ZlllllkZIIStlH NIEUWSBODE. No. 5156. 29steJaarg. Donderdag 26 September 1872. u. LIJST VAN BENOEMBAREN BIJ DEN DIENST DER BRANDWEER. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat door hen is herzien de lijst van ingezetenen dezer gemeentedie voor den dienst by de brandweer benoembaar zjju en dat die Ijjst van Donderdag den 26 September a. s., gedurende veertien dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zal nederliggen. Zg die meenen redenen van vrijstelling te hebben op grond van de bepalingen voorkomende in het nieuw nrt. 45 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand kunnen binneu gemelden termijn van veer tien dagen die redenen schriftelijk indienen bjj Burge meester en Wethouders en by afwijzende beschikking in beroep komen by den Raad. Die bepalingen luiden als volgt •Benoembaar zyn alle mannelyko ingezetenen van »18 tot 45 jaren oud, wonende binnen de bebouwde kom der gemeente en op de Dijken tot aan het Sas, •behoudens deze uitzonderingen •Niet "benoembaar zyn de leden van den Gemeente raad behoudens het in art. 43 bepaaldede leeraars der onderscheidene godsdienstige gezindhedende •leeraars en onderwijzers der openbare en bijzondere •scholen militairen uitgezonderd gepensioneerden en •zij die hebben geremplaceerd schutterpligtigen uit- •gezonderd zij die tot de reserve zyn overgegaan het personeel aangesteld tot bediening der gemeente- vloedplanken de Rijks- en gemeente-ambtenaren voor •zoover de aard hunner ambtsbediening hunne vrij- •stelling noodzakelijk maakt; de leden der regterlijke magt; geneesheeren en zy die door ligchaamsgestel voor den dienst by de brandweer ongeschikt zyn." Zierikzee, den 23 September 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Plaatsing van Icïmrleren op <le Armenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden: dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie-Armengestichtop Donderdag den 26 September e. k.des avonds te half acht uurtot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 20 September 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Slntcvtfitr. Het groote Erie-meerin Noord-Amerikazal, volgens deskundigen na verloop van tyd geheel uitdroogen. Zorgvuldige peilingen hebben geconstateerd, dat het meer een gemiddelde diepte van slechts 120 voet heeft, terwijl het meer Michigan 1800 voet, het Bovqnmcer 900 en het meer van Ontario 500 voet diep is. Het waterbassin van het meer Erie wordt steeds kleiner door aanslibbing van kleien men verwacht dat vroeger of later een wereldstad zal verrijzen op de plaats waar thans de wateren spelen. London, 23 Sept. Aan de Times wordt uit Parys gemelddat keizer Wilhelm voornemens isom de sterkte van het bezettingsleger na de betaling van het tweede milliard, aanmerkelijk te verminderen. Dit voor- nemea wordt voorgesteld als een gevolg van de ver zoenende gesprekken tussclien do drie Keizers. De bekende prediker Spurgcon is Woensdag 18 dezer op de jaarlyksche vergadering van de Wees- inrigting te Stockwellplotselings ongesteld geworden, en moest, vóór hij zijne beloofde toespraak houden kon huiswaarts keeren. Het gebouw voor krankzinnigen te Haydock is eene prooi der vlammen geworden. Gelukkig heeft men de patiënten in tyds kunnen redden. Nog dagelijks vallen offers aan de gevreesde runderpest, maar gelukkig zyn de meeste der gevalleu beperkt tot de plaatsen welke vroeger reeds door deze plaag bezocht werden of de onmiddelijke nabijheid daarvan. De veemarkt te Hull is voor den tyd van 21 dagen te rekenen van 17 dezer, gesloten. Over 't vergaan der stoombooten •Bienville" en „Metis", waarvan per telegraaf bericht werd ontvangen zijn thon9 na dere tijdingen uit Amerika ingekomen. Du stoomer Bienville was een Araerikaansch schip van 1486 Ion. Den loden Aug. ontdekte men- brand in het boven den kelel liggende gedeelte der lading en men begon dodelijk te blnsschen. De pompen weigerden echter weldra water te geven en nlle verdere maat regelen waren te vergeefs. Daar er kruit op 't schip was en de kapitein een ontploffing vreesde, werden te 6 ure zes boo ten in zee gelaten en te 71/3 uren wnreu equipandje en pas sagiers gezamenlijk 129 personen, in de booten. De kapitein verliet het schip het laatst van allen. Spoedig sloeg een der booten om en 10 personen verdronken. De boot werd weder in orde gemankt en een deol der schipbreukelingen nam er andermaal plaats in. De zes booten zetten nu koers naar het eiland Eleuthcra, ccn der Bahama-eilaoden waarvan men on geveer 150 mijlen verwijderd was. Te half een ure 's nachts vloog het schip in de lucht. Niemand had iets gered, behalve de kleeren die men aan 't lijf had, Van do vijf booten die het doel bereikten sloeg een bij de landing om en weder von den 9 personen hun graf in de golven. De geredde schip breukelingen werden goed verzorgd. Een schooner en een stoomboot werden uitgezonden om de vermiste boot, die 15 A 18 personen bevatte, op te nemen. De bijzonderheden over het verongelukken der stoomboot Melis doen dit als een der treurigste zeerampen kennen die sedert langen tijd vernomen werden. Dit stoomschip botste in de nabijheid van Rhode-Island tegen een schooner aan. Aan- vnukelijk meende men dat de Melis geen schade geleden had doch na verloop van een kwartier uurs bleek hetdat het schip reeds een groote hoeveelheid water in had die met snel heid wies. De kapitein en zijn onderhebbenden verloren hun tegenwoordigheid van geest. Een diepe duisternis en een huilen de storm vermeerderden den schrik. Dc zware lading van 't schip hinderde de beweging aan alle kanten. Ten laatste wekte men de passagiers. Slaapdrouken liepen zij naar de booten waarvan er echter te weinig aan boord waren en die reeds door de matrozen in beslag waren genomen. Slechts een SOtal werd opgenomen. Men denke zich den toestand en het gejam mer der 180 overbfljvendeudie terwijl deregen in stroomen nederplasteeen zuidewind de zee hol deed staan en het water reeds op 't duk stond om hun leven kampten en svnnhopig om hulp riepen. Ook onderscheiden kinderen waren aan boord. Weldra had de woede der elementen het schip uit elkander geslagen cn balen vaten scheepstuigagie met doode en leven de lichamen dreven ten spel der golven rond. Aan 't land ge slingerd werden zij daar de boden van 't ongeluk. De kust bewoners ontzagen geen moeite en gevaar om te redden wat mogelijk was en zoo gelukte het hun 107 menschen levens te behouden. Bijna de helft was reeds bewusteloos. Tot dusver zijn 26 lijken opgevischt en worden nog 22 personen vermist. De binden en liet publick verwijten den bevelhebbers hunne ODbekwaamheid terwijl de regeuring een onderzoek bevolen heeft. Nog altijd hoopt mén dat het te Londen niet tot een algemeeue strilce en hongersnood zal komen. De bakkersbazen zyn overtuigd dut de eischen van hunne gezellen over het algemeen billjjk zijn, doch niettegen staande dat, kunnen zij, ten minste de grooteen ryke bazen zonder hun zaak te gronde te rig tenden ge stelden eisch om den werkdag van vier tot vier uren te stellen niet inwilligen. Zij geven toe dat een werkdag yan twaalf uren voldoende is, en tevens dat het beter zon 2Ïjn het nachtwerk, indien het mogelijk ware, te doen ophouden. Maar voor zekere neringen, zoo beweren de goed gezeten bakkersbazen, is nachtarbeid volstr^M onmisbaar; daarom hebben zij drie verschillende voor slagen gedaan. De eerste is, dat voor elk uur voor 4 ure des morgens evenveel zou betaald worden, als anders voor anderhalf uur, en dat de gezellen slechts twaalf uur per dag zouden werken. Volgeus de tweede zouden de bazen die des nachts willen laten werken bet loon met 5 sh. per week moeten verhoogen, terwijl evenzoo de dag op 12 uren zou worden berekend. De derde voorslag houdt in dat elk uur voor vier ure des morgens voor anderhalf zal in rekening worden gebragt zoodat by voorbeeld een gezeldie om 12 ure begint te werkenom 8 uur kan uitscheiden. In den beginne werden al deze voorstellen van de hand gewezennu evenwel zal de laatste door de gezellen nog eens in rijp beraad worden genomen. De Times waar schuwt de gezellen nogmaals, alles toch goed te over wegen, alvorens tot werkstaking over tc gaati; Londen moet en zal brood hebben. Uit de provinciën zal het brood in ruime mate worden toegezonden. Ieder zal beproeven zijn brood te huis te bakken; dit leert men zeer gemakkelijk, terwijl men onderde vrouwen alsmede in bet buitenland spoedig genoegzame werk krachten zal kunnen vinden. In elk geval, brood zal er zjju, en het publiek zal er niet veel schade by hebben. In het begin van November zal in Engeland een werk verschjjneu van den heer Stanleywaarin hij een uitvoerig verhaal geeft van zjjne ontdekking vau dr. Livingstone in de binnenlanden van Afrika. Den 13den dezer waren te Petersburg sedert het begin der cholera aldaar (23 Junij) 3135 gevallen voorgekomen, waarvan 1511 met doodeljjken afloop; 1418 personen waren hersteld, zoodat nog 206 choleraljjders in behan deling bleven. Den 12den waren er slechts 18 nieuwe gevallen bijgekomen. SfbntsuerliMtSï. Het Journal de Geneve deelt het volgende mede Op 9 dezer heeft een nieuwe bestijging van den Mont- Blauc plaats gehad. Vier jonge meisjes, vergezeld van haar broeder en vier gidsen zjjn op den Ssten jl. ver trokken naar de Grauds-Mulets. Den volgenden dag bereikten zy het groote plateau. Hier bleek het, dut het jongste der meisjes, een kind van 12 jaren, te veel op haar moed had vertrouwdde krachten om den togt voort te zetten ontbraken haar en men zond het terug naar de Grahds-Mulets. De overige meisjes, een van 14, een vau 17 en een van 21 jaren zetteden de onder neming voort en bereikten den top des bergs omstreeks het middaguur van 9 dezer. Des avonds ten 9 ure keerden zij in het hótel te Chamounix terug. Gelijk de lezer weetis de hoogte van den Mont-Blanc 4810 m. Tegenover de St.-Pieterskerk te Romeen op ge ringen afstand van het Vaticaanzijn dezer dagen de werkzaamheden aangevangen voor eene oplaag van 10 duizend exemplaren van het N, Testamentin de volkstaal. JFrawft rijft» De politie vnn Parys heeft een zeer zonderlinge zinnelooze aangehouden, nameljjk eenen schoenmaker met name Moussat, die eenen nieuwen godsrlieust heeft uitgevonden en trachtte de menschen tot zyn geloof te bekeeren. Zijn godsdienst bestaat in de aanbidding der maan. Men zag hem des nachts mijmerend langs de straten dwalen, van tyd tot tijd knielend om aan de planeet eerbewjjzingen te doen. Hy had reeds een persoon be keerd, namelijk een ouden voddenraper, die bijna tooit nuchter is; deze vervulde zijne goddelijke pligten ter wijl hij zijn bedrijf uitoefende. Moussat begon dikwijls des nachts te zingen en met zijne luide en scherpe stem maakte hy de inwoners wakker. Uit H&vre is een stoomschip naar New-York ver trokken, voerende 750 passagiers uit den Elzas aan boord. Met een indrukwekkend »Leve Frankrijk" door de pasa- giers aaDgegeveustoomde 't schip de haven uit. De Petit Lyonnais heeft eenen brief ontvangen van generaal Cluseret. Ziehier wat hjj onder anderen schrijft. Ik heb nooit een Pruissisch reispas gehad en heb er nooit een noodig gehad. Ik ben door eenen priester gered geworden, die mij gedurende vijf maanden in zijn huis heeft gehouden. Die man was van geheel tegen overgestelde gedachten dan de mijne; hij heeft mij uit pligt en niet uit genegenheid gered, hetgene bewijst dat er nog edele harten in Frankrijk zijn. Een der Franscho dagbladen deelt mededat in November eerstkomende te Parijs een vonkelnieuw concours geopend zal worden en wel met naai machines. De ontwerper van het plan is een schatrijk Amerikaan die zijn kolossaal vermogen met het ver vaardigen van naaimachines verworven heeft. De heeren Félix Yoisin en d'Haussonville zyn in Frankrijk van hun reis naar Nederland en België terug gekeerd, waarheen zij door de commissie van enquête naar het gevangenisstelsel gezonden waren om een onderzoek in te stellen naar de werking van het cellulaire stelsel. In hun rapport constateeren zij dat in de beide door hen bezochte landen dat stelsel wordt toegepast, zonder die bezwaren te ontmoeten welke men er aan toeschrijft. In Nederland wordt dit stelsel alleen toegepast op correc tioneel veroordeelden dat wil zeggen op gevangenis straffen van korten duur; terwijl er in België op meer doortastende wijze, gebruik van wordt gemaakt. In België is onlangs bij wettelyke verordening 20 jaren dwangarbeid met 9 jaren en 10 maanden cellulaire straf gelijk gesteld. Men leest in de Tijd: •Te Le Cateau eene stad in het Noorden van Frankqjk, op korten afstand van Kamerjjk heeft dezer dagen eene ontzettende gebeurtenis plaats gehad. •Eene jeugdige vrouw, berucht wegens haar slechten levenswandel, was ten huize van iemand, met wien zy ongeoorloofde betrekkingen had aangeknoopt, overleden. Do deken weigerde haar op gewjjde aarde te laten begraven, hetgeen de liberalen dermate in woede deed ontsteken, dat zij de kerk openliepen, de kist in het ruim nederzetten en den pastoor wilden dwingen de gebeden voor de overledene uit te spreken. „Toen zij zagendat de geestelijke hiertoe niet te bewegen was, haalden zy het priestergewaad uit de sakristy trokken het aan en profaneerden aldus do H. godsdienst. De vrederegter en de commissaris van politie maakten een einde aan deze godtergende ver tooning door de kerk te doen ontruimen. Dit bevel maakte de vrijheidsmannen woedend zy begaven zich naar den Maire haalden do kist uit de kerk, en trokken onder de kreten van: „Leve de re publiek weg met de geesteljjken 1 leve onze Maire!" naar het kerkhof, waarin plaats van gebeden der overledene, al de coupletten der Marseillaise werden gezongen. De stoet, die uit meer dan 2000 republi keinen bestond begaf zich vervolgens naar het huis van den deken die door hen op ketelmuziek werd Onthaald." jDuUschlattfr, Op de tentoonstelling to Weenen zal de ingenieur Ferdinand Tommasie een nieuwe wijze van onderzeesche telegraphie exposeeren. Een Duitscb blad verzekert dat de Keizers van Rusland en van Oostenrijk gedurende hun verbljjf te Berlijn meer dan 3000 bedelbrieven hebben ontvangen. Te Metz heeft zich dezer dagen een beambte van de militaire waschinrigting cp zeer communistische wijze het leven benomen. Hij bestreek zich van boven tot onder met petroleum en stak zich toen in brand. De ongelukkige, die zonder twyfel krankzinnig was, werd iu zeer treurigen toestand naar het hospitaal gebragt-, waarin bjj weinige uren later onder de hevigste smarten overleed. Brussel22 Sept. Reizigers, welke Donderdag avond uit Luxemburg te Brussel aankwamen, bevestigden dat er reeds veel sneeuw in de Ardennen gevallen is. Op het grootbanket, dat de Geuzenbond te Ant werpen, op Zaturdag den 21 dezer, aan zijn voorzit ter, den heer van der Taele aldaar, heeft aangeboden, was o. a. ook uitgenoodigd de heer C. van de Reest, hoofdonderwijzer te O. en W. Souburg, en zijn 12jauig zoontje C. A. van de Reest. Zoo als men zich zal herinneren, heeft genoemde jongeling, bjj gelegenheid der onthulling van het monument voor van Marnix op het kerkhof te W. Souburg, namens do schoolkin deren dier gemeente, den Geuzenbond manneljjk toe gesproken, terwijl, onder de leiding zjjns vaders, die schoolkinderen het Wilhelmuslied hebben gezongen. Bruggfe, 22 Sept. Donderdag avond heeft er een hevig onweder geheerscht over onze stad en omliggende. De bliksem is gevallen op de schuur van den heer Kerkhoffs, te Lissewegbe, en beeft gansch den oogst vernield. De pompiers van Blankenberghe zijn ter plaats toegesneld, maar zjj hebben geene hulp kunnen bieden bij gemis van water. Alles is vernield. De vruchten waren gedeeltelijk verzekerd, maar niet het gebouw, dat toebehoort aan den heer de Bie. HlcWttanb. Krimpenerwaard21 Sept. Boven deze waard barstte heden ochtend een hevig onweder los. Te Krimpen aan de Lek sloeg de bliksem in den toren der Herv. kerk, vernielde daarin eenig houtwerk, sloeg de luitouwen stuk en vernielde gedeeltelijk het dak", waarvan verscheidene leijen afgeworpen werden. Ge lukkig ontstond er geen brand. Op eene weide tusschen Krimpen en Lekkerkerk zjjn een paard en een koe door den bliksem gedood. Slilclcex* veei*21 Sept. Met goed gevolg is van de werf van den scheepsbouwmeester M. van der Kuyl te water gelaten de jjzeren raderstoomboot Zeelandia voor rekening der Provinciale Staten van Zeeland. Genoemde boot is naar de fabriek van de heeren Christie, Nolet de Kuyper vertrokken om aldaar de machines te ontvangen. Sluis, 23 Sept. De heer Demon, commissionair in deze streken voor de suikerfabriek van den beer Donnij te Brugge, is op 'toogeublik bezig om op de zooge naamde botermarkt alhier een bascule te laten plaatsen met eene kracht van 15000 kilogrammen. Dit toestel zal voornamelijk moetendienen tot het wegen van suikerwortels. Goes, 23 Sept. Wij kunnen mededeelen dat wij onder de bekroonden op de tentoonstelling, ter ge legenheid van de viering van het 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aantreffen onzen ijverigen stadgenoot den heer E. van den Bosch alhier, voor de meest volledige verzameling zaai granen geteeld in Nederlandmet den eersten prijs (gouden medaille) en idem voor zaaigranen buiten Nederlandmede met den eersten prijs(gouden medaille), en nog een zilveren medaille (2de prijs) voor mangelwortels. Zierikzee25 Sept. De temperatuur van dezen zomer is geweest schrijft het Leidsche Dagblad hetgeen men zou kunnen noemen natuurljjkd. i.op kleine uitzonderingen na, warm en geduiendeeenige hondsdagen heet. Zelfs September heeft zich tot II. Donderdag onafgebroken als zomermaand doen kennen. Op deu duur was er echter onweer aan de lucht, en als dit zich eens begon te ontlasten, kon verandering van temperatuur verwacht worden. Donderdag voor middag wees de thermometer 68° aan met harden wit:d uit het W. Z. W., toen in den namiddag een plotselinge verandering in de atmospheer ontstond. Donderbuien toch begonnen los te breken, de regen stroomde neer, en de thermometer daalde tot 51°: het was of de over gang van den zomer tot den herfst eensklaps had plaats gehad. Sedert dien tijd was met steeds veranderlijken wind, donder en regen, barometer en thermometer rijzend en dalend gebleven de laatste met een verschil van 10°. Nietteraiu is de temperatuur sterk afgekoeld eu kan de zomer als geëindigd worden beschouwd, hoewel de herfst nog wel eenige zomersche dagen zal opleveren. Op het adres aan den minister van binnenlandsche zaken, over de inkwartiering van huzaren in de gemeente Hengelois het volgende antwoord van den minister, gedngteekend 17 September, ontvangen: Aan de heeren C. P. Stork C°. c. s. te Hengelo. •De minister van binnenlandsche zaken geeft .aan do adressanten te kennen, dat de goede geest, die inzon derheid te HeDgelo onder de arbeidende klasse heerscht, aan de regering volkomen bekend is, dat onge vraagde inkwartiering van huzaren dan ook in gsenen deele moet worden toegeschreven aan wautrouwen of vrees voor wanordelijkheden daar ter plaatse, doch dat de arbeidersbeweging, zooals die zich inden laatsten tyd in Twente vertoonde, de aanwezigheid van eenige gecon centreerde militaire macht noodzakelijk maaktedat voor de plaatsing van die macht Hengelo is gekozen, uit hoofde de ligging dier gemeente de meeste voordeelen als centraalpunt aanwees; dat de regering vertrouwt, dat de ingezetenen van Hengelo zich den niet gei ingen last, die onvermijdelijk aan eene inkwartiering is ver bonden, zullen willen getroosten, als gevolg van een maatregel geaomen in hel algemeen belang; zullende eindelijk die ingezetenen zich overtuigd kunnen houden dat zij, zoo spoedig dat slechts eenigszins doenlijk is, vau dat bezwaar zullen ontlast worden." Onderscheiden gemeente-veldwachters uit do pro vinciën Overyssel en Drenthe hebben zich per gemoti veerd adrea tot den Minister van Justitie gewendom hunne tractementen bij de wet te zien geregeld en daarvoor een minimum vast te stellen met opheffing van alle mogelyke emolumenteneen en ander ter verkrijging van meerdere onafhankelijkheid zoo noodig tot eene goede uitoefening en handhaving der verorde ningen reglementen on wetten. - De arrondissements-regtbank to Leeuwarden ver oordeelde dezer dagen een lljarig jongentje tot een gevangenisstraf van twintig maanden wegens valsch- heid in een onderhandsch geschrifthet namaken eener haudteekening nameljjk tweemalen gepleegd cn het des bewust gebruik maken van die stukken en zulks met oordeel des onderscheids. De heer O. II. J. Steenberg, als geneesheer on langs van Rilland naar Slochteren vertrokken is thans met algemeene stemmen benoemd tot plaatselijk ge neesheer in de gemeente deu Bommel. Het volgende berigt komt in onderccheidene nieuwsbladen voor: »Er zijn diplomatieke nota's ge wisseld tusschen het Nederlandsche gouvernement en dat van Pruissen betrekkelijk de verleende gastvrij heid aan de Jezuïten. Verscheidene adelyke familiën van Limburg hebben hunne kasteelen ter beschikking gesteld van de uit Duitschland verjaagde Jezuïten waarover zich von Bismarck geërgerd heeft. Dienten gevolge heeft hij hierover vertoogen naar den Haag gezonden en de correspondentie is met eene dreigende nota geëindigddat het Nederlandsch gouvernement zich verpligt vond aan de wet van den sterkste toe te geven. De Nederlandsche Adel heeft alzoo bevel ontvangende gastvrijheid aan de Duitsche Jezuïten te weigeren." De bekende philantroop de heer Willem Hendrik Sur in g arin 82jarigen ouderdom den 16 dezer te '8 Hage overleden is Zaturdag jl. op zijne stichting Nederlandsch Mettraybegravenwaarbjj het woord gevoerd is door dr. E. Laurillardpred. te Amsterdam. Sedert de oprigting van het Anti-Schoolwetverbond, op 25 July dezes jaars zjjn bereids 8 afdeeliugen tot stand gekomen, o. a. te Bruinisse, bestaande uit 20 leden bestuurds. J. A. Klercqvoorzitterds. G. J. Noomen penningmeester en Jl 1. J. Spaan secretaris. Uerknieu ws. Ds. X. Slotemakerpredikte 22 dezer afscheid te 's Heer-Hendrikskinderenc. a.en zal 29 dezer te Neede bevestigd worden door den vroegeren leeraar dier gemeente ds. W. Snellentbaüs pred. te Driel. Te Zoutelande ia beroepen de kandidaat B. Gelderman. Ds. II. Hasselman pred. te Heukelum heeft bedankt voor 's Heer Abtskerkeen ds. J. H. Gravensleinop de Bildtvoor Benthuizen. Ds. A. J. Kan, pred. te Heer-Jansdamheeft aan genomen het beroep naar Joureds. J. G. Blaauiote Ter Aardat naar Noordwyk Binnen en ds. P.Bartstra, te Aarlanderveen dat naar Klundert. Ds. E. A,. liemyzal 29 dezer afscheid prediken te Renswoude, en ds. W. J.> Wouters, van St.-Anthonie- polder, zal 29 dezer bevestigd worden te Baarland, door ds. J. Wouters, pred. te Westerschelling. Gemengde berigton. In het rijk der Mormonen is een zilvermijn ontdekt. Oio ontdekking komt zeker te pn9. Wie toch in deu tegenwoor- digen tijd meer dan één vrouw onderhouden wil, heeft wel eene zilvermijn noodig. Te Wilhelminadorp zal niet ten looncele gevoerd worden: Hoe men du goot moet schoonma ken of zijne buren moet pingen, maar de nardige snapster, of het is tnoeijlijk dc tong in toom te houden die wat lang is. Dos: Vrouwtje! let nu op uw zaken En stopt nimmer meer een goot Wnnt die moet gij openmaken Al is ook uw tong wat groot En hoe boos gij dan ook zijt, Dit baat niet in dezen tijd. Een naaistertje te Tholcn zal zich met de kermis behelpen met hnren ouden schipperdoch zij zal naar Sint-Maartensdijk gaan om te zien of zij den timmerman niet bij zijn slippen krijgen kan, tot geruststelling van hare moeder. De doch ter van een nnnldridder te B. is zoo verliefd op een wilrok dat zij nog dol zal worden. Manr Wilrok 13 niet vast te krijgen Dus wil nu vnn hem msar zwijgen Want een dame zoo nis gij Wordeu mnnr gezet op zij. Vier dames te Brouwershaven moesten van anderen maar zwijgen, en de soep op Zondag niet laten aanbranden. Manr dat komt er van nis men vrijers in huis neemt als de oude lui naar de kerk zijn. Eene vrachtrijders-dochter tc Cats is zoo verblijd dat zij een bouren-zoon met schijven vast heeft, dat zij niet weet hoe zij zich draaijen moet als zij met hem gaat. Hij is wel niet mooi, maar dat geeft niet, zegt vader, Jan is goed. Ia vroegere jaren wemelde het in Schouwen en omstreken van vreemdelingen die voor een daalder per dag kwamen meedelven, doch thans is dat veel minder. Van daar dat de landbouwers verpligt zijn dat loon te verhoogen ca moeten brengen op een paar gulden per dag. Niet altijd ko men dezelfde personen terug, al worden zij een goed daggeld toegezegd en zwerven overal. Bij den heer J. Hoogenboom te Noordwelle echter komen jnnrlijkseh drio mannen uit Oud gastel terug, waarvan er een zijn 20ste jaar delft. Te B. zeggen de arbeiders dat de boeren nog al onderscheid maken en aan vreemdelingen hooger loon geven dan aan hunne mede burgers. Zij meenen dat zij zooveel toekomen als buitenlan ders. Het 12jarig zoomje van den schoolmeester te Sou burg is op het banket te Antwerpen bijzonder veel eer bewezen, en zegde: »De eer gehad hebbende van in mijn vnderland de Geuzen-kokarde te ontvnngen uit de handen der Antwerpsche Geuzen, kom ik, met deze kokarde op de borst, het gansche Geuzenverbond mijnen dank betuigen. Vooral kome ik, in naam der jongelingschap van Zeeland, mijne erkentenis uitdrukken aan de Geuzen van Antwerpen en hun waardig hoofdden beer van der Tnelen." Te Bath is het schip •Jannetje' gelost, en zal weer spoedig uitzeilen op avontuur. Eene smids-dochter te P. wordt aangeraden haar babbel tong wat in toom te houden, en zooveel snop9 niet te hebben van een timmerman, zooals met de kermis is gebleken. Ter eere van de drie keizers worden te Weenen alliantie-jassen gemaakt, die zoo taai zijn als een Rus, zoo vast als een Pruis, zoo soliede als een Oostenrijker. Meekrap-Berigt. Rotterdam23 September 1872. De markt was heden vrij vast, er bestond meer kooplust. Nieuwe wortels werden vrij coulant afgedaan tot ƒ23. Voor epn paar partijtjes nieuwe onberoofden werd ƒ27'/j ƒ28 besteed. Ook voor goede onberoof den 1871 bestaat nog al liefhebberij bij de koopers, en wat daarvan tot redeljjken prijs wordt aangeboden, vindt nemers. Botterdam, 23 September 1872. UI «J EN-MARKT. Aanvoer beden gering. De prijzen liepen van ƒ1,85 tot ƒ1,90.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1