ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. No.514LO. Zaturdag 5 October 1872. 29steJaarg. KENNISGEVING. EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOF DELIJKEN OMSLAG VOOR 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend uat bet 1ste suppletoir kohier der Hoofdelijke Belasting van deze gemeenteover bet loopend dienstjaarop heden door den Gemeenteraad i9 vastgesteld en van den 3den tot den llden October e. k. ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijn' aanslag bij de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen bij verzoekschrift op ongezegeld papieringevolge de wet. Zierikzee den 2 October 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. LIJST VAN BENOEMBAREN BIJ DEN DIENST DER BRANDWEER. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Zie rikzee maken bekenddat door hen is herzien de lijst van ingezetenen dezer gemeentedie voor den dienst by de brandweer benoembaar zijn en dat die lijst van Donderdag den 26 September a. s., gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal nederliggen. Zy die meenen redenen van vrijstelling te hebbeu op grond van de bepalingen voorkomende in het nieuw art. 45 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand kunnen binuen gemelden termijn van veer tien dagen die redenen schriftelijk indienen bij Burge meester en Wethouders en bij afwijzende beschikking in beroep komen bij den Raad. Die bepalingen luiden als volgt «Benoembaar zijn alle mauuelijke ingezetenen van >18 tot 45 jaren oudwonende binnen de bebouwde »kom der gemeente eu op de Dijken tot aan het Sas, «behoudens deze uitzonderingen «Niet benoembaar zijn de leden van den Gemeente raad behoudens het in art. 43 bepaaldede leeraars «der onderscheidene godsdienstige gezindhedende «leeraars en ouderwijzers der openbare en byzondere «scholen militairen uitgezonderd gepensioneerden en «zij die hebben geremplaceerdschutterpligtigenuit gezonderd zij die tot de reserve zyu overgegaanhet «personeel aangesteld tot bediening der gemeente- «vloedplanken de Rijks- en gemeente-ambtenaren voor «zoover den aard hunner ambtsbediening hunne vrij- «stelling noodzakelijk maaktde leden der regterlijke «magtgeneesheeren en zij die door ligchaamsgeetel »voor den dienst by de braudweer ongeschikt zijn." Zierikzee, den 23 September 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Wethl.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Het nieuwe zitting-jaar. Zoo de jongste ad res-debatten in de Tweede Kamer nuttig zijn geweest om de verhouding tusschen de nieuwe Regering met de oude Kamer te bepalenzij waren het misschien in nog meerdere mate wegens de ophel deringen welke de regering heeft verstrekt omtrent de volgorde der maatregelen, die zij aan de Kamers wenscht voor te dragen. Iedere zitting opent met een plan de campagneen eone Regeringdie zich hare taak bewust is, moet zich een zekeren kring van werk zaamheden afbakenenwelke zy zich voorneemt in een gegeveu zitting-jaar te volbrengen. De ondervinding heeft voldoende geleerddat er geen zekerder middel is om niets tot stand te brengeu dan wanneer onder scheidene vraagstukken op eenmaal gelijkelijk aan de orde worden gesteld. Daardoor wordt de aandacht zoo wel der Kamer als der publieke opinie te zeer op ver schillende punten gevestigd, daardoor worden in de Staten-Generaal beraadslagingen aangevangendie niet door een rijp en volledig onderzoek en overleg genoeg zaam zyn voorbereid. Eene Regering moet, als ieder individu, dus arbeiden volgens zekere methode en geene groote gewigtige ques- tien gelijkelijk aan de orde stellen. En met genoegen hebben wij daarom de mededeelingen van de Regering vernomen omtrent hetgeen in dit zitting-jaar te doen staat. Reeds aanstonds, na de behandeling van het adres van antwoord, wordt de Indische tariefwet aan de orde gesteld eene wetdie tot doel heeft op nieuw eeu stap verder te doen in de rigting van economische vryheid en den invoer van vreemde en Nederlandsche artikelen in de Iudische koloniën andermaal poogt te bevorderen. Daarna zullen de gewone beraadslagingen over de Nederlandsche staatsbegrootiug en de begroo tingen voor Oost- en West-Indie worden gevoerd beraadslagingen dieal keeren zij jaarlyks terug niet gering moeten worden geschatdaar zij de ge legenheid openen den ganschen Staatsdienst in al zijne onderdeelen uitvoerig eu grondig te bespreken. De Kamer is dan gewoon van Kerstmis tot half February uiteen te gaaneene gewoontewelke ook onder het nieuw Reglement van Orde zal blijven voortbestaan. Wat zal nu in het tweede deel der zitting geschieden Zal het alleen gewijd zijn aan de behandeling van de wet betreffende de besmettelijke ziekten het toezigt op de spoorwegeneenige ontwerpeu tot partiele ver betering onzer wetboeken 'i Zoo dit het geval ware de sluitingsrede zou op nieuw ironice kunnen getuigen van het „niet geheel onvruchtbare" der afgesloten zit ting. Neen de Regeriug wil een groot vraagstuk ouder handen nemeneen vraagstuk, groot genoegdat het een paar jaar geleden in Engelaud eene gansche zitting innam: de Regering wil de census-questie in behaude- ling nemen. Dat heeft zij openlijk verklaard bij de jongste adres-debatten en die verklaring was zeker de gewigtigste door haar afgelegd. Was het eene loutere verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken? Neen, het was eene rc^cmu/s-verklariug. Zelfs de Mi nister van finantiende heer van Delden, die in zijne fiuantiele rede de census-questie niet uitdrukkelijk ge noemd had als eene der redenen waarom de belasting hervorming werd verschoven zag zich in antwoord op eene rede van den heer van Houtengenoodzaakt de ware bedoeling der Regering niet langer te ver bergen. Rond eu ruiterlyk erkende ook hij nudat van wijziging der belastingen vooreerst niets komen kon omdat de Regering de ceusus-questie wilde aan de orde stellen. Het bleef ons dusver een geheim welke de beginselen dier hervorming zullen zijn. De Regering heeft nog zelfs geen slip van den sluijer opgehaugen alleen weten wij dat de wet bij den Raad van State is onderzocht en volgens den Minister Geertsema spoe dig de Kamer zal bereiken. Binnen weinige dagen is het wetsontwerp te verwachten, en dan zal de algemeene belangstelling kunnen worden bevredigd. Slechts gaande weg, niet eensklaps, pleegt men in de inzigten en bedoelingen van regeringen te worden ingewjjd. Wij kuunen ous bedriegen maar de verklaringen der Regering hebben op ons den indruk gemaakt, dat men iets groots kan verwachten. Wy noemen het geene census-questiewanneer slechts hier of daar ruimte wordt gegeven om een groot aaDtal kleine patent- pligtigen meer tot kiezers te verheffen. Acht men het tijdstip, door velen reeds lang verlangd gekomendat tot eene verlaging van den census worde overgegaan dan behoort die verlaging niet eene schijnvertooning maar eene waarheid te zijn dan behoort die verlaging zóóver te gaan als binnen de -perken door de grond wet gesteld mogelijk is. Wij achten zulk eene her vorming, dat is eene grondige hervorming, een liberaal land en eene liberale Regering ten volle waardig. In geen constitutioneel land isin -de steden althansde census zóó hoog als in Nederlandiu geen constitu tioneel land wordt het verlichte deel der kiezers zóózeer uitgesloten als hier. Het ligt op den weg eener liberale Regering hierin verandering te brengen. Of zou het voor de liberale beginselen verkiesselyker zyu dat zy over een paar jaren hierin door eene conservatieve Regering werd overvleugeld V Wij gaan dus uit van het denkbeeld dat deze Re gering niet met flaauwheidmaar met kracht wil handelen. Is die opvatting juist, dan prijzen wij hare bedoelingalléén deze questie voor dit jaar aan de orde te stellen. Het Handelsblad bestrijdt ten onregte den heer van Houten die betoogd heeftdat zoo lang de census vraag in discussie is, andere ingrijpende questien niet aan aan de orde mogen worden gesteld. En toch is die redeuering onberispelijk juist. Het aan de orde stellen, het in behandeling nemen eener kieswet hervorming duidt reeds aan zeker wantrouwen aan in de wijze van zamenstelling dor Kamer. Eene Kanier, die bezig is over zich zelve het doodvounis uit te spreken kan de loopende zaken afdoen, moet de onvermijdelijk noodzakelijke verbeteringen tot stand brengen maar mag geene gewigtige questiendie het brandpunt zijn van den hartstogtelijken party-strijd tot eene beslissing brengen. Er zijn er, die meenen, dat, in weêrwil van de behandeling der kieswet, enkele militaire beginselen en de regterlijke inrichting ook in dit zitting-jaar zouden kuunen worden vastgesteld. Wjj zeggen neen. Dat kan niet gebeurenWelken waarborg van deug delijkheid en regtvaardigheid zouden die wetten ople veren als zij later bleken het uitvloeisel te zijn geweest eener sedert geheel gewijzigde volksvertegenwoordiging. Alles of niets: geene halve maatregelen of transactiën, alléén omdat sommige wetsontwerpen in staat van wy- zen zijnDie toevallige omstandigheid kau de oppor tuniteit der behandeling niet bepalen. Nieuwstijdingen. Te Brooklyn is voor de oorlogsvloot der Vereenigde Staten een onderzeesche torpedo-boot van stapel ge- loopen, een uitvinding van zekeren heer Stetson en be stemd om ongezien een torpedo onder een vijandelijk schip te leggen dien door electriciteit te doen ont- brandeu en zoo het schip in de lucht te doen springen. Het allerliefste vaartuig, gebouwd in den vorm van een sigaar100 voet lang en gepautserd, kan, volgens de berekening van den uitvinder, 8 mijlen in't uur onder water afleggen en 10 uren onder water blijven. Eene commissie van marine officieren is benoemd om de nieuwe boot te onderzoeken. Tot heden zijn echter de meeuingen over 't helleschip nog zeer uiteenloopend. Men houdt het voor onveilig en twijfelt eraan, of zelf tegen de aanzienlijkste belooning wel de 18 man zul leu gevonden worden, die voor de bediening van het monster noodig zijn. K-wslamb. Dezer dagen, zoo meldt meu uit Sebastopolziju te dezer stede aangekomen twee Engelsche hoofdofficieren met het doel om de overblijfselen der gesneuvelde Engelsche militairendie ginds en elders ter aarde zijn besteld in ééue begraafplaats te vereeuigen. Van do zijde der Russische regering wordt het mogelijke gedaan om dat plan uitvoerbaar te maken en op andere wijze te bevorderen. Zoo is van regeringswege eeu som aan 600,000 zilv. roeb., ongeveer 1,200,000 Ned. gulden, beschikbaar gesteld tot hel stichten van een monument ter nagedachtenis van alle gesneuveldeu. Er zullen wachters worden benoemd door de verschillende betrokken regeringenaan wie de eervolle taak zal worden opgedragen de dooden te bewaken. ©wgclttub. Achter een trap van een huis in Seven DiaUeen der ellen digste buurten van 'tLondeusche East-end, werd jl. Vrijdag 't lijk van een vrouw gevonden zoo goed als naakten van welke niemand iets 9cheen af te weten ofschoon 't huis door een aantal gezinnen bewoond wordt, 't Is dus niet uitgemaakt of de ongelukkige vermoord werd dan welof zij stervend zich in dezen schuilhoek had neergelegd. Dit laatste ware niets vreemds in Seven Dials. Nog kort geleden immersin't hartje vau den zomerstierven in die buurt twee vrouwen den hon gerdood ook die twee hadden liever den adem willen uitblazen in een afzichtelijk holdan dat ze den bijstand inriepen van eene instelling die voor sommige armen verschrik kelijker is dan de gevangenis't werkhuis. De Globemelding makende van de bovenbeschreven „horrible discoverybeklaagt zich in bittere bewoordingcu over den staat van zaken in de Londensche achterbuurteu. Dat zulk een hel als Seven Dials geduld wordt in de rijkste stad der wereld dit zegt 't blad is een spokende sa tire op onze hooggeroemde liefdadigheid. Tevergeefs is 't, de oogen te sluiten voor maatschappelijke jammeren die zich van tijd tot tijd op zóó ijzingwekkende wijze openbaren. Dezer dagen had in het Schotsche stadje Alyth het volgende tragisch-kotnisch voorval plaats, waarby de hoofdpersoon het behoud van zijn gezondheid, zoo niet van zijn leven, te danken heeft :ian een kous. Een metselaar, bezig zijnde eenige reparatiën te maken aan den schoorsteen eener fabriek, zag tot zijn grooten schrik, toen hij des avonds met zijn werk klaar was, dat het touw, waarlangs hij naar boven was geklommen, naar beneden was gevallen. Wat men ook aanwendde, het hielp niets, want er was geen ladder lang genoeg de schoorsteen was 100 voet hoog om, daarop staande, hem het touw toe te brengen. Daar de nacht intusschen inviel, en het weder vrij regenachtig en guur was, en onze hooggeplaatste persoon noch voedsel noch behoor lijke kleeding had om den nacht zoo in de vrije natuur door te brengen, begonnen de toeschouwers medelijden te krijgen met hunnen medeburger, en meenden reeds dat de kou haren nadeeligen invloed op zijne hersenen begon uit te oefenen, toen zij bemerkten, dat hy schoenen en kousen ging uittrekken. Het duurde evenwel niet lang, of eeu groot gejuich steeg op uit de joelende menigte, toen zij eeu dun draadje naar beneden zagen komen; de metselaar had zijn kou3 uitgerafeld, en stelde de «beneden-bewoners" daardoor in staat het touw aan dit draadje voorzichtig vast te binden. Eenige minuten later had onze held zjjn hoog standpunt verlaten, en was blijde op behouden grond zyn blikken zonder angst om zich henen te slaau. De eigenaar van de fabriek was zoo in zijn schik met deu gunstigen afloop, dat hij aan zijn metselaar een paar spiksplinter nieuwe kousen ten geschenke gaf! In de Daily News wordt herinnerd, dat de tegen woordige duurte der steenkolen reeds tweemalen, het laatst in 1865, geëvenaard is, terwyl beide malen spoedig weer een daling volgde. De laatste stygiug wordt toegeschreven 1°. aan bet allengs ophouden van den invloed der paniek van 1866; 2°. aan het uitbreiden, na don burgeroorlog in Amerika, van commercieele ondernemingen en spoorweg-exploitatie aldaar; 3°. aan de uitbreiding van het spoorwegnet in Rusland, Indië en Italië; 4°. aan den stilstand van de kolen-industrie in Frankrijk en Duitschland (voornamelijk in Westfalen) tijdens den jongslen grooten oorlog. Bij deze oorzaken komt nog de verhooging van de loonen der mijnwerkers en de zeer vermeerderde kosten van de benoodigde mate- rialeu en werktuigen ter ontginning. Gewoonlijk heeft vermeerderde vraag een vermeerderd aanbod teu gevolge. Zoo is 't inderdaad ook met den steenkool, wanneer- er eenigen lyd verloopen kan. 't Ontginnen van nieuwe mijnen, zelfs 't vergrooten van de bestaande, vordert jaren tijds, en in het te kort, dat zich thaus openbaart, kau eerst langzamerhand voorzien wordeu. Thaus, meent de Daily Neios, kan de toestand moeielijk veel verergeren gedurende den winter zal de prijs der kolen wel niet meer stijgen; wij hebben de hoogste markt reeds be taald. De koolverslindende industriën geven merkbare teekenen van verslapping. De uitvoer wordt minder, daar de vreemdeling zich goedkooper uit zijn eigen mijnen kan voorzien. De aanbouw van ijzeren schepen is reeds belangrijk afgenomen en houten vaartuigen komen weer in vraag. De prjjs zal natuurlijk niet even snel dalen als zij gestegen is. Ieder zou daarom goed doen in zuinigheid en in meer doelmatige inrichting van haardstede en fornuis een besparing te zoeken. Te Salfort in Engeland stierf dezer dagen een man aan watervrees, die door een reeds drie maanden geleden beet van een kat was veroorzaakt. Ten tijde dat hij gebeten werd, vreesde hij daarvan geen bijzondere gevolgen, maar maakte eenvoudig gebruik van azijn en liet daarop de woud uitzweren. Bijna drie maanden verliepen en eerst drie dagen voor zijn dood vertoondezich de vreeselijke ziekte die hem niettegenstaande vroeg tijdig aangewende geneeskundige hulp, deed bezwijken. JJjmnjje. De Carlistische opstand in Spanje is weer in vollen gang, en don Carlos zelf wordt weder in Spanje ver wacht om de zaken te leideo. Naar men wilzal de Fransche legitimistische generaal Catheliueau het opper bevel over de opstandelingen op zich nemen. Dat hy in de zaak betrokken waswist men reeds uit zijne conferentie met baron Tindal. Zyn deelgenootschap schijnt aan te duiden, dat de onderneming in Spanje slechts een onderdeel is van een algemeen plan dat ten doel heeft om het régime van het droit divin te herstellen. Men schynt zich te vleien met de illusie dat al9 eenmaal don Carlos op den Spaanschen troon zit, het gemakkelijk zal zijn ook in Frankrijk de Bour bons te herstellen om vervolgens in Italië de zaken omver te werpenden paus zijn wereldlijk gezag te geven en ook in het overige Europa de zaken in eene rigting te sturenzooals de politiek en kerkelyke reactie het wenscht. De Italiaansche regering heeft aan de Engelsche een rapport gezonden ovor de cholera, gesteld door pro fessor Pelizzari van het atheneum te Brescia, met ver zoek dit aan de geneesheeren der Indische universiteit te Benares mede tedeelen. Professor Pelizzari beweert danrin, dat de cholera iu moerasstreken zich ontwikkelt en door kinina kan genezen worden. Hij staaft zijne bewering door de opmerking, dat ook in Indië, het vaderland der cholera, die ziekte in moerasstreken ont staat, eene besmettelijke ziekte wordt en door kinina kau worden genezen. Professor Pelizzari wenscht dat de proefnemingen, die men in de campagna van Rome en in eenige dorpen nabij Brescia ingesteld heeft en die door een goeden uitslag werden bekroond, ook in de Gangesstreken worden aaugewend. Die proef bestaat daarin, dat men besmettelijke uitdampingen van een moeras condenseert, aan de wer-king van kinina onder werpt en deze door een mikroskoop waarneemt. Men ziet dan myriaden van infusie-diertjes die in de gecon denseerde uitwaseming levende, plotseling sterven. Dit onderzoek moet, volgens den raad van den hoogleeraar, ook aan de oevers van den Ganges in de hospitalen worden ingesteld.^ Komt men tot dezelfde resultaten, dan is het duidelijk dat de aard der cholera bekend en een geneesmiddel er tegen gevonden is. Dat in Italië de rooverijen gansch niet aan 't afnemen zijn, blijkt uit een brief, den 20sten dezer aan de Ga- zette delV Emilia toegezonden. Den vorigen Zondag kwam de bevelhebber der karabiniers te Saint' Agata Feltria met zijne mannen zeer rustig van een landelijk feest terug; ze voerden iemand met zich, die ze, gewapend en welals een verdacht persoon hadden aangehouden. Bijna waren ze te Saint'Agata, toen ze op den open baren weg dooreen bende vrienden van hun gevangene, met dolkenmessenpistolen en geweren toegerust werden overvallen. Na een korten stryd zegevierde de overmagt, en de lijken der drie karabiniers werden, letterlijk in Btukken gehouwen achtergelaten. Te Brussel hebben in de laatste dagen ongeregeld heden plaats gehad in de bierhuizenomdat de prjjs van 't glas faro tot 14 ets. en dien van lambiek tot 25 ets. verhoogd is. De tusschenkomst dor politie is noodzakelijk geweest. ISlebcrlaub. Z"wolle9 2 Oct. Terwyl de aardappelen duurder beginnen te wordenmaken wjj gaarne melding van eene handeling der heeren Holmich en Schaepman eigenaars eener ijzergieterij alhier, die by alle patroons met veel werkliedeu wel navolging verdiende. Die heeren hebben nl. in Duitschland een groote hoeveelheid aardappelen gekocht, uitmuntend van qualiteit en voor veel lagere pryzen dan ze bier moeten gelden. In een groote Keulsche aak geladen, liggen ze thans aan den wal en worden aan werklieden der fabriek naar elks behoefte, tegen inkoopprijs en latere verrekening, uit gegeven. -A.mt>t-Delclen, 29 Sept. Heden zou alhier ten huize van den heer J. Kluvers, op Carelshaven, het vergelijkend examen plaats hebben der sollicitanten naar de vacerende hoofdonderwijzers-betrekking le Wiene en Zeldam, in deze gemeente. Yan de drie zich aangemeld hebbende sollicitanten waren slechts twee opgekomen, die al dadelyk aan de betrokken autoriteiten te kennen gaven, wel lust te gevoelen zich eens aan een vergelijkend examen te willen onderwerpen, teu einde de gewone routine van zulke examens meer en meer te leeren kennen, doch zich by een eventueele beuoeming even wel genoodzaakt zouden zien voor de betrekking te bedanken, uithoofde de daaraau verbondene jaarwedde van zegge 420 niet voldoeude was, om daarvaD over eenkomstig de behoeften des tegenwoordigen tjjds te kunnen leven. Bedoeld examen had derhalve geen voortgang. 's Gravenhage, 2 Oct. In de eergisteren ge houden openbare vergadering van den raad van state afdeeling voor de geschillen van bestuur-, zijn ingekomen acht koninklijke besluiten, waaronder een vau 23 Sept. jl., houdende niet-ontvankelykverklaring voor het beroep door het bestuur van het calamiteuse waterschap Brui- nisse ingesteld tegen een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland. Rotterdam2 Oct. Zondag is alhier aangekomen de eerste voor de directe vaart op Amerika gebouwde stoomboot Rotterdam. Volgens de N. R. Ct. zijn de afmetingen van het schip deze: lengte 260, breedte 35, holte 24 Eng. voeten; het is in Engeland gemeten 1596 register-tonnen en voorzien van een compound surface condensing machine van 300 paardenkr., welke bij de vaart naar Rotterdam is gebleken te kunnen worden opgevoerd tot een effectief vermogen van 1800 paardenkr. Het schip i9 ingerigt tot den vervoer vau 388 landver huizers, maar heeft ruimte genoeg om het dubbele te bergen. De smaakvol ingerigte kajuit biedt, buiten de ruime kapiteinskamer, in vier hutten elk met 2 slaap plaatsen, een comfortabel verblijf voor acht lste klasse passagiers aan. Voor het verblijf der officieren dient de voorkajuit of zoogenaamde kerk. Het geheel geeft een zeer gunstigen indruk. Oosterland3 Oct. Gisteren morgen omstreeks 4 ure, ontstond brand in de schuur van den landbouwer M. van t Hof onder deze gemeente, welke zoo spoedig toenam dat de geheele schuur met al het zich dr.ariu bevindende gedorschen en ongedorschen. graan en eenige landbouwersgereedBchappen een prooi der vlammen is geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zierïlczee, 3 Oct. Heden morgen werd uit de NieuweHaven alhier hetljjk opgevischt van N. Ponse, oud 28 jaar, wonende te Dordrechtmachinist aan boord van de alhier liggende sleepboot Sliedrecht No. 3. De onge lukkige schynt in den afgeloopen nacht door een of ander toeval over boord te zyn geslagen; hij laat eene vrouw met drie jeugdige kinderen na. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad alhier, is o. a. ingekomen een schrijven vau onzen afgetreden Burgemeester, Mr. B. C. Cau, waarin deze zyu ontslag neemt als lid van dien Raad. Voorts is benoemd tot gemeente-vroedvrouw E. Dagevos geb. Moelijkerte St. Annaland. Men zegt, dat in het thans by het Departement van Justitie bewerkt wordend wetsontwerp over de regterljjke organisatie, zal worden voorgesteld de afschaf fing van de Provinciale Geregtshoven, doch behoud van alle Regtbanken. Uit het 28ste jaarverslag der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, blijkt o. a. dat iu ons vaderlaud, met eene bevolking van ruim 3.500.000 zielenjaarlijks 35,000 drankpatenten worden uitge geven, makende alzoo op iedere 100 zielen een drank winkel en de bevolking van elke woning gemiddeld op 5 personen stellendeop de 20 huizen een drankver koopplaats. Het Utrecht8ch dagblad verneemt, dat door de Maatschappij tot exploitatie van spoorwegen in over leg met de directiën der Belgische spoorwegente beginnen met 1 November a. s. vier rogtstreeksche verbindingen tusschen Rotterdam en Brussel en omge keerd in elke rigting over Dordrecht-Breda-Roozen- daalzijn tot stand gebragt. Zoo lang de werken in Rotterdam niet voltooid zijn, zullen de reizigers per stoomboot van de Oosterkade nabjj het station van den Rijnspoorweg naar het voorloopig station op den linker Maasoever wordeu overgebragt. Vau daar tot Brussel heeft echter in de sneltreinen geene verwisse ling meer plaats. Aangezien met 1 November ook de spoorweg die het noorder- en zuiderstation te Brussel verbindt iu exploi tatie komt, zal het regtstreeksch verkeer met Parijs veel worden vergemakkelijkt. Het voornemen zou be staan om een der wagons vau den treiu die te 10,15 uren uit Rotterdam zal vertrekken over den Chemiu defer de ceinture te Brussel te Parijs te doen doorloopen. In omgekeerde rigting zou zich eeu doorloopende wagon bevinden in den trein die te 6,30 te Rotterdam aan komt. De reis tusschen Parjjs en Rotterdam zou dan iu doorloopende rijtuigen worden afgelegd in ongeveer 10J/2 uur. Volgens de D. Ct. is aan Burg. en Weth. van Delft, een crediet verleend om extra-belooning toe te kennen aan hen die by den brand behulpzaam zyn geweest. De schade aan den toren berokkend wordt op onge veer ƒ30,000 begroot. De toren is verzekerd by de Geldersche algemeene brandwaarborg- en assurantie- maatschappy te Arnhem, tot een bedrag van 50,000 in herbouw. Men schrijft aan de Ass. Ct. uit Brielle, de dato 27 Sept.: „Wij hadden onlangs het genoegen eenige uren door te brengen op het atelier van den verdienstelijken kunstschilder en beeldhouwer, den heer Koelmante 's Hage. Zooals men weetis aan dezen schilder de zorg opgedragen voor de vervaardiging van het April- monument. Welnu, de nimf is bijna geheel in klei voltooid. Zij is een rijzige, bevallige figuur, in ver schillende opzigten van het oorspronkelijke ontwerp afwjjkende. „Op het dekstuk eener zeeschelp geplaatstdraagt het beeld een krans van schelpen en Noordzeeplanten om de slapen; met de regterhand wyst het naar zee en met de linker houdt het de half ontplooide banier omhoog. „Men verwacht dat het mouument spoedig aan de zorg van den metaalgieter kan worden toevertrouwd terwijl de fondamenten voor het toekomstige standbeeld nog vóór den winter zullen worden in orde gemaakt, opdat de onthullingzoo 't mogelijk is, nog 1 April 1873 plaats vinde." Mevrouw Elise van Calcar is door de Nederland sche Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid met goud bekroond voor baai- antwoord op de vraag„Hoedanig moet het onderwijs en de opvoeding der meisjes worden geregeld om de vrouw in staat te stellen, ongehuwd levende, zelfstandig in eigen onderhoud te kunnen voorzien en gehuwd zegen en welvaart in het gezin te verspreiden." De heer Theodoor vau der Heemdirecteur van het Salon de coucert de Lyon, heeft, naar wij verne men eeu civiele acte tegen de rumoerraakers van laatstleden Donderdag-nacht ingesteld bij de Arrondis- sements-Regtbank te 's Hagewaarby hy een schade vergoeding van ƒ1800 vraagt. Tusschen Workura en Hindeloopen is een flesch aan wal gevonden met een brief in de Engelsche taal van den volgenden inhoud: »Aan Johanna! Vergaan op 29 Augustus; goeden dag aan al zijn vrienden en zjjne moeder. Vaarwel voor eeuwig. N°. 26 Alfred Place S. Bedford, London" Op de Hollandsche kust is Maandag nacht een schip gestrand waarvan men verondersteld dat de geheele bemanning is verongelukt; althans weinige oogcnblikken later spoelde te Noordwijk een bootje aan waarin.vier lijken die tol de equipage schijnen te hebben behoord. Geinengrle berigten. Eene boerenmeid te 's O. moest zoo niet roemendat de baas zooveel met haar op heeftwant het is maar tijdelijk. Zij heeft reeds zooveel knechts weggepoetstmaar eenmaal gaat zij achteraan als het znmen bedden schudden maar eens ophoudt. To N. D. wordt een baas aangeraden geen geld meer te geven voor eene jonge meid. Pas op Kees, want zij zullen met n gaan spelen. In lerlaud stierf onlaDgs een bekende vrek eu liet bet volgeudo testament na;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1