ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 51-45. Zaturdag 12 October 1872. 29steJaarg. D E Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers EOOZE WAALE, Hoek van de Selniithavcn, B, No. 94, i bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, rika bij .T, QUINTUS, te Grand RapidsStaat M-chigan. en» «nts-Prjjs: A l> Voor 3 maanden Franco per post, in Nederland Voor Nocrd-Anierika, franco p. post 1,30. "V erschijnt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. A dvertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend DienstaanvrngeD 30 cent a contant eu franco aau het Bureau. De inzending der Advertcntien kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure Ongefrankeerde brieven worden niet aangenomen. Nieuwstijdingen. JBbetoen. De onlangs overleden Koning 'vim Zweden verdient genoemd te worden onder de weinige Vorstendie onder de schvijvers kunnen gerangschikt worden. Zijne verhandelingen over militaire onderwerpen waren lang niet middelmatig, terwijl hij talrijke bijdragen voor do Zweedscbe dagbladpers heeft geleverd. De bittere toon van sommige zijner artikelen gaf menigwerf aanstoot aan de Duitschers. Zijn opvolger, Prins Oscar, is even zeer bekend als een man van talenten is onlangs verkozen tot President van het Congres van Vóór historische Archaeologie en Anthropologicdat het volgende jaar te Stockholm zal plaats hebben. Toen Gustaaf IJl van Zweden in 1786 de Zweedscbe Academie van Wetenschappen stichtteeischte hij, dat dit geleerde ligchaam zich terstond zou bezig houden met do bewerking en uitgaaf van een Woordenboek der Zweedscbe taalmaar het eene jaar volgde op het andere, zonder dat iets van het Woordenboek verno men werd. In 1854 drong de Rijksdag aan op de ver vulling van de verpligting welke de Academie op zich had genomen en verhoogde voor dit doel de Rijks subsidie met 10,000 rijksdaalders. Eindelijk verscheen in 1870, dus na 84 jaar, de eerste aflevering, de letter A bevattendezoodat nu do berekening is ge- j maakt, dat, in dezelfde verhouding, nog '2300 jaar en eene som van 1,700,000 rijksdaalders gevorderd wordt om het werk te voltoojjen. Dit tot eeu troost voor de inteekenaren van bet Nederlandsebe Woor denboek. H&ttglitnto. Da Russische grootvorst zoekt zich vaak schade loos te stellen voor de al te strenge étiquette van het Russische hof. Talrijk zijn de anecdotendie men omtrent het dagelijksch leven van dezen prins verhaalt en alle pleiten in zijn voordeel. Zijn grootste genoegen is om incognito zich onder het publiek te mengen zelf zijne aankoopen te doen en door zijne aanzienlijke giften de ongelnkkigeu te verbazen. Hij ontziet het niet de armste stegen in te gaan of de omliggende dorpen te bezoeken. Dezer dagen was hij weder in burgerkleederen uit gegaan met prinses Dagmar, wie bij zjjn arm gaf, en bezocht de winkels, waar hij handschoenen, ornamenten enz. kocht, en uit eigen beurs betaalde, wat hem een groot genot gaf. Plotseling begon het hard te regenen en het vorstelijk paar had zelfs geen parapluie bij zich zij schuilden zoo goed mogelijk, riepen een huurkoetsier aan maar deze reed voort; toen een tweeden en een derden, maar ook deze weigerden het natte tweetal op te nemen. Eindelijk ontfermde zich een vierde koetsier over hen, en de grootvorst smaakte een onbeschrijfelijk genot, dat hij ook eens bij ondervinding de petites misères van het burgerleven had leeren kennen. In April 1842 verliet zekere Samuel Pietrososki zijn vaderlacd Polen, om in Amerika fortuin te gaan maken, zijne vrouw met twee kinderen in Polen achter latende. Hij was toen 25 jaren oud, was zeer arm, maar bezat een groote mate van wilskracht en geschiktheid om zaken te doen. De reis over Engeland makende, bleef hij daar ecnigen tijd en maakte kennis met een aardig meisje van 18 jaren, Susanna Wilson genaamd, en vrouw en kinderen vergetende, huwde hij haar. Hij vestigde zich daarop voor goed in Engeland, waar zijn finautiele toestand zeer gunstig werd. Evenwel schreef hij gedurig aan zijn eerste vrouw, dat hjj nog allijd veel armoede leed en haar geen geld kon overzenden. Later schreef b|j haar, dat hij plan had om naar Amerika over te steken, hetgeen hij ook werkelijk deed. Daar gekomen, nam bij den naam aan van Greenbaum en deed er zulke goede zaken, dat hij na cenigen tijd een vermogen van 500,000 dollars had verworven. Toch ging hij nog altijd voort met zijn eerste vrouw te schrijven, dat hij in treurige omstandigheden verkeerde, tot deze, eindelijk argwaan krijgende, dat zij bedrogen werd, het noodige geld bjjeen verzamelde om den over- togt te kunnen betalen en, zonder haar man er van te verwittigen, naar Amerika overstak. Het ingesteld onder zoek deed haar weldra de ganscho waarheid outdekken zij riep de hulp in van een advobaat, en weldra stond haar echtgenoot voor eene regtbank te regt, waarbij ook de beide vrouwen verscheneu, die elkaar niet bjjzonder vriendelijk aanzagen. Wel heeft de eerste vrouw de oudste regten, maar ook de tweede, die thans reeds vijf kinderen heeft, wil zich niet gaarne van haar echt genoot zien gescheiden. Greenbaum zelf wacht in- tuescben in de gevangenis de uitspraak der regtbank af. ik mij neerleggen om wat te rusten toen ik opeens een vreeselijk gekraak hoorde. Ik herinner me, dat ik met kracht van mijn plaats gesmeten werd; toen kwam den wand van den wagon met yselijk geweld naar binnen. Ik geloof dat ik terugweek om den schok te vermyden, Onmiddellijk daarop scheurde de vloer vaneenen een groote ijzeren staaf hoorde er dooreen. Alles rondom mij scheen met oorverdoovend geraas ver pletterd te worden. Instinctmatig liet ik mjj toen zakken door d^bpening inden vloer, en, na den val, bevond ik my op den bodem van een ander rijtuignaast een paar wielen en een gebroken deur. Ik kroop onder den puinhoop uitGoddank ongedeerd 1" De overblijfselen vormden een pyramide van brokken ijzer en hout, vermengd metde ledematen van elfpersonen. In Ierland is op 2 mjjlen van Waterford vlak aan de rivier de Snir eene steenkolenlaag ontdekt die dadelijk onder den rooden zandsteen ligt en 10 voet dik is. Zjj is onmetelijk groot. Alleen de heer Alfred Power bezit er 120 bunders van. Met dezen is reeds een contract ter ontginning gesloten. Even voor de ontdekking heeft de mijningenieur Edüard Huilte Dublin bekend gemaakt dat in Ier land aanwezig is eene hoeveelheid van ruim 182 mil- lioen tona 1000 kilo. Blijkens de ondervinding door den magistraat van Westminster opgedaan, is do dronkenschap in Enge land, sinds de invoering der nieuwe wet op de dranken, eer toe- dan afgenomen. €§«geltt«b, Er zijn ontzettende bijzonderheden bekend geworden om trent de praktijkeu van Mary Ann Cotton, die naar wij dezer dagen meldden te Durham in de gevangenis zit wegens vergifti ging. 'tAantal moorden door baar bedreven, beloopt vijftieo terwijl zij zich bovendien aan bigamie heeft schuldig gemaakt. 'tDoel van elke moord was: zich meester te maken van de sommen of liever de sommetjes waarvoor zij ten name van haren echtge noot of kinderen contracten met eene levensverzekering gesloten had. Haar derde man redde door de weigering om voor zich en hun kind de premie te betnlen, hun beider leven. De dood van haar eersten man en drie kinderen brogt haar iets meer dan 35 pd. st. op. De dokter declareerde als de oorzaak van hun doodgalkoortsen. Haar tweede man George Ward bezweek volgens de deskundigen aan plotseling verval van krachtendaar hij een zwaklijdend man was. Vijf kinderen uit haar derde huwelijk met zekeren Robinson Sticwen kort achter elkaar, weder aan galkoortsen. Na hem verlaten eu hun cenig overgebleven kind éérst meegenomen, doch kort daarna aan zijn lot te hebben overgelntennnm zij haar intrek bij haar stiefmoeder die ook zeer spoedig daarop onver wacht stierf. Haar lnatste misdaad was zooals men weet het vergiftigen van haren vierden man, zijn drie kinderen en een commensaal ten baren huize. Er is zeker in loog zoo'n monster niet in handen derJu9titic gevallen. Een reiziger in den onlangs nabjj Carlisle veron gelukten sneltrein geeft de volgende korte doch levendige beschrijving van zijne gewaarwordingen tjjdens 't onge val„"We hadden gezellig zitten praten en juist wilde ütetiië. Den 2den Octoberden verjaardag van den intogt der Italianen te Rome, had aldaar, even als in 1871 de plegtige prijsuitdeeling plaats aan de schooljeugd. Vijf duizend leerlingen van de openbare scholen waren met dat doel vereenigd aan den voet van het Kapitool,<n zongen iu koor een loflied op den nieuwen toestand. Een der strophen luidde aldus: „O Vaderland! thans zijt ge vrij op uwo heilige heuvelen thans zult gij niet het smartelijk schouwspel hebben van een Galileïlig gende aan de voeten van een rampzaligen inquisiteur." De Koning woonde eene korte poos het kinderfeest bij. Van tijd tot tjjd deden muziekkorpsen zich hooren. Het geheel had een indrukwekkend aanzien. JFreinfirijft, Lourde8 de hoofdplaats van het kanton ig zoo gezegd, een kleine stad, gelegen in de vallei van den Lavedan, aan den ingang van de bergengte. Zij schijnt daar te zijn geplaatst, om tot verbindiogsteeken te dienen tusschen de vlakte en de bergen. De stad is leelijk, berookt en onregelmatig gebouwd, met naauwe, kronkelende, slecht geplaveide straten. On geveer in het middenpunt vindt men een groot plein, de vergaderplaats van nienwsbejagers en leêgloopers. Het eenige merkwaardige der stad bestaat in een ver sterkt kasteel, zich trotsch verheffend op de kruin van een steille rots, gelekt door de wateren van den stroom Gave. Dit kasteel, dat slechts een fort is in miniatuur, moet in de historie van Gascogne een groote plaats beslagen hebben. Eenmaal stond het bekend als onneembaar, en de legende verhaalt dat zelfs Karei de Groote onraagtig was er zich meester van te maken. Het mirakel, dat thans zoovele duizenden bedevaart gangers naar de vallei van den Lavedan trekt, dagteekent van niet vroeger dan 1858. Een jeugdig meisje, Berna- dette Soubirous genaamd, dat zich den llden February van dat jaar op den oever van den Gave bevond, in de nabijheid der grot Massaniella, welke slechts weinige schreden van do stad verwjjderd is, zag de heilige Maagd, en had met haar een kort onderhoud. Deze verschijuiDg herhaalde zich tienmalen, steeds op dezelfde plek. De zaak maakte veel gerucht. De bisschop van Tarbes de hoofdstad van Gascogne benoemde eene commissie van onderzoek, en den 18den Jan narij 1862 erkende de doorluchtige prelaat in een mandement het feit voor waar en tot mirakel. Sinds dien tijd is een zedig kapelletje aan don ingang der grot gebouwd, hetwelk den naam draagt van O. L. V. vau Lourdes. De berigten, die door de clcricale dagbladen worden medegedeeld omtrent wonderdadige genezingen, welke in de jocgstverloopen dagen te weeg zouden zjjn gebragt door het water uit de bron, worden door de anti-clericale organen aan eene scherpe kritiek onderworpen of wel met niet minder scherpe spotternij beantwoord. Le Phare de la Loiredie zich door hare uitvallen tegen de pelgrims van Nantes bij de katholieken reeds tame lijk gehaat heeft gemaakt, vraagt, naar aanleiding van de nieuwe genezingen, die men aan het bronwater van Lourdes toeschrijft, hoe zich het feit laat verklaren, dat de bisschop Dupanloup, ter genezing zijner ernstige krankheid, niet bjj die wonderbron of bij die, welke in de nabijheid der kapel van Onze Lieve Vrouw van la Salette ontspringt, maar bij de profane wateren van Ais, in zijn vaderland Savoye, zijn toevlngt gezocht heeftwaarom de heer L. Veuillot ter versterking zijner krachten het zeebad, en de generaal Dutemple tot herstel der zijnen de wateren van Plombières ge bruikt; terwijl de bisschop van Nantes, die volstrekt niet krank is, aan het hoofd zijner leeken, naar Lourdes trekt. -- Laatstleden Vrijdag had eene groote clericale demonstratie plaats in de kerk Nötre-Dame des Victoires te Pat jjs, waar eei: aantal pelgrims, vóór dat zij den togt naar Lourdes aanvaardden, de mis hoorden. Een Domi nicaan hield een zeer bartstogtelijke preek, in welke hij beweerde, dat de priesters zouden vermoord worden, indien Frankrijk eene republiek werd, en dat het doel van de bedevaart was te bidden, dat de vrede, in bet land mogt hersteld worden onder een christeljjken vorst, waarmede hjj Hendrik V bedoelde. De prediker eindigde met de kreten: Vive l'Eglise! Vive la France! met welke de gemeente instemde. De Indépendance de VOuest spreekt van eon parti culieren brief, waarin gewag gemaakt wordt van een poging tot ontsnapping, die door Assy te Simons Bay, bij de Kaap do Goede Hoop, zou beproefd zjjn. Een Fransch schip had gedeporteerden aan boord. Een hum er sprong in zee en zwom naar het Engelsche fregat Immortality. Het Fransche schip schoot op den vlugteling en zond een sloep uit om hem te vervolgen. De onge lukkige werd weêr gevat, en met één «arm aan boord teruggebragt. Fransche officiereu hebben aan een officier van de Immortality gezegd, dat die insurgent niemand anders was dan Assy. Het is een algemeen bekende waarheid dat, bij het overseinen van telegrammenvele fouten en on juistheden worden begaan door het slechte of ondui delijke schrift waarin de berigten aan de kantoren wor den overhandigd. Om hierin te voorzien is door een Frfansch ambtenaar der telegrafie een eenvoudig middel uitgevonden bestaande in een soort drukkastje waar mede het publiek zelf zijn telegrammen, in drukletters kan zetten. Dit nieuwe stelsel is in beginsel aangeno men en binnenkort zullen de hoofd-telegraafkantoren te Parijs van zoodanige kastjes voorzien worden. a»*lg: Brussel9 Oct. Men verzekertdat alhier tegen de helft dezer maand eene algemeene werkstaking in alle vakken van industrie moet uitbreken. SÜefcerlanb. *t Waar3 Oct. Eergisteren namiddag vond al hier een verschrikkelijk voorval plaats. Eenige kinde ren speelden bij de wagenmakerij on vermaakten zich o. a. ook met op eeu zoogenaamden zaagbok een stellage die by 't zagen van zware stukken hout gebruikt wordt te zitten en er bij op te klimmen. Ongeluk kig kantelt het ding om, een meisje van vier jaar ge raakte er onder en waa kort daarop een ljjlï. 't Kind was hier eenigen tjjd bij hare grootouders op visitehare ouders woonden elders. Arnhem9 Oct. De persoon van Jan vao Druaten die iu den avond van 31 Augustus jl. zijne beide jonge kinderen in de rivier de Rijn heeft geworpenten gevolge waarvan het jongste is verdronkenen die zich sedert een paar dagen in de omstreken dezer stad ophield Ï9 gisteren op la9t der justitie gearresteerd. Door den heer regter-commissaris is een bevel van voorloopige aanhouding legen hem uitgevaardigd. Men verneemt dat hij zijne snoode misdaad reeds bekend heeft. Hardinksveld 9 Oct. De gemeenteraad heeft het tractement van den hoofdonderwijzerden heer J. D. van Noppen, sedert 1867 alhier in functie, met 100 gulden en dat der hulponderwjjzers ieder met 25 gulden 'sjaars verhoogd. Numansdorp, 8 Oct. De persoon, die op behendige wjjze zich van de effecten van den heer H. heeft weten meester te makenheeft getoond minder behendig te wezen in de kunst om ze vau de hand te zetten. Verleden Donderdag vertoonde zich bij den heer de Waal, wisselaar te Rotterdam, een persoon, die hem ec-n pak effecten overgaf ter waarde van ongeveer 50,000, in de hoop 't bedrag daarvoor in ruil te zullen ontvangen. De heer de Waal die spoedig achter docht schijn gekregen te hebbeu nam de effecten tegen afgifte van een re9u in bewaring. Daar de brenger hem gezegd had te Heerjansdam thuis te hooren en van de Wiel te heeten, was de heer de Waal zoo voorzigtig raar genoemde plaats te reizen om daar informatiën in te winnen, 't Bleek hem spoedig dat daar niemand van dien naam woonde. Kort na zijn thuiskomst ontving de heer de Waal bcrigt dat de effecten waarschjjnlijk te Numansdorp ontvreemd waren. Gisterenavor. d kwam 't geregt uit Dordrechtverge zeld door den heer de Waal en diens zoontje. Vader en zoon herkenden onmiddellijk in zekeren Am. N. dio reeds 7 jaren wegens diefstal in de gevangenis had doorgebragt en op wien zware verdenking rustte, den brenger der effecten. Na een langdurig getuigen verhoor is de vermoedelijke dief naar Dordrecht ge transporteerd, Brielle9 Oct. Heden heeft alhier eene confe rentie plaats gehad tusschen de gedelegeerden van de Utrechtsche commissie voor het Asyl en de Brielscho hoofdcommissiewaarin niet alleen de plaats bepaald iswaav het allegorische monument zal worden ge sticht maar ook beraadslaagd is over het op te rigten Asyl. De gedelegeerden der Utrechtsche commissie, welke den heer Outshoorn te Amsterdamverzocht had een plan te maken voor een asylbragten eene teekening ter tafelwelker schoonheid eenparig geroemd werdmaar die tengevolge van genomen besluiten eenigzius zal behooren te worden gewjjzigd. Na te hebben bepaald, dat er in 'top te rigten gesticht alleen gehuwde personen zonder kinderen zullen worden toe gelaten juichten alle aanwezigen het denkbeeld toe, om een voor vergrooting vatbaar gebouw to stichten met eene vrije woning voor ieder gehuwd paar en daar er voor een gesticht van gehuwde lieden die allen hun eigen huishouden hebbengeen directeur noodig iszonder directeurswoning. Met leedwezen vernam men dat er voor het Asyl nog geen achtste bjjeengebragt is van hetgeen korten tijd geleden in ons vaderland voor het Roode Kruis werd verzameld doch men gaf de l.oop op vermeerdering van het ontvaugeu kapitaal niet op. Eene uit en door de Hoofdcommissie benoemde Commissie zal met de Utrecht sche Commissie werkzaam blijven ter verwezenlijking van het opgevatte plan tot stichting van een Asyl, waarvoor uit Dordrecht van de Subcommissie aldaar onlangs nog ƒ440 ontvangen is. Dezelfde Commissie maakte voor het allegorische monument 370 over en de Subcommissie te Gent fr. 855 eu 40 centimes. Breda, 9 Oct. Maandag avond heeft hier een tragisch-komisch voorval plaats gehad. Bjj den slager L. K., op den Haagdjjk, werd door een paar Rijks ambtenaren eene koe benaderd, wegens te lage aangifte. De heereu ambtenaren namen alzoo de koe mede, om die ten eigen profijte te verkoopen; pas waren ze met hun beestje op de Princenkade gekomen, of de koe rukte los en zette het op een loopen. Een 16 jarig jonge ling, met name Leonardus Kooien, wilde de koe tegen houden, maar werd door haar in de haven geworpen en verkeerde reeds in groot levensgevaar toen I.Vlamings, herbergier en J. Bouw, arbeider, met een bootje kwameu aanroepen, die er in slaagden hem nog in tjjds te redden. De koe was intusschen de voormalige Waterpoort uit- geloopen en werd door de twee komiezen nagezet, doch is tot heden nog niet teruggevonden. Oudeubosch 8 Oct. De persoon van J. N. 23 jaren oud, kommies bjj 's Rijks belastingen en tijdelijk alhier aan een der suikerfabrieken geplaatst, werd sedert Zaturdag vermist. Men vond op zijn kamer een briefje waariu bjj meldde dat bjj zich ging ver drinken. Gisteren avond heeft men dan ook zjjn ljjk achter de fabriek van den heer Dudok van Heel op- ge vischt. Aan tegenzin in zijne betrekking meent men deze wanhopige daad te moeten toeschrijven. Oud-Vosseineer, 10 Oct. Door het Christel. Gereforin. Kerkgenootschap is thans alhier eene Bij zondere school opgerigt en geopendwaaraan als hoofdonderwijzer is geplaatst de heer Jan van dc Putte, (geb. 7 Julij 1843)laatst hulponderwijzer te Middel burg en sedert October 1871 acte als hoofdonderwijzer bezittende. Kortgene8 Oct. De heer J. W. Vader be- rigite heden als presidentaan het collegie van Kerk voogden dat, door iemand die onbekend wenscht te blijveuaan de kerk is geschonken een certificaat N. W. Schuld groot ƒ1000, a 4 pCt. Zieirilcsee©11 Oct. Naar wij vernemen, heeft Mr. A. H. Versier mede bjj de Prov. Staten van Noord- Braband een verzoek ingediend om krachtige onder steuning van de aangevraagde concessie voor den spoor weg BrouwershavenZevenbergen. Mejufvrouw Aletta Jacobs, van Sappemeer, de eerste vrouweljjke medische student in ons landheeft aan de hoogeschool te Groningen met zeer gunstig gevolg examen afgelegd als kandidaat in de wis- en natuurkundevoorbereidend voor de studie der me- dicjjnen. Zondag is te 's Hage in het bekende lokaal in de Lora- bardstraat eene vergadering der Internationale gehouden. Er blijkt nit dat verslag dat, na een welkomstgroet van president Vervloeide burgers Gerhard eu van der Hout lange speeches hielden. Dc eerste wijdde uit over het jongste der Interna tionale, over het grooter aandeel dat d^^^^Aan in's lands bestunr dient te hebben, dan thans heten overliet nut vau het vercenigingsleveu tot bercik^^WR dat doel. Burger van der Hout wensohte kortweg alle geul uit de wereld, bij het ontstaan der maatschappij was het er ook niet. Door coöperatie moesten allen ook zelf patroons trachten te worden Aan VAmi du Limbourg wordt berigtdat onge veer 70 paters en kweekeliugen Jezuïetenafkomstig uit Duitschland, eerstdaags te Wjjuaend9raven worden verwacht. Zjj zullen zich vestigeu op het kasteel van deu baron van Bongart, dat tot dit doeleinde opge knapt en in bewoonbaren staat gebragt is. Het zjjn voornamelijk studenten in de theologie met hunne professoren, die daar verbljjf zullen houden. De vader van een jongen die door den thans ge schorsten hoofdonderwjjzer Rank te Amsterdam ligcha- tnelijk gekastijd isheeft een verslag van het gebeurde aan de Amst, Cour. gezonden naar aanleiding van een stukje in het Ilbl., waarin het gewicht van het gepleegde feit werd verzwakt en het gedrag van den onderwijzer vergoeljjkt. Waarheid is betzegt de vader, dat bjj zjjn zoon na schoolverzuim zelf ter schole heeft ge bragt en sprekende met een kweekelingdezen verzocht heeft dat de meestor den kuaap voor het weg blijven nit de school zou straffen; doch waarheid is ookdat bjj daarbij wel uitdrukkeljjk gezegd heeft, dat men bjj die straffen voorzigtig zou zjjn en beden ken dat de knaap «aangehaald was met toevallen." Dat nu is ten eenenmale door den hoofdonderwijzer uit het oog verloren. Hij heeft den twaalfjarigen jon gen na afloop van den schooltijd op een bank gebon den en op het naakte lijf met een touw met knoopen gestraft. De knaap isop de bedreiging eener herha ling de school ontvlugtheelt zich le bed begeven bragt een pijnlijken nacht door, en de chirurgijn wiens hulp men inriep, heeft kennisgeving aan den commis saris van politie gewild. Toeu de zaak voor den hoofdonderwijzer een zeer dreigend aanzien kreeg, is deze driemalen op één dag ten huize der ouders van de«. knaap gekomen, en heeft de moeder op de dringendste wjjze gebeden, dat men hem sparen zou. Zjj heeft zich eindelijk laten bewegen en haren man aangespoord weder naar den commissaris van politie te gaan, om op de zaak terug te komen. De vader nu, hoe innig gegriefd en verontwaardigd, en hoe zeer met zjjn kind begaan, heeft niets onbeproefd gelaten om verdere gevolgen voor den hoofdonderwijzer te voorkomen, eD is daarin geslaagd. Hjj wil en hij duldt echter niet, dat men de zaak nu ligter zal voorstelleu dan zy is, en dat men ten gunste van den hoofdonder- wjjzer, misbruik zal maken van zjjne goedheid, en hem verkeerd beoordeelen, als had hjj gehandeld zonder te weten wat hy deed. Hjj eindigt zjjne mededeeling van het gebeurde met deu wensch, dat het stedeljjk bestuur deu onwaardige voor goed van elke school verbanne. Kerknieuws. Ds. H. van Broekhuizen pred. te Rjjssen en bevorens te WissekerkeN.-Bovelandis beroepen te Oppen huizen c. a.en te Polsbroek. Ds. W. Kraijenbeltpred. te Edeontving dezer dagen een 73ste beroep en wel naar Meeuwen c. a. na dat van Bodegraven bereids te hebben aangenomen. Op het drietal te Vlaardingen komt als no. 2 voor, Ds. G. Jz. Noomenpred. te Bruinisse. Door het kiescollegie der Herv. Gem. te 's Heer- Abts- en Sinoutskerke is het volgende drietal van predikanten opgemaaktDs. J. A. P. Ris Lambergte '8 Grevelduin CapelleT. H. van Bolderte Kage eu H. van der Meulete Vuursche. Op 18 dezer zal het beroep worden uitgebragt. Gemengde berigten. „Die kaatst moet deu bal verwachtenzeg liet spreek» woord. Daarom wordt eeu uil te A. aangeraden bij voorkomende gelegenheidzijn mcdemensch te behandelen zoo als hij gaarne door hem zou willen behandeld worden dan kon hij gemakkelijk en lang9 een goeden weg le huis komen, liet onaangename daarvno heeft hij bij den laataten marktdag te M. ondervonden. Iemand te Kruiningcn i3 zoo verzot op een zijner buurvrouwen, dat hij onmogelijk boonen kan pluk ken als zij van llnnewest door de kruisweg komt. Een kalk- en zandman en een timmerman te Mclissant worden bedankt voor het schrijven van verleden Dingsdug. Tevens worden zij verzocht wat beter toe to zieo eer zij iemand be schuldigen met iets waar hij geen schuld aan heeftmaar Het zijn zaken Die heu niet raken. De dochter van een metselaar te Mclissant moest zich zoo niet uitlaten over het lang slapen van een ander, daar zij dat zelf ook zoo goed kan en doet. Dus: Praat toch van geen ander meer, Want het i9 maar leer om leer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1