/Mlllk/IIMIII NIEUWSBODE. No.5l4L9. 29steJaarg. Zaturdag 26 October 1872. Men abonneert, zich: Tu Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. Noord-Auicrika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat M'chigan. Ahonnem ents-Prij s: Voor 3 maanden 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amcrika, franco p. post- 2,50. "V er schijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend Dicnstaanvragen 30 cent ii contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure On jr e f"r ankeerde brieven >v orden niet aangenomen. DE VERKIEZING VOOR DE Provinciale Staten i 11 li e t eiland Overllakkée. Door het overlijden van den heer van den Broek moet zijne plaats ïh de Provinciale Staten worden aan gevuld door herstemming tusschen de heereu D. van WeelCz. Postdirecteur te Dirksland en Mr. G. J. Goe- koopAdvokaat te Goedereede. Wy wenscben een enkel woord te richten tot de kiezers van het hoofdkiesdistrict Middelharnisen dat woord zal strekken om de verkiezing van den heer van Weel, tea slerkste aan te bevelen. Tusschen de beide Candidaten bestaat geen noemens waardig verschil iu politieke richting, zeker niet zooveel, dat dit bij de verkiezing voor de Provinciale Staten in aanmerking kan komen. Beiden zijn de liberale begin selen toegedaandit is algemeen bekend en van die zyde bestaat er dus tegen geen van beiden eouig bezwaar. Maar er moeteen keuB gedaan worden, en wij meenen de voorkeur te moeten geven aan den heer van Weel. Hij is iemand die gedurende vele jaren werkzaam is geweest in polder en gemeente-aangelegenheden, die door den aard zyner betrekkingen dagelijks geroepen wordt tot behandeling van die onderwerpen, die voor namelijk in de Provinciale Staten voorkomen en die daarbij steeds getoond heeftflink op de hoogte der zaken te zijn eu zijne krachten te willen wijdeu aan de bevordering der belangen van het algemeen. Wij zien in den heer van Weel een practisch man bezield met een geest van vooruitgang cn wiens streven het is, om ook ons eiland te doen deelen in de alge- meene ontwikkeling en verbeteringdie elders wordt waargenomen. Van den heer Goekoop kunnen wij ook niets anders dan goeds zeggen. Hy heeft in den korten tijdsedert hij de Akademie verlaten beeft, wezenlijk reeds veel van zich doen hooren en later zouden wy hem gaarne in de Provinciale Staten zitting zien nemen maar waar allen erkennen dat beide Caudidaten aanbeveling ver dienen daar heeft de heer van Weel, naar onze meening in alle opzichten de oudste brieven. Hy heeft toch reeds vroeger dit District vertegen woordigd en is toen bij periodieke aftreding niet her kozen omdat hem slechts enkele stemmen ontbraken. Werd de heor van Weel toen niet herkozen omdat men hem de eer eener afvaardiging niet langer waardig keurde Niemand zal dit durven bewcreB. Toenzoo als nuen nu misschien in nog sterkere matewerd zijne verkiezing tegengewerkt uit persoonlijke vijandschap. Men wilde en men wil nu wederom persoonlijke reden den heer van Weel een échec trachten te bezorgen. Daarvoor behooren de kiezers te waken. Door sommigen is als bezwaar geopperd dat als de heer van Weel gekozen wordtons District door drie volle neven in de Provinciale Staten zou worden ver tegenwoordigd en het op die wijze den schijn zou krijgeu van familie-regeeriug. Wy gelooven niet, dat dit be zwaar bestaatalthans niet in die mate als men het doet voorkomen. Of zou men werkelijk meenen, dat er zulks een volkomen overeenstemming tusschen die drie neven zou bestaan Eu is dat bezwaar dan ook niet bjjna even sterk aanwezig by mr.' Goekoop die dau toch een volle neef is van het lid mr. P. C. van Weel Kiezersdaarom getrouw ter stembus opgekomen en met groote meerderheid uwe stemmen op den 29 October uitgebracht op den heer D. van WEEL, Cz. Postdirecteur te Dirksland. Een eerste stap. Do Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van Dingsdag jl. het wetsontwerp tot wering en beteugeling van besmettelyke ziekten met 49 tegen 13 stemmen aangenomen. Daardoor is een eerste stap gezet op een geheel nieuw veldde zorg der overheid voor de openbare en plaatselijke gezondheid. Volgens art. 179 der Gemeentewet behoort tot het dagelijksch bestuurder gemeente aan Burgemeester eu Wethouders opgedragen o. a. het toezigt op den publieken gezondheidsdienst en in verband daarmede voor zoover dit toezigt door plaatselijke verordeningen behoort te worden geregeld, de regeling van dien dienst tot de bevoegdheden van den gemeenteraad. Met dit beginseldat tot dusver in de volksgezondheid zag niet een algemeen vyksbelangmaar een gemeentelijk plaatsolyk belangstrookt het stelsel der nieuweop vele punten gebrekkige, geneeskundige wetgeving van 1865dat de ambtenaren en colleges van het genees kundig staatstoezigt raadgevend en inlichtend plaatst nevens de gemeentebesturenen dat toezigt met der daad ondergeschikt maakt aan het gezag dier besturen. Reeds bij het parlementair debat over de wetten van 1865 bleven de bedenkingen tegen uit stelselontleend vooral aan de vrees voor botsing tusschen staats- en plaatselijk toezigt, niet achterwege. Reeds toen verhie ven zich onderscheidene stemmen om te voorkomen datop het gebied der volksgezondheid de gemeente besturen naar goedvinden kouden doen of niet doen wat in het belang van de gezondheid der ingezetenen wei'd gevorderd. Reeds toen drong men aan op een krachtig vóórgaan door het Ryk en voorspelde men datindien de zaak aan de gemeentebesturen bleef overgelaten daarvan eene Jinantiele kwestie zou worden gemaakt terwijl het dagelyksch bestuur gemeenlijk te zeer met werkzaamheden i9 overladen om nog aandacht over te hebben voor de maatregelen welke kunnen strekken tot voorkoming van besmettelijke ziekten. Maar niet alleen finantiële bezwaren stemden vele gemeenten tot zorgeloosheid en onverschilligheid. De gemeentebesturen hadden op dit terrein ook met andere bezwaren te kampende zoogenaamde «gemoedsbe zwaren" of «godsdienstige bezwaren", door onderschei dene sprekers by de jongste discussiën «bekrompen vooroordeelen" genoemd. Het ontbreekt ook in onzen beschaafden eu verlichten tjjd niet aan bekrompen lieden die meenen dat men berusten moet in alle ziektendie den mensch overvallen en geene greep moet doen in de raadsbesluiten Gods. Voor werkelijke godsdienstige overtuiging hebben wij den meesten eer- ad. Maar het is al eene godsdienstige overtuiging Aan een zeer zonderling gehalte, die eischt, dat men de vrijheid bezitte door eigen nalatigheid en zorgeloos heid gevaarziekte en dood voor andereu te doen ontstaan. Ieders vrijheid in de zameuleving is in zóóverre beperktdat hij geen inbreuk mag maken op de vrijheid van anderen. En men zou het mogen toelaten dat geou de minste, zelfs geen zedelijke dwaug, zou- mogeu worden aangewend om een algemeene ramp te beteugelenDe gemeentebesturen evenwel bevonden zich in groote moeijelykheden en aarzelden doortastend te handelen. Algemeen won de overtuiging veld dat het Rijk behoorde op te treden daar het hier in de eerste plaats een Rijksbelang betrof. De uitstekende verdediger der geneeskundige wetten in 1865de Mi nister Thorbeckezag dat zelf inwaut reeds toen voorspelde by dat «wanneer de zorg der provinciale- en gemeentebesturen bleek in gebreke of onvoldoende te zijn de wet aan de gemeentebesturen eene douce violence moest aandoenwant het is eene zaak van groot algemeen belang." Eene clouce violence I Een zachte dwang! Ziedaar de beteekenia van het wetsontwerpwaaraan tot onze groote vreugdede Tweede Kamer Laar zegel heeft gehecht. Men zal zich herinneren welk eene groote verdeeld heid nog kort geleden in onderscheidene gemeenten bestond omtrent de vraag, of gemeentelijke verorde ningen tot verbetering van den openbaren gezondheids toestandwenschelyk, raadzaam, uitvoerbaar waren. Kon men de toelating van kinderen op openbare en bijzondere scholen afhankelijk stellen van inenting? Behoorden, tot waarschuwing, de woningen te worden aangewezen waarin eene besmettelijke ziekte wa9 uit gebroken Welke ziekten verdienden den naam van besmettelykewelke niet? Op welke wijze kunnen lyders aan besmettelijke ziekten in slaapsteden of loge menten onschadelijk worden gemaakt voor het publiek belang? Welke maatregelen kunnen er genomen worden tot ontsmetting en reiniging van die plaatsen welke de braudpunten van besmetting zijn Ten wiens koste moeten al die maatregelen van reinigingvan afzon dering en verpleging worden genomen Welke straffen behooren er bepaald te worden tegen overtreding vaD al deze voorschriften Ziedaar de hoofdbepalingen dezer nieuwe wet welke eene eerste schrede doet op eeD nieuw veld en door wier vaststelling de lang verflaauwde hoop begint te verlevendigen dat het onze wetgevende magt niet geheel aan wetgevende kracht ontbreekt. Wij begroeten die nieuwe wet met vreugde. Het geldt hier eene zaak van grootalgemeen publiek belang. De menschelijke volmaaktheid is niet te bereiken maar gelukkig de burger gelukkig het volk waarvan kan gezegd wor den «een gezond ligchaam huist in een gezonden geest Mogen de gemeentebesturen aan deze wet levenskracht schenkendaardoor zal het heil en het welzijn der bnrgers tevens worden bevorderd Ni en wstij dingen, ©ttgeltttib. De meeste werkstakingen in Engeland zijn voor het oogen- blik geëindigd en aller oog is nu gerigt naar Zuid-Staffords- bire waar een arbeidstakiDg dreigt op reusachtige schaal. De gezamenlijke kolenmijn-bezitters zijn overeengekomen de vraag der werklieden om een loon van 3 gulden en 8 uren werktijd te weigeren. Houden de nrbeiders vol dan verliezen niet alleen 50.000 werklieden tijdelijk bun bestaanmaar door gebrek aan kolen zullen een aantnl fabrieken stilstaanzoodat de ramp groot zou zijn. Daar het voor dc werklieden zelf moeielijk zal zijn 50.000 werkstakers te onderhonden en het publiek volstrekt niet helpen zou, omdat algemeene ontevredeuheid tegen de mijnwerkers en eigenaars bestaatheeft men hoop dat meu het niet tot een werkstaking zal laten komen. Hyatt je. In dit rijk wordt than9 eene Wet gereed gemaakt, volgens welke het tracleiaent der priesters in het vervolg niet langer door den Staatmaar door de gemeenten zal worden uitbetaald. ©ttttöritlttwtr. Te Du&seldorf heeft men eene policic-verordening uitgevaardigd, waarin aan kasteleins ten strengste wordt verboden, aan jonge lieden, in den leeftijd waarop zjj schoolpligtig zijn iets te leveren of te doen leveren of hen zelfs toe te laten in de voor bezoekers bestemde herbergen, Het Bazelsche zending-genootschap heeft het plan opgevat tot het stichten van een weeshuis in Perzië ten behoeve van die kinderen, wier ouders ten gevolge van den laatsten hongersnood zijn omgekomen. Mebcrtttttb. Assen, 21 Oct. Even buitco deze slad, op bet zoo genaamd „Aardscheveld is een gebouwbewoond door ze9 of acht huisgezinneonaar men zegt door onvoorzigtigheid van een knaap mot lucifers, in brand geraakt. Voordat er hulp door de brandweer kon verleend worden, is het gebouw totaal afgebrand het was legen brandschade verzekerd. Sedert korten lijd i9 dit de derde brand to dezer stede waar zulke ongelukken anders zeldzaam zijn. IJtr edit, 23 Oct. Voor eenige dagen had hier ter stede 't volgende plaats: Twee mannenhoofden van huisgezinnen waren overeengekomen om zich stil uit de voeten te maken met achterlating van hunne huisgezinnen. Ten einde hun voornemen vrij ten uit voer te kunnen brengen zochten zij middelen om hunne vrouwen te verwijderen. Daar eene dezer juÏ6t in het kraambed lag, wendde haar man pogingen aanom geholpen door zekere onrustige verschijnselen bij de vrouw en de bekendheid dat zjj vroeger reeds in 't krank zinnigengesticht was verpleegd geworden, haar op nieuw daarheen te doen vervoerenhetgeen hem gelukte. De ander verzocht daarop zijne vrouw om voor enkele da gen 't huishouden by den eerste te gaan waarnemen om in de eerste verzorging der kinderen te voorzien. Deze gaf hieraan gehoor. De mannennu vry spel hebbende, maakten alles te gelde wat onder hun bereik viel en lieten daarna niets meer van zich hooren. Men verbeelde zich den toetand der vrouweo toen zy tot de ontdekking der waarheid kwameD, zich van zooveel beroofd zagenen zich tevens in verlaten toestand be vonden. Hertogjeiifoosdi 21 Oct. Heden morgen ten een ure werd het vonnis door den krijgsraad ge wezen in de zaak tegen de beide luitenants beschuldigd van het beschadigen van woningen door het opzettelyk afbreken van belknoppen in het openbaar uitgesproken. Zij» schuldig verklaard E. K, A. H. Hamming aan vijf en M. J. de Jongh aan twee misdaden van moed willig gedeeltelijk vernielen van een gebouw dat zij wisten aan een ander toe te behooren gepaard aan verzachtende omstandigheden en ieder .veroordéeld tot 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee dagen dententie in de plaats van geldboete. Voorts is de Jongh vrijgesproken van poging tot omkooping van politiebeambten. Na de uitspraak hebben de veroordeelden verklaard gratie te zullen vragen en diensvolgens zyn zy door den Auditeur Militair op vrye voeten gelaten. Ou<leiït>0!scli, 20 Oct. Binnen den omtrek van een half uur ziju hier thans vijf beetwortelsuiker fabrieken in volle werking. Geen wonder dat er groote bedrijvigheid heerscht. Een vrolyk schouwspel biedt de havenwaar dagelijks allei-lei 8chepen met een nieuwen voorraad beetwortelen binnenkomen. Er zyn handen te kort. Gebrek of armoede kent men onder den arbeidersstand alhier niet. Immers die werken wil ziet zich in de gelegenheid gesteld om ook voor den winter ruimschoots in zijne behoeften te voorzien. Oisterwijlï, 22 Oct. Eergisteren avond werd iemand, die zich op weg bevond tusschen deze gemeente en Berkel, aangerand door vier personen die zich in het aan den weg staande hout verscholen hielden. Behalve zijn geld ter waarde van ƒ6, wilden zy hem nog zyn overjas afcemen. Met dit laatste waren zij juist bezig, toen zy in de verte iemand hoorden aankomen, waar door zij verschrikt het hazenpad kozen. Dit is nu de tweede aanranding, die in dezen omtrek binnen den tijd van 10 dagen plaatsvond. Twee meisjes namelyk, die verleden Donderdag acht dagen op klaarlichten dag vau de botermarkt te Udenhout huiswaarts keerden, werden eensklaps aangevallen door twee vermomde per sonen, welke haar geld, hals- en oorsieraden ontnamen. Een dier meisjes werd zoodanig verschrikt, dat zij nog lang de gevolgen er van zal ondervinden. Brielle, 21 Oct. Aan de hoofdcommissie voor het Asyl is heden voor deze stichting de toezegging ontvangen eener som van duizend gulden. Deze toezegging is gedaan door den laaUtovergebleven neef van moederszijde van wijlen de douairière vrouwe De Jonge van Campeus Nieuwlaud geb. Evertsen, de laatste van dat geslacht. A.arel23 Oct. In eene tweede vergadering der alhier opgerigte afdeeling van het Anti-schoolwetverbond is het volgende bestuur gekozends. A. Mac-Pherson, lste voorz Ds. O. C. Doornbos, 2de voorz. en J. Teigge- ler Jr., secret.-penningm. Verder besprak men onder scheidene punten der agenda van de algemeene vergade ring te Utrecht. Ook bepaalde men, dat er maandelijks eene openbare zamenkomst zal gehouden worden. Het ledental is nu tot 43 geklommen. Ook te Zierikzee is eene afdeeling tot stand gekomen, van welke het bestuur bestaat uit: Pax. J. L. de Jonge, voorz.-penniügm. en ds. J. H. Wiersma, secretaris. Zierikzee23 Oct. Heden arriveerde alhier de Reddingschokker no. 2schipper G. van Duinaan boord hebbende de equipage van het verongelukte Fransch Schoonerschip „Jeane Noémic," van Roche- Bernard naar Rotterdam bestemd met eene lading rogge. Het schip is gisteren op de westpunt van de Zee- houdenplaat aan den grond gemakt; de Reddingschokker was onmiddelyk in de nabijheid ter adsistentie. Ankers werden uitgeworpen om te trachten het schip af te brengen doch de toenemende wind en zee sloegen het schip van de ankers en stootten het zoo geweldig dat er weldra 3 voet water in stond. Schipper van Duin wilde toen het uiterste beproevendoor te trachten liet schip aftezeilen hetgeen hem dan ook gelukte doch in diep water gekomen bleek het dat het schip zoodanig ge broken wasdat men reeds spoedig genoodzaakt was lijfsbehoud te zoeken in de bootenwaarna het schip geheel zonk nabij de Wrakton van den Banjaardaan den ingang van het Brouwershavensche zeegat. De kapitein roemt zeer het menschlievend gedrag en den betoonden moed en volharding van schipper van Duin en van de bemanniog der Reddingschokkerdie zelfs geen levensgevaar hebben ontzien om te trachten redding aan te brengen, zoo wel voor het schip als voor de equipage. Van schip en lading zal denkelyk niets teregt komen. - Zooals bekend is hebben een groot aantal belang hebbenden bij den koning hunne bezwaren ingediend tegen het door de prov. staten van Zeeland vastgestelde regle ment op het gebruik en instandhouding der kunstwegen in deze provincievooral tegen de bepaling van artikel 3 waarin do breedte der velgeu zoodanig wordt voorge schreven dat de wielen van verreweg de meeste land bouwerswagens zullen moeten worden vernieuwd. Ook het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland heeft zich de breede velgen-lcwestie aangetrokken en o. a. van al de burgemeesters in Zeeland een opgave verzocht van het getal voertuigen in iedere gemeentewaarop de verbreeding der velgen zou moeten toegepast worden. Naar aanleidiug van de daarop ontvangen antwoorden meent het hoofdbestuur dat, als het reglement wordt uitgevoerd zooals het is vastgesteldde landbouwende stand zal worden bezwaard met een uitgaaf van niet minder dan een millioen gulden behalve nog de overige moeilijkhedendie zóó groot worden geacht dat de verdere aanleg van kunstwegen er door belemmerd dreigt te worden. Hot hoofdbestuur heeft thans een adres aan de pro vinciale staten van Zeeland gerigtwaarin hetonder mededeeling van een en ander aangaande de velgen- quaestiein het belang van den Zeeuwschen landbouwer verzoekt, dat de Staten mogen terugkomen op hun be sluit en de gevreesde bepalingen vau het roglement buiten werking stellen. Mogt aan dezen wensch niet kunnen voldaan wordendan zou adressant er in ieder geval eene tegemootkoming in zien wanneer door de staten werd verleendI.° vrijstelling voor het berijden vau kei- en klinkerwegen2.° idem voor het vervoer van oogstvoorbrengselen van het land naar de schnur 3.° idem voor het vervoer van mest naar het land 4.° idem voor de wegen zonder provincianl voorschot of subsidie aangelegd voor zooverre concessionarissen dier wegen het reglement op die wegen niet wenschen toegepast te zien5.° buiten werking stellen van het regelement gedurende den zomer, van 1 April tot 1 November. In Zeeland worden pogingen aangewend tot op- rigting eener afdeeling van de Christelyke onderwjjzevs- vereeniging. Te dien einde zal den 2 Nov. aaust. te Middelburg eene voorloopige vergadering gehouden worden. In verscheidene gemeenten van Zuid-Beveland heerschen de mazelen onder de kinderen, ofschoon tot nog toe niet van kwaadaardigen aard. De scholen wor den intusschen langzamerhand ontvolkt, en te Schore is die zelfs tydelyk gesloten. De heer A. de Pagter, hulponderwijzer te Veere, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Oostkapelle. Een der passagiers aan boord der verongolnkte stoomboot Batavier deelt omtrent deze ramp het vol gende mede: «Vermoeid kwam ik, na een nachtelijken spoorrid van Edinburgh, des Zaturdagsmorgens te Londen aan. Ik begaf my dadelyk naar de Batavierom mijn reis naar Rotterdam voort te zetten. Omstreeks 10 uur stak deze van wal. Ik was dadelyk naar de achterkajuit gegaan en had mij daar met het hoofd op miju reistasch neder- gelegd, in de zoete verwachting mjjn vermoeid ligchaam door eenige uren rust te verkwikkeu. Na verloop van een paar uren, terwyl wy dus nog op den Theems waren, werd ik gewekt door een geduchten schok, ge volgd door zulk een afgrijselijk alarm, dat ik in woeste vaart, zonder aan iets bepaald te denken, naar boven vloog. Op myn bagage lette ik niet, evenmin als op mijn hoed, dien ik my herinner wel opgezet, maar door het stooten tegen eenig voorwerp verloren te hebben. Blootshoofds kwam ik dus op het dek. Welk een schouw spel! Onze stoomer was door een anderen grooteren aangevaren, die later bleek een Turk te zyn. Veleu der vlugste passagiers waren al op den Turk overge sprongen, terwijl anderen kwamen aanstormen onder wilde gebaren en ijselijk gegil, vooral van de dames. (N'en déplaise het schoou geslachtKortom het was een algemeen «Sauve qui peut." «Snel sprong ik naar een eind touw, dat boven mijn hoofd schommelde, palmde mij vlug naar boven tot op de hoogte van de verschansing van den Turk, van waar mij nog vele hulpvaardige handen toegestoken werdeu, en werd aldus binnen boord getrokken. Nn kou ik van mijn eersten schrik bekomen, rondom mij zien. Binnen een minuut of 7 was de Batavier gezonken. De overige passagiers, omstreeks 60, moesten zich zelf maar zien te redden, daar de Turksche bemanning geen boot uit kon zetten. Wel kwamen er verscheidene booten toeschieten van verschillende zyden, maar de tijd was kostbaar. Velen redden zich dan ook, door tegen den Turk op te klauteren. «Ik zag drie dames, waarvan de oudste aan do rokken der volgende, en die weder aan de japon der bovenste hing, als schakels van een keten, veilig door de Turksche bemanning binnen boord ophalen. Eene vrouw sprong met een kind, plomp verloren iu een bootje, dat ter hulp kwam en miste toen haar ander kind, hetwelk, zonder dat zy het wist, reeds gered was. De laatste passagier, een Rotterdamsch bedionde zoo ik hoorde, moeBt zelfs nog iu het water springen eu een eind zwemmen. Maar enfin, eindelijk waren allen gelukkig gered. Ik bleef op den Turk, waar velen met my liefde rijk behandeld werden. Do aldaar aanwezige dokter- wendde bij eenige dames aderlatingen aan en verder konden wij over alles beschikken wat wij behoefden. «Zoo ik hoorde, hield onze boot den koers goed, maar door een misverstand stuurde bet" Turksche stoomschip regt op ons aau in de meening dat wij voor hem zouden wijken. Bij ons deed eu dacht men ook zoo, en van daar de vreeselijke botsing, die zulk een groot en flink schip als de Batavier, binnen zoo weiuig tyds ten grondde rigtte. «Bij onze terugkomst te Londen gaven wij aan de veeders van de Batavier Buccessiveljjk onze schade op. Een aanwezige Belg had p. m. 17,000 gulden verloren. Gelukkig bedraagt myn verlies slechts een paar honderd gulden, daar ik myn portefeuille by my had. Ik vernam, dat de Turk zou gesommeerd worden de schade te betalen. «Kort daarop werden wy met den trein naar Harwich gebragtvan waar wij Zondagmorgen ten 4 ure naar Rotterdam afstaken. Aldaar arriveerden wij ten 4 ure namiddags wat mij betreft met een dankbaar hart aan de Voorzienigheiddie ons allen bewaard hadiu eeu ongelukdat in den nacht ongetwijfeld niet zonder verlies van vele menschenlevens zou zijn afgeloopen." Eeoige landbouwers onder de gemeente Zwollerkerspel zijn op het denkbeeld gekomen, om aan hunne kocijen, die aan de toDgblaar lijden, haar eigen melk, vermengd met grnttenmeel, toe te dienen. Do beesten gebruiken dit voedor met graaglekomen daarom weder aan het eten cn zijn na weiDigo dagen van de kwaal genezen. Wij vermelden dit nieuwe geneesmiddel, dat werkelijk goed schijnt te zijnter navolging en beproeving. Kerknieuws. Ds. E. J. van de Roemer, pred. te Krabbendijkeis beroepeu te St. Kruis. Ds. J. van 'I Hooftpred. te 's Heerenhoek heeft Zondag 20 dezer, des voormiddags aan zyue eigene gemeenteen des namiddags zijne vacatuurbeurt te Nisse vervallende, ook aldaar bekend gemaakt, dat hij de beroeping naar laatstgemelde gemeente heeft aan genomen. Te 's Heer Abtskerke is tot predikant beroepen Ds. Th. H. van Dolder, pred. te Kaag. Te Kruiningen is het pvedikants-tractemcnt met 175 verminderd, en te Nisse met 400 verhoogd. Ds. H. W. Creutzberg,- pred. te Vlissingen, is beroepeu te Sneek. Beroepen te Vlissingen Ds. J. J. Richard, pred te Breda. Bij de iu de vorige week te Amsterdam gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege heeft de orthodoxe party de overwinning behaald. Van de ruim 6000 uitgebragte stemmen werden ruim 3800 op hare candidaten eu rnim 2100 op die der andere partij uit- Door het Nedcrlandsch Bijbelgenootschap zijn sedert de oprigtiog in 1815 tot eo met 30 April 1872 1,192,691 bijbels en testameDteo afgeleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1