ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.5129. Dingsdag 10 September 1872. 29steJaarg\ Gedurende de 2de helft der maand Julij 1872, zjjn door het Postkantoor te Zierikzee verzonden de navol gende brieven waarvan de personen op de adressen vermeld, ter plaatse van bestemming niet bekend zjju: I. KOSTERMAN te Halteren. A. MALANDER te Rotterdam. W. DEKKER te Wormerveer. Yau de Hulpkantoren G. OTTEN te Groot-Arewijn. Zonnemaire. WILLEM van ESSENVELD te Zwijndrechl. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat liet Moiul- eu Klaauwzeer zich heeft geopenbaard bij het rundvee van de landbouwers CORNELIS GERARDUS GILDEN en CORN, bij de VA ATE, alsmede bij de Schapen van den landbouwer D. BEVELANDER. Met verwijzing naar vroegere bekendmakingen, her innert bjj in het byzonder aan de daarbij gedane waarschuwingtegen het gebruik van vleesch eu zuivel van door Mond- en Klaauwzeer aangetast vee. Zierikzee, den 7 September 1872. B. C. CAU. OPROEPING. VROEDVROUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee roepen bjj deze op allen die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van VROED VROUW waaraan eene jaarwedde uit de gemeentekas is verbonden van twee honderd gulden zich met overlegging van stukken bij gezegelde port- viij in te zenden adressenten spoedigste te wenden tot het gemeentebestuur van Zierikzee. Zierikzee den 28 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Almelo, 5 Sept. Twenthe kenmerkt zich tegen woordig wel door een oproerigen geestwant naauwe- ljjks is op de eene plaats de rust hersteld of op de andere wordt zjj weer verstoord. Zoo ontvingen wij heden avond het berigtdat erop het naburige Vrie- zenveen ernstige ongereldheden hadden plaats gehad door de fabriekarbeidersdie den arbeid hadden ge staakt omdat zij meer loon wilden verdienen. Ón- middeljjk is een gedeelte van de alhier gestationeerde huzaren heengezonden tot handhaving der orde. 7 Sept. Uit Vriezenveen wordt nader gemeld, dat de ongeregeldheden een ernstig karakter aannemen. In den afgeloopen nacht verjoeg de boerenbevolking, met geweren gewapendhet detachement huzaren. Bij den Burgemeester zijn de glasruiten vernield. 6 Sept. Woensdag werd voor de arrondissenients-rechlbauk alhier behandeldde zaak van den conducteur E. B. F. Dikkensden dief der aangeteekende brieven en pakjes. 19 getuigen werden gehoord. De beklaagde deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Hij deelde mede dat hij Ie Harmeienwaar het kermis was en de trein op een andere moest wachten, die 20 minuten later kwam gelegenheid had gehad om met eenige kennissen „de kermis" op te gaan en „verscheidene glazen bier en ook eenige bittertjes had gebruikt," waardoor hij in een min of meer opgewonden toestand was geraakt. Toen de trein van Hnrmelen vertrokken was, had hijdie alleen belast was met het vervoer van goederen voor de ex-peditie van Qeud en Loos, toevallig het brievenpak ontdekt en daar de brieveu en pakjes met geldswaarde, zich toegeëigend. Hoe hy er toe gekomen is, begrijpt hij zelf niet; evenmin is hij er vno bewust, de zegels van de pakketten te hebben verbroken. Toen hij de hnnd in de brieveuzak stakheeft hij alleen de papieren omslagen der pakketten verscheurd zonder bemerkt te hebben dat ze met zegels waren gesloten. Telkens doet de herinnering aan vrouw en kinderen, die hij even als zichzelven zoo diep ougelukkig heeft gemaakt, hem iu luide snikken uilbarsten. Hij geeft op, eene goede betrekking gehad te heb ben in dienst van van Gend en Loosdaar hij ƒ2.25 per dag verdiende. Een conducteur van denzelfden trein die reeds 8 jaar met hem bevriend was en van aandoening uauwelijks spreken konverklaardedat hij wel had opgemerkt, dat Dikkens eenigszins gejaagd en opgewonden en geheel anders dan gewoonlijk was, en dan wel reeds vóór dat de trein Har- melen had bereikt; hy constateerde voorts, dat de brievenzakken zooals gewoonlijk waren nedergelegd in een bagagewagen eQ zon der geleide werden vervoerd; Dikkens wa9 dan ook volstrekt niet met het toezicht belast. Na het plegen van het feit (zoo verhaalde de bekl. verder) 19 hij medegereisd tot Rotterdamen van daar den volgenden dag over Breda naar Brussel, vanwaar hij wederom naar Breda is teruggekeerdaltijd nog als conducteur der expeditie van Gend en Loos. Hier echter is de angst, die hij reeds van den beginno koesterde, toegenomen, zoodat hij zoowel de diaman ten als de bankbiljettendie hij niet bij zich durfde houden, heeft begraven aan de Valkenberg eu die plaats met een steeD gedekt, opdat hij die later zou kunuen terugvinden. Daarna heeft hij nog eeu week gereisd in zijne betrekking. Na verloop van dien tijd, toen er meer over de zaak werd gesproken, en bij bemerkte dat men hem verdacht hield werd hij zóó bevreesd voor ontdekking, dat hij besloot de wjjk te nemen naar Londen. Na te Breda de ontvreemde gelden weder te hebben opgegravenis hij naar Parijs vertrokkendaar hij meende dan niet ver van Londen verwijderd te zijn. Te Pa rijs heeft hij plaats genomen naar Londen. Bij zijn vertrek uit Calais met de boot naar Dover, werd hem zijn naam gevraagddien hij naar waarheid opgaf. Op de boot bekroop hem dieotengevolge zoodanig de vreesdat men reeds naar Dover zou kunnen hebben getelegrafeerddat hij bet pakje waarin de diamanten en 40 bankbiljetten van ƒ1000 in zee wierp, zoodat hij p. m. ƒ5000 overhield. Te Dover echter werd zyn vrees niet verwezenlijkt; hij ging naar Londen en bleef in die stad „die hij dacht dat tweemaal zoo groot was als Amsterdammaar die wel 100 maal zoo groot isgedurende 5 dagen rondzwerven, zonder huisvesting, zonder een woord Engelsch te verslaan en dikwijU zonder eten, daar hij zich uiet verstaanbaar wist te maken. In wanhoop kocht hij een pistool, om zich van het leven te beroovenheJgeen hij thans betreurd niet gedaan te hebben. Een beambte bij een der vele stations, die toevallig een weinig Dnitsch verstond en aan wien hij zijn verlangen te kennen gaf om naar Amerika te gaan beduidde hem dat hij dan eerst naar Liverpool moest reizen eo vandaar verder per stoomschip. Hij nam derhalve plaats naar Liverpool, waar hy weder in denzelfden ellcndigen toestand ver keerde als te LonJen. Dagen en nachten achtereen zwierf hij rond, tot hij eindelijk een nachtkwartier vond, waar hij zijn intrek nam en waar hij den volgenden dag door Mr. van Doesburg, commissaris van politie te Amsterdam werd gevonden De bijzonderheden zijner arrestatie, hoe hij zich liet over reden om vrijwillig mede naar Holland terug te komen, heb ben wij imlertijd reed9 medegedeeld. l)e president, en ook de ledeo der reglbank, trokken cenigzin9 in twijfel, de waar heid van zyn opgaven, vooral ook zooveel betreft het over boord werpen der diamauten eu bankbiljettenzij meenden ook, dat uit al zijuc haudelingeu pleit, dat de bekl. wel de gelijk niet overleg de diefstal had gepleegd. Ernstig werd hij aangemaand om de volle waarheid te zeggen en ziju gemoed te ontlaaien, waardoor de mogelijkheid bestond om de geledeue schade te herstellen. De beklaagde hield voldat hij de ge- heele waarheid had gezegd en dat „al moest hij op het oogen- blik sterven" hij uiet anders kon-- zeggen dan hij had gedaan. Mr. P. Verloren van Themaat, substituut-officier van Ju stitie, zal Diugsdag a. s. ten 1 ure ziju requisitoir nemen, Als gevolg van den diefstal van den gewezen conducteur Dikkensworden alle paketten met gelds waardendie langs de spoorlijnen verzouden worden, door een beambte van de posteryen vergezeld. Dit ge schiedt thans reeds. 's Graveuhage7 Sept. De gisteren avond gehouden vergadering van het Congres der Internationale was zeer druk bezocht door Haagsche werklieden. Nadat door burger van der Houtlid der Hollandsche afdeeliug uit Amsterdam op heftige wijze het Haagsche Dagblad werd veroordeeld waarin de Internationale op alle mogelijke wijze was zwart gemaaktwerd voor lezing gedaan van de artt. 2 en 6 der statuten die in de geheime zitting waren aangenomen. Intusschen was het publiek hoe langer boe meer de zaal ingedrongen en werden het gedruisch en het ge drang steeds sterkerzoodat burger van der Hout het noodig oordeelde een krachtig beroep te doen op bet publiek, om de beraadslaging niet te sloren, juist by zulk een belangrijk onderwerp als nu behandeld zou worden namelijk om den arbeidersstaud te verheffen tot eene politieke klasse. Van de zijde van het publiek wordt deze aanmaning begroet met een „Oranje boven" „Weg met de Internationale„A bas le Commune." De Voorzitter opent nu de discussie over het volgende punt van behandeling „Er bestaat behoefte het vegt der arbeidende klasse te grondvesten als politieke klasse tegenover de magt der bevoorregte klasse. „Deze politieke coustitueering van het proletariaat is onmisbaar voor den triomf der sociale revolutiedie ten doel heeft de afschaffing der klassen en hare pri vilegiën en monopolie. „Het is de eerste pligt van het proletariaat den Btrjjd tegen de bezitters voort te zetten en de politieke magt in banden te krijgen." Over dit puuc werd breedvoerig gesproken door de burgers Vaillant en Hepnerwelke beiden het voorstel verdedigden. Intusschen nam het ramoer onder het publiek telkens grootere proportiëo aan. De leden van het congres waren reeds zoo beleefd geweest, voor het telkens toenemend publiek ruimte te maken door bun kring te verkleinen, maar telkens moest van der Hout of een der Vlaamsche vertalers het publiek tot orde en rust aanmanen. Toen het ramoer wederom hevig werdeischte een der leden de sluiting der zittingdaar hij niet tegen de wanden der zaal wilde doodgedrukt worden. De leden zolven kannen elkander niet langer verstaan. Men wil het uur bepalen van de volgende zitting; men kan er niet toe geraken. Het gedruisch neemt toe. De zitting wordt gesloten en de. Vlaamsche vertolket-B verzoeken dringend het publiek de zaal te ontruimen. Het publiek blijft echter staanmén begint te schreeuwenle fluitente sissen te zingen. Daar weerklinkt het Wien Neerlandsch bloed. „Hoeden afl" wordt er geroepen. De leden van het Congres zijn verpligt aan dien wensch gevolg te gevenmaar heffen nu ook op hun beurt de Marseillaise aan wederom beantwoord door het publiek met het Wilhelmus. De verwarring is onbeschrijfelijken na een lang verwijl gelukt het eindelijk allen niet zonder krachts inspanning uit do zaal en op straat te komen om daar ieder zijns weegs te gaanzonder dat men te weten is gekomen het uur der volgende openbare zitting, Zoo hebben op ongekunstelde wjjze de Haagsche werk lieden hun gevoelen doen kennen over de beginselen der Internationale. 8 Sept. Omtrent de gisteren avond gehouden laatste zitting van het Congres kan nog korteljjk het volgende worden gemeld De Voorzitter deelde mededat in geheime zitting besloten was, dat de Algemeene Raad voor 1872/73 zijn zetel zal hebben te New-Yorken dat die Raad tevens bevoegdheid zal hebben zich drie leden toe te voegen die in Noord-Amerika wonen. Voorts is besloten dat het volgende Congres in Zwitserland zal gehouden worden Vervolgens werd door onderscheidene spiekers de be ginselen en het doel der Internationale nogmaals uiteen gezet. Volgens hen heeft de vereeniging alleen ten doel de arbeidende klasse een beter lot te verzekeren. Zij wil dat doel bereiken door herziening der werkuren en verhooging van loon. Burger van der Hout zegt dat werkstakingen zijn ten nadeele van allen maatschappij, werkman en fabrikant. Hij keurt alle geweld af, maar beveelt naauwe aaneen sluiting ten sterkste aanwaarbij burger Vadme ook wilde dat zich die klassen voegde, welke zeer karig beloond worden als b, v. brievenbestellers spoorweg- conducteurs pohtie-agenten eoz. De zitting werd daarna gesloten nadat de Voorzitter had medegedeelddat morgen (Zondag) te Amsterdam eene groote meeting zal worden gehouden. Het Congres is hiermede geëindigd. Schoonhoven 6 Sept. Een pseudo-boschjes- man die zich zeer vreemd had toegetakeld en zelfs gloeijend ijzer over zijne ruwe huid durfde strijken kreeg hier op de kermis twist met zijn baas die hem aan de ligtgeloovigen liet zien. De ontevreden »wilde" maakte nu aan de zaamgevloeide menigte bekenddat bij een gewoon mensch uit Middelburg was. De politie moest hem in bescherming nemen tegen de bedrogen nieuwsgierigen en deed den baas met zyne tent ook spoedig verhuizen. 's Boscli4 Sept. In den nacht van den 28 Augustus is te Hapsnabij Boxmeer, bij den lr.nd- bouwer Mathijs Hubers een brutale diefstal gepleegd. De dieven hebben zich door middel van een touw door den schoorsteen binnengelatenvervolgens de sleutels genomen uit de vrouwenzakken die op een stoel lagen en daarmede alle kasten geopend en al het geld (een knipbeursje met ƒ40) en goud daaruit ontvreemd. Zij hebben zich verder verwijderd door do voordeur, die met drie grendels gesloten was. Niemand der huisge- nooten (vader, zoon en twee dochters) had iets gemerkt van dezen diefstalwaarbjj zooveel kasten en deuren geopend zijn. Wolf aartsdijk7 Sept. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuw op te rigten school te Oud Sabbingein deze gemeentehadden zich gis teren bereids 18 sollicitanten aangemeldmaar voor die van hulponderwijzer aan deze school, nog niemand. Ellenieet, 5 Sept. Bij Raadsbesluit van den 27 Aug. jl. is de jaarwedde van den hoofdonderwijzer dezer gemeente weder met ƒ50 verhoogd, en dus nu gebragt op 700 in te gaan met 1 Jan. 1873. Zierikzee, 7 Sept. De drie oud-leerlicgen onzer hoogere burgerschool, die onlangs met gunstigen uitslag 't eind-examen deden, hebben, ten blijk hunner dank baarheid aan de leeraren, ter versiering van de docen tenkamer, eene zeer fraaije buste van Thorbecke geschonken, benevens een brief en hunne photographi- sche portretten. Aan de bevelhebbers iD de militaire afdeelingen heeft de Minister van Oorlog kennis gegeven dat bjj met de te Rotterdam gevestigde directie der stoomboot Stad Brouwershaven eene overeenkomst heeft aangegaan voor het vervoer van militairen van Brouwershaven naar Rotterdam en tusschengelegen plaatsen en omge keerd. Er kunnen in den gewonen dienst in ééns worden vervoerd 250 man of 125 man en 25 paarden. Met den aanvang van de winterdienst voor de staats-spoorwegenop 1 Nov. aanstaandezal tevens de spoorweg van Middelburg naar Vhssingen voor het publiek verkeer geopend worden. Uit de sollicitanten naar de Christel. Nationale school te Alblasserdamis benoemd tot hoofdonder wijzer, de heer J. Sittonvan Rotterdam. Met zekerheid deelt men aan de GronCourant mededat de heer Daniël Chantepie de la Saussage theol. doet. en sedert 1862 pred bij de Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam, benoemd is tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogescbool te Groningen. De benoeming van mejufv. H. van Akenvan Rotterdamtot hoofdonderwijzeres aan de Christel, bewaarschool te Oostburg, is door deze aangenomen. Tot brievengaarder te Aardenburg ia benoemd de heer J. J. Vrolijkin plaats van G. P. Roos. Met ingang van den 15 dezer zal een rijkstele graaf kantoor met beperkte dagdienst te IJzendjjke geopend worden. De Middelburgsche haven is Maandag, den 9 dezer, ter hoogte van Kleverskerke afgesloten eu sedert heeft het licht aan den mond dier haven uitgediend de vaart van eu naar Middelburg geschiedt thans door de nieuwe sluizen te Veere. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer in de gemeente Zuilichem (Gelderland) worden solli citanten opgeroepen op een tractement van 450 gulden. Zou men daar niet begrijpen dat dit een loon isden arbeid des onderwijzers onwaardig? Voor die te Ter Breggeeene buurt in de gemeente Hillégersberg (Z.-Holland)en wel eene school volgens art. 20 wordt dan toch nog eene bezoldiging van 500 gl. uitgeloofd. Als iets buitengewoons meldt men dat een in woner uit Groningen binnen den tjjd van zeven jaren vader werd van negen kinderen en in dien tijd drie maal is gehuwd. Elke vrouw schonk hem voor de eerste maal tweelingen. Zes dezer kinderen zyn echter over leden zoodat hy zich op dit oogenblik met zyne deide vrouw nog in het bezit van een drietal spruiten verheugt. Bij de menigvuldige berigtendie thans nopens ziekte onder 't rundvee door de dagbladen worden op genomen herinneren wij onzen lezers dat in 1620 het Landschap" Drenthe geteisterd werd door eene vrjj algemeene ziekte, de gal genaamd en heerschende onder het vee en de paarden. Aan die ziekte stierven 2500 paardenruim 10,000 rundereu en 50,000 6chapen. Pater HyacinU heeftgeljjk de Times meldt op Dingsdag den 3 dezer te Londen zijn huwelyk laten voltrekken. Zyne echtgenoot heet Emelie Jane Rutter- field, wed. van Edwin Ruthoen Merivan, uit de Ver. Staten van N.-Amerika. Japan zal weldra niet alleen zyne spoorwegen maar ook zyne gaz-verlichting hebben. Intusschen heb ben de tegenstanders der hervormingen" niet nagelaten eene aardbeving, die op 3 July plaats vond en de verschijning van de cholera, als bljjken van af keuring op al die nieuwigheden op te vatten en uit te leggen. Gemengde berigton. Van een bóeren-knecht onder Colijnsplaat wordt er gezegd, dat hij zooveel slokjes Diet moest drinken, op dat liij zijn flesch anijs zou kunnen betalen en ziju meisje niet in haar beurs behoefde te schieten. Dus, pas beter op uw geld, Daar is men toch op gesteld, En wil dat toch niet meer doen, Anders krijgt gij nooit een zoen. Te Borssele wordteen boeren-knecht geraden, geen molenaarB- meid voor den gek ie houden, waar hij zooveel moeite voor gedaan heeft om haar vast te krijgen. In Schotland wordt een man en eene vrouw vervolgd, omdat zy hunne kinderen die onecht warenvoor echt hadden aangegeventerwijl zij Diet gehuwd zijn. Zij meenden echter ter goeder trouw dat zij een huwelijk hadden gesloten, maar zij hadden geen geld om een geestelijke te betalen voor het inzegenen van hun hu welijk. Zij namen toen ieder een handvol meelwierpen het op een tusschen hun beiden geplaatst bord, knielden oeder met het gelaat naar elkander gerigt, ten leeken dat zy tot hun dood beiden één zouden ïijn. Nadat zij dit op den bijbel bezworen, hadden zij als man en vrouw geleefd cd nooit geen twist gehad. De Schrijver over de honden san eene We duwe te Brouwershaven, wordt vriendelijk verzocht do honden van die vrouw te koopen, of een' kooper daarvoor aan te wijzen; die dieren hebben waarde en de diep beklagenswaar dige weduwe met 5 kinderen, wier man nog slechts 5 weken geleden haar ontviel, heeft daaraan meer, dan haar naamloos le grieven. De heer Thiers kreeg onlangs een nieuwe rok te huis, die wat te lang wa9. De rok behoeft niet terug ge zonden te worden, zeide de heer Thiers in tegenwoordigheid van zijne vrouw en twee jufvrouwen van gezelschaper kan hier wel een 80 duim vaa afgenomen worden. In den loop van den avond vindt mevrouw Thiers een ledig uurtje om de rok wat in te korten, en zij deed alzoo. Eene jufvrouw daarvan niets wetende, doet dezelfde operatie, en de andere dame doet 'a morgens hetzelfde. Hij is al in orderoepen de drie dames te gelijk, en was in plaat9 van 30 duim, 90 duim ingekort. De heer Thiers heeft dus een rok die drie maal af gesneden en nog te kort is. - De bijeenkomst te Berlijn der drie keizers, zal ook wordeD bijgewoond door onderschei dene Duilsche vorsten. Nu wil de koning van Wurtemburg wel als de koning van Beijeren komt, maar die heeft er geen zin in. Het zal er wemelen van vorsten die wat zullen kosten. »Ik zal nog sterven van verdriet als ik geen mevrouw zal worden genoemd," zegt eene jufvrouw le Sint-Maartensdyk tegen haren echtvriend: „Geduld! geduld," zegt mijnheer, salles niet gelijk, gij zyt nu al jufvrouw, en gij hebt om gang met mevrouwen, en als nu de meiden maar beginnen u mevrouw te noemen, dan zal dat van zelf wel komen. Hond maar moedik zal de meid wel eens wat geveD om te be ginnen u mevrouw te noemen." Te Kruiningen is een jong mensch zoo kaal van de Goessche kermis gekomen, dat hij overal uitgelagcheo wordt, terwijl men zegt: Koosjel wilt gij kermis houden, Breng wat centen dan bijeen, Want zoo plat bij Trien te komen, Loopt gij wis een blaauwe scheen. De zoon van een smid te Poortvliet is zoo verblyd dat hij aan Het verkeeren is, dat hij zegt: Ik heb een meisje met veel geld En daar ben ik op gesteld; Zy is niet mooi, dat is wel waar. Maar wy voegen bij elkaftr. Ingezonden stukken. DE KERMIS met zijn gewoel en gejoel is wederom verschenen en hoewel officieel reeds geëindigdbegint zy toch eigenlijk thans eerst. Tal van amusementen worden wederom gevonden op de Zierikzeeeche Kermis. Vooreerst noemen wij de Rotterdamsche tooneellisten onder directie van den heer Louis Bouwmeester. De voorstellingen tot dusvet re door dit gezelschap gegeven bewjjzen reeds meer dan genoeg dat een bezoek in de fraaije Schouwburg-loge dubbel het geld waardig is en van harte wonschen wij dat de volgende voorstellingen met een zeer druk bezoek vereerd zullen wordeneu de directeur alzoo voor zyne groote kosten om Zierikzee met een goed tooneelgezelschap te bezoeken ruimschoots zal worden beloond. De Heeren Zantvoorl en van Veen, hebben wederom gewedijverd in het engageeren van flinke gezelschappen onder directie der oude en gunstig bekende comieken Gustav Stein en Eduard Bamberg. Maakt bij den heer Zantvoorl het Tyroler-Alpen-Zangersgezelschap eeu verrassenden indrukhet Operetten-Gezelschap by den heer van Veen handhaaft zijnen ouden roembeide gezelschappen hebben hunne uitmuntende gymnastiekers, zoodat een bezoek bij die heeren zeer aan te bevelen is. Onder de spellen verdient eene eerste vermelding de tent van den heer Coppejans, waar een gepast genot kan genoten worden. Een goed bezet orchest maakt reeds dadelijk een aangeDaruen indruk, die door de kunstige toeren van den heer Geilert, nog verhoogd word. De toeren op een dun en slap jjzerdraad kunnen niet anders dan bewondering wekken. Ook de buiten gewone dressuur van den hond Moustapha is bewonde- riugwekkenden zoo men verder de uitgebreide voor stelling by woont, zal men moeteu erkennen, dat de kunstreis door de wereld inderdaad belangwekkend en leerzaam is. De voorstellingen der geleerde hondjes Norma en Leliein de tent van Sporkkunnen ons doen zien boe ver oefening hit redelooze dier kan brengen eu vol bewondering ziet men die diertjes kaart- en domino spelen en rekenkundige voorstellen oplossen. Zy zjjn een bezoek ten volle waard. De overige tentjes zjjn het spel van Ledderom waar men zich het genoegen verschaffen kan met eenige ballen naar vorstelijke personen te werpenen zoo men ze raaktontvangt men een geschenk voortseenige gezigten uit den tachtigjarigen oorlqgtwee dames, waarvan de een dik en de ander dun is ft gebeurt meer) en eindelyk de Degen- en Wapenslikker en de on- verbrandbare vrouw, die met hare handen en voeten gloeijend yzer smeedt! Waartoe dit nuttig is begrypen wy evenwel niet. Voeg hierbij nu eenige carrousels en een aantal wafel-, koek-, galauterie- en andere kramen en men zal niet behoeven te klagen dat er op de Zierikzeesche kermis niet te genieten valt. Een Kermisbezoeker, ZEEUWSCHE Licht- en Schaduwbeelden. X. Goed onderwijs is in de eerste plaats een staatsbelang. Dat de wetgever dit begrepen heeft bljjkt hieruit dat de wet zorg moet dragen dat allerwege in Neder land voldoend lager onderwjjs gegeven worde; dat het ook blykt uit de wetsbepaling dat de gemeenten op ééoe uitzondering na zelve in de kosten hebben te voorzien kunnen wij maar niet vatten. Wij zien hierin eene groote tegenstrijdigheid eene ongerijmdheid die juist het meest op de armste ge meenten drukt. Was de staat even vast overtuigd van het belang van goed onderwijs als van een goed leger, bjj zou de kosten van het eerste over alle ingezetenen verdeelen even als van het laatste. Onzes inziens vervult de staat thans tegenover de gemeenten de rol van een huisvader, die tegen zyne onmondige kinderen zegt: ik wil zorgen dat gy goed gevoed wordt en daarom moet gy zelf maar zien hoe gy aan den kost komt I Dat dergelijke vaderzorg nog andere gevoelens dan van dankbaarheid wektblykt te Amsterdamwaar zy niet verhinderen kan dat nog altjjd honderden en honderden kinders tot Btraatslypers worden opgeleid omdat er geene voldoende ruimte in de schoollokalen is. Eene soortgeljjke zorg als voor het onderwjjs bezielde den wetgever tegenover de onderwijzers; hun trakte ment zou minstens 400 zyn. Soortgelijke oorzaak, soortgelijk gevolg I In Drenthe hebben 72 van de 150 onderwyzers, dus bjj na de helftminder dan f 400. Verschrikkelijk 1 Die arme onderwyzershoe kunnen zy met mogeljjkheid fatsoenljjk leven 1 Zij moeten wel honger ijjden. 't Is waarmaar zegt dan ookmet 't oog op Am sterdam: Verschrikkelijk! Die arme knapen en meisjes zy moeten wel opgroeien voor tucht- en ontuchthuis 1 De maatschappij heeft plichten tegenover de onder wyzers maar dan toch ook aan de jeugd. Of ware 't beter dat het in Drenthe was als in Amsterdam Men bedenke hoe die arme en dun bevolkte pro vincie op drie bunders nauw één bewoner telten hoe des ondanks of liever juist daardoor het getal hoofd onderwijzers dat in Zeeland nog met twee overtreft, terwjjl hier het cjjfer der bunders en bewoners nage noeg hetzelfde is. De verre afstanden van de hoofddorpen maken een groot aantal buurtscholen noodzakeljjkmaar 't is de meeste gemeenten finantieel onmogelyk de diensten der onderwyzers ook maar met het minimum bij de wet te beloonen, even als het meerdere Zeeuwsche gemeenten ondoenlijk zyn zou hare onderwjjzerstraktementen nog belangrjjk op te voeren. Men oordeele 1 De dagbladen gaven ons onlangs een vergelijkenden staat van wat onze grootste steden zoo al jaarljjks uitgeven voor het onderwjjsberekend per hoofd naar het aantal inwoners. Deventer met zjjne inrichting voor hooger en meerdere inrichtingen voor middelbaar onderwjjs stond bovenaan 't bedrag was 3,per hoofd. De naastvolgende stad besteedt daarvoor nog geen ƒ2, Utrecht, zoo 'k me niet vergis, ruim 60 cents. Nu overtreft het draagvermogen eener stad zeker dat eeuer Drentsche gemeente en ook van onze platte- landsche Zeeuwsche, die wel rjjk heeten en waarin doorgaans ook wel rijke landbouwers wonen, maar bjj welke men niet mag voorbijzien dat die boeren dan ook alles doen moeten. Buiten een Bruinisse en zeer enkele andere dorpen vind men er geen gegoede burgerstand en de arbeiders kunnen maar zelden voor iets anders dan den eersten nooddruft zorgen. En zie! Wat nu de rjjkste steden uitgeven voor alle onderwjjs, dat wordt, per boofd berekend, verre overtroffen door wat besteed wordt aan 't eenvoudig lager onderwjjs in menig Drentsch gehucht en Zeeuwsch dorpje, ook al ontvangt de hoofd-hulponderwyzer ginds slechts een honderd rijksdaalders bezoldiging of al be hoort de hoofdonderwijzer hier tot de minimum-lyders. 'tZou onmogeljjk zijn zoo dat gehucht of dit dorpje geen onderdeel van eene gemeente ware, nu komt het sterkere deel het zwakkere te hulp, en, 'tis waar, de sterkeren zyn daar om de zwakkeren te steunen. Mochten de hooge regeering en provinciale besturen dit begrypenKomt dan de wetsverandering waarop door onderwijzers-corporatiën en het „Nut" wordt aan gedrongen, en het minimum wordt tot 700 opgevoerd, dan zal zulks niet alleen de onderwyzers maar ook het onderwjjs baten kunnen. Doch dan ook niet met de eene band teruggenomen wat met de andere wordt aangebodendan ook eene onbekrompene toepassing van het beginsel van subsidie als bjj het middelbaar onderwjjs, dat troetelkind van onzen tyd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1