ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. I\o.5154L. 29steJaarg# Xatiirdag 21 September 1872. Bekendmaking. Aanbesteding van Kolen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemensop Maandag den 23 September aanstaandete 12 uur des middagsin het openbaar op het Raadhuis AAN TE BESTEDEN Het leveren van STEENKO- LEN ten behoeve van enlsele gemeeute-inrigtingen. De Voorwaarden der Aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie ter inzage van belanghebbenden. Zierikzee den 18 September 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, W. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat ABRAHAM UILwonende in deze gemeente*ergunning heeft gevraagd om in het pakhuis staande \deze gemeente in de Bagijne- straat, wijk C, no. 326, NrandstofFen (steenkolen, hout en turf) te bergen Nm die in het klein te ver- koopeD, en dat de inform. Nn de commodo et incom- modo betreffende dit verzoe. Nullen worden gehouden op Maandag den 23 September aanstaande, te twaalf uur des middags, in de gewone vergaderkamer van het Bestuur, ten Raadhuize; zullende allen, die tegen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen alsdan in de gelegenheid zijn om in hun belang tp worden gehoord. Zierikzee, den 18 Septembe/1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat thans open zijn de volgende plaatsen van Hul po n<I er w ij z ei'S in deze gemeente 1°. Aan de openbare lagere school voor onvermogenden (Armenschool) een zesde HULPON DERWIJZER. 2°. Aan de openbare lagere school voor minvermogen den (Tusschenschool) een derde XrITjm>- ONDERWIJZERaan welke beide genoemde betrekkingen jaarwedden van /3oO zijn verbonden; en 3°. Aan de tweede school voor gewoon- en meer uit gebreid lager onderwijs eenc HULPON DERWIJZERES, bevoegd tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, waaraan eene jaarwedde van /400 is verbonden. Zij roepen allen, die voor die betrekkingen in aan merking wenschen te komen, op, zich met overlegging der vereischte stukken, ten spoedigste aan te melden bjj den Burgemeester dezer gemeente. Zierikzee, den 18 September 1872. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Plaatsing: van hinderen op de Tusschenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat Heeren Commissarissen over de Tusschenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in het lokaal dier school (Hoofdonderwijzer L. KARREMAN)op Zatur- dag den 21 September e. k.des avonds te 6 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaat sing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tussshentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 17 September 1872. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. l.B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Burger-Avondschool. De COMMISSIE van TOEZIGT op het MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat het examen voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de BURGER-AVONDSCHOOL, zal plaats hebben op den 28 September e. k.des avonds te zes ure, en dat zij, die dit examen wenschen af te leggenzich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhierop den 24 of 26 Sep tember e. k.des avonds tusschen 7 en 9 ure. SCHNEIDERS v. GREIJFFENSWERTH Secretaris. WIE NU? Gevolg gevende aan zijn in de raadsvergadering van 22 Juli 11. medegedeeld besluit legde Mr. B. C. Cau den 14 Sept. zyn betrekking als Voorzitter van den Gemeenteraad neder, na een hartelijk woord van af scheid tot de leden van den Raad gericht en allen ook buiten den Raad, met wie hij als Burgemeester in aanraking gekomen was, dank gezegd te hebben voor de ondervonden achting en welwillendheid. 's Mans eenvoud en zedigheid lieten hem niet toe in die oogenblikken te gewagen van zijne beginselen van bestuur en van het vele goede op allerlei gebied in een tjjdvak van achttien jaren door hem of althans meestal op zijnen voorgang ondernomen en tot stand gebracht binnen deze gemeente. 't Was daarom een woord naar zeer veler hart ge sproken toen de oudste Wethouder, met wien de heer de Jonge ten volle instemde, wel zeer in 't algemeen maar daarom niet minder krachtig en duidelijk dit punt releveerde en de verdiensten van den Burgemeester en zijn standvastigheid in dikwjjla moeilijke tijden herdacht. Zoo is dan nu de plaats onzer inwoning feitelijk zonder Hoofd en als van zelf rijst do vraag opWie nuwie zal den heer Cau vervangen Een vraag die spoedig genoeg gedaan maar nog niet zoo gemakkelijk beantwoord is. Reeds meermalen toch is gebleken dat de ambitie voor het Burgemeesterschapalthans in grootere en kleinere steden niet zoo heel groot meer is. Niet onnatuurlijkHet is een betrekking waaraan als men haar naar behooren vervult veel moeiteveel verant woording verbonden isdie als de meeste andere be trekkingen bitter slecht gesalarieerd wordt, maar boven dien dit nadeel heeft dat hjj die haar bekleedt dikwjjls buitengewone kosten moetmalcen, zoodat zij iemand van middelen niets meer maar oot ..Ider dan een eerezaak is. Daarbjj kon:' en wie denkt hier niet aan hetgeen onlangs vy/erjjssel heeft plaats gehad - dat do burgerij alles wat haar onaangenaam isalles waaruit zjj aanleiding neemt om te klagen en te morren aan den Burgemeester wjjt en zich op hem wil wreken voor dingen waaraan, hij part noch deel heeft. Om nu niet eens te spreken van andere redenen als b. v. het voeren van oppositie in den Raad dieals zij uitgaat van beginselen en zich tot begin selen bepaaltuitstekend is maar zoo menigmaal uit kleingeestige persoonlijke motieven overslaat in een oppositie quand même, en dan de beste bedoelingen tegenwerkt, de welmeenendste pogingen verijdelt. Wie nu Rechtstreeks kunnen we die vraag niet beantwoorden omdat de Koning nog geen keuze gedaan heeft. Maar we hebbeu grond om te meenen dat geen inwoner dezer gemeente den heer Cau in de eervolle en gewichtige betrekking van Burgemeester zal opvol gen. Een vreemdeling dus? Waarschijnlijk. Maar waar de burgerij ten opzichte van den heer Cau het spreekwoord dat een' profeet niet geëerd is in zijn land te schande gemaakt heeft, daar hopen en verwachten wij dat men ook in een vreemdeling het goede zal willen erkennen en hem die eere geveu welke hem toekomt. Zeker, er bestaat hier nog al te veel coteriegeest en als gevolg daarvan een geest van uitsluiting van allen die niet tot »het kringetje" behooren velen verkeeren nog in den waan alsof slechts goed isgoed kan zijn wat uit eigen boezem voortkomt. Door dat alles, een gevolg van het isolement en van den uiterst beperkten kring waarin men gewoon is zich te bewegen (en te verstijven) en getuigenis dragende van weinig opvoe ding en wereldkennis, maakt men zich belachelijk in het oog van meer ontwikkelden. Maar wij twijfelen dan ook niet of, nu men zich zoo beijvert om het snuivend stoomros hier in te halen dat alom een anderen en beteren geest brengt, dat alles zal ook hier beter worden. Al moeten wij dus voorshands nog het antwoord schuldig bljjven op de gestelde vraag, toch hopen we dat de burgerij haar nieuwen Burgemeester, wie hij dan ook zijmet belangstelling en welwillendheid ontvange en van haren kant zich beijvere om een zeer nauwen band tusschen Hoofd en leden te smeden en daardoor het welzjjn en den bloei dezer Gemeente te verhoogen. Nieuwstijdingen. ©few®;. Een te Parijs woonachtig Chinees heeft het programma outvangen van de feesten, die bij gelegenheid van het huwelijk van den Zoon des Hemels in de keizerlijke residentie en overal eldera in het uitgestrekte Rijk zullen gehouden worden. Aan dat programma ontleent de Figaro de volgende bijzonderheden. Aan de prefecten en yemens der achttien hoofdsteden van het keizerrijk is het bevel gegeven, om alle plaatsen en districten, onder hun gebied ressorterende, gedurende de huwelijksnachten a giorno te verlichten. Er zullen namelijk drie huwelijksnachten zijn. Gedurende de drie dagen, waarop feest zal worden gevierd, zullen alle vonnissen en regtspraken worden opgeheven. Alle monumenten van het gedeelte van Peking, den naam dragende van heiligen-stad, zullen behaugeu worden met roode zijde, geborduurd met draken van zilver in verschillende kleuren. Op hel uitgestrekte plein voor het paleis zullen honderden met zijde overdekte kiosken worden opgerigt, waarin muzikanten de heilige melodiën zullen ten gehoore brengen. Bij gelegenheid vau ziju huwelijk zal de keizer zich, naar oud-vaderlijk gebruik, op het balkon van de troon zaal vertoonen en daar de gelukwenschen ontvangen van al de mandarijnen, die volgens de wet vau Ho-Theou drie kniebuigingen zullen maken en negenmaal zullen groeten. Ten 10 ure 's morgens wordt de komst aangekondigd van de keizerlijke palankijn, in-en uitwendig behangen met sierlgk gedrapeerde gele zijde en aan do vier hoeken met gouden draken versierd. De vorstelijke draagkoets zal door acht man gedragen worden, die gedost zijn in tijgervellen en groene zijde, de liverei van den keizer. In China is het gebruikelijk, dat zich de bruid naar den bruidegom begeeft; maar voor deze gelegenheid wordt daarvan afgeweken. Bruid en bruidegom zullen elkaar te gemoet gaan, evenals in Fleur de Thé omgeven en gevolgd door een ontzaggelijk escorte veelkleurige lantaarnen dragende chinesche mannen en vrouwen. De echtgenooten zullen een onmetelijk groot voorhof binnentreden, overdekt door een wit zijden zeil, kwistig met gele en groene draken geborduurd. In het midden van dien hof zal een Chineesch verlakte tafel worden geplaatst, waarop roode waskaarsen branden in twee met gouden draken ingelegde kandelabres. Op de tafel staat een gouden vaas met zand gevuld en drie geparfu meerde vergulde stokjes, Loun-Sain heetcn; daarvoor staan drie bekers. Een en ander vormt het symbool van het huwelijk. Vóór de plegtigheid een aanvang neemtzal de keizer gedurende eenige minuten op zijn massief gouden troon zitten. Aan dien troon zulleu een witte olifant en een leeuw aan zware ketenen worden vastgelegd. Op een gegeven teeken worden 15Ö0 gekleurde lantaarnen geljjk aangestoken, alle aanwezigen vallen op de kmeen en het huwelijk wordt voltrokken. De keizer en de drie keizerinnen heffen de drie stokjes naar den hemel, overhandigen ze aan de drie mandarijnen met de koralen knoop, die ze weer in de gouden vaas plaatsen. Hare Hemelsche Majesteiten ledigen den inhoud van de drie bekers, die gevuld zijn met eeu soort van gewijd af kooksel van rijst, waarna de drie keizerinnen de hand des keizers kussen en het huwelijk voltrokken is. Op den derden huwelijksdag zal de keizerin in het openbaar tot groot-zegelbewaarster wroden uitgeroepen. Batavia, 2 An?. De toestand op Deli wordt al9 ge ruststellend geschetst. Uit berigteu van do Jav. Cl. blijkt dat dc oproerige datoe's hunne belofien om zich te komen onder werpen in Junij hadden verbroken en zich integendeel onder de Berg-battaks eenigen aanhang hadden verworven. De hulp troepen van den Sultan van Deli trokken op dat berigt voor uit om dc bergpassen van Tanda-Beooa te bezettenmaar werden aldaar door de opstandelingen overvallen en zoodanig verslagen dat zij met achterlating van eenige dooden en ge wonden van goederen paarden en geld op de vlugt gingen, Eeu patrouille van 30 man, onder luitennnt Ponsteijn, ter verkenning uitgezonden moest versterking halen en werd toen met geweervuur ontvangen. Bij een der aanvallen, waardoor de kolonne herhaaldelijk verontrust werd, ontstond een paniek onder de koelieswaardoor eenige levensmiddelen verloren gingen. Luitenant Ponsteijn wist den vijand echter veel afbreuk te doen. Den 12den Julij kwam de versterking van Batavia, waardoor aan de vooral onder de ondernemers heerschende ongerustheid een einde werd gemaakt. Dezen zijn intu95chen behalve de heeren Pichal en van Romerwier ondernemingen verwoest werden met den schrik vrijgekomenhetgeen zich aanvankelijk niet liet verwachten daar zonder de spoedige aankomst der versterkingen uit Bata via de overmoed der opstandelingen na hunnen door de laf hartigheid der hulptroepen en der koelies behaalden voorspoed, het ergste deed vreezen. Door de vernieling hunner pepertuinen zullen de beide op roerige datoe's weldra verstoken zijn van de noodige inkomsten om hunnen aanhang, grootendeels bestaande uit van de plan tages weggeloopen Javaansche koelies, te bezoldigen. Sï-weufest. Een veeaselijk dnelzonder wederga heeft onlangs in Ame rika plaat9 gehad. Twee muziekanten waarvan er een den auder ernstig beleedigd had, hebben geduelleerd op de piano. Het gevecht heeft 48 uur geduurd zonder eten of drinken, zonder een oogenblik op te houden, zijn de beide tegenstanders elk op zijn instrument blijven doorhakken. l)e dans-melodicn wnreu verboden. Een hunner speelde 580 maal achtereen een stuk de Miserére uit den Trouvère. Op het oogenblik dat hij de 581e uitvoering zou beginnen, viel hij dood neêr. De tweede pianist moest naar het gast huis gebragt worden, waar zijn leven in gevaar verkeert. De vier getuigen gaven van tijd tot tyd teekenen van zins verbijstering. De piano's zijn totaal onbruikbaar. St.-Petersburff18 Sept. Te Bokhara heerscht de cholera zeer. Er sterven aan deze epidemie ongeveer iOOO personen per dag. ©w 't Wordt erger en erger! Thans dreigen de Lon- densche lantaarn-opstekers met eene strike. Zij klagen over 't slaafsche van hun werkkringen over de ge varen waaraan zij blootstaan, zoowel van weer en wind, als van nachtelijke boosdoeners, „die het licht schuwen" en dus in den lantaarnopsteker een persoonlijken vijand zien. Wordt aan hunne eischen niet voldaan dan dreigen de misnoegden zullen zij Londen in tastbare duisternis laten, „zoo waarachtig als de lange avonden naderen." Gelukkig zegt de Daily News dat, wanneer deze ijselijke bedreiging mogt ten uitvoer gelegd worden, de Londensche huisvader van den nood eene deugd zou weten te maken, en zich niet schamen zou om zelf 't straatlicht vóór zjjne woning te ontsteken. In eene talrijk bezochte DoDderdag-avond II. te Londen gehouden bijeenkomst van den Britscben Fede ralen Raad der Internationale is, naar de Times meldt, op voorstel van burger Ilales, met eene zeer groote meerderheid aangenomen de volgende motie: »De Raad werpt ver van zich de beschuldiging op het Congres te 's Gravenhage tegen hem gerigt door Dr. Marx, die, by gelegenheid dat bij de toelating tot het Congres bepleitte, van den door den Engelschen Federalen Raad uitgeworpen Maltman Barry, als gedelegeerde van eene te Chicago gevestigde Duitsche sectie, gezegd heeft: >dat het eerder eene eer was dan iets anders, geen aanvoerder te zijn van den Engelschen werkmansstand, vermits de meeste dier aanvoerders omgekocht zijn." Burger Hales heeft voorts eene motie aangekondigd, waarin verklaard wordt dat Dr. Marx niet langer waardig is lid van de Vereeniging te ziju, en burger Clarke heeft eene motie aangekondigd in houdende dat de handelingen van het Congres te 's Hage onwettig zijn, als zijnde in lijnregten strijd met de beginselen van de Vereeniging, Volgens de tot 13 dezer loopende berigtenhad in het oostelijk gedeelte van Yorkshire de veepest zich reeds op zes verschillende hoeven vertoond. Te Granada heeft men verleden week io een oud huis, dat io puin viel en hetwelk de eigenaar doet berbouwcD, in een kelder acht vrouwengeraaraten gevonden. Een geneeskundig on derzoek heeft doen blijken, dat deze geraamteu van 40 tot 60 jaren in dien kelder hebben gelegen. Over een veertigtal ja ren was het huis het eigendom van een rijken Portugeeschen koopman, met name Isaac Pedro Come, wiens zonen nog leven en groote finanliemannen zijn in Amerika. De koopman stierf io 1859 of 1860 te Vera-Cruz in den ouderdom van 71 jaar weduwnaar van zijn negende vrouw. Men vraagt zich met afgrijzen af, welke bloedige geheimen deze donkere kelder ver bergt. Men kan zich de ontroering verbeeldenwelke deze ontdekking onder do bevolking der omstreken veroorzaakt heeft I JFrawftrtift. Te Marseille had dezer dagen een verschrikkelijk drama plaats. Een stoker, uit een zeepfabriek, Jean Pierre genaamd, werd door ziekte genoodzaakt zijn werk te stakeotengevolge waarvan onmiddelijk een ander hem verving. Op een oogen blik kwam Jeao Pierre terug en bragt zijnen plaatsvervanger met een scherp werktuig een wond in de regterborst toe. Een andere stokerdie den aangevallene te hulp wilde komen bekwam twee kwetsuren, waarop de andere werklieden der fabriek hem spoedig meester wareo. Deze evenwel wist zich uit hunne handen te wringen, deed eenige schreden en sprong, snel als de bliksem, in een nagenoeg vollen ketel met koken den olie, waarin hij onmiddelijk den dood vond. ©MttsdilawSir. Te Arnsberg wordt geklaagd over het gemis van voldoende maatregelen ter bestrijding der pokken epidemie. Yelen, in wier gezin de ziekte heerscht, houden dit geheim en bevorderen daardoor de besmet ting. Men heeft ook opgemerkt, dat de meeste personen die in de lompen-magazijnen werken, door de ziekte worden aangetast. Het blijkt dat dit bepaaldelijk het geval is bij hen die zich bezig houden met het uit zoeken en verknippen van oude kleedingstukken, lappen, enz.of die in do werkplaatsen waar dit geschiedt met andere bezigheden zijn belast. Bij nader onderzoek heeft men bevonden, dat de handelaars in lompen dezer dagen veel beddegoed en kleedingstukken van poklijders voor spotprijzen hadden opgekocht en alzoo de besmet- in hunne werkplaatsen hebben overgebragt. De directeur van politie te Leipzig heeft onlangs afgekondigddat aldaar het lidmaatschap der Inter nationale Arbeiders-vereenigingalsook van de sociaal democratische arbeiders-partij, zoowel als alle aan werving voor en alle agitatie in het belang dezer Yereenigingen verboden is. Daar nu de schryver Adolf Hepner, mede-redacteur van het blad Volksstaat, aan de Congressen dezer beide Vereenigingenhet eene te 's Hage en het andere te Maintz heeft deelgenomen en aldaar als spreker is opgetreden, is hij bij zijne terug komst te Leipzig onmiddellijk in hechtenis genomen en is wegens die deelneming tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Een vleeschhouwer te Keulen, die om zijne on deugende streken algemeen bekend is, kwam dezer dagen iu een dorp, in de nabijheid van Keulen, bij een boer om vee te koopen, vond dezen echter niet te huis, doch wel zijne vrouw, die bezig was boter in een vat te leggen. Terwijl hij met de vrouw over een en ander sprak werd zij geroepen en verwijderde zich een oogen blik. Yan deze gunstige gelegenheid maakte de snaak gebruik om een jonge kat, die in het vertrek liep, op te vangen en in het botervaatje te stoppen. Met het onschuldigste gezigt van de wereld ging hij vervolgens heen en zeide aan de vrouw, dat hij over een paar dagen, als hjj van zijne reis terugkwam, wel eens zou aankomen om haar man te spreken. Toen de boerin kort daarna weder aan haar werk wilde gaan bemerkte zij het guitenstuk; het katje was dood en de boter be dorven. Des anderen daags komt echter een boerin met een groote klont boter iu den winkel van den vleesch houwer en zegt, dat do »baas" deze den vorigen dag bij haar besteld heeft. De vrouw des huizes proeft de boter, vindt ze lekker, niet te duur en betaalt ze. Toen de vrouw van den vleeschhouwer eeu paar dagen later, in bijzijn van haar echtgenoot, van de boter gebruik maakte, werd daarin een dood katje gevonden! De vrouw laebtte de boerin duchtig uit, haar man zeide niet veel maar begreep er alles van. In Ruikerorde, in Rijnpruisen, is bij het verdiepen van een waterput een pelrolenm-bron ontdekt, die reeds dagelijks 680 liter geeft. De gelukkige bezitter van het land was nog slechts korten tijd eigenaar; reeds zijn hem daarvoor aanzien lijke sommen geboden. De scholen in Gallicië, die gewoonlijk op den lsten September weder geopend wordenblijven voorloopig gesloten, ten gevolge van de toenemende uitbreiding der cholera. SStebcrlttuh. Leeuwarden, 13 Sept. Naar men verneemt ziet het er met de aardappeloogst), vooral in die ten noorden van deze stad gelegen gemeenten, waar trou wens ook veel van dit product wordt verbouwd, niet zoo erg nadeelig uit, als men aanvankelijk wel vreesde. Wel worden in het gewas een menigte zieken aange troffen, meer dan ten vorigen jare, maar over 't geheel toch is de hoedanigheid beter. Do prijs der aardappe len is niet zoo hoog als in 1871, toen men vau de goede soort bijna niet onder de ƒ2.konde koopen. Er worden nu zeer goede soorten voor ƒ1,50 per hek- toliter en zelfs voor minder te koop aaugeboden. Assen, 16 Sept. Twee meiden uit de gemeente Haren, waren gisteren voor pleizier alhier, van welke de eene hare familie bezocht en do andere haar gezel schap hield. Om half acht zouden zij weder vertrekken en kwamen op het perron, juist toen de conducteur riep: instappen! Na moet meu weten, dat er om dien tjjd 2 treinen van hier vertrekkende eerste naar Meppelen de laatste naar Groningen. Do meiden stapten in en naauwelijks was de trein in beweging of de neef van de eene, die mede naar 'tstation was gegaanbemerkte dat de trein den verkeerden kant opgingof dat de beide meiden in den verkeerden trein hadden plaats genomen. De stations-chef, die er terstond kennis van kreeg, telegrafeerde naar Hoogeveen, en de meisjes kwamen om 9 uur per tweede klasse terug, na in genoemde plaats ieder ƒ2,30 (zegge twee gulden dertig cents) te hebben bijgepast. Naar wij vernemen is er tot nog toe geen proces-verbaal opge maakt, wegens het instappen zonder plaatskaartje. De meisjes hadden een retour van Haren naar Assen, maar moesten nu meê door naar Groningen en konden van daar weer te voet naar Haren gaan. In plaats van om half negen kwamen zij om half twaalf uur te huis. Deventer, 14 Sept. Heden avond werd hier, ter viering van het 200jarig bestaan der slangbrand spuiten uitgevonden door Jan van der Heijdeeen optogt met fakkellicht gehouden door de brandmeesters en spuitgasten der verschillende brandspuitenten getale van ruim 600 man. Arnhem 18 Sept. De persoon van J. v. D., die men meende dat verdronken^was, daar hij verdwenen was na met twee zijner kinderen naar den Rjjn te zijn geloopen en beiden in het water te hebben geworpen, is in leven en thans uit Pruissen herwaarts overgebragt. Gelijk men weet is een der kinderen verdronkeu en te Wageningen opgevischt, terwijl het andere zich nog heeft kunnen redden. Amsterdam18 Sept. Zaturdag avond was de bakker A. W. Meyser, in de Torensteeg alhier, met zyn gezin uitgegaanevenzeer als de vier knechts en twee dienstmeiden. Te ongeveer half één ontdekte een nachtwacht brand in het huis. Met behulp van ande ren werd de huisdeur opengeloopenmen bevond toen dat de kamer boven den winkelin brand geraakt was. De brand werd spoedig gebluscht. Eenigen tijd later kwam de bewoner zelf terug en bemerkte dat een effectentrommel die, naar zijne op gave, voor eene waarde vau 10,000 had bevat, ledig en in verwrongen toestand in den winkel lag. Een bakje met ƒ100 was mede verdwenen, maar een hor loge en oorbellen die zich in de nabijheid hadden bevonden, waren niet aangeroerd. Yolgens de buren waren kort vóór het ontdekken van den brand twee personen op de bewuste kamer gezien. Delft, 14 Sept. In den nacht van Zatnrdag op Zondag jl. is er in de Poppesteeg alhier inbraak ge pleegd in het wijnpakhuis en kantoor van den heer v. d. M. De dieven die met veel stoutmoedigheid een drietal goed gesloten deuren hebben opengebrokenom op het kantoor te komen hebbeu echter aldaar in de lessenaars en kasten die zij mede met geweld hebben geopend niets van hunne gading gevonden daar de heer v. d. M. de prijzenswaardige voorzigtigheid heeft om op zijn kantoor geen geld of geldswaarde te laten liggen. Het slot van een stevige eikenhouten deurdie van het kantoor toegang geeft tot het woonhuis, hebben zij niet kunnen openen maar toenmet een zooge naamde centerbooreen zestal gaten rondom het slot geboord en dat er uitgeligt. Zij hadden zich zeker voorgesteld dat achter die suffisanten deur „de aap" verborgen was, maar vonden zich teleurgesteld, want thans waren zij in een portaaldat verder toegang tot het woonhuis geeft. Zij hebben zich toen, naar het schijntniet verder durven wagenvermoedelijk om zich niet te ver te verwijderen van het puntvan waar zij hunne operatie hadden begonnen en waar langs zijin geval van ontdekkingden terugtogt moesten aannemen. Na een vluchtigen blik te hebben geworpen in den kelderwaaruit zij niets hebben medegenomen die zich juist bevindt naast de boven genoemde eikenhouten deuren na een viertal fles- schen wijn te hebben geledigd, zijn zij vertrokken, alleen een twaalftal sleutelsdie zich op het kantoor bevonden, mede nemende, waarschijnlijk om daarvan bij volgende gelegenhedenzoo noodigeen nuttig gebruik te maken. Hulst15 Sept. Bij de beden alhier plaats gehad hebbende verkiezing van eeu lid voor de provinciale staten in het (kiesdistrrict Hulst) ter vervanging van deo heer Mr. F. van Deinse, zyn uitgebragt 419 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr. J\ G. van Deinse 134 stemmen. P. J. van den Eeckliout 113 H. A. A. Baron Collot S'Escury 108 Af. J. van Vessem 54 terwyl de overige over verschillende personen verdeeld waren. Alzoo zal op 1 Oct. a. s. eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. J. G. van Deinse en P. J. van den Eeckliout. Middelburg16 Sept. Men verneemt, dat de hoofdonderwijzer der naburige gemeente Oost- en West-Souburg met zijn 12jarig zoontje is uitgenoodigd om Zaturdag deel te nemeu aan eeu groot banketdat de Geuzenbond te Antwerpen aan zijnen voorzitter, den heer vau der Taelenaldaar zal aanbieden. Zoo als men zich zal herinneren heeft genoemde jongeling bij gelegenheid der onthulling van het monument van Marnix op het kerkhof te West-Souburg, namens de schoolkinderen dier gemeente, de leden van het Geu zenbond toegesproken. "Wolfaartsclylt18 Sept. In den afgeloopen nachttusschen 2 en 3 urewerd de gemeente met schrik uit hare rust opgewekt, door klokgelui en den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1