ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. l\o.5!25. Zaturdag 51 Augustus 1872. 29steJaarg# K OPROEPING. KENNISGEVING. Nieuwstijdingen. u. ilcbevlanb. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 3den September e.k., des voormiddags te 9 '/3 ure, op het Raad huis alhier, eeno openbare Vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 29 Augustus 1872. De Burgemeester B. C. CAU. VR OEDVIt OUW. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee roepen bij deze op allen die ia aanmerking wenschen te koruen voor de betrekking van VROED VROUW, waaraan eene jaarwedde uit de gemeentekas is verbonden van twee liomlcrfl g'uklen zich met overlegging vao stukken bij gezegelde port- viij in te zenden adressenten spoedigste te wenden tot het gemeentebestuur van Zierikzee. Zierikzee den 28 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat het Blond- en Klaauwzeer zich heeft geopenbaard bij het rundvee van den landbouwer D. van der MAAS Jz. Met verwijzing naar vroegere bekendmakingen, her innert hij in het bjjzonder aan de daarbjj gedane waarschuwing, tegen het gebruik van vleesch en zuivel van door Mond- en Klanuwzeer aangetast vee. Zierikzee den 30 Augustus 1872. B. O. CAU. EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1872. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat het 1ste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag van deze gemeente, over het loopend dienstjaar, op heden door hen voorloopig is vastgesteld en van den 29 dezer tot den 13 Sop - tember a. s.ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen zullende ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zjjn' aanslag bjj den Raad be zwaren kunnen inbrengen bij verzoekschrift op onge zegeld papieringevolge de wet. Zierikzee den 28 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Arbeid en Loon. De ongeregeldheden te Almelo in de laatste dagen gepleegd geven ons aanleiding tot een paar opmer kingen op het gebied der arbeiders-kwestie. Niet dat wij ons vermeten die kwestie op te lossenwij willen slechts naar aanleiding daarvan een kort woord over en tot onze arbeiders rigten. Wij willen niet beoordeelen in hoeverre de eisch van hooger loon gegrond en billijk is. Zeker is het dat in dezen tijdwaarin de eerste levensbehoeften een bovenmatig hoogen prijs hebben bereiktde arbeider slechts met moeite en ontbering datgene ver kregen kan wat hjj en de zijnen hoog noodig hebben. Maar wanneer er voor zijnen arbeid hooger loon ge- eischt wordt, wie zal dat moeten betalen? Natuurljjk de werkgever. Maar zijn de lasten voor de burger klasse die eene voorname plaats onder de werkgevers beslaatook niet oneindig drukkender geworden dan vroeger? Is hun loon verhoogd? Zijn hunne inkom sten vermeerderd Ziedaar zoovele vragen die naar onze innige overtuiging door de werklieden zelve ont kennend zullen moeten beantwoord worden. Meent evenwel de werkman, dat zijn loon te laag is, dan sfaat het hem natuurljjk vrij den arbeid te Btakendoch tot het plegen van geweld heeft hjj geen regt en daarmede bederft hij zjjno zaak. Wat hebben b. v. de werklieden te Almelo er mede gewonnen, dat zij in het stadhuis en bjj eenige fabrikanten de glazen hebben ingeslagen? Zou het ook in hun financieel voordeel zjjn eenige dagen en nachten zingende en tierende de straten door te slenteren? Ons dunkt neen en zoo min hiervan als van werkstakingen is heil voor den werkman te wachten. Een dwaas denkbeeld is het onder de werklieden dat de patroon altjjd verdientja veel verdient. Moei lijk is het hun aan het verstand te brengen dat de loonen niet van den fabrikant afhangen maar door tal van oorzaken huiten hem zich regelen naar vraag en aanbod. En dan daarenbovenmoet de werkbaas of fabrikant niet doorgaans lang wachten vóór hjj het geld ontvangt van het door hem vervaardigde of ver kochteindien hjj het nog eens ontvangt? Wat is het niet menigmaal voor den werkbaas een bezwaar om zjjn personeel te betalen terwjjl hjj het ruimschoots te goed heeft van zjjne lastgevers, die hem zoo liing mogeljjk laten wachten en in dien lijd met het geld dat eigenljjk niet meer aan hen behoort, nog zoo-en zooveel procent verdienen Die zaken worden te veel door de werklieden over het hoofd gezien. Zjj meenen Veelal dat het al winst is wat van het beestje komt. Daarbij komt nog dat de toestand van den werkman, de sociale kwestie dus genaamdin den laatsten tijd een onuitputteljjk thema is geweest. Massa's papier zjjn reeds beschreven en bedrukt over die zaak. Zoo doende is bjj de werklieden het denkbeeld rijp geworden dat zjj de martelaars zjjn der maatschappij de eenige verongelijkten. Toch meenen wjj dat de toestand van den werkman althans niet slechter is dan van andere standen in de maatschappjjzooals b. v. de kleine handelstand de ambtenaren de geesteljjken enz. enz. Het grootste gedeelte van den middenstand heeft even goed als de werkman te strijden met dure levens middelen enz. En wat wordt ten hunnen behoeve gedaan Wordt b. v. de bezoldiging van den ambte naar verhoogd Kan de man, die voor onze veiligheid waken moet, leven van zijue bezoldiging en wordt bjj daardoor niet in verzoeking gebragt ontrouw te worden aan zjjn eed en pligt En wat is het bjj ontdekking daarvan Het lot van den werkman is in den laatsten tjjd verbeterdwat wordt er al niet tot stand gebragt om hem goede woningen te verschaffenwat verrijzen er in verschillende steden des lands niet tal van winkelver- eenigingen waardoor hem de eerste levensbehoeften zoo goedkoop mogeljjk verschaft worden En wat wordt er vooral voor het onderwijs niet èn door ge meentebesturen èn door particulieren op de meeste onbekrompen wjjze gezorgd Begrepen slechts alle ouders en de jeugdige werklieden het, dat degelijke ontwikkelingkennis en bekwaamheid de eenige weg is om vooruit te komen in de wereld dan zouden zjj ook begrjjpen dat een groot deel hunner grieven slechts ingebeeld is dat zij slechts met zoovele anderen zuchten onder de bestaande orde van zaken hoe dit ook thans als wanverhouding moge toescbjjnen en dat werkstakingen en oproerige bewegingen nimmer tot een goed einde kunnen leiden. Werklieden stoort u niet aan de opruijendo taal van hendie niet uw belang maar hun oigen voordeel beoogen. Tracht u zoo mogeljjk in uw vak te bekwamen dan wordt gij onaf hankeljjk eu dan ook zult gjj steeds in uwe wezenlijke behoeften kunnen voorzien. Dr. Hooker, directeur van de tuinen te Kew, deelt mededat men in Suffolk zieke aardappelen weet te gebruiken door ze te raspen over eene tobbe koud water. Het meel of voedende bestandleel van den aardappel, dat nimmer door de ziekte- aangetast wordtzal op, den bodem der tobbe zinken en de ziektestof of vezelen zullen in het water blijven hangen. Dit water werpt men weg, men doet weder schoon water in de tobbe en herhaalt zulks een paar malen gelijktijdig het water omroerende. Daarna bezinkt het meel en wanneer het goed gedroogd wordtis het geschikt tot het bakken van taartenof om gemengd te worden met tarwemeel of ook om evenals arrowroot gebruikt te worden. 41t« Twee lieden uit Haraex (Noorwegen) hadden zich de vori ge maand naar Gubbrandsdalen en van danr over het gebergte Dorrefjead heen naar Osterdalen begeven. Den 19 Julij werden zij iu de nabijheid van de Gaalasennen aan de kant van Oster dalen dood gevonden lengevjge van den hevigen sneeuwstorm, die in de afgeloopen week van Woensdag op Donderdag in het gebergte heeft gewoed. Zulk een geval in het midden van den zomer, moet sedert 1812 Diet voorgekomen zijn. n De tegenwoordig iu Engeland zoo hoog opgevoerde prijzen der steenkolen hebben ten gevolge, dat Enge land, hetwelk met zjjn „zwarte diamanten" de geheele wereld voorzag, thans kolen uit België trekt.-De stoom boot j.City of Ghent" bragt dezer dagen 100 tons kolen naar Grimsby, waar zij 4 sh. per ton goedkooper dan de Engelsche kolen verkocht worden. Op zich zelf be- teekeuen die 100 tons niets voor het f.ibriekrijlce Enge land, maar toch gelooft men dat deze gebeurtenis wel eenigen invloed op den prijs der kolen zou kunnen oefe nen. Op de jongste vergaderingen van spoorwegdirec teuren werd met zekerheid van eene ophanden zjjnde groote vermindering der steenkoolprijzen gewag gemaakt, ofschoon het artikel in geen geval zoo goedkoop als vóór zes maanden zou te verkrijgen zjjn. De Spectator ziet met bezorgdheid den aanstaanden winter tegemoet. De daglooners van Engeland, meer dan 600,000 volwassen mannen, zjjn opgewonden door het vooruitzicht eener verbeterde positie en zullen het waarschijnlijk dezen winter harder hebben dan ooit te voren. Vleesch, brood en aardappelen zullen duur zjjn, terwjjl de pachters verbitterd zijn op bun arbeiders en in sommige streken reeds besloten hebben hun eens te laten zien, wat zij door verzet winnen. De loons- verhooging in den drukken oogsttjjd de redevoeringen van rondtrekkende agenten doen die verbittering nog toenemen. De lief Jadigheid der landeigenaars hielp den daglooner gewoonljjk door den winter. Daarop is thans niet onbepaald te rekenen. De daglooners zijn een ge duldig volk, maar de oproeren in den tijd van de in voering der machines hebben geleerdwaar zij toe in staat zjjn als zij eenmaal losbreken. Toen hielden de branden in het platteland niet op en was moord en doodslag aan de orde van den dag. Met angst wachten wjj de toekomst af, want de arbeiders zjjn niet minder opgewonden dan toen. Johnson, die zooals wij eergisteren meldden aangenomen had het kanaal over te zwemmen heeft 't na zeven mijlen afgelegd te hebben moeten opgeven daar al zijne vrienden eenstemmig van oordcel waren dat de zee te onstuimig was om het waagstuk te volbrengen. Hij verklaarde evenwel in 't min9t niet vermoeid te zijn maar alleen last van koude voeten te hebben. Ook had hem de vrees bekropen of de circulatie van zijn bloed hem niet zou foppen. De stoomboot welke, zooal9 meu weethem steeds op zij gebleven isheeftna den zwemmer opgenomen te heb ben koers gezet naar Calaiswaar 't juist groot feest van de Yoch'club was. Johnson heeft daaronder de champagne ver zekerd, dat hij 't bij deze eerste proef niet zal laten. Thomas Sjiarples, eigenaar van een hotel South- porfc in Engeland, oud 62 jaar, is veroordeeld tot het uitbetalen eener schadevergoeding van ƒ6000 aan de dertigjarige Lavinia Jervis, omdat de bejaarde hotel houder zijn belofte niet gestand had gedaan, de wel niet meer jeugdige, maar toch nog goed uitziende Lavinia te huwen. Do huishoudster van den veroordeelden hotel houder wilde niet dat het huwplijk doorging, en Sharpies zal nu voor de eigenzinnigheid van zijn huishoudings matrone moeten boeten. Het lezen van de brieven, die de gelieven elkander zonden in den geruimen tijd dat de vrjjage ongestoord haar gang ging, gat aan de heeren regters en aan het publiek onuitputtelijke stof tot vroljjkheid. De redncleur van het Brusselsche blad Cote Libre laat het hof van appel geen rust. Bij den aanvang van het proces tegen Langrand klaagde hij verschillende voorname personen aan van deel te hebben genomen aan de schurkerijen van den nieuwbakken Graaf. Hij verlaogde dat de zank zou worden onderzocht en toen dit niet geschieddebeschuldigde hij de Bru9seUche reglers van medepligtigheid aan de schandalen van Lnngrand. Daarop werd besloten den redacteur te vervolgen, doch later zag men er van af. De Heer Mandel was daarmede niet gediend en heefc in zijn blad het hof voortdurend gepro voceerd zonder dat het hof zich liet bewegen. Thans heeft hij aan het hoofd van zijn blad een door hem onderteekend stuk geplaatst, zoo beleedigend voor het hofdal het raoeijelijk kan zwijgen. De Heer Mandel voegt er de bedreiging bij dat hij do beschuldiging aan 't hoofd van zijn blad zal plaatsen tot hij vervolgd wordt. Hij noemt de regters niet alleen mede-- pligtigen van diefstalmaar beschuldigt hen zich tc hebben laten omkoopen. Er zal dus waarschijnlijk nogmaals een pro ces over deze treurige zaak plaats hebben. Almelo, 26 Aug. Op dit oogenblik is het hier vrjj rustig, doordien op de fabriek van den hoer Car- dinaal, die aan den wensch van het volk heeft voldaan, de arbeid weder is hervat. Ook de heeren "Scholten hebben verhooging aangeboden, doch de arbeiders zijn daarmede niet tevreden. Daar er op die fabrieken zeer veel volk werkzaam isvreest men nog wel voor on aangenaamheden. Zwolle, 28 Aug. Gisteren avond was een ge deelte onzer stad in rep en roer. Ziehier de oorzaak Toen de schutterij, van hare exercitie teruglceerende, op de markt uiteen gingwilden eenige schutters den kapitein V. H. te lyf, omdat deze tot handhaving der subordinatie eenige boeten had opgelegd. Dit verwekte een groot tumult; de kapitein V. H. werd door zijne mede officieren en bet kader onder-officieren beschermd cn voor de hem dreigende mishandeling behoedde politie schoot toe om het volk, hetwelk spoedig in groote massa op de been was gekomen in bedwang te houden. Kapitein V. H. heeft zich moeten laten welgevallen dat hij door een zingenden en tierenden troep jongens naar huis werd geleid; maar de orde is gelukkig niet verder gestoord. Amsterdam28 Aug. Van de heden morgen te 6 uren van hier naar Gorinchem vertrekkende stoom boot Stad Gorinchem, gezagvoerder Belzer, is even buiten de stad, nabij a>de omval," de stoomketel gespvongen, waarbij de boot uiteen geslagen en gezonken is. De passagiers zijn ongedeerd aan wal gebragt, doch de kapi tein is gewond naar 't gasthuis vervoert, terwjjl ook eenige manschappen brandwonden hebben bekomen. De machinist is in het water gesprongen en ongedeerd gebleven. De Burgemeester van Amsterdam heeft de inge zetenen herinnerd aan art. 94 der algemeene politie verordening, waarbij verboden wordt serenades te geven of optogten te houden, zonder vergunning van den Burgemeester. 'sGravenhage, 28 Aug. De Ministers van Binneulandsche Zaken, Koloniën en Marine zijn gisteren van hun bezoek aan de spoorwegwerken te Vlissingen in de residentie teruggekeerd. Bij de audiëntie, die op het stadhuis te Vlissingen, aan een commissie uit den Gemeenteraad en de Kamer van Koophandel en Fabrieken, door den Minister van Binnenlaudsche Zaken werd verleend, heeft ZExc. be loofd de opening van den spoorweg tot Vlissingen zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. De bezwaren tegen die opening schijnen van de zijde der Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen te worden geopperd. Met een extra-trein van den Rhynspoorweg is heden raiddag te 12 uren naar Amsterdam vertrokken een escadron van het alhier in garnizoen liggende eerste regiment huzaren, onder commando van den ritmeester J. G. E. baron van Lijnden. BlfiastricliL, 26 Aug. Dezer dagen bood een ambulant koopman in linnen zjjn waar aan een dame hier ter stede te koop aan. Om haar kooplust op te wekken, werden door hem als lokvogels zijden foulards tegen 50 cents, fijne batist-linnen doeken tegen 40 cents en meer andere zaken tegen spotprijzen aangeboden en verkocht. Nu kwam ook de beurt aan eenige stukken linnen des Padels Kern waarvoor een bovenmatig hooge prijs werd gevorderd en waarvan de verkoop als conditio sine qua non voor het behoud der reeds gekochte voorwerpen werd gesteld. De dame, die de list doorzag, wilde van het linnen niets weten, maar zeide het ge kochte te zullen behouden, ondanks het protest van den koopman, die beweerde bij dien verkoop geld te verliezen. En zij hield ook woord, zoodat onze bedrieger zich- zelven bedrogen had. Zierikzee30 Aug. Z. M. heeft op de meest eervolle wijze, op verzoek, ontslag verleend aan Mr. B. C. Cauals burgemeester dezer gemeente onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Met ingang van 1 Sept. a. s. is aan C. J. Cornells, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Breskens. Door de politie te Rotterdam is aangehouden zekere G. H. S. L., colporteur, die sedert eenigen tjjd er zijne broodwinning van maakte om onder den val- schen naam C. van der Ploegop eveneens valsche brieven van aanbeveling het land rondreizende, gelden bjjeen te verzamelen ten behoeve zooals het luidde van eene predikantsweduwe en haar zoontje (Ds. E.) Hij had op deze wijze eene niet onbelangrijke som bij de ingezetenen weten magtig te worden en ten eigen bate gebruikt. Hjj is reeds ter beschikking gesteld van de justitie. Deze persoon heeft onder denzelfden naam ook te Zierikzee gelden ingezameld, en menigeen onzer stad- genooten is ook daarvan de dupe geworden. De Brielsche hoofdcommissie voor de feestviering van 1 April 11.is van voornemen om het op te rigten monument te doen maken van zink, galvano-plasHek met koper gedekt, teruggekomen. Zjj heeft thans be sloten een bronzen beeld te doen gieten. Op de algemeene vergadering van afgevaardigden van jongeliugs-vereenigingen uit alle landenvan 22—27 dezer te Amsterdam gehouden waren vertegen woordigd 17 Engelsche vereenigiogen, de Westfaalsche en Oost-Pruisische jongelings-vereenigingde vereeni- ging van jonge kooplieden uit Bremen en Elberfeld het Fransche jongelingsverbondde vereeniging uit Montauban en Genève, uit New-York en Boston, het Belgisch jongelingsverbond en ongeveer 60 Neder- landsche vereenigingen. Prof. Schaff van New-York noodigde met aandrang uit tot bijwoning der Evan gelische alliantie, in 1873 te New-York te houden in het gebouw der jongelings-vereeniging aldaar, welk gebouw 300,000 dollars had gekost. Men meldt uit 's Hage aan de Arnh. Ct. Na al de bewegingdie men hier over het aange kondigde Congres van de Internationale gemaakt heeft, zal waarschijnlijk, misschien ten spjjt van de agita- teurs, die bijeenkomst geen doorgang hebben, omdat de eenige localiteitdie men voor de vergaderingen hier had kunneu krijgennaar men verzekertniet meer ter beschikking van die zoo gevreesde heeren zou zijn. Van den eenen kant wordt beweerd dat de politie hierin de hand heeft gehadmaar veel waarschjjnljjker is een ander gerucht, nameljjkdat de eigenaar of verhuurder van het danslokaal Terpsichore de kans niet heeft willen loopen van de eventualiteiten welke aan dit congres mogten verbonden zjjn. Reeds vroeger deelde» wij een berigtmede, waarbij de salpeter als middel tegen de varkensziekte werd aangewezen. Thans schrijft men. uil. 'teiland Goeree cn Overflukkce: De ziekte onder de varkens is hier vrij erg. De heer 7). van Weel Js. te den Bommel, heeft reed9 eenigen lijd met goed gevolg den varkens gezuiverde salpeter toegediend. Sedert het gebruik van dat middel heeft gemelde heer geene zieke varkens meer gehad. Endaar dit gunstig werkte, volgden anderen het na, en tot nog toe met het beste gevolg. De salpeter dient men toe iu eten of drinken. Twee giften per dag, ieder van een snikerlepehjeschijnen voor één var ken voldoende. Wil men echter over de gunstige werking oordeelen dan dienc men niet te wachten tot de dieren reeds ziek zijn. De heer van Weel begint er reeds mede in Mei. Eukele land bouwers hier dienen eiken dag wat zout toe. gaan. Van vele meisjes te Herkiogen wordt er gezegddat zij te veel soaps hebben van sommige jongens. Met de kermis zulieo er dan ook vele zonder zijn, want er zijn teveel meis jes, en nu zijn de jongens baas. Dus vele dames zullen on getrouwd moeten blijven. Betje te Camperland moest, als een fatsoenlijk meisje, eerst hareD vrijer te Bruinisse afzeggen, eer zij met een naaldridder in kennis wil komen. Eene boeren-meid ooder Borssele wordtaangernden, des Znturdagsavonds znlke omwegen niet te maken met iemand, want dat zal ver keerd uitkomen als haren vrijer daar achter komt. Thiers heeft het bevel geteekend tot het verbannen van twee Mexi canen nit Frankrijk, wegens het roepen van: Weg met Thiers! Leve Napoleon!" Te Kopenhage hebben de Internationalen voor de eerste maal eene vergadering gehouden, bcstaaude uit vrouwen. Zij werd gepresideerd door mevrouw Jansen. Nadat een comité van 21 burgeressen was gekozen, scheidden de da mes tot nadere bijeearocping. Door vele landbouwers in het land van Maas en Waalwordt tot genezing va» het klnauw- en mondzeer onder hunne rundereD gebruik gemaakt van het gewijde brooij vau onze Lieve Vronw te Berlicues. Te Deventer zijn al de garnalen, die aan de markt waren gebragt, afgekeurd geworden, onder een woest getier der visch- dames. Op eene bruiloft te Zevenbergen heeft eene erge vechtpartij plaats gehad, waarbij een der gasten vrij erg werd gewond. Een kuiper te Lippenhuizen is met de dochter van de zuster zijner vrouw spoorloos verdwenen. Die hen vindt en terug bezorgd bij de vrouw vau den kuiper, zal goed be loond worden. De verdrijving der Jezuiten uit Duitschland heeft te Es9en aanleiding gegeven tot een oproertje. Het volk stelde zich in de bres voor de paters, maar het openbaar ge zag heeft de bovenhaud behouden. Ook de bisschoppen in Duitschland komen in verzet tegen de maatregelen der regering doch het laat zich aanzien dat de regering niet zal wijken. De toestand is echter zeer gespannen. Bismarck moet ver klaard hebben, dat als er oogluiking hier of daar mogt plaats hebben in de uitvoering der wet op het verdrijven der Jezui ten, hij strenge maatregelen zal nemen. De koningin van Spanje, eene geloovige en kerkgezindc vrouw, doet al het mo gelijke om zich bij de geestelijkheid bemind te maken maar te vergeefs. De geestelijkheid is den koning zeer ongenegen omdat hij een zoon is van Koning Emanuel. Zij zal hem den voet dwars blijven zetten en met den vijand zamen9pannen. "V erscli eid enh eï<! Kerknieuws. Ds. Wouters, pred. te St. Anthoniepolder, heeft het beroep naar Baarland aangenomen. Ds. I. N. Krom, pred. te Simonshaven c. a.heeft het beroep naar Dreischor aangenomen. Gemengde berigton. Twee dames te Hcrkingen moesten zoo verliefd niet zijn op boeren-zoonswant al kunnen zij pleiten als een advocaat, zij zullen hun examen er niet doorhalen. Een molenaars knecht aldaar wordt aangeraden zoo niet te loopen bij de doohler van een smid want er zal een tweede mede heen Een gevecht met zeeroovers, door de bemanning van het schip Coriolanus, te huis behoorende te Bremen. Medegedeeld door een ooggetuige. Maandag 19 Februarij IS72, 'a morgens 5 uur, verlieten wij Bombay met een matige bries, 's Namiddags 3 uur verliet ons de loods. Anderhalve maand sukkelden wij door voortdurende windstilte, tusschen Bombay en de Linie. Wij hielden ons daarbij steeds zoo mogelijk op een graad van de ku9t en bevonden ons op 10 graden brqcdte, toen wij 's nachts drie schepen bemerkteD, die ons tamelijk verdacht voorkwamen. De kapitein hield ze voor zeerooversprauwen. Daar wij vóór den wind liepeo, hoopten wij ze evenwel te ontkomen, doch tegen den morgen ging de wind liggen. Er was toen maar een van de rooversprauwen in 't gezicht, die evenwel kennelijk op ons won, daar zij, zooals wij door den verrekijker ontdekten, met lange riemen geroeid werd. Er was geen twijfel aan dat wij slaags zouden worden en de kapitein nam dus zijne voorzorgen. Daar wij op onze reis 't eerst Montevideo zouden aandoeD, hadden wg geen enkel kanon noch geweer aan boord. Alleen de kapitein had in zijn privé een kleinen revolver met zes loopen. De zaak liet zich dus leelijk aanzieo, want wij waroa bovendien maar achttien man sterk, terwijl we wisteu, dat ieder rooverscbip minstens 't vier dubbel van dat getal bevat. Voor't moment zagen wij gelukkig nog maar ééu schip. De twee anderen waren uit 't gezicht geraakt. 't Wa9 omstreeks 2 uur in den namiddag toen de prnuvr ons op-een kanonschot afstands genaderd was; zij hield zich achter ons. Blijkbaar wachtte zij op de beide anderen. Spoedig kwamen nu ook deze opdagen, waarvan de eene ons van voren en de andere van stuurboordzij bedreigde. De achterste begon nu te schieten, doch met weinig succes. Daarbij kwam zij al nader en nader. Oodertusschen had onze kapitein het geheele dek met kokende pek laten begieten en daarin glasscherven doen strooien. Hij beval ons de laarzen aan te trekken opdat wij zeiven er geen la9t van mogteu hebben. Wat de kapitein hiermee bedoeld had werd met schitterend gevolg bekroond. Zoodra de roovers ons geënterd hadden en de eersten onder den kreetAllah! Allah I overgeklommeo waren, vielen zg door de glasscherven op den grond. Doch toen de kapitein over de verschansing keek om te zien hoeveel er wel in de prauw waren, vloog een wolk van speeren op on9 los. Tien onzer, waaronder ik, hadden bijlen. De overigen waren met handspaken gewapend. De eene helft was op de plecht geposteerd en de nodere op het middendek. In 't volgende oogeublik waren wij midden onder de roovcr3 en begon een vreeselijke slagling. Oudertusschen was ook de tweede prauw on9 genaderd en had zich voor den boeg gelegd, en spoedig bleek, dat ook daar eeoigen van de onzen met hen handgemeen waren. Weldra stonden er nog maar 10 van ons overeind, ofschoon deerlijk gewond. Ik had een steek met een speer in den schouder gekregen. Langzaam cn steeds vechtend trokken wij ons terug eu barricadeerden het achterdek met de i bootcD. Terwijl de Malciers de gesneuvelden de hoofden afge sneden, aan de haren bijelkaar bonden en achter zich gooiden, vuurde de kaptein in den hoop. Toch waren wij op het punt het op te geven. Wat zou er van ons worden als ook de derde prauw geënterd had? Doch zie, daar brak een windvlaag de wolk van het kruit en zagen wij snel een stoomboot naderen, die onmiddellijk haar vuur op de derde prauw riglte. Na een paar schoten zonk deze, en sproug de bemanning over boord om zich zwemmende te redden. Nu liet de stoomboot schielijk hare sloepen te water en begou een wilde jagt op het roovers- ge9puis. Onderwijl stevenden zij rcgelregt op ons aan. Toen wij dat bemerkten, stormden wij onder een donderend hoerah weer op de zeeroovers los en sloegen neer wie ons in den weg kwam. Daarbij kreeg ik nog een steek met een kris in mijn regter bovenarm. De stoomboot ('t was een Engelsche kanou- neerboot met zes stukken) overzeilde ondertussoben de prauw die voor den boeg lag, waarvan de bemanning op ons schip was overgesprongen en opende nu op den vijand een regelmatig geweervuur. Tien der roovers gaven zich over toen zij zageu dat alles verloren was. De dokter van de kanonneerboot ver bond ons, wat wij allen behalve den kapitein hoog noodig hadden. Er waren tien der onzen in het gevecht gebleven, waaronder de eerste stuurman. Nadat wij ecD weinig tot ons zelf gekomen waren, wierpen wij eerst de lijken der zeeroovers (er waren er 50) overboord. Daarop werd er krijgsraad over de gevaogenen gehouden eD allen tot den strop veroordeeld. De manschappen van de kanon neerboot hielpen ons daarbij. Aan de ra's werden blokken aange- bragt waardoor touwen gesloken werden en binnen weinige minuteo hingen tien lijken hoog in de lucht. Onze kapitein huurde 12 matrozen van het stoomschip, daar wij allen onbekwaam waren om dienst te doen. 't Was onder- tusschen 6 ure geworden, de wind was weer opgestoken. Den geheelen nacht bleef de kanonneerboot in onze nabijheid; met het annbreken van den dag verliet zij ons, na ons van wapenen en kruit voorzien te hebben. Ook de dokter bleef bij ons aan boord. Den volgenden morgen werden de lijken onzer kameraden aan de zee toevertrouwd. Wij hadden verloren: den eersten stuurman, den eersten timmermnn, zeven matrozen en een jongen. Ik ben ongeveer acht weken ongeschikt voor het werk geweest, want de speer was aan den eenen kant in en aan dc andere zij er uitgekomen. Van acht lijken der onzen waren dc hoofden afgesneden; waarschijnlijk had een dergene die over boord ge sprongen waren ze meegenomen. Maar heel ver zal hij er wel niet mee gekomen zijn, daar de sloepen van de kanonneerboot die zwemmers digt op de hielen gezeten hadden en de haaien ook wel voor hun portie zullen gezorgd hebben. De lgken der zeeroovers zagen er vreeselijk verminkt nit. Het mecrendeel was de hersenpan ingeslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1872 | | pagina 1