ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5 U% 29sleJaar^. Donderdag 10 October 1872. Men abonneert zich: In Nederland bij de Uitgevers DE LOOZE WAALE, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat M'chigan. Abonnements-Prfls: Voor 3 maanden ƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, franco p. post- 2,50. "V ersch^nt: Dingsdag, Donderdag en Zaturdag. Adyertentiën: 10 cent per gewone regel. GROOTE LETTERS worden naar plaatsruimte berekend Dienstaanvragen 30 cent a contant en franco aan het Bureau. De inzending der Advertentiën kan geschieden Maandag, Woensdag en Vrijdag, uiterlijk tot des voormiddags 10 ure Ongefranlieerde brieven >v orden niet; aangenomen. Nieuwstijdingen. Generaal Shermandie de herfstmanoeuvreB der Britsche troepeu heeft bijgewoondis naar Amerika teruggekeerd. In een door hem medegedeeld verslag omtrent zijne als militair opgedane bevindingen zegt de generaalte geloovendat de Europeesche soldaten wat intelligentie betreft, niet minder zyn dan do Ame- rikaanacbe. Evenwel zal men in Engeland 4 jaren noodig hebben om een bruikbaar soldaat te vormenwaartoe men in Amerika slechts één jaar behoeft. Voorts zou Engeland naar Sherman's meening bjjaldien het ooit in een krjjg met legers van het vaste land ge wikkeld werd, de roode uniformen met donkere dienen te verwisselen. Ook het schilderachtige uniform der Fransche Zouaven is z. i. volstrekt onpractisch. Wat de Amevikaansche geweren betreft, deze doen zegt Sherman voor geen enkel Europeesch geweer onder. Eindelijk is hij van gevoelen dat men er in Europa te veel cavalerie op na houdt; de reden hiervan zoekt hij in 't bestaan van koninklijke hoven, die gaarne cavalerie voor hof paraden bezigen. Noodzakelijk is echter de cavalerie bjj na niet meer, na de invoering der achterladers. 'Sn De algemeene vereeniging van mijnwerkers heeftjl. Woensdag te Walsalliu Staffordshire, eene vergadering gehoudenwaarin door den voorzitter is medegedeeld dat die vereeniging thans 70000 leden telt en dat het voornamelijk aan hare medewerking te danken is, dat het loou verhoogd, de duur van den werkdag beperkt on de wet tot verbetering van de veiligheid der mijnen tot stand gekomen is. In sommige gedeelten van Wallis en andere districten was het loon echter nog laag, en de vereeniging trachtte ook hier verbetering aan te brengen. Hij kwam voorts op tegen de bewering, dat de tegenwoordige hooge prijs der steenkolen een gevolg was van de eischen der mijnwerkers om inkrimping van den werkdag en om hooger loon; als een bewijs dat de mijnwerkers meer gewerkt hadden dan vroeger, voerde hij aan dat, volgens officieele opgaven gedurende de jongst verloopen acht maanden veel meer kolen waven geproduceerd en uitgevoerd dan gedurende hetzelfde tijdvak van het vorigeen wat do verhooging van het loon der werklieden betreft, deze bedroeg niet meer dan gemiddeld 1 shilling per ton, terwyl de eigenaars der mjjnen den prijs der steenkolen met gemiddeld 10 shilling per ton verhoogd hadden, Jfvuuttrijh. De Gazette des tribunaux berigt, dat de instructie in de zaak van Bazaine nagenoeg afgeloopon is. Het blad gelooft, dat de openbare teregtzitting in November een aanvang nemen zal. Meer dan tachtig duizend emigranten uit den Elzas en Lotharingen zijn do stad Nancy in eene week ge passeerd. Do Univers daagt de regcering uit voor de derde maal, om aan het publiek mede te deelenwat er geworden Ï9 van de Pruisische vlaggen in het „Hotel des Invalides"niet degenen welke in 1814 door de Duitschcrs vernield werden maar die, welke aan hiiDiie nasporingen ontsnapten en welke lot in 1870 aanwezig waren. Do Univers vraagt ofhetwaaris, dat die trofeënkrachtens een geheim artikel der capitulatie-overeenkomst van Parijsover geleverd werden. DeRappel berigt, dat tweérlei beschuldiging tegen Manrschalk Bazaine gerigt is, ten eerste, dat hij te Melz gecapituleerd heeft zonder noodzaak, en ten anderen dat hij verraad heeft gepleegd. Naar het schijnt is het eerste punt der aanklagt door de documenten en de getuigenis der personen die bij de instructie geboord zijn, volledig bewezen, en wordt thans nog slechts onderzoek omtrent het tweede punt van aanklagt voortgezet. ©Mttsrhlttttï'. De beroemde Alpenbeklimmer en Noordpoolreizi ger, Julius Paijer, die met levensgevaar de voornaamste Alpentoppen besteeg en beschreef, en die voor een deel, door zjjn sledevaartGroenland's bodem bekend maakte, zwerft thans met 24 man waaronder zich de bekende noordpoolreiziger Wejjprecht als scheepsbevelhebber be vindt, in de Poolzeeten noorden van Siberië, ten einde als het mogelijk is de Beringstraat te bereiken. Uitstekend goed is zijn schroefstoomscbip, Tegenthoff genaamd toegerust. Het bevat proviand voor 3'/2 jaar. Bovendien zal de graaf Wiltschek in de nabijheid van de IJskaapop Nova Zembla, een depot van proviand aanleggen voor bet gevaldat het de reizigers 6onis mog- ten noodig hebben. Alzoo tracht de Tegethoff, drijvende in de Noordelijke IJszeeeen doel te bereiken, dat onze Barents en de zjjnen 300 jaar geleden niet berei ken mogten en waarbij hij op zulk een jammerlijke wijze het leven liet. Het schip is uitstekond doelmatig ingerigt. Schroef en roer zijn op behoorlijke wijze tegen het ijs beschermd. Er zijn 130 ton kolen in het betrek kelijk kleine vaartuig geborgen dat is 65000 kilogr. De keuken verbruikt dageljjks 25 kilogr.; dit maakt voor 1000 dagen of ongeveer 3 jaar 25 ton. De overige 80 ton zjjn voor de machinezij geven ongeveer 50 volle stoomontwikkelingsdagen. Deze moeten over drie zomers verdeeld worden; in open water zouden zjj ongeveer een afstand van 5000 Duitsche of geogr. mjjlen kunnen doen doorloopen. Yoor de medegenomen zeven honden zyn 700 kilogr. luchtdroog paardenvleesch in het schip geborgen. Den 11 Sept, jl. stierf op het kasteel Pilica in 't gouver nement Petrikau een der rijkste eu aanzienlijkste Duitsche industrieëlen in Polen, genaamd Chr. Aug. Moes eigenaar der heerlijkheid Pilica en ran onderscheidene papier- en kurkfabrie- ken. De overledene was geboortig uit Montjoio, in de Pruisische Rijnprovincie eo kwam voor 40 jaren nis arm handwerksgezel in Polen. Hij werd de grondlegger der kurkfabricatie in Polen en in geheel Rusland en van een kolossaal vermogen dat bij zijn sterven 56 raillioen zilv. rocb. bedroeg. De held van de roulette-tafelde Maltezer kom- mandeur Bugeja, is van de feesten te Berlyn te Homburg teruggekeerd tot schrik van den pachter der speelbank. Eenige dagen achtereen heeft bjj eiken morgen 50,000 francs, 100,000 francs, ja zelfs nog meer gewonnen. De bank heeft in korten tjjd zoo ontzaggelijk veel ver loren, dat zij hoogstwaarschijnlijk zal gesprongen zyn voor ultimo December e. k., den datura waarop harp opheffing door de Regering is^ bepaald. De aandeel* houders, die in vorige jaren dividenden van 15, 20 tot 25 pCt. in huu zak staken, zullen thans nog blijde mogen zijn, als er aan het einde van dit speelsaizoen eenige kreutzers aan hen worden uitgekeerd. Een regtzaak, welke het kreitsgeregt te Bunzlau kortelings te behandelen had, levert een bedroevend blijk van den lagen trap van verstandelijke ontwikke ling, waarop, inzonderheid te platten lande, sommige klassen der bevolking nog staan. Op de bank der beschuldigden bevond zich een 20jarige jongedochter uit het dorp Rauden, E. A. Starke genaamd. Door verschillende middelen, waarvan we straks eenige staaltjes zullen vernemen, had deze jongedochter het zoo ver weten te brengen, dat zij, als «helderziende" of profetes, bij de plattelandsbevolking een bjjzondere ver maardheid had verworven. Deze nieuwmodische pythia is klein van gestalte, doch niet onaangenaam van voorkomen. Gedurende de geheele teregtzitting, welke uit een psychologisch oog punt veel belangwekkends aanbood, doet zij zich zeer bedeesd voor en vertoont zich als de lydende onschuld. Al dadelijk blijkt echter, dat zij, haar zienersgaven nog daargelaten, toch zoo heel onschuldig niet was: er werden haar namelijk twee diefstallen telast gelegd, en een daarvan ook bewezendeze was gepleegd ten nadeele eener arme boerin, die uit goedhartigheid de diefegge gehuisvest had en daarbij onvoorzichtig genoeg was geweest, om haar een som van 2 thaler, welke zy met heel veel moeite en ontbering bespaard had, te laten zien. De beschuldigde ontkende wel hardnekkig dezen diefstal, eu beweerde zelfs dat zij nooit in de woning der bestoleue geweest was; doch deze herkende haar ten stelligste. Yoor de tjveede beschuldiging kon geen voldoend bewijs bijgebragt worden, en deze werd dus door het openbaar ministerie teruggetrokken. Na de behandeling van deze donkere punten uit het verleden der beschuldigde, wordt overgegaan tot het getuigenverhoor betreffende haar optreden als «helder ziende". Dienaangaande blijkt het volgende: VaD het bogin van den zomor tot in den winter van het vorige jaar heeft zij in de kreitsen Bunzlau, Lüben en Goldberg-Hainau, inzonderheid in de heidestreken, rondgezworven en op verschillende plaatsen zooge naamde «zendingen" vertoond, dat wil zeggen, dat zij, zoodra zich een kring van toeschouwers rondom haar gevormd had, plotseling in een soort van verstijving viel en met gesloten oogen over godsdienstige zaken predikte en vooral tot boetedoening aanmaande; daarbij had zij zich niet alleen in een steeds talrjjker toeloop van de bijgelöovige plattelandsbevolking te verheugen, maar ook en dit doet het openbaar ministerie voor namelijk uitkomen in een gastvrij onthaal en in tal van andere persoonlijke voordeelen. Bij een dezer gelegenheden verkondigde zij, dat op een zekeren dag, in de woning van een der geloovig hoorende omstanders, «God de Vader zelf het Heilig Avondmaal zou ronddeelen". Daags vóór den bepaalden dag kwam zij in de woning van bedoelden geloovige, waar zij weldra in een staat van verrukking" viel, en nu een daar aanwezig meisje aanwees als het werk tuig, waarvan God de Vader zich tot het verrigten van de heilige handeling wilde bedienendit jonge meisje werd daarop slapend door de beschuldigde ingezegend en volbragt den volgenden dag het goddelijk bevel door uitdeeling van brood en water aan do geloovigen. Op dergelijke wijze wist de beschuldigde zich ten slotte een aangenaam en zeker bestaan te verwerven, door namelijk, natuurlijk altoos in staat van verrukking, zich aan een bij uitstek geloovigen boer voor te stellen als een hem door den Heiligen Geest toevertrouwde pleeg dochter: inderdaad vond zy bij den goeden man een zoo goed geloof, dat hij haar werkelijk als kind bij zich opnam. Met betrekking tot deze profetische handelingen der beschuldigde worden tien getuigen verhoord. Zjjzelve beweert, dat zij zich niets hoegenaamd herinneren kan van al wat zij in den staat van verrukking gesproken of gedaan heeft, en hiermede stemmen de verklaringen der tien getuigen volkomen overeenallen schijnen vast overtuigd te zijn, dat de beschuldigde in bedoelden toestand, welke steeds met een door geheel haar lig- chaam trillenden «ruk" begon, geheel bewusteloos of, zooals zy het doorgaans noemen, «ontrukt" was, en dat dan niet de beschuldigde zelve, maai', door haar mond, de Heere sprak. Vergeefs spant de voorzitter zich in, om deze goed- geloovige lieden op den bodem der werkelijkheid terug te brengen. Slechts twee vrouwen onderscheiden zich in zooverre van de overige getuigen, dat zy althans verklaren, nu en dan wel eenigen twijfel omtrent de echtheid dezer profetes gekoesterd te hebben. Het allersterkste echter vertoont zich de ligtgeloovig- hoid bij den «pleegvader" die zich mede onder de ge tuigen bevindt. Hij begint zijn op den toon van onwrikbare overtuiging voorgedragen verklaring met de woorden: »Onze Heer en Zaligmaker Jezus Christus heeft mij dit meisje als pleegdochter toegezonden", en treedt vervol gens in tal van bijzonderheden betreffende de «stem", waarmede de Heere door den mond der beschuldigde sprak, zoodra deze «ontrukt" was. De voorzitter tracht hem aan 't verstand te brengen, dat deze stem doodeenvoudig de stem der beschuldigde en het door haar gesprokene ook door haarzelve geïn spireerd was. Deze bewering kan de goede man echter onmogelijk gelooven, en bij bestrydt ze dan ook, door er met nadruk op te wjjzen „dat een menscb onmo gelijk zoo luid en klankvol zou kunnen spreken. Ook de hem door den voorzitter onder 't oog gebragto byzonderheden dat de beschuldigde niet alleen reeds tweemaal wegens diefstal, maar daarenboven nog wegens eenige andere buitensporigheden straf heeft ondergaan, brengt 's mans goed geloof volstrekt niet aan het wan kelen: „Wïen Ik rein gemaakt heb", aldus had de Heere door de „stem" tot hem gesproken, „die is rein." Dit neemt echter niet weg, dat getuige in den dage- lijkschen omgang met de beschuldigde volstrekt geen teeken van bijzondere godzaligheid aan baar bespeurd had; integendeel: „zij had zich gewoonlijk ook al zoo gedragen als bjj en anderen", zoodat men het inderdaad allegzins billjjk moet vindendat de „stem", geljjk getuigd almede verklaart, hem van tjjd tot tjjd aan maande „om toch zijn pleegdochter met ernst tot vroomheid op te wekken." In het oog des regters schijnen die opwekkingen niet gebaat te hebben. Althans het kreitsgeregt ver- .oordeelde de beschuldigde, ter zake vau diefstal en bedrog, tot een verblyf van anderhalf jaar in het tuchthuis en tot de daarmede gepaard gaaude straffen. i'é* Verviers, 2 Oct. Zaturdag had op onze markt een klein oproer plaats. Verscheidene kooplieden in aard appelen welke begonnen waren die voor 8 francs per zak te koop te stellen, vroegen kort daarna 11 francs, maar de huismoeders staken de hoofden bijeen en weigerden in hare verbolgenheid een centime meer te geven dan den piijs welke eerst was vastgesteld. Daaruit ontstond twisten de scheldwoorden begon men reeds door gewelddadigheden te vervangen, toen de politie tusschenbeide kwam en de rust herstelde. De aardappe len werden daarna voor 9 francs per 100 kilo's verkocht. Ootmarsuni7 Oct. Door de ambtenaren die hier en in het naburige Tubbergen gestationeerd zijn, wordt niet alleen ter wering van deD sluikhandel dienst gedaan, maar zy zijn ook gereqnireerd door de hoofden der politie in de grensgemeenten, om bij de heerschende epidemie onder het rundvee onafgebrokeu te waken, dat uit het naburige Hannover geen vee worde ingevoerd dat onzen veestapel zou kunnen besmetten. Die ambtenaren Lebben zich met loffeljjken ijver van hunne commissie gekweten en nog onlangs weder 28 schapen voor het rjjk in beslag genomen en deze opge- bragt bij het hoofd der politie van de gemeente Tubber gen. Deze heeft de schapen in ontvangst genomen en opgestald in een eenvoudigen boerenschaapskooi van een zijner huurboeren, dien hy tevens met de bewaking belastte. Maar zulk een schaapskooi is ligt en digt en gemakkelyk te openen. Of nu de wind de deur heeft geopend, dan of de schapen tegen de deuren hebben aangedrongen, of dat de voormalige bezitter zich in de nabijheid der schaapskooi heeft bevonden, is onbekend. De schapen hebben echter het onstuimige weer van 2 October te baat genomen en schijnen, begunstigd dooi de duisternis van dien avond, de wandeling over de grenzen te hebben hervat en, naar men verhaalt, aan het waakzaam, of slapend, of afwezend oog van hun bewaker te zyn ontkomen, waardoor de met inspanning en kosten voor het ryk in beslag genomen eu onder bewaring van den burgemeester gestelde goederen ver lóren zijn. In den nacht van Zatnrdag op Zondag ontmoetten twee Rijksambtenaren, in de route van den afgebranden molen onder Ubbergen 14 16 personen beladen met spiritus. Toen de smokkelaars bemerktendat de ambte naren Blechts met hun beiden warenkregen zy moed en kwam het tot een vreeselijk gevecht. Beide ambte naren werden dan ook op onmenschelijke wijze mis handeld. Gelukkig kwam er eindelijk hulp opdagen van drie hunner makkers, zoodat de smokkelaars toen het hazenpad kozenmet achterlating van 68 liters spi ritus. Amsterdam7 Oct. Voor het provinciaal ge- regtshof iu Noord-Holland, zal op Dingsdag 8 October a. s. teregtstaan de persoon van F. C. de Rooy, oud 32 jarengeboren en wonende te Amsterdamvan beroep stoker, beschuldigd van: 1.° poging tot moed wil ligen doodslag en 2.° onwilligen manslag door on- voorzigtigheid. Alles gepleegd na bereids te voren tot eene cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden te zijn veroordeeld. Uit de instructie is geblekendat bij op 28 Mei 1872 des namiddags tusschen één en twee ure, in de Zuiderzee ter hoogte van Urk op het Nederlandsche stoomschip Willem I, kapt. C. P. Thijssen Hansen, terwjjl de machine op last van dien kaptein gestopt was, opdat een onderzoek kon worden ingesteld, of er onder do machinekamer ook sterke drank verborgen wasnadat de machinist J. Dolman zich daaronder had begeven en aan bakboorilszyde eenige kruiken spiritus gevonden en aan hembeklaagdedie in de machine kamer stondoverhandigd die tegen de vuurplaat aan stukken heeft geworpenen daarna nog eene kruik met spiritus tegen de zoogenaamde kattesporen in de on- middeljjke nabijheid van het gatwaarin de machinist was gekropen, waarom de kapitein hem verbood met dat breken voort te gaan en den stoker J. N. Troost gelastte zijne plaats in te nemen dat vervolgenstoen voormelde machinist een vaatje met spiritus vond en dit aan Troost overhandigde die den bodem daarvan insloeg zoodat het vocht over de vuurplaat vloeidede beklaagde onder het uiten der woorden: „Wij zullen den bliksem verbranden," daarmede den machinist bedoelendeeen schop heeft opgenomen die in den tweeden vuurhaard gestoken met gloeijende kolen gevuld en vervolgens gebragt in de rigting van het gat waarin of in welks nabjjheid hy wist dat de machinist zich bevond en waardoor reeds, door het stukslaan der kruiken eene hoeveelheid spi ritus was gevloeidmet het doel om die kolen op de machinist te werpen en hem, door hem in brand te doen gerakenvan het leven te beroovendat hy in de volvoering van dat voornemen alleen verhinderd is, doordien de stoker P. J. Peeman zyn boosaardig voor nemen bemerkende, hem by den arm gevat of gestooten en tegen gehouden heeft dat by dat tegenhouden gloeyende kolen van de schop die de beklaagde in zijne hand hieldop de reeds op de vuurplaat in groote hoeveelheid gevloeide spiritus zyn gevallen deze daardoor is ontvlamd de kleederen van den bovengenoemden aldaar staanden stoker Troost vlam hebben gevatdeze daardoor op onderscheidene plaatsen van zijn ligekaam ernstige brandwonden heeft bekomen, op dienzelfden dag, by de aankomst vau het schip te Amsterdamin het Binnen Gasthuis aldaar ter verpleging is opgenomen en daarin op den eersten Junij ten gevolge dier wondenis overleden. De besch. zal worden bijgestaan door den Wei-Edel Gestr. Heer mr. P. J. Tedmg van Berkhout Jr. Numansdorp, 5 Oct. Een brutale diefstal, in deze gemeente gepleegddoet veel van zich spreken. De heer H., gewezen landbouwer, bewaarde zijn kapitaal iu een ijzeren kist, die in den kelder was geplaatst. Dezen morgen bemerkte hy tot zyn natuurljjk niet ge ringe ontsteltenis dat kist en kapitaal verdwenen waren. Men spreekt van een waarde aan effecten van pl. m. ƒ50,000. Er waren geen sporen van inbraak zigtbaar. De justitie doet ijverig onderzoek. Rottei*<iam 7 Oct. Door de goede zorgen vau de Liedertafel Amphion hebben de vrienden der toonkunst twee volle dagen een hoogst zeldzaam genot gesmaakt. By gelegenheid voor 't feest van haar 25-jarig bestaan heeft ze vele zustervereenigingen tot een bezoek uit- genoodigd. Zestien van deze hadden aan die uitnoodi- ging voldaan. Ze werden Zaterdag verwelkomd door den Eere-Voorzitter van Amphionden heer Joost van Vollenhoven Burgemeester van Rotterdam. Daarna werd het eerste concert gegeven door de vereenigingen die zich daartoe bereid verklaard hadden. In de stampvolle zaal der sociëteit Harmonie (de Doelen) traden achter eenvolgens op de liedertafels Orpheus vau Schiedum AmsteVs Mannenkoor van AmsterdamEuterpe van id. Ido^s Mannenkoor van H. I. AmbachtRotte s Mannen koor van Rotterdam en Amphion zelf. De uitvoering der gekozen stukken door deze gezelschappen die hunne sporen op 'tgebied der toonkunst verdiend hebben, heeft de hoog gestemde verwachting nog overtroffen. Den volgenden dag vereenigden zich alle zangers tot een ontzaglijk groot koor, uit circa 500 personen be staande en met begeleiding van het sterk bezet orkest van den heer C. Coenen uit Utrechtwerden de volgende koorstukken voorgedragen onder de leiding der componisten: 1°. Feest-Ouverture van J. C. Boers; 2°. Be Stem der Zee van Frans Coenen 3°. Mei-Avond van G. A. Beinze4°. Bariton Solo en Koor uit het Oratorium die Auferslehung" van G. A. Heinze5°. Krijgslied van Richard Hol; 6°. Beleg van Alkmaar heldencantate van Heyblom. De held van den avond was de heer W. C. Dekkers van 's Hertogenbosch die in Nos. 4 en 6 de kracht en schoonheid zjjner stem deed bewonderen. Het feest werd met een zeer geanimeerd bal besloten. Neuzen5 Oct. De bemanning van de in de vorige week hier aangebragte Eng. brik Attaliah, ge voerd geweest door kapt. RedliDgton, met bestemming van Londen naar een der Noorweegsche havens, (in zee gevondendoor de equipage verlaten)is thans hier aangekomenzijnde in zee met de sloepwaarmede zy, alsook de kapiteins-vrouw en 2 kindèren, het schip verlaten haddenopgenomen door een naar Engeland bestemd schiphetwelk hen allen te Ramsgate heeft ontscheept. Het schip is thans weder in het bezit der eigenaars gesteld en wordt in orde gebragt om weder naar zee te vertrekken. MUltiellburja:8 Oct. Van 5 tot 8 dezer zijn alhier nog geëxamineerd: 12 candidaten voor de Fran sche taalwaarvan toegelaten 3te weten de beeren P. A. Hubrechtse, hulponderwijzer te Goes, A. F. Kusse, hulponderwijzer te Groede, en M. Scheele, hulponder wijzer alhier; 1 candidaat voor de gymnastiek, die ia toegelaten, zynde de heer P. van Driel, hnlponderwij - zer alhier; 1 candidaat voor de Engelsche taal, die is toegelaten, te weten mejufvronw J. M. Sielof„hulpon- derwijzeres aan de bijzondere school te Zierikzee 1 hoofdonderwijzereswelke is afgewezen. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 71 jaren, Mr. A. FSifflé, advocaat, oud-notaris en lid van den gemeenteraad. Als advocaat en dichter had de overledene eene algemeene vermaardheid verworven. Goes, 8 Oct. Naar wy vernemen heeft de heer W. Sluarthoofdonderwijzer aan de openbare school der 1ste klasse alhier, als zoodanig zijn eervol ontslag wegens toenemende hardhoorigheid aangevraagd. Zievikzee, 9 Oct. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. P. L. A. Geselschap, ontvanger der dir. bel., in- en uitg. regten en accynsen alhier, behoudens aanspraak op pensioen. H. M, de Koningin begeeft zich eerstdaags naar Engeland en zal zich waarschijnlijk op 14 dezer te Vlissingen inschepen op Z. M. stoomschip de Valk. Het schip wordt te Nieuwediep in gereedheid gebragt om H. M. te ontvangen. Het gevolg zal bestaan uit den hofmaarschalk en zeven hofdames. Men schryft uit 's Hage aan de ZutphenscJie Cou rant, dat de tegenwoordige Minister van Oorlog er op bedacht is om den onregtmatigontslagen Kapitein Janssen onder den een of anderen vorm te rehabiliteeren. Op welke wjjze dit zal geschieden, moet echter op dit oogenblik nog niet zyn beslist. -5- Van af 1 Oct. jl. is het handgeld, toe te kennen op den leeftyd van 18 tot beneden 36 jaren aan ieder recruut, die zich voor zes jaren bjj het korps mariniers verbindten aan ieder militien die daarbij overgaat andermaal verhoogd, nu tot een bedrag van 15*0 als maximum; terwyl het handgeld aan jongelingen niet jonger dan 16 jaren, die zich voor tien jaren bij genoemd korps verbindenop ƒ40 als maximum is vastgesteld. Te Utrecht wordt tegenwoordig dagelijks publieke veiling gehouden van de cokes der stedelijke gasfa briek. Van 30 September tot 5 October is de prijs van ƒ0,67 tot ƒ0,56 per hectoliter van ongeveer 40 kilogrammen gedaald. Er werden in die week 2200 hectoliters verkocht. Het gemeentebestuur van Ruinen roept sollicitan ten op voor de nieuw opgerigte openbare lagere school te Fluitenburg, op een jaarljjksch tractement van. ƒ200 en ƒ25 voor gemis van woning. De schaapherders in Drenthe verdienen per jaar veel meer! Men meldt uit Overijsel, in verband tot de opmer kingen, waartoe de discussiën overhet adres van antwoord in de Tweede Kamer den heer Godefroi aanleiding gaven, dat de jongste werkstakingen in Twente en de daarmede min of meer in verband staande ongeregeldheden niet zyn vergezeld gegaan van feiten, die voldoenden grond opleverden tot vervolging wegens strafbare inbreuk op de vryheid van arbeid of njj verheid, voorzien bij de wet van 12 April 1872 (Stbl. n°. 24). Het geregtelijk onder zoek omtrent andere misdrijven, bepaaldelijk bij do ongeregeldheden te Almelo en te Vriezen veen gepleegd, wordtnaar men verder mededeeltmet ijver voort gezet, maar is nog niet afgeloopen. Intusscben is door de Regt'oank te Almelo bjj vonnis van 26 September jl. eene veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en tot 2 geldboeten van 25 uitgesproken tegen een persoon uit Borne, die zich den 27 Aug. jl. aldaar had schuldig gemaakt aan het inwerpen van glasruiten in de woning van den fabrikant Spanjaard en aan be- leediging van een Ryks-veldwachter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1